Рішення від 27.04.2026 по справі 420/32803/25

Справа № 420/32803/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язати вчинити певні дії,

встановив:

Позивач звернувся з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльністю ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про проходження ОСОБА_1 ВЛК 16.05.2025 року та сплати ним штрафу за постановою № R57283 від 04.09.2025 року за квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки № СВ09574361/1 від 07.09.2025 р.;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про проходження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ВЛК 16.05.2025 року та сплату штрафу за постановою № R57283 від 04.09.2025 року за квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки № СВ09574361/1 від 07.09.2025 р.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 . 03.09.2025 при оновлені облікових даних в застосунку Резерв + виявив, що в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів з'явився запис про порушення правил військового обліку, а в графі деталі справи зазначено: постанова № R57283 від 04.09.2025 року за ч. 3 ст. 210 КУпАП. В розділі «штрафи онлайн» зазначено: не пройшли (відмовились від проходження ВЛК) та запропоновано з 50 % знижкою сплатити штраф в сумі 8500 грн, який сплатив 07.09.2025 року, але в застосунку Резерв + при оновленні даних червона стрічка про сплату штрафу не зникала. 11.09.2025 року прибув до ІНФОРМАЦІЯ_5 надав квитанцію про сплату штрафу та просив виправити недостовірні відомості у Єдиному державному реєстрі призовників, шляхом виключення інформації щодо порушення правил військового обліку. Посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 було відмовлено в прийняті квитанції пояснюючи тим, що вони не врегульовують такі питання щодо штрафів, запропонували зачекати та періодично оновлювати свої дані в застосунку Резерв +. Просив видати постанову № R57283 від 04.09.2025 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210 КУпАП, але також було надано роз'яснення, що постанова буде направлена у Резерві+ . На вимогу була лише видана копія картки обстеження та медичного огляду від 15.05.2025 року.

Позивач зазначає, що була порушена процедура притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст.210 КУпАП, а саме в порядку ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення не складався та у випадках, передбачених ст. 258 цього Кодексу належним чином не був повідомлений про дату, час і місце виклику. 23.09.2025 року знову оновлював свої дані в Резерв+, але там жодні дані про сплату штрафу та щодо постанови про притягнення до адміністративного правопорушення за ч.3 ст. 210 КУпАП не були зазначені. На момент подання позовної заяви до суду відповідно до роздруківки з застосунку Резерв+ змінилася лише сума штрафу та строк сплати, наразі зазначено «не забудьте сплатити штраф до 14.10.2025, щоб не було стягнення у розмірі 34000.00 гривень».

Оскільки відповідач не надає жодних даних як щодо притягнення до адміністративної відповідальності, так і не вносить зміни до реєстру щодо сплати штрафу, то така бездіяльність є протиправною. Просить задовольнити позовні вимоги.

Від ІНФОРМАЦІЯ_5 надійшов відзив на позовну заяву в якому позовні вимоги не визнали та зазначили, що відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 та перебував у розшуку за не проходження (відмова від проходження) військово- лікарської комісії. Повідомлення щодо розшуку було згенероване автоматично Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до алгоритму за наявною інформацією в Реєстрі, та надсилається автоматично в електронній формі до органів Національної поліції. На сьогоднішній день розшук стосовно позивача автоматично скасовано.

Зазначають, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , згідно із наданої Картки обстеження та медичного огляду, розпочав медичне обстеження 15.05.2025 року, але в п. 10 та 11 вказаної картки обстеження відсутні дані про діагноз, підстава, статті, графи, розкладу хвороб, а також відсутні підписи голови ВЛК, членів ВЛК та підпис позивача, тобто, процес проходження ВЛК не завершений. Тому, для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про проходження ВЛК від 16.05.2025року, Позивачу необхідно отримати належним чином оформлений документ з висновком про придатність, включаючи підпис голови ВЛК.

Щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про сплату позивачем штрафу, ІНФОРМАЦІЯ_6 у відзиві зазначає наступне: «Враховуючи вищевикладене, з метою вирішення питання, порушеного в заяві, прошу Вас ( ОСОБА_1 ) особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_1 з Вашим військово - обліковим документом, оригіналом (копією) квитанції сплати штрафу за постановою № R57283 від 04.09.2025 р.»

Просять відмовити у задоволенні позовних вимог.

