Ухвала від 27.04.2026 по справі 420/1699/25

Справа № 420/1699/25

УХВАЛА

27 квітня 2026 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скупінської О.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення суду по справі №420/1699/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа №420/1699/25 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням суду від 24.03.2025 адміністративний позов ОСОБА_1 вирішено задовольнити частково.

Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_2 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 усіх складових щомісячного грошового забезпечення з 31.01.2020 по 31.01.2022 всупереч чинної редакції до 20.05.2023 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» додатків 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів та з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов'язати військову частину НОМЕР_2 здійснити перерахунок та виплату усіх складових щомісячного грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 31.01.2020 по 31.01.2022, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлено законом на 01 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт відповідно чинної редакції до 20.05.2023 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» додатків 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів та з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_2 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 , розрахованих за період проходження служби з 31.01.2020 по 31.01.2022 грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій, передбаченої ст. 16-2 Закону України «Про відпустки» та п. 12 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу» всупереч чинної редакції до 20.05.2023 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704.

Зобов'язати військову частину НОМЕР_2 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 , розрахованих за період проходження служби з 31.01.2020 по 31.01.2022, грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій, передбаченої ст. 16-2 Закону України «Про відпустки» та п. 12 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу» відповідно чинної редакції до 20.05.2023 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

17.10.2025 до суду надійшла заява позивача (вх. №109527/25) в якій заявник просить суд встановити судовий контроль та зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 надати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення по справі № 420/1699/25 від 24 березня 2025 року.

27.10.2025 ухвалою суду постановлено заяву позивача ОСОБА_1 (вх. №109527/25 від 17.10.2025) про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №420/1699/25 - задовольнити; встановити Військовій частині НОМЕР_2 строк подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду №420/1699/25 від 24.03.2025 та зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду №420/1699/25 від 24.03.2025, протягом тридцяти днів з дня отримання копії ухвали.

01.12.2025 від позивача надійшла заява (вх. №126482/25), в якій просить встановити для Військової частини НОМЕР_2 новий строк для надання до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення по справі № 420/1699/25 від 24 березня 2025 року за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії та притягнути до кримінальної відповідальності; накласти штраф на командира Військової частини НОМЕР_2 , як суб'єкта владних повноважень, за невиконання ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2025 року про надання звіту про виконання судового рішення по справі № 420/1699/25 від 24 березня 2025 року.

Ухвалою суду від 08.12.2025 постановлено задовольнити частково заяву ОСОБА_1 (вх. №126482/25 від 01.12.2025) про накладення штрафу; встановити Військовій частині НОМЕР_2 новий строк подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.10.2025 по справі №420/1699/25 та зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.10.2025 по справі №420/1699/25 протягом тридцяти днів з дня отримання копії ухвали; у задоволенні решти вимог заяви - відмовити.

29.12.2025 від представника відповідача Військової частини НОМЕР_2 надійшов звіт (вх. №137571/25) про виконання рішення суду.

У вказаному звіті зазначили, що відповідачем вживаються заходи щодо виконання судового рішення, зокрема, з метою виконання судового рішення (здійснення перерахунку та виплату складових грошового забезпечення) на адресу військової частини НОМЕР_3 , як довольчого органу до повноважень якого належить здійснення перерахунку та виплата складових щомісячного грошового забезпечення військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , за вих. № 649/211/6329 від 14.12.2025 направлено його копію. Відповідно до службового листа військової частини НОМЕР_3 № 415/4/6117 від 18.12.2025 бюджетні асигнування для здійснення виплат відповідно до рішення Одеського окружного адміністративного суду 24 березня 2025 року по, справі № 420/1699/25 наразі відсутні.

Згідно даних КП «ДСС» супровідним листом від 20.11.2025 адміністративну справу № 420/1699/25 направлено до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Ухвалою суду від 08.01.2026 постановлено прийняти до провадження звіт Військової частини НОМЕР_2 (вх.№137571/25 від 29.12.2025) та роз'яснено про його розгляд після надходження справи від П'ятого апеляційного адміністративного суду.

09.01.2026 від позивача надійшла заява (вх. №3856/26), в якій просить встановити для Військової частини НОМЕР_2 новий строк для надання до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення по справі № 420/1699/25 від 24 березня 2025 року за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії та притягнути до кримінальної відповідальності; накласти штраф на командира Військової частини НОМЕР_2 , як суб'єкта владних повноважень, за невиконання ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2025 року про надання звіту про виконання судового рішення по справі № 420/1699/25 від 24 березня 2025 року, та також отримати від керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення від 27.10.2025 по справі №420/1699/25 дані а саме:, прізвище ім'я по-батькові, розрахунковий номер облікової картки платника податків, зареєстроване місце проживання.

