24 квітня 2026 року
справа №380/24383/25
провадження № П/380/25728/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Чаплик І.Д., розглянувши у письмовому провадженні у м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Відділу освіти, культури і туризму, молоді та спорту Шегинівської сільської ради Яворівського району Львівської області до Західного офісу Держаудитслужби, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіскотломонтаж-Львів» про визнання протиправним і скасування висновку, -
Відділ освіти, культури і туризму, молоді та спорту Шегинівської сільської ради Яворівського району Львівської області (адреса місцезнаходження: 81321, Львівська обл., с. Шегині, вул. Героїв України, 188; ЄДРПОУ: 41066555) звернувся до суду із позовом до Західного офісу Держаудитслужби (адреса місцезнаходження: 79007, м. Львів, вул. Костюшка, 8; ЄДРПОУ: 40479801), у якому просить:
визнати протиправним та скасувати висновок Західного офісу Державної аудиторської служби про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2025-06-17-006840-a від 27 листопада 2025 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що в оскаржуваному висновку встановлено порушення учасником процедури закупівлі тендерної документації, виготовленої замовником, а саме: встановлено порушення вимог підпункту 2 пункту 44 та, відповідно, пункту З Особливостей №1178 внаслідок безпідставного відхилення тендерної пропозиції учасника торгів - ТОВ «ЗАХІДБУДКОМ», що призвело до недотримання принципів максимальної економії, ефективності та пропорційності при проведенні закупівель, визначених у статті 5 Закону. У підпункті 4.4. пункту 4 Розділу І тендерної документації вказано, що строк виконання робіт - до 31 грудня 2026 року. Одночасно, у Додатку 3 до тендерної документації міститься проект договору, за умовами пункту 3.1. якого строки виконання робіт визначається Календарним графіком виконання робіт, який є невід'ємною частиною договору, але не пізніше 31.12.2026. При цьому, відповідно до пункту 5.3. Додатку 1 до тендерної документації учасник повинен надати проект договору, наведений у Додатку 3 до тендерної документації, підписаний уповноваженою особою учасника, та гарантійний лист- погодження з умовами договору підряду, викладеного в Додатку 3 до тендерної документації. Моніторингом встановлено, що у складі тендерної пропозиції учасника ТОВ «ЗАХІДБУДКОМ» надано розрахунок договірної ціни, зокрема, форму «Договірна ціна» (файл «Договірна ціна.pdf») на всю суму цінової пропозиції, у якій вказано: на «Капітальний ремонт (утеплення фасадів) Волицькому навчально-виховному комплексі «Загальноосвітній навчальний заклад І-ІП ступенів дошкільний навчальний заклад» Шегинівської сільської ради Яворівського району Львівської області по вул. Соборності України, 2 в с. Волиця Яворівського району Львівської області», що здійснюється в 2025 році. Одночасно, у складі тендерної пропозиції учасником ТОВ «ЗАХІДБУДКОМ», на виконання пункту 4.1. Додатку 1 до тендерної документації, надано проект календарного графіку виконання робіт (файл «Календарний графік-pdf»), де містяться розділи «Термін виконання робіт 2025 р.» та «Термін виконання робіт 2026 р.» та визначено відповідні місяці виконання робіт за видами робіт за 2025 роком та 2026 роком (з січня по грудень) окремо. Крім того, ТОВ «ЗАХІДБУДКОМ» у складі тендерної пропозиції надано проект договору (файл «Договір-pdf»), на кожній сторінці якого зазначено згоду учасника з цим проектом договору та у якому (пункт 3.1.) вказано, що строки виконання робіт, зокрема початок та закінчення робіт визначається Календарним графіком виконання робіт, який є невід'ємною частиною договору (Додаток №2 до договору), але не пізніше 31.12.2026, а також надано гарантійний лист-погодження (файл «Довідка умови договору-pdf») учасника з умовами договору підряду, викладеного в Додатку 3 до тендерної документації.
Позивач не погоджується із вказаним висновком Держаудитслужби та вказує, що такі висновки не враховують обставин, які існували на момент прийняття рішення, а також практики Органу оскарження, що була єдиною відомою та доступною уповноваженій особі на відповідну дату. На думку замовника, будь-яка внутрішня неузгодженість між обов'язковими елементами тендерної пропозиції означає, що учасник не підтвердив відповідність своєї пропозиції вимогам документації в цілому. Учасник ТОВ «ЗАХІДБУДКОМ» у формі «Договірна ціна» зазначив про виконання робіт, що здійснюються в 2025 році, що суперечить вимозі Замовника про строк виконання робіт в даній закупівлі до 31.12.2026. Разом з тим, у календарному графіку учасник вказав виконання робіт як у 2025, так і у 2026 році. Таким чином, у складі пропозиції одночасно містилися два документи, які містили відмінні відомості в частині строку виконання робіт. На думку замовника, наведене є невідповідністю вимогам тендерної документації, а не технічною помилкою. У зв'язку з вищевикладеним позивач звернувся до суду з цим позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Ухвалою суду від 20.12.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, подати відзив на позовну заяву та всі письмові докази, що підтверджують заперечення проти позову. Залучено третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю «Сервіскотломонтаж-Львів» (місцезнаходження: 79044, м. Львів, вул. Природна, 5б/20; ЄДРПОУ: 37801512).
Відповідач 06.01.2026 подав відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог повністю. Відзив обґрунтований тим, що за результатами аналізу питання розгляду тендерної пропозиції учасника ТОВ «ЗАХІДБУДКОМ» встановлено порушення вимог підпункту 2 пункту 44 та, відповідно, пункту 3 Особливостей №1178 внаслідок її безпідставного відхилення, що призвело до недотримання принципів максимальної економії, ефективності та пропорційності при проведенні закупівель, визначених у статті 5 Закону. Висновок є обґрунтованим та правомірним, конкретизованим і чітким. Висновок жодним чином не порушує прав, свобод та охоронюваних законом інтересів позивача, отже відсутні підстави для задоволення позовних вимог. Відповідно до норм пункту 43 Особливостей №1178 якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/ або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель. При цьому, невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо. Проте, щодо наявності та усунення вищевказаної невідповідності у документах тендерної пропозиції ТОВ «ЗАХІДБУДКОМ» Замовником в оприлюдненому під час розгляду тендерної пропозиції учасника повідомленні з вимогами про усунення невідповідностей не зазначалося. Слід також зауважити, що за результатами розгляду тендерної пропозиції ТОВ «Сервіскотломонтаж-Львів» Замовником також було відхилено пропозицію вказаного учасника (протокол уповноваженої особи від 31.07.2025 №397) у зв'язку із зазначенням у поданій учасником «Договірній ціні» про виконання робіт, що здійснюються в 2025 році, що не відповідає вимогам тендерної документації в частині: строк виконання робіт до 31 грудня 2026 року. Водночас, за результатами розгляду скарги ТОВ «Сервіскотломонтаж-Львів» (скарга UA-2025-06-17-006840- a.c1) Органом оскарження було прийнято рішення №12592-р/пк-пз від 14.08.2025 про неправомірне відхилення Замовником тендерної пропозиції ТОВ «Сервіскотломонтаж-Львів» з наведеної Замовником підстави із зобов'язанням скасувати рішення про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «Сервіскотломонтаж Львів» (яке Замовником було виконане). Таким чином, на порушення норм підпункту 2 пункту 44 та, відповідно, пункту 3 Особливостей №1178, Замовником неправомірно відхилено (протокольне рішення уповноваженої особи від 17.07.2025 №355) тендерну пропозицію учасника ТОВ «ЗАХІДБУДКОМ» (9 960 245,00 грн) з підстави її невідповідності умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації. Надані Замовником пояснення не спростовують неправомірність відхилення ним тендерної пропозиції ТОВ «ЗАХІДБУДКОМ», оскільки учасником на підтвердження інформації про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі надано як форму «Договірна ціна» (де вказано про 2025 рік), так і проєкт календарного графіку виконання робіт (де вказано детальну інформацію щодо відповідних місяців виконання робіт за видами робіт за 2025 роком та 2026 роком окремо). Наявність такої невідповідності у поданих учасником документах, як вже було зазначено, не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.
