про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
24 квітня 2026 року м. ДніпроСправа № 360/836/26
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., перевіривши матеріали адміністративного позову адвоката Михальчука Миколи Івановича в інтересах ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 ; фактичне місце знаходження: АДРЕСА_4 ) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду 23 квітня 2026 року надійшла позовна заява адвоката Михальчука Миколи Івановича (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - перший відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - другий відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_4 ) з такими позовними вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_5 , що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про постановку позивача на військовий облік, інформації про визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку 04 липня 2019 року згідно з даними, наявними у його тимчасовому посвідченні № 4/729/3568;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про постановку позивача на військовий облік, інформацію про визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку 04 липня 2019 року згідно з даними, наявними у його тимчасовому посвідченні № 4/729/3568;
- визнати протиправною постановку (взяття) позивача на військовий облік призовника у ІНФОРМАЦІЯ_6 ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 скасувати запис у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно позивача, а саме про його постановку на військовий облік в статусі призовника.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач згідно свого паперового військово-облікового документа перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 - на даний час ІНФОРМАЦІЯ_8 , та був виключений з військового обліку військовозобов'язаних на підставі абзацу третього частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», про що свідчать відмітки у паперовому військово-обліковому документі № 4/729/3568.
Із сформованого через веб-портал «Дія» електронного військово-облікового документу позивач з'ясував, що ІНФОРМАЦІЯ_3 не внесено до Реєстру відомості про його виключення з обліку призовників на підставі пройденої ВЛК у 2019 році.
У електронному військово-обліковому документі позивача відсутня інформація про виключення його з військового обліку за станом здоров'я, разом з тим наявна інформація, що він перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 та має статус призовника.
Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_9 із письмовою заявою щодо внесення правильної інформації про його виключення з військового обліку згідно паперового військово-облікового документа. На момент звернення до суду із даним позовом, відповіді позивач не отримував.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідачів, представник позивача в інтересах позивача звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не встановив, у зв'язку з чим вважає за необхідне відкрити провадження у справі.
Адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин (пункт 20 частини першої статті 4 КАС України).
Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Зазначена справа не є справою у спорах, що відповідно до приписів частини четвертої статті 12 КАС України має розглядатись виключно за правилами загального позовного провадження.
Частиною третьою статті 257 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Таким чином, виходячи з наведених в статті 257 КАС України критеріїв, з огляду на предмет спору в даній справі, з урахуванням вимог статей 259-262 КАС України, суддя вважає за необхідне здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
За приписами частини четвертої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне витребувати докази, яких не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі.
Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Справу розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У разі заперечень учасників справи проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) встановити строк для подання відповідної заяви протягом п'яти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Запропонувати відповідачам надати до суду за допомогою підсистеми (модулю) «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного підпису, протягом 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі:
- відзив на позовну заяву разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Роз'яснити відповідачам, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Встановити сторонам строк для подання до суду відповіді на відзив та заперечення протягом 5 днів з дня одержання відзиву (відповіді на відзив).
Запропонувати позивачу (представнику позивача) надати до суду за допомогою підсистеми (модулю) «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з використанням власного електронного підпису протягом 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі:
- довідку про зареєстроване місце проживання позивача;
- за наявності - постанову призовної комісії ІНФОРМАЦІЯ_10 , згідно з якою позивача виключено з військового обліку на підставі абзацу третього частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 надати до суду за допомогою підсистеми (модулю) «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з використанням власного (уповноваженої особи) електронного підпису протягом 15 календарних днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі такі докази:
- особову картку ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 );
- постанову призовної комісії ІНФОРМАЦІЯ_10 від 05.04.2019, згідно з якою ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, та виключено з військового обліку на підставі абзацу третього частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»;
- результати розгляду (лист, рішення) ІНФОРМАЦІЯ_3 заяви ОСОБА_1 від 17 березня 2026 року щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про його виключення з військового обліку.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 надати до суду за допомогою підсистеми (модулю) «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з використанням власного (уповноваженої особи) електронного підпису протягом 15 календарних днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі такі докази:
- особову картку ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 );
- інформацію про підстави взяття на військовий облік ОСОБА_1 , разом з відповідними доказами;
- результати розгляду (лист, рішення) ІНФОРМАЦІЯ_4 заяви ОСОБА_1 від 17 березня 2026 року щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про його виключення з військового обліку.
Справа розглядатиметься суддею Пляшковою К.О. одноособово.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС) «Електронний суд» для отримання процесуальних документів в електронному вигляді та інформації по даній справі на офіційному вебпорталі «Судова влада України».
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяК.О. Пляшкова