Рішення від 27.04.2026 по справі 320/61958/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2026 року м. Київ справа №320/61958/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Кочанової П.В., в письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень- рішень,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Київській області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати Податкове повідомлення рішення Головного управління ДПС у Київській області № 36506/10-36-24-05/2242817581 від 01.08.2024 року,

- визнати протиправним та скасувати Податкове повідомлення рішення Головного управління ДПС у Київській області № 52232/10-36-24-05/2242817581 від 03.12.2024 року,

- визнати протиправним та скасувати Податкове повідомлення рішення Головного управління ДПС у Київській області № 36507/10-36-24-05/2242817581 від 01.08.2024 року,

- визнати протиправним та скасувати Податкове повідомлення рішення Головного управління ДПС у Київській області № 52233/10-36-24-05/2242817581 від 03.12.2024 року,

- визнати протиправним та скасувати Податкове повідомлення рішення Головного управління ДПС у Київській області № 36516/10-36-24-05/2242817581 від 01.08.2024 року,

- визнати протиправним та скасувати Податкове повідомлення рішення Головного управління ДПС у Київській області № 52234/10-36-24-05/2242817581 від 03.12.2024 року,

- визнати протиправним та скасувати Податкове повідомлення рішення Головного управління ДПС у Київській області № 36517/10-36-24-05/2242817581 від 01.08.2024 року,

- визнати протиправним та скасувати Податкове повідомлення рішення Головного управління ДПС у Київській області № 36512/10-36-24-05/2242817581 від 01.08.2024 року.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22 січня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 11 березня 2025 року о 15:00 год.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за наслідком проведеної планової виїзної перевірки відповідачем прийняті протиправні податкові повідомлення-рішення, оскільки, по-перше: податковим органом не враховано специфіку діяльності позивача, по-друге: акт перевірки не містить обов'язкової інформації щодо фактів та обставин, які підтверджують та доводять наявність вини платника податків, з детальним їх описом та дослідженням, яке доводить, що платник податків мав можливість для дотримання ним правил та норм, встановленим ПК України, проте не вжив достатніх заходів для їх дотримання, документами та інформацією, яка підтверджує наявність вини платника податків. обов'язкових в акті перевірки. При цьому, позивач доводить, що ним у повній мірі було дотримано вимоги пункту 177.4 ст. 177 ПК України та правомірно віднесено до складу витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, витрат на придбання великої рогатої худоби в період 2020-2023 роки, що належним чином підтверджено документально, тоді як відповідачем в акті перевірки не зазначено які саме документально-підтверджені витрати були враховані при визначенні суми завищення (в розрізі операцій з придбання товарів/послуг та/або в розрізі контрагентів), а які витрати задекларовані платником, враховані не були, що, на думку позивача доводить необґрунтованість податкових повідомлення-рішення № 36506/10-36-24-05/ НОМЕР_1 від 01.08.2024, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податком на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на суму 2224290,19 грн., та повідомлення-рішення № 52233/10-36-24-05/ НОМЕР_1 від 03.2.2024, яким до позивача застосовано штрафну санкцію, у свою чергу, оскільки обґрунтованість повідомлення-рішення № 36506/10-36-24-05/ НОМЕР_1 від 01.08.2024 не доведена, позивач вважає, що автоматично має місце протиправність податкового повідомлення-рішення № 36507/10-36-24-05/ НОМЕР_1 від 01.08.2024, яким останньому збільшено суму грошового зобов'язання за платежем військовий збір на суму 185357,5 грн. та № 52232/10-36-24-05/ НОМЕР_1 від 03.12.2024, яким до позивача застосована штрафна санкція.

У доповнення протиправності податкових повідомлень-рішень, № 52233/10-36-24-05/ НОМЕР_1 від 03.2.2024 та № 52232/10-36-24-05/ НОМЕР_1 від 03.12.2024 зазначає, що під час їх формування, відповідачем не враховано приписи пп. 52- підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, чинного на час проведення перевірки, щодо мораторію застосування штрафних санкцій на підставі приписів п. 123.1 статті 123 ПК України.

Стосовно протиправності податкових повідомлень-рішень № 36516/10-36-24-05/2242817581 від 01.08.2024, яким до позивача застосовано штрафну санкцію за порушення законодавства про норми регулювання обігу готівки та застосування РРО у сфері ЗЕД на суму 3201643 грн., зазначає що ним самостійно було встановлено, що при подані податкової декларації про майновий стан і доходи за 2021 рік помилково було включено до складу валового доходу за 2021 рік суму доходу 11914951,04 грн, отриману позивачем з урахуванням ПДВ, тому останнім, до моменту початку проведення позапланової перевірки, було подано уточнюючу податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2021 рік, за період з 01.01.2021 до 31.12.2021 із правильною сумою доходу - 10023144,93 грн, що підтверджується квитанцією № 2 від 05.11.2024, копія якої була надана відповідачу, проте не була ним врахована. При цьому, відповідачем під час проведення заходів контрою не було встановлено фактів реалізації товарів, робіт, послуг без застосування РРО та отримання відповідного доходу, що в силу положень п. 1 ст. 17 Закону України № 265/95-ВР свідчить про необґрунтованість висновків Акту і в цій частині та протиправності і податкового повідомлення-рішення № 36516/10-36-24-05/ НОМЕР_1 від 01.08.2024, і № 52232/10-36-24-05/ НОМЕР_1 від 03.12.2024.

Стосовно протиправності податкового повідомлення-рішення № 36517/10-36-24-05/ НОМЕР_1 від 01.08.2024 зазначає, що порушення ним приписів ч. 187.1 ст. 187, п. 198.5 п. 198.6 ст. 198 ПК України є помилковими, оскільки, як вже було зазначено вище, позивачем було встановлено, що при поданні декларації про майновий стан і доходи за 2021 рік ним було помилково включено до складу валового доходу за 2021 рік, суму доходу 11914951,04 грн., отриману позивачем з урахуванням податку на додану вартість, і саме тому до моменту початку проведення позапланової перевірки останнім було подано уточнюючу податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2021 рік, згідно якої загальна сума отриманого доходу ФОП ОСОБА_1 за період з 01.01.2021 до 31.12.2021 складає 10023144,93 грн, що підтверджується квитанцією № 2 від 05.11.2024, копія якої була надана відповідачу, проте не врахована. Також позивач зазначив про хибність висновків контролюючого органу щодо непідтвердженої суми податкового кредиту з ПДВ, з огляду на те, що позивачем до перевірки було надано всі належні первинні документи, складені належним чином, які у повній мірі розкривають та підтверджують суть та реальність господарських операцій останньої.

З огляду на викладене у сукупності позивач переконує, що висновки контролюючого органу за наслідком проведення планової та позапланової перевірок є необґрунтованими, а прийняті податкові повідомлення-рішення на підставі Актів цих перевірок, протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Відповідач позов не визнав, надав відзив, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, обґрунтовуючи свою позицію, тим, що дослідивши надані платником податкові декларації за 2020-2023 роки та додаток 2 до податкової декларації про майновий стан і доходи за 2020-2023, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні, податкові накладні, договори оренди, специфікації, накладні вимоги на відпуск матеріалів, акти надання послуг, банківські виписки за період з 01.07.2020 по 31.2.2023 було встановлено, по-перше, що позивачем в порушення п. 177.4 ст. 177 ПК України завищено суму витрат, віднесених до складу вартості документально підтверджених витрат, пов'язаних з господарською діяльністю за 2020 рік на суму 1270776,33 грн без ПДВ, по-друге за 2021 рік позивачем в порушення п. 177.4 ст. 177 ПК України завищено суму витрат, віднесених до складу вартості документально підтверджених витрат, пов'язаних з господарською діяльністю на суму 4554092,00 грн. без ПДВ, а також і в 2022 році порушення вказаної норми

Стосовно позиції позивача відносно неврахування контролюючим органом, під час проведення перевірки специфіки діяльності останньої, в частині того, що здійснюючи діяльність, яка полягає в забої великої рогатої худоби із подальшою переробкою, в процесі якої мають місце ситуації пошкодження м'ясних продуктів, за наслідком чого такі товари не можуть бути реалізовані, відповідач зазначає, що дані твердження жодним чином не обґрунтовують відсутність документів, які б підтверджували правомірність формування витрат.

Щодо позиції позивача про неможливість застосування до неї штрафних санкцій у період коронавірусної хвороби, вказує на те, що, згідно до приписів п. 11 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідком перевірок, які здійснюють контролюючі органи, застосовують у розмірах, передбачених законом, чинних, на день прийняття рішень щодо застосування таких санкцій, з урахуванням норми п. 7 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, враховуючи, дату проведення перевірки, відповідач переконаний, що ним правомірно застосовано штрафну санкцію в цій частині.

Щодо твердження позивача стосовно помилкового включення ПДВ до складу доходу вказує, що на дату подання уточнюючої податкової декларації, податкові повідомлення-рішення вже були прийняті, тому такий розрахунок не підлягає врахуванню.

Стосовно використання позивачем будівельних сумішей та металевих цвяхів при заливки цокольного фундаменту та укріплення даху забійного цеху, відповідач зазначає, що ним не заперечується факт придбання ТМЦ, проте, контролюючим органом встановлено порушення на підставі того, що ФОП ОСОБА_1 не надано доказів використання цих ТМЦ у господарській діяльності, а також зазначає, що позивачем не надавалась контролюючому органу довідка за формою 20-ОПП стосовно нежитлового приміщення, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно, витрати по забезпеченню Інтернет з'єднання за цією адресою безпідставно було включено до складу витрат. А тому, враховуючи, що контролюючому органу не було надано жодного доказу тому, що цей об'єкт використовується у господарській діяльності позивача переконує, що правомірно встановив порушення в цій частині та правомірно притягнув позивача до відповідальності.

Стосовно незгоди позивача із застосованою штрафною санкцією за порушення позивачем ч. 1 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР вказує, що, відповідно до декларації про майновий стан і доходи 2021 рік валовий дохід ФОП ОСОБА_1 становить 11914951,94 грн. без ПДВ. Відповідно до наданих банківських виписок про отримані кошти по рахунках НОМЕР_2 відкритий в АТ КБ "ПриватБанк" за період з 20.02.2021 по 31.12.2021 та НОМЕР_3 відкритий в КИЇВСЬКЕ ГРУ АТ КБ «ПРИВАТБАНК», М.КИЇВ за період з 04.0.2021 по 20.02.2021 на загальну суму надходжень 9293047,79 грн. без ПДВ., розбіжність становить 2621904,15 грн., дійсно ФОП ОСОБА_1 05.11.2024 подано уточнюючу податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2021 рік, однак, відповідно до приписів п.50.2 статті 50 ПКУ зі змінами та доповненнями, платник податків під час проведення документальних планових та позапланових перевірок (з урахуванням термінів продовження, зупинення або перенесення термінів її проведення) не має права подавати уточнюючі податкові декларації (розрахунки) до поданих ним раніше податкових декларацій з відповідного податку і збору за звітний (податковий) період, який перевіряється контролюючим органом. Таким чином, враховуючи, що подання декларації після винесення ППР чи проведення перевірки забороняється, а також з огляду на те, що розбіжність у сумі 730097,14 лишається необґрунтованою, беручи до уваги що сума розбіжності встановлена контролюючим органом на підставі наданих позивачем платіжних доручень, відповідач переконує в помилковості позиції позивача в цій частині.

Щодо ППР № 36512/10-36-24-05/2242817581 від 01.08.2024 на суму 1020 грн. вказує, що факт відсутності документального підтвердження витрат позивача зафіксовано в акті перевірки, з огляду на що останній вважає, що ним правомірно встановлено відсутність документів, які підтверджують правомірність формування витрат (т. 5 а.с. 109-125).

11 березня 2025 року представником позивача через ЄСІТС «Електронний суд» було надано суду додаткові пояснення по справі, в яких останній зазначив, що акт перевірки складено із суттєвими порушеннями, зокрема, акт не містить переліку яких саме запитуваних документів не було надано під час перевірок, а також не зазначено, які документально підтверджені витрати ФОП ОСОБА_1 , були враховані та підтверджені, також не містять Акти й даних про складання актів про ненадання у визначений у запиті строк (відмови від надання) або надання не в повному обсязі документів (їх копій), пояснень, довідок та інформації, актів відмови платника податків або уповноваженій ним особи від підписання зазначених актів, які є обов'язковими. Враховуючи відсутність таких актів, наполягає, що в розумінні вимог діючого податкового законодавства, вищезазначене свідчить про надання платником всіх необхідних документів та інформації, які запитувались контролюючим органом під час документальної планової виїзної перевірки.

Також, представник позивача зазначив, що контролюючим органом було неефективно здійснено позапланову виїзну перевірку позивача, оскільки не було враховано інформацію та документи, що були надані разом із відповіддю на запит про надання інформації та її документального підтвердження; до пояснень було долучено копії податкових декларацій з ПДВ за 2020-2023 роки (т.5 а.с. 187-194, 196-23).

17 березня 2025 року представником відповідача надано суду додаткові пояснення у справі, в яких останній, серед іншого, зазначив, що під час проведення перевірки податковим органом було враховано всі надані ФОП ОСОБА_1 документи, проте, незмінною залишається та обставина, що, у звітній податковій декларації про майновий стан і доходи за 2020 рік до графи 5 «вартість придбаних ТМЦ, реалізованих або використаних у виробництві продукції» віднесено витрати на суму 2890566,98 грн., при цьому, загальна сума по видатковим накладним, наданих суду, за 2020 рік складає 2020363,80 грн., при тому, що в додатку 2 до декларації до графи 6 «витрати на оплату праці та нарахування на заробітну плату» віднесено витрат на суму « 0,00» грн., проте, до перевірки надано документально підтвердження понесення витрат на оплату праці та нарахування на заробітну плату, а саме: наданих трудових відомостей, банківських виписок на суму 23428,56 грн., без ПДВ. Крім цього, ФОП ОСОБА_1 в додатку 2 до графи 7 «інші витрати, включаючи вартість робіт, надання послуг» віднесено витрати на суму « 0,00» грн. без ПДВ, проте, до перевірки надано документальне підтвердження понесених інших витрат, включаючи вартість виконаних робіт, наданих послуг, а саме: первинних документів, видаткових накладних, банківських виписок на суму 51301,84 грн. без ПДВ.

Отже при арифметичному обрахунку суми за 2020 рік, вбачається, що сума витрат, зазначена в декларації у розмірі 2890566,98 грн. без ПДВ не підтверджується первинними документами ПДВ на 795472,78, як правомірність понесених витрат) отже, - 2020363,80 грн. без ПДВ (документально підтверджені витрати у матеріалах справи) - 23428,56 грн. без ПДВ (витрати на оплату праці) - 5301,84 грн. без ПДВ (інші витрати) = 795472,78 без ПДВ (сума на яку відсутні первинні документи, які підтверджують правомірність понесених витрат).

Доводить, що правомірність витрат у 2021 на суму 3856210,45 грн. також не підтверджена, з огляду на те, що позивачем було задекларовані витрати на суму 534295,52 грн. без ПДВ, а документально підтверджені витрати склали суму 715052,04 грн. без ПДВ, при тому, що така сума підтверджується наданими до суду видатковими накладними, при цьому, в додатку 2 до декларації до графи 6 «витрати на оплату праці та нарахування на заробітну плату» віднесено витрат на суму « 0,00» грн., проте, до перевірки надано документально підтвердження понесення витрат на оплату праці та нарахування на заробітну плату, а саме: наданих трудових відомостей, банківських виписок на суму 140393,93 грн., без ПДВ, а до графи 7 «інші витрати, включаючи вартість робіт, надання послуг» віднесено ФОП ОСОБА_1 витрати на суму « 0,00» грн. без ПДВ, проте, до перевірки надано документальне підтвердження понесених інших витрат, включаючи вартість виконаних робіт, наданих послуг, а саме: первинних документів, видаткових накладних, банківських виписок на суму 387170,10 грн. без ПДВ.

Стосовно витрат за 2022 рік вказує, що ФОП ОСОБА_1 не підтверджено суму витрат у розмірі 4336249,22 грн., оскільки задекларовані були витрати у загальному розмірі 10383659,40 грн., а документально підтверджено наданими до суду видатковими накладними сума у розмірі 551262,28 грн. без ПДВ., при тому, що в додатку 2 до податкової декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік до графи 5 «Вартість придбаних товарно-матеріальних цінностей, реалізованих або використаних у виробництві продукції» віднесено витрат на суму 10383659,4 гри. без ПДВ, при тому, при тому, що ФОП ОСОБА_1 в додатку 2 до податкової декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік до графи 6 «Витрати на оплату праці та нарахування на заробітну плату» віднесено витрат на суму 449265,23 грн., проте до перевірки надано документальне підтвердження понесених витрат на оплату праці та нарахування на заробітну плату, а саме: наданих трудових відомостей, банківських виписок на суму 565320,83 грн. без ПДВ; до графи 7 «Інші витрати, включаючи вартість виконаних робіт, наданих послуг» віднесено витрат на суму 387103,00 грн. без ПДВ, а до перевірки надано документальне підтвердження понесених інших витрати, включаючи вартість виконаних робіт, наданих послуг, а саме: первинних документів, видаткових накладних, банківських виписок на суму на суму 805845,3 гри. без ПДВ.

Стосовно витрат за 2023 рік роз'яснює, що ФОП ОСОБА_1 в додатку 2 до декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік до графи 5 «Вартість придбаних товарно-матеріальних цінностей, реалізованих або використаних у виробництві продукції» віднесено витрат на суму 12424041,11 грн. без ПДВ, а документально підтверджена, наданими до суду видатковими накладними, сума у розмірі 1849494,82 грн. без ПДВ., також зазначає й про інші розбіжності, встановлені, зокрема, за наслідком аналізу даних бухгалтерських виписок та інших документів, які було використано під час здійснення перевірки.

