27 квітня 2026 рокусправа № 380/22270/25
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Морської Галини Михайлівни, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кам'янка-Бузької міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Кам'янка-Бузької міської ради (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним Рішення №31 від 22.08.2025 Кам'янка-Бузької міської ради про відмову ОСОБА_1 в затвердженні проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та подальшої передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства площею 0,3000 га в с. Забужжя (кадастровий номер земельної ділянки - 4622110100:03:009:0046);
- зобов'язати Кам'янка-Бузьку міську раду, у двотижневий строк після завершення (припинення або скасування) в Україні воєнного стану повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 20.01.2022 про затвердження проекту із землеустрою та передання у власність земельну ділянку кадастровий номер земельної ділянки 4622110100:03:009:0046 для ведення особистого селянського господарства площею 0,3000 га за адресою с. Забужжя. Львівського району, Львівської області.
Ухвалою від 14.11.2025 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків. Позивач вимоги ухвали виконав.
Ухвалою від 24.11.2025 відкрите спрощене провадження у справі без виклику сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Рішенням Кам'янка-Бузької міської ради №1 від 17 червня 2021 року «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства» вирішено надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність особистого селянського господарства (код цільового призначення земельної ділянки - 01.03.) з земель, не наданих у власність або постійне користування у межах населених пунктів- 0,3000 га в с. Забужжя. Львівського району, Львівської області. На замовлення ОСОБА_1 було розроблено проект землеустрою щодо відведення останньому земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства розташованій в за адресою с. Забужжя. Львівського району, Львівської області. Сформовано земельну ділянку площею 0,3 га, та присвоєно кадастровий номер 4622110100:03:009:0046.
20 січня 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Кам'янка-Бузької міської ради з заявою про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та подальшої передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства. Дана заява разом з проектом із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та копією витягу з Державного земельного кадастру на земельну ділянку була 20 січня 2022 року зареєстрована за №666/85 в Центрі надання адміністративних послуг Кам'янка-Бузької міської ради. Позивач оскаржив дану бездіяльність в судовому порядку. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26 березня 2025 року по справі № 380/1286/25 прийнято рішення, яким, визнано протиправною бездіяльність Кам'янка-Бузької міської ради, щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 20 січня 2022 року про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та подальшої передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства зареєстрованої за №666/85.
На виконання рішення суду Рішенням сесії Кам'янка-Бузької міської ради № 31 від 22 серпня 2025 року відмовлено гр. ОСОБА_1 в затвердженні проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та подальшої передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства на підставі підпункту 5 пункту 27 розділу X Земельного кодексу У країни в редакції Закону № 2247-ІХ від 12.05.2022 .
Позивач вважає відмову протиправною та просить суд задовольнити позов.
Відповідач отримав у електронний кабінет адміністративний позов 10.11.2025 та ухвалу про відкриття провадження у справі 24.11.2025, проте не скористався правом подання відзиву.
Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступне.
Рішенням Кам'янка-Бузької міської ради №1 від 17 червня 2021 року “Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства» вирішено надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства (код цільового призначення земельної ділянки - 01.03) з земель, не наданих у власність або постійне користування у межах населених пунктів - 0,3000 га в с. Забужжя Львівського району Львівської області.
20 січня 2022 року позивач звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та подальшої її передачі у власність для ведення особистого селянського господарства.
Оскільки заява позивача розглянута не була, останній у січні 2025 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Кам'янка-Бузької міської ради, в якому просив: визнати протиправною бездіяльність Кам'янка-Бузької міської ради, щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 20 січня 2022 року про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та подальшої передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства зареєстрованої за №666/85; зобов'язати Кам'янка-Бузьку міську раду розглянути заяву ОСОБА_1 від 20 січня 2022 року про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та подальшої передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства зареєстрованої за №666/85.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26 березня 2025 року по справі № 380/1286/25 прийнято рішення, яким, визнано протиправною бездіяльність Кам'янка-Бузької міської ради, щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 20 січня 2022 року про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та подальшої передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства зареєстрованої за №666/85. У задоволенні решти позову відмовлено.
