про відкриття загального позовного провадження в адміністративній справі
27 квітня 2026 рокусправа № 380/7497/26
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Карп'як О.О., розглянувши у місті Львові матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Личаківського відділу державної виконавчої служби у м. Львові Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України та Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
встановила:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася в суд з позовом до Личаківського відділу державної виконавчої служби у м. Львові Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України та Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відповідач 1 та відповідач 2), в якому, з урахуванням клопотання про виправлення описки, просить:
- визнати дії, рішення та бездіяльність державного виконавця Т. Скоп Личаківського відділу державної виконавчої служби у м. Львові Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України протиправними, що полягають у не дотриманні встановленого ч.2 ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» терміну для винесення у виконавчому провадженні N 71984429 постанови про накладення на боржника подвійного штрафу через не виконане судове рішення, справа №1.380.2019.005711.
- визнати дії, рішення та бездіяльність Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України протиправними, що полягають у не дотриманні порядку, визначеного нормативно -правовим актом «Порядок витребування та проведення перевірки виконавчого провадження », затвердженого наказом Міністерства юстиції України 136/5 від 01.02.2004, та не витребувано у Личаківському відділі державної виконавчої служби м. Львова, Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України матеріалів виконавчого провадження № 71984429 для розгляду по суті скарги стягувача ОСОБА_1 від18.03.2026, №Л- 344/3/11.3-11;
- зобов?язати Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України витребувати у Личаківського відділу державної виконавчої служби належно завірені матеріали ВП №71984429 для розгляду скарги ОСОБА_1 від 18.03.2026р №Л-344/3/11.3-11 та повторно розглянути цю скаргу по-суті за наявності належно завіреної копії матеріалів виконавчого провадження №71984429;
- відшкодувати завдану моральну шкоду у сумі 3.000.000,00 три мільйони гривень солідарно по 1.5 мільйона гривень з кожного відповідача.
22.04.2026 року позивачка подала на розгляд суду клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, про виправлення описки, про допит свідка, про витребування доказів, про усунення недоліків, про звільнення від сплати судового збору та заяву, якою підтверджує, що нею не було поданого іншого позову з тих самих підстав до тих самих відповідачів.
23.04.2026 року звернулась до суду із клопотаннями про ознайомлення з матеріалами справи, про долучення документів, колегіальний розгляд справи та поновлення строку на звернення до суду.
Підстав для повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі (на стадії відкриття провадження) не встановлено.
Частиною 1 статті 12 КАС України передбачено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до пункту 4 частини 4 статті 12 КАС України виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує: для юридичних осіб - п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; для фізичних осіб та фізичних осіб - підприємців - вісімдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального провадження суд враховує умови, передбачені частини 3 статті 257 КАС України, в сукупності.
Щодо клопотання про колегіальний розгляд справи, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) усі адміністративні справи в суді першої інстанції, крім випадків, встановлених цим Кодексом, розглядаються і вирішуються суддею одноособово.
Згідно із ч. 1 ст. 33 КАС України адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність Кабінету Міністрів України, крім випадку, встановленого частиною четвертою статті 22 цього Кодексу, Національного банку України, окружної виборчої комісії (окружної комісії з референдуму), розглядаються і вирішуються в адміністративному суді першої інстанції колегією у складі трьох суддів.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 КАС України будь-яку справу, що відноситься до юрисдикції суду першої інстанції, залежно від категорії і складності справи, може бути розглянуто колегіально у складі трьох суддів, крім справ, які розглядаються в порядку спрощеного позовного провадження. Питання про призначення колегіального розгляду вирішується до закінчення підготовчого засідання у справі (до початку розгляду справи, якщо підготовче засідання не проводиться) суддею, який розглядає справу, за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, про що постановляється відповідна ухвала.