Крім цього, відповідач зазначив про розбіжність у розмірі 1987399,65 грн. без ПДВ між даними декларацій за 2021 рік, вказавши, що відповідно до декларації про майновий стан і доходи 2021 рік валовий дохід ФОН ОСОБА_1 становить 11914951,94 гри. без ПДВ, відповідно до наданих банківських виписок, які містяться в матеріалах справи про отримані кошти по рахунках НОМЕР_4 відкритий в АТ КБ «ПриватБанк» за період з 20.02.2021 по 31.12.2021 та НОМЕР_5 відкритий в КИЇВСЬКЕ ГРУ АТ КБ «ПРИВАТБАІІК»,М.КИЇВ за період з 04.01.2021 по 20.02.2021 на загальну суму надходжень 9 586 518,29 гри. без ПДВ. Відповідач не заперечує, що позивачем подана уточнююча податкова декларація, проте останній зазначає, що вона була подана 05.11.2024, тобто того ж дня, коли була розпочата перевірка, тому, в силу приписів п. 50.2 ст.50 ПК України, така декларація не була врахована контролюючим органом в межах цієї перевірки, і, також, відповідач наполягає, що встановлені порушення позивачем п. 1 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР в частині проведення розрахункових операцій без застосування реєстраторів розрахункових операцій та без роздрукування відповідних розрахункових документів за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 на загальну суму 2621904,15 грн. в т.ч. у 2021 - 2621904,15 грн., є також обґрунтованими, оскільки, як було вже зазначено, відповідно до декларації про майновий стан і доходи 2021 рік, валовий дохід ФОП ОСОБА_1 становить 11914951,94 грн., а відповідно до банківської виписки наявної у матеріалах справи вбачається, що нею, протягом 2021 року було отримано дохід у розмірі 9927552,29 грн. без ПДВ, і, навіть, якщо враховувати, що дохід позивача у 2021 році становив 10023144,93 грн., все одно залишається необґрунтованою розбіжність у розмірі 95592,64 грн., з огляду на викладене у сукупності відповідач переконує, що позиція позивача не відповідає обставинам справи (т.6 а.с.11-22)

У підготовчому засіданні 11 березня 2025 року, судом продовжено строк підготовчого засідання на 30 днів та оголошено перерву до 22 квітня 2025 року об 11:00 годині.

У підготовчому засіданні 22 квітня 2025 року судом оголошено перерву до 27 травня 2025 року о 14:00 годині.

23 травня 2025 році представником позивача заявлено клопотання про призначення експертизи (т. 6 а.с. 64-70, 81-88), відповідач проти задоволення клопотання заперечував (т.6 а.с. 104-114).

У підготовчому засіданні 27 травня 2025 року судом оголошено перерву до 12 червня 2025 року о 08:30 годині.

У підготовчому засіданні 12 червня 2025 року судом оголошено перерву до 1 липня 2025 року о 14:00 годині.

1 липня 2025 року о 14:00 год. судом відкладено розгляд справи до 16 вересня 2025 року о 10:00 годині.

Підготовче засідання, призначене на 16 вересня 2025 року о 10:00 год. відкладено за заявою представника позивача до 21 жовтня 2025 року о 15:00 годині.

У підготовчому засіданні 21 жовтня 2025 року о 15:00 год. судом оголошено перерву до 4 листопада 2025 року о 10:00 годині.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.11.2026 року у задоволенні клопотання представника позивача про призначення судово-економічної експертизи відмовлено.

Протокольною ухвалою суду із занесення в протокол судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 02.12.2025 року о 14 го. 00 хв.

У судовому засіданні 02 грудня 2025 року представник позивача просив суд задовольнити позовні вимоги, представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову.

Суд у судовому засіданні, з'ясувавши позицію учасників справи щодо можливості продовження розгляду справи в порядку письмового провадження та враховуючи висловлену згоду, ухвалив перейти до розгляду справи за правилами письмового провадження.

Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 є громадянкою України.

Як суб'єкт господарювання ОСОБА_1 зареєстрована з 30.06.2020 року номер державної реєстрації 23510000000003940; місцезнаходження суб'єкта підприємницької діяльності, відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію є: АДРЕСА_2 ; перебуває на податковому обліку в Головному управління ДПС у Київській області, як фізична особа-підприємець на загальній системі оподаткування.

Видами діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за КВЕД є: 10.11 виробництво м'яса (основний); 10.13 виробництво м'ясних продуктів; 46.23 оптова торгівля живими тваринами, 01.41 розведення великої рогатої худоби, 46.32 оптова торгівля м'ясом і м'ясними продуктами, 47.22 роздрібна торгівля м'ясом і м'ясними продуктами в спеціалізованих магазинах.

ФОП ОСОБА_1 надано Головним управлінням Держпродспоживслужби в Київській області експлуатаційний дозвіл № 10-16-05 від 30.03.2020 на здійснення діяльності з виробництва та/або зберігання харчових продуктів тваринного походження (м'ясо свійських копитних - бійня, потужність з розбирання та обвалювання м'яса - кускове м'ясо, м'ясні напівфабрикати та м'ясо механічного обвалювання - потужність з виробництва кускового м'яса, потужність з виробництва м'ясних напівфабрикатів - м'ясні продукти, у тому числі, продукти крові та екстракти м'яса - потужність з виробництва - оброблені шлунки, міхури та кишки- потужність з виробництва). Реєстраційний номер потужності а-UA-10-16-05-І-SH, CP-V-MM, MP-VI-PP-XIII-PP.

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 17.01.2020 № 196651026, ОСОБА_1 належить забійний цех, розташований за адресою: АДРЕСА_3 (т.1 а.с. 217-218).

Позивач подавала до контролюючого органу довідку за формою 20-ОПП щодо автомобіля марки VOLKSWAGEN, який остання орендувала у громадянина ОСОБА_2 , що підтверджується договором оренди автомобіля № 1 від 01.11.2021, наявного в матеріалах справи (т.1 а.с. 231-232), довідку за формою 20-ОПП щодо забійного цеху, розташованого за адресою Київська область, Яготинський р-н., с. Ничипорівка, вул. Садова, буд. 18-в, довідку за формою 20-ОПП щодо морозильної камери, довідку за формою 20-ОПП щодо складу готової продукції, розташованого за адресою АДРЕСА_3 , довідку за формою 20-ОПП щодо автомобіля марки Opel (т.1 а.с.219-228).

Крім цього, ФОП ОСОБА_1 орендувала у ФОП ОСОБА_3 вантажний автомобіль марки Камаз, державний номер НОМЕР_6 , для перевезень вантажної продукції, що реалізується, що підтверджується копією Договору оренди № 05/10/20 від 05.10.2020, наявного у матеріалах справи (т.1 а.с. 229-230).

Для ведення господарської діяльності позивачем, Наказом № 0309 від 03.09.2021, введено в експлуатацію основні засоби, а саме: ваги автомобільні вантажні, та оформлено акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів від 03.09.2021 (т.1 а.с. 233-235); Наказом № 0106 від 01.06.2021, введено в експлуатацію основні засоби, а саме: холодильне обладнання та оформлено акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів від 31.05.2021 (т.1 а.с.249-250).

Судом встановлено, що позивачем 09.02.2021 було подано до контролюючого органу податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2020 рік та Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою за 2020 рік.

В рядку 10 податкової декларації про майновий стан і доходи загальна сума доходів, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу визначено 28000,42 грн.; в рядку 10.8 чистий оподатковуваний дохід, отриманий фізичною особою-підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування (додаток Ф 2) визначена сума 28000,42 грн., податок на доходи фізичних осіб 5040,08 грн., військовий збір 420,01 грн. (том 5, а.с.138-142).

У додатку Ф2 до декларацій за видом економічної діяльності 10.11 «виробництва м'яса» визначена сума одержаного доходу 2918567,40 грн., вартість придбаних ТМЦ реалізованих, або використаних у виробництві продукції - 2890566,98 грн., сума чистого оподатковуваного доходу 28000,42 грн., при цьому, у графі 6 «витрати на оплату праці та нарахування на заробітну плату» віднесено витрат на суму « 0,00» грн (т. 5 а.с. 141-142).

Також судом встановлено, що позивачем 07.02.2022 було подано до контролюючого органу податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2021 рік та Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою за 2021 рік.

В рядку 10 податкової декларації про майновий стан і доходи загальна сума доходів, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу визначено 380656,42 грн.; в рядку 10.8 чистий оподатковуваний дохід, отриманий фізичною особою-підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування (додаток Ф 2) визначена сума 380656,42 грн., податок на доходи фізичних осіб 68518,6 грн., військовий збір 5709,85 грн. (т. 4 а.с. 225-227, т. 5, а.с.143-145).

У додатку Ф2 до декларацій за видом економічної діяльності 10.11 «виробництва м'яса» визначена сума одержаного доходу 11914951,94 грн., вартість придбаних ТМЦ реалізованих, або використаних у виробництві продукції - 11534295,52 грн., сума чистого оподатковуваного доходу 380656,42 грн.; сума податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету самостійно платником за результатом звітного (податкового) року (рядок 1.1-рядок 1.3) (сума переноситься до графи 6 рядка 10.8 декларації) визначена у рядку 1.5 розрахунку (додатку Ф2) становить 68518,6 грн., сума військового збору, що підлягає сплаті до бюджету самостійно платником податку за результатами звітного (податкового) року (рядок 2.1-рядок 2.2), визначена у рядку 2.3 розрахунку (додаток Ф2) становить 5709,85 грн., у свою чергу, до графи 6 «витрати на оплату праці та нарахування на заробітну плату» віднесено витрат на суму « 0,00» грн., а до графи 7 «інші витрати, включаючи вартість робіт, надання послуг» віднесено ФОП ОСОБА_1 витрати на суму « 0,00» грн. без ПДВ, (т. 4 а.с. 228-229, т. 5 а.с. 146-147).

При цьому, 05.11.2024 ФОП ОСОБА_1 було подано до контролюючого уточнюючу податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2021 рік, із визначеною, в рядку 10 декларації сумою чистого, оподатковуваного доходу, отриманого фізичною особою-підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену системи оподаткування (додаток Ф2) у сумі 440218,5 грн., податком на доходи з фізичних осіб у розмірі 79239,27 грн., військовий збір - 6603,27 грн. (т. 4 а.с. 230-234).

У додатку Ф2 до декларації, за видом економічної діяльності 10.11 «виробництва м'яса» визначена сума одержаного доходу 10015094,94 грн., вартість придбаних ТМЦ, реалізованих, або використаних у виробництві продукції - 8345483,73 грн., витрати на оплату праці та нарахування на заробітну плату 65424.06 грн., інші витрати, пов'язані з проведенням господарської діяльності - 1063969,00 грн., сума чистого оподатковуваного доходу 440218,15 грн.; сума податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету самостійно платником за результатом звітного (податкового) року (рядок 1.1-рядок 1.3) (сума переноситься до графи 6 рядка 10.8 декларації) визначена у рядку 1.5 розрахунку (додатку Ф2) становить 79239,27 грн., сума військового збору, що підлягає сплаті до бюджету самостійно платником податку за результатами звітного (податкового) року (рядок 2.1-рядок 2.2), визначена у рядку 2.3 розрахунку (додаток Ф2) становить 6603,27 грн. (т. 4 а.с. 235-236).

Направлення уточнюючої декларації та додатку Ф2 до контролюючого органу 05.11.2024 підтверджується квитанцією № 2, наявною у матеріалах справи (т. 4 а.с. 237).

Також встановлено, що позивачем 28.02.2023 було подано до контролюючого органу податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2022 рік та Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою за 2022 рік.

В рядку 10 податкової декларації про майновий стан і доходи загальна сума доходів, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу визначено 339972,37 грн.; в рядку 10.11 чистий оподатковуваний дохід, отриманий фізичною особою-підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування (додаток Ф 2) визначена сума 339972,37 грн., податок на доходи фізичних осіб 6195,03 грн., військовий збір 5099,59 грн. (том 5, а.с.148-150).

У додатку Ф2 до декларацій за видом економічної діяльності 10.11 «виробництва м'яса» визначена сума одержаного доходу 1560000 грн., вартість придбаних ТМЦ 10383659,40 грн., витрати на оплату праці 449265,23 грн., інші витрати, пов'язані з господарською діяльністю: 387103,00 грн., сума чистого оподатковуваного доходу 339972,37 грн.; сума податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету самостійно платником за результатом звітного (податкового) року (рядок 1.1-рядок 1.3) (сума переноситься до графи 6 рядка 10.11 декларації) визначена у рядку 1.5 розрахунку (додатку Ф2) становить 61195,03 грн., сума військового збору, що підлягає сплаті до бюджету самостійно платником податку за результатами звітного (податкового) року (рядок 2.1-рядок 2.2), визначена у рядку 2.3 розрахунку (додаток Ф2) становить 5099,59 грн., при цьому, до графи 5 «Вартість придбаних товарно-матеріальних цінностей, реалізованих або використаних у виробництві продукції» віднесено витрат на суму 12424041,11 грн. без ПДВ (т. 5 а.с. 151-152).

Разом із цим, 24.05.2024 позивачем була подана уточнююча податкова декларація про майновий стан і доходи за 2022 рік та Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою за 2022 рік.

В рядку 10 податкової декларації про майновий стан і доходи загальна сума доходів, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу визначено 372752,07 грн.; в рядку 10.11 чистий оподатковуваний дохід, отриманий фізичною особою-підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування (додаток Ф 2) визначена сума 372752,07 грн., податок на доходи фізичних осіб 67095,37 грн., військовий збір 5591,28 грн. (том 5, а.с.153-155).

У додатку Ф2 до декларацій за видом економічної діяльності 10.11 «виробництва м'яса» визначена сума одержаного доходу 1523312,25 грн., вартість придбаних ТМЦ 12424041,11 грн., витрати на оплату праці 703046,97 грн., інші витрати, пов'язані з господарською діяльністю: 1715509,55 грн., амортизаційні відрахування - 17762,55 грн., сума чистого оподатковуваного доходу 372752,07 грн.; сума податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету самостійно платником за результатом звітного (податкового) року (рядок 1.1-рядок 1.3) (сума переноситься до графи 6 рядка 10.11 декларації) визначена у рядку 1.5 розрахунку (додатку Ф2) становить 67095,37 грн., сума військового збору, що підлягає сплаті до бюджету самостійно платником податку за результатами звітного (податкового) року (рядок 2.1-рядок 2.2), визначена у рядку 2.3 розрахунку (додаток Ф2) становить 5591,28 грн. (т. 5 а.с. 156-157).

Також позивачем до контролюючого органу були подані податкові декларації з податку на додану вартість за січень 2023 року від 19.02.2023, із визначеною сумою грошових зобов'язань з ПДВ у розмірі 83333,00 грн., податкового кредиту з ПДВ у сумі 127362,00 грн., за лютий 2023 року від 20.03.2023, із визначеною сумою грошових зобов'язань з ПДВ у розмірі 158333,00 грн., податкового кредиту з ПДВ у сумі 153358,00 грн., за березень 2023 року від 20.04.2023, із визначеною сумою зобов'язання з ПДВ у розмірі158333,00 грн, податкового кредиту з ПДВ у сумі 115029,00 грн., за квітень 2023 року від 21.05.2023 із визначеною сумою зобов'язання з ПДВ у розмірі 125000,00 грн., податкового кредиту з ПДВ у сумі 110320,00 грн., за травень 2023 року від 20.06.2023 із визначеною сумою зобов'язання з ПДВ у розмірі 226667,00 грн., податкового кредиту з ПДВ у сумі 264588,00 грн., за червень 2023 року від 20.07.2023 із визначеною сумою зобов'язання з ПДВ у розмірі 315500,00 грн., податкового кредиту з ПДВ у сумі 295139,00 грн., за липень 2023 року від 20.08.2023 із визначеною сумою зобов'язання з ПДВ у розмірі 266667,00 грн., податкового кредиту з ПДВ у сумі 241285,00 грн., за серпень 2023 року від 19.09.2023 із визначеною сумою зобов'язання з ПДВ у розмірі 641910,00 грн., податкового кредиту з ПДВ у сумі 406967,00 грн., за вересень 2023 року від 18.10.2023 із визначеною сумою зобов'язання з ПДВ у розмірі 267730,00 грн., податкового кредиту з ПДВ у сумі 228426,00 грн., за жовтень 2023 року від 19.11.2023 із визначеною сумою зобов'язання з ПДВ у розмірі 287605,00 грн., податкового кредиту з ПДВ у сумі 243569,00 грн., за листопад 2023 року від 19.12.2023 із визначеною сумою зобов'язання з ПДВ у розмірі 192206,00 грн., податкового кредиту з ПДВ у сумі 140635,00 грн., за грудень 2023 року від 19.01.2024 із визначеною сумою зобов'язання з ПДВ у розмірі 437830,00 грн., податкового кредиту з ПДВ у сумі 296485,00 грн. (т.5 а.с. 201-217); звітну податкову декларацію з ПДВ за січень 2021 року від 21.02.202, із визначеною сумою зобов'язання з ПДВ у розмірі 51348,00 грн., податкового кредиту з ПДВ у сумі 182868,00 грн., за лютий 2021 року від 21.03.2021, із визначеною сумою зобов'язання з ПДВ у розмірі 122883,00 грн., податкового кредиту з ПДВ у сумі 166438,00 грн., за березень 2021 року від 20.04.2021, із визначеною сумою зобов'язання з ПДВ у розмірі148483,00 грн., податкового кредиту з ПДВ у сумі 176379,00 грн., за квітень 2021 року від 19.05.2021 із визначеною сумою зобов'язання з ПДВ у розмірі 133442,00 грн., податкового кредиту з ПДВ у сумі 98593,00 грн., за травень 2021 року від 19.06.2021 із визначеною сумою зобов'язання з ПДВ у розмірі 259188,00 грн., податкового кредиту з ПДВ у сумі 122560,00 грн., уточнюючий розрахунок до цієї декларації, із загальним уточненим показником різниці - (мінус) 43166,00 грн., звітну декларацію за червень 2021 року від 20.07.2021 із визначеною сумою зобов'язання з ПДВ у розмірі 37126,00 грн., податкового кредиту з ПДВ у сумі 36107,00 грн., звітну декларацію за липень 2021 року від 19.08.2021 із визначеною сумою зобов'язання з ПДВ у розмірі 194298,00 грн., податкового кредиту з ПДВ у сумі 174917,00 грн., звітну декларацію за серпень 2021 року від 20.09.2021 із визначеною сумою зобов'язання з ПДВ у розмірі а 150250,00 грн., податкового кредиту з ПДВ у сумі 142526,00 грн., звітну декларацію за вересень 2021 року від 20.10.2021 із визначеною сумою зобов'язання з ПДВ у розмірі 217563,00 грн., податкового кредиту з ПДВ у сумі 181122,00 грн., звітну декларацію за жовтень 2021 року від 22.11.2021 із визначеною сумою зобов'язання з ПДВ у розмірі 258333,00 грн., податкового кредиту з ПДВ у сумі 143202,00 грн., звітну декларацію за листопад 2021 року від 20.12.2021 із визначеною сумою зобов'язання з ПДВ у розмірі 125000,00 грн., податкового кредиту з ПДВ у сумі 219182,00 грн., звітну декларацію за грудень 2021 року від 19.01.2022 із визначеною сумою зобов'язання з ПДВ у розмірі 158333,00 грн., податкового кредиту з ПДВ у сумі 238887,00 грн. (т.5 а.с. 158-184); за жовтень 2020 року від 18.11.2020 із визначеною сумою зобов'язання з ПДВ у розмірі 18334,00 грн., податкового кредиту з ПДВ у сумі 119144,00 грн., за листопад 2020 року від 20.12.2020 із визначеною сумою зобов'язання з ПДВ у розмірі 150024,00 грн., податкового кредиту з ПДВ у сумі 152116,00 грн., за грудень 2020 року від 19.01.2021 із визначеною сумою зобов'язання з ПДВ у розмірі 220391,00 грн., податкового кредиту з ПДВ у сумі 153087,00 грн. (т. 4 а.с. 238-т. 5 а.с. 11, т.5 а.с. 230-232).

