Справа № 420/37082/25
24 квітня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ'ЯКОВОЇ, розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку розміру пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліда 2-ї групи, відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 року, обчисленого на підставі довідки за три робочих дні в зоні 2 на аварії на Чорнобильської АЕС 13,14 та 15 липня 1986 року із заробітку 1/1.11 рублів, №15 від 22.12.2022 року, виданої з АТП 1562, по постанови КМУ від 23 листопада 2011 року № 1210, без застосування понижуючих коефіцієнтів, та індексацій;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок з урахуванням за три робочих дні в зоні 2 на аварії на Чорнобильській АЕС 13,14 та 15 липня 1986 року із заробітку 171.11 рублів, по дублікату довідки №15 від 22.12.2022 року, виданої з АТП 1562. ОСОБА_1 з 01.10.2025 року, по постанови КМУ від 23 листопада 2011 року № 1210, без застосування понижуючих коефіцієнтів, та індексацій;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та нарахування пенсії з розрахунку пенсії ОСОБА_1 за три робочих дні в зоні 2 на аварії на Чорнобильській АЕС 13, 14 та 15 липня 1986 року із заробітку 171.11 рублів по дублікату довідки №15 від 22.12.2022 року, виданої з АТП 1562. та виплачувати пенсію з 01.10.2025 року 44 656,2 гривень ОСОБА_1 з 01.10.2025 року, по постанові КМУ від 23 листопада 2011 року № 1210, без застосування понижуючих коефіцієнтів та індексацій.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії ЧАЕС І категорії, має ІІ групу інвалідності, та перебуває на обліку відповідача як пенсіонер по інвалідності. Позивач дізнався, що отримує пенсію виходячи із зарплати відповідно дублікату довідки ТОВ АТП 1562 №15 від 22.12.2022 року. Листом від 21.07.2025 року №20198-19179/М-02/8-1500/25 відповідач повідомив, що пенсія позивача нарахована та одержану за роботу в зоні відчуження в 1986 року, а не згідно змін внесених Постановою КМУ №1307 від 09.12.2021. Позивач звернувся до відповідача із заявою, щоб ГУ ПФУ в Одеській області для розрахунку пенсії прийнла заробіток позивача за три робочих дні в зоні 2 на аварії на Чорнобильської АЕС 13, 14 та 15 липня 1986 року в сумі 171.11 рублів. Пенсія за бажанням може обчислюватися, виходячи із заробітної плати (доходу), за роботу у зоні відчуження згідно постанови КМУ від 23 листопада 2011р. № 1210 згідно змін внесених Постановою КМУ №1307 від 09.12.2021, стосовно застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014-й, 2015-й та 2016 роки. Відповідач надав відповідь-відмову від 17.10.2025 30755-29572/М-02/8-1500/25. Вважаючи відмову ГУ ПФУ в Одеській області у проведенні перерахунку пенсії протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 10.11.2025 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
26.11.2025 від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву в якому відповідач заперечує проти позову та просить відмовити у його задоволенні.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності, є учасником ліквідації наслідків аварії ЧАЕС І категорії, має ІІ групу інвалідності.
Позивач звернувся 29.09.2025 до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії виходячи з заробітку 171.11 рублів за три робочих дні (13, 14 та 15 липня 1986 року) в зоні 2 на аварії на Чорнобильської АЕС , зарплата вказана в дублікаті довідки АТП 1562 №15 від 22.12.2022 .
Відповідач надав відповідь від 17.10.2025 30755-29572/М-02/8-1500/25, в якому зазначено, що при обчисленні пенсії середньомісячний заробіток визначено за 9 днів роботи в зоні відчуження у вересні 1986 року та з урахуванням індексації заробітної плати та показника середньої заробітної плати 7994,47 грн. станом на 01.03.2024 складав 50333,90 грн (індивідуальний коефіцієнт - 6,29609). Пенсію з 01.03.2025 обчислено із розрахунку 60% середньомісячного заробітку 56122,28 грн, та її розмір становив 29243,78 грн. Виплата пенсії здійснювалась з урахуванням коефіцієнтів перевищення, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1, та її розмір складав 26099,61 грн. За перевіркою електронної пенсійної справи справи встановлено, що середньомісячний заробіток для обчислення зазначеного виду пенсії розраховано неправильно, а саме, без урахування положень пп. 4 п. З Порядку обчислення пенсій особам, які постаждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 (зі змінами). На підставі зазначеного, розмір пенсії обчислено із розрахунку 60% від середньомісячного заробітку за період роботи в зоні відчуження відповідно до довідки без дати видачі № 15, виданою Товариством з обмеженою відповідальністю АТП 1562. Середньомісячний заробіток визначено за липень 1986 року як більш доцільний та станом на 01.03.2024 складає 40552,99 грн (індивідуальний коефіцієнт становить - 5,07263, показник середньої заробітної плати по Україні 7994,47 грн). Розмір пенсії з 01.03.2024 з урахуванням обмежень в індексації складав 23202,55 грн
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з 01.03.2025 складає 45216,56 грн (показник середньої заробітної плати по Україні 8913,83 грн). Розмір пенсії без обмеження максимальним розміром з урахуванням обмежень в індексації складає 24702,55 грн. Розмір пенсії до виплати із застосуванням положень постанови № 1 становить 24156,27 грн.