Судом встановлені такі обставини по справі.

Відповідно до військово - облікового документу сформованого в Резерв + від 18.09.2025 року позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 ; звання солдат ВОС 100915, тип військ стрілецькі, стрілець.

Постановою ВЛК від 11.12.2018 року визнано непридатним в мирний час, обмежено придатним у воєнний час. Має діючу відстрочку (бронювання) до 22.01.2026 року, дані уточнені вчасно дата уточнення від 20.06.2024 року.

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі ЄДРПВР), ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 та перебував у розшуку за не проходження (відмова від проходження) військово-лікарської комісії, згідно із п. 2 Розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист».

03.09.2025 ОСОБА_1 при оновлені облікових даних в застосунку Резерв + виявив, що в ЄДРПВР про порушення правил військового обліку та в графі деталі справи зазначено: постанова № R57283 від 04.09.2025 року за ч. 3 ст. 210 КУпАП, в розділі «штрафи онлайн» зазначено: не пройшли (відмовились від проходження ВЛК) та запропоновано з 50 % знижкою сплатити штраф в сумі 8500 грн, у зв'язку з чим вказаний штраф сплатив, що підтверджується квитанцією № СВ09574361/1 від 07.09.2025 р. Після сплати штрафу в застосунку Резерв + при оновленні своїх даних відомості про сплату штрафу не відображались.

При особистому відвідуванні ІНФОРМАЦІЯ_5 , на вимогу ОСОБА_1 , постанова № R57283 від 04.09.2025 року за ч.3 ст. 210 КУпАП не була йому вручена і вона відсутня в Резерв+. Позивачу була видана копія картки обстеження та медичного огляду від 15.05.2025 року.

23.09.2025 року ОСОБА_1 знову оновив свої дані в Резерв+, але там окрім сплати зі знижкою 50 % до 24.09.2025 року ніякі дані про сплату штрафу та постанови про притягнення до адміністративного правопорушення за ч.3 ст. 210 КУпАП не надходили.

На момент подання позовної заяви до суду, відповідно до роздруківки з застосунку Резерв+ змінилася лише сума штрафу та строк сплати, наразі зазначено «не забутьте сплатити штраф до 14.10.2025, щоб не було стягнення у розмірі 34000.00 гривень".

З такими діями та бездіяльністю відповідача ОСОБА_1 не погоджується та вважає, що його права порушені, просить задовольнити позовні вимоги.

Дослідивши позиції сторін викладені у їх заявах по суті та надані ними докази, враховуючи приписи діючого законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають повному задоволенню виходячи з наступного.

Основним питанням що підлягає вирішенню у цій справі, це обґрунтованість та правомірність не внесення до ІНФОРМАЦІЯ_7 відомостей про проходження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ВЛК від 16.05.2025 року та сплати ним штрафу.

Відповідно до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487, (далі Порядок №1487) визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік).

Пунктом 3 Порядку №1487 військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.

Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, визначені в Законі України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16 березня 2017 року № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).

Статтею 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Так, частиною 1 ст. 5 Закону № 1951-VIII передбачено, що держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Відповідно до ч.1 ст. 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:

1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 2 ч.1 ст. 9 № 1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Процедури збирання, зберігання, обробки та використання відомостей ЄДРПВР встановлено Порядком ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 № 94 (далі Порядок №94) (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно із пунктами 2-4, 6 розділу І Порядку № 94, реєстр - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Дані Реєстру використовуються для реалізації завдань військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також для інформаційного забезпечення громадян України, у тому числі осіб звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

Відповідно до 1, 2, 16, 18 розділу ІІ Порядку № 94, суб'єктами Реєстру є володілець Реєстру, розпорядник Реєстру, органи адміністрування Реєстру та органи ведення Реєстру.

Володільцем Реєстру є Міністерство оборони України. Органами ведення Реєстру є ТЦК та СП, Центральне управління СБУ та регіональні органи СБУ, відповідні підрозділи СЗРУ.

Цим Порядком визначені повноваження відповідальної особи за ведення Реєстру відповідно до покладених на неї обов'язків, серед яких внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, верифікацію персональних та службових даних, перегляд та друк облікових документів, внесення відомостей до електронних форм облікових карток.

Пунктом 9 розділу ІІІ Порядку № 94, передбачено, що виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.