Ухвалою суду від 16.01.2026 постановлено відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 (вх. №3856/26 від 09.01.2026) про встановлення нового строку для подання звіту та накладення штрафу.

20.03.2026 від П'ятого апеляційного адміністративного суду до Одеського окружного адміністративного суду повернулись матеріали адміністративної справи №420/1699/25, що підтверджується супровідним листом вх. №31092/26.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 09.03.2026 постановлено апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_2 задовольнити частково; рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 року у справі №420/1699/25 скасувати в частині щодо задоволених позовних вимог про:

«Визнання протиправними дії Військової частини НОМЕР_2 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 , розрахованих за період проходження служби з 31.01.2020 року по 31.01.2022 року грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій, передбаченої ст. 16-2 Закону України «Про відпустки» та п. 12 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу» всупереч чинної редакції до 20.05.2023 року пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704.

Зобов'язання Військової частини НОМЕР_2 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 , розрахованих за період проходження служби з 31.01.2020 року по 31.01.2022 року, грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій, передбаченої ст. 16-2 Закону України «Про відпустки» та п. 12 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу» відповідно чинної редакції до 20.05.2023 року пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704.».

Прийняти в цій частині у справі №420/1699/25 нове рішення суду.

У задоволенні вище вказаних позовних вимог ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 року у справі №420/1699/25 - залишити без змін, а апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_2 - залишити без задоволення.

Ухвалою суду від 24.03.2026 постановлено прийняти звіт Військової частини НОМЕР_2 (вх. №137571/25 від 29.12.2025) про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 у справі № 420/1699/25; встановити Військовій частині НОМЕР_2 новий строк подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду №420/1699/25 від 24.03.2025; зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду №420/1699/25 від 24.03.2025, протягом тридцяти днів з дня отримання копії ухвали.

21.04.2026 від представника відповідача Військової частини НОМЕР_2 надійшов звіт (вх. №42580/26) з проханням прийняти звіт про виконання рішення суду.

У вказаному звіті представник зазначив, що наразі вживаються заходи щодо виконання судового рішення, зокрема, з метою виконання судового рішення (здійснення перерахунку та виплату складових грошового забезпечення ОСОБА_1 ):

- від військової частини НОМЕР_3 отримано довідки розрахунки відповідно до справи № 420/1699/25 від 29.03.2026 №475/4/1549;

- на адресу командира військової частини НОМЕР_4 (через юридичну службу та фінансово-економічне управління військової частини НОМЕР_4 ) подано клопотання щодо доцільності не оскарження судового рішення від 31.03.2026 №649/211/1519;

- отримано погодження фінансово-економічного управління військової частини НОМЕР_4 від 10.04.2026 №154/128/1/12196;

- з метою виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 по справі № 420/1699/25, щодо здійснення перерахунку та виплати складових грошового забезпечення ОСОБА_1 ,, на адресу військової частини НОМЕР_3 , за вих. від 15.04.2026 №649/211/1838, направлено копії судових рішень та копію службового листа від 10.04.2026 № 154/128/1/12196. Наразі військовою частиною НОМЕР_2 вжито вичерпні заходи щодо виконання рішення суду.

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення (абзац другий частини першої статті 382 КАС України).

Статтею 382-2 КАС України визначено порядок розгляд звіту про виконання судового рішення.

Так, відповідно до частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до частини другої статті 382-2 КАС України звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

За приписами частини третьої статті 382-2 КАС України до звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Судом встановлено, що звіт військової частини НОМЕР_2 відповідає вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.

Розглянувши звіт військової частини НОМЕР_2 про виконання рішення суду в порядку статті 382-2 КАС України, суд встановив таке.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 набрало законної сили після перегляду П'ятим апеляційним адміністративним судом - 09 березня 2026 року.

Вказаним рішенням було зобов'язано військову частину НОМЕР_2

- здійснити перерахунок та виплату усіх складових щомісячного грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 31.01.2020 по 31.01.2022, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлено законом на 01 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт відповідно чинної редакції до 20.05.2023 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» додатків 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів та з урахуванням раніше виплачених сум;

- здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 , розрахованих за період проходження служби з 31.01.2020 по 31.01.2022, грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій, передбаченої ст. 16-2 Закону України «Про відпустки» та п. 12 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу» відповідно чинної редакції до 20.05.2023 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 09.03.2026 постановлено апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_2 задовольнити частково; рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 року у справі №420/1699/25 скасувати в частині щодо задоволених позовних вимог про:

«Визнання протиправними дії Військової частини НОМЕР_2 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 , розрахованих за період проходження служби з 31.01.2020 року по 31.01.2022 року грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій, передбаченої ст. 16-2 Закону України «Про відпустки» та п. 12 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу» всупереч чинної редакції до 20.05.2023 року пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704.