На підставі пп.19-1.1.1 п. 19-1 ст. 19-1, пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.77.4 ст. 77, п. 82.1 ст. 82, пп. 69.35-2, п. 69 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI зі змінами та доповненнями, п. 2 ч. 1 ст. 13, з дотриманням вимог п.9-25 розділу VIІІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідно до затвердженого ДПС України плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2024 рік, наказу ГУ ДПС у Київській області від 07.05.2024 № 1298-п та направлень на перевірку від 20.05.2024 № 4910/10-36-24-05, № 4909/0-36-24-05, виданих Головним управлінням ДПС у Київській області, проведена документальна планова виїзна перевірка з питань дотримання фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , з питань дотримання вимог податкового, валютного, іншого законодавства та правомірності нарахування обчислення і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з 20.06.2020 по 31.12.2023, відповідно до затвердженого плану перевірки.

За результатами здійснення вказаної перевірки було складено Акт від 17.06.2024 № 35043/10-36-24-05/ НОМЕР_1 «Про результати документальної планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного, іншого законодавства та правомірності нарахування обчислення і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , за період діяльності 30.06.2020 по 31.12.2023 рік (далі - Акт перевірки) (том 1, а.с. 30-64).

За висновками Акту перевірки, відповідачем були встановлені порушення позивачем вимог:

п.167.1 ст.167, п.177.1 ст.177, п.177.2 ст.177, п.п. 177.4.6 п. 177.4 от. 177, пп. 1 п. З розд. IV Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий етан і доходи, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-УІ (Із змінами та доповненнями) в частині заниження чистого оподатковуваного доходу що призвело до заниження податку на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності на загальну суму 2 224 290,19 грн. в тому числі за 2020 рік в сумі 228 739,74 грн., за 2021 рік в сумі 819 736,56 грн., за 2022 рік в сумі 781 252,82 грн., за 2023 рік в сумі 394 561,07 грн.;

п.16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (зі змінами та доповненнями), в частині заниження чистого оподаткованого доходу від здійснення підприємницької діяльності, що призвело до заниження військового збору від здійснення підприємницької діяльності на загальну суму 185 357,50 грн., в тому числі за 2020 рік в сумі 19061,64 грн., за 2021 рік в сумі 68 311,38 грн., за 2022 рік в сумі 65 104,40 гри., за 2023 рік в сумі 32 880,09 гри.;

пп. 44.3 ст. 44 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-УІ зі змінами та доповненнями, а саме: відсутність книги обліку доходів, не незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів за період з 30.06.2020 по 31.12.2023 року.

п. 121.1 ст.121 ПКУ ФОП ОСОБА_1 не забезпечено зберігання первинних документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених ст. 44 ПКУ строків їх зберігання, не надано контролюючому органу оригінали документів.

п.1 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами та доповненнями), в частині проведення розрахункових операцій без застосування реєстраторів розрахункових операцій та без роздрукування відповідних розрахункових документів за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 на загальну суму 3 201 643,37 грн. в т.ч. у 2021 -3 201 643,37 грн.;

ч. 187.1 ст.187, п.198.1, п.198.5, п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ (із змінами та доповненнями) в частині заниження податкового зобов'язання на загальну суму ПДВ 474078 грн. в т.ч. за 2021 на суму 387012,00 гри, за 2022 на суму 31752,00 грн. за 2022 на суму 55314,00 грн.

Розрахунки штрафних санкцій до Акта перевірки наявні у матеріалах страви (т. 1а.с. 98-99).

Позивач із висновками Акту не погодився, надав свої заперечення вих. № 16/07-1 від 16.07.2024 (які було отримано контролюючим органом 16.07.2024), до яких додав копії наступних документів: акт про пожежу від 19.05.2024, банківські виписки за 2020-2023 роки, реєстри отриманих податкових накладних за 2020-2023 роки, реєстри складених (виданих) податкових накладних за 2020-2023 роки, дефектний акт № Ш-22 від 02.01.2022, кошторис на проведення поточних ремонтних робіт № Ш-22 від 02.01.2022, договір поставки № БЗВ -39 від 07.09.2023, специфікації № 8 від 23.06.2023, № 9 від 27.06.2023, № 10 від 10.07.2023, № 11 від 20.07.2023, № 12 від 03.08.2023, № 13 від 23.08.2023, ТТН, видаткові накладні, накладні, платіжні інструкції, акт звірки № 118 від 10.01.2024, дефектний акт № Ш-23 від 10.04.2023, кошторис на проведення поточних ремонтних робіт № Ш-23 від 10.04.2023, накладні вимоги на відпуск матеріалів, акт приймання-здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 24.08.2023, пояснення платника щодо оплати рахунків за послуги інтернету, акти надання послуг, пояснення платника щодо використання у власній господарській діяльності обладнання (т.1 а.с. 63-80).

За наслідком розгляду заперечень Головним управлінням ДПС у Київській області прийнято рішення від 30.07.2024 № 13344/12/10-36-24-05, яким залишено заперечення без задоволення, а висновки Акту перевірки - без змін (т. 1 а.с. 81-87).

На підставі означеного Акту перевірки відповідачем було прийнято наступні податкові повідомлення-рішення:

№ 36506/10-36-24-05/2242817581 від 01.08.2024 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податком на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на суму 2 224 290,19 грн. (т. 1 а.с. 88-89);

№ 36507/10-36-24-05/ НОМЕР_1 від 01.08.2024, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем військовий збір на суму 185 357,5 грн. (т.1 а.с. 90-91);

№ 36512/10-36-24-05/2242817581 від 01.08.2024 року, яким до позивача застосовано штрафну санкцію за незабезпечення платником податків зберігання первинної документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків у сумі 1020,00 грн. (т. 1 а.с. 92-93);

№ 36517/10-36-24-05/2242817581 від 01.08.2024 зазначає, яким позивачу збільшено зобов'язання з податку на додану вартість на 474 078,00 грн. та застосовано штрафну санкцію у розмірі 47 407,80 грн. (т. 1 а.с. 94-95);

№ 36516/10-36-24-05/2242817581 від 01.08.2024 року, яким до позивача застосовано штрафну санкцію за порушення останнім приписів п.12 ст.3 Закону України від 06.07.1995 №265-95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення законодавства про норми регулювання обігу готівки та застосування РРО у сфері ЗЕД на суму 3 201 643 грн. (т. 1 а.с. 96-97).

ФОП ОСОБА_1 із податковими повідомленнями рішеннями не погодилась оскаржила їх в адміністративному порядку (т. 1 а.с. 101-122).

5 листопада 2024 року Головне управління ДПС у Київській області звернулось до ФОП ОСОБА_1 із запитом вих.№ 20881/12/10-36-24-05 про надання інформації та документів, що підтверджують дані податкової декларації, зокрема фінансову, статистичну та іншу звітність, регістри податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, а також первинні та інші документи, які використовувались в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, нарахування, обчислення і сплатою ЄСВ, виконанням вимог валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи за період діяльності з 30.06.2020 по 31.12.2023, із змістовним переліком необхідних документів та інформації (т.1 а.с. 124-126).

У відповідь на запит, ФОП ОСОБА_1 надано змістовні пояснення, в яких остання, також, висловила мотиви незгоди із висновками Акту планової виїзної перевірки та прийнятими на його підставі податковими повідомленнями-рішеннями, із одночасним наданням копій первинних документів: Експлуатаційний дозвіл № 10-16-05 від 30.03.2020, витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 17.0J.2020, повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність форми 20-ОПП, договір оренди № 05/10/20 від 05.10.2020, договір оренди автомобіля № 1 від 01.11.2021, наказ № 0309.від 03.09.2021, облікові листи вантажного автомобіля № МЛ-0001-МЛ-00013, наказ № 0106 від 01.06.2021, видаткові накладні по контрагенту ТОВ «Українська Молочна Компанія», банківська виписка по видаткових операціях за 2020 рік, заключні банківські виписки за 2021-2022 роки по рахункам НОМЕР_7 , НОМЕР_4 , уточнююча податкова декларація про майновий стан і доходи за 2021 рік, квитанція № 2 від 05.11.2024, дефектний акт № Ш-22 від 02.01.2022, кошторис на проведення поточних ремонтних робіт № Ш-22 від 02.01.2022, договір поставки № БЗВ-39 від 07.09.2023, специфікації № 8 від 23.06.2023, № 9 від 27.06.2023, № 10 від 10.07.2023, № 11 від 20.07.2023, № 12 від 03.08.2023, № 13 від 23.08.2023, ТТН № 729 від 23.08.2023, видаткові накладні, накладні № 8557 від 23.08.2023 та № 8301 від 11.07.2023, платіжні інструкції, акт звірки № 118 від 10.01.2024, дефектний акт № Ш-23 від 10.04.2023, кошторис на проведення поточних ремонтних робіт № Ш-23 від 10.04.2023, накладні вимоги на відпуск матеріалів, акт приймання-здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 24.08.2023, пояснення платника щодо оплати рахунків за послуги інтернету, акти надання послуг (т. 1 а.с. 127-141, т. 6 а.с. 42-56).

В матеріалах справи міститься копія Акту від 07.11.2024 № 382/10-36-24-05/2242817581 «Про ненадання документів у повному обсязі для проведення документальної позапланової виїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 РНОКПП: НОМЕР_1 , в якому зазначено перелік документів та інформації які було запитано контролюючим органом у запиті № 20881/12/10-36-24-05 від 05.11.2024, та зазначено, що до перевірки документів не надано, без вказівки на конкретні документи які надано не було (т.6 а.с. 39-41).

Як вбачається з наявних матеріалів справи, 08.11.2024, керуючись пп.19-1.1.1 п. 19-1 ст. 19-1, пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.78.1.5 п.78.1 ст.78, п. 82.1 ст. 82, пп. 69.35-2, п. 69 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI зі змінами та доповненнями та наказом ДПС України від 01.11.2024 № 795 «Про проведення документальної позапланової перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , на підставі наказу Головним управлінням ДПС у Київській області від 05.11.2024 № 3121-п «Про проведення документальної позапланової перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 РНОКПП: НОМЕР_1 », направлень на перевірку від 05.11.2024 № 10797/10-36-24-05, № 10798/10-36-24-05, проведена документальна позапланова виїзна перевірка з питань дотримання фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , питань, які стали предметом оскарження ФОП ОСОБА_1 від 13.09.2024 № 13/01-1 (вх. ДПС № 35165/6 від 16.09.2024), за результатом якої складено Акт «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки з питань, що стали предметом ос скарження фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 РНОКПП: НОМЕР_1 від 13.09.2024 № 13/01-1 (вх. ДПС № 35165/6 від 16.09.2024)» (т. 1 а.с. 142-75).

У висновках цього Акту вказано, що перевіркою встановлені порушення фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), за період діяльності з 30.06.2020 по 31.12.2023 рік вимог:

п.167.1 ст.167, п.177.1 ст.177, п.177.2 ст.177, пл. 177.4.6 п. 177.4 сг. 177, пп. 1 п. 3 розд. IV Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VІ (із змінами та доповненнями) в частині заниження чистого оподатковуваного доходу що призвело до заниження податку на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності на загальну суму 2224290,19 грн., в тому числі за 2020 рік в сумі 228739,74 грн., за 2021 рік в сумі 819736,56 грн., за 2022 рік в сумі 781252,82 грн., за 2023 рік в сумі 394561,07 грн.; .

п.16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-V1 (зі змінами та доповненнями) в частині заниження чистого оподаткованого доходу від здійснення підприємницької діяльності, що призвело до заниження військового збору від здійснення підприємницької діяльності на загальну суму 185357,50 грн., в тому числі за 2020 рік в сумі 19061,64 грн., за 2021 рік в сумі 68311,38 грн., за 2022 рік в сумі 65104,40 грн., за 2023 рік в сумі 32880,09 грн.;

пп. 44.3 ст. 44 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755- V1 зі змінами та доповненнями, а саме: відсутність книги обліку доходів, не незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і оплати податків та зборів за період з 30.06.2020 по 31.12.2023 року;

п. 121.1 ст. 121 ПКУ ФОП ОСОБА_1 не забезпечено зберігання первинних документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених ст. 44 ПКУ строків їх зберігання, не надано контролюючому органу оригіналів документів;

п.1 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами та доповненнями), в частині проведення розрахункових операцій без застосування реєстраторів розрахункових операцій та без роздрукування відповідних розрахункових документів за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 на загальну суму 2621904,15 грн., у тому числі у 2021 році - 2621904,15 грн.;

ч. 187.1 ст.187, п.198.1, п.198.5, п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ (із змінами та доповненнями) в частині заниження податкового зобов'язання на загальну суму ПДВ 474078 грн. в т.ч. за 2021 на суму 387012,00 гри, за 2022 на суму 31752,00 грн. за 2022 на суму 55314,00 грн.

ФОП ОСОБА_1 із висновками Акту не погодилась, листом, з рекомендованим повідомленням про вручення, надала заперечення, вих. № 27/11-1 від 27.11.2024, із копіями видаткових накладних на яловичину та супутню продукцію від переробки ВРХ, вироблену за період вересень 2020, січень 2021, січень 2022, січень 2023, витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 215322912 від 07.07.2020 (т. 1 а.с. 177-191, т. 6 а.с. 23-35).

Рішенням ДПС України від 14.11.2024 № 34347/6/99-00-06-01-03-09 частково задоволено скаргу ФОП ОСОБА_1 , а саме скасовано ППР від 01.08.2024 № 36516/10-36-24-05/ НОМЕР_1 в частині застосованих штрафних (фінансових) санкцій за не проведення розрахункових операцій через РРО за 2021 рік у сумі 579739,22 грн. (3201643,37 грн. -2621904,15 грн.), а в іншій частині зазначене ППР залишено без змін; також без змін залишено ППР від 01.08.2024 № 36506/10-36-24-05/ НОМЕР_1 , № 36507/10-36-24-05/ НОМЕР_1 , № 36512/10-36-24-05/ НОМЕР_1 , № 36517/10-36-24-05/ НОМЕР_1 , збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за штрафними санкціями у розмірі 117581,38 грн., збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору за штрафними санкціями у розмірі 9798,45 грн.

Рішення про розгляд скарги було направлено ФОП ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку, та отримано останньою 26.11.2024 ( т. 1 а.с. 192-203).

В матеріалах справи міститься відповідь Головного управління ДПС у Київській області на заперечення ФОП ОСОБА_1 від 27.11.2024 № 27/11-1 (вх. ГУ ДПС у Київській області № 82834/6 від 29.11.2024) на акт від 08.11.2024 № 55611/10-36-24-05/ НОМЕР_8 , в якій останню повідомлено про те, що заперечення від 27.11.2024 № 27/11-1 залишено без розгляду, у зв'язку із порушенням строку для їх подання, а також додатково повідомлено останню, що залишено без змін ППР від 01.08.2024 № 36506/10-36-24-05/ НОМЕР_1 , № 36507/10-36-24-05/ НОМЕР_1 , № 36512/10-36-24-05/ НОМЕР_1 , № 36517/10-36-24-05/ НОМЕР_1 , збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за штрафними санкціями у розмірі 117581,38 грн., збільшено суму грошового зобов'язання з військового збору за штрафними санкціями у розмірі 9798,45 грн., та скасовано ППР від 01.08.2024 № 36516/10-36-24-05/ НОМЕР_1 в частині застосованих штрафних (фінансових) санкцій за не проведення розрахункових операцій через РРО за 2021 рік у сумі 579739,22 грн. (3201643,37 грн. -2621904,15 грн.), а в іншій частині зазначене ППР залишено без змін. Відповідь направлено ФОП ОСОБА_1 засобом поштового зв'язку - листом на податкову адресу (т.1 а.с. 204-208).