Третя особа 13.01.2026 подала до суду письмові пояснення, у яких зазначила, що висновок моніторингу фактично переносить негативні наслідки правової невизначеності (зміна підходу органу оскарження до одних і тих же фактичних обставин) на замовника та на підприємство як добросовісного переможця торгів, що є несправедливим і таким, що не відповідає засадам адміністративного судочинства та принципу правової визначеності. Оскаржуваний висновок містить загальне формулювання щодо усунення порушень шляхом «припинення зобов'язань за укладеним договором про закупівлю з дотриманням норм законодавства». Таке формулювання: не визначає конкретного правового механізму припинення зобов'язань (за згодою сторін, у судовому порядку, внаслідок істотного порушення тощо); не містить жодних вказівок на наявність підстав, передбачених Цивільним кодексом України для розірвання договору № 940-к; не враховує прав та законних інтересів третьої особи як сторони договору, яка належним чином виконує свої зобов'язання.
Відповідач 29.01.2026 подав заперечення на пояснення третьої особи, у яких зазначив, що у Висновку конкретизоване зобов'язання і навіть зазначено спосіб, у який може бути усунене порушення. Верховним Судом неодноразово було визнано аналогічне зобов'язання пропорційним і конкретизованим. Конкретні рішення наведено у відзиві на позовну заяву. Водночас відповідач не вправі змушувати сторони використати конкретний порядок припинення зобов'язань за договором. Саме тому, хоч у висновку запропоновано конкретний спосіб, у який можливо усунути порушення, Замовнику надається право вибору способу усунення порушення і право вибору щодо способу реагування на висновок, загалом. Припинення зобов'язань за договором є необхідним не тому, що третя особа порушила умови договору, а тому що сам договір укладено з порушенням вимог законодавства. У випадку дотримання вимог законодавства даний договір взагалі не було б укладено, саме тому єдиним пропорційним способом усунення порушення є припинення зобов'язань за договором, що повертає правовідносини у первісний стан.
Інших заяв по суті справи до суду не надходило.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
17 червня 2025 року Відділом освіти, культури і туризму, молоді та спорту Шегинівської сільської ради Яворівського району Львівської області було оприлюднено у системі електронних закупівель тендерну документацію щодо закупівлі послуг згідно ДК 021:2015 - 45453000-7 - Капітальний ремонт і реставрація, назва номенклатурної позиції предмета закупівлі - "Капітальний ремонт (утеплення фасадів) Волицькому навчально-виховному комплексі "Загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад" Шегинівської сільської ради Яворівського району Львівської області по вул. Соборності України, 2 в с. Волиця Яворівського району Львівської області" (далі - Тендерна документація).
Підпунктом 4.4 пункту 4 Тендерної документації передбачено, що строки виконання робіт - до 31 грудня 2026 року.
Підпунктом 4.1 пункту 4 Додатку 1 до Тендерної документації визначено, зокрема, що ціна тендерної пропозиції (договірна ціна) Учасника процедури закупівлі повинна бути розрахована відповідно до вимог чинних кошторисних норм України “Настанова з визначення вартості будівництва» затверджених наказом Мінрегіону від 01.11.2021 № 281 (із змінами). Ціна тендерної пропозиції Учасника є загальною вартістю виконання робіт за Договором.
У Додатку 3 до тендерної документації міститься проєкт договору, за умовами пункту 3.1. якого строки виконання робіт визначається Календарним графіком виконання робіт, який є невід'ємною частиною договору, але не пізніше 31.12.2026.
Для участі у торгах тендерні пропозиції були подані п'ятьма учасниками, а саме:
-Товариство з обмеженою відповідальністю «ЖИТЛО БУД СЕРВІС», первинна пропозиція: 10 193 440,92 грн з ПДВ; остаточна пропозиція: 9 950 000,00 грн з ПДВ;
-Товариство з обмеженою відповідальністю «ЗАХІДБУДКОМ», первинна пропозиція: 10 242 258,48 грн з ПДВ; остаточна пропозиція: 9 960 245,00 грн з ПДВ;
-Приватне підприємство «СЧН ЖИТЛО-БУД», первинна пропозиція: 10 499 000,00 грн з ПДВ; остаточна пропозиція: 9 986 800,00 UAH з ПДВ;
-Товариство з обмеженою відповідальністю "Сервіскотломонтаж-Львів": 10 540 480,00 грн з ПДВ; остаточна пропозиція: 10 540 480,00 UAH з ПДВ;
-Приватне підприємство "Фасад-Сервіс", первинна пропозиція: 10 623 795,12 UAH з ПДВ; остаточна пропозиція: 10 623 795,12 UAH з ПДВ.
Рішенням Уповноваженої особи з питань закупівель Відділу освіти, культури і туризму, молоді та спорту Шегинівської сільської ради Яворівського району Львівської області, оформленим протоколом від 17.07.2025 №355 відхилено тендерну пропозицію Учасника - Товариство з обмеженою відповідальністю "ЗАХІДБУДКОМ". Рішення обґрунтоване тим, що відповідно до підпункту 4.4 пункту 4 Розділу І "Загальні положення" тендерної документації, визначено строк виконання робіт - до 31 грудня 2026 року. Згідно з підпунктом 4.1 пункту 4 Додатку 1 до тендерної документації, Учасник процедури закупівлі повинен надати в складі тендерної пропозиції та оприлюднити в електронній системі закупівель розрахунок договірної ціни, який складається зокрема з договірної ціни. Ціна тендерної пропозиції (договірна ціна) Учасника процедури закупівлі повинна бути розрахована відповідно до вимог чинних кошторисних норм України “Настанова з визначення вартості будівництва», затверджених наказом Мінрегіону від 01.11.2021 № 281 (із змінами). Відповідно до пункту 5.2 Розділу V Настанови з визначення вартості будівництва, затвердженої наказом Мінрегіону від 01.11.2021 №281, форма договірної ціни передбачає зазначення періоду виконання робіт. У складі тендерної пропозиції Учасника міститься, зокрема:- документ “ДОГОВІРНА ЦІНА на "Капітальний ремонт (утеплення фасадів) Волицькому навчально-виховному комплексі "Загальноосвітній навчальний заклад І-Ш ступенів - дошкільний навчальний заклад" Шегинівської сільської ради Яворівського району Львівської області по вул. Соборності України, 2 в с. Волиця Яворівського району Львівської області, що здійснюється в 2025 році» (файл Договірна ціна-pdf). Враховуючи інформацію, зазначену у вищенаведеному документі «ДОГОВІРНА ЦІНА», в частині зазначення виконання робіт, що здійснюється в 2025 році, не відповідає вимогам тендерної документації в частині: строк виконання робіт до 31 грудня 2026 року. Враховуючи викладене, тендерна пропозиція Учасника не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації. Згідно з підпунктом 2 пункту 44 Особливостей замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей. Таким чином, тендерна пропозиція Учасника підлягає відхиленню на підставі зазначеної норми.