Зобов'язання Військової частини НОМЕР_2 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 , розрахованих за період проходження служби з 31.01.2020 року по 31.01.2022 року, грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій, передбаченої ст. 16-2 Закону України «Про відпустки» та п. 12 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу» відповідно чинної редакції до 20.05.2023 року пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704.».

Прийняти в цій частині у справі №420/1699/25 нове рішення суду.

У задоволенні вище вказаних позовних вимог ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 року у справі №420/1699/25 - залишити без змін, а апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_2 - залишити без задоволення.

На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/1699/25 надано довідку-розрахунок грошового забезпечення за період з 31.01.2020 по 31.12.2020 з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України за 2020 рік» станом на 01.01.2020 на відповідний тарифний коефіцієнт, з урахуванням раніше проведених виплат.

Станом на 01 січня 2020 року прожитковий мінімуму для працездатних осіб становить 2102,00 грн. Відтак, відповідно до 27 та 24 тарифного розряду та військового звання «капітан 2 рангу»:

- ОВЗ = 2102,00 грн * 0,8 тариф.коеф. = 1681.60 грн. (1680,00 грн)

- ПО-27т.р. = 2102.00 грн * 3,12 тариф.коеф. - 6558,24 грн. (6560,00 грн); - ПО-24 T.P.= 2102,00 грн * 2,88 тариф.косф. = 6053,76 грн. (6050,00 грн);

У разі коли розмір окладу визначено у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище заокруглюються до 10 гривень.

Нараховане грошове забезпечення відповідно до справи №420/1699/25 за період з 31.01.2020 року по 31.12.2020 року становить - 264428,80 (двісті шістдесят чотири тисячі чотириста двадцять вісім грн. 80 коп.) Різниця між перерахованим та фактично виплаченим розміром грошового забезпечення період з 31.01.2020 року по 31.12.2020 року по справі №440/1699/25:

264428,80-237863,91=26564,89 (двадцять шість тисяч п'ятсот шістдесят чотири грн. 89 коп.)

Згідно довідки-розрахунку грошового забезпечення за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України за 2021 рік» станом на 01.01.2021 на відповідний тарифний коефіцієнт, з урахуванням раніше проведених виплат.

Станом на 01 січня 2021 року прожитковий мінімуму для працездатних осіб становить 2270,00 грн. Відтак, відповідно до 24 тарифного розряду та військового звання «капітан 2 рангу»:

- OBЗ = 2270,00 грн* 0,8 тариф.коеф. = 1816,00 грн. (1820,00 грн)

- ПО = 2270,00 грн * 2,88 тариф.коеф. 6537,60 грн. (6540,00 грн)

У разі коли розмір окладу визначено у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище заокруглюються до 10 гривень.

Нараховане грошове забезпечення та додаткові виплати відповідно до справи №420/1699/25 за період з 01.01.2021 року по 03.12.2021 року становить -311991,44 (триста одинадцять тисяч дев'ятсот дев'яносто одна грн. 44 коп.) Різниця між перерахованим та фактично виплаченим розміром грошового забезпечення та додаткових виплат за період з 01.01.2021 року по 31.12.2021 року по справі №420/1699/25:

311991,44-260405,88=51585,56 (п'ятдесят одна тисяча п'ятсот вісімдесят п'ять грн. 56 коп.)

Згідно довідки-розрахунку грошового забезпечення за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України за 2022 рік» станом на 01.01.2022 на відповідний тарифний коефіцієнт, з урахуванням раніше проведених виплат.

Станом на 01 січня 2022 року прожитковий мінімуму для працездатних осіб становить 2481,00 грн. Відтак, відповідно до 24 тарифного розряду та військового звання «капітан 2 рангу»:

- ОВЗ = 2481,00 грн * 0,8 тариф.коеф. = 1984,80 грн. (1980,00 грн)

- ПО = 2481,00 грн * 2,88 тариф.коеф. = 7145,28 грн. (7150,00 грн)

У разі коли розмір окладу визначено у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище заокруглюються до 10 гривень.

Нараховане грошове забезпечення та додаткові виплати відповідно до справи №420/1699/25 за період г01.01.2022 року по 31.01.2022 року становить -26171,75 (двадцять шість тисяч сто сімдесят одна грн. 75 коп.) Різниця між перерахованим та фактично виплаченим розміром грошового забезпечення та додаткових виплат за період з 01.01.2022 року по 31.01.2022 року по справі №420/1699/25:

26171,75-20171,04=6000,71 (шість тисяч грн. 71 коп.)