На підставі Акту позапланової перевірки та Рішення ДПС України про результати розгляду Скарги, Головним управлінням ДПС у Київській області 03.12.2024 прийняті наступні податкові повідомлення-рішення: 52232/10-36-24-05/ НОМЕР_1 , яким до позивача застосована штрафна санкція у розмірі 117581,38 грн. № 52233/10-36-24-05/ НОМЕР_1 , яким до позивача застосована штрафна санкція за платежем «військовий збір» на суму 9798,45 грн., №52234/10-36-24-05/ НОМЕР_1 , яким позивачу визначена штрафна санкція у розмірі 2621904,15 грн., за порушення нею приписів п. 1 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР від 06.07.1995 (т. 1 а.с. 208-215).

Не погоджуючись із вказаними податковими повідомленнями-рішеннями ФОП ОСОБА_1 звернулась до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.

Порядок проведення податкових перевірок врегульований нормами глави 8 ПК України. Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Вказане кореспондується з положенням пп.16.1.4 п.16.1 ст. 16 ПК України.

Згідно п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до п. 75.1 ст. 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Порядок проведення документальних планових перевірок визначено ст. 77 ПК України.

Пунктом 77.1 ст. 77 ПК України визначено, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

Відповідно до п. 77.2 ст. 77 ПК України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Порядок формування, затвердження плану-графіка та внесення змін до нього, а також перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Внесення змін до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік допускається не частіше одного разу в першому та одного разу в другому кварталі такого року, крім випадків коли зміни пов'язані із змінами найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок.

Документальна перевірка платника податків, який був включений до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік внаслідок внесення змін у такому році (інших ніж зміни найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок), може бути розпочата не раніше 1 липня поточного року в разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у першому кварталі такого року і не раніше 1 жовтня поточного року в разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у другому кварталі такого року.

Оновлений план-графік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 30 числа останнього місяця кварталу (у випадках змін найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок - до 30 числа місяця, що передує місяцю, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки).

Пунктом 83.1 статті 83 Податкового кодексу України встановлено, що для посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок підставами для висновків є: документи, визначені цим Кодексом; податкова інформація; експертні висновки; судові рішення; податкові консультації, інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на контролюючі органи.

Відповідно до пункту 44.6. статті 44 ПК України у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в пункті 86.7 статті 86 цього Кодексу платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.

Якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає в порядку пункту 86.7 статті 86 цього Кодексу документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки, такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.

Згідно з пунктом 44.7 статті 44 ПК України у разі якщо посадова особа контролюючого органу, яка здійснює перевірку, відмовляється з будь-яких причин від врахування документів, наданих платником податків під час проведення перевірки, платник податків має право до закінчення перевірки надіслати листом з повідомленням про вручення та з описом вкладеного або надати безпосередньо до контролюючою органу, який проводить перевірку, копії таких документів (засвідчені печаткою платника податків (за наявності печатки) та підписом платника податків - фізичної особи або посадової особи платника податків - юридичної особи).

У разі якщо під час проведення перевірки платник податків надає документи менше ніж за три дні до дня її завершення або коли надіслані у передбаченому абзацом першим цього пункту порядку документи надійшли до контролюючого органу менше ніж за три дні до дня завершення перевірки, проведення перевірки продовжується на строк, визначений статтею 82 цього Кодексу.

У разі якщо надіслані у передбаченому абзацом першим цього пункту порядку документи надійшли до контролюючого органу після завершення перевірки, контролюючий орган має право не приймати рішення зі результатами проведеної перевірки та призначити позапланову документальну перевірку такого платника податків.

Відповідно до пункту 85.2 статті 85 ПК України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Цьому обов'язку кореспондує право посадових осіб контролюючого органу при проведенні перевірок вимагати і отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Таке право закріплене нормою пункту 85.4 статті 85 ПК України.

У разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати. Зазначений акт підписується посадовою (службовою) особою контролюючого органу та платником податків або його законним представником. У разі відмови платника податків або його законного представника від підписання зазначеного акта в ньому вчиняється відповідний запис (пункт 85.6 статті 85 ПК України).

Пунктом 86.7 статті 86 ПК України встановлено, що, у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). Такі заперечення, додаткові документи і пояснення є невід'ємною частиною матеріалів перевірки.

Окрім того, пп. 16.1.2, 16.1.5 п. 16.1 ст. 16 ПК України встановлений обов'язок платників податків вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, а також подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання.

Відповідно до пп.162.1.1 п.162.1 ст. 162 ПК України, платником податку є фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Згідно з п.163.1 ст.163 ПК України, об'єктом оподаткування резидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Підпунктами 164.1.1-164.1.3 ст.164 ПК України визначено, що базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.

Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

Базою оподаткування для доходів, отриманих від провадження господарської або незалежної професійної діяльності, є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається відповідно до пункту 177.2 статті 177 та пункту 178.3 статті 178 цього Кодексу.

Загальний оподатковуваний дохід складається з доходів, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), доходів, які оподатковуються у складі загального річного оподатковуваного доходу, та доходів, які оподатковуються за іншими правилами, визначеними цим Кодексом.

Загальний місячний оподатковуваний дохід складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.

Загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою-підприємцем від провадження господарської діяльності згідно із статтею 177 цього Кодексу, та доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність згідно із статтею 178 цього Кодексу.

Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою-підприємцем від провадження господарської діяльності, окрім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, здійснюється за правилами, визначеними ст.177 ПК України.

Відповідно до п.177.1 ст.177 ПК України, доходи фізичних осіб - підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.

Згідно з п.177.2 ст.177 ПК України, об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

Відповідно до пп.174.1-174.4 п.177.4 ст.177 ПК України, до переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать:

177.4.1. витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат;

177.4.2. витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку (далі - працівники), які включають витрати на оплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на оплату за виконання робіт, послуг згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-яка інша оплата у грошовій або натуральній формі, встановлена за домовленістю сторін (крім сум матеріальної допомоги, які звільняються від оподаткування згідно з нормами цього розділу);

обов'язкові виплати, а також компенсація вартості послуг, які надаються працівникам у випадках, передбачених законодавством, внески платника податку на обов'язкове страхування життя або здоров'я працівників у випадках, передбачених законодавством;

177.4.3. суми податків, зборів, які пов'язані з проведенням господарської діяльності такої фізичної особи - підприємця (крім податку на додану вартість для фізичної особи - підприємця, зареєстрованого як платник податку на додану вартість, та акцизного податку, податку на доходи фізичних осіб з доходу від господарської діяльності, податку на майно); суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірах і порядку, встановлених законом; платежі, сплачені за одержання ліцензій на провадження певних видів господарської діяльності фізичною особою - підприємцем, одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, які пов'язані з господарською діяльністю фізичної особи - підприємця;

177.4.4. інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов'язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в підпунктах 177.4.1-177.4.3 цього пункту, до яких відносяться витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв'язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов'язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг.

За приписами пп.177.4.5 п.177.4 ст.177 ПК України, не включаються до складу витрат підприємця: витрати, не пов'язані з провадженням господарської діяльності такою фізичною особою - підприємцем; витрати на придбання, самостійне виготовлення основних засобів та витрати на придбання нематеріальних активів, які підлягають амортизації; витрати на придбання та утримання основних засобів подвійного призначення, визначених цією статтею; документально не підтверджені витрати.

Згідно з п.177.5 ст.177 ПК України, фізичні особи-підприємці подають до контролюючого органу податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені цим Кодексом для річного звітного податкового періоду, в якій також зазначаються авансові платежі з податку на доходи.

Підпунктом 177.5.3 п.177.5 ст.177 ПК України визначено, що остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в річній податковій декларації, з урахуванням сплаченого ним протягом року податку на доходи фізичних осіб та збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності на підставі документального підтвердження факту їх сплати.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Частиною другою статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено, що Первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити:

назву документа (форми);

дату складання;

назву підприємства, від імені якого складено документ;

зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;

посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;

особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Залежно від характеру господарської операції та технології обробки облікової інформації до первинних документів можуть включатися додаткові реквізити (печатка, номер документа, підстава для здійснення операції тощо).

Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.

Верховний Суд у постанові від 02 липня 2020 року у справі № 560/389/19 зазначав, що положення пункту 177.4 статті 177 ПК України прямо вказують про можливість віднесення підприємцем до складу витрат звітного періоду виключно витрат, пов'язаних із безпосереднім отриманням доходу. Таким чином, для набуття права на обліковування витрат відповідно до положень зазначеної статті має бути наявним прямий зв'язок між понесеними витратами з отриманим доходом. При цьому зазначені у вказаній правовій нормі види витрат умовно можна віднести до категорій: прямі матеріальні витрати, на оплату праці, на сплату ЄСВ, інші витрати (загальновиробничі, адміністративні тощо).

Відповідно до пунктів 6, 7 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 "Витрати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 1999 року №318, витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов'язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.

Витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені.

Витрати, які неможливо прямо пов'язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.

Згідно п. 167.1 ст.167 ПК України ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.

Законом № 1621 підрозділ 10 розділу XX Перехідних положень ПК України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями доповнено пунктом 161, яким тимчасово, до 1 січня 2015 року, встановлено військовий збір.

Водночас Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набрав чинності з 01.01.2015, оподаткування військовим збором подовжено до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України (пункт 161 підрозділ 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу.

Позивач є платником військового збору відповідно до п. 162.1 ст.162 ПК України об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені статтею 163 ПК України.

Для резидента - це загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Досліджуючи Акт перевірки у взаємозв'язку із аргументами позивача, суд зазначає наступне.

Відповідно Акту перевірки, під час здійснення планового заходу контролю, Головним управлінням ДПС у Київській області використано: податкові декларації ФОП ОСОБА_1 про майновий стан і доходи за 2020-2023 роки, додаток 2 до податкової декларації про майновий стан і доходи за 2020-2023 роки; податкові декларації з ПДВ розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту, розрахунки коригування сум ПДВ; відомості з бази ДРФО, ЄРПН, акти здачі-приймання робіт (надання послуг), рахунки-фактури, фіскальні чеки, реєстри наданих до перевірки видаткових накладних, товарно-транспортні накладні, розшифровки витрат; договори оренди рухомого, нерухомого майна; трудові договори з найманими працівниками, накази на відрядження, прибуткові та видаткові накладні, звіти про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2020-2023 роки; банківські виписки за період з 30.06.2020 по 31.12.2023.

Також в Акті зазначено, що під час проведення перевірки ФОП ОСОБА_1 було вручено запит ГУ ДПС у Київській області від 20.05.2024 року № 6134/12/10-36-24-05 про надання документів в якому зазначене необхідність надання до перевірки первинні документи при цьому, ФОП ОСОБА_4 за період з 30.06.2020 по 31.12.2023 до перевірки надано не в повному обсязі документи, що підтверджують факт використання в господарській діяльності придбаних товарно-матеріальних цінностей.

Поряд з цим, в матеріалах справи міститься копія опису наданих до перевірки документів, а саме: перша папка «Видаткові накладні 2023-2024» 434 аркуші; друга папка «Видаткові накладні 2023» 454 аркуші; третя папка «Договора та листи» 172 аркуші, банківські виписки та рахунки на оплату - 412 аркушів, акти звірки 6 штук, копії установочних документів, банківські виписки за 2021-2023 роки, ОСВ по рах. 311, 26, 281 за 2023 рік, підписаних перевіряючими особами Головного управління ДПС у Київській області (т. 5 а.с. 97).

За висновками контролюючого органу, викладеними у акті, встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 п.167.1 ст.167, п.177.1 ст.177, п.177.2 ст.177, п.п. 177.4.6 п. 177.4 ст. 177, пп. 1 п. 3 розд. IV Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VІ (із змінами та доповненнями), в частині заниження чистого оподатковуваного доходу що призвело до заниження податку на доходи фізичних осіб від здійснення під підприємницької діяльності на загальну суму 2224290,19 грн. в тому числі за 2020 рік в сумі 228739,74 грн., за 2021 рік в сумі 819736,56 грн., за 2022 рік в сумі 781252,82 грн., за 2023 рік в сумі 394561,07 грн..

До вказаних висновків контролюючий орган дійшов з огляду на те, що перевіркою правильності визначення вартості документально підтверджених витрат, пов'язаних із здійсненням підприємницької діяльності, відображених у додатку Ф2 до податкових декларацій про майновий стан і доходи за 2020-2023 роки, встановлено, що за період з 30.06.2020 по 31.12.2023, ФОП ОСОБА_1 завищено витрати пов'язані із здійсненням підприємницької діяльності на загальну суму 12 358 167,71 гри. без ПДВ, в тому числі за 2020 рік в сумі 1 270 776,33 гри., за 2021 рік п сумі 4 554 092,00 гри., за 2022 рік в сумі 4 340 293,46 грн., за 2023 рік в сумі 2 192 005,92 гри., а саме:

Так, ФОП ОСОБА_1 , в додатку 2 до податкової декларації про майновий стан і доходи за 2020 рік (№ 9372044425 від 09.02.2021) до графи 5 «Вартість придбаних товарно-матеріальних цінностей, реалізованих або використаних у виробництві продукції» віднесено витрат на суму 2890566,98 грн. без ПДВ, проте до перевірки надано документальне підтвердження понесених витрат придбаних товарно-матеріальних цінностей, реалізованих або використаних у виробництві продукції, а саме: первинних документів, видаткових накладних, банківських виписок на суму 1545060,25 грн. без ПДВ, до графи 6 «Витрати на оплату праці та нарахування на заробітну плату» віднесено витрат на суму 0,00 грн., проте до перевірки надано документальне підтвердження понесених витрат на оплату прані та нарахування на заробітну плату, а саме: наданих трудових відомостей, банківських виписок на суму 23428,56 грн. без ПДВ; до графи 7 «Інші витрати, включаючи вартість виконаних робіт, наданих послуг» віднесено витрат на суму 0,00 грн. без ПДВ, проте до перевірки надано документальне підтвердження понесених інших витрати, включаючи вартість виконаних робіт, наданих послуг, а саме: первинних документів, видаткових накладних, банківських виписок на суму 51301,84 грн. без ПДВ

Відтак, ФОП ОСОБА_1 в порушення п.177.4 ст.177 ПКУ завищено суму витрат віднесених до складу вартості документально підтверджених витрат, пов'язаних з господарською діяльністю за 2020 рік (№ 9372044425 від 09.02.2021) на суму 1270776,33 грн. без ПДВ ((2890566,98-1545060,25)+(0-23428.56)+(0-51301.84)).

Позивачем було надано суду первинну документацію, яка, за поясненнями сторін, було надано позивачем і до перевірки, а саме: за 2020 рік було надано наступні видаткові накладні із номенклатурою товару «ВРХ на відгодівлі» № 326 від 21.10.2020 на суму 55 370,70 грн, № 332 від 26.10.2020 на суму 60 953,10 грн, № 333 від 27.10.2020 на суму 76 672,92 грн, № 334 від 28.10.2020 на суму 50 600,40 грн, № 336 від 29.10.2020 на суму 202 536,00 грн, № 337 від 30.10.2020 на суму 11 759,58 грн, № 339 від 30.10.2020 на суму 160 632,00 грн, № 340 від 30.10.2020 на суму 13 632,30 грн, № 341 від 02.11.2020 на суму 39 786,00 грн, № 342 від 02.11.2020 на суму 128 667,00 грн, № 343 від 04.11.2020 на суму 19 483,20 грн, № 344 від 04.11.2020 на суму 78 552,18 грн, № 346 від 05.11.2020 на суму 14 850,00 грн, № 347 від 06.11.2020 на суму 13 680,00 грн, № 349 від 06.11.2020 на суму 81 184,50 грн, № 351 від 09.11.2020 на суму 34 350,00 грн, № 352 від 10.11.2020 на суму 57 430,56 грн, № 355 від 13.11.2020 на суму 72 115,92 грн, № 356 від 16.11.2020 на суму 17 109,36 грн, № 358 від 17.11.2020 на суму 32 328,36 грн, № 359 від 17.11.2020 на суму 48 486,24 грн, № 361 від 18.11.2020 на суму 12 751,92 грн, № 363 від 20.11.2020 на суму 25 183,44 грн, № 365 від 23.11.2020 на суму 15 859,80 грн, № 366 від 23.11.2020 на суму № 14 991,60 грн, № 367 від 24.11.2020 на суму 14 563,08 грн, № 372 від 26.11.2020 на суму 103 716,00 грн, № 374 від 26.11.2020 на суму 15 692,64 грн, № 375 від 27.11.2020 на суму 55 872,00 грн, № 376 від 30.11.2020 на суму 25 471,80 грн, № 377 від 30.11.2020 на суму 13 741,68 грн, № 378 від 30.11.2020 на суму 17 718,12 грн, № 382 від 03.12.2020 на суму 94 968,00 грн, № 384 від 04.12.2020 на суму 35 436,24 грн, № 385 від 07.12.2020 на суму 92 225,52 грн, № 390 від 09.12.2020 на суму 16 005,48 грн, № 392 від 10.12.2020 на суму 91 378,08 грн, № 402 від 14.12.2020 на суму 33 319,80 грн, № 400 від 15.12.2020 на суму 17 207,88 грн, № 403 від 16.12.2020 на суму 38 851,56 грн, № 407 від 18.12.2020 на суму 52 513,56 грн, № 409 від 21.12.2020 на суму 18 144,00 грн, № 410 від 22.12.2020 на суму № 41 592,00 грн, № 412 від 23.12.2020 на суму 11 502,36 грн, № 415 від 28.12.2020 на суму 100 224,00 грн, № 417 від 29.12.2020 на суму 91 152,00 грн, № 418 від 29.12.2020 на суму 120 132,00 грн, № 420 від 31.12.2020 на суму 14 001,48 грн. на загальну суму з ПДВ 2424436,56 грн, без ПДВ 2020363,80 грн.(т.2 а.с. 2-49); вагові накладні на яловичину та супутню продукцію від переробки ВРХ, вироблені за: вересень - грудень 2020 року (т. 4 а.с. 185-188); Заключні виписки по рахунку НОМЕР_5 за період з 01.01.2020 по 31.12.2020.