Рішенням Уповноваженої особи з питань закупівель Відділу освіти, культури і туризму, молоді та спорту Шегинівської сільської ради Яворівського району Львівської області, оформленим протоколом від 31.07.2025 №397 відхилено тендерну пропозицію Учасника - Товариство з обмеженою відповідальністю "Сервіскотломонтаж-Львів". Рішення обґрунтоване тим, що відповідно до пункту 5.2 Розділу V Настанови з визначення вартості будівництва, затвердженої наказом Мінрегіону від 01.11.2021 №281, форма договірної ціни передбачає зазначення періоду виконання робіт. У складі тендерної пропозиції Учасника міститься, зокрема: документ «ДОГОВІРНА ЦІНА» на будівництво "Капітальний ремонт (утеплення фасадів) Волицькому навчально-виховному комплексі "Загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ ступенів дошкільний навчальний заклад" Шегинівської сільської ради Яворівського району Львівської області по вул. Соборності України, 2 в с. Волиця Яворівського району Львівської області", що здійснюється в 2025 році" (файл кошторис.pdf). Враховуючи інформацію, зазначену у вищенаведеному документі "ДОГОВІРНА ЦІНА", в частині зазначення виконання робіт, що здійснюється в 2025 році, не відповідає вимогам тендерної документації в частині: строк виконання робіт до 31 грудня 2026 року. Враховуючи викладене, тендерна пропозиція Учасника не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації.
Вказане рішення було оскаржене учасником до Антимонопольного комітету України.
Рішенням Комісії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від 14.08.2025 №12592-р/пк-пз зобов'язано Відділ освіти, культури і туризму, молоді та спорту Шегинівської сільської ради Яворівського району Львівської області (код ЄДРПОУ: 41066555) скасувати рішення про відхилення тендерної пропозиції товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіскотломонтаж-Львів" (код ЄДРПОУ: 37801512) за процедурою закупівлі - "Капітальний ремонт (утеплення фасадів) Волицькому навчально-виховному комплексі "Загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад" Шегинівської сільської ради Яворівського району Львівської області по вул. Соборності України, 2 в с. Волиця Яворівського району Львівської області" (за кодом CPV за ДК 021:2015 - 45453000-7 - Капітальний ремонт і реставрація)", оголошення про проведення якої оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу за № UA-2025-06-17-006840-a. Рішення обґрунтоване тим, що у складі Пропозиції Скаржника міститься, зокрема:- договірна ціна на будівництво Капітальний ремонт (утеплення фасадів) Волицькому навчально-виховному комплексі "Загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ ступенів дошкільний навчальний заклад" Шегинівської сільської ради Яворівського району Львівської області по вул. Соборності України, 2 в с. Волиця Яворівського району Львівської області" (за кодом СР за ДК 021:2015-45453000-7 - Капітальний ремонт і реставрація), що здійснюється в 2025 році (файл кошторис.pdf, сторінка 15-16, 196_ДЦ_ДЦ.rtf);- форма календарного графіку виконання відповідно до додатку 2 до договору №_ від ___2025 р., відповідно до якого, зокрема, містяться розділи "Термін виконання робіт 2025 р." та "Термін виконання робіт 2026 р.". Відповідно до пункту 4.4 розділу 1 Документації строки виконання робіт - до 31 грудня 2026 року За таких умов, Замовником встановлено строк виконання робіт саме до 31 грудня 2026 року. Враховуючи наведене, зокрема, надану Скаржником договірну ціну, яка передбачає виконання робіт у 2025 році, що відповідає строку виконання робіт, передбаченому Документацією саме до 31 грудня 2026, Пропозиція Скаржника була неправомірно відхилена Замовником із зазначеної підстави в цій частині. Враховуючи інформацію, наведену в мотивувальній частині рішення, Пропозиція Скаржника була неправомірно відхилена Замовником з підстав, наведених у протоколі від 31.07.2025 № 397. Неправомірно відхиливши Пропозицію Скаржника з підстав, наведених у протоколі від 31.07.2025 № 397, Замовник порушив вимоги пункту 44 Особливостей.
29 серпня 2025 року між Відділом освіти, культури і туризму, молоді та спорту Шегинівської сільської ради Яворівського району Львівської області (Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сервіскотломонтаж-Львів» (Підрядник) було укладено Договір підряду №940-к, за яким Замовник доручає, а Підрядник зобов'язується відповідно до проектної документації та умов цього Договору виконати роботи по об'єкту: «Капітальний ремонт (утеплення фасадів) у Волнцькому навчально-виховному комплексі «Загальноосвітній навчальний заклад І-ІП ступенів - дошкільний навчальний заклад» Шегинівської сільської ради Яворівського району Львівської області по вул. Соборності «України, 2 в с. Волиця Яворівського району Львівської області» (за кодом CPV за ДК 021:2015 - 45453000-7 - Капітальний ремонт і реставрація) (далі - Роботи), а Замовник зобов'язується прийняти ці роботи та оплатити їх. Склад та обсяги Робіт визначаються у проектно-кошторисній документації, яка є частиною робочого проекту, затвердженого Замовником. Строки виконання Робіт, зокрема початок та закінчення Робіт визначається Календарним графіком виконання робіт, який є невід'ємною частиною Договору (Додаток №2 до Договору), але не пізніше З1.12.2026.
Західним офісом Держаудитслужби відповідно до наказу від 11.11.2025 №252 проведено моніторинг закупівлі за ID: UA-2025-06-17-006840-a.
За результатами моніторингу складено висновок, який оприлюднено в електронній системі закупівель (з накладенням відповідних електронних підписів) 27.11.2025 (далі - Висновок).
У вищевказаному Висновку міститься:
- інформація про Замовника: Відділ освіти, культури і туризму, молоді та спорту Шегинівської сільської ради Яворівського району Львівської області, 41066555, Україна, с. Шегині, вул. Героїв України, будинок 188;
- інформація про предмет закупівлі: «Капітальний ремонт (утеплення фасадів) Волицькому навчально-виховному комплексі “Загальноосвітній навчальний заклад І-ІП ступенів - дошкільний навчальний заклад» Шегинівської сільської ради Яворівського району Львівської області по вул. Соборності України, 2 в с. Волиця Яворівського району Львівської області» (за кодом CPV за ДК 021:2015 - 45453000-7 - Капітальний ремонт і реставрація), 11319493.2 UAH, 45453000-7, ДК021,1, робота;
- інформація про оприлюднення: aaf7b3bd34db4clf81dl5ced7bdc4a42, 2025-06-17;
- застосована процедура закупівлі: відкриті торги з особливостями;
- підстава здійснення моніторингу: дані автоматичних індикаторів ризиків;
- дата початку моніторингу: 11 листопада 2025 року.
