Ухвала від 27.04.2026 по справі 917/771/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

адреса юридична: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, адреса для листування: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36607, тел. (0532) 61 04 21, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/

Код ЄДРПОУ 03500004

УХВАЛА

про залишення заяви без руху

27.04.2026 Справа № 917/771/26

м. Полтава

Суддя Господарського суду Полтавської області Паламарчук В.В., розглянув матеріали

за заявою ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи

Встановив: ОСОБА_1 звернулась до Господарського суду Полтавської області з заявою (вхід. №801/26 від 20.04.2026) про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність відповідно до статті 115 Кодексу України з процедур банкрутства.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.04.2026 року справі присвоєно єдиний унікальний номер 917/771/26 та визначено головуючим суддю Паламарчука В.В.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Статтею 113 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що провадження у справах про неплатоспроможність боржника - фізичної особи, фізичної особи - підприємця здійснюється в порядку, визначеному цим Кодексом для юридичних осіб, з урахуванням особливостей, встановлених Книгою 4 Кодексу України з процедур банкрутства.

Згідно з частини 3 статті 37 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд залишає без руху заяву про відкриття провадження у справі з підстав, передбачених статтею 174 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням вимог цього Кодексу.

Вимоги до заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність містяться, зокрема, у статтях 115, 116 Кодексу України з процедур банкрутства.

Відповідно до частини 1 статті 116 Кодексу України з процедур банкрутства заява про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність подається боржником за наявності підстав, передбачених цим Кодексом, а саме підстав, визначених у частині 2 статті 115 Кодексу України з процедур банкрутства.

Господарський суд, розглянув заяву ОСОБА_1 про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність та додані до неї документи, прийшов до висновку про необхідність залишення її без руху, враховуючи таке:

1. Відповідно до п. 11 ч. 3 ст. 116 КУзПБ до заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, серед іншого, додається декларація про майновий стан боржника за формою, затвердженою державним органом з питань банкрутства.

Згідно частини 5 статті 116 Кодексу України з процедур банкрутства, декларація про майновий стан подається боржником за три роки (за кожен рік окремо), що передували року подання до суду заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність. Боржник також подає декларацію про майновий стан за рік, в якому подається заява про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, станом на перше число місяця, що передує місяцю подання заяви до суду.

До членів сім'ї боржника належать особи, які перебувають у шлюбі з боржником (у тому числі якщо шлюб розірвано протягом трьох років до дня подання декларації), а також їхні діти, у тому числі повнолітні, батьки, особи, які перебувають під опікою чи піклуванням боржника, інші особи, які спільно з ним проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки (крім осіб, взаємні права та обов'язки яких з боржником не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.

Як вбачається із поданих суду документів, заявницею до заяви про відкриття провадження у справі долучено декларації про майновий стан боржника за 2023- 2025 роки, а також декларацію за 2026 рік, складену станом на 01.12.2025 року. Суд зазначає, що подання декларації за 2026 рік станом на дату, що передує початку цього календарного року, є логічно суперечливим та унеможливлює встановлення реального стану доходів і майна боржника за відповідний період.

Подання декларації про майновий стан надає можливість не лише встановити перелік та вартість майна, стан доходів та витрат на відповідну дату, а й динаміки розміру активів за відповідний період. Поряд з цим, ця декларація повинна містити відомості, що можуть свідчити про ухилення боржника від погашення боргу перед кредиторами.

Судова палата для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у справі №910/6639/20 також зазначила, що включення до кола членів сім'ї осіб, які перебувають у шлюбі з боржником (у тому числі якщо шлюб розірвано протягом трьох років до дня подання декларації), а також їхніх дітей, у тому числі повнолітніх, батьків, осіб, які перебувають під опікою чи піклуванням боржника, пояснюється фідуціарним, зазвичай, характером відносин боржника з цими особами (обов'язок діяти якнайкраще в інтересах таких осіб), що може сприяти ухиленню від виконання боржником зобов'язань перед кредиторами шляхом перереєстрації майна (майнових прав) на цих осіб. До цих зловживань правом боржник може вдатись незалежно від того, що ці особи проживають окремо від боржника, не пов'язані з ним спільним побутом та сімейними правами і обов'язками.

Отже, подані заявником декларації про майновий стан боржника не можуть вважатись належним доказом виконання заявником пункту 11 частини 3 статті 116 Кодексу України з процедур банкрутства.

2. Разом з тим, відповідно до ч.4 ст. 116 Кодексу України з процедур банкрутства разом із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржник зобов'язаний подати пропозиції щодо реструктуризації боргів (проект плану реструктуризації боргів).

Отже, при поданні до господарського суду заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, обов'язком боржника є складення реального (виконуваного) проекту плану реструктуризації, який після розгляду господарським судом грошових вимог та формування реєстру кредиторів розробляється, уточняється та погоджується з кредиторами.