Таким чином вбачається, що позивачем, дійсно, надано до перевірки та до суду документи, які у повному обсязі не підтверджують суму витрат віднесених до складу вартості документально підтверджених витрат, пов'язаних з господарською діяльністю за 2020 рік.

Стосовно задекларованих показників у 2021 році - ФОП ОСОБА_1 в додатку 2 до податкової декларації про майновий стан і доходи за 2021 рік (№ 9429333710 від 07.02.2022) до графи 5 «Вартість придбаних товарно-матеріальних цінностей, реалізованих або використаних у виробництві продукції» віднесено витрат на суму 11534295,52 грн. без ПДВ, проте до перевірки надано документальне підтвердження понесених витрат придбаних товарно-матеріальних цінностей, реалізованих або використаних у виробництві продукції, а саме: первинних документів, видаткових накладних, банківських виписок на суму 6452639,48 грн. без ПДВ, до графи 6 «Витрати на оплату праці та нарахування на заробітну плату» віднесено витрат на суму 0,00 грн., проте до перевірки надано документальне підтвердження понесених витрат на оплату праці та нарахування на заробітну плату, а саме: наданих трудових відомостей банківських виписок на суму 140393,93 грн. без ПДВ, до графи 7 «Інші витрати, включаючи вартість виконаних робіт, наданих послуг» віднесено витрат на суму 0,00 грн. без ПДВ, проте до перевірки надано документальне підтвердження понесених інших витрати, включаючи вартість виконаних робіт, наданих послуг, а саме: первинних документів, видаткових накладних, і банківських виписок на суму 387170,1 грн. без ПДВ.

Відтак, ФОП ОСОБА_1 в порушення п.177.4 ст.177 ПКУ завищено суму витрат віднесених до складу вартості документально підтверджених витрат, пов'язаних з господарською діяльністю за2021 рік (№ 9429333710 від 07.02.2022) на суму 4554092,00 грн. без ПДВ. ((11534295,52-6452639,48)+(0-140393,93)+(0-387170,10)).

При цьому, на підтвердження витрат за 2021 рік було надано наступні видаткові накладні із номенклатурою товару «ВРХ на відгодівлі» № 4 від 05.01.2021 на суму 123 697,08 грн, № 7 від 11.01.2021 на суму 14 610,24 грн, № 8 від 12.01.2021 на суму 92 880,00 грн, № 10 від 13.01.2021 на суму 12 431,52 грн, № 12 від 14.01.2021 на суму 75 651,12 грн, № 16 від 18.01.2021 на суму 43 189,92 грн, № 18 від 19.01.2021 на суму 110 016,00 грн, № 20 від 19.01.2021 на суму 31 672,62 грн, № 22 від 20.01.2021 на суму 12 213,18 грн, № 23 від 21.01.2021 на суму 55 269,60 грн, № 24 від 22.01.2021 на суму 12 859,56 грн, № 27 від 25.01.2021 на суму 43 919,82 грн, № 28 від 26.01.2021 на суму 28 727,52 грн, № 29 від 26.01.2021 на суму 16 839,00 грн, № 31 від 27.01.2021 на суму 26 930,56 грн, № 34 від 29.01.2021 на суму 53 686,24 грн, № 36 від 29.01.2021 на суму 33 762,35 грн, № 37 від 01.02.2021 на суму 14 462,76 грн, № 38 від 01.02.2021 на суму 17 717,52 грн, № 41 від 02.02.2021 на суму 57 455,04 грн, № 43 від 02.02.2021 на суму 14 562,54 грн, № 45 від 03.02.2021 на суму 39 562,98 грн, № 46 від 04.02.2021 на суму 14 611,68 грн, № 48 від 04.02.2021 на суму 15 312,48 грн, № 49 від 05.02.2021 на суму 53 833,80 грн, № 50 від 08.02.2021 на суму 28 557,60 грн, № 51 від 08.02.2021 на суму 46 568,16 грн, № 52 від 09.02.2021 на суму 42 585,00 грн, № 53 від 10.02.2021 на суму 125 286,12 грн, № 68 від 01.03.2021 на суму 36 309,00 грн, № 69 від 01.03.2021 на суму 31 191,12 грн, № 83 від 04.03.2021 на суму 12 240,00 грн, № 84 від 04.03.2021 на суму 13 284,00 грн, № 86 від 05.03.2021 на суму 15 212,40 грн, № 87 від 05.03.2021 на суму 43 875,00 грн, № 88 від 09.03.2021 на суму 32 472,00 грн, № 89 від 09.03.2021 на суму 54 828,00 грн, № 90 від 09.03.2021 на суму 33 192,00 грн, № 93 від 10.03.2021 на суму 139 440,00 грн, № 95 від 12.03.2021 на суму 37 008,00 грн, № 101 від 12.03.2021 на суму 31 428,00 грн, № 99 від 17.03.2021 на суму 21 312,00 грн, № 102 від 18.03.2021 на суму 57 486,00 грн, № 104 від 19.03.2021 на суму 12 924,00 грн, № 106 від 22.03.2021 на суму 19 224,00 грн, № 107 від 22.03.2021 на суму 17 100,00 грн, № 108 від 23.03.2021 на суму 34 236,00 грн, № 112 від 25.03.2021 на суму 35 964,00 грн, № 113 від 01.04.2021 на суму 16 416,00 грн, № 114 від 01.04.2021 на суму 16 416,00 грн, № 115 від 02.04.2021 на суму 23 400,00 грн, № 118 від 05.04.2021 на суму 35 604,00 грн, № 119 від 07.04.2021 на суму 15 732,00 грн, № 120 від 08.04.2021 на суму 37 738,00 грн, № 121 від 12.04.2021 на суму 17 820,00 грн, № 122 від 14.04.2021 на суму 13 608,00 грн, № 123 від 15.04.2021 на суму 69 225,00 грн, № 124 від 16.04.2021 на суму 17 820,00 грн, № 125 від 19.04.2021 на суму 17 820,00 грн, № 126 від 19.04.2021 на суму 17 476,00 грн, № 127 від 20.04.2021 на суму 58 072,00 грн, № 128 від 21.04.2021 на суму 15 058,00 грн, № 130 від 26.04.2021 на суму 16 830,00 грн, № 132 від 27.04.2021 на суму 17 490,00 грн, № 133 від 28.04.2021 на суму 16 554,01 грн, № 155 від 29.04.2021 на суму 17 490,00 грн, № 156 від 29.04.2021 на суму 16 554,01 грн, № 157 від 30.04.2021 на суму 28 272,02 грн, № 158 від 30.04.2021 на суму 11 439,01 грн, № 159 від 05.05.2021 на суму 11 529,01 грн, № 161 від 05.05.2021 на суму 17 732,02 грн, № 163 від 06.05.2021 на суму 54 985,08 грн, № 166 від 07.05.2021 на суму 12 927,01 грн, № 169 від 11.05.2021 на суму 31 279,02 грн, № 170 від 11.05.2021 на суму 31 279,02 грн, № 172 від 12.05.2021 на суму 14 725,02 грн, № 179 від 17.05.2021 на суму 13 775,01 грн, № 180 від 17.05.2021 на суму 13 775,01 грн, № 181 від 17.05.2021 на суму 26 648,00 грн, № 182 від 17.05.2021 на суму 12 093,01 грн, № 183 від 17.05.2021 на суму 13 775,01 грн, № 185 від 19.05.2021 на суму 16 037,01 грн, № 186 від 19.05.2021 на суму 37 345,05 грн, № 189 від 21.05.2021 на суму 47 530,07 грн, № 190 від 24.05.2021 на суму 91 295,09 грн, № 197 від 26.05.2021 на суму 31 282,01 грн, № 199 від 27.05.2021 на суму 12 673,00 грн, № 201 від 28.05.2021 на суму 32 625,01 грн, № 202 від 31.05.2021 на суму 18 499,01 грн, № 204 від 01.06.2021 на суму 25 317,01 грн, № 209 від 07.06.2021 на суму 23 057,99 грн, № 227 від 09.06.2021 на суму 13 099,99 грн, № 215 від 10.06.2021 на суму 12 124,98 грн, № 217 від 11.06.2021 на суму 11 874,99 грн, № 216 від 11.06.2021 на суму 500,00 грн, № 220 від 14.06.2021 на суму 33 724,96 грн, № 211 від 14.06.2021 на суму 12 374,99 грн, № 224 від 15.06.2021 на суму 12 849,99 грн, № 225 від 18.06.2021 на суму 86 240,13 грн, № 228 від 22.06.2021 на суму 106 224,88 грн, № 233 від 24.06.2021 на суму 13 349,98 грн, № 234 від 24.06.2021 на суму 24 724,97 грн, № 236 від 24.06.2021 на суму 34 199,97 грн, № 238 від 25.06.2021 на суму 13 349,98 грн, № 240 від 29.06.2021 на суму 103 124,80 грн, № 242 від 30.06.2021 на суму 13 399,99 грн, № 243 від 01.07.2021 на суму 10 424,99 грн, № 244 від 02.07.2021 на суму 13 549,98 грн, № 245 від 02.07.2021 на суму 97 090,14 грн, № 246 від 02.07.2021 на суму 24 249,98 грн, № 247 від 05.07.2021 на суму 23 274,97 грн, № 253 від 07.07.2021 на суму 11 399,99 грн, № 254 від 08.07.2021 на суму 11 399,99 грн, № 255 від 08.07.2021 на суму 66 347,90 грн, № 256 від 08.07.2021 на суму 49 571,93 грн, № 257 від 09.07.2021 на суму 9 949,99 грн, № 259 від 12.07.2021 на суму 10 624,99 грн, № 260 від 12.07.2021 на суму 8 599,99 грн, № 262 від 13.07.2021 на суму 10 424,99 грн, № 266 від 15.07.2021 на суму 31 427,95 грн, № 267 від 15.07.2021 на суму 41 903,94 грн, № 269 від 19.07.2021 на суму 10 349,99 грн, № 271 від 20.07.2021 на суму 10 924,98 грн, № 272 від 20.07.2021 на суму 12 849,99 грн, № 273 від 21.07.2021 на суму 10 924,98 грн, № 274 від 21.07.2021 на суму 15 774,98 грн, № 275 від 22.07.2021 на суму 11 399,99 грн, № 276 від 22.07.2021 на суму 18 143,98 грн, № 279 від 23.07.2021 на суму 9 849,98 грн, № 281 від 26.07.2021 на суму 48 674,95 грн, № 283 від 27.07.2021 на суму 39 095,95 грн, № 284 від 27.07.2021 на суму 141 083,79 грн, № 286 від 28.07.2021 на суму 11 624,97 грн, № 288 від 28.07.2021 на суму 10 424,99 грн, № 291 від 29.07.2021 на суму 10 424,99 грн, № 290 від 29.07.2021 на суму 11 399,99 грн, № 292 від 02.08.2021 на суму 21 324,98 грн, № 294 від 02.08.2021 на суму 8 974,99 грн, № 295 від 04.08.2021 на суму 11 149,99 грн, № 299 від 05.08.2021 на суму 9 949,99 грн, № 303 від 06.08.2021 на суму 18 375,97 грн, № 304 від 09.08.2021 на суму 14 449,98 грн, № 306 від 09.08.2021 на суму 12 124,98 грн, № 308 від 09.08.2021 на суму 22 799,98 грн, № 309 від 10.08.2021 на суму 10 424,99 грн, № 310 від 10.08.2021 на суму 16 724,99 грн, № 311 від 10.08.2021 на суму 121 535,82 грн, № 314 від 11.08.2021 на суму 14 656,70 грн, № 315 від 11.08.2021 на суму 6 268,26 грн, № 316 від 12.08.2021 на суму 24 199,98 грн, № 318 від 13.08.2021 на суму 9 949,98 грн, № 319 від 16.08.2021 на суму 44 010,97 грн, № 320 від 17.08.2021 на суму 131 408,00 грн, № 322 від 18.08.2021 на суму 9 299,97 грн, № 326 від 19.08.2021 на суму 15 274,98 грн, № 327 від 20.08.2021 на суму 89 581,98 грн, № 328 від 20.08.2021 на суму 19 975,98 грн, № 329 від 25.08.2021 на суму 41 092,00 грн, № 331 від 26.08.2021 на суму 49 572,00 грн, № 332 від 26.08.2021 на суму 10 749,98 грн, № 334 від 27.08.2021 на суму 24 249,96 грн, № 336 від 30.08.2021 на суму 9 449,99 грн, № 337 від 31.08.2021 на суму 17 860,00 грн, № 341 від 02.09.2021 на суму 20 849,96 грн, № 342 від 02.09.2021 на суму 12 019,98 грн, № 343 від 06.09.2021 на суму 36 824,94 грн, № 347 від 07.09.2021 на суму 139 675,99 грн, № 349 від 08.09.2021 на суму 11 524,99 грн, № 350 від 09.09.2021 на суму 123 704,00 грн, № 352 від 13.09.2021 на суму 34 899,94 грн, № 353 від 14.09.2021 на суму 108 559,98 грн, № 354 від 16.09.2021 на суму 87 210,98 грн, № 355 від 17.09.2021 на суму 35 326,97 грн, № 356 від 20.09.2021 на суму 9 449,99 грн, № 357 від 20.09.2021 на суму 28 175,98 грн, № 362 від 22.09.2021 на суму 16 749,96 грн, № 365 від 24.09.2021 на суму 54 263,99 грн, № 367 від 24.09.2021 на суму 14 299,98 грн, № 369 від 27.09.2021 на суму 37 599,94 грн, № 371 від 28.09.2021 на суму 106 164,00 грн, № 375 від 30.09.2021 на суму 132 212,00 грн, № 376 від 04.10.2021 на суму 12 124,98 грн, № 377 від 04.10.2021 на суму 26 199,96 грн, № 380 від 05.10.2021 на суму 67 556,00 грн, № 382 від 07.10.2021 на суму 39 328,00 грн, № 383 від 11.10.2021 на суму 17 174,97 грн, № 390 від 18.10.2021 на суму 125 813,98 грн, № 391 від 18.10.2021 на суму 9 949,98 грн, № 392 від 18.10.2021 на суму 14 799,97 грн, № 393 від 19.10.2021 на суму 12 374,98 грн, № 396 від 21.10.2021 на суму 15 886,02 грн, № 397 від 21.10.2021 на суму 44 655,00 грн, № 398 від 21.10.2021 на суму 16 653,00 грн, № 399 від 22.10.2021 на суму 12 870,00 грн, № 401 від 25.10.2021 на суму 24 806,00 грн, № 402 від 25.10.2021 на суму 10 548,00 грн, № 406 від 26.10.2021 на суму 11 932,00 грн, № 411 від 01.11.2021 на суму 13 162,00 грн, № 412 від 02.11.2021 на суму 48 117,00 грн, № 415 від 04.11.2021 на суму 21 377,00 грн, № 421 від 09.11.2021 на суму 158 145,00 грн, № 423 від 11.11.2021 на суму 39 230,01 грн, № 424 від 15.11.2021 на суму 92 733,00 грн, № 426 від 15.11.2021 на суму 13 364,02 грн, № 428 від 16.11.2021 на суму 10 842,01 грн, № 430 від 19.11.2021 на суму 10 982,02 грн, № 432 від 22.11.2021 на суму 13 364,02 грн, № 433 від 22.11.2021 на суму 54 650,08 грн, № 435 від 23.11.2021 на суму 14 378,03 грн, № 436 від 24.11.2021 на суму 10 348,02 грн, № 439 від 26.11.2021 на суму 12 636,02 грн, №440 від 26.11.2021 на суму 8 840,02 грн, № 442 від 29.11.2021 на суму 14 378,03 грн, № 445 від 30.11.2021 на суму 13 364,02 грн, № 446 від 30.11.2021 на суму 14 872,02 грн, № 448 від 30.11.2021 на суму 124 579,02 грн, № 451 від 02.12.2021 на суму 11 856,02 грн, № 452 від 03.12.2021 на суму 11 856,02 грн, № 454 від 06.12.2021 на суму 31 772,05 грн, № 459 від 09.12.2021 на суму 11 336,02 грн, № 460 від 13.12.2021 на суму 22 510,02 грн, № 465 від 14.12.2021 на суму 186 534,04 грн, № 466 від 15.12.2021 на суму 19 682,03 грн, № 467 від 16.12.2021 на суму 11 856,02 грн, № 479 від 20.12.2021 на суму 19 188,02 грн, № 476 від 23.12.2021 на суму 17 337,00 грн, № 475 від 23.12.2021 на суму 10 606,00 грн, № 477 від 24.12.2021 на суму 12 312,00 грн, № 478 від 24.12.2021 на суму 11 859,00 грн, № 481 від 28.12.2021 на суму 51 490,99 грн, № 482 від 29.12.2021 на суму 14 418,00 грн. на загальну суму з ПДВ 8580625,25 грн., без ПДВ 7150521,04 грн. (т. 2 а.с. 50-250-т. 3 а.с. 54); вагові накладні на яловичину та супутню продукцію від переробки ВРХ, вироблені за: січень 2021 - грудень 2021 року (т. 4 а.с. 189-200); заключні виписки по банківському рахунку по рахунку НОМЕР_5 за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 (т.4 а.с. 103-115); Заключні виписки по рахунку НОМЕР_4 за період з 01.01.2021 по 31.12.2021.