Предметом аналізу були питання: визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі в річному плані, розміщення та оприлюднення інформації про за івлщ- відповідності тендерної документації вимогам Закону України від 25.12.2015 №922-VIII «Про публічні закупівлі» (у чинній для досліджуваної процедури закупівлі редакції, далі - Закон) та постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (у чинній для досліджуваної процедури закупівлі редакції, далі - Особливості №1178); правильності заповнення документів, що оприлюднюються відповідно до Закону та Особливостей №1178; розгляду тендерних пропозицій; виконання замовником рішення Комісії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі - Орган оскарження); надання переможцем тендеру документів; укладення договору про закупівлю та його оприлюднення; відповідності умов укладеного договору вимогам тендерної документації та тендерній пропозиції переможця тендеру.
Під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель Відділу освіти, культури і туризму, молоді та спорту Шегинівської сільської ради Яворівського району Львівської області (далі - Замовник) на 2025 рік (протокол затвердження річного плану закупівель UA-P-2025-06-17-007682-a); оголошення про проведення відкритих торгів; звіт про результати проведення процедури закупівлі; наявну в заповнених електронних полях в електронній системі закупівель інформацію щодо досліджуваної процедури закупівлі; тендерну документацію Замовника; оприлюднені звернення за роз'ясненням щодо процедури закупівлі та відповіді Замовника на такі звернення; реєстр отриманих тендерних пропозицій; протокол розкриття тендерних пропозицій; протокольні рішення уповноваженої особи Замовника від 10.07.2025 №346, від 17.07.2025 №355, від 24.07.2025 №375 та від 20.08.2025 №444; тендерну пропозицію ТОВ «ЖИТЛО БУД СЕРВІС» та оприлюднене Замовником повідомлення з вимогами про усунення невідповідностей у тендерній пропозиції вказаного учасника (щодо правомірності відхилення Замовником тендерної пропозиції ТОВ «ЖИТЛО БУД СЕРВІС»); тендерну пропозицію ТОВ «ЗАХІДБУДКОМ», оприлюднене Замовником повідомлення з вимогами про усунення невідповідностей у тендерній пропозиції вказаного учасника та оприлюднені цим учасником документи на усунення невідповідностей (щодо правомірності відхилення Замовником тендерної пропозиції ТОВ «ЗАХІДБУДКОМ»); тендерну пропозицію ТОВ «СЧН ЖИТЛО-БУД» та оприлюднене Замовником повідомлення з вимогами про усунення невідповідностей у тендерній пропозиції вказаного учасника (щодо правомірності відхилення Замовником тендерної пропозиції ТОВ «СЧН ЖИТЛО-БУД»); опубліковану інформацію щодо рішення Замовника про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «Сервіскотломонтаж- Львів» (скарга №UA-2025-06-17-006840-a.cl) та прийняття Органом оскарження рішення за результатами розгляду такої скарги (рішення від 14.08.2025 №12592-р/пк-пз); оприлюднену Замовником інформацію щодо виконання рішення Органу оскарження; тендерну пропозицію ТОВ «Сервіскотломонтаж- Львів» (окрім питань та документів, що були предметом розгляду Органом оскарження); повідомлення про намір укласти договір про закупівлю; опубліковані ТОВ «Сервіскотломонтаж-Львів» як переможцем тендеру^ документи; договір підряду від 29.08.2025 №940-к з додатками;-, опубліковані під час моніторингу Замовником пояснення та документи на запити органу державного фінансового контролю.
З врахуванням розгляду Органом оскарження скарги та прийняття відповідного рішення за результатами такого розгляду, моніторинг щодо питань, порушень, обставин, підстав, які були предметом розгляду Органом оскарження, не проводився. Відповідно до норм частини 3-7 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз. За нормою пункту 3 Особливостей №1178 замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.
Проведеним моніторингом встановлено, що відповідно до протокольного рішення уповноваженої особи Замовника від 17.07.2025 №355 тендерну пропозицію учасника ТОВ «ЗАХІДБУДКОМ» відхилено на підставі підпункту 2 пункту 44 Особливостей №1178 як таку, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 Особливостей №1178. При цьому, в обґрунтування відхилення тендерної пропозиції у вищевказаному протоколі від 17.07.2025 №355, з посиланням на умови підпункту 4.4. пункту 4 Розділу І тендерної документації та підпункту 4.1. пункту 4 Додатку 1 до тендерної документації щодо строку виконання робіт та надання учасником договірної ціни, розрахованої відповідно до вимог Настанови з визначення вартості будівництва, затвердженої наказом Мінрегіону від 01.11.2021 №281, зазначено, що надана ТОВ «ЗАХІДБУДКОМ» договірна ціна визначена щодо виконання робіт, що здійснюються в 2025 році, що не відповідає вимогам тендерної документації в частині строку виконання робіт до 31 грудня 2026 року. Так, у підпункті 4.1. пункту 4 Додатку 1 тендерної документації Замовника визначено, що ціна тендерної пропозиції (договірна ціна) учасника процедури закупівлі повинна бути розрахована відповідно до вимог чинних кошторисних норм України «Настанова з визначення вартості будівництва», затверджених наказом Мінрегіону від 01.11.2021 №281 із змінами (далі - Настанова №281)), а також що учасник процедури закупівлі повинен надати в складі тендерної пропозиції розрахунок договірної ціни, який складається з: договірної ціни; зведеного кошторисного розрахунку; пояснювальної записки; локальних кошторисів (складені у відповідності до технічного завдання замовника (перелік та обсяг робіт повинні відповідати технічному завданню)); підсумкової відомості ресурсів; розрахунку загально- виробничих витрат; проекту календарного графіку виконання робіт.
У підпункті 4.4. пункту 4 Розділу І тендерної документації вказано, що строк виконання робіт - до 31 грудня 2026 року. Одночасно, у Додатку 3 до тендерної документації міститься проект договору, за умовами пункту 3.1. якого строки виконання робіт визначається Календарним графіком виконання робіт, який є невід'ємною частиною договору, але не пізніше 31.12.2026. При цьому, відповідно до пункту 5.3. Додатку 1 до тендерної документації учасник повинен надати проект договору, наведений у Додатку 3 до тендерної документації, підписаний уповноваженою особою учасника, та гарантійний лист- погодження з умовами договору підряду, викладеного в Додатку 3 до тендерної документації. Моніторингом встановлено, що у складі тендерної пропозиції учасника ТОВ «ЗАХІДБУДКОМ» надано розрахунок договірної ціни, зокрема, форму «Договірна ціна» (файл «Договірна ціна.pdf») на всю суму цінової пропозиції, у якій вказано: на «Капітальний ремонт (утеплення фасадів) Волицькому навчально-виховному комплексі «Загальноосвітній навчальний заклад І-ІП ступенів дошкільний навчальний заклад» Шегинівської сільської ради Яворівського району Львівської області по вул. Соборності України, 2 в с. Волиця Яворівського району Львівської області», що здійснюється в 2025 році. Одночасно, у складі тендерної пропозиції учасником ТОВ «ЗАХІДБУДКОМ», на виконання пункту 4.1. Додатку 1 до тендерної документації, надано проект календарного графіку виконання робіт (файл «Календарний графік-pdf»), де містяться розділи «Термін виконання робіт 2025 р.» та «Термін виконання робіт 2026 р.» та визначено відповідні місяці виконання робіт за видами робіт за 2025 роком та 2026 роком (з січня по грудень) окремо. Крім того, ТОВ «ЗАХІДБУДКОМ» у складі тендерної пропозиції надано проект договору (файл «Договір-pdf»), на кожній сторінці якого зазначено згоду учасника з цим проектом договору та у якому (пункт 3.1.) вказано, що строки виконання робіт, зокрема початок та закінчення робіт визначається Календарним графіком виконання робіт, який є невід'ємною частиною договору (Додаток №2 до договору), але не пізніше 31.12.2026, а також надано гарантійний лист-погодження (файл «Довідка умови договору-pdf») учасника з умовами договору підряду, викладеного в Додатку 3 до тендерної документації.
