Рішення від 24.04.2026 по справі 420/32544/25

Справа № 420/32544/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

судді - Хлімоненкової М.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Соловйової О.А.

представника позивача - Шелкова С.Г.

представника відповідача - Зарудної А.І.

представника третьої особи - Кіртоки А.В.

розглянувши у загальному позовному провадженні у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АВАЛЕНД» до Головного управління ДПС в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Авангардівська селищна рада Одеського району Одеської області, про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АВАЛЕНД» до Головного управління ДПС в Одеській області, у якому позивач просить суд:

1. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №3388015320709 від 01.07.2025 року ГУ ДПС в Одеській області, ТОВ «АВАЛЕНД» грошове зобов'язання з податку на землю у сумі 5444 239,18 грн. (5 017 714,79 грн. податкове зобов'язання та 426 524, 39 грн. штрафні санкції).

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №3388415320709 від 01.07.2025 року ГУ ДПС в Одеській області, яким застосовані штрафні санкції до ТОВ «АВАЛЕНД» у сумі 1700,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог ТОВ «АВАЛЕНД» вказує, що воно перебуває на спрощеній системі оподаткування, є платником єдиного податку 3-ї групи та власником 8-ми земельних ділянок у масиві 13 Авангардівської селищної ради, Одеського району, Одеської області, за які не здійснювало нарахування, сплату та подання податкової звітності із земельного податку, оскільки згідно ч.4 п.297.1 ст. 297 глави 1 розділу ХVІ Податкового кодексу України звільнене від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності із земельного податку за земельні ділянки, що використовуються для провадження господарської діяльності.

Позивач зауважує, що товариство було засновано 13.10.2021 року та основним видом його діяльності є будівництво житлових і нежитлових будівель. Саме з цією метою вищевказані земельні ділянки, які розташовані у Одеській області, Одеському районі, Авангардівська селищна рада, масив 13, були внесені до статутного капіталу ТОВ «АВАЛЕНД». Втім, введення військового стану суттєво вплинуло на можливість реалізувати комерційні плани щодо використання земельних ділянок ТОВ «АВАЛЕНД» та здійснення будівельних робіт. Листом ГУ НГУ вч 3012 від 05.07.2023 року, ТОВ «АВАЛЕНД» було повідомлено, що для виконання бойових завдань, які покладені на військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України по захисту територіальної цілісності України, незалежності та суверенітету, використовуються належні позивачу земельні ділянки. Вказані обставини, на думку позивача, також підтверджені в ході обстеження податковим органом земельних ділянок. Саме через вказані обставини ТОВ «Аваленд» не мало можливості розпочати будівельні роботи на земельних ділянках.

Поряд із цим, позивач зазначає, що товариство здійснювало підготовчі дії для проведення будівельних робіт, що першочергово передбачає складення проектної документації: 01.11.2021 року між ТОВ «АВАЛЕНД» та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (далі Розробник) був укладений договір №01/11-2021 на виробництво, передачу науково-технічної продукції; 02.01.2025 року між ТОВ «Алсу-Транс» та ТОВ «АВАЛЕНД» був укладений договір №1 спільної діяльності; 02.02.2025 року між ТОВ «АВАЛЕНД» та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 був укладений договір №06-01-25-В на виконання проектних робіт; 18.02.2025 року між ТОВ «АВАЛЕНД» та ТОВ «Проектно-будівельна компанія «Омега» був укладений договір на виконання будівельно-монтажних робіт.

Позивач вважає, що висновки відповідача у Акті перевірки №28575/15-32-07-09-03 від 11.06.2025 року про відсутність ведення господарської діяльності є безпідставними та необґрунтованими, оскільки не відповідають фактичним обставинам справи, а прийняті на його підставі податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.

Ухвалою суду від 19.09.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання.

13.10.2025 відповідач - ГУ ДПС в Одеській області надав відзив на позову заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позову та зазначає, що на підставі наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 27.05.2025 № 5705-п, проведена документальна позапланова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «АВАЛЕНД», код за ЄДРПОУ 44605433 з метою здійснення контролю за дотриманням вимог податкового законодавства з питань повноти обчислення та сплати до бюджету плати за землю (земельного податку), та неподання податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за період з 13.10.2021 по 31.03.2025.

Відповідач зазначає, що співробітниками Головного управління ДПС в Одеській області здійснено виїзд для проведення обстеження земельних ділянок, та за результатами обстеження було складено Акт від 02.06.2025 № 4594/15-32-07-09-21, у якому зафіксовано: відсутність будь-яких об'єктів нерухомості, об'єктів незавершеного будівництва, котлованів, техніки, обладнання та інші ознаки ведення будівництва. Тобто, вбачається відсутність ведення господарської діяльності, у розумінні п.п. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, ст. 3 Господарського кодексу.

Також, відповідач вказує, що згідно наданих до перевірки первинних документів (банківських виписок, касових ордерів, договорів безвідсоткової поворотної фінансової допомоги, договорів про надання безповоротної фінансової допомоги, відомостей на виплату готівки) та бухгалтерських документів (зокрема оборотно-сальдових відомостей по рахунку 718, загальних оборотно-сальдових відомостей по рахункам) доходи ТОВ «АВАЛЕНД» за перевіряємий період визначені за рахунок отриманої безповоротної фінансової допомоги та обліковуються по рахунку 718, інших документів, які б підтверджували отримання доходів та здійснення господарської діяльності у розумінні п.п. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України не надано.

Перевіркою повноти нарахування плати за землю (земельного податку) за період з 13.10.2021 по 31.03.2025 встановлено не подання податкових декларації з плати за землю за 2021, 2022, 2023, 2024 та 2025 роки, і як результат, не нарахування плати за землю за період з 13.10.2021 по 31.03.2025 рік у сумі 5 017 714,79 грн.

