Ухвала від 27.04.2026 по справі 340/6439/23

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

27 квітня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/6439/23

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Савонюка М.Я., розглянувши у порядку письмового провадження матеріали звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Кіровоградського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.10.2023 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 13.06.2023 року доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нарахувати та виплатити з 13.06.2023 року ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум.

11.11.2023 вказане рішення суду набрало законної сили.

29.01.2026 позивач в порядку статті 382 КАС України звернувся до суду із заявою, у якій просить встановити судовий контроль шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.

02.02.2026 ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення було задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подати до Кіровоградського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 11.10.2023 у справі №340/6439/23 протягом тридцяти днів з дня отримання цієї ухвали суду.

18.03.2026 ухвалою суду відмовлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Кіровоградській області у прийнятті звіту про виконання судового рішення. Звільнено керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від сплати штрафу. Встановлено відповідачу новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 11.10.2023 у справі №340/6439/23 - протягом тридцяти днів з дня отримання ухвали.

16.04.2026 до суду від відповідача надійшов звіт про виконання рішення суду.

У звіті зазначено, що Головним управлінням на підставі рішення суду від 11.10.2023 у справі №340/6439/23 з 13.06.2023 нараховано щомісячну доплату у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб». Визначено розмір пенсії у сумі 21505,96 грн. Оскільки розмір пенсії перевищував максимальний, виплата проводилась в розмірі 20930,00 грн. На виконання ухвали суду від 18.03.2026 у справі № 340/6439/23 Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії на виконання рішення суду, шляхом нарахування щомісячної доплати 2000 грн. Доплата за період з 01.01.2025 по 28.02.2025 відсутня, оскільки розмір пенсії (28292,14 грн) перевищував максимальний розмір (23610,00 грн), тому пенсія нарахована в розмірі 23610,00 грн. Доплата за період з 01.03.2025 по 30.04.2026 нарахована у сумі 11351,15 грн, оскільки на виконання рішення Кіровоградського адміністративного окружного суду від 12.09.2025 у справі № 340/5111/25, яке набрало законної сили 14.10.2025, ОСОБА_1 з 01.03.2025 проведено перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром.

Загальна сума невиплаченої доплати за період з 13.06.2023 по 30.11.2023 складає 7208,57 грн. Нараховані суми доплати до пенсії за результатами її перерахунку будуть виплачені при надходженні відповідного фінансування з Державного бюджету України відповідно до Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №821 від 14.07.2025 (далі - Порядок №821). Рішення суду у справі № 340/6439/23 обліковано в автоматизованій базі даних у підсистемі “Реєстр судових рішень» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України.

На підставі викладеного вище, відповідач просить суд прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.10.2023 у справі №340/6439/23.

20.04.2026 ухвалою суду розгляд звіти призначено до розгляду у порядку письмового провадження.

Розглянувши наданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області звіт від 16.04.2026, суд зазначає наступне.

Відповідно до частин 1, 2 статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Згідно з статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

З поданих до суду Пенсійним органом документів судом встановлено, що на виконання рішення суду здійснено перерахунок пенсії позивача з 13.06.2023 та нараховано щомісячну доплату у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб». Після проведеного перерахунку розмір пенсії склав 21505,96 грн.

Також, відповідач розрахував доплату за період з 13.06.2023 по 30.11.2023 у сумі 7974,62 грн. При цьому, у жовтні 2025 року виплачено 187,35 грн, листопаді 2025 року та у грудні 2025 року по 187,35 грн, в лютому 2026 року - 103,00 грн, а в березні 2026 року - 101,00 грн заборгованості по доплаті, відтак залишок боргу за цей період становить 7208,57 грн.

На виконання ухвали суду від 18.03.2026 відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 та відновлено нарахування щомісячної доплати до пенсії відповідно до постанови №713 у розмірі 2000,00 грн, що підтверджується протоколами перерахунку пенсії.