Відповідно до норм пункту 43 Особливостей №1178 якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/ або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель. При цьому, невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо. З врахуванням вищенаведеного, у тендерній пропозиції ТОВ «ЗАХІДБУДКОМ» наявна невідповідність (зазначення у формі «Договірна ціна» про здійснення робіт у 2025 році, та водночас, у проєкті календарного графіку виконання робіт про виконання робіт у 2025 та 2026 роках), яка не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо та, відповідно, підлягала усуненню відповідно до пункту 43 Особливостей №1178. Проте, щодо наявності та усунення вищевказаної невідповідності у документах тендерної пропозиції ТОВ «ЗАХІДБУДКОМ» Замовником в оприлюдненому під час розгляду тендерної пропозиції учасника повідомленні з вимогами про усунення нвідповідностей не зазначалося. Слід також зауважити, що за результатами розгляду тендерної пропозиції ТОВ «Сервіскотломонтаж-Львів» Замовником також було відхилено пропозицію вказаного учасника (протокол уповноваженої особи від 31.07.2025 №397) у зв'язку із зазначенням у поданій учасником «Договірній ціні» про виконання робіт, що здійснюються в 2025 році, що не відповідає вимогам тендерної документації в частині: строк виконання робіт до 31 грудня 2026 року. Водночас, за результатами розгляду скарги ТОВ «Сервіскотломонтаж-Львів» (скарга UA-2025-06-17-006840- а.сі) Органом оскарження було прийнято рішення №12592-р/ пк-пз від 14.08.2025 про неправомірне відхилення Замовником тендерної пропозиції ТОВ «Сервіскотломонтаж-Львів» з наведеної Замовником підстави із зобов'язанням скасувати рішення про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «Сервіскотломонтаж-Львів» (яке Замовником було виконане). Таким чином, на порушення норм підпункту 2 пункту 44 та, відповідно, пункту 3 Особливостей №1178, Замовником неправомірно відхилено (протокольне рішення уповноваженої особи від 17.07.2025 №355) тендерну пропозицію учасника ТОВ «ЗАХІДБУДКОМ» (9 960 245,00 грн) з підстави її невідповідності умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації. Замовник у наданому під час моніторингу поясненні зазначив, зокрема, що на дату прийняття рішення про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «ЗАХІДБУДКОМ» (17.07.2025) уповноважена особа діяла добросовісно та виходила з підходу, який на той момент вважала обґрунтованим і таким, що відповідає вимогам законодавства, Замовник добросовісно не вважав вищевказану невідповідність технічною чи формальною і не розглядав можливість її усунення в межах пункту 43 Особливостей №1178. Крім того, у поясненні Замовником зазначено, що на момент прийняття рішення Замовнику було відоме рішення Органу оскарження №15558-р/пк-пз від 19.09.2024, яке стосувалося аналогічної ситуації (учасник у договірній ціні також зазначив рік, що не відповідав строку виконання робіт, визначеному замовником, і Орган оскарження дійшов висновку, що така невідповідність стосується технічної специфікації та інших вимог до предмета закупівлі і не може бути усунена за пунктом 43 Особливостей №1178). Також Замовником зазначено, що ТОВ «ЗАХІДБУДКОМ» не оскаржувало рішення Замовника, на відміну від іншого учасника, пропозицію якого замовником було відхилено на подібній підставі - ТОВ «Сервіскотломонтаж-Львів». Однак, надані Замовником пояснення не спростовують неправомірність відхилення ним тендерної пропозиції ТОВ «ЗАХІДБУДКОМ», оскільки учасником на підтвердження інформації про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі надано як форму «Договірна ціна» (де вказано про 2025 рік), так і проект календарного графіку виконання робіт (де вказано детальну інформацію щодо відповідних місяців виконання робіт за видами робіт за 2025 роком та 2026 роком окремо). Наявність такої невідповідності у поданих учасником документах не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо. Натомість, у згадуваній Замовником у поясненні закупівлі (UA-2022-11-17-006108-a), по якій Органом оскарження винесено рішення №15558-р/пк-пз від 19.09.2024, вимоги у тендерній документації до учасників відрізняються від вимог за досліджуваною процедурою закупівлі (від учасників вимагався розрахунок договірної ціни (виконаний з урахуванням положень Настанови №281) з усіма розрахунками витрат, однак не вимагався проект календарного графіка виконання робіт). Зважаючи на неправомірне відхилення Замовником тендерної пропозиції ТОВ «ЗАХІДБУДКОМ», з остаточною ціновою пропозицією - 9 960 245,00 грн, та, як наслідок, розгляд наступних тендерних пропозицій з визначенням переможцем тендеру ТОВ «Сервіскотломонтаж-Львів» (остаточна цінова пропозиція -10 540 480,00 грн) та укладенням з ним договору про закупівлю, Замовником здійснено закупівлю робіт за процедурою закупівлі UA-2025-06-17-006840-a з додатковими витратами (розрахунково) в сумі 580 235,00 грн, що суперечить принципам максимальної економії, ефективності та пропорційності при проведенні закупівель, визначеним у статті 5 Закону.
Висновок про наявність (із зазначенням переліку статей, пунктів нормативно-правових актів, що були порушені) або відсутність порушення (порушень) законодавства: За результатами аналізу питання розгляду тендерної пропозиції учасника ТОВ «ЗАХІДБУДКОМ» встановлено порушення вимог підпункту 2 пункту 44 та, відповідно, пункту З Особливостей №1178 внаслідок її безпідставного відхилення, що призвело до недотримання принципів максимальної економії, ефективності та пропорційності при проведенні закупівель, визначених у статті 5 Закону. За результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо визначення предмета закупівлі; відображення закупівлі у річному плані; розміщення та оприлюднення інформації про закупівлю; відповідності тендерної документації вимогам Закону та Особливостей №1178; правильності заповнення документів, що оприлюднюються відповідно до Закону та Особливостей №1178; розгляду тендерних пропозицій ТОВ «ЖИТЛО БУД СЕРВІС», ТОВ «СЧН ЖИТЛО-БУД» та ТОВ «Сервіскотломонтаж-Львів»; надання переможцем тендеру документів; укладення договору про закупівлю та його оприлюднення; відповідності умов укладеного договору вимогам тендерної документації та тендерній пропозиції переможця тендеру - порушень не встановлено.
Зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель: З огляду на встановлене порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтею 2 та 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі», Західний офіс Держаудитслужби зобов'язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень у встановленому законодавством порядку, а саме шляхом припинення зобов'язань за укладеним договором про закупівлю з дотриманням норм законодавства, та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.
Позивач вважає висновок Західного офісу Державної аудиторської служби про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2025-06-17-006840-a від 27 листопада 2025 року необґрунтованим та таким, що порушує права та інтереси позивача, а тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно положень пунктів 1-2, 7 частини першої статті 4 КАС України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій. Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 868 «Про утворення Державної аудиторської служби України», яка набрала чинності 03 листопада 2015 року, утворено Державну аудиторську службу України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів, реорганізувавши Державну фінансову інспекцію шляхом перетворення.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року №43 (далі Положення №43), Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Пунктом 9 Положення №43 визначено, що Держаудитслужба в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує та контролює їх виконання.