Окрім того, відповідач зазначає, що заява про відсутність можливості своєчасного виконання податкових обов'язків (з підтверджуючими документами) у відповідності до вимог наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи не можливості виконання платником податкових обов'язків, визначених пункту 69.1 статті 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ та переліків документів на підтвердження від підприємства не надходила.

17.10.2025 позивач надав до суду відповідь на відзив, у якому повторно звернув увагу суду на договори, які ним було укладено з метою забудови земельних ділянок та зазначив, що відповідач не надав жодної оцінки проектно-кошторисній документації та діючим договорам, які надавалися Відповідачу, - ні під час проведення податкової перевірки, ні у відзиві на позовну заяву. Вищевказані договори, проектно-кошторисна документація, податкові декларації та інші надані документи, підтверджують використання земельних ділянок у господарській діяльності Позивача. Матеріали справи не містять доказів здійснення Позивачем інших видів підприємницької діяльності, відмінних від тих, які зазначені у реєстрі платників єдиного податку.

Також позивач звертає увагу суду на те, що 24.02.2022 р. розпочалася військова агресія Російської Федерації проти України. З початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України, військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України використовує земельні ділянки ТОВ «Аваленд» для захисту територіальної цілісності України, незалежності та суверенітету, що і було підтверджено листами від 05.06.2023 року та від 05.07.2023 року.

Ухвалою суду від 13.11.2025, занесеною до протоколу судового засідання задоволено клопотання відповідача та залучено до участі у справі як третю особу без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Авангардівську селищну раду Одеського району Одеської області.

20.11.2025 третьою особою були надані до суду пояснення, у яких заперечила проти задоволення позовних вимог та зазначила, що пільги, передбачені п.297.1 ст. 297 ПК України законодавцем спеціально запроваджені для платників єдиного податку, які використовують свою земельну ділянку у господарській діяльності. Результатом господарської діяльності суб'єкта господарювання, що перебуває на єдиному податку, зокрема на ІІІ-й групі єдиного податку, яким є Позивач, є не лише рух грошових коштів, направлених на оплату послуг та робіт за відповідними договорами, не тільки сплата заробітної плати керівнику такої юридичної особи, а саме сплата таким підприємством, якого віднесено до пільгової категорії за п. 297.1 ст. 297 ПК України, коштів єдиного податку, який у свою чергу справляється за результатами саме господарської діяльності такого платника податків.

Також третя особа вказує на те, що документацією, що впорядковує наміри забудовника/власника земельних ділянок із забудови конкретної місцевості є містобудівна документація. Ескізний проект не є тою документацією, яка визначає першочергові плани і можливості будівництва. Отже, укладання договору про проведення робіт зі складання ескізного проекту не є та не може вважатися підготовкою Позивача до провадження господарської діяльності із будівництва як на підтвердження факту використання ним земельних ділянок та користування податковими пільгами. Містобудівна документація, зокрема Детальний план території, в межах території розташування земельних ділянок Позивача не розроблявся, рішення про розробку і затвердження не приймалося, щодо отримання жодних вихідних даних для проектування будівництва/ візуалізації, тощо, Позивач та/або інші треті особи, пов'язані з територією, на якій розташовано земельні ділянки Позивача - не зверталися та не отримували, містобудівні умови та обмеження на таку територію - не видавалися .

Окрім того, третя особа зазначає, що твердження Позивача щодо неможливості використання ним у своїй господарській будівельній діяльності усіх своїх земельних ділянок - не відповідають дійсності, оскільки є вільний доступ до земельних ділянок Позивача представників Авангардівської селищної ради та представника Позивача.

28.11.2025 позивачем до суду були надані пояснення з урахуванням позиції третьої сторони, у яких не погодився із доводами Третьої особи про те, що укладення ним договорів не свідчить про використання земельних ділянок в господарській діяльності Позивача. На думку Позивача, вчинення дій для початку забудови земельних ділянок (комплекс архітектурних та інженерних розрахунків, які виконуються до початку будівництва і передують реалізації будь-якого будівельного рішення) є першочерговим для здійснення будівництва об'єкта нерухомого майна на земельній ділянці. Без розробки відповідних проектних документів та підготовки неможливо розпочати роботи з будівництва.

Окрім того позивач звертає увагу суду на те, що у безпосередній близькості до земельних ділянок Позивача діють дві військові частини: НОМЕР_2 та НОМЕР_1 Національної гвардії України. Доступ до земельних ділянок Позивача ускладнений, так як проїзд заборонено військовою частиною, що підтверджується даними фотофіксації.

15.12.2025 та 16.01.2026 Авангардівська селищна рада надала до суду додаткові пояснення у справі, у яких у доповнення раніше наданих пояснень, зокрема, вказала про те, що Робочої групою у складі представників Авангардівської селищної ради та обох військових частин, було проведено огляд земельних ділянок Позивача, що відображено у Акті огляду території від 12.12.2025 р. Даним Актом, зокрема, було встановлено: вільний доступ до території Позивача; відсутність звернень до обох військових частин щодо доступу до такої території; відсутність заборони чи обмеження доступу з боку військових частин до такої території; відсутність майна військових частин (за виключенням частини земельної ділянки 5123755200:-1:002:0880) та відсутність використання такої території для розміщення мобільних вогневих груп таких частин; наявність встановленого будівельного паркану, що огороджує територію на земельній ділянці 5123755200:01:02:0219 та наявність земельного відвалу шару поверхневого шару родючого ґрунту на сусідній земельній ділянці - 5123755200:01:02:0208; відсутність техніки, майна, персоналу на такій території; відсутність інформації про виконавця робіт (будівельного паспорту об'єкта), проведення таких підготовчих робіт без дотримання дозвільної документації, відсутність містобудівної документації, відсутність дозволу на розробку робочого проекту землеустрою щодо зняття поверхневого шару родючого ґрунту.