Загальна різниця між перерахованим та фактично виплаченим розміром грошового забезпечення (в тому числі одноразових видів грошового забезпечення) за період з 01.01.2020 по 31.01.2022 роки відповідно до справи №420/1699/25:

26564,89+51585,56+6000,71=84151,16 (вісімдесят чотири сто п'ятдесят одна грн. 16 коп.)

У листі №649/211/1838 від 15.04.2026 Військової частини НОМЕР_2 звернутого до Військової частини НОМЕР_3 щодо виконання судового рішення «З метою виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 по справі № 420/1699/25, щодо здійснення перерахунку та виплати складових грошового забезпечення ОСОБА_1 , направляємо копії судових рішень. Водночас, просимо потребу в коштах для виконання рішення суду включити в заявку - розрахунок на виплату грошового забезпечення відповідно до рекомендацій фінансово-економічного управління військової частини НОМЕР_4 .»

З урахуванням викладеного при дослідженні звіту та доданих до нього матеріалів, що відповідач не заперечує щодо свого обов'язку щодо виконання судового рішення, а вказує про наявність об'єктивних причин, які унеможливлюють його виконання у повному обсязі. Військовою частиною НОМЕР_2 вживаються реальні заходи щодо ініціювання питання виділення необхідних коштів для виплати заборгованості та реальних потреб в коштах на кожний місяць шляхом подання відповідних заявок-розрахунків, у тому числі, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 у справі №420/1699/25.

Тобто командир відповідача вживає необхідні заходи для встановлення відповідачу бюджетних асигнувань, що необхідні для виконання рішень судів щодо виплати грошового забезпечення звільненим військовослужбовцям, зокрема позивачу.

У постанові Верховного Суду від 23 квітня 2020 року у справі № 560/523/19 зазначено, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства.

Посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції визнається заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист. Специфіка застосування штрафної санкції, полягає в тому, що вона накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює. Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту. Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.

Відтак, судом не встановлено умислу відповідача спрямованого на невиконання рішення суду, тому підстави для накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу відсутні.

Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 у справі №806/2143/15 (адміністративне провадження №К/9901/5159/18) звертав увагу, що статті 382 і 383 Кодексу адміністративного судочинства України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Постановою Верховного Суду від 30.04.2020 у справі №804/2076/17 встановлена наступна позиція Верховного Суду: «Сам факт відсутності певного результату не може бути достатнім підтвердженням того, що суб'єкт владних повноважень допустив саме протиправну бездіяльність. Про протиправність може свідчити, зокрема, те, що суб'єкт владних повноважень бездіяв за обставин, коли мав реальну можливість реалізувати свої повноваження, повинен був це зробити, але не зробив (чи зробив з порушенням процедури чи інших вимог), що спричинило порушення прав та інтересів особи».

Суд враховує, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи. Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10.02.2022 року у справі № 160/13013/19.

Відповідач вказує, що виконав рішення суду та здійснив перерахунок грошового забезпечення позивача за період з 31.01.2020 по 31.01.2022, що у підсумку становить 84151,16 грн, проте вказані нарахування не були виплачені, при цьому відповідач не відмовляється від виплати нарахованої заборгованості і зазначає, що заборгованість буде виплачена після надходження коштів, суд вважає, що відсутні підстави для неприйняття цього звіту в цілому та визнання невиконання судового рішення відповідачем без поважних причин (що є підставою для застосування заходів процесуального примусу), та оскільки відповідне фінансове забезпечення не залежить від відповідача особисто, суд вважає можливим прийняти звіт відповідача про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.07.2024 у справі № 420/12046/24.

В свою чергу, станом на дату розгляду звіту про виконання судового рішення, військовою частиною НОМЕР_2 не надано доказів, що вказана сума включена в заявку-розрахунок на виплату грошового забезпечення, відповідно до рекомендацій фінансово-економічного управління.

Тому, враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що матеріали справи не містять доказів повного виконання відповідачем рішення суду в частині виплати заборгованості, а отже наявні підстави для прийняття звіту та встановлення відповідачу нового строку для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 у справі №420/1699/25 у повному обсязі, зобов'язавши відповідача у 30-денний строк з дати отримання копії цієї ухвали надати докази виконання рішення суду та/або докази вжиття дієвих заходів щодо виконання рішення суду в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 9, 77, 80 248, 256, 295, 382-382-3 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Військової частини НОМЕР_2 (вх. №42580/26 від 21.04.2026) про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 у справі № 420/1699/25.

Встановити Військовій частині НОМЕР_2 новий строк подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду №420/1699/25 від 24.03.2025.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду №420/1699/25 від 24.03.2025, протягом тридцяти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Олена СКУПІНСЬКА