Україна
Донецький окружний адміністративний суд
27 квітня 2026 року Справа№200/979/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області (місто Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області в якому просила:
визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову ОСОБА_1 у переведені (призначені) з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2, яке викладено в листі від 04.12.2025 за №55551-50538/Д-02/8-0500/25;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) перевести ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 зі зменшенням пенсійного віку відповідно до пункту «б» частини першої статті 13 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» в редакції, яка діяла до ухвалення Закону України від 02.03.2015 №213- VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», з урахуванням його застосування відповідно до рішення Конституційного Суду від 23.01.2020 №1-р/2020.
В обґрунтування позову зазначено, що 06.11.2025 позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про переведення (призначення) з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та до пункту «б» частини першої статті 13 Закону України № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення».
Проте, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було відмовлено у переведені (призначені) з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у зв'язку з недосягненням необхідного пенсійного віку та відсутністю необхідного страхового стажу, а саме: після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу у жінок не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Вважаючи свої права порушеними позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Ухвалою від 25.02.2026 року відкрито провадження по справі.
12.03.2026 року відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зауважив, що заява позивача від 06.11.2025 носить консультативний характер, а відтак була розглянута відповідно до Закону України «Про звернення громадян».
Таким чином відповідач наголошує, що ним в межах компетенції було надано відповідь від 04.12.2025 за №55551-50538/Д-02/8-0500/25 на звернення позивача, яка не є рішенням про відмову в перерахунку пенсії.
Відтак Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області вважає позов безпідставним.
Ухвалою суду від 27.04.2026 року в задоволенні клопотання від 19.02.2026 року про поновлення строку звернення до суду, - відмовлено. Позовну заяву в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 30.11.2023 №056650003535 та, як наслідок, зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) перевести ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з 27 листопада 2023 року з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, - залишено без розгляду.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
06.11.2025 на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України надійшло звернення позивача №ВЕБ-05001-Ф-С-25-267451 наступного змісту: «Доброго дня. Я б хотіла дізнатися, чи можна мені з пенсії по інвалідності перейти на пенсію за віком (список 2). І треба відцифровувати трудову книжку. Дякую.».
Листом від 04.12.2025 за №55551-50538/Д-02/8-0500/25, наданим у відповідь на зазначене звернення, зазначено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі- Головне управління) відповідно до Закону України «Про звернення громадян» в межах компетенції розглянуто Ваше звернення на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України від 06.11.2025 №ВЕБ-05001-Ф-С-25-267451, яке зареєстроване 06.11.2025 за №50538/Д-0500-25. За результатами розгляду повідомляємо наступне.
З 12.12.2019 Ви перебуваєте на обліку та отримуєте пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).
Відповідно до даних електронної пенсійної справи страховий стаж враховано по 31.03.2018, що складає 21 рік 05 місяць 09 днів (у т.ч за Списком №2-14 років), додатковий стаж 09 років 05 місяців 14 днів ( стаж з дати встановлення інвалідності до досягнення пенсійного віку).
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058 право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 мають жінки, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Право на пенсійну виплату відповідно до частини 2 статті 114 Закону №1058 мають жінки після досягнення такого віку: 54 роки 6 місяців - які народилися з 01 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року. Отже, враховуючи зазначене, для перерахунку пенсії за віком Ви не маєте право, оскільки відсутній необхідний страховий стаж - 25 років (при переході на пенсію за віком додатковий стаж при розрахунку не враховується) .
На вебпорталі функціонує сервіс «Електронна трудова книжка», який надає доступ застрахованій особі до інформації про трудові відносини за даними звітних відомостей роботодавця до системи персоніфікованого обліку (починаючи з 1998 року), а також надає можливість подання сканкопій трудової книжки в розділі «Сканкопія трудової книжки».
Після перевірки та опрацювання Пенсійним фондом України даних та внесення їх до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування формується електронний варіант трудової книжки.
Для перевірки електронної трудової книжки увійдіть до особистого кабінету на вебпорталі за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП), банківської картки (BankID).