29.01.2026 ТОА «Аваленд» надано до суду додаткові пояснення у справі, у яких на спростування обставин, викладених у поясненнях третьої особи, зазначив, що Акт Робочоії групи у складі представників Авангардівської селищної ради та військових частин від 12.12.2025 року є неналежним та недопустимим доказом, оскільки він був складений без участі Позивача та встановлені ним обставини не відповідають дійсності. Нісля отримання пояснень третьої особи від 15.12.2025 року та Акту обстеження земельних ділянок від 12.12.2025 року, Позивачем 18.12.2025 року було проведено обстеження земельних ділянок та були встановлені наступні обставини: на земельних ділянках з кадастровим номером 5123755200:01:002:0880, площею 40 000 м2 та кадастровим номером 5123755200:01:002:0879, площею 69 286 м2, розташовано військовий підрозділ, їх фортифікаційні споруди (підтверджується даними фото та відео фіксації); по всьому периметру земельних ділянок з кадастровим номером 5123755200:01:002:0880, площею 40 000 м2 та кадастровим номером 5123755200:01:002:0879, площею 69 286 м2 встановлені таблички «НЕБЕЗПЕЧНО МІНИ» (підтверджується даними фото та відео фіксації); проїзд до земельних ділянок заборонено військовою частиною шляхом встановлення дорожніх знаків (підтверджується даними фото та відео фіксації); безпосередньо біля земельних ділянок Позивача перебуває військова техніка (підтверджується даними фото та відео фіксації).

20.02.2026 Третя особа надала додаткові пояснення у яких повторно наголосила на відсутність у Позивача підстав для застосування податкових пільг за пп.4) п.297.1 ст. 297 ПК України. Вважає, що Позивач не довів суду свою готовність до провадження будівельної діяльності і втрату такої готовності/можливості внаслідок повномасштабного вторгнення росії в Україну, або об'єктивної наявності інших обмежень, які пов'язані із воєнним станом.

Ухвалою суду від 24.02.2026 було закрито підготовче провадження, та призначено справу до розгляду по суті.

В судовому засідання представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та надав пояснення з приводу предмету та підстав позову.

Представник відповідача заперечив щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі та підтримав заперечення, викладені у відзиві на позовну заяву.

Також представник Третьої особи в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог, просив у позові відмовити, підтримав обгрунтування, викладені у письмових поясненнях.

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, викладені сторонами у заявах по суті справи, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Аваленд» з 13.10.2021 року зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за номером 1005561020000079247. Видами діяльності товариства є: 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель (основний); 52.10 Складське господарство; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

Відповідно до витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №280133887 від 28.10.2021, № 280143934 від 20.10.2021, №280154201 від 20.10.2021, №280164212 від 20.10.2021, №280159336 від 20.10.2021, №280119041 від 20.10.2021, №283552161 від 08.11.2021, №280124326 від 20.10.2021 ТОВ «Аваленд» є власником 8-ми земельних ділянок (кадастрові номери: 5123755200:01:002:0218 площею 1,8831 га; 5123755200:01:002:0880 площею 4 га; 5123755200:01:002:0208 площею 1,9413 га; 5123755200:01:002:0209 площею 1,8833 га; 5123755200:01:002:0219 площею 1,9409 га; 5123755200:01:002:0879 площею 6,9286 га; 5123755200:01:002:0212 площею 1,8966 га; 5123755200:01:002:0217 площею 1,9001 га), які розташовані у масиві 13 Авангардівської селищної ради, Одеського району, Одеської області та які були передані до статурного капіталу ТОВ «Аваленд» його засновниками. Цільове призначення вказаних земельних ділянок - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Як вбачається із наявних в матеріалах прави схем розміщення земельних ділянок, усі земельні ділянки розміщені в безпосередній близькості одна від одної.

Відповідно до витягу №118063 з реєстру платників податків від 01.05.2025, ТОВ «Аваленд» з 13.10.2021 перебуває на спрощеній системі оподаткування, є платником єдиного податку 3-ї групи за ставкою 5%, перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС в Одеській області. Місцем провадження господарської діяльності є вищезазначені земельні ділянки.

27.05.2025 ГУ ДПС в Одеській області було прийнято наказ №5705-п яким наказано провести документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «АВАЛЕНД», код за ЄДРПОУ 44605433 з 29 травня 2025 року тривалістю 05 робочих днів. Перевірку провести за період діяльності з 13.10.2021 по 31.03.2025 з метою здійснення контролю за дотриманням вимог податкового законодавства з питань повноти обчислення та сплати до бюджету плати за землю (земельного податку), та неподання податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), а також були видані направлення на перевірку №10820/15-32-07-09-18 та №10821/15-32-07-09-18.

В ході здійснення перевірки ГУ ДПС в Одеській області було складено Акт надання доступу до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), земельних ділянок, що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування №4594/15-32-07-09-21 від 02.06.2025 (далі - Акт обстеження земельних ділянок), згідно якого державними інспекторами податкового органу та представником позивача було здійснено виїзд для проведення обстеження земельних ділянок, які розташовані у масиві 13 Авангардівської селищної ради, Одеського району, Одеської області, та належать ТОВ «Аваленд» на праві власності.

У акті зазначено, що на земельних ділянках з кадастровим номером 5123755200:01:002:0880, площею 40 000 кв.м та кадастровим номером 5123755200:01:002:0879, площею 69 286 кв.м розташовано військовий підрозділ, їх фортифікаційні споруди, встановлені таблички та інше. На земельній ділянці з кадастровим номером 5123755200:01:002:0219, на момент обстеження було знято верхній шар грунту та висипано його поруч. Вирита земля була свіжа, що дає можливість дійти висновку, що роботи на ній проводились в межах декількох днів.

