Ухвала від 27.04.2026 по справі 320/12955/26

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про продовження строку для усунення недоліків позовної заяви

27 квітня 2026 року м. Київ справа № 320/12955/26

Суддя Київського окружного адміністративного суду Сас Є.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з вимогами:

- Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у тому, що той не вніс до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення з військового обліку у зв'язку з непридатністю до військової служби за станом здоров'я ОСОБА_1 .

- Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення з військового обліку ОСОБА_1 у зв'язку з непридатністю до військової служби за станом здоров'я.

Київський окружний адміністративний суд ухвалою від 03.04.2026 позовну заяву залишив без руху та надав позивачу строк, для усунення недоліків позовної заяви.

На виконання вимог ухвали суду, позивач подав заяву, якою зазначає, що позовну заяву подану у підсистемі ЄСІТС «Електронний суд», у зв'язку із чим обов'язок щодо надсилання копій документів відповідачу ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на нього не покладається, відповідно до ч. 9 ст. 44 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС).

Позивач стверджує, що відповідач як суб'єкт владних повноважень зобов'язаний мати електронний кабінет на підставі ч.6 ст.18 КАС.

Таким чином, у разі відсутності електронного кабінету у відповідачів, суд зобов'язаний самостійно надіслати відповідні документи поштою.

З цього приводу, суд зазначає таке.

18 жовтня 2023 року набув чинності Закон України від 29 червня 2023 року № 3200-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов'язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами» (далі - Закон № 3200).

На підставі пп. 1 п. 3 розділу І Закону № 3200 в новій редакції викладені ч. ч. 5-9 ст. 18 КАС.

Так, абз. 1 ч. 6 ст. 18 КАС в редакції Закону № 3200 було передбачено:« 6. Адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку».

04 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України від 19 жовтня 2023 року № 3424-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення обов'язків учасників судової справи» (далі - Закон № 3424).

На підставі пп. «а» пп. 3 п. 1 Закону № 3424 абз. 1 ч. 6 ст. 18 КАС викладений в такій редакції:« 6. Адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку».

Як свідчить пояснювальна записка до проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення обов'язків учасників судової справи», відповідно до п. 9 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної систем (далі Положення), процедура реєстрації в ЄСІТС (реєстрація Електронного кабінету, реєстрація офіційної електронної адреси) передбачає проходження запропонованої засобами Електронного кабінету процедури реєстрації з використанням кваліфікованого електронного підпису, та внесенням контактних даних особи, зокрема адреси електронної пошти, номера телефону (в тому числі мобільного), зазначенням інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.

Пунктом 11 Положення передбачено порядок реєстрації Електронного кабінету фізичними та юридичними особами, для якого обов'язковим є наявність у особи кваліфікованого електронного підпису.

Відповідно до Закону № 3200 органи державної влади та інші державні органи, а також інші юридичні особи реєструють електронний кабінет в обов'язковому порядку.

Цей обов'язок стосується органів державної влади та інших державних органів, які не зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, а також юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством іноземної держави. Проте зазначені суб'єкти з огляду на особливості своєї діяльності та статусу не мають можливості отримати кваліфікований електронний підпис для реєстрації Електронного кабінету, а чинне Положення не передбачає можливості реєстрації у інший спосіб.

У зв'язку з вищевикладеним покладення на зазначених суб'єктів обов'язку реєстрації в ЄСІТС може бути передчасним.

З огляду на викладене проєктом Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення обов'язків учасників судової справи» запропоновано уточнити КАС положеннями про те, що обов'язок реєстрації електронного кабінету стосується тих органів державної влади та інших державних органів, які зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, а також тих юридичних осіб, які зареєстровані за законодавством України.

Зважаючи на визначену законодавцем мету прийняття проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення обов'язків учасників судової справи», суд дійшов висновку, що положення абз. 1 ч. 6 ст. 18 КАС в редакції Закону № 3424 в частині обов'язку зареєструвати електронний кабінет стосуються лише тих органів державної влади, інших державних органів, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, які зареєстровані за законодавством України як юридичні особи.

Подібні висновки містяться у постановах Верховного Суду від 13.11.2025 у справі № 990/388/24.

Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154 (далі Положення № 154).

Відповідно до п. 1 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.

Пунктом 3 Положення № 154 визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки очолюють керівники, які організовують діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються оперативному командуванню, в зоні відповідальності якого вони перебувають згідно з військово-адміністративним поділом території України.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки як структурні підрозділи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя, на території відповідальності якого вони перебувають згідно з адміністративно-територіальним устроєм України.

Безпосереднє керівництво територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки і контроль за їх діяльністю здійснюють відповідні оперативні командування, а загальне Командування Сухопутних військ Збройних Сил, яке узгоджує основні питання діяльності територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з відповідними структурними підрозділами Генерального штабу Збройних Сил та Міноборони.

Згідно з п. 7 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.

Відповідачем у справі є ІНФОРМАЦІЯ_2 , який відповідно до п. 7 Положення № 154 є відокремленим підрозділом.

Як наслідок, положення абз. 1 ч. 6 ст. 18 КАС в редакції Закону № 3424 в частині обов'язку зареєструвати електронний кабінет до ІНФОРМАЦІЯ_1 не застосовуються, оскільки останній не є юридичною особою, зареєстрованою за законодавством України.

Водночас за приписами п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС у визначенні суб'єкта владних повноважень поняття органу державної влади і органу військового управління розмежовано.

За цих обставин позивач зобов'язаний надати суду докази направлення позовної заяви відповідачам - в паперовій формі листом з описом вкладення.

Таким чином, суд вважає необхідним продовжити позивачу на 5 (п'ять) днів з дня отримання копії цієї ухвали строк на усунення недоліків позовної заяви, а саме:

- надати до суду докази направлення позовної заяви відповідачу - в паперовій формі листом з описом вкладення.

Керуючись ст. ст. 241, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Продовжити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви на 5 (п'ять) днів з дня отримання копії цієї ухвали.

2. Роз'яснити позивачу, що відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

3. Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та окремому оскарженню не підлягає.

Суддя Сас Є.В.