24 квітня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/1604/26
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Притули К.М., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примсового виконання рішень у Кіровоградській області Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про скасування постанови державного виконавця,
Військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Кіровоградській області Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 04.03.2026 про стягнення виконавчого збору у виконавчому провадженні № 80393286 за виконавчим листом № 340/1766/25, виданим Кіровоградським окружним адміністративним судом 15.01.2026;
- визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Кіровоградській області Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 04.03.2026 про розмір мінімальних витрат у виконавчому провадженні № 80393286 за виконавчим листом № 340/1766/25, виданим Кіровоградським окружним адміністративним судом 15.01.2026;
- визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Кіровоградській області Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 04.03.2026 про відкриття виконавчого провадження № 80393286 від 04.03.2026 за виконавчим листом № 340/1766/25, виданим Кіровоградським окружним адміністративним судом 15.01.2026.
Обґрунтовуючи позовні вимоги представник позивача вказує, що позивач є Державною установою, яка фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України, а тому постанови від 04.03.2026, винесені у межах виконавчого провадження №80393286 про стягнення з військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України на користь відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Кіровоградській області Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України 34 588,00 грн. виконавчого збору та 171,95 грн. мінімальних витрат виконавчого провадження мають виконуватись у встановленому законодавством порядку органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Ухвалою суду від 19 березня 2026 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву. Обґрунтовуючи заперечення проти позовних вимог вказує, що механізм прийняття рішень шляхом винесення відповідних постанов у межах виконавчого провадження, встановлено прямими нормами Закону України “Про виконавче провадження» та Інструкції з організації примусового виконання рішень та визначено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Дії державного виконавця за наслідками яких винесено оскаржувані постанови прийнято на підставі прямих норм закону, а саме ст. ст. 1, 2 3, 4, 24, 25, 26, 27, 42 Закону України “Про виконавче провадження».
Дослідивши матеріли справи, суд встановив наступне.
Судом установлено, що 15.01.2026 Кіровоградським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №340/1766/25 про зобов'язання військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення за періоди з 29.01.2020 по 31.12.2020, з 01.01.2021 по 31.12.2021 та з 01.01.2022 по 18.07.2022.
03.03.2026 зазначений виконавчий лист №340/1766/25 від 15.01.2026 подано на виконання до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України.
04.03.2026 старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України відкрито виконавче провадження №80393286 на підставі виконавчого листа №340/1766/25 від 15.01.2026, про що винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №80393286 від 04.03.2026 (а.с.9-10).
Того ж дня, 04.03.2026, у межах виконавчого провадження №80393286 державним виконавцем винесено постанову про стягнення з військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України виконавчого збору у розмірі 34 588,00 грн (а.с.11-12).
Також 04.03.2026 у виконавчому провадженні №80393286 винесено постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження, якою визначено мінімальні витрати у сумі 171,95 грн. (а.с.13).
Не погоджуючись із постановою про відкриття виконавчого провадження №80393286 від 04.03.2026, постановою про стягнення виконавчого збору від 04.03.2026 у виконавчому провадженні №80393286 та постановою про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження від 04.03.2026 у виконавчому провадженні №80393286, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону №1404-VІІІ примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів". Відповідно до ст. 18 Закону №1404-VІІІ виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження державний виконавець виносить постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів)
Стаття 27 Закону України Про виконавче провадження передбачає, що виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби.
Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів. За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
Стягнутий виконавчий збір перераховується до Державного бюджету України протягом трьох робочих днів з дня надходження на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби. У разі наступних пред'явлень державному виконавцю до виконання виконавчого документа виконавчий збір стягується в частині, що не була стягнута під час попереднього виконання. У разі закінчення виконавчого провадження у зв'язку із скасуванням рішення, що підлягало виконанню, або визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, виконавчий збір не стягується, а стягнутий виконавчий збір підлягає поверненню. Під час передачі виконавчого документа від органу державної виконавчої служби приватному виконавцю виконавчий збір не стягується, якщо він не був стягнутий на момент передачі. У разі стягнення частини виконавчого збору на момент передачі виконавчого документа приватному виконавцю стягнута частина виконавчого збору поверненню не підлягає. Виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Отже, виконавчий збір належить до обов'язкових наслідків відкриття виконавчого провадження; він пов'язаний безпосередньо з початком примусового виконання рішення державним виконавцем; державний виконавець зобов'язаний нарахувати і стягнути виконавчий збір при відкритті провадження, якщо примусове виконання може супроводжувати стягнення збору; перелік випадків, коли виконавчий збір не стягується, є вичерпним та визначений у ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження».