У акті інспекторами податкового органу вказано, що на даних земельних ділянках, а також на інших земельних ділянках (з кадастровим номером 5123755200:01:002:0212, площею 18966 кв.м; кадастровим номером 5123755200:01:002:0209, площею 18833 кв.м; кадастровим номером 5123755200:01:002:0217, площею 19001 кв.м; кадастровим номером 5123755200:01:002:0208, площею 19413 кв.м; з кадастровим номером 5123755200:01:002:0218, площею 18831 кв.м) відсутні будь-які об'єкти нерухомості, об'єкти незавершеного будівництва, котловани, техніка, обладнання та інші ознаки ведення будівництва ТОВ «АВАЛЕНД» з категорією цільового призначення 03.07 «для будівництва та обслуговування будівель торгівлі». Тобто, вбачається відсутність ведення господарської діяльності, у розумінні п.п. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, ст. 3 Господарського кодексу, на цих ділянках з відповідною встановленою категорією цільового призначення: 03.07 «для будівництва та обслуговування будівель торгівлі».

Даний акт було підписано представником ТОВ «АВАЛЕНД» із запереченням, згідно яких із Актом ТОВ «АВАЛЕНД» не погоджується оскільки він не містить фотофіксації, по земельним ділянках з усіх сторін встановлені знаки заборони в'їзду, які встановлені військовими частинами, що унеможливлюють використання земельних ділянок. Відсутня технічна документація, яка б підтверджувала частину земельних ділянок, які використовують військові частини.

За результатами перевірки складено Акт №28575/15-32-07-09-03 від 11.06.2025 (далі - Акт перевірки), у якому зазначено, що перевіркою встановлено порушення ТОВ «АВАЛЕНД» п.п. 14.1.36, п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14, п.п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16, п. 33.1, п. 33.2, п. 33.3 ст. 33, п. 34.1 ст. 34, п.п. 269.1.1 п. 269.1 ст. 269, п.п. 270.1.1 п. 270.1 ст. 270, п. 285.1, п. 285.2 ст. 285, п. 286.1, п. 286.2, п. 286.4 ст. 286, п. 297.1 ст. 297 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (зі змінами), п. 69.14. п. 69.14 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (зі змінами), оскільки не надало податкові декларації з плати за землю за 2021, 2022, 2023, 2024 та 2025 роки, і як результат, не нарахувало плату за землю за період з 13.10.2021 по 31.03.2025 рік у сумі 5 017 714,79 грн, в тому числі:

за період з 13.10.2021 по 31.12.2021 в сумі 265 924,41 грн, в тому числі: з 13.10.2021 по 31.10.2021 в сумі 54140,48 грн, за листопад 2021 в сумі 105891,96 грн, за грудень 2021 в сумі 105891,97 гривень;

за 2022 рік в сумі 1 459 639,59 грн, в тому числі: за січень 2022 в сумі 121636,63 грн, за лютий 2022 в сумі 121636,63 грн, за березень 2022 в сумі 121636,63 грн, за квітень 2022 в сумі 121636,63 грн, за травень 2022 в сумі 121636,63 грн, за червень 2022 в сумі 121636,63 грн, за липень 2022 в сумі 121636,63 грн, за серпень 2022 в сумі 121636,63 грн, за вересень 2022 в сумі 121636,63 грн, за жовтень 2022 в сумі 121636,63 гри, за листопад 2022 в сумі 121636,63 грн, за грудень 2022 в сумі 121636,66 гривень;

за 2023 рік в сумі 1 525 986,85 грн, в тому числі: за січень 2023 в сумі 127165,57 грн, за лютий 2023 в сумі 127165,57 грн, за березень 2023 в сумі 127165,57 грн, за квітень 2023 в сумі 127165,57 грн. за травень 2023 в сумі 127165,57 грн, за червень 2023 в сумі 127165,57 грн, за липень 2023 в сумі 127165,57 грн, за серпень 2023 в сумі 127165,57 грн за вересень 2023 в сумі 127165,57 грн, за жовтень 2023 в сумі 127165,57 грн. за листопад 2023 в сумі 127165,57 грн, за грудень 2023 в сумі 127165,58 гривень;

за 2024 рік в сумі 1 394 619,28 грн, в тому числі: за січень 2024 в сумі 116218,27 грн., за лютий 2024 в сумі 116218,27 грн., за березень 2024 в сумі 116218,27 грн., за квітень 2024 в сумі 116218,27 грн., за травень 2024 в сумі 116218,27 грн., за червень 2024 в сумі 116218,27 грн., за липень 2024 в сумі 116218,27 грн., за серпень 2024 в сумі 116218,27 грн.. за вересень 2024 в сумі 116218,27 грн., за жовтень 2024 в сумі 116218,27 грн., за листопад 2024 в сумі 116218,27 грн., за грудень 2024 в сумі 116218,31 грн.; за період з 01.01.2025 по 31.03.2025 в сумі 371 544,66 грн, в тому числі: за січень 2025 в сумі 123848,22 грн, за лютий 2025 в сумі 123848,22 грн, за березень 2025 в сумі 123848,22 гривень.

Розрахунок плати за землю по ТОВ «АВАЛЕНД», встановленого у ході проведення перевірки за період з 13.10.2021 по 31.03.2025, наведено у додатку № 3 до акту.

На підставі Акту перевірки складено:

1. податкове повідомлення-рішення №3388015320709 від 01.07.2025 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем земельний податок з юридичних осіб на суму 5 444 239,18 грн, з яких 5 017 714,79 грн - основне зобов'язання, та 426524,39 - штрафна санкція;

2. податкове повідомлення-рішення №3388415320709 від 01.07.2025 року, яким за ненадання податкових декларацій з плати за землю за 2021, 2022, 2023, 2024 та 2025 роки застосовано штрафні санкції у розмірі 1700 грн.

Не погодившись із прийнятим податковим органом податковими повідомленнями-рішеннями, вважаючи їх протиправним, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч.2 ст.2 КАС України вимогам.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 67 Конституції Україні кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України.

Відповідно до підпунктів 14.1.34, 14.1.147, пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України: «власники земельних ділянок юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), які відповідно до закону набули права власності на землю в Україні, а також територіальні громади та держава щодо земель комунальної та державної власності відповідно»

Плата за землю обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (далі орендна плата).