Згідно з пунктом 7 цього Положення Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України від 26.01.1993 №2939-ХІІ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон №2939-ХІІ).
Відповідно до статті 1 Закону №2939-ХІІ, здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Орган державного фінансового контролю у своїй діяльності керується Конституцією України, Бюджетним кодексом України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.
Відповідно до статті 2 Закону №2939-ХІІ, головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.
Відповідно до статті 5 Закону України № 2939-ХІІ контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування. Перевірка закупівель у замовників проводиться за місцезнаходженням юридичної особи, що перевіряється, чи за місцем розташування об'єкта права власності, щодо якого проводиться перевірка, і полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання замовником законодавства про закупівлі. Результати перевірки закупівель викладаються в акті перевірки закупівель. Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.
Закон України від 25.12.2015 № 922-VIII «Про публічні закупівлі» (далі - Закон №922-VIII) визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад.
Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
За приписами пунктів 7, 14, 18, 21, 22, 25, 31, 32 частини першої статті 1 Закону №922-VIII:
електронна система закупівель - інформаційно-телекомунікаційна система, яка має комплексну систему захисту інформації з підтвердженою відповідністю згідно із Законом України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», що забезпечує проведення закупівель, створення, розміщення, оприлюднення, обмін інформацією і документами в електронному вигляді, до складу якої входять веб-портал Уповноваженого органу, авторизовані електронні майданчики, між якими забезпечено автоматичний обмін інформацією та документами;
моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель;
переможець процедури закупівлі - учасник, тендерна пропозиція якого відповідає всім критеріям та умовам, що визначені у тендерній документації, і визнана найбільш економічно вигідною, та якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю, або учасник, якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю за результатами застосування переговорної процедури закупівлі;
послуги - будь-який предмет закупівлі, крім товарів і робіт, зокрема транспортні послуги, освоєння технологій, наукові дослідження, науково-дослідні або дослідно-конструкторські розробки, медичне та побутове обслуговування, найм (оренда), а також фінансові та консультаційні послуги, поточний ремонт;
предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку;
публічна закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом;
тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель;
тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону №922-VIII, закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону №922-VIII моніторинг закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю). Моніторинг закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладання договору про закупівлю та його виконання. Моніторинг закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону.
Частиною шостою статті 8 Закону №922-VIII встановлено, що за результатами моніторингу закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.
Згідно з частиною сьомою статті 8 Закону №922-VIII у висновку обов'язково зазначаються: 1) найменування замовника, щодо якого здійснювався моніторинг закупівлі, його ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, місцезнаходження; 2) найменування предмета закупівлі та його очікувана вартість; 3) унікальний номер оголошення про проведення процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та дата його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір та дата його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу; 4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу закупівлі; 5) зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель. У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю необхідною для більш детального опису результатів моніторингу закупівлі.
Положеннями частини 10 статті 8 Закону №922-VIII визначено, що у разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду. Замовник зазначає в електронній системі закупівель про відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження та номер такого провадження.
Відповідно до частини одинадцятої статті 8 Закону №922-VIII, якщо замовник не усунув порушення, визначене у висновку, і таке порушення матиме негативний вплив для бюджетів, а також висновок не оскаржено до суду, орган державного фінансового контролю проводить перевірку закупівлі відповідно до Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні». Керівник органу державного фінансового контролю або його заступник приймає рішення про призначення перевірки закупівлі, яке оприлюднюється протягом двох робочих днів з дня його прийняття. При цьому процедура закупівлі на період проведення перевірки закупівлі не зупиняється.
Згідно з частинами першою-другою статті 22 Закону №922-VIII тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення відкритих торгів в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель. Тендерна документація не є об'єктом авторського права та/або суміжних прав.
У тендерній документації зазначаються такі відомості: 1) інструкція з підготовки тендерних пропозицій; 2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації», та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним. Для об'єднання учасників замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, встановленим статтею 17 цього Закону; 3) інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону; 4) інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби); 5) кількість товару та місце його поставки; 6) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги; 7) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; 8) проект договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов; 9) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота). Замовник може передбачити можливість укладення одного договору про закупівлю з одним і тим самим учасником у разі визначення його переможцем за кількома лотами; 10) перелік критеріїв оцінки та методика оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги кожного критерію. У разі застосування критерію оцінки вартість життєвого циклу, методика оцінки тендерних пропозицій повинна містити опис усіх складових вартісних елементів та перелік документів і інформації, які повинні надати учасники для підтвердження вартості складових елементів життєвого циклу. Замовник у разі необхідності дисконтування витрат життєвого циклу майбутніх періодів може використовувати поточну облікову ставку Національного банку України. Вартість життєвого циклу може рахуватися як сума всіх витрат життєвого циклу або сума всіх витрат життєвого циклу, поділена на розрахункову одиницю експлуатації предмета закупівлі; 11) строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій; 12) валюта, у якій повинна бути зазначена ціна тендерної пропозиції; 13) мова (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції; 14) кінцевий строк подання тендерних пропозицій; 15) розмір та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати); 16) розмір, вид, строк та умови надання, повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає таке забезпечення надати); 17) прізвище, ім'я та по батькові, посада та електронна адреса однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв'язок з учасниками; 18) вимога про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб'єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт чи послуг як субпідрядника/співвиконавця в обсязі не менше 20 відсотків від вартості договору про закупівлю - у разі закупівлі робіт або послуг; 19) опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов'язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.
Абзацом 1 частини третьою статті 22 Закону №922-VIII встановлено, що тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону №922-VIII тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, наявність/відсутність підстав, установлених у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.
Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його тендерної пропозиції із зазначенням дати та часу. Електронна система закупівель повинна забезпечити можливість подання тендерної пропозиції/пропозиції всім особам на рівних умовах.
Відповідно до частин першої-третьої статті 29 Закону №922-VIII оцінка тендерних пропозицій/пропозицій проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником у тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, шляхом застосування електронного аукціону. Дата і час проведення електронного аукціону визначаються електронною системою закупівель автоматично.
У разі якщо оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до норм частини третьої статті 10 цього Закону, проводиться оцінка лише тих тендерних пропозицій, що не були відхилені згідно з цим Законом.
Критеріями оцінки є: 1) ціна; або 2) вартість життєвого циклу; або 3) ціна/вартість життєвого циклу разом з іншими критеріями оцінки, зокрема, такими як: умови оплати, строк виконання, гарантійне обслуговування, передача технології та підготовка управлінських, наукових і виробничих кадрів, застосування заходів охорони навколишнього середовища та/або соціального захисту, які пов'язані із предметом закупівлі.
Після оцінки тендерних пропозицій/пропозицій замовник розглядає на відповідність вимогам тендерної документації/оголошення про проведення спрощеної закупівлі тендерну пропозицію/пропозицію, яка визначена найбільш економічно вигідною (частина дев'ята статті 29 Закону №922-VIII).
Відповідно до частини одинадцятої статті 29 Закону №922-VIII у разі відхилення тендерної пропозиції/пропозиції, що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, замовник розглядає наступну тендерну пропозицію/пропозицію у списку пропозицій, розташованих за результатами їх оцінки, починаючи з найкращої, у порядку та строки, визначені цією статтею.