Пунктом 7 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» № 2 від 06.03.2008 визначено, що особлива складність справи є умовою колегіального розгляду з ініціативи судді, а не сторони, оскільки складність справи для вирішення може визначити суддя, якому її було передано для розгляду. Особлива складність може полягати у великій кількості обставин у справі та складності їх правової кваліфікації, суперечливості та неясності законодавства, що регулює спірні відносини, в існуванні прямого чи непрямого тиску на суддю тощо.
Вищий адміністративний суд України зауважив, що особлива складність справи - це суто оціночне поняття, тому визначення ступеня складності справи не може обмежуватися вичерпним переліком критеріїв і має визначатися судом самостійно, з урахуванням конкретних обставин справи, враховуючи, наприклад: предмет спору, кількісний склад учасників судового розгляду, обсяг необхідних для вирішення справи доказів, правові підстави позову, великий суспільний інтерес до справи та інше.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 КАС України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Крім того, ч. 6 ст. 12 КАС України визначено категорії справ, які є справами незначної складності.
Суд зазначає, що при відкритті провадження у справі враховує предмет спору, категорію справи, обсяг та характер доказів у справі, склад учасників справи, тому, вирішив розглядати справу за правилами загального позовного провадження та вказує, що справа розглядатиметься суддею одноособово.
Доводи позивачки про те, що справа є складною, а порушення її прав триваюче, не впливають на необхідність призначення справи до судового розгляду колегією суду.
Отже, у задоволенні клопотання позивачки про колегіальний розгляд справи слід відмовити.
Суддею встановлено , що в матеріалах позовної заяви відсутні всі докази, необхідні для об'єктивного та всебічного розгляду справи. Таким чином суддя з метою з'ясування достовірності викладених позивачкою обставин дійшла висновку про необхідність зобов'язання відповідача надати суду належним чином засвідчені копії матеріалів виконавчого провадження №71984429.
З врахуванням характеру спірних правовідносин, обсягу поданих доказів, судді вважають за можливе прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Керуючись статтями 12, 19, 80, 171, 241-243, 248, 257 КАС України, судді, -
постановила:
прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі.
Справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження суддею Карп'як О.О.одноособово.
Підготовче засідання призначити на 14 травня 2026 року о 14:00 год., в приміщенні Львівського окружного адміністративного суду (м. Львів, вул. Чоловського,2, поверх 1, зал судових засідань №6).
Запропонувати відповідачам надати суду відзив на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі до канцелярії Львівського окружного адміністративного суду (79018, м. Львів, вул. Чоловського,2).
Вимоги до змісту та форми відзиву на позовну заяву передбачено у статті 162 КАС України. Зокрема, до такого в т.ч. додаються документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи. Відповідно до частини 4 статті 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (частина 6 стаття 162 КАС України).
Витребувати у Личаківського відділу державної виконавчої служби у м. Львові Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України належним чином засвідчені копії матеріалів виконавчого провадження № 71984429.
Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач заперечення, у п'ятиденний строк з дня отримання відзиву чи заперечення, з врахуванням приписів статей 163-164 КАС України.
Заяви по суті справи (відзив на позовну заяву, відповідь на відзив, заперечення, пояснення), докази їх надіслання/надання іншим учасникам справи мають бути зареєстровані в канцелярії Львівського окружного адміністративного суду (79018, м. Львів, вул. Чоловського,2) у встановлені цією ухвалою строки.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Учасник справи вважається повідомленим належним чином про дату, час та місце розгляду справи, визначеної частиною 1 статті 268 КАС України, з моменту направлення такого повідомлення працівником суду та (або) з моменту оприлюднення судом на веб-порталі судової влади України відповідної ухвали про відкриття провадження у справі, дату, час та місце судового розгляду.
Неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у суді.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб - порталі судової влади України за адресою: http://court.gov.ua/fair.
Ухвала про відкриття провадження у справі набирає законної сили з моменту її підписання та не може бути оскаржена. Заперечення на неї можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяКарп'як О.О.