Згідно п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Положеннями пп. 269.1.1. п.269.1 статті 269 ПК України визначено, що платниками плати за землю є власники земельних ділянок.

Згідно п. 270.1 ст. 270 ПК України об'єктами оподаткування платою за землю є: 270.1.1. об'єкти оподаткування земельним податком: земельні ділянки, які перебувають у власності.

Згідно п. 271.1, 271.2 ст. 271 ПК України базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельної ділянки, нормативну грошову оцінку якої не проведено.

Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Відповідно до п. 274.1. ст.274 ПК України ставка податку за земельні ділянки, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Статтею 284 ПК України визначено, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Згідно п. 285.1, 285.2 ст. 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Статтею 286 ПК України врегульовано порядок обчислення плати за землю.

Так, підставою для нарахування земельного податку є: а) дані державного земельного кадастру; б) дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; в) дані державних актів, якими посвідчено право власності або право постійного користування земельною ділянкою (державні акти на землю); г) дані сертифікатів на право на земельні частки (паї); ґ) рішення органу місцевого самоврядування про виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв); д) дані інших правовстановлюючих документів, якими посвідчується право власності або право користування земельною ділянкою, право на земельні частки (паї); е) дані Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначеного у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку. (286.1.)

Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. (п. 286.2.).

Згідно п. 287.1, 287.3 ст.287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Пунктом 289.1 статті 289 розділу ХІІ Кодексу встановлено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Поряд із цим, відповідно до п 269.2. ст. 269 ПК України особливості справляння податку суб'єктами господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються главою 1 розділу XIV цього Кодексу.

Відповідно до п. 291.2., 291.4, 293.3. ст. 291 та п.294.1. ст. 294, п. 296.3. ст.296 ПК України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку, зокрема, третя група: фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена, та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі 5 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.

Пунктом 297.1 ст.297 ПК України визначено, що платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з таких податків і зборів: податку на майно в частині земельного податку за земельні ділянки, що використовуються платниками єдиного податку першої - третьої груп для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм, позичку) та платниками єдиного податку четвертої групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва.

В той же час, згідно з п.14.1.36. ст. 14 ПК України господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

З аналізу наведених норм права вбачається, що спрощена система оподаткування не звільняє суб'єкта господарювання від виконання податкових зобов'язань зі сплати податків, встановлених у пункті 297.1 статті 297 ПК України, а запроваджує інші умови, порядок та механізм їх сплати, а також встановлює можливість відновлення їх сплати на загальних підставах у разі недотримання умов оподаткування за спрощеною системою.

Умовою несплати земельного податку за зазначеною системою оподаткування є те, що суб'єкт господарювання, який є власником чи користувачем земельної ділянки, використовує цю землю для проведення господарської діяльності.

Як було встановлено судом в ході розгляду справи, ТОВ «Аваленд» було утворене та зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 13.10.2021 року. Видами діяльності товариства є, зокрема, 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель (основний) та 52.10 Складське господарство.

З метою здійснення вказаних видів діяльності засновниками (учасниками) товариства були передані до його статутного капіталу земельні ділянки цільового призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, які розташовані у масиві 13 Авангардівської селищної ради, Одеського району, Одеської області.

Окрім того судом встановлено, що 01.11.2021 між ТОВ «Аваленд» (Замовник) та ФОП ОСОБА_1 (Розробник) був укладений договір №01/11-2021 на виробництво, передачу науково-технічної продукції, за пунктами 1.1., 2.1 якого Розробник зобов'язується розробити за завданням Замовника, та передати ескізний проект забудови земельних ділянок, кадастровий номер: 5123755200:01:002:0218 загальною площею 1,8831 га, 5123755200:01:002:0208 загальною площею 1,9413 га, 5123755200:01:002:0209 загальною площею 1,8833 га, 5123755200:01:002:0879 загальною площею 6,9286 га, 5123755200:01:002:0219 загальною площею 1,9409 га, 5123755200:01:002:0218 загальною площею 1,8831 га, 5123755200:01:002:0217 загальною площею 1,9001 га, 5123755200:01:002:0212 загальною площею 1,8966 га за адресою: Одеська обл., смт Авангард, 7-км. Овідіопольської дороги. Термін розробки проектної документації Розробником становить 3 місяці з моменту набуття чинності цим говором.

Загальна вартість робіт з розробки проектної документації Розробником включає відшкодування витрат Розробника та плату за виконані ним роботи і становить: 15000грн.

Згідно додаткової угоди №1 від 01.06.2023 до договору №01/11-2021 на виробництво, передачу науково-технічної продукції від 01.11.2021, сторонами були внесені зміни до п.2.1 Договору та у зв'язку зі збільшення об'єму робіт Виконавця та додатковим завданням Замовника, загальна вартість робіт з розробки проектної документації Розробником, що включає відшкодування витрат Розробника та плату за виконані ним роботи, становить 21300,00 грн.

За Актом виконаних робіт від 27.07.2023 ФОП ОСОБА_1 виконала та передала, а ТОВ «Аваленд» прийняв проектно-технічну документацію, а саме: «Розробка ескізного проекту забудови земельних ділянок за адресою: Одеська область, смт. Авангард, 7 км Овідіопольської дороги».

ТОВ «Аваленд» здійснило оплату вартості робіт за договором із розробки ескізного проекту у розмірі 21300 грн, що підтверджується платіжними інструкціями №1,2 від 06.06.2023.

02.01.2025 між ТОВ «Алсу-Транс» (Сторона 1) та ТОВ «Аваленд» (Сторона 2) укладений Договір №1 спільної діяльності, згідно п.2.1.- 2.3. якого Сторони об'єдналися для будівництва комерційного об'єкту за адресою: Одеська область, Одеський район, Авангардівська селищна рада, масив 13. Будівництво здійснюватиметься на земельних ділянках, які належать Стороні 2 на праві власності, а саме: кадастровий номер 5123755200:01:002:0212; кадастровий номер 5123755200:01:002:0217; кадастровий номер 5123755200:01:002:0879; кадастровий номер 5123755200:01:002:0880; кадастровий номер 5123755200:01:002:0219; кадастровий номер 5123755200:01:002:0209; кадастровий номер 5123755200:01:002:0218; кадастровий номер 5123755200:01:002:0208.

