Ухвала від 27.04.2026 по справі 380/6752/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/6752/25

УХВАЛА

з питань встановлення судового контролю за виконанням судового рішення

27 квітня 2026 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Мартинюка В.Я., розглянувши у письмовому провадженні у м.Львові заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 14.08.2025 року позов задоволено повністю; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області , щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 розміру пенсії з 01.03.2025 року у неповному розмірі шляхом застосування обмежуючих коефіцієнтів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану" від 03.01.2025 № 1 та обмеження максимальним розміром; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.03.2025 року без обмеження максимальним розміром та без застосування обмежуючих коефіцієнтів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану" від 03.01.2025 № 1, з урахуванням раніше проведених виплат.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.02.2026 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишено без задоволення; рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2025 року у справі № 380/6752/25 - без змін.

20.04.2026 року позивачем подано заяву, в якій він просить встановити судовий контроль за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.08.2025 року у справі №380/6752/25; зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області надати суду звіт про виконання рішення у визначений строк.

Заява мотивована тим, що пониження пенсії позивача з застосуванням понижуючих коефіцієнтів згідно постанови Кабінету Міністрів України №1778 від 30.12.2025 року не було предметом позову у справі №380/6752/25, що прямо суперечить рішенню суду. Розмір пенсії фактично залишено обмеженим (33555,84 грн), що не відповідає рішенню суду, яким заборонено обмеження максимальним розміром та понижуючих коефіцієнтів.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області у запереченнях зазначає, що враховуючи те, що Постанову №1 було прийнято на 2025 рік, а також те, що ця постанова була чинна з 01.01.2025 по 31.12.2025, пенсійне забезпечення ОСОБА_1 переглянуто на виконання рішення у справі №380/6752/25 в частині застосування понижуючих коефіцієнтів відповідно до Постанови №1 за період з 01.03.2025 по 31.12.2025, тобто період застосування до пенсії Постанови №1. Суми індексації, нараховані відповідно до Постанови №209, включені в обрахунок пенсії на виконання рішення по справі №380/6752/25 та виплачується з 01.01.2026 з врахуванням Постанови №1778 відповідно до якої приведено у відповідність пенсійне забезпечення ОСОБА_1 . Таким чином, враховуючи те, що рішення у справі №380/6752/25 набрало законної сили 02.02.2026, відповідно при перерахунку пенсії її розмір переглянуто пенсійне забезпечення з 01.03.2025 без обмеження максимальним розміром з врахуванням Постанови №209 та без застосування Постанови №1, а з 01.01.2026 з врахуванням Постанови №209 та Постанови №1778, відповідно до вимог чинного законодавства. Тобто, на час виникнення спірних правовідносин та на час звернення заявником (позивачем) до суду розмір його пенсії ще не переглядався відповідно до Постанови №1778, відповідно ця постанова не була предметом розгляду у справі №380/6752/25. Отже, період починаючи з 01.01.2026 з врахуванням Постанови №1778 є новими спірними правовідносинами тому при обчисленні розміру пенсії позивача починаючи з 01.03.2025 з врахуванням Постанови №209 та без застосування норм Постанови №1 не може охоплюватись предметом судового контролю за виконанням рішення суду у справі №380/6752/25.

Суд, розглядаючи заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, виходив з наступних норм чинного законодавства.

Згідно з положеннями статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

За змістом ч.1 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи.

Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції (ч.1 ст.381-1 КАС України).

Відповідно до абзацу першого ч.1 ст.382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Частиною другою цієї норми передбачено, що в адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до ч.1 ст.382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (ч.2 ст.382-1 КАС України).

Відповідно до ч.3 ст.382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Суд може зобов'язати подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення особисто керівника суб'єкта владних повноважень (ч.4 ст.382-1 КАС України).

Ухвалу суду про відмову у задоволенні заяви може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції. Постанова суду апеляційної інстанції за результатами перегляду ухвали є остаточною і оскарженню не підлягає (ч.5 ст.382-1 КАС України).