Отже, позивачем, не надано до перевірки та до суду документів, які б у повному обсязі підтверджували суму витрат віднесених до складу вартості документально підтверджених витрат, пов'язаних з господарською діяльністю за 2021 рік.

У податковій декларації за 2022 рік (№ 9308996248 від 28.02.2023) задекларовані були витрати у загальному розмірі 10383659,40 грн., а документально підтверджено наданими до суду видатковими накладними сума у розмірі 551262,28 грн. без ПДВ.

При цьому, ФОП ОСОБА_1 , у додатку 2 до податкової декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік (№ 9308996248 від 28.02.2023) до графи 5 «Вартість придбаних товарно-матеріальних цінностей, реалізованих або використаних у виробництві продукції» віднесено витрат на суму 10383659,4 грн. без ПДВ, проте до перевірки надано документальне підтвердження понесених витрат придбаних товарно-матеріальних цінностей, реалізованих або використаних у виробництві продукції, а саме: первинних документів, видаткових накладних, банківських виписок па суму 5508568,07 грн. без ПДВ.; до графи 6 «Витрати на оплату праці та нарахування на заробітну плату» віднесено витрат на суму 449265,23 гри., проте до перевірки надано документальне підтвердження понесених витрат на оплату праці та нарахування на заробітну плату, а саме: наданих трудових відомостей, банківських виписок на суму 565320,83 грн. без ПДВ; до графи 7 «Інші витрати, включаючи вартість виконаних робіт, наданих послуг» віднесено витрат на суму 387103,00 грн. без ПДВ, проте до перевірки надано документальне підтвердження понесених інших витрати, включаючи вартість виконаних робіт, наданих послуг, а саме: первинних документів, видаткових накладних, банківських виписок на суму на суму 805845,3 грн. без ПДВ.

Відтак, ФОП ОСОБА_1 в порушення п.177.4 ст.177 ПКУ завищено суму витрат віднесених до складу вартості документально підтверджених витрат, пов'язаних з господарською діяльністю за 2022 рік (№ 9308996248 від 28.02.2023) на суму 4340293,46 грн. без ПДВ.

При цьому, за 2022 рік було надано суду наступні видаткові накладні із номенклатурою товару «ВРХ на відгодівлі» № 2 від 05.01.2022 на суму 11 146,00 грн, № 1 від 04.01.2022 на суму 112 962,06 грн, № 5 від 06.01.2022 на суму 96 581,07 грн, № 7 від 10.01.2022 на суму 79 780,00 грн, № 9 від 11.01.2022 на суму 14 224,99 грн, № 10 від 11.01.2022 на суму 11 799,00 грн, № 15 від 17.01.2022 на суму 10 693,00 грн, № 18 від 18.01.2022 на суму 139 749,88 грн, № 22 від 19.01.2022 на суму 11 799,00 грн, № 24 від 20.01.2022 на суму 10 206,00 грн, № 25 від 24.01.2022 на суму 10 093,00 грн, № 26 від 24.01.2022 на суму 12 512,00 грн, № 28 від 24.01.2022 на суму 23 571,00 грн, № 29 від 25.01.2022 на суму 11 799,00 грн, № 30 від 25.01.2022 на суму 132 654,88 грн, № 35 від 28.01.2022 на суму 20 839,00 грн, № 36 від 31.01.2022 на суму 39 318,97 грн, № 38 від 31.01.2022 на суму 12 999,00 грн, № 41 від 01.02.2022 на суму 125 129,88 грн, № 42 від 01.02.2022 на суму 11 206,00 грн, № 43 від 02.02.2022 на суму 15 444,00 грн, № 44 від 02.02.2022 на суму 14 931,00 грн, № 46 від 03.02.2022 на суму 44 203,90 грн, № 47 від 03.02.2022 на суму 33 367,97 грн, № 49 від 07.02.2022 на суму 10 206,00 грн, № 48 від 07.02.2022 на суму 8 727,00 грн,№ 59 від 11.02.2022 на суму 16 497,00 грн, № 61 від 14.02.2022 на суму 17 950,00 грн, № 64 від 15.02.2022 на суму 9 693,00 грн, № 62 від 14.02.2022 на суму 15 444,00 грн, № 69 від 17.02.2022 на суму 82 062,07 грн, № 70 від 18.02.2022 на суму 10 746,00 грн, № 76 від 23.02.2022 на суму 10 606,00 грн, № 81 від 23.03.2022 на суму 60 535,02 грн, № 82 від 25.03.2022 на суму 15 720,00 грн, № 83 від 28.03.2022 на суму 2 960,03 грн, № 84 від 28.03.2022 на суму 4 025,03 грн, № 86 від 29.03.2022 на суму 57 615,00 грн, № 96 від 04.04.2022 на суму 6 255,00 грн, № 97 від 05.04.2022 на суму 103 590,02 грн, № 100 від 07.04.2022 на суму 87 150,00 грн, № 102 від 11.04.2022 на суму 10 035,00 грн, № 103 від 11.04.2022 на суму 7 710,00 грн, № 104 від 11.04.2022 на суму 41 910,00 грн, № 107 від 12.04.2022 на суму 17 025,00 грн, № 109 від 13.04.2022 на суму 113 670,00 грн, № 110 від 14.04.2022 на суму 13 095,00 грн, № 113 від 18.04.2022 на суму 6 840,00 грн, № 116 від 25.04.2022 на суму 76 734,00 грн, № 120 від 26.04.2022 на суму 7 500,00 грн, № 123 від 29.04.2022 на суму 5 670,00 грн, № 124 від 29.04.2022 на суму 105 273,00 грн, № 125 від 02.05.2022 на суму 8 445,00 грн, № 130 від 05.05.2022 на суму 80 106,00 грн, № 131 від 06.05.2022 на суму 8 880,00 грн, № 133 від 09.05.2022 на суму 5 100,00 грн, № 134 від 09.05.2022 на суму 7 710,00 грн, № 135 від 09.05.2022 на суму 7 425,00 грн, № 136 від 09.05.2022 на суму 6 270,00 грн, № 138 від 10.05.2022 на суму 14 265,00 грн, № 140 від 11.05.2022 на суму 66 528,00 грн, № 141 від 12.05.2022 на суму 8 295,00 грн, № 145 від 16.05.2022 на суму 21 690,00 грн, № 147 від 17.05.2022 на суму 54 486,00 грн, № 149 від 18.05.2022 на суму 7 125,00 грн, № 151 від 19.05.2022 на суму 22 560,00 грн, № 153 від 20.05.2022 на суму 61 830,00 грн, № 157 від 24.05.2022 на суму 12 810,00 грн, № 158 від 24.05.2022 на суму 32 994,00 грн, № 160 від 25.05.2022 на суму 22 152,00 грн, № 161 від 25.05.2022 на суму 26 190,00 грн, № 163 від 27.05.2022 на суму 13 245,00 грн, № 165 від 30.05.2022 на суму 7 710,00 грн, № 166 від 30.05.2022 на суму 58 671,00 грн, № 167 від 30.05.2022 на суму 6 255,00 грн, № 169 від 31.05.2022 на суму 13 095,00 грн, № 173 від 03.06.2022 на суму 94 797,00 грн, № 176 від 07.06.2022 на суму 7 125,00 грн, № 177 від 07.06.2022 на суму 113 157,00 грн, № 179 від 08.06.2022 на суму 7 125,00 грн, № 181 від 08.06.2022 на суму 7 455,00 грн, № 182 від 09.06.2022 на суму 10 765,00 грн, № 183 від 09.06.2022 на суму 138 294,00 грн, № 184 від 09.06.2022 на суму 14 265,00 грн, № 187 від 13.06.2022 на суму 8 295,00 грн, № 188 від 14.06.2022 на суму 11 925,00 грн, № 189 від 14.06.2022 на суму 11 925,00 грн, № 192 від 15.06.2022 на суму 109 485,00 грн, № 194 від 16.06.2022 на суму 8 809,99 грн, № 196 від 17.06.2022 на суму 7 425,00 грн, № 197 від 17.06.2022 на суму 115 236,00 грн, № 198 від 20.06.2022 на суму 13 395,00 грн, № 201 від 20.06.2022 на суму 12 810,00 грн, № 202 від 21.06.2022 на суму 8 010,00 грн, № 203 від 21.06.2022 на суму 12 819,00 грн, № 205 від 21.06.2022 на суму 7 710,00 грн, № 208 від 23.06.2022 на суму 9 165,00 грн, № 212 від 24.06.2022 на суму 130 950,00 грн, № 213 від 24.06.2022 на суму 5 970,00 грн, № 214 від 27.06.2022 на суму 6 840,00 грн, № 216 від 28.06.2022 на суму 62 535,00 грн, № 217 від 29.06.2022 на суму 8 880,00 грн, № 218 від 29.06.2022 на суму 7 425,00 грн, № 221 від 30.06.2022 на суму 6 255,00 грн, № 222 від 01.07.2022 на суму 6 555,00 грн, № 224 від 04.07.2022 на суму 6 255,00 грн, № 225 від 04.07.2022 на суму 7 125,00 грн, № 226 від 04.07.2022 на суму 6 555,00 грн, №227 від 04.07.2022 на суму 5 970,00 грн, № 230 від 05.07.2022 на суму 6 555,00 грн, № 231 від 05.07.2022 на суму 5 385,00 грн, № 232 від 05.07.2022 на суму 13 380,00 грн, № 233 від 05.07.2022 на суму 119 421,00 грн, № 237 від 07.07.2022 на суму 25 605,00 грн, № 238 від 07.07.2022 на суму 5 970,00 грн, № 240 від 08.07.2022 на суму 104 247,00 грн, № 241 від 11.07.2022 на суму 6 840,00 грн, № 242 від 11.07.2022 на суму 12 255,00 грн, № 246 від 14.07.2022 на суму 8 295,00 грн, № 248 від 14.07.2022 на суму 5 670,00 грн, № 253 від 18.07.2022 на суму 13 380,00 грн, № 254 від 18.07.2022 на суму 7 275,00 грн, № 255 від 18.07.2022 на суму 6 555,00 грн, № 258 від 18.07.2022 на суму 10 770,00 грн, № 259 від 18.07.2022 на суму 5 970,00 грн, № 261 від 19.07.2022 на суму 7 125,00 грн, № 262 від 19.07.2022 на суму 94 797,00 грн, № 265 від 20.07.2022 на суму 108 432,00 грн, № 266 від 22.07.2022 на суму 5 385,00 грн, № 269 від 22.07.2022 на суму 105 813,00 грн, № 271 від 25.07.2022 на суму 13 680,00 грн, № 272 від 26.07.2022 на суму 101 088,00 грн, № 274 від 28.07.2022 на суму 8 295,00 грн, № 277 від 29.07.2022 на суму 6 840,00 грн, № 279 від 01.08.2022 на суму 17 610,00 грн, № 286 від 05.08.2022 на суму 5 970,00 грн, № 290 від 08.08.2022 на суму 12 810,00 грн, №291 від 08.08.2022 на суму 5 385,00 грн, № 292 від 08.08.2022 на суму 6 555,00 грн, № 294 від 09.08.2022 на суму 7 125,00 грн, № 295 від 09.08.2022 на суму 8 010,00 грн, № 297 від 09.08.2022 на суму 97 416,00 грн, № 298 від 10.08.2022 на суму 6 840,00 грн, № 300 від 11.08.2022 на суму 9 750,00 грн, № 303 від 12.08.2022 на суму 13 965,00 грн, № 306 від 15.08.2022 на суму 6 255,00 грн, № 307 від 15.08.2022 на суму 6 155,00 грн, № 308 від 16.08.2022 на суму 6 555,00 грн, № 309 від 16.08.2022 на суму 100 035,00 грн, № 316 від 22.08.2022 на суму 7 425,00 грн, № 319 від 23.08.2022 на суму 5 670,00 грн, № 323 від 24.08.2022 на суму 5 385,00 грн, № 327 від 24.08.2022 на суму 15 135,00 грн, № 329 від 26.08.2022 на суму 16 005,00 грн, № 335 від 30.08.2022 на суму 655 500,00 грн, № 339 від 01.09.2022 на суму 9 465,00 грн, № 343 від 02.09.2022 на суму 6 840,00 грн, № 346 від 05.09.2022 на суму 7 125,00 грн, № 356 від 13.09.2022 на суму 7 125,00 грн, № 360 від 14.09.2022 на суму 5 970,00 грн, № 363 від 16.09.2022 на суму 13 680,00 грн, № 365 від 19.09.2022 на суму 8 010,00 грн, № 369 від 19.09.2022 на суму 6 555,00 грн, № 370 від 20.09.2022 на суму 69 660,00 грн, № 376 від 23.09.2022 на суму 7 125,00 грн, № 377 від 26.09.2022 на суму 59 979,00 грн, № 378 від 26.09.2022 на суму 6 255,00 грн, № 379 від 26.09.2022 на суму 6 555,00 грн, № 380 від 26.09.2022 на суму 16 290,00 грн, № 381 від 26.09.2022 на суму 5 670,00 грн, № 386 від 27.09.2022 на суму 27 243,00 грн, № 391 від 30.09.2022 на суму 6 690,00 грн, № 393 від 03.10.2022 на суму 7 125,00 грн, № 396 від 04.10.2022 на суму 5 970,00 грн, № 399 від 04.10.2022 на суму 117 342,00 грн, № 402 від 06.10.2022 на суму 18 480,00 грн, № 403 від 06.10.2022 на суму 4 800,00 грн, № 405 від 10.10.2022 на суму 8 295,00 грн, № 408 від 11.10.2022 на суму 8 580,00 грн, № 411 від 13.10.2022 на суму 6 555,00 грн, № 414 від 14.10.2022 на суму 6 555,00 грн, № 420 від 17.10.2022 на суму 6 840,00 грн, № 421 від 18.10.2022 на суму 5 970,00 грн, № 430 від 27.10.2022 на суму 87 444,00 грн, № 435 від 01.11.2022 на суму 113 130,00 грн, № 438 від 03.11.2022 на суму 7 125,00 грн, № 442 від 07.11.2022 на суму 6 840,00 грн, № 443 від 07.11.2022 на суму 13 380,00 грн, № 445 від 08.11.2022 на суму 27 756,00 грн, № 447 від 09.11.2022 на суму 30 375,00 грн, № 455 від 14.11.2022 на суму 12 225,00 грн, № 456 від 15.11.2022 на суму 25 758,00 грн, № 458 від 15.11.2022 на суму 30 915,00 грн, № 459 від 17.11.2022 на суму 31 941,00 грн, № 465 від 21.11.2022 на суму 7 425,00 грн, № 466 від 21.11.2022 на суму 19 065,00 грн, № 467 від 21.11.2022 на суму 73 413,00 грн, № 471 від 22.11.2022 на суму 13 965,00 грн, № 474 від 28.11.2022 на суму 8 010,00 грн, № 477 від 29.11.2022 на суму 27 243,00 грн, № 478 від 29.11.2022 на суму 14 661,00 грн, № 482 від 01.12.2022 на суму 13 680,00 грн, № 483 від 02.12.2022 на суму 22 086,00 грн, № 484 від 02.12.2022 на суму 36 153,00 грн, № 486 від 06.12.2022 на суму 6 255,00 грн, № 490 від 06.12.2022 на суму 32 994,00 грн, № 495 від 08.12.2022 на суму 8 165,00 грн, № 499 від 12.12.2022 на суму 7 425,00 грн, № 502 від 13.12.2022 на суму 8 880,00 грн, № 506 від 15.12.2022 на суму 84 393,00 грн, № 510 від 21.12.2022 на суму 8 880,00 грн, № 515 від 27.12.2022 на суму 13 095,00 грн, № 516 від 27.12.2022 на суму 27 756,00 грн. на загальну суму з ПДВ 6615134,74 грн., без ПДВ 5512612,28 грн. (т. 3 а.с. 55-т.4 а.с. 17); вагові накладні на яловичину та супутню продукцію від переробки ВРХ, вироблені за: січень 2022- грудень 2022 року (т. 4 а.с. 201-212); Заключні виписки по рахунку НОМЕР_4 за період з 01.01.2022 по 31.12.2022;

Отже, сума витрат, віднесених до складу вартості документально підтверджених витрат, пов'язаних з господарською діяльністю за 2022 рік також не є у повному обсязі документально підтвердженою.

Стосовно показників звітності у 2023 році встановлено, що ФОП ОСОБА_1 в додатку 2 до податкової декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік (№ 9386588265 від 25.05.2024) до графи 5 «Вартість придбаних товарно-матеріальних цінностей, реалізованих або використаних у виробництві продукції» віднесено витрат на суму 12424041,11 грн. без ПДВ, проте до перевірки надано документальне підтвердження понесених витрат придбаних товарно-матеріальних цінностей, реалізованих або використаних у виробництві продукції, а саме: первинних документів, видаткових накладних, банківських виписок на суму 11198696,14 грн. без ПДВ

ФОП ОСОБА_1 в додатку 2 до податкової декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік (№ 9386588265 від 25.05.2024) до графи 6 «Витрати на оплату праці та нарахування на заробітну плату» віднесено витрат на суму 703046,97 грн., проте до перевірки надано документальне підтвердження понесених витрат на оплату праці та нарахування на заробітну плату, а саме: наданих трудових відомостей, банківських виписок на суму 616157,18 грн. без ПДВ

ФОП ОСОБА_1 , в додатку 2 до податкової декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік (№ 9386588265 від 25.05.2024) до графи 7 «Інші витрати, включаючи вартість виконаних робіт, наданих послуг» віднесено витрат на суму 1 715 509,55 грн. без ПДВ, проте до перевірки надано документальне підтвердження понесених інших витрати, включаючи вартість виконаних робіт, наданих послуг, а саме: первинних документів, видаткових накладних, банківських виписок на суму 835 738,4 грн. без ПДВ

ФОП ОСОБА_1 в додатку 2 до податкової декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік (№ 9386588265 від 25.05.2024) до графи 8 «Амортизаційні відрахування» віднесено витрат на суму 17 762,55 грн. без ПДВ, до перевірки надано документальне підтвердження понесених витрат на амортизаційні відрахування на суму 17 762,55 гри. без ПДВ.

