Ухвала від 27.04.2026 по справі 380/7691/26

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

27 квітня 2026 рокусправа № 380/7691/26 м. Львів

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Мричко Н.І., перевіривши позовну заяву Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС) до Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про скасування постанов

встановив:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС) до Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, в якій позивач просить:

- визнати неправомірними дії старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Остапа Заяця у під час здійснення виконавчого провадження у виконавчому провадженні № 79852261;

- визнати протиправними та скасувати винесені у виконавчому провадженні № 79852261 постанови: постанову про відкриття виконавчого провадження № 79852261 від 25.12.2026 року; постанову про стягнення виконавчого збору на користь Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 25.12.2025 по ВП №79852261 в розмірі 32000,00 грн; постанову про накладення штрафу на користь Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 24.02.2026 по ВП №79852261 в розмірі 5100,00 грн;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (ЄДРПОУ 45813957) на користь регіонального сервісного центру у Львівській, Івано Франківській та Закарпатській областях (філії ГСЦ МВС) (ЄДРПОУ 45307457) сплачений у виконавчому провадженні № 79852261 виконавчий збір у розмірі 32000 (тридцять дві тисячі) грн 00 коп;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (ЄДРПОУ 45813957) на користь регіонального сервісного центру у Львівській, Івано Франківській та Закарпатській областях (філії ГСЦ МВС) (ЄДРПОУ 45307457) сплачений у виконавчому провадженні № 79852261 штраф в розмірі 5100 (п'ять тисяч сто) грн 00 коп.

Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи:

- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 вказаного Кодексу;

- позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);

- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених вказаним Кодексом.

Суддя встановила, що позовна не відповідає вимогам, встановленим статтею 161 КАС України.

Відповідно до частин першої-другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого вказаним Кодексом або іншими законами.

У частині першій статті 287 КАС України встановлено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 287 КАС України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.

Суддя зазначає, що позивач оскаржує постанови державного виконавця, а тому строк звернення до суду із таким позовом передбачений статтею 287 КАС України та становить 10 днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.

До суду з позовом про оскарження постанов державного виконавця від 25.12.2026 про відкриття виконавчого провадження у виконавчому провадженні № 79852261, від 25.12.2025 про стягнення виконавчого збору у виконавчому провадженні № 79852261, від 24.02.2026 про накладення штрафу у виконавчому провадженні № 79852261 позивач звернувся - 22.04.2026, тобто з пропуском 10-ти денного строку на звернення до суду.

Заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску позивач до матеріалів позовної заяви не додав.

Згідно з частиною першою статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

З огляду на наведене позивачу належить подати до суду заяву про поновлення строку звернення до суду із належним обґрунтуванням поважності причин пропуску такого строку та надати суду докази, які відповідні обставини підтверджують.

За змістом частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI (далі Закон України №3674-VI).

За визначенням, наведеним в частині першій статті 1 Закону України №3674-VI судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених вказаним Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

За змістом частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно з частиною першою статті 4 Закону України №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно зі статтею 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2026 рік від 03.12.2025 № 4595-IX прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2026 року становить 3328,00 гривень.

У відповідності до пункту 3 частини другої статті 4 Закону №3674-VI, за подання суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

З позовної заяви видно, що позивач об'єднав в позові кілька позовних вимог як майнового, так і немайнового характеру, а саме:

- щодо визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого

провадження № 79852261 від 25.12.2026 (немайнова вимога);

- щодо визнання протиправною та скасування постанови про стягнення виконавчого збору на користь Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 25.12.2025 по ВП №79852261 в розмірі 32000,00 грн (майнова вимога);

- щодо визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу на користь Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 24.02.2026 по ВП №79852261 в розмірі 5100,00 грн (майнова вимога);

- щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України на користь регіонального сервісного центру у Львівській, Івано Франківській та Закарпатській областях (філії ГСЦ МВС) сплачений у виконавчому провадженні № 79852261 виконавчий збір у розмірі 32000 (тридцять дві тисячі) грн 00 коп (майнова вимога);

- щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України на користь регіонального сервісного центру у Львівській, Івано Франківській та Закарпатській областях (філії ГСЦ МВС) сплачений у виконавчому провадженні № 79852261 штраф в розмірі 5100 (п'ять тисяч сто) грн 00 коп (майнова вимога).