Позивач посилається на те, що він є Державною установою, яка фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України, а тому постанови від 04.03.2026, винесені у межах виконавчого провадження №80393286 про стягнення з військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України на користь відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Кіровоградській області Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України 34 588,00 грн. виконавчого збору та 171,95 грн. мінімальних витрат виконавчого провадження мають виконуватись у встановленому законодавством порядку органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Водночас, у справі відсутні належні докази того, що виконання рішення суду/виконавчого документа здійснюється за рахунок окремо визначеної бюджетної програми в порядку, визначеному Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».
Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» застосовується до рішень про стягнення коштів, боржником у яких є державний орган, якщо виконання здійснюється через Державну казначейську службу з використанням спеціальної бюджетної програми, призначеної для цієї мети.
У даному випадку сума виплати не визначена судом, рішенням суду було зобов'язано військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення за періоди з 29.01.2020 по 31.12.2020, з 01.01.2021 по 31.12.2021 та з 01.01.2022 по 18.07.2022, а отже виконання рішення здійснюється саме через органи ДВС. Це означає, що механізм виконання відповідає загальному порядку примусового виконання, визначеному Законом України «Про виконавче провадження», а не спеціальному порядку, який передбачений Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»
Сам по собі статус державного органу не звільняє позивача від обов'язку сплати виконавчого збору, який не є фінансовим обтяженням, натомість є платою за примусове виконання, яка стягується незалежно від форми власності боржника.
У справі також відсутні належні докази того, що рішення суду було виконано боржником до прийняття постанови про відкриття виконавчого провадження, що б звільняло його від обов'язку сплати виконавчого збору.
Зважаючи на це, підстави для несплати виконавчого збору, на які посилається позивач, фактично відсутні, відтак не могли бути взятими до уваги органом ДВС.
Стаття 3 Закону України «Про виконавче провадження» визначає перелік виконавчих документів, які підлягають виконанню органами державної виконавчої служби. Вимоги до виконавчого документа встановлені ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження».
Під час здійснення виконавчого провадження виконавець приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складання актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених спеціальним Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Таким чином при отриманні заяви про примусове виконання рішення разом із виконавчим документом державний виконавцем зобов'язаний прийняти рішення у порядок та строки визначені Законом України «Про виконавче провадження».
Оскільки виконавчий документ відповідав вимогам встановленим ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», державним виконавцем керуючись ст.ст. 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України "Про виконавче провадження" державним виконавцем 04.03.2026 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.
В цей же день в порядку ст. 42 Закону України «Про виконавче провадження» та відповідно до п. 2 Розділу VI Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 р. №512/5 державним виконавцем винесено постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження, адже вказані норми прямо визначають, що державний виконавець виносить постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження (крім виконавчих проваджень щодо виконання рішень Європейського суду з прав людини) та надсилає її сторонам виконавчого провадження не пізніше наступного робочого дня після її винесення.
Оскільки відповідачем доведено правомірність дій та спірної постанови, а судом не встановлено незаконність дій виконавця і підстави для скасування постанови, у позові слід відмовити.
Судом не встановлено судових витрат, які б підлягали розподілу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 246, 382, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В задоволені адміністративного позову Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примсового виконання рішень у Кіровоградській області Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (25006, Кіровоградська обл., м. Кропивницький, вул. Театральна, буд. 6/7 ЄДРПОУ 43315529) про скасування постанови державного виконавця - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. ПРИТУЛА