Положеннями частини дванадцятої статті 29 Закону №922-VIII визначено, що якщо оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до частини третьої статті 10 цього Закону, замовник розглядає тендерні пропозиції на відповідність вимогам тендерної документації до проведення оцінки тендерних пропозицій у строк, що не перевищує 20 робочих днів.
За результатами розгляду замовником в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 цього Закону складається та оприлюднюється протокол розгляду всіх тендерних пропозицій.
Протокол розгляду тендерних пропозицій повинен містити інформацію про: 1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорію; 2) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель; 3) перелік тендерних пропозицій; 4) найменування (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) (для фізичної особи) учасників; 5) результат розгляду кожної тендерної пропозиції (відхилення тендерної пропозиції/допущення до аукціону); 6) підстави відхилення тендерної пропозиції (у разі відхилення) згідно зі статтею 31 цього Закону.
Після оприлюднення замовником протоколу розгляду тендерних пропозицій електронною системою закупівель автоматично розсилаються повідомлення всім учасникам тендеру та оприлюднюється перелік учасників, тендерні пропозиції яких не відхилені згідно з цим Законом. Дата і час проведення електронного аукціону визначаються електронною системою автоматично, але не раніше ніж через п'ять днів після оприлюднення протоколу розгляду тендерних пропозицій. Протокол розгляду тендерних пропозицій може містити іншу інформацію.
Відповідно до частини першої статті 31 Закону №922-VIII замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо:
1) учасник процедури закупівлі: не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону та/або наявні підстави, встановлені частиною першою статті 17 цього Закону; не відповідає встановленим абзацом першим частини третьої статті 22 цього Закону вимогам до учасника відповідно до законодавства; зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, яку замовником виявлено згідно з частиною п'ятнадцятою статті 29 цього Закону; не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або забезпечення тендерної пропозиції не відповідає умовам, що визначені замовником у тендерній документації до такого забезпечення тендерної пропозиції; не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей; не надав обґрунтування аномально низької ціни тендерної пропозиції протягом строку, визначеного в частині чотирнадцятій статті 29 цього Закону; визначив конфіденційною інформацію, що не може бути визначена як конфіденційна відповідно до вимог частини другої статті 28 цього Закону;
2) тендерна пропозиція учасника: не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації; викладена іншою мовою (мовами), аніж мова (мови), що вимагається тендерною документацією; є такою, строк дії якої закінчився;
3) переможець процедури закупівлі: відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю; не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 цього Закону; не надав копію ліцензії або документа дозвільного характеру (у разі їх наявності) відповідно до частини другої статті 41 цього Закону; не надав забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо таке забезпечення вимагалося замовником.
Згідно із положеннями частини другої статті 31 Закону №922-VIII інформація про відхилення тендерної пропозиції, у тому числі підстави такого відхилення (з посиланням на відповідні норми цього Закону та умови тендерної документації, яким така тендерна пропозиція та/або учасник не відповідають, із зазначенням, у чому саме полягає така невідповідність), протягом одного дня з дня ухвалення рішення оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику/переможцю процедури закупівлі, тендерна пропозиція якого відхилена, через електронну систему закупівель.
Відповідно до пункту 3-7 розділу X Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про публічні закупівлі» постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (із змінами) затверджено особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (далі - Особливості №1178).
Згідно з пунктом 3 Особливостей №1178, замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.
За пунктом 43 Особливостей №1178, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.
Пунктом 44 Особливостей №1178 встановлено, що замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли:
1) учасник процедури закупівлі:
підпадає під підстави, встановлені пунктом 47 цих особливостей;
зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів відкритих торгів, яку замовником виявлено згідно з абзацом першим пункту 42 цих особливостей;
не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;
не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї тендерної пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених замовником невідповідностей, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей;
не надав обґрунтування аномально низької ціни тендерної пропозиції протягом строку, визначеного абзацом першим частини чотирнадцятої статті 29 Закону/абзацом дев'ятим пункту 37 цих особливостей;
визначив конфіденційною інформацію, що не може бути визначена як конфіденційна відповідно до вимог пункту 40 цих особливостей;
є громадянином Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран (крім того, що проживає на території України на законних підставах); юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран; юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків (далі - активи), якої є Російська Федерація/Республіка Білорусь/Ісламська Республіка Іран, громадянин Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран (крім того, що проживає на території України на законних підставах), або юридичною особою, утвореною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран, крім випадків, коли активи в установленому законодавством порядку передані в управління АРМА; або пропонує в тендерній пропозиції товари походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран (за винятком товарів походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь, необхідних для ремонту та обслуговування товарів, придбаних до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 “Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 84, ст. 5176);
2) тендерна пропозиція:
не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей;
є такою, строк дії якої закінчився;
є такою, ціна якої перевищує очікувану вартість предмета закупівлі, визначену замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, якщо замовник у тендерній документації не зазначив про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, та/або не зазначив прийнятний відсоток перевищення або відсоток перевищення є більшим, ніж зазначений замовником в тендерній документації;
не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону;
3) переможець процедури закупівлі:
відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю;
не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 пункту 47 цих особливостей;
не надав забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;
надав недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів процедури закупівлі, яку замовником виявлено згідно з абзацом першим пункту 42 цих особливостей.
Відсутність документів або інформації, що не передбачені додатками до тендерної документації, зазначеними в абзаці десятому пункту 28 цих особливостей, не є підставою для відхилення замовником тендерної пропозиції такого учасника процедури закупівлі відповідно до цього пункту.
Згідно з пунктом 45 Особливостей №1178, замовник може відхилити тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли:
1) учасник процедури закупівлі надав неналежне обґрунтування щодо ціни або вартості відповідних товарів, робіт чи послуг тендерної пропозиції, що є аномально низькою;
2) учасник процедури закупівлі не виконав свої зобов'язання за раніше укладеним договором про закупівлю з тим самим замовником, що призвело до його дострокового розірвання і застосування санкцій у вигляді штрафів та/або відшкодування збитків протягом трьох років з дати дострокового розірвання такого договору. Зазначений учасник процедури закупівлі може надати підтвердження вжиття заходів для доведення своєї надійності, незважаючи на наявність відповідної підстави для відхилення тендерної пропозиції. Для цього учасник процедури закупівлі (суб'єкт господарювання) повинен довести, що він сплатив або зобов'язався сплатити відповідні зобов'язання та відшкодування завданих збитків. Якщо замовник вважає таке підтвердження достатнім, тендерна пропозиція такого учасника не може бути відхилена.
Отже, як Законом №922-VIII, так і Особливостями №1178 визначено вичерпний перелік підстав відхилення замовником тендерної пропозиції, однією з яких визначено невідповідність такої пропозиції умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 Особливостей №1178.