ОСОБА_1 долучено проект плану реструктуризації боргів, відповідно до якого боржник вказує, що дохід, який отримує 8 500,00грн, з них щомісячно виділятиметься для погашення вимог - 4 500,00грн, розмір, який залишатиметься боржнику на задоволення побутових потреб в місяць - 4 000,00грн; сума, яка підлягатиме прощенню - 61 304,87грн.

Разом з тим, до матеріалів заяви долучено Договір про розстрочення авансування винагороди арбітражного керуючого від 14.01.2026, згідно якого ОСОБА_1 внесла на депозитний рахунок суду грошові кошти у розмірі 7 570,00грн; решту суми у розмірі 42 350,00грн Боржник зобов'язується сплачувати впродовж 5 місяців по 8 470,00грн щомісячно, на депозитний рахунок господарського суду.

Враховуючи, що дохід боржника становить 8 500,00 грн, а щомісячний платіж за договором розстрочення - 8 470,00 грн, суд вважає, що залишок коштів у розмірі 30,00 грн об'єктивно не може забезпечити реального виконання запропонованого плану реструктуризації боргів.

Разом з тим, суд звертає увагу, що запропонований проект плану реструктуризації боргів, не містить інформації стосовно врахування боржником сум на виплату винагороди арбітражного керуючого.

Отже зазначені обставини свідчать про ознаки формального підходу до виконання вимог закону, що суперечить принципу добросовісності. Для запобігання зупиненню процедури через відсутність фінансування, суд вважає за необхідне отримати підтвердження реальності джерел таких виплат.

3. Крім того, дослідивши матеріали заяви, суд встановив наявність суперечностей у відомостях щодо місця проживання (реєстрації) заявниці.

Так, у заяві про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність ОСОБА_1 зазначила адресу: АДРЕСА_1 .

Водночас, відповідно до доданого до заяви Витягу з реєстру територіальної громади №2025/017868602 від 28.11.2025, ОСОБА_1 зареєстрована з 26.06.2012 за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно з частиною 3 статті 37 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд залишає без руху заяву про відкриття провадження у справі з підстав, передбачених статтею 174 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням вимог цього Кодексу.

Відповідно до частини 1 статті 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Згідно з частиною 2 статті 174 Господарського процесуального кодексу України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи, що заяву про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність подано без додержання вимог Кодексу України з процедур банкрутства, суд вважає за необхідне залишити її без руху, повідомити заявницю про зазначені недоліки та надати строк для їхнього усунення.

Попередити ОСОБА_1 про те, що у разі не усунення недоліків заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із заявою.

Керуючись статтями 113, 115, 116 Кодексу України з питань банкрутства, статтями 174, 233-235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність - залишити без руху.

2. Встановити строк на усунення недоліків - 10 (десять) днів з дня вручення ухвали про залишення заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність без руху.

3. Запропонувати заявнику усунути недоліки заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність у встановлений строк, шляхом надання:

- належним чином заповнену декларацію про майновий стан боржника за 2026 рік, станом на перше число місяця, що передує місяцю подання заяви до суду;

- письмових пояснень щодо джерел походження коштів для виконання умов договору про розстрочення авансування ;

- доказів наявності інших доходів, заощаджень або документальне підтвердження згоди третіх осіб на фінансування процедури, оскільки задекларований дохід у 8500,00 грн є недостатнім для одночасного виконання зобов'язань перед арбітражним керуючим та забезпечення власного прожиткового мінімуму;

- доказів на підтвердження письмових пояснень з приводу того, на які потреби були використані кредитні кошти у конкретизованому списку кредиторів;

- уточненого проекту плану реструктуризації боргів, з урахуванням умов Договору про розстрочення авансування винагороди арбітражного керуючого від 14.01.2026;

- уточнення фактичної адреси проживання та реєстрації, а також усунути розбіжності між текстом заяви та доданими до неї документами

4. Копію ухвали направити заявнику.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.

Суддя Паламарчук В.В.

Попередній документ
136003919
Наступний документ
136003921
Інформація про рішення:
№ рішення: 136003920
№ справи: 917/771/26
Дата рішення: 27.04.2026
Дата публікації: 28.04.2026
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Господарське
Суд: Господарський суд Полтавської області
Категорія справи: Господарські справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи про банкрутство, з них:
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено склад суду (21.04.2026)
Дата надходження: 21.04.2026
Предмет позову: Заява арбітражного керуючого про участь у справі
Учасники справи:
суддя-доповідач:
ПАЛАМАРЧУК В В
позивач (заявник):
Скрипніченко Галина Степанівна
представник позивача:
Тімонов Андрій Ігорович