Суддя звертає увагу, що кожне з оскаржуваних позивачем рішень є окремим рішенням суб'єкта владних повноважень і може бути предметом окремого розгляду.

Частиною третьою статті 6 Закону №3674-VI встановлено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

Як видно з позовної заяви, позивач заявив одну немайнову та чотири майнові вимоги, а саме:

- щодо визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження № 79852261 від 25.12.2026 (немайнова вимога), судовий збір становить за таку вимогу становить 3328,00 грн (мінімальна ставка судового збору);

- щодо визнання протиправною та скасування постанови про стягнення виконавчого збору на користь Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 25.12.2025 по ВП №79852261 в розмірі 32000,00 грн (майнова вимога), судовий збір становить за таку вимогу становить 3328,00 грн (мінімальна ставка судового збору);

- щодо визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу на користь Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 24.02.2026 по ВП №79852261 в розмірі 5100,00 грн (майнова вимога), судовий збір становить за таку вимогу становить 3328,00 грн (мінімальна ставка судового збору);

- щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України на користь регіонального сервісного центру у Львівській, Івано Франківській та Закарпатській областях (філії ГСЦ МВС) сплачений у виконавчому провадженні № 79852261 виконавчий збір у розмірі 32000 (тридцять дві тисячі) грн 00 коп (майнова вимога), судовий збір становить за таку вимогу становить 3328,00 грн (мінімальна ставка судового збору);

- щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України на користь регіонального сервісного центру у Львівській, Івано Франківській та Закарпатській областях (філії ГСЦ МВС) сплачений у виконавчому провадженні № 79852261 штраф в розмірі 5100 (п'ять тисяч сто) грн 00 коп (майнова вимога), судовий збір становить за таку вимогу становить 3328,00 грн (мінімальна ставка судового збору).

Заявлені позивачем вимоги не є похідними, оскільки їх задоволення не залежить одна від одної, а тому ставка судового збору за подання цього позову становить 16640 грн (3328*5).

Разом з тим, частиною третьою статті 4 Про судовий збір встановлено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Отже, зважаючи на те, що позовна заява подана позивачем в електронній формі, розмір судового збору, який підлягає сплаті за подання цієї позовної заяви, з урахуванням коефіцієнту пониження, становить 13312 грн (16640 х 0,8).

Позивач долучив до позовної заяви квитанцію про сплату судового збору на суму 2662,40 грн.

Отож, судовий збір сплачено не повністю.

Відтак, позивачу необхідно доплатити судовий збір у розмірі 10649,60 грн (13312 -2662,40) та подати до суду квитанцію про сплату судового збору.

Згідно з вимогами частини четвертої статті 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Також, відповідно до пункту четвертого частини п'ятої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Зі змісту позовних вимог видно, що позивач просить суд, зокрема, протиправними та скасувати винесені у виконавчому провадженні №79852261 постанову про стягнення виконавчого збору на користь Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 25.12.2025 по ВП №79852261 в розмірі 32000,00 грн та постанову про накладення штрафу на користь Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 24.02.2026 по ВП №79852261 в розмірі 5100,00 грн.

Суддя звертає увагу, що позивач до позовної заяви оскаржені постанови не долучає.

Згідно з вимогами частин першої, другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 вказаного Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

З огляду наведеного, суддя вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху, надавши йому строк для усунення виявлених недоліків.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 248, 256, 287 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

залишити без руху позовну заяву Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС) до Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про скасування постанов.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання суду:

- заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску;

- квитанції про доплату судового збору у розмірі 10649,60 грн;

- належним чином засвідчені постанову про стягнення виконавчого збору від 25.12.2025 у ВП №79852261 в розмірі 32000,00 грн та постанову про накладення штрафу від 24.02.2026 у ВП №79852261 в розмірі 5100,00 грн.

Ухвала суду про залишення позовної заяви без руху набуває чинності з моменту її підписання. Заперечення на ухвалу суду може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.

СуддяМричко Н.І.