Оберіть в лівому боковому меню пункт «Електронна трудова книжка». У разі, якщо особа або її роботодавець надавали сканкопії документів про трудову діяльність, результат оцифрування можна переглянути у вкладці «Відцифрована ЕТК». Електронна трудова книжка-це цифровий аналог паперової трудової книжки, тому в ній повинно відображатися уся наявна інформація про стаж, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення.
Якщо в Вашому особистому кабінеті на вебпорталі не відображаються данні електронної трудової книжки, пропонуємо Вам повторно надати сканкопію трудової книжки для оцифрування.
Для цього Вам необхідно: зайти в особистий кабінет на вебпорталі за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП); обрати меню «Надання сканкопій трудової книжки»; додати скановані файли та відправити до Пенсійного фонду України, завіривши копії КЕП.
Просимо при наступних зверненнях враховувати вимоги абзацу восьмого пункту 10 розділу IV Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 №13-1, в частині надання сертифікату шифрування кваліфікованого електронного підпису, згенерованого будь-яким кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг, у разі якщо Ви бажаєте отримувати відповіді на звернення електронною поштою.
Слід зауважити, що надсилання персональних даних на електронну пошту містить ризик доступу третіх осіб до інформації та її розголошенню.
У разі незгоди з відповіддю органів Пенсійного фонду України Ви маєте право оскаржити їх дії або бездіяльність до вищого органу або у судовому порядку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.
Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.
Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян регулюється спеціальними законами з урахуванням особливостей умов праці, характеру, складності і значущості виконуваної роботи, ступеня відповідальності, певних обмежень конституційних прав і свобод тощо.
Статтею 44 Закону № 1058-IV встановлено порядок звернення за призначення (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 5 ст. 45 Закону № 1058-IV визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846; далі - Порядок).
Згідно з п. 1.5. Порядку заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
Пунктом 4.1. Порядку передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Відповідно до п. 4.3. Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу 2 пп. 3 п. 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку.
Додатком 2 до переліку визначена форма заяви про призначення/перерахунок пенсії.
Як свідчать матеріали справи, позивач 06.11.2025 звернувся до Відповідача із заявою, в якій поставлено питання про можливість переходу з пенсії по інвалідності перейти на пенсію за віком та щодо необхідності відцифровувати трудову книжку. Інших питань заява не містить.
Верховний Суд, вирішуючи питання правомірності не розгляду органом пенсійного фонду заяви, форма якої не відповідає тій, яка встановлена Порядком N 22-1, у постанові від 27.11.2019 у справі N 748/696/17 вказав, що важливим при вирішенні спірних правовідносин є зміст зазначеної заяви, який очевидно дає змогу оцінити намір заявника. На цій підставі Суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність органу пенсійного фонду і вказав, що відмовивши позивачу в розгляді його заяви по суті, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача як пенсіонера (соціальної групи населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій у частині соціального захисту).
Аналогічний підхід до вирішення подібних правовідносин застосований Верховним Судом у постановах від 30.05.2018 у справі N 537/3480/17, від 27.11.2019 у справі N 748/696/17, від 26.02.2020 у справі N 541/543/17-а, від 16.12.2021 у справі N 500/1879/20 та від 09.08.2023 у справі N 520/5045/2020.
Враховуючи зазначені висновки суд вважає, що заява позивача від 06.11.2025 носить консультативний характер, очевидного наміру (вимоги) про перехід з одного виду пенсії на інший така заява не містить.
На підставі наведеного суд погоджується з позицією відповідача щодо розгляду заяви від 06.11.2025 року саме на підставі вимог Закону України «Про звернення громадян».
Також суд зауважує, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області №056650003535 від 02.03.2026 року, яким позивачу відмовлено в задоволенні заяви від 23.02.2026 про перехід з пенсії по інвалідності 3 групи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по віку за Списком №2, позивачем не оскаржується.
Згідно з частиною 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області (місто Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Стойка