Частиною шостою цієї ж норми передбачено, що ухвала суду про задоволення заяви та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 цього Кодексу.

Листом від 07.04.2026 року у відповідь на запити позивача відповідач повідомив, що після перерахунку на виконання рішення суду розмір перерахованої пенсії із застосуванням коефіцієнтів, визначених Постановою №1778, та з врахуванням Постанови №236 становить 33555,84 грн.; доплата пенсії, обчислена на виконання судового рішення за період з 01.03.2025 по 31.03.2026, становить 15900,00 грн.

Відповідно до перерахунку пенсії позивача з 01.04.2026 року, індексація базового ОСНП 2022 (35327,14*0,1400), індексація базового ОСНП 2023 (40272,94*0,1970), індексація базового ОСНП 2024 (41772,94*0,0796), індексація базового ОСНП 2025 (43272,94*0,1150), індексація базового ОСНП 2026 (44772,94*0,1210), підсумок пенсії (з надбавками) 53801,81, з урахуванням максимального розміру пенсії 51206,71, з урахуванням максимального розміру пенсії 33855,84 (пониження суми згідно ПКМУ №1778 від 30.12.2025).

Суд звертає увагу, що визначальною ознакою для задоволення судом заяви про встановлення судового контрою за виконанням рішення суду є невиконання відповідачем рішення суду, яке набрало законної сили.

Статтею 30 Закону України “Про Державний бюджет України на 2026 рік» установлено, що у 2026 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року № 379/95-ВР "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України" (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови від 30 грудня 2025 року № 1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану» (далі - Постанова №1778) встановлено, що у період воєнного стану у 2026 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, Законів України “Про державну службу», “Про прокуратуру», “Про статус народного депутата України», “Про Національний банк України», “Про Кабінет Міністрів України», “Про дипломатичну службу», “Про службу в органах місцевого самоврядування», “Про судову експертизу», “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», “Про наукову і науково-технічну діяльність», “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 р. № 379/95-ВР “Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,5;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,4;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,3;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,2;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, 0,1.

Таким чином, Законом України “Про Державний бюджету України на 2026 рік» та Постановою № 1779 установлено додаткові підстави для обмеження шляхом застосування коефіцієнтів розміру пенсій, призначених на підставі Закону № 2262-ХІІ.

Окрім того, постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2026 році» від 25.02.2026 року № 236 (далі - Постанова №236), передбачено індексацію пенсій та встановлює обмеження на розмір підвищення. Зокрема, З 01.01. 2026 року граничний розмір пенсії, який виплачується без обмежень, становить 25950 грн. 00 коп. (десять прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб).

Суд зазначає, що позивач у даному випадку не погоджується із обмеженням розміру його пенсії відповідно до згаданих постанов Кабінету Міністрів України.

При цьому, варто зазначити, що резолютивна частина рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.08.2025 року у справі №380/6752/25 не передбачає зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії без урахування понижуючих коефіцієнтів, передбачених Постановою №1778, та без обмеження пенсії максимальним розміром згідно із Постановою №236.

Вона передбачає зобов'язання пенсійного органу провести перерахунок пенсії позивача без коефіцієнтів, визначених постановою Кабінету Міністрів України "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану" від 03.01.2025 № 1 та обмеження максимальним розміром згідно із постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» від 25.02.2025 року №209.

Іншими словами, у даному випадку обмеження розміру пенсії позивача згідно Постанов №1778 та №236 є іншими правовідносинами, які виникли між сторонами та не були предметом розгляду в адміністративній справі №380/6752/25.

Відтак, суд позбавлений можливості встановити судовий контроль за виконанням рішення суду від 14.08.2025 року у справі №380/6752/25.

Як наслідок, у задоволенні заяви позивача від 20.04.2026 року (документ сформовано в системі «Електронний суд» 19.04.2026 року) належить відмовити.

Керуючись ст.ст. 241, 256, 370, 381-1, 382, 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.Я.Мартинюк