Не погоджуючись з відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Вирішуючи дану справу, суд приходить до наступних висновків.
У ч. 2 ст. 19 Конституції України згадано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому, у ч.1 ст.68 Конституції України також згадано, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Отже, усі без виключення суб'єкти права на території України зобов'язані дотримуватись існуючого у Державі правового порядку, а суб'єкти владних повноважень (органи публічної адміністрації) додатково обтяжені ще й обов'язком виконувати доведені законом завдання виключно за наявності приводів та способом, чітко обумовленими законом.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно ст. 54 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:
менше 12 місяців, - заробітна плата (дохід) визначається шляхом поділу загальної суми заробітної плати (доходу) за календарні місяці роботи на кількість зазначених місяців;
не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - заробітна плата (дохід) визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;
менше місяця, - заробітна плата (дохід) визначається за відповідний календарний місяць з додаванням до заробітної плати (доходу) на основній роботі.
Порядок визначення заробітної плати (доходу), у тому числі заробітної плати (доходу), передбаченої частиною четвертою цієї статті, для обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України. (ст. 57 Закону).
Відповідно до пп. 4 п. 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердж. постановою КМУ від 23.11.2011 № 1210, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження: менше календарного місяця у 1986-1990 роках (в тому числі особа, яка захворіла на променеву хворобу), за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати (доходу) за період роботи за межами зони відчуження . У такому разі заробітна плата (дохід) за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати (доходу) проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (доходу).
Так, з наявної у матеріалах справи довідки ТОВ "АТП 1562" про заробітну плату № 15 від 22.12.2022 вбачається, що у липні 1986 року позивач відпрацював 23 календарних дні у зоні відчуження, а саме - з 09 липня по 31 липня включно. При цьому, у період з 13 по 15 липня включно позивач працював у 2 зоні, у інші календарні дні з 09 по 31 липня - у 1 зоні.
Відповідно до зазначеної довідки, загальний дохід позивача за роботу в зоні відчуження за 23 календарних дні липня 1986 склав 836,87 крб, а саме: оплата праці за дні роботи в зоні 2 (13-15 липня) - 143,08 крб + премії у розмірі 10,51 крб; оплата праці за дні роботи в зоні 1 (09-31 липня) - 613,20 крб + премії у розмірі 70,08 крб.
Загальна сума заробітку за роботу безпосередньо у зоні відчуження становить 143,08 + 10,51 + 613,20 + 70,08 = 836,87 крб.
Збережений за позивачем середньомісячний дохід за місцем роботи за межами зони відчуження (17,52 крб + 116,80 крб) не враховуються при обчисленні розміру пенсії у відповідності до вимог пп. 4 п. 3 Порядку № 1210.
Середньомісячна заробітна плата по країні у липні 1986 року становила 179 крб. Виходячи з отриманого заробітку за період роботи у зоні відчуження у липні 1986 року, індивідуальний коефіцієнт позивача для обчислення розміру пенсії склав 5.07263.
Оскільки проіндексований у 2025 році середньомісячний заробіток в Україні за 2014 2016 роки становить 8913.83 грн, середньомісячний заробіток позивача для обчислення розміру пенсії становить 5,07263 (індивідуальний коефіцієнт) * 8913,83 грн = 45216,56 грн. З урахування відсотку втрати працездатності на рівні 60%, розмір пенсії становить 45216,56 грн * 0.6 = 27129,94 грн.
Правових підстав для обчислення розміру пенсії позивача виключно з урахуванням заробітку за окремі 3 календарних дні у липні 1986 року у позовній заяві не наведено.
Пп. 4 п. 3 Порядку № 1210, на який посилається позивач у позові, лише підтверджує правильність обчислення середньомісячного заробітку з боку відповідача та не містить жодної норми, яка б дозволяла особі самостійно вибирати окремі дні для обчислення заробітку.
Законами України "Про Державний бюджет України" на 2023, 2024 та 2025 роки було визначено, що порядок та розмір виплат, в тому числі передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", регулюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" № 1 від 03.01.2025 у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, Законів України “Про державну службу», “Про прокуратуру», “Про статус народного депутата України», “Про Національний банк України», “Про Кабінет Міністрів України», “Про дипломатичну службу», “Про службу в органах місцевого самоврядування», “Про судову експертизу», “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», “Про наукову і науково технічну діяльність», “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 р. № 379/95-ВР “Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,5;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,4;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,3;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,2;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,1.
Аналогічна постанова була прийнята Кабінетом Міністрів України 30.12.2025 року за № 1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану».
Разом з тим, обмеження пенсії внаслідок застосування коефіцієнтів позивач оспорює в межах інших судових справ ( № 420/6708/26, № 420/25444/25) , тому вимоги про перерахунок пенсії без застосування понижуючих коефіцієнтів в данній справі суд не розглядає.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
В процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат зі сплати судового збору відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі статті 5 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір».
Керуючись ст. ст. 2-9, 77, 90, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 295 КАС України, суд,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Вікторія ХОМ'ЯКОВА
.