Доплата за період з 01.01.2025 по 28.02.2025 відсутня, оскільки розмір пенсії (28292,14 грн) перевищував максимальний розмір (23610,00 грн), тому пенсія нарахована в розмірі 23610,00 грн.

Доплата за період з 01.03.2025 по 30.04.2026 нарахована у сумі 11351,15 грн, оскільки на виконання рішення Кіровоградського адміністративного окружного суду від 12.09.2025 у справі № 340/5111/25, яке набрало законної сили 14.10.2025, ОСОБА_1 з 01.03.2025 проведено перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром.

Таким чином, відповідач провів перерахунок пенсії на виконання рішення суду від 11.10.2023 у справі №340/6439/23, відновив з 01.01.2025 нарахування щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, однак не здійснив у повному обсязі виплату доплати у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування. Крім цього, виплата пенсії обмежена сумою 27896,36 грн у зв'язку із застосуванням понижуючих коефіцієнтів відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» та від 30.12.2025 №1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану».

Суд зазначає, що за правилами пунктів 4 - 8 Порядку №821 видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.

Виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.

Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.

Для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.

Невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку.

Отже виділення коштів на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України.

Відповідач вказав, що сума доплати за результатами перерахунку пенсії за період з 13.06.2023 по 30.11.2023 та з 01.03.2025 по 30.04.2026 буде виплачена при надходженні відповідного фінансування з Державного бюджету України відповідно до Порядку №821.

Крім цього, рішення суду у справі № 340/6439/23 обліковано в автоматизованій базі даних у підсистемі “Реєстр судових рішень» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України.

Верховний Суд у своїх рішеннях неодноразово зазначав, що невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, а накладення штрафу на керівника управління не захищає право особи на отримання бюджетних коштів (постанови Верховного Суду від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 16.07.2018 у справі №811/1469/18 та у справі №560/523/19, від 07.11.2019 у справі №420/70/19).

Таким чином, згідно поданого звіту рішення суду у даній справі в повному обсязі буде виконане після виділення коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, а матеріалами справи підтверджено, що ГУ ПФУ в Кіровоградській області виконало рішення суду в межах власних повноважень.

З приводу обмеження розміру пенсії максимальним розміром з урахуванням понижуючих коефіцієнтів, що вплинуло на розмір пенсії, суд зазначає наступне.

Предметом розгляду у справі №340/6439/23 були тільки дії відповідача щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Відповідачем перераховано пенсію позивача та нараховано доплату до пенсії, що підтверджується протоколами перерахунку пенсії, які наявні у матеріалах справи.

Наведені обставини дають суду підстави вважати, що Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виконало рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.10.2023 у справі №340/6439/23 у межах власних повноважень. Разом з тим, суд не досліджував питання обмеження пенсії максимальним розміром та застосування понижуючих коефіцієнтів відповідно до постанов Кабінет Міністрів України від 03.01.2025 №1 та від 30.12.2025 №1778.

Виникнення між сторонами нових правовідносин, що не були предметом дослідження у справі не дозволяє провести їх врегулювання в порядку судового контролю, зокрема у порядку статті 382 КАС судочинства України.

Перевірка правомірності нових рішень та дій відповідача, які стосуються нових обставин та періодів, не може бути предметом розгляду та оцінки в межах застосування процедури судового контролю.

Суд звертає увагу заявника на те, що в межах розгляду заяви, поданої в порядку статті 382 КАС України, суд не вправі вирішувати питання, які він вирішує під час ухвалення рішення відповідно статті 244 КАС України, а саме: 1) чи мають місце обставини (факти), якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин; тощо.

Також в межах розгляду заяви, поданої в порядку статті 382 КАС України, суд не вправі доходити висновків, які за своєю суттю є прийняттям рішення, тобто суд не вправі ухвалою, постановленою в порядку статті 382 КАС України, фактично вирішувати новий спір та зобов'язувати відповідача вчинити певні дії, оскільки вирішення такого питання потребує встановлення нових обставин; надання та дослідження нових доказів; витребування додаткових доказів; а також подання всіма учасниками справи заяв по суті щодо цих правовідносин та застосування норм права, якими регулюються саме такі правовідносини.