Сторона 1 забезпечуватиме необхідне фінансування для розробки проектно технічної документації та організації всіх видів робіт необхідних для будівництва та введення в експлуатацію Об'єкту будівництва, а Сторона 2 зобов'язана сприяти Стороні 1 у всіх її діях, пов'язаних з будівництвом Об'єкту будівництва.

На виконання вказаного договору ТОВ «Алсу-Транс» внесло на рахунок ТОВ «Аваленд» кошти в розмірі 95000 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №2 від 21.05.2025.

Також 02.02.2025 між ФОП ОСОБА_2 (Виконавець) та ТОВ «Аваленд» (Замовник) укладено договір №06-01-25-В за п.1.1., 3.1 якого Виконавець бере зобов'язання своїми силами і засобами, за рахунок Замовника виконати роботи, а саме розробка візуалізації складського приміщення: за адресою: Одеська область, Авангардівська сільська мада», а Замовник зобов'язується прийняти результат таких робіт і сплатити Виконавцю вартість виконаних робіт.

Загальна вартість робіт за цим Договором становить 60 000 грн.

За Актом виконаних робіт від 30.04.2025 ФОП ОСОБА_2 виконала та передала, а ТОВ «Аваленд» прийняв «Розробку візуалізації складського приміщення за адресою: Одеська область, Авангардівська сільська рада»

ТОВ «Аваленд» здійснило оплату вартості робіт за договором із розробки візуалізації складського приміщення у розмірі 59400 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №80 від 05.02.2023.

Окрім того, 18.02.2025 між ТОВ «Проектно-будівельна компанія «ОМЕГА» (Виконавець) та ТОВ «Аваленд» (Замовник) укладено договір на виконання будівельно-монтажних робіт за п.1.1., 1.2, 2.1., 2.2 якого Виконавець зобов'язується на замовлення Замовника виконати комплекс монтажних та підготовчих робіт, передбачених п.1.2 цього Договору, що є його невід'ємною частиною, на об'єкті Замовника, та передати виконані роботи Замовнику за Актом приймання-передачі виконаних робіт, а Замовник, в свою чергу, зобов'язується прийняти виконані роботи та оплатити їх відповідно до умов цього Договору. Місцезнаходження Об'єкта: Одеська область, Одеський район, Авангардівська селищна рада, масив 13.

Комплекс робіт включає: облаштування будівельного майданчика для зберігання будівельних матеріалів, який у подальшому буде використовуватись для організації виконання будівельних робіт.

Договірна ціна по цьому Договору становить 590 000 (п'ятсот дев'яносто тисяч) грн.

Оплата за виконанні роботи здійснюється протягом 10 (десяти) банківських днів, шляхом перерахування Замовником грошових коштів на поточний рахунок Виконавця, після підписання Замовником Актів виконаних робіт.

Із наведеного вбачається, що одразу після створення товариства ним почали вчинятися дії направлені на виконання тієї господарської діяльності, з метою проведення якої воно і було створене, зокрема уже 01.11.2021 був укладений договір на виготовлення ескізного проекту забудови земельних ділянок.

Укладені позивачем в подальшому договори також безпосередньо пов'язані із здійсненням позивачем господарської діяльності, що полягає у будівництві на, належних йому, земельних ділянках комерційних об'єктів.

Втім, 24.02.2022 розпочалася військова агресія російської федерації проти України. У зв'язку з цим та на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», в Україні введено воєнний стан, який триває і досі.

Як вбачається із Акту обстеження земельних ділянок, складеного 02.06.2025 державними інспекторами податкового органу, на земельних ділянках з кадастровим номером 5123755200:01:002:0880, площею 40 000 кв.м та кадастровим номером 5123755200:01:002:0879, площею 69 286 кв.м розташовано військовий підрозділ, їх фортифікаційні споруди, встановлені таблички та інше.

Поряд із цим, відповідно до листа військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 05.07.2023 №3/12/10/3-153 вих, для виконання бойових завдань, які покладено на військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України ( АДРЕСА_1 ) по захисту територіальної цілісності України, незалежності та суверенітету, використовуються наступні земельні ділянки, які на праві власності належать ТОВ «АВАЛЕНД» та розташовані у Одеській області, Одеському районі, Авангардівська селищна рада, масив 13, а саме: кадастровий номер 5123755200:01:002:0212 ділянка 251/1; кадастровий номер 5123755200:01:002:0217 ділянка 251/2; кадастровий номер 5123755200:01:002:0879 (ділянки 248/1, 248/2, 249/1, 249/2, 250/1, 250/2); кадастровий номер 5123755200:01:002:0880 (ділянки 248/1, 248/2, 249/1, 249/2, 250/1, 250/2); кадастровий номер 5123755200:01:002:0219 ділянка 253/2; кадастровий номер 5123755200:01:002:0209 ділянка 252/1; кадастровий номер 5123755200:01:002:0218 ділянка 252/1; кадастровий номер 5123755200:01:002:0208 ділянка 253/1.

Також на виконання вимог ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 20.11.2025 щодо надання відомостей про розміщення особового складу військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України на зазначених земельних ділянках листом військової частини НОМЕР_1 від 28.11.2025 №3/12/12-4975-2025 повідомлено, що особовий склад військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України виконує відповідні завдання згідно наказу від 16.07.2022 № 16 «Про встановлення особливого режиму в'їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також руху транспортних засобів на окремих територіях Одеської області в умовах правового режиму воєнного стану». Та дійсно військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України виконує поставлені задання в районі розташування зазначених в ухвалі земельних ділянок з кадастровим номером 5213755200:01:022:0880.