Відтак, ФОП ОСОБА_1 на порушення п. 177.4 ст.77 ПКУ завищено суму витрат віднесених до складу вартості документально підтверджених витрат, пов'язаних з господарською діяльністю за 2023 (№ 9386588265 від 25.05.2024) на суму 2 192 005,92 грн. без ПДВ.

На підтвердження витрат за 2023 рік було надано наступні видаткові накладні із номенклатурою товару «ВРХ на відгодівлі № 1 від 02.01.2023 на суму 14 265,00 грн, № 4 від 04.01.2023 на суму 6 840,00 грн, № 7 від 06.01.2023 на суму 13 095,00 грн, № 11 від 10.01.2023 на суму 18 765,00 грн, № 15 від 16.01.2023 на суму 6 555,00 грн, № 16 від 16.01.2023 на суму 6 255,00 грн, № 22 від 19.01.2023 на суму 28 809,00 грн, № 24 від 23.01.2023 на суму 7 710,00 грн, № 25 від 24.01.2023 на суму 28 296,00 грн, № 31 від 30.01.2023 на суму 15 720,00 грн, № 34 від 31.01.2023 на суму 5 385,00 грн, № 38 від 06.02.2023 на суму 8 880,00 грн, № 39 від 06.02.2023 на суму 14 265,00 грн, № 40 від 06.02.2023 на суму 5 385,00 грн, № 44 від 08.02.2023 на суму 13 095,00 грн, № 46 від 09.02.2023 на суму 7 425,00 грн, № 50 від 10.02.2023 на суму 7 125,00 грн, № 57 від 15.02.2023 на суму 5 970,00 грн, № 66 від 23.02.2023 на суму 12 510,00 грн, № 68 від 23.02.2023 на суму 7 425,00 грн, № 67 від 23.02.2023 на суму 119 064,00 грн, № 71 від 27.02.2023 на суму 184 890,00 грн, № 75 від 01.03.2023 на суму 6 840,00 грн, № 76 від 02.03.2023 на суму 113 949,00 грн, № 81 від 06.03.2023 на суму 6 555,00 грн, № 79 від 06.03.2023 на суму 8 295,00 грн, № 86 від 13.03.2023 на суму 6 255,00 грн, № 89 від 15.03.2023 на суму 5 970,00 грн, № 92 від 20.03.2023 на суму 7 425,00 грн, № 100 від 22.03.2023 на суму 7 560,01 грн, № 101 від 23.03.2023 на суму 15 140,03 грн, № 102 від 23.03.2023 на суму 15 012,00 грн, № 103 від 23.03.2023 на суму 55 188,00 грн, № 104 від 24.03.2023 на суму 7 560,01 грн, № 105 від 27.03.2023 на суму 8 740,02 грн, № 107 від 30.03.2023 на суму 64 866,07 грн, № 108 від 30.03.2023 на суму 7 960,02 грн, № 110 від 03.04.2023 на суму 9 500,02 грн, № 111 від 03.04.2023 на суму 8 740,02 грн, № 113 від 04.04.2023 на суму 9 900,02 грн, № 118 від 10.04.2023 на суму 16 680,04 грн, № 119 від 10.04.2023 на суму 7 960,02 грн, № 122 від 10.04.2023 на суму 8 740,02 грн, № 120 від 10.04.2023 на суму 16 680,04 грн, № 123 від 11.04.2023 на суму 8 340,01 грн, № 130 від 18.04.2023 на суму 9 900,02 грн, № 132 від 20.04.2023 на суму 9 500,02 грн, № 133 від 20.04.2023 на суму 8 340,01 грн, № 137 від 24.04.2023 на суму 9 500,02 грн, № 136 від 24.04.2023 на суму 9 120,02 грн, № 142 від 25.04.2023 на суму 10 280,02 грн, № 147 від 28.04.2023 на суму 113 926,50 грн, № 148 від 01.05.2023 на суму 8 740,02 грн, № 150 від 02.05.2023 на суму 9 120,02 грн, № 152 від 04.05.2023 на суму 157 963,86 грн, № 151 від 04.05.2023 на суму 7 960,02 грн, № 154 від 08.05.2023 на суму 157 043,87 грн, № 155 від 09.05.2023 на суму 45 493,96 грн, № 156 від 10.05.2023 на суму 7 560,01 грн, № 159 від 11.05.2023 на суму 17 460,04 грн, № 161 від 11.05.2023 на суму 7 180,02 грн, № 162 від 12.05.2023 на суму 155 006,14 грн, № 163 від 16.05.2023 на суму 11 440,02 грн, № 164 від 16.05.2023 на суму 10 680,02 грн, № 170 від 22.05.2023 на суму 9 500,02 грн, № 171 від 22.05.2023 на суму 9 120,02 грн, № 172 від 22.05.2023 на суму 7 560,01 грн, № 173 від 23.05.2023 на суму 215 088,00 грн, № 178 від 29.05.2023 на суму 10 280,02 грн, № 180 від 30.05.2023 на суму 8 340,01 грн, № 181 від 30.05.2023 на суму 80 064,00 грн, № 182 від 31.05.2023 на суму 11 840,00 грн, № 186 від 02.06.2023 на суму 58 560,00 грн, № 188 від 05.06.2023 на суму 8 740,02 грн, № 187 від 05.06.2023 на суму 45 799,96 грн, № 191 від 06.06.2023 на суму 8 340,01 грн, № 194 від 07.06.2023 на суму 9 900,02 грн, № 195 від 08.06.2023 на суму 8 340,01 грн, № 196 від 09.06.2023 на суму 8 340,01 грн, № 213 від 21.06.2023 на суму 8 740,02 грн. на загальну суму з ПДВ 2219393,78 грн., без ПДВ 1849494,82 грн. (т.4 а.с. 18-102); вагові накладні на яловичину та супутню продукцію від переробки ВРХ, вироблені за: січень 2023- грудень 2023 року (т. 4 а.с. 213-224); Заключні виписки по рахунку НОМЕР_4 за період з 01.01.2023 по 31.12.2023, облікові листи вантажного автомобіля на перевезення ВРХ № МЛ-0001 від 31.08.2023, № МЛ-0002 від 31.08.2023, № МЛ-0003 від 30.09.2023, № МЛ-0004 від 30.09.2023, № МЛ-0005 від 30.10.2023, № МЛ-0006 від 31.10.2023, № МЛ-0007 від 31.10.2023, № МЛ-0008 від 30.11.2023, № МЛ-0009 від 30.11.2023, № МЛ-0010 від 30.11.2023, № МЛ-00011 від 31.12.2023, № МЛ-00012 від 31.12.2023, № МЛ-00013 від 31.12.2023 (т. 1 а.с. 236-249).

Відповідно, позивачем завищено суму витрат віднесених до складу вартості документально підтверджених витрат, пов'язаних з господарською діяльністю і за 2023

Між тим, судом встановлено, що під час проведення перевірки ФОП ОСОБА_1 було вручено запит ГУ ДПС у Київській області від 20.05.2024 року № 6134/12/10-36-24-05 про надання документів в якому зазначене необхідність надання до перевірки первинні документи, але до перевірки надано не в повному обсязі документи, що підтверджують факт використання в господарській діяльності придбаних товарно-матеріальних цінностей.

Поряд з цим, в матеріалах справи міститься копія опису наданих до перевірки документів, а саме: перша папка «Видаткові накладні 2023-2024» 434 аркуші; друга папка «Видаткові накладні 2023» 454 аркуші; третя папка «Договора та листи» 172 аркуші, банківські виписки та рахунки на оплату - 412 аркушів, акти звірки 6 штук, копії установочних документів, банківські виписки за 2021-2023 роки, ОСВ по рах. 311, 26, 281 за 2023 рік, підписаних перевіряючими особами Головного управління ДПС у Київській області (т. 5 а.с. 97).

Тобто, позивач самостійно надала до контролюючого органу всю первинну документацію, якою остання підтверджує правильність формування витрат.

При цьому, результати перевірки правильності визначення витрат, безпосередньо пов'язаних з одержанням доходу ФОП ОСОБА_1 за період з 30.06.2020р. по 31.12.2023р формувались на підставі того, що, за наслідком аналізу первинної документації у взаємозв'язку із самостійно задекларованими показниками встановлено наступні розбіжності:

декларація про майновий стан і доходи за 2020 рік (звітна) № 9372044425 від 09.02.2021; дані декларації про доходи без ПДВ 2890566,98 грн., дані перевірки без ПДВ: 1619790,65 грн., розбіжність «-1270776,33 грн.»;

декларація про майновий стан і доходи за 2021 рік (звітна) № 9429333710 від 07.02.2022; дані декларації про доходи без ПДВ 11534295,52 грн., дані перевірки без ПДВ: 6980203,52 грн., розбіжність «-4554092,00 грн.»;

декларація про майновий стан і доходи за 2022 рік (звітна) № 9308996248 від 28.02.2023; дані декларації про доходи без ПДВ 11220027,63грн., дані перевірки без ПДВ: 6879734,17 грн., розбіжність «-4340293,46 грн.»;

декларація про майновий стан і доходи за 2023 рік (уточнююча) № 9386588265 від 25.05.2024; дані декларації про доходи без ПДВ 14860360,18 грн., дані перевірки без ПДВ: 12668354,26 грн., розбіжність «-2192005,92 грн.»; всього за перевірені періоди: 40505250,3 грн. - 2848082,60 = розбіжність у розмірі 2357167,71 грн.

Таким чином, контролюючим органом під час перевірки правильності визначення заниження суми чистого оподатковуваного доходу, відображеного в податкових деклараціях про майновий стан і доходи за 2020-2023 на загальну суму 12358167,71 грн. без ПДВ, в тому числі за 2020 рік в сумі 1270776,33 грн., за 2021 рік в сумі 4554092,00 грн., за 2022 рік в сумі 4340293,46 грн., за 2023 рік в сумі 2192005,92 грн., чим порушено п.177.2 ст.177 Податкового кодексу України №2755-VІ від 02.12.2010р. (із змінами та доповненнями), в результаті допущених порушень податкового законодавства, що відображено в п.п. 2.1.2.2. п. 2.1 розділу 2 акту перевірки, відповідно податкове повідомлення-рішення № 36506/10-36-24-05/2242817581 від 01.08.2024 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податком на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на суму 2224290,19 грн. є правомірним.

При цьому, згідно п.п.1.1, 1.2, 1.3 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.

Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.

Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту, враховуючи висновок про правомірність

Враховуючи, що контролюючим органом правильно збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податком на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, вбачається що податкове повідомлення-рішення № 36507/10-36-24-05/2242817581 від 01.08.2024, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем військовий збір на суму 185357,5 грн. прийнято правомірно.

Щодо правомірності ППР від 03.12.2024 № 52232/10-36-24-05/2242817581, яким до позивача застосована штрафна санкція у розмірі 117581,38 грн. та від 03.12.2024 № 52233/10-36-24-05/2242817581, яким до позивача застосована штрафна санкція за платежем «військовий збір» на суму 9798,45 грн суд зазначає наступне.

Згідно з п. 123.1, 123.2 ст. 123 Податкового кодексу України вчинення платником податків діянь, що зумовили визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2 (крім випадків зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларованої до повернення з бюджету у зв'язку із використанням права на податкову знижку), 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 10 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Судом встановлено, що позивачем у порушення п.167.1 ст.167, п.177.1 ст.177, п.177.2 ст.177, п.п. 177.4.6 п. 177.4 от. 177, пп. 1 п. 3 розд. IV Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий етан і доходи, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-УІ (із змінами та доповненнями) занижено чистий оподатковуваний дохід що призвело до заниження податку на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності на загальну суму 2224290,19 грн. в тому числі за 2020 рік в сумі 228739,74 грн., за 2021 рік в сумі 819736,56 грн., за 2022 рік в сумі 781252,82 грн., за 2023 рік в сумі 394561,07 грн. є правомірними та обґрунтованими ППР від 03.12.2024 № 52232/10-36-24-05/2242817581, № 52233/10-36-24-05/2242817581 про застосування штрафних санкцій.

При цьому суд відхиляє доводи позивача щодо мораторію на застосування штрафних санкцій на підставі пункту 52-1 статті 52 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України з огляду на таке.

Дійсно, відповідно до пункту 52-1 статті 52 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовувались, крім санкцій за порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України.

Абзацом вісімнадцятим підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, з урахуванням змін внесених Законом України від 12 травня 2022 року №2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», який набрав чинності 27.05.2022, визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно ПКУ, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених пп. 112.8.9 п. 112.8 статті 112 ПК України (вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору)), що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України (далі КМУ) на всій території України з метою запобігання поширенню корона вірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Отже, тимчасово, на період дії воєнного стану, починаючи з 27.05.2022, переважають норми в частині звільнення від відповідальності за несвоєчасне виконання платником податків податкових обов'язків у випадках та за умов, передбачених пунктом 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України.

Таким чином, норма пункту 52-1 підрозділу 10 розділ ХХ ПК України щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних санкцій за порушення термінів нарахування, декларування та сплати податків і зборів на період дії карантину, встановленого КМУ на всій території України з метою запобігання поширенню на території України корона вірусної хвороби (COVID-19) не застосовується з 27.05.2022 на період дії воєнного стану.

Враховуючи, що планова та позапланова перевірки здійснювались у 2024 році вбачається, що підстави, які звільняли б позивача від відповідальності вже припинили своє існування, з огляду на що, в цій частині доводи останньої є необгрунтованими.

Щодо повідомлення-рішення № 36512/10-36-24-05/2242817581 від 01.08.2024 року, яким до позивача застосовано штрафну санкцію за незабезпечення платником податків зберігання первинної документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків у сумі 1020,00 грн., суд зазначає таке.

Пунктом 44.1 статті 44 ПК України визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством термінів, але не менш як 1095 днів (2555 днів - для документів та інформації, необхідної для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статей 39 та 39-2 цього Кодексу) з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а в разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності, та документів, пов'язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, - не менш як 1095 днів з дня здійснення відповідної господарської операції (для відповідних дозвільних документів - не менш як 1095 днів з дня завершення терміну їх дії) (п. 44.3 ст. 44 ПК України).

Згідно з пп. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право: запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов'язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Пунктом 85.2 статті 85 ПК України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

Відповідно до п. 121.1 ст. 121 ПК України незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.

Відповідно до пункту 44.5 ст. 44 ПК України, у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити (із наданням оформлених відповідно до законодавства документів, підтверджуючих настання події, що призвела до такої втрати, пошкодження або дострокового знищення документів) контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності, та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації, надано авторизацію відповідно до Митного кодексу України або дозвіл на застосування спеціальних (у тому числі транзитних) спрощень.

Платник податків зобов'язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.

У разі не відновлення документів, зазначених у пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, або їх повторної втрати, пошкодження чи дострокового знищення, що відбулися після використання платником податків права на їх відновлення у порядку, передбаченому цим пунктом, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності або на час виконання ним вимог митного, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Позивач обґрунтовує втрату документів пожежею, факт якої остання доводить копією Акту про пожежу від 19.05.2024, враховуючи, що повідомлення про втрату документів було подано до Головного управління ДПС у Київській області 10.07.2024, тобто, більш, ніж у п'ятиденний строк, а також, беручи до увагу, що, станом на дату вирішення судом цієї адміністративної справи ФОП ОСОБА_1 не відновлено (не надано доказів відновлення) таких документів, в силу наведеної вище прямої норми ПК України контролюючим органом правомірно та обґрунтовано прийнято повідомлення-рішення № 36512/10-36-24-05/ НОМЕР_1 від 01.08.2024 року,

Стосовно протиправності податкових повідомлень-рішень № 36516/10-36-24-05/ НОМЕР_1 від 01.08.2024, яким до позивача застосовано штрафну санкцію за порушення законодавства про норми регулювання обігу готівки та застосування РРО у сфері ЗЕД на суму 3201643 грн., та повідомлення-рішення №52234/10-36-24-05/ НОМЕР_1 суд зазначає наступне.

За поясненнями позивача, ним було самостійно встановлено, що при поданні податкової декларації про майновий стан і доходи за 2021 рік було помилково включено до складу валового доходу за 2021 рік суму доходу 11914951,04 грн, отриману позивачем з урахуванням ПДВ, тому останнім, до моменту початку проведення позапланової перевірки, було подано уточнюючу податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2021 рік, за період з 01.01.2021 до 31.12.2021 із правильною сумою доходу - 10023144,93 грн, що підтверджується квитанцією № 2 від 05.11.2024, копія якої була надана відповідачу, проте не була ним врахована. Крім того, відповідачем під час проведення заходів контрою не було встановлено фактів реалізації товарів, робіт, послуг без застосування РРО та отримання відповідного доходу, що в силу положень п. 1 ст. 17 Закону України № 265/95-ВР свідчить про необґрунтованість висновків Акту і в цій частині та протиправності і податкового повідомлення-рішення № 36516/10-36-24-05/ НОМЕР_1 від 01.08.2024, і № 52234/10-36-24-05/ НОМЕР_1 від 03.12.2024.

При цьому, дослідивши наявні матеріали справи, судом встановлено, що Рішенням ДПС України від 14.11.2024 № 34347/6/99-00-06-01-03-09 частково задоволено скаргу ФОП ОСОБА_1 , а саме скасовано ППР від 01.08.2024 № 36516/10-36-24-05/ НОМЕР_1 в частині застосованих штрафних (фінансових) санкцій за не проведення розрахункових операцій через РРО за 2021 рік у сумі 579739,22 грн.

Порядок відкликання податкового повідомлення-рішення і податкової вимоги врегульовано статтею 60 ПК України.