На виконання рішення суду Рішенням сесії Кам'янка-Бузької міської ради № 31 від 22 серпня 2025 року відмовлено гр. ОСОБА_1 в затвердженні проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та подальшої передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства площею - 0,3000 га в с.Забужжя (кадастровий номер земельної ділянки - 4622110100:03:009:0046). відмову мотивовано тим, що на час проведення сесії, засідання якої відбулось 24.02.2022, почались військові дії, сесія міської ради прийняла рішення № 6 «Про мораторій на розгляд питань пов'язаних з розробкою містобудівної та землевпорядної документації до стабілізації обстановки в громаді», окрім цього під час воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється (підпункт 5 пункту 27 розділу X Земельного кодексу У країни в редакції Закону № 2247-ІХ від 12.05.2022). сесія міської ради.
Не погодившись із відмовою, позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку обґрунтованості позову, суд застосовує наступні правові норми.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст.14 КАС України передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Судом установлено, що Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022 (затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ), у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У подальшому у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією рф проти України, неодноразово було продовжено строк дії воєнного стану, який триває дотепер.
Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Так 07.04.2022 набрав чинності Закон №2145-ІХ від 24.03.2022 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» (далі - Закон №2145-ІХ), яким розділ Х Перехідні положення ЗК України доповнено пунктами 27 і 28 та за змістом підпункту 5 пункту 27 розділу Х Перехідні положення ЗК України під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється. Положення цього підпункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності цим Кодексом.
Тобто, Закон № 2145-IX від 24.03.2022 встановлює заборону під час дії воєнного стану на вчиненні дій щодо безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою безоплатної передачі та формування земельної ділянки.
Суд зазначає, що Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26 березня 2025 року по справі № 380/1286/25 відмовлено позивачу у задоволенні позову в частині «…зобов'язати Кам'янка-Бузьку міську раду розглянути заяву ОСОБА_1 від 20 січня 2022 року про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та подальшої передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства зареєстрованої за №666/85…».
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Так Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26 березня 2025 року по справі № 380/1286/25 встановлено наступне: «… З огляду на зазначене, підстави для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Кам'янка-Бузької міської ради розглянути заяву ОСОБА_1 від 20 січня 2022 року про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та подальшої передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства зареєстрованої за №666/85 відсутні.
Водночас суд виключає можливість застосування висновків Верховного Суду, наведених представником позивача у позовній заяві, до справи, що розглядається, оскільки правовідносини у цих справах не є подібними, ухвалені за інших фактичних обставин справи, з урахуванням іншої нормативної бази, що у своїй сукупності не дозволяє аналогічно застосувати ті ж самі положення законодавства та, відповідно, правову позицію у справі, що розглядається. Зокрема у постановах Верховного Суду, на які посилається представник позивача, немає висновків щодо застосування положень підпункту 5 пункту 27 розділу “Перехідні положення» ЗК України.
При цьому, суд наголошує, що після закінчення воєнного стану в Україні позивач не позбавлений можливості у встановленому порядку звернутися до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та подальшої її передачі у власність для ведення особистого селянського господарства…».
Враховуючи встановлені обставини та наведені правові норми, суд вважає правомірним рішення сесії Кам'янка-Бузької міської ради № 31 від 22 серпня 2025 року, оскільки таким рішенням права позивача не порушені із урахуванням наявного на час його прийняття правового регулювання порядку передачі земельних ділянок у власність громадянам.
Разом із тим суд зауважує, що позивач не позбавлений права по завершенню воєнного стану або скасування обмежень, запроваджених підпунктом 5 пункту 27 розділу X Земельного кодексу У країни в редакції Закону № 2247-ІХ від 12.05.2022, звернутись до відповідача та реалізувати своє право на набуття земельної ділянки у власність.
Також суд звертає увагу, що судовому захисту підлягає лише порушене право особи, а позовна вимога «…зобов'язати Кам'янка-Бузьку міську раду, у двотижневий строк після завершення (припинення або скасування) в Україні воєнного стану повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 20.01.2022 про затвердження проекту із землеустрою та передання у власність земельну ділянку кадастровий номер земельної ділянки 4622110100:03:009:0046 для ведення особистого селянського господарства площею 0,3000 га за адресою с. Забужжя. Львівського району, Львівської області…», звернена на майбутнє, права позивача у цій частині відповідачем ще не порушені, тому задоволенню не підлягає.
За приписами пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, разом із тим, якщо суб'єкт владних повноважень надасть докази правомірності свого рішення, то обов'язок спростувати такі докази покладається на позивача, що кореспондується із принципом змагальності сторін, закріпленому у ст. 2 КАС України.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
За правилами ст. 139 КАС України, у разі відмови у задоволенні позову, судовий збір позивачу не відшкодовується.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяМорська Галина Михайлівна