У відповідності до п.12 Порядку № 94, отримання призовником, військовозобов'язаним та резервістом інформації про своє включення (не включення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, здійснюється після особистого звернення та письмового запиту (в якому вказується прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), місце проживання (місце перебування) і реквізити документа, що посвідчує особу, яка подає запит) до органу ведення Реєстру або в електронному вигляді через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації.

Згідно з п.2 розділу IV Поряду № 94, актуалізація (внесення змін) відомостей Реєстру здійснюється: в електронному режимі - шляхом інформаційної взаємодії між Реєстром та інформаційно-телекомунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи; у ручному режимі - шляхом внесення призначеною відповідальною особою за ведення Реєстру відомостей до електронних форм облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до нормативно-правових актів з питань ведення військового обліку.

Відповідно до пункту 20-1 частини першої статті 7 Закону №1951- VIII до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/ або постанови про адміністративне правопорушення).

Системний аналіз вище наведених правових норм дає підстави для висновку, що до Реєстру серед іншого, вносяться дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил обліку, що віднесено до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які є відповідальними особами за ведення Реєстру, оскільки до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.

Як встановлено судом і не спростовується відповідачем, позивач не тільки пройшов ВЛК, але і за відсутності постанови про притягнення його адміністративної відповідальності сплатив штраф, відобразив цю інформацію в застосунку Резерв+ та за відсутності подальшого відображення зазначеного у застосунку особисто прибув до ІНФОРМАЦІЯ_5 , пред'явив квитанцію саме з метою уточнення персональних даних у ЄДРПВР.

Відповідач жодним чином не спростовує зазначені обставини та через відзив у позовній заяві звертається до позивача «з метою вирішення питання, порушеного в позовній заяві прибути до ІНФОРМАЦІЯ_8 з Вашим військово - обліковим документом, оригіналом (копією) квитанції сплати штрафу за постановою № R57283 від 04.09.2025 р.», що на думку суду не є належним способом виклику військовозобов'язаного.

Крім того, позивач зазначає у позові, що Постанова № R57283 від 04.09.2025 р. йому не була видана, що є порушенням його права на ознайомлення, оскарження чи виконання.

Суд погоджується з такими обґрунтуваннями і зазначає, що ненадання постанови не тільки позивачу, але і суду на підтвердження обґрунтованості внесення відомостей до ЄДРПВР, дає підстави для висновку про відсутність такої Постанови взагалі.

Таким чином, відповідач не надав суду жодних доказів обґрунтованості та правомірності внесення до ЄДРПВР відомостей про порушення правил військового обліку позивачем, а також не надали обґрунтувань правомірності дій щодо невнесення відомостей про сплату ОСОБА_1 штрафу за наявності належних та допустимих доказів його сплати. Позивач надав квитанцію про сплату штрафу не тільки суду, але і відповідачу разом з додатками до позову.

Суд зазначає також, що відповідач не спростовує, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , згідно із наданої Картки обстеження та медичного огляду, проходив медичне обстеження 15.05.2025 року, але зазначають, що процес проходження ВЛК не завершений, оскільки відсутній висновок про придатність, включаючи підпис голови ВЛК.

Суд відхиляє зазначені посилання, оскільки наявність чи відсутність підпису голови ВЛК залежить не від військовозобов'язаного, а від організації роботи самої ВЛК та її голови.

ОСОБА_2 виконав свій обов'язок як військовозобов'язаний, він прибув та пройшов ВЛК, не спростовує медичного висновку щодо своєї придатності та з'являється до ТЦК та СП з метою уточнення своїх облікових даних, сплатив штраф та вніс цю інформацію до застосунку Резерв+, прибув особисто до відповідача та надав квитанцію, тобто діяв відповідально, що дає йому право вимагати правомірних дій від ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Відповідно до вищезазначених обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають повному задоволенню.

Судові витрати підлягають стягненню на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 241-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про проходження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) відомостей щодо проходження ВЛК від 16.05.2025 року та сплати ним штрафу за постановою № R57283 від 04.09.2025 року за квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки № СВ09574361/1 від 07.09.2025 р.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про проходження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) відомості про проходження ВЛК від 16.05.2025 року та сплати ним штрафу за постановою № R57283 від 04.09.2025 року за квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки № СВ09574361/1 від 07.09.2025 р.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1211,20 грн. на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Попов В.Ф.