Так, згідно із підпунктом 60.1.3 пункту 60.1 статті 60 ПК України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі.

При цьому, у випадках, визначених підпунктами 60.1.3 і 60.1.5 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними з дня надходження до платника податків податкового повідомлення-рішення або податкової вимоги, які містять зменшену суму грошового зобов'язання або податкового боргу (пункт 60.4 статті 60 ПК України).

Такі положення кореспондуються і з приписами, закріпленими в Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженому наказом Міністерства фінансів України №1204 від 28.12.2015 року.

Зокрема, за змістом пункту 3 розділу ІІ Порядку №1204 податкове повідомлення-рішення складається за кожним окремим податком, збором разом із штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) або штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами), передбаченими Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією (штрафом) та пенею за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у тому числі за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності. У разі зменшення (збільшення) контролюючим органом суми бюджетного відшкодування, зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платнику податків надсилаються (вручаються) окремі податкові повідомлення-рішення.

Як передбачено пунктом 5 розділу ІІ Порядку №1204, якщо за результатами адміністративного або судового оскарження грошове зобов'язання, зменшення (збільшення) суми податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафна (фінансова) санкція (штраф) та пеня за порушення норм іншого законодавства, зазначені у податковому повідомленні-рішенні, зменшуються, то шляхом опрацювання інформації підрозділів правової роботи щодо прийнятих рішень за результатами розгляду скарг в адміністративному та/або судовому порядку складається податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання, зменшену суму зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені за порушення норм іншого законодавства.

Відповідно ж до пунктів 1 та 3 розділу V Порядку №1204 податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним, якщо: 1) контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення; 2) контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання, суму зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені за порушення норм іншого законодавства, що зазначені у раніше прийнятому податковому повідомленні-рішенні; 3) рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується податкове повідомлення-рішення контролюючого органу; 4) рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов'язання, сума зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені за порушення норм іншого законодавства, що визначені у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу.

У випадках, визначених підпунктами 2 і 4 пункту 1 цього розділу, податкове повідомлення-рішення вважається відкликаним з дня отримання платником податків податкового повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання.

Таким чином, ППР від 01.08.2024 № 36516/10-36-24-05/2242817581 вважається відкликаним.

Щодо повідомлення-рішення № 52234/10-36-24-05/2242817581 від 03.12.2024, прийнятого на підставі Акту позапланової перевірки та Рішення ДПС України про результати розгляду Скарги, суд зазначає таке.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР. Дія цього закону поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Так, за змістом пункту 1 статті 3 Закону №265/95-ВР, суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції, зобов'язано:

проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

З наведеного слідує, що суб'єкти господарювання зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи та видавати (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідний розрахунковий документ, що підтверджує виконання розрахункової операції.

З 10 грудня 2020 року пункт 1 статті 17 Закону №265/95-ВР встановлює відповідальність у разі встановлення в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання у наступних розмірах штрафних санкцій:

100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше;

150 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення;

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що пункт 1 статті 17 Закону №265/95-ВР встановлює відповідальність за невиконання суб'єктом господарювання щонайменше одного з трьох обов'язків:

1) непроведення розрахункової операції через РРО;

2) проведення розрахункової операції через РРО, однак, на неповну суму покупки;

3) невидача відповідного (тобто такого, що відповідає вимогам щодо форми і змісту) розрахункового документа;

4) проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання.

Перші два обов'язки суб'єкта господарювання випливають зі змісту пункту 1 статті 3 Закону №265/95-ВР, а третій з пункту 2 статті 3 Закону №265/95-ВР. Відповідно, наявність будь-якої з таких обставин (у сукупності або окремо) і утворює склад правопорушення, за яке настає відповідальність за пунктом 1 статті 17 коментованого Закону.

У випадку притягнення суб'єкта господарювання до фінансової відповідальності за невиконання обов'язку, встановленого пунктом 1 статті 3 Закону №265/95-ВР, перевірці підлягають обставини безпосереднього здійснення розрахункової операції, однак, її непроведення через РРО, та/або здійснення розрахункової операції на більшу суму, ніж проведено через РРО.

У випадку притягнення суб'єкта господарювання до фінансової відповідальності за невиконання обов'язку, встановленого пунктом 2 статті 3 Закону №265/95-ВР перевірці підлягають як обставини видачі/невидачі розрахункового документа, так і обставини відповідності такого вимогам щодо форми і змісту.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 02.02.2023 у справі №500/6845/21, від 16.05.2024 у справі №520/4564/23.

Як вже було зазначено вище, судом на підставі пояснень сторін, та за наслідком аналізу наявних матеріалів справи, встановлено, що, відповідно до декларації про майновий стан і доходи за 2021 рік, валовий дохід ФОП ОСОБА_1 становить 11914951,94 грн., та відповідно до банківської виписки наявної у матеріалах справи вбачається, що нею, протягом 2021 року було отримано дохід у розмірі 9927552,29 грн. без ПДВ. Позивач пояснює, що нею було самостійно встановлено, що при поданні податкової декларації про майновий стан і доходи за 2021 рік було помилково включено до складу валового доходу за 2021 рік суму доходу 11914951,04 грн, отриману позивачем з урахуванням ПДВ, тому останнім, до моменту початку проведення позапланової перевірки, було подано уточнюючу податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2021 рік, за період з 01.01.2021 до 31.12.2021 із правильною сумою доходу - 10023144,93.

Пунктом 50.1 статті 50 Податкового кодексу України визначено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті:

а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку. Цей штраф не застосовується у разі подання уточнюючого розрахунку до податкової декларації з податку на прибуток підприємств за попередній податковий (звітний) рік з метою здійснення самостійного коригування відповідно до статті 39 цього Кодексу у строк не пізніше 1 жовтня року, наступного за звітним;

б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.

При цьому пункт 50.2 ПКУ встановлює пряму заборону: платник податків під час проведення документальних планових та позапланових перевірок не має права подавати уточнюючі податкові декларації (розрахунки) до поданих раніше декларацій з відповідного податку і збору за звітний (податковий) період, який перевіряється контролюючим органом.

Слід звернути увагу на те, що в даному судовому спорі призначення позапланової документальної перевірки відбулось на підставі пп. 78.1.5 п. 78.1 ст. 78 ПК України, відповідно до якого документальна позапланова перевірка здійснюється, у випадку, якщо платником податків подано в установленому порядку контролюючому органу заперечення до акта перевірки та/або додаткові документи в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, або скаргу на прийняте за її результатами податкове повідомлення-рішення, в яких вимагається повний або частковий перегляд результатів відповідної перевірки або скасування прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення у разі, коли платник податків у своїй скарзі (запереченнях) посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об'єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали предметом оскарження.

Крім того, необхідно зазначити, що перевірка на підставі зазначеної правової норми є додатковою (похідною) та нерозривно пов'язана з первинною перевіркою і є її невід'ємною частиною, оскільки під час такої повторної перевірки досліджуються не всі питання, які були предметом первинної перевірки, а лише ті, які були порушені платником податків у відповідній скарзі або запереченнях. Тобто, додаткова (повторна) перевірка, призначена на підставі підпункту 78.1.5 пункту 78 статті 78 ПК України, є своєрідним способом усунення недоліків, пов'язаних з недостатнім (неповним) дослідженням відповідних питань під час первинної перевірки.

Вказані висновки узгоджуються із правовою позицією сформованою в постанові Верховного Суду від 26.06.2024 у справі № 280/3826/19.

Згідно з абз. 2 пп. 86.7.1. п. 86.7 ст. 87 ПК України, розгляд матеріалів перевірки здійснюється комісією з питань розгляду заперечень контролюючого органу протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів і пояснень відповідно до цього пункту (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у запереченнях, додаткових документах та поясненнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу

Відповідно, у даному випадку, направлення уточнюючих декларації 05.11.2024 неможливо вважати такими, що були направлені до початку проведення перевірки.

Як вже було зазначено вище, відповідно до декларації про майновий стан і доходи 2021 рік валовий дохід ФОП ОСОБА_1 становить 11914951,94 грн. без ПДВ, а відповідно до наданих банківських виписок про отримані кошти по рахунках НОМЕР_2 відкритий в АТ КБ «ПриватБанк» за період з 20.02.2021 по 31.12.2021 та НОМЕР_3 відкритий в КИЇВСЬКЕ ГРУ АТ КБ «ПРИВАТБАНК», М.КИЇВ за період з 04.0.2021 по 20.02.2021 на загальну суму надходжень 9293047,79 грн. без ПДВ., розбіжність становить 2621904,15 грн., дійсно ФОП ОСОБА_1 05.11.2024 подано уточнюючу податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2021 рік, однак, відповідно до приписів п.50.2 статті 50 ПК У зі змінами та доповненнями, платник податків під час проведення документальних планових та позапланових перевірок (з урахуванням термінів продовження, зупинення або перенесення термінів її проведення) не має права подавати уточнюючі податкові декларації (розрахунки) до поданих ним раніше податкових декларацій з відповідного податку і збору за звітний (податковий) період, який перевіряється контролюючим органом.

Вирішуючи питання об'єктивно, слід звернути увагу на об'єктивну сторону складу правопорушення, а саме дії, які складають суть протиправної поведінки платника податків, то в контексті пункту 1статті 17 Закону № 265/95-ВР відповідальність настає за дії, які за своєю суттю та способом спрямовані на приховування належного обліку здійсненої розрахункової операції на повну суму з використанням реєстраторів розрахункових операцій, тощо.

Враховуючи, що подання декларації після винесення ППР чи проведення перевірки забороняється, а також з огляду на те, що розбіжність у сумі 730097,14 лишається необґрунтованою, беручи до уваги що сума розбіжності встановлена контролюючим органом на підставі, зокрема, наданих позивачем платіжних доручень, суд погоджується із позицією відповідача в цій частині.

Отже, суд доходить висновку, що податкове повідомлення-рішення № 52234/10-36-24-05/2242817581 від 03.12.2024 прийнято відповідачем правомірно.

Вирішуючи питання правомірності податкового повідомлення-рішення № 36517/10-36-24-05/2242817581 від 01.08.2024, яким позивачу збільшено зобов'язання з податку на додану вартість на 474078,00 грн. та застосовано штрафну санкцію у розмірі 47407,80 грн. суд виходить з такого.

Правові засади оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу ХХ ПК України.

Відповідно до п.187.1 ст.187 ПК України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

Відповідно до п.198.3 ст.198 ПК України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/ послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи); ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України. Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/ послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Слід звернути увагу, що в акті перевірки зазначено, що ФОП ОСОБА_1 за 2021 рік задекларовано валовий дохід у сумі 11914951,94 грн. від реалізації товарно-матеріальних цінностей відповідно податкової декларації про майновий стан доходи за 2021 рік (№9307079586 від 09.02.2023),

Згідно поданих до контролюючого органу ФОП ОСОБА_1 податкових декларацій: податку на додану вартість у періоді з 01.01.2022 по 31.12,2022, а саме даних колонки А ряд. 1.1 та колонки А ряд. 1.3 Обсяги постачання з урахуванням коригувань (без ПДВ) складає загалом 9 979 903,00 грн.

Проведеною перевіркою встановлено заниження податкових зобов'язань з податку на додану вартість за період діяльності з 01.01.2021 по 31.12.2021 обсягу постачання (без ПДВ) на сум) 1 935 048,94 грн. та суми податку на додану вартість на суму 387 009,79 грн. Інформацію пре дебіторську та кредиторську ФОП ОСОБА_1 на запит про надання документів від 20.05.2024 року № 6134/12/10-36-24-05 не надала.

Також перевіркою не встановлено використання в господарській діяльності ФОП ОСОБА_1 придбаних ТМЦ, які віднесені до складу податкового кредиту за 2022 рік на загальну суму 158756,40 грн., а саме на наступні товари/послуги: БСГ В5 Р3 F50, БСГ В20 Р4 F200 W6 3, бетонна суміш БСГ С20/25 S 4 F50 W6, піч для піци ЕS 4 GGF, плитка SAINT LAURENT чорний 607*607 9АС50, рисо варка електрична GoodFood ERC56, Скиборізка FА 220, стіл для піци РS 900, цвях голевий 5 дрот. зв. 3,0х22 мм, гар. цинк FZV (7200)

Пояснень та документального підтвердження використання вказаних ТМЦ у господарській діяльності позивачем не надано також і суду.

Також перевіркою не встановлено використання в господарській діяльності ФОП ОСОБА_1 придбаних ТМЦ, які віднесені до складу податкового кредиту за 2023 рік на загальну суму 276569,90 грн., а саме на наступні товари/послуги: бетонна суміш БСГ С16/20 S4 F150 W6, бетонна суміш БСГ С25/30 S4 F150 W6, бетонна суміш БСГ С12/15 S4 F75, бетонна суміш БСГ С12/15 S4 F75, бетонна суміш БСГ С12/15 S4 F75, бетонна суміш БСГ С12/15 S4 F75, бетонна суміш БСГ С12/15 S4 F75, бетонна суміш БСГ С12/15 S4 F75, бетонна суміш БСГ С12/15 S4 F75, бетонна суміш БСГ С12/15 S4 F75, бетонна суміш БСГ С12/15 S4 F75, бетонна суміш БСГ С12/15 S4 F75, бетонна суміш БСГ С12/15 S4 F75, бетонна суміш БСГ С12/15 S4 F75, бетонна суміш БСГ С12/15 S4 F75, бетонна суміш БСГ С12/15 S4 F75, бетонна суміш БСГ С12/15 S4 F75 Ф, бетонна суміш БСГ С12/15 S4 F75 бетонна суміш БСГ С12/15 S4 F75, доступ до мережі інтернет за адресою: Київська область, Яготинський р-н., м. Яготин, вул. Вокзальна, буд. 11 у грудні 2023 року, доступ до мережі інтернет за адресою: Київська область, Яготинський р-н., м. Яготин, вул.. Вокзальна, буд. 11 у жовтні 2023 року, доступ до мережі інтернет за адресою: Київська область, Яготинський р-н., м. Яготин, вул. Вокзальна, буд. 11 у листопаді 2023 року, доступ до мережі інтернет за адресою: Київська область, Яготинський р-н., м. Яготин, вул. Вокзальна, буд. 11 у серпні 2023 року.

Суд погоджується, що об'єкт за адресою Київська область, Яготинський р-н., м. Яготин, вул. Вокзальна, буд. 11 не обліковано, як об'єкт, на якому позивач здійснює господарську діяльність, тобто суд погоджується з доводами контролюючого органу в цій частині у повному обсязі.

Поряд з цим, щодо пояснень позивача стосовно того, що бетонна суміш та металеві цвяхи використовувались нею при заливки цокольного фундаменту та укріплення даху забійного цеху суд враховує наступне.

Позивачем надано до суду та контролюючому органу документально підтверджені докази придбання бетонної суміші та металевих цвяхів (т.4 а.с. 12-99), при цьому не є спірною саме сума витрат на такі ТМЦ у загальному розмірі 276569,90 грн, на думку відповідача є недоведеним використання цих ТМЦ саме у господарській діяльності позивача.

Разом із цим, у матеріалах справи міститься дефектний акт №Ш-23 на проведення поточних ремонтних заходів щодо забойного цеху та прилеглої території виробництва за місцем розташування: Київська область, с. Нечипорівка, вул. Садова, 18Б та кошторис № Ш-23 від 01.04.2023 на проведення поточних ремонтних заходів щодо забойного цеху та прилеглої території виробництва за місцем розташування: Київська область, с. Нечипорівка, вул. Садова, 18Б. В якості доказу здійснених ремонтних робіт суду надано акт приймання-здачі відремонтованих, реконструйованих робіт та модернізованих об'єктів (забійний цех), ремонт якого здійснювався з 25.04.2023 по 24.08.2023 (122 дні) віл 24.08.2023 на суму 350239,53 грн., будь-яких інших документів на підтвердження здійснення ремонтних робіт суду не надано, як і не було надано до перевірки.

Враховуючи відсутність інших доказів, які б підтверджували здійснення ремонтних робіт у забойному цеху позивача, суд погоджується із доводами відповідача, щодо відсутності належних доказів використання в господарській діяльності ФОП ОСОБА_1 придбаних ТМЦ, які віднесені до складу податкового кредиту за 2023 рік на загальну суму 276569,90 грн.

При цьому, суд відхиляє доводи позивача стосовно того, що помилковість відображення податкового кредиту з податку на додану вартість пояснюється тим, що при подані декларації про майновий стан і доходи за 2021 рік ним було помилково включено до складну валового доходу за 2021 рік, суму доходу 11914951,04 грн., отриману позивачем з урахуванням податку на додану вартість, і саме тому до моменту початку проведення позапланової перевірки останнім було подано уточнюючу податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2021 рік, згідно якої загальна сума отриманого доходу ФОП ОСОБА_1 за період з 01.01.2021 до 31.12.2021 складає 10023144,93 грн, що підтверджується квитанцією № 2 від 05.11.2024, а також щодо податкової декларації за 2023 рік, які було подано в один і той самий день 05.11.2024, оскільки, як вже було вказано вище, пункт 50.2 ПКУ встановлює пряму заборону: платник податків під час проведення документальних планових та позапланових перевірок не має права подавати уточнюючі податкові декларації (розрахунки) до поданих раніше декларацій з відповідного податку і збору за звітний (податковий) період, який перевіряється контролюючим органом.

Враховуючи викладене, доводи позивача не знайшли свого підтвердження і в цій частині також, відповідно підстави для скасування податкового повідомлення-рішення № 36517/10-36-24-05/2242817581 від 01.08.2024 відсутні.

Решта доводів та посилань сторін у справі висновків суду не спростовують.

Судом враховується, що згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно положень ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи встановлені судом обставини справи, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 72-77, 139, 243 246 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено та підписано 27 квітня 2026 року.

Суддя Кочанова П.В.