Натомість, підставою для нового позову є виникнення нових правовідносин, коли суб'єкт владних повноважень приймає нові рішення або вчиняє нові дії (навіть якщо вони формально пов'язані з виконанням попереднього рішення), які стосуються інших періодів, ґрунтуються на нових фактичних обставинах чи нормативно-правових актах, та, на думку особи, знову порушують її права чи законні інтереси.

Необхідно розмежовувати ситуації, коли йдеться виключно про невиконання або неналежне виконання вже ухваленого судового рішення, що охоплюється статтею 382 КАС України, та ситуації, коли на підставі або у зв'язку з виконанням рішення суду суб'єкт владних повноважень вчиняє нові дії або приймає нові рішення, які, на думку позивача, знову порушують його права, або коли спір стосується аспектів, які не були предметом розгляду у справі, хоча й виникли у зв'язку з нею, особливо коли ці нові рішення та дії ґрунтуються на нових нормативно-правових актах, що визначають порядок обчислення розміру пенсії, стосуються нових розрахункових періодів та приймаються у формі окремих індивідуальних актів, що безпосередньо впливають на права та обов'язки особи і не є простою констатацією виконання попереднього судового рішення.

При цьому, існування спеціального порядку судового контролю за виконанням судових рішень, не позбавляє особу права на звернення до суду з новим адміністративним позовом, якщо дії чи рішення суб'єкта владних повноважень, хоч і вчинені в контексті виконання рішення суду, за своєю суттю виходять за межі простого механізму його виконання, стосуються нових правових підстав, нових обставин (наприклад, застосування нових нормативних актів, розміру прожиткового мінімуму за інші періоди, що не були охоплені попереднім рішенням) та створюють нові юридичні наслідки для особи, які, на її думку, порушують її права. Позовне провадження у таких випадках є належним та процесуально допустимим способом захисту і не суперечить логіці інституту судового контролю, який має вужчу спрямованість - на забезпечення реалізації вже винесеного судового акту в тій частині, в якій права та обов'язки сторін були чітко визначені.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.10.2023 у справі №340/6439/23 залишається невиконаним у частині виплати заборгованості, яка виникла у зв'язку з перерахунком пенсії.

Водночас відповідачем наведено обґрунтовані об'єктивні обставини, які ускладнюють виконання судового рішення та повідомлено про вжиті заходи для виконання судового рішення, а тому на переконання суду вчинені заходи свідчать про добросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Відповідно до частин 1, 2 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Системний аналіз норм статей 382-2, 382-3 КАС України дає підстави для висновку, що коли звіт подано з додержанням вимог частин 2-3 статті 382-2 цього Кодексу, надані докази підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які є достатніми та вичерпними, при цьому відповідне судове рішення виконано не у повному обсязі, - зазначене є підставою для прийняття звіту про виконання судового рішення з одночасним встановленням нового строку для подання звіту.

Відповідно до частини 3 статті 382-1 КАС України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Кіровоградській області новий строк для надання звіту про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.10.2023 у справі №340/6439/23 - три місяці з дня отримання цієї ухвали суду.

Керуючись статтями 243, 248, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про виконання судового рішення від 11.10.2023 у справі №340/6439/23.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Кіровоградській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.10.2023 у справі №340/6439/23 в частині виплати різниці в пенсії між нарахованими та фактично виплаченими розмірами за періоди з 13.06.2023 по 30.11.2023 та з 01.03.2025 по 30.04.2026.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надати Кіровоградському окружному адміністративному суду звіт про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.10.2023 у справі №340/6439/23 протягом протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали суду.

Ухвалу надіслати сторонам по справі.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повний текст ухвали складений 27 квітня 2026 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду М.Я. САВОНЮК