про зміну способу і порядку виконання судового рішення
23 квітня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/5592/22
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення
в адміністративній справі
заявник: головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Борисенко Любов Петрівна (25006, м. Кропивницький, вул. Театральна, 6/7)
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду (суддя Пасічник Ю.П.) від 11.01.2023 року в адміністративній справі №340/5592/22 у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 04.08.2023 року рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.01.2023 року скасовано та прийнято нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови в нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік як інваліду війни другої групи у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
Суд 21.11.2023 року видав позивачу виконавчий лист щодо виконання зобов'язальної частини судового рішення.
Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 27.11.2023 року відкрито виконавче провадження №73431580 щодо примусового виконання цього виконавчого листа.
До суду 07.04.2026 року надійшла заява державного виконавця про зміну способу і порядку виконання судового рішення у цій справі, шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 коштів в сумі 11566 грн.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.04.2026 року справу №340/5592/22 передано на розгляд судді Черниш О.А.
Ухвалою судді від 08.04.2026 року заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі призначено до розгляду в судовому засіданні на 23.04.2026 року.
Відповідач подав заперечення на заяву державного виконавця.
У судове засідання учасники справи не прибули, що відповідно до частини 2 статті 378 КАС України не перешкоджає судовому розгляду.
Розглянувши питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення, суд дійшов до таких висновків.
Частиною 2 статті 129-1 Конституції України установлено, що держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до статей 370, 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
У разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Згідно з частиною 1 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Частиною 2 статті 378 КАС України (у редакції Закону України №4094-IX від 21.11.2024 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень", який набрав чинності 19.12.2024 року) передбачено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Частиною 3 статті 33 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
У разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Відтак, спосіб і порядок виконання рішення суду передбачають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій. Під зміною способу і порядку виконання судового рішення розуміють застосування судом нових заходів щодо його реалізації у зв'язку з неможливістю виконання цього рішення раніше визначеними способом і порядком.
Судове рішення у цій справі, яким зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи недоплачену разову грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік, набрало законної сили 04.08.2023 року.
Виконання цього рішення суду зобов'язального характеру передбачало обов'язок відповідача вчинити такі дії: 1) здійснити нарахування разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком; 2) виплатити заборгованість, розраховану як різницю між сумою разової грошової допомоги, нарахованої на виконання судового рішення, та вже виплаченої позивачу допомоги.
Відповідач, виконуючи це судове рішення, у червні 2023 року склав розрахунок суми, що підлягає виплаті на виконання рішення суду, у якому донарахував ОСОБА_1 заборгованість по разовій грошовій допомозі до 5 травня за 2022 рік у розмірі 11566 грн.
Відповідач повідомив, що невиплата коштів зумовлена дефіцитом коштів Пенсійного фонду України та недостатністю фінансування бюджету Пенсійного фонду України, а саме видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України. Заборгованість за цим рішенням складає 11566 грн., обліковується в базі даних ІКІС ПФУ та буде виплачена відповідно до Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №821 від 14.07.2025 року.
Частиною 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №367-XIV від 25.12.1998 року) було передбачено, що щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Кабінет Міністрів України прийняв постанову №540 від 07.05.2022 року "Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України", пунктом 2 якої було установлено, що виплата грошової допомоги у 2022 році здійснюється органами Пенсійного фонду України - особам, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 р., шляхом включення у відомості (списки) на виплату пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України №821 від 14.07.2025 року затверджений Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджений (надалі - Порядок №821), містить такі норми:
3. Облік нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час та перерахованих пенсій за рішенням суду ведеться в базах даних одержувачів відповідних виплат (електронних пенсійних справах / електронних справах одержувачів) на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України про призначення (перерахунок) відповідних виплат та у сформованому на їх підставі переліку одержувачів виплат на виконання судових рішень (далі - перелік).
4. Видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.
5. Виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету / помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.
6. Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету / помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.
7. Для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету / помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.
8. Невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5 - 7 цього Порядку.
Суд зазначає, що відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 378 КАС України (у редакції, яка діє з 19.12.2024 року) невиконання органом ПФУ судового рішення про зобов'язання вчинити певні дії щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили, є самостійною та достатньою підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення - саме шляхом стягнення відповідних виплат з суб'єкта владних повноважень (боржника) на користь стягувача.
Ініціаторами зміни способу і порядку виконання такого судового рішення можуть бути: стягувач, державний виконавець, суд.
Справи такої категорії на стадії виконання рішення суду не потребують встановлення наявності обставин, що ускладнюють/унеможливлюють його виконання, чи оцінки причин невиконання рішення суду боржником. Для вирішення питання про зміну способу і порядку виконання такого рішення суду попереднє звернення цього рішення суду до примусового виконання органами ДВС чи наявність відкритого виконавчого провадження не є обов'язковим. Рішення про стягнення коштів з суб'єктів владних повноважень (державних органів/бюджетних установ) виконуються органами Казначейства.
У цій справі з ініціативою про зміну способу і порядку виконання рішення суду звернувся державний виконавець, якого до цього зобов'язує Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень". Стягувач (позивач), на користь якого ухвалене рішення, не заперечує проти такого зміненого способу поновлення його прав на стадії виконання рішення суду. Розмір заборгованості по разовій грошовій допомозі, належної до виплати позивачу на виконання рішення суду у цій справі, сторонами не оспорюється.
Правила абзацу 2 частини 3 статті 378 КАС України дозволяють суду змінити спосіб і порядок виконання такого рішення суду і стягнути з боржника відповідну суму, у разі якщо рішення не виконане протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили. Причини невиконання боржником рішення в частині виплати коштів (як-то відсутність відповідних бюджетних асигнувань на виплату заборгованості за рішеннями судів) не мають правового значення для вирішення цього питання.
Суд відхиляє доводи відповідача щодо неможливості заміни зобов'язання відповідача вчинити дії на стягнення коштів, оскільки такий підхід є застарілим та таким, що не враховує змін, які відбулися у статті 378 КАС України у 2024 році (див. постанову Верховного Суду від 28.10.2025 року у справі № 380/7706/22).
Зважаючи на те, що відповідач/боржник, який є суб'єктом владних повноважень, протягом двох місяців з дня набрання законної сили рішенням суду у цій справі не виконав судове рішення в частині виплати донарахованої разової грошової допомоги, тому суд вважає за доцільне змінити спосіб і порядок виконання судового рішення в цій частині.
Керуючись статтями 248, 256, 294, 295, 378 КАС України, суд -
1. Заяву державного виконавця про зміну способу і порядку виконання рішення суду задовольнити.
2. Змінити спосіб і порядок виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.01.2023 року в адміністративній справі №340/5592/22.
3. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 недоплачену разову грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік у сумі 11566 грн.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду у 15 - денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