Надаючи оцінку вказаним доказам, суд дійшов висновку, що у 2023 (на момент надіслання військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії України листа від 05.07.2023 №3/12/10/3-153 вих) для виконання бойових завдань, які покладені на військову частину, використовувалися усі належні ТОВ «Аваленд» земельні ділянки. Станом на момент обстеження земельних ділянок інспекторами податкового органу військовий підрозділ розташовувався на двох земельних ділянках, які є найбільшими із належних позивачу, та на час розгляду справи в суді військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України займає одну земельну ділянку.

Також із досліджених в ході розгляду справи фото, відеоматеріалів, враховуючи акт обстеження земельних ділянок та пояснення представників сторін, третьої особи, судом встановлено, що на більшій частині земельних ділянок, не зайнятих військовою частиною, встановлені таблички «небезпечно міни», проїзд до земельних ділянок заборонено військовою частиною шляхом встановлення дорожніх знаків, біля земельних ділянок позивача перебуває військова техніка.

Незважаючи на вказані обставини, на найвіддаленішій від військової частини та табличок «небезпечно міни» земельній ділянці ТОВ «Аваленд» розпочало будівельні роботи із облаштування будівельного майданчика для зберігання будівельних матеріалів, який у подальшому буде використовуватись для організації виконання будівельних робіт.

Окрім того, як було встановлено в ході розгляду справи, в безпосередній близькості до належних позивачу земельних ділянок знаходиться земельна ділянка, на якій розташована ще одна військова частина НОМЕР_2 , яка у листі від 22.07.2025 №1044/303/1/2507 виразила стурбованість будівельною діяльністю в зоні відповідальності військової частини.

Враховуючи встановлені судом обставини, твердження позивача про те, що введення військового стану суттєво вплинуло на можливість реалізувати комерційні плани щодо використання земельних ділянок ТОВ «АВАЛЕНД» та здійснення будівельних робіт, оцінюються судом як такі, що відповідають дійсності.

На думку суду, при оцінці показників господарської діяльності товариства варто враховувати, що свою господарську діяльність товариство проводить в умовах обмежених можливостей, зумовлених режимом воєнного стану, що може впливати на можливості здійснення активної діяльності, що пов'язана із будівництвом.

При цьому суд зауважує, що приписи пп. 4 п. 297.1 ст. 297 ПК України пов'язують право платника єдиного податку на звільнення від нарахування та сплати земельного податку з фактом використання відповідних ділянок для провадження господарської діяльності. Водночас, норми ПК України не містять положень, які б ставили право на застосування вказаної податкової пільги у залежність від результатів такої діяльності або обов'язкової наявності прибутку у кожному конкретному податковому періоді.

Суд враховує також і те, що цільове призначення земельних ділянок відповідає видам діяльності згідно КВЕД, місцем провадження господарської діяльності товариства згідно витягу з реєстру платників єдиного податку, а також те, що в ході розгляду справи судом не встановлено використання позивачем земельних ділянок у цілях, не пов'язаних із господарською діяльністю товариства, що мало б наслідком втрати податкової пільги у вигляді звільнення від нарахування та сплати земельного податку.

Відтак, враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що земельні ділянки, на які податковим органом нарахована земельний податок за період з 2021 по 2025 рік, використовуються позивачем у своїй господарській діяльності, а тому ТОВ «Аваленд», яке перебуває на спрощеній системі оподаткування та є платником єдиного податку 3-ї групи, правомірно користується податковими пільгами у вигляді звільнення від нарахування та сплати земельного податку, подання податкової звітності.

Щодо тверджень відповідача про те, що згідно наданих до перевірки первинних документів (банківських виписок, касових ордерів, договорів безвідсоткової поворотної фінансової допомоги, договорів про надання безповоротної фінансової допомоги, відомостей на виплату готівки) та бухгалтерських документів (зокрема оборотно-сальдових відомостей по рахунку 718, загальних оборотно-сальдових відомостей по рахункам) доходи ТОВ «АВАЛЕНД» за перевіряємий період визначені за рахунок отриманої безповоротної фінансової допомоги, інших документів, які б підтверджували отримання доходів та здійснення господарської діяльності у розумінні п.п. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України не надано, суд зазначає наступне.

Надаючи оцінку результатам господарської діяльності позивача за спірний період варто враховувати час та мету створення товариства, види його діяльності, цільове призначення земельних ділянок на яких така діяльність здійснюється та перспективні плани отримання безпосереднього доходу від господарської діяльності.

В цьому контексті суд звертає увагу на те, що тимчасова відсутність задекларованого доходу в окремих звітних періодах не є правовою підставою для висновку про невикористання земельних ділянок у господарській діяльності товариства. Податкове законодавство пов'язує звільнення від сплати земельного податку саме з фактом використання землі в межах обраних видів діяльності (КВЕД), а не з результатами такої діяльності у вигляді конкретних сум прибутку в кожному звітному періоді.

Таким чином, відсутність доходу у певні періоди не є доказом використання землі не за цільовим призначенням або припинення позивачем господарської діяльності в цілому, а тому доводи відповідача про втрату позивачем права на пільгу через відсутність доходу є необґрунтованими та відхиляються судом.

Щодо посилання відповідача на неподання позивачем заяви про відсутність можливості своєчасного виконання податкових обов'язків (з підтверджуючими документами) у відповідності до вимог наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи не можливості виконання платником податкових обов'язків, визначених пункту 69.1 статті 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ та переліків документів на підтвердження», суд зазначає наступне.

Згідно пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Відповідно до затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року № 225 Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі за текстом Порядок № 225):

Цей Порядок розроблено відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі - Кодекс) з метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо (пункт 1).

Дія цього Порядку поширюється на платників податків - фізичних осіб - резидентів України, зокрема самозайнятих осіб, юридичних осіб (резидентів і нерезидентів України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування, та на яких покладено обов'язок зі сплати податків та зборів, подання звітності, виконання інших обов'язків, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п.2).