За змістом позовних вимог відповідач дійшов висновку про допущення замовником порушень у вигляді безпідставного відхилення тендерної пропозиції учасника торгів - ТОВ «ЗАХІДБУДКОМ», чия тендерна пропозиція була більш економічно вигідною ніж пропозиція ТОВ «Сервіскотломонтаж-Львів», якого в кінцевому результаті було визнано переможцем торгів та з яким укладено договір за його наслідками. Позивач у свою чергу зазначає, що пропозиція ТОВ «ЗАХІДБУДКОМ», як і пропозиція ТОВ «Сервіскотломонтаж-Львів» була відхилена у зв'язку із тим, що тендерною документацією було визначено строк виконання робіт за договором до 31 січня 2026 року. Водночас, серед документів, поданих до тендерної пропозиції було подано графіки виконання робіт та відповідні їм кошториси за 2025 та 2026 рік. Позивач вважав вказане порушенням вимог тендерної документації, оскільки вказівка на 2025 рік у «Договірній ціні» фактично означає інший період ціноутворення, інший індекс інфляції, інші кошторисні норми та іншу розрахункову структуру. Тому Замовник відніс таку невідповідність до категорії тих, що не можуть бути усунені за пунктом 43 Особливостей №1178. Згодом, замовника було зобов'язано скасувати своє рішення про відхилення тендерної пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіскотломонтаж-Львів" рішенням Комісії АМКУ від 14.08.2025 №12592-р/пк-пз, у зв'язку із чим Замовник, на його переконання, був зобов'язаний визнати переможцем торгів саме ТОВ «Сервіскотломонтаж-Львів» та укласти з ним договір підряду.
Як встановлено судом з матеріалів справи, позивачем як замовником та, відповідно, розробником тендерної документації було самостійно визначено, що кінцевим строком виконання робіт за предметом закупівлі, є 31 грудня 2026 року. При цьому, замовником не було визначено ні чітку дату початку виконання робіт, ні обмежений часовий період, протягом якого роботи повинні бути виконані, а лише кінцеву дату виконання робіт - 31.12.2026. За таких обставин суд приходить до висновку, що надання учасником торгів - ТОВ «ЗАХІДБУДКОМ» договірної ціни, яка передбачає виконання робіт у 2025 році, не суперечило вимогам тендерної документації, яка передбачала кінцевий строк виконання робіт до 31.12.2026, а тому тендерна пропозиція вказаного учасника, яка була більш економічно вигідна, ніж пропозиція ТОВ «Сервіскотломонтаж-Львів», якого було визнано переможцем торгів, була неправомірно відхилена Замовником із зазначеної підстави в цій частині.
На вказане також зверталась увага позивача у рішенні Комісії АМКУ від 14.08.2025 №12592-р/пк-пз, яким встановлено протиправність рішення замовника про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «Сервіскотломонтаж-Львів» з аналогічної підстави, що і рішення про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «ЗАХІДБУДКОМ». Отже, враховуючи обов'язковість рішень Органу оскарження для замовника, якого вони стосуються, позивач зобов'язаний був врахувати висновки Комісії АМКУ щодо протиправності озвучених ним підстав для відхилення тендерних пропозицій як ТОВ «Сервіскотломонтаж-Львів», так і ТОВ «ЗАХІДБУДКОМ».
Суд також зазначає, що за нормами пункту 44 Особливостей №1178 передбачено як підставу для відхилення тендерної пропозиції, зокрема, якщо така пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей. В свою чергу, за нормами абзацу другого пункту 43 Особливостей №1178, невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.
З наведених норм випливає, що підставою для відхилення тендерної пропозиції на підставі абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей №1178 є така невідповідність умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, виправлення якої спричиняє зміну предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.
Суд зазначає, що позивачем, з огляду на встановлені обставини справи, не обґрунтовано, яким чином встановлена ним невідповідність відомостей тендерної документації учасника торгів могла призвести до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.
Щодо покликання позивача на практику Органу оскарження та прийняті ним рішення у подібних правовідносинах суд зазначає, що відповідно до частини 22 статті 18 Закону №922-VIII, рішення органу оскарження набирають чинності з дня їх прийняття та є обов'язковими для виконання замовниками, особами, яких вони стосуються. Тому суд погоджується з доводами відповідача про те, що рішення Органу оскарження стосуються індивідуальних обставин і не мають прецедентного характеру. Кожне рішення Комісії АМКУ має індивідуальний характер та стосується перш за все правовідносин, в умовах яких воно було прийняте, та які можуть не збігатися з обставинами справи, що розглядається. Тому суд приходить до висновку про нерелевантність вказаних доводів позивача. Навпаки, проаналізувавши рішення Комісії АМКУ, позивачу необхідно було зробити висновки щодо вчинених ним порушень до всіх учасників тендеру при вчиненні подальших дій та визначенні переможця конкурсу, адже рішення Комісії АМКУ не містило зобов'язального висновку щодо учасника, який оскаржив рішення про відхилення тендерної пропозиції.
Щодо покликань позивача на неправомірність зобов'язання усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель у наведений відповідачем спосіб, шляхом розірвання договору, суд вважає за необхідне вказати, що такий варіант усунення порушення спрямований на приведення відносин між сторонами у первісний стан.
Укладення договорів є завершальною стадією проведення процедури закупівлі, тому не відхилення пропозиції учасника та, як наслідок, укладення договору, є підставою для розірвання такого договору.
Отже, у разі дотримання вимог Закону України «Про публічні закупівлі» відносини між переможцем закупівлі та замовником взагалі б не виникли та договір не було б укладено.
Відповідно до частини 1 статті 41 Закону № 922-VIII договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Статтею 203 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Відповідно до частини 2 статті 16 Цивільного кодексу України одним із способів захисту цивільного права може бути, зокрема, визнання правочину недійсним.
Відповідно до частини 1 статті 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою статті 203 цього Кодексу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що укладення договорів є завершальною стадією проведення процедури закупівлі, а тому неправомірне укладення договору є підставою для розірвання такого договору.
Відповідач конкретизував у висновку, яких саме заходів має вжити позивач, визначив спосіб усунення виявлених під час моніторингу порушень, що вказує на чіткість оскаржуваного висновку та визначеність такого.
Тобто вимоги, зазначені у спірному висновку про результати моніторингу процедури закупівлі шляхом розірвання договору підлягали виконанню.
Можливість усунення виявлених під час проведення моніторингу закупівлі недоліків у запропонований в оскаржуваному висновку спосіб узгоджується із висновками Верховного Суду, висловленими у постановах від 26 жовтня 2022 року у справі № 420/693/21, від 10 листопада 2022 року у справі №200/10092/20-а, від 24 січня 2023 року у справі №280/8475/20, від 31 січня 2023 року у справі №260/2993/21.
Таким чином, оскільки відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), оскаржуваний висновок Західного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу закупівлі № UA-2025-06-17-006840-a від 27 листопада 2025 року, проведеного Відділом освіти, культури і туризму, молоді та спорту Шегинівської сільської ради Яворівського району Львівської області є правомірним, а позовні вимоги про його скасування є безпідставними, необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи ), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).
Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Згідно зі статтею 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до наведених вимог відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, спростовано позовні вимоги та аргументи позивача.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при відмові в позові судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 293, 295-297, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,
у задоволенні позову Відділу освіти, культури і туризму, молоді та спорту Шегинівської сільської ради Яворівського району Львівської області (адреса місцезнаходження: 81321, Львівська обл., с. Шегині, вул. Героїв України, 188; ЄДРПОУ: 41066555) до Західного офісу Держаудитслужби (адреса місцезнаходження: 79007, м. Львів, вул. Костюшка, 8; ЄДРПОУ: 40479801), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіскотломонтаж-Львів» (місцезнаходження: 79044, м. Львів, вул. Природна, 5б/20; ЄДРПОУ: 37801512) про визнання протиправним та скасування висновку - відмовити повністю.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п. 15.5 п.15 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Суддя Чаплик І.Д.