Так, системний аналіз підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України та положень Порядку №225 свідчить, що вказані норми регулюють виключно процедуру підтвердження обставин, які перешкоджають своєчасному виконанню вже існуючого, законодавчо встановленого податкового обов'язку щодо сплати податків, зборів або подання звітності.

Отже зазначені приписи підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України та Порядку № 225 застосовуються у разі наявності у платника податків податкового обов'язку зі сплати податків, який тимчасово не може бути виконаний у визначені податковим законодавством строки.

Разом з тим, як зазначено судом вище, в силу приписів п.297.1 ст.297 ПК України, виходячи з видів господарської діяльності позивача (КВЕД 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель (основний); 52.10 Складське господарство), позивач, який є платником єдиного податку 3-ї групи, у період 2021-2025 роки звільнений від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з земельного податку за земельні ділянки (цільового призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі), на які позивачу нараховано грошові зобов'язання за оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями.

Тобто, за висновком суду у позивача відсутній податковий обов'язок з нарахування та сплати земельного податку за період 2021-2025 роки по належним йому земельним ділянкам.

Таким чином, податкове зобов'язання із земельного податку у позивача за вказаний період об'єктивно не виникло, що свідчить про відсутність самого предмета регулювання Порядку №225 у даних правовідносинах. Ототожнення суб'єктів, що мають податковий борг, із суб'єктами, які мають право на податкову пільгу у формі звільнення від сплати податку є помилковим.

Тому наведені вище доводи ГУ ДПС в Одеській області з посиланням на приписи підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України суд відхиляє за необгрунтованістю.

Щодо твердження Третьої особи, що виготовлені позивачем Ескізний проект забудови земельної ділянки згідно договору №01/11-2021 від 01.11.2021 та Проект візуалізації складських приміщень згідно договору №06-01-25- В від 02.02.2025 р. не є належними та допустимими доказами проведення господарської діяльності з будівництва, оскільки не є тими документами, що першочергово мають бути розроблені для процесу будівництва, в той час як, вихідні данні для проектування будівництва, інші першочергові заходи для такого будівництва позивачем не вживалися, суд зазначає, що дотримання, визначеної законодавством, послідовності стадій проектування, а також дотримання будівельних норм і правил не є предметом розгляду цієї справи.

Як було встановлено судом, укладені договори та виготовлені документи (ескізний проект забудови земельної ділянки, проект візуалізації складських приміщень) безпосередньо стосуються забудови належних позивачу земельних ділянок, що відповідає виду діяльності товариства та цільовому призначенню земельних ділянок, а не дотримання послідовності стадій проектування чи не дотримання вимог ДБН при розроблені проектної документації на будівництво, на думку суду, не свідчить про не використання земельних ділянок у господарській діяльності товариства.

Також щодо посилання у своїх поясненнях Авангардівської селищної ради на те, що Робочою групою у складі представників Авангардівської селищної ради та обох військових частин, було проведено огляд земельних ділянок Позивача, що відображено у Акті огляду території від 12.12.2025, яким, зокрема, встановлено: вільний доступ до території позивача, відсутність заборони чи обмеження доступу з боку військових частин до такої території, відсутність майна військових частин (за виключенням частини земельної ділянки 5123755200:-1:002:0880) та відсутність використання такої території для розміщення мобільних вогневих груп таких частин, суд зауважує, що вказаним Актом зафіксовано, визначені ним факти, на момент обстеження земельних ділянок та на момент складення Акту (12.12.2025), що не охоплює спірний період, за який нараховано позивачу земельний податок. В той же час, як уже було встановлено судом, матеріалами справи (Актом обстеження земельних ділянок від 02.06.2025 та листом військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України від 05.07.2023) підтверджується використання військовою частиною земельних ділянок позивача, розташування на них військового підрозділу, їх фортифікаційні споруд, встановлення табличок та інше у спірний період.

Окрім того, на думку суду наявність вільного доступу для проходження до земельних ділянок не свідчить про відсутність перешкод для проведення будівельних робіт на таких земельних ділянках.

Решта доводів учасників справи висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

За таких обставин, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про те, що у позивача відсутній податковий обов'язок з нарахування та сплати земельного податку, подання податкової звітності за період 2021-2025 роки по належним йому земельним ділянкам, які розташовані у масиві 13 Авангардівської селищної ради, Одеського району, Одеської області.

Таким чином, за результатами розгляду справи суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову шляхом визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №3388015320709 від 01.07.2025 року та №№3388415320709 від 01.07.2025 року.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В ході розгляду справи відповідачем, не доведено правомірністі прийнятих оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки судом прийнято рішення про задоволення вимог позивача, суд вважає за доцільне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати у вигляді сплаченого за подання цього позову судового збору у сумі 30280 грн.

Керуючись ст.242-246, 250, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю “АВАЛЕНД» задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасування податкові повідомлення-рішення, прийняті Головним управлінням ДПС в Одеській області:

1.№3388015320709 від 01.07.2025, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем земельний податок з юридичних осіб на загальну суму 5 444 239,18 грн. (5 017 714,79 грн основне зобов'язання та 426 524, 39 грн. штрафні санкції),

2.№3388415320709 від 01.07.2025, яким застосовано штрафні санкції у сумі 1700,00 грн.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “АВАЛЕНД» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області 30280,00 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складене 24.04.2026.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "АВАЛЕНД", код ЄДРПОУ 44605433, адреса: вул. 7-км Овідіопольської дороги, селище Авангард, Одеський район, Одеська область, 65033.

Відповідач: Головне управління ДПС в Одеській області, код ЄДРПОУ 44069166, адреса: вул.Семінарська, 5, м.Одеса, 65044.

Третя особа: Авангардівська селищна рада Одеського району Одеської області, код ЄДРПОУ 23211248, адреса: вул.Добрянського, 26, селище Авангард, Одеський район, Одеська область, 67806.

Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА