вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63
16.04.2026м. ДніпроСправа № 904/5786/24
За позовом керівника Берестинської окружної прокуратури Харківської області (63304, Харківська область, м. Берестин, вул. Історична, буд. 73) в інтересах держави в особі
позивача 1: Північно-східного офісу Держаудитслужби (61022, Харківська область, м.Харків, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під'їзд, 10 поверх, код ЄДРПОУ 40478572),
позивача 2: Кегичівської селищної ради (64003, Харківська область, Берестинський район, сел. Кегичівка, вул. Волошина, буд. 33, код ЄДРПОУ 04396963)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» (49001, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Січових стрільців, буд. 4 Д, код ЄДРПОУ 42082379)
про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 85 543,99 гривень
Суддя Дичко В.О.
Секретар судового засідання Пилипенко В.Р.
Представники:
від прокуратури: Біленко О.А. (службове посвідчення № 070038 від 01.03.2023)
від позивача 1: не з'явився
від позивача 2: не з'явився
від відповідача: Відякіна Х.В. (довіреність № ДнЕП20251223017 від 23.12.2025)
Керівник Берестинської окружної прокуратури Харківської області звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Північно-східного офісу Держаудитслужби та Кегичівської селишної ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» про визнання недійсними додаткових угод № 1 від 20.01.2023, № 3 від 13.02.2023, № 4 від 06.03.2023, № 5 від 10.04.2023, №8 від 05.07.2023, № 9 від 08.08.2023, № 10 від 12.09.2023, № 11 від 10.10.2023, № 12 від 06.11.2023, № 13 від 11.12.2023, № 14 від 21.12.2023 до договору № 04396963 від 28.12.2022 про закупівлю електричної енергії, укладеного Кегичівською селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги», а також стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» на користь Кегичівської селищної ради безпідставно збережених коштів у сумі 82 885,01 гривень.
Судові витрати просить покласти на відповідача.
В обґрунтування позову прокурор зазначає, що додаткові угоди №№ 1, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 до договору № 04396963 від 28.12.2022 про закупівлю електричної енергії підлягають визнанню недійсними, оскільки укладені в порушення вимог п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», тому грошові кошти, що надмірно сплачені на виконання цих додаткових угод, мають бути повернуті Кегичівській селищній раді.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 14.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 904/5786/24 та призначено підготовче засідання на 04.02.2025 об 11:00 год.
14 січня 2025 року Господарським судом Дніпропетровської області прийнято до розгляду заяву керівника Берестинської окружної прокуратури Харківської області від 09.01.2025 про збільшення розміру позовних вимог та ухвалено подальший розгляд справи № 904/5786/24 здійснювати з такими позовними вимогами:
- визнати недійсними додаткові угоди № 1 від 20.01.2023, № 3 від 13.02.2023, № 4 від 06.03.2023, № 5 від 10.04.2023, № 8 від 05.07.2023, № 9 від 08.08.2023, № 10 від 12.09.2023, № 11 від 10.10.2023, № 12 від 06.11.2023, № 13 від 11.12.2023, № 14 від 21.12.2023 до договору №04396963 від 28.12.2022 про закупівлю електричної енергії, укладеного Кегичівською селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги»;
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» на користь Кегичівської селищної ради безпідставно збережені кошти в сумі 85 543,99 гривень.
24 січня 2025 року через підсистему «Електронний суд» до Господарського суду Дніпропетровської області від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому Товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» заперечує проти позову та просить відмовити в повному обсязі.
29 січня 2025 року через підсистему «Електронний суд» до Господарського суду Дніпропетровської області від позивача 1 надійшли пояснення. Північно-східний офіс Держаудитслужби просить розгляд справи № 904/5786/24 здійснювати без участі представника позивача 1.
30 січня 2025 року через підсистему «Електронний суд» до Господарського суду Дніпропетровської області від керівника Берестинської окружної прокуратури Харківської області надійшла відповідь на відзив.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 04.02.2025 відкладено підготовче засідання у справі № 904/5786/24 на 04.03.2025 об 11:00 год.
06 лютого 2025 року через підсистему «Електронний суд» до Господарського суду Дніпропетровської області від відповідача надійшло заперечення щодо відповіді на відзив.
04 березня 2025 року через підсистему «Електронний суд» до Господарського суду Дніпропетровської області від Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» надійшло клопотання про зупинення розгляду справи № 904/5786/24 до розгляду Великою Палатою Верховного Суду справи № 920/19/24.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 04.03.2025 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено підготовче засідання у справі № 904/5786/24 на 20.03.2025 о 12:00 год.
20 березня 2025 року Господарським судом Дніпропетровської області ухвалено провести підготовче провадження у справі № 904/5786/24 упродовж розумного строку та відкладено підготовче засідання у справі № 904/5786/24 на 17.04.2025 об 11:30 год.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 17.04.2025 відкладено підготовче засідання у справі № 904/5786/24 на 20.05.2025 о 10:00 год.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 20.05.2025 задоволено клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» від 04.03.2025, зупинено провадження у справі № 904/5786/24 до закінчення перегляду в касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду судових рішень у справі № 920/19/24.
23 грудня 2025 року через підсистему «Електронний суд» до Господарського суду Дніпропетровської області від керівника Берестинської окружної прокуратури Харківської області надійшло клопотання, в якому просить поновити провадження у справі № 904/5786/24 через усунення обставин, що викликали його зупинення. Повідомляє, що справа № 920/19/24 розглянута Великою Палатою Верховного Суду.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 23.12.2025 задоволено клопотання Берестинської окружної прокуратури Харківської області, поновлено провадження у справі № 904/5786/24 та призначено підготовче засідання у справі № 904/5786/24 на 20.01.2026 о 12:00 год.
19 січня 2026 року через підсистему «Електронний суд» до Господарського суду Дніпропетровської області від відповідача надійшла заява про повернення позовної заяви. Товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» вказує, що Конституційний Суд України в Рішенні від 03.12.2025 № 6-р(ІІ)/2025 визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), окремі приписи абз. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII (зі змінами) в тім, що вони надають прокуророві можливість здійснювати представництво інтересів держави в суді у зв'язку з нездійсненням або неналежним здійсненням захисту цих інтересів органом державної влади, органом місцевого самоврядування чи іншим суб'єктом владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження. Зауважує, що Берестинська окружна прокуратура Харківської області звернулась до суду з позовом в інтересах держави в особі Кегичівської селищної ради у зв'язку з невжиттям останньою заходів цивільно-правового характеру щодо визнання недійсними додаткових угод до договору № 04396963 від 28.12.2022 року. Разом із тим, Конституційний Суд України в Рішенні від 03.12.2025 № 6-р(ІІ)/2025 виснував, що окремі приписи абз. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» в тім, що вони надають прокуророві можливість здійснювати представництво інтересів держави в суді у зв'язку з нездійсненням або неналежним здійсненням захисту цих інтересів органом державної влади, органом місцевого самоврядування чи іншим суб'єктом владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, не відповідають вимозі юридичної визначеності як складнику конституційного принципу верховенства права (правовладдя). Ураховуючи вищевикладене, відповідач просить повернути позовну заяву про визнання недійсними додаткових угод №№ 1, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 до договору про закупівлю електричної енергії № 04396963 від 28.12.2022 та стягнення грошових коштів у сумі 85 543,99 грн і додані до неї документи керівнику Берестинської окружної прокуратури Харківської області у зв'язку з відсутністю в нього підстав для звернення до суду в інтересах держави.
19 січня 2026 року через підсистему «Електронний суд» до Господарського суду Дніпропетровської області від керівника Берестинської окружної прокуратури Харківської області надійшла заява, в якій заперечує проти задоволення заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» про повернення позовної заяви прокурору.
Прокуратура зауважує, що згідно з п. 4 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 03.12.2025 № 6-р(ІІ)/2025 не поширюється на правовідносини щодо представництва прокурором інтересів держави в суді, які виникли під час чинності окремих приписів абз. 1 ч. 3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII (зі змінами), визнаних неконституційними, та продовжують існувати після втрати ними чинності.
Зазначає, що виключність звернення саме прокурора до суду в даному випадку обґрунтовується заподіянням шкоди інтересам Кегичівської селищної ради Берестинського району Харківської області, що потягло за собою нераціональне використання коштів місцевого бюджету, а також порушення законодавчо встановлених принципів проведення публічних закупівель у частині добросовісної конкуренції серед учасників, максимальної економії, ефективності використання бюджетних коштів, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, запобігання корупційним діям і зловживанням. Також тривалість існування вказаних порушень (майже 2 роки) та невжиття іншими зацікавленими особами дієвих заходів до виправлення ситуації свідчать, що, крім прокуратури, жоден державний орган не може ефективно захистити інтереси держави в даному випадку. Вищезазначене є достатньою підставою для захисту інтересів держави органами прокуратури шляхом пред'явлення позову.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 20.01.2026 відмовлено в задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» від 19.01.2026 про повернення позовної заяви і доданих до неї документів керівнику Берестинської окружної прокуратури Харківської області, закрито підготовче провадження у справі №904/5786/24 та призначено справу до розгляду по суті в судовому засіданні на 03.02.2026 о 10:30год.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 03.02.2026 відкладено судове засідання у справі № 904/5786/24 на 12.02.2026 об 11:30 год.
Судове засідання, що призначене на 12.02.2026 об 11:30 год, не відбулось, оскільки відповідно до акта Господарського суду Дніпропетровської області № 16/26, долученого до матеріалів справи № 904/5786/24, 12.02.2026 у період з 09:00 год до 13:00 год та з 16:00 год до 18:00 год була відсутня електроенергія у зв'язку з екстреними та/або плановими відключеннями, що унеможливило проведення судових засідань, підписання документів тощо.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 18.02.2026 призначено судове засідання у справі № 904/5786/24 на 03.03.2026 о 12:00 год.
У судовому засіданні 03.03.2026 заслухано вступне слово представниці відповідача, за участю прокурора та представниці Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги», присутніх у залі суду, досліджено том № 1 справи № 904/5786/24, а також оголошено перерву до 16.04.2026 о 10:00 год.
Щодо дотримання прав позивача 2 під час розгляду даної справи судом необхідно вказати таке.
Згідно з ч.ч. 1, 4, 5 ст. 6 Господарського процесуального кодексу України у господарських судах функціонує Єдина судова інформаційно-комунікаційна система.
Єдина судова інформаційно-комунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, між учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
Електронний кабінет - це персональний кабінет (веб-сервіс чи інший користувацький інтерфейс) у підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи, за допомогою якого особі, яка пройшла електронну ідентифікацію, надається доступ до інформації та сервісів Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремих підсистем (модулів), у тому числі можливість обміну (надсилання та отримання) документами (в тому числі процесуальними документами, письмовими та електронними доказами тощо) між судом та учасниками судового процесу, а також між учасниками судового процесу. Електронна ідентифікація особи здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу.
Згідно з абз. 1 ч. 7 ст. 6 Господарського процесуального кодексу України особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Відповідно до п. 17 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 № 1845/0/15-21 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Положення), особам, які зареєстрували Електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі (далі - ЄСІТС), суд вручає будь-які документи у справах, у яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх надсилання до Електронного кабінету таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення в паперовій формі за окремою заявою.
Згідно з абз. 1 п. 24 Положення підсистема «Електронний суд» (Електронний суд) підсистема ЄСІТС, що забезпечує можливість обміну (надсилання та отримання) документами (в тому числі процесуальними документами, письмовими та електронними доказами тощо) між судом та учасниками судового процесу, між користувачем цієї підсистеми та Вищою радою правосуддя, а також отримувати інформацію про стан і результати розгляду таких документів чи інші документи.
Відповідно до п. 42 Положення засобами ЄСІТС в автоматичному режимі здійснюється перевірка наявності в особи зареєстрованого Електронного кабінету.
У разі наявності в особи Електронного кабінету засобами ЄСІТС забезпечується надсилання до автоматизованої системи діловодства підтвердження доставлення до Електронного кабінету користувача документа у справі.
В іншому випадку до автоматизованої системи діловодства надходить повідомлення про відсутність в особи зареєстрованого Електронного кабінету.
Суд з'ясував, що Кегичівська селищна рада має зареєстрований електронний кабінет у підсистемі ЄСІТС, у зв'язку з чим ухвала Господарського суду Дніпропетровської області від 14.01.2025 про відкриття провадження у справі № 904/5786/24, а також ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 04.02.2025, 04.03.2025, 20.03.2025, 17.04.2025, 20.05.2025, 23.12.2025, 20.01.2026, 03.02.2026, 18.02.2026, 03.03.2026 надіслані до електронного кабінету позивача 2, що підтверджується довідками Господарського суду Дніпропетровської області про доставку електронних листів (т. 1, а.с. 199; т. 2, а.с. 38а, 85а, 94а, 104, 113, 128а, 163, 175, 184, 195), згідно з якими зазначені ухвали суду доставлені до електронного кабінету Кегичівської селищної ради 14.01.2025 о 20:36 год, 07.02.2025 о 20:06 год, 05.03.2026 о 08:46 год, 21.03.2025 о 18:00 год, 17.04.2025 о 19:44 год, 22.05.2025 о 08:29 год, 23.12.2025 о 14:14 год, 21.01.2026 о 16:23год, 04.02.2026 о 21:53 год, 19.02.2026 о 03:04 год, 04.03.2026 о 09:20 год відповідно.
Згідно з ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є:
1) день вручення судового рішення під розписку;
2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи;
3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення;
4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду;
5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Відповідно до ч. 11 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами.
Також суд наголошує, що згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом.
Судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 4 Закону України «Про доступ до судових рішень» судові рішення, внесені до Єдиного державного реєстру судових рішень (далі - Реєстр), є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України.
Для реалізації права доступу до судових рішень, внесених до Реєстру, користувачу надаються можливості пошуку, перегляду, копіювання та роздрукування судових рішень або їхніх частин.
Таким чином, у позивача 2 були всі відомості, необхідні для пошуку та відстеження руху справи № 904/5786/24, у тому числі можливість отримання такої інформації з відкритого джерела - Єдиного державного реєстру судових рішень.
Ураховуючи це, Кегичівська селищна рада не була позбавлена права та можливості ознайомитись з ухвалами Господарського суду Дніпропетровської області від 14.01.2025, 04.02.2025, 04.03.2025, 20.03.2025, 17.04.2025, 20.05.2025, 23.12.2025, 20.01.2026, 03.02.2026, 18.02.2026 та 03.03.2026 у справі № 904/5786/24 у Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Отже, позивач 2 вважається таким, що повідомлений про дати, час та місце розгляду справи належним чином.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 14.01.2025 про відкриття провадження у справі № 904/5786/24, з урахуванням вимог ст. 166 Господарського процесуального кодексу України, запропоновано позивачам подати відповіді на відзив на позовну заяву протягом 10 днів з дня одержання відзиву на позовну заяву.
Будь-яких клопотань про продовження вказаного процесуального строку в порядку, передбаченому ч. 2 ст. 119 Господарського процесуального кодексу України, до суду від Кегичівської селищної ради не надходило, поважних причин пропуску зазначеного строку суду також не повідомлено.
Станом на дату ухвалення рішення у справі відповідь на відзив на позовну заяву, клопотання щодо необхідності надання додаткового строку для підготовки правової позиції від позивача 2 до Господарського суду Дніпропетровської області не надходили.
З огляду на вищевикладене, враховуючи достатність наявних у справі доказів, суд вважає за можливе розглянути справу по суті за наявними в ній документами.
У судовому засіданні 16.04.2026 прокурор, присутній у залі суду, підтримав позов та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представниця відповідача, присутня 16.04.2026 у залі суду, проти позову заперечувала та просила відмовити в повному обсязі в задоволенні позовних вимог.
У порядку абз. 1 ч. 1 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 16.04.2026 проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.
Дослідивши подані документи, заслухавши пояснення прокурора та представниці Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги», всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, господарський суд
Щодо представництва прокурором інтересів держави в суді необхідно вказати таке.
Згідно з абз. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно з ч.ч. 3, 4 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Прокурор може підтвердити наявність підстав для представництва інтересів держави в суді шляхом надання належного обґрунтування, підтвердженого достатніми доказами, зокрема, але не виключно, повідомленнями прокурора на адреси відповідних суб'єктів владних повноважень про звернення до суду, запитами, а також іншими документами, що свідчать про наявність підстав для представництва інтересів держави в суді.
Представництво прокурором у суді законних інтересів держави здійснюється в разі, якщо захист цих інтересів не здійснюють або неналежним чином здійснюють відповідні органи. При цьому прокурор не зобов'язаний установлювати причини, за яких позивачі не здійснюють захист своїх інтересів у суді.
Керівник Берестинської окружної прокуратури Харківської області, звертаючись із позовом в інтересах держави в особі Північно-східного офісу Держаудитслужби та Кегичівської селищної ради, повідомив підставою для звернення прокурора до суду з даною позовною заявою та представництва інтересів держави те, що позивачами, як органами, уповноваженими на здійснення функцій держави у спірних правовідносинах, не вжито заходів щодо усунення порушень у межах своїх повноважень шляхом звернення до суду.
Прокурор таку поведінку Північно-східного офісу Держаудитслужби та Кегичівської селищної ради розцінив як неналежне здійснення уповноваженими органами захисту інтересів держави, а тому у прокуратури виникли підстави для звернення до суду з метою захисту інтересів держави.
За правовим висновком, викладеним у п. 81 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого незвернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.
Таким чином, у справі № 904/5786/24 прокуратура, звертаючись із позовною заявою до суду, дотрималась передбачених чинним законодавством вимог для представництва інтересів держави.
Предметом доказування в даній справі є обставини укладення договору про закупівлю електричної енергії та додаткових угод до цього договору, наявність/відсутність підстав для визнання недійсними додаткових угод, правомірність стягнення безпідставно сплачених грошових коштів.
За результатами проведення відкритих торгів (ідентифікатор UA-2022-12-05-013670-а) 28.12.2022 Товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» (надалі - постачальник) та Кегичівська селищна рада (надалі - споживач) уклали договір № 04396963 про закупівлю електричної енергії (т. 1, а.с. 49-54, 236, надалі - Договір).
На підставі пункту 1.1 Договору за цим Договором постачальник продає електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Відповідно до пункту 1.2 Договору найменування товару: електрична енергія (з урахуванням послуг з розподілу електричної енергії) (код ДК 021:2015: 09310000-5 Електрична енергія) (далі - товар або електрична енергія). Постачання товару за цим Договором передбачає поставку електричної енергії з урахуванням послуг з розподілу електроенергії для забезпечення потреб електроустановок споживача за допомогою технічних засобів розподілу електричної енергії.
Згідно з пунктом 1.3 Договору очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2023 р. по 31.12.2023 р. становить 157 470 кВт*год.
Обсяги закупівлі електричної енергії можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.
Відповідно до пункту 2.1 Договору строк (термін) поставки товару: з 01.01.2023 р. по 31.12.2023 року.
Згідно з пунктом 4.1 Договору споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за ціною, з урахуванням ціни на послуги з розподілу електричної енергії. Загальна вартість Договору становить 731 972 грн 50 коп. (сімсот тридцять одна тисяча дев'ятсот сімдесят дві гривні 50 коп.), крім того, ПДВ - 146 394 грн 50 коп. (сто сорок шість тисяч триста дев'яносто чотири гривні 50 коп.), з ПДВ - 878 367 грн 00 коп. (вісімсот сімдесят вісім тисяч триста шістдесят сім гривень 00 коп.).
Споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з комерційною пропозицією, з урахуванням ціни на послуги з розподілу електричної енергії.
Відповідно до абзацу 1 пункту 4.2 Договору ціна електричної енергії має зазначатися постачальником у рахунках про оплату електричної енергії (актах прийняття-передавання товарної продукції чи актах прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг) за цим Договором.
Згідно з пунктом 4.3 Договору розрахунковим періодом за цим Договором є 1 календарний місяць.
Відповідно до абзацу 1 пункту 4.5 Договору оплата акта постачальника за цим Договором має бути здійснена споживачем у строк, визначений у акті, який не може бути меншим 5 (п'яти) робочих днів з моменту отримання його споживачем, або в строк, визначений у комерційній пропозиції, прийнятій споживачем.
Згідно з пунктом 12.1 Договору цей Договір набирає чинності з дати його підписання сторонами та діє до 31 грудня 2023 р., якщо інше не встановлено комерційною пропозицією, а в частині проведення розрахунків - до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за Договором.
Відповідно до пункту 12.3 Договору істотні умови цього Договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадків, передбачених особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178:
Зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків споживача.
Погодження зміни ціни за одиницю товару в Договорі у разі коливання ціни такого товари на ринку, що відбулося з моменту укладення Договору. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в Договорі на момент його укладання.
Покращення якості предмета закупівлі, за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.
Продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.
Погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку.
Зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування.
Зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
У разі зміни регульованих цін (тарифів), які враховуються при розрахунку ціни на електричну енергію, постачальник здійснює коригування шляхом збільшення/зменшення відповідної регульованої складової з дати її введення в дію на підставі відповідних постанов НКРЕКП.
Згідно з абзацом 1 пункту 12.5 Договору у разі необхідності внесення змін та доповнень до цього Договору кожна із сторін має право звернутися до іншої з відповідною пропозицією. Якщо ці пропозиції викликані прийняттям нормативно-правових актів, які змінюють умови цього Договору, сторони зобов'язуються до внесення відповідних змін до Договору керуватися вимогами цих нормативних документів.
Згідно з пунктом 12.6 Договору усі правовідносини, що виникають у зв'язку з виконанням умов цього Договору і не врегульовані ним, регламентуються нормами чинного законодавства України.
28 грудня 2022 року сторони підписали та скріпили печатками специфікацію, що є додатком № 1 до Договору (т. 1, а.с. 54), відповідно до якої постачається електрична енергія в кількості 157 470 кВт/год, за ціною 5,5779958 грн (із ПДВ) за 1 кВт/год, загальною вартістю 878 367 грн (із ПДВ).
Згідно з пунктом 1 Комерційної пропозиції, що є додатком 3 до Договору (т. 1, а.с. 236) ціна (тариф) електричної енергії, у тому числі диференційовані ціни (тарифи): 5,5779958 грн з урахуванням ПДВ.
20 січня 2023 року сторони уклали додаткову угоду № 1 до Договору (т. 1, а.с. 59, надалі - Додаткова угода № 1).
На підставі пункту 1 Додаткової угоди № 1 у зв'язку із зміною з 01.01.2023 регульованих цін (тарифів) за 1 кВт*год на послуги з передачі та розподілу електричної енергії, порядок зміни яких передбачений Договором, сторони дійшли згоди:
пункт 1.3 розділу 1 Договору викласти у новій редакції наступного змісту:
« 1.3. Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2023 року по 31.12.2023 року становить 152 050,478 кВт*год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи.
Обсяги закупівлі електричної енергії можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.».
1.1. Додаток 1 «Специфікація» до Договору доповнити новим абзацом наступного змісту:
«З 01.01.2023 ціна за 1 кВт*год електричної енергії за цим Договором становить разом з ПДВ 5,7768118 грн (п'ять грн 7768118 коп.), кількість кВт*год 152 050,478.».
1.2. У додатку 3 «Комерційна пропозиція» до Договору п. 1 доповнити абзацом наступного змісту:
«З 01.01.2023 ціна (тариф) електричної енергії, у тому числі диференційовані ціни (тарифи): 5,7768118 грн з урахуванням ПДВ.».
Згідно з пунктом 2 Додаткової угоди № 1 інші умови Договору залишаються без змін.
Відповідно до пункту 3 Додаткової угоди № 1 додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 01.01.2023 року.
31 січня 2023 року сторони уклали додаткову угоду № 2 до Договору (т. 1, а.с. 62, надалі - Додаткова угода № 2).
На підставі пункту 2 Додаткової угоди № 2 викладено абз. 7 п. 12.3 розділу 12 Договору в новій редакції, згідно редакції постанови № 1178 від 12.10.2022 р. (далі - Особливості):
«Зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.».
Відповідно до пункту 4 Додаткової угоди № 2 додаткова угода набирає чинності з дати її підписання, а її дія розповсюджується на розрахункові періоди з 01.01.2023 року.
13 лютого 2023 року сторони уклали додаткову угоду № 3 до Договору (т. 1, а.с. 63, надалі - Додаткова угода № 3).
Згідно з пунктом 1 Додаткової угоди № 3 у зв'язку із зміною середньозваженої ціни закупівлі електричної енергії на ринку «на добу наперед», що підтверджена даними оператора ринку, опублікованими у відкритих загальнодоступних джерелах у мережі Інтернет за адресою https://www.oree.com.ua/index.php/graphs_trading/month_rdn_main, сторони дійшли згоди:
пункт 1.3 розділу 1 Договору викласти у новій редакції наступного змісту:
« 1.3. Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2023 року по 31.12.2023 року становить 145 248,729 кВт*год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи.
Обсяги закупівлі електричної енергії можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.».
1.1. Додаток 1 «Специфікація» до Договору доповнити новим абзацом наступного змісту:
«Ціна на розрахунковий період січня місяця за 1 кВт*год електричної енергії за цим Договором становить разом з ПДВ 6,04733 грн (шість грн 04733 коп.), кількість кВт*год 145248,729.».
1.2. У додатку 3 «Комерційна пропозиція» до Договору п. 1 доповнити абзацом наступного змісту:
«Ціна на розрахунковий період січня місяця електричної енергії, у тому числі диференційовані ціни (тарифи): 6,04733 грн з урахуванням ПДВ.».
Згідно з пунктом 2 Додаткової угоди № 3 інші умови Договору залишаються без змін.
На підставі пункту 3 Додаткової угоди № 3 додаткова угода набирає чинності з дати підписання. Відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цієї додаткової угоди застосовуються до відносин, що виникли між сторонами до моменту укладення цієї додаткової угоди з 01.01.2023 року.
06 березня 2023 року сторони уклали додаткову угоду № 4 до Договору (т. 1, а.с. 65, надалі - Додаткова угода № 4).
Згідно з пунктом 1 Додаткової угоди № 4 у зв'язку із зміною середньозваженої ціни закупівлі електричної енергії на ринку «на добу наперед», що підтверджена даними оператора ринку, опублікованими у відкритих загальнодоступних джерелах у мережі Інтернет за адресою https://www.oree.com.ua/index.php/graphs_trading/month_rdn_main, сторони дійшли згоди:
у зв'язку зі зменшенням ціни (тарифу), зменшено суму Договору на 42 284,43 грн, в т.ч. ПДВ - 7 137,05 грн, та пункт 4.1 абз. 1 розділу 4 Договору викласти у новій редакції наступного змісту:
« 4.1. Споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за ціною, з урахуванням ціни на послуги з розподілу електричної енергії. Загальна вартість Договору становить 696 285 грн 48 коп. (шістсот дев'яносто шість тисяч двісті вісімдесят п'ять гривень 48коп.), крім того, ПДВ - 139 257 грн 09 коп. (сто тридцять дев'ять тисяч двісті п'ятдесят сім гривень 09 коп.), з ПДВ - 835 542 грн 57 коп. (вісімсот тридцять п'ять тисяч п'ятсот сорок дві гривні 57 коп.).».
1.1. Додаток 1 «Специфікація» до Договору доповнити новим абзацом наступного змісту:
«Ціна на розрахунковий період лютого місяця за 1 кВт*год електричної енергії за цим Договором становить разом з ПДВ 5,74325 грн (п'ять грн 74325 коп.).».
1.2. У додатку 3 «Комерційна пропозиція» до Договору п. 1 доповнити абзацом наступного змісту:
«Ціна на розрахунковий період лютого місяця електричної енергії, у тому числі диференційовані ціни (тарифи): 5,74325 грн з урахуванням ПДВ.».
Відповідно до пункту 2 Додаткової угоди № 4 інші умови Договору залишаються без змін.
Згідно з пунктом 3 Додаткової угоди № 4 додаткова угода набирає чинності з дати підписання. Відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цієї додаткової угоди застосовуються до відносин, що виникли між сторонами до моменту укладення цієї додаткової угоди з 01.02.2023 року.
10 квітня 2023 року сторони уклали додаткову угоду № 5 до Договору (т. 1, а.с. 67, надалі - Додаткова угода № 5).
Згідно з пунктом 1 Додаткової угоди № 5 у зв'язку із зміною середньозваженої ціни закупівлі електричної енергії на ринку «на добу наперед», що підтверджена даними оператора ринку, опублікованими у відкритих загальнодоступних джерелах у мережі Інтернет за адресою https://www.oree.com.ua/index.php/graphs_trading/month_rdn_main, сторони дійшли згоди:
пункт 1.3 розділу 1 Договору викласти у новій редакції наступного змісту:
« 1.3. Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2023 року по 31.12.2023 року становить 144 518,698 кВт*год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи.
Обсяги закупівлі електричної енергії можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.».
1.1. Додаток 1 «Специфікація» до Договору доповнити новим абзацом наступного змісту:
«Ціна на розрахунковий період березня місяця за 1 кВт*год електричної енергії за цим Договором становить разом з ПДВ 5,77426 грн (п'ять грн 77426 коп.), кількість кВт*год 144518,698.».
1.2. У додатку 3 «Комерційна пропозиція» до Договору п. 1 доповнити абзацом наступного змісту:
«Ціна на розрахунковий період березня місяця електричної енергії, у тому числі диференційовані ціни (тарифи): 5,77426 грн з урахуванням ПДВ.».
Згідно з пунктом 2 Додаткової угоди № 5 інші умови Договору залишаються без змін.
На підставі пункту 3 Додаткової угоди № 5 додаткова угода набирає чинності з дати підписання. Відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цієї додаткової угоди застосовуються до відносин, що виникли між сторонами до моменту укладення цієї додаткової угоди з 01.03.2023 року.
05 травня 2023 року сторони уклали додаткову угоду № 6 до Договору (т. 1, а.с. 70, надалі - Додаткова угода № 6).
Згідно з пунктом 1 Додаткової угоди № 6 у зв'язку із зміною середньозваженої ціни закупівлі електричної енергії на ринку «на добу наперед», що підтверджена даними оператора ринку, опублікованими у відкритих загальнодоступних джерелах у мережі Інтернет за адресою https://www.oree.com.ua/index.php/graphs_trading/month_rdn_main, та у зв'язку із зміною з 01.04.2023 регульованих цін (тарифів) за 1 кВт*год на послуги з передачі електричної енергії, порядок зміни яких передбачений Договором, сторони дійшли згоди:
у зв'язку зі зменшенням ціни (тарифу), зменшено суму Договору на 58 843,83 грн, в т.ч. ПДВ - 9 807,31 грн, та пункт 4.1 абз. 1 розділу 4 Договору викласти у новій редакції наступного змісту:
« 4.1. Споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за ціною, з урахуванням ціни на послуги з розподілу електричної енергії. Загальна вартість Договору становить 647 248 грн 95 коп. (шістсот сорок сім тисяч двісті сорок вісім гривень 95 коп.), крім того, ПДВ - 129 449 грн 79 коп. (сто двадцять дев'ять тисяч чотириста сорок дев'ять гривень 79коп.), з ПДВ - 776 698 грн 74 коп. (сімсот сімдесят шість тисяч шістсот дев'яносто вісім гривень 74 коп.).».
1.1. Додаток 1 «Специфікація» до Договору доповнити новим абзацом наступного змісту:
«Ціна на розрахунковий період квітня місяця за 1 кВт*год електричної енергії за цим Договором становить разом з ПДВ 5,32358 грн (п'ять грн 32358 коп.).».
1.2. У додатку 3 «Комерційна пропозиція» до Договору п. 1 доповнити абзацом наступного змісту:
«Ціна на розрахунковий період квітня місяця електричної енергії, у тому числі диференційовані ціни (тарифи): 5,32358 грн з урахуванням ПДВ.».
Відповідно до пункту 2 Додаткової угоди № 6 інші умови Договору залишаються без змін.
Згідно з пунктом 3 Додаткової угоди № 6 додаткова угода набирає чинності з дати підписання. Відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цієї додаткової угоди застосовуються до відносин, що виникли між сторонами до моменту укладення цієї додаткової угоди з 01.04.2023 року.
06 червня 2023 року сторони уклали додаткову угоду № 7 до Договору (т. 1, а.с. 72, надалі - Додаткова угода № 7).
Згідно з пунктом 1 Додаткової угоди № 7 у зв'язку із зміною середньозваженої ціни закупівлі електричної енергії на ринку «на добу наперед», що підтверджена даними оператора ринку, опублікованими у відкритих загальнодоступних джерелах у мережі Інтернет за адресою https://www.oree.com.ua/index.php/graphs_trading/month_rdn_main, сторони дійшли згоди:
пункт 1.3 розділу 1 Договору викласти у новій редакції наступного змісту:
« 1.3. Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2023 року по 31.12.2023 року становить 143 055,469 кВт*год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи.
Обсяги закупівлі електричної енергії можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.».
1.1. Додаток 1 «Специфікація» до Договору доповнити новим абзацом наступного змісту:
«Ціна на розрахунковий період травня місяця за 1 кВт*год електричної енергії за цим Договором становить разом з ПДВ 5,38752 грн (п'ять грн 38752 коп.), кількість кВт*год 143055,469.».
1.2. У додатку 3 «Комерційна пропозиція» до Договору п. 1 доповнити абзацом наступного змісту:
«Ціна на розрахунковий період травня місяця електричної енергії, у тому числі диференційовані ціни (тарифи): 5,38752 грн з урахуванням ПДВ.».
Згідно з пунктом 2 Додаткової угоди № 7 інші умови Договору залишаються без змін.
На підставі пункту 3 Додаткової угоди № 7 додаткова угода набирає чинності з дати підписання. Відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цієї додаткової угоди застосовуються до відносин, що виникли між сторонами до моменту укладення цієї додаткової угоди з 01.05.2023 року.
05 липня 2023 року сторони уклали додаткову угоду № 8 до Договору (т. 1, а.с. 75, надалі - Додаткова угода № 8).
Згідно з пунктом 1 Додаткової угоди № 8 у зв'язку із зміною середньозваженої ціни закупівлі електричної енергії на ринку «на добу наперед», що підтверджена даними оператора ринку, опублікованими у відкритих загальнодоступних джерелах у мережі Інтернет за адресою https://www.oree.com.ua/index.php/graphs_trading/month_rdn_main, сторони дійшли згоди:
пункт 1.3 розділу 1 Договору викласти у новій редакції наступного змісту:
« 1.3. Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2023 року по 31.12.2023 року становить 134 390,505 кВт*год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи.
Обсяги закупівлі електричної енергії можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.».
1.1. Додаток 1 «Специфікація» до Договору доповнити новим абзацом наступного змісту:
«Ціна на розрахунковий період червня місяця за 1 кВт*год електричної енергії за цим Договором становить разом з ПДВ 5,81611 грн (п'ять грн 81611 коп.), кількість кВт*год 134390,505.».
1.2. У додатку 3 «Комерційна пропозиція» до Договору п. 1 доповнити абзацом наступного змісту:
«Ціна на розрахунковий період червня місяця електричної енергії, у тому числі диференційовані ціни (тарифи): 5,81611 грн з урахуванням ПДВ.».
Згідно з пунктом 2 Додаткової угоди № 8 інші умови Договору залишаються без змін.
На підставі пункту 3 Додаткової угоди № 8 додаткова угода набирає чинності з дати підписання. Відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цієї додаткової угоди застосовуються до відносин, що виникли між сторонами до моменту укладення цієї додаткової угоди з 01.06.2023 року.
08 серпня 2023 року сторони уклали додаткову угоду № 9 до Договору (т. 1, а.с. 77, надалі - Додаткова угода № 9).
Згідно з пунктом 1 Додаткової угоди № 9 у зв'язку із зміною середньозваженої ціни закупівлі електричної енергії на ринку «на добу наперед», що підтверджена даними оператора ринку, опублікованими у відкритих загальнодоступних джерелах у мережі Інтернет за адресою https://www.oree.com.ua/index.php/graphs_trading/month_rdn_main, та у зв'язку із зміною з 01.07.2023 регульованих цін (тарифів) за 1 кВт*год на послуги з передачі електричної енергії, порядок зміни яких передбачений Договором, сторони дійшли згоди:
пункт 1.3 розділу 1 Договору викласти у новій редакції наступного змісту:
« 1.3. Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2023 року по 31.12.2023 року становить 114 283,446 кВт*год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи.
Обсяги закупівлі електричної енергії можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.».
1.1. Додаток 1 «Специфікація» до Договору доповнити новим абзацом наступного змісту:
«Ціна на розрахунковий період липня місяця за 1 кВт*год електричної енергії за цим Договором становить разом з ПДВ 7,17490 грн (сім грн 17490 коп.), кількість кВт*год 114283,446.».
1.2. У додатку 3 «Комерційна пропозиція» до Договору п. 1 доповнити абзацом наступного змісту:
«Ціна на розрахунковий період липня місяця електричної енергії, у тому числі диференційовані ціни (тарифи): 7,17490 грн з урахуванням ПДВ.».
Згідно з пунктом 2 Додаткової угоди № 9 інші умови Договору залишаються без змін.
На підставі пункту 3 Додаткової угоди № 9 додаткова угода набирає чинності з дати підписання. Відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цієї додаткової угоди застосовуються до відносин, що виникли між сторонами до моменту укладення цієї додаткової угоди з 01.07.2023 року.
12 вересня 2023 року сторони уклали додаткову угоду № 10 до Договору (т. 1, а.с. 81, надалі - Додаткова угода № 10).
Згідно з пунктом 1 Додаткової угоди № 10 у зв'язку із зміною середньозваженої ціни закупівлі електричної енергії на ринку «на добу наперед», що підтверджена даними оператора ринку, опублікованими у відкритих загальнодоступних джерелах у мережі Інтернет за адресою https://www.oree.com.ua/index.php/graphs_trading/month_rdn_main, порядок зміни яких передбачений Договором, сторони дійшли згоди:
пункт 1.3 розділу 1 Договору викласти у новій редакції наступного змісту:
« 1.3. Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2023 року по 31.12.2023 року становить 107 883,273 кВт*год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи.
Обсяги закупівлі електричної енергії можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.».
1.1. Додаток 1 «Специфікація» до Договору доповнити новим абзацом наступного змісту:
«Ціна на розрахунковий період серпня місяця за 1 кВт*год електричної енергії за цим Договором становить разом з ПДВ 7,76573 грн (сім грн 76573 коп.), кількість кВт*год 107883,273.».
1.2. У додатку 3 «Комерційна пропозиція» до Договору п. 1 доповнити абзацом наступного змісту:
«Ціна на розрахунковий період серпня місяця електричної енергії, у тому числі диференційовані ціни (тарифи): 7,76573 грн з урахуванням ПДВ.».
Згідно з пунктом 2 Додаткової угоди № 10 інші умови Договору залишаються без змін.
На підставі пункту 3 Додаткової угоди № 10 додаткова угода набирає чинності з дати підписання. Відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цієї додаткової угоди застосовуються до відносин, що виникли між сторонами до моменту укладення цієї додаткової угоди з 01.08.2023 року.
10 жовтня 2023 року сторони уклали додаткову угоду № 11 до Договору (т. 1, а.с. 83, надалі - Додаткова угода № 11).
Згідно з пунктом 1 Додаткової угоди № 11 у зв'язку із зміною середньозваженої ціни закупівлі електричної енергії на ринку «на добу наперед», що підтверджена даними оператора ринку, опублікованими у відкритих загальнодоступних джерелах у мережі Інтернет за адресою https://www.oree.com.ua/index.php/graphs_trading/month_rdn_main, порядок зміни яких передбачений договором, сторони дійшли згоди:
у зв'язку зі зменшенням ціни (тарифу), зменшено суму Договору на 22 449,24 грн, в т.ч. ПДВ - 3 741,54 грн, та пункт 4.1 абз. 1 розділу 4 Договору викласти у новій редакції наступного змісту:
« 4.1. Споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за ціною, з урахуванням ціни на послуги з розподілу електричної енергії. Загальна вартість Договору становить 628 541 грн 25 коп. (шістсот двадцять вісім тисяч п'ятсот сорок одна гривня 25 коп.), крім того, ПДВ - 125 708 грн 25 коп. (сто двадцять п'ять тисяч сімсот вісім гривень 25 коп.), з ПДВ - 754 249 грн 50 коп. (сімсот п'ятдесят чотири тисячі двісті сорок дев'ять гривень 50 коп.).».
1.1. Додаток 1 «Специфікація» до Договору доповнити новим абзацом наступного змісту:
«Ціна на розрахунковий період вересня місяця за 1 кВт*год електричної енергії за цим Договором становить разом з ПДВ 7,45937 грн (сім грн 45937 коп.), кількість кВт*год 107 883,273.».
1.2. У додатку 3 «Комерційна пропозиція» до Договору п. 1 доповнити абзацом наступного змісту:
«Ціна на розрахунковий період вересня місяця електричної енергії, у тому числі диференційовані ціни (тарифи): 7,45937 грн з урахуванням ПДВ.».
Відповідно до пункту 2 Додаткової угоди № 11 інші умови Договору залишаються без змін.
Згідно з пунктом 3 Додаткової угоди № 11 додаткова угода набирає чинності з дати підписання. Відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цієї додаткової угоди застосовуються до відносин, що виникли між сторонами до моменту укладення цієї додаткової угоди з 01.09.2023 року.
06 листопада 2023 року сторони уклали додаткову угоду № 12 до Договору (т. 1, а.с. 85, надалі - Додаткова угода № 12).
Згідно з пунктом 1 Додаткової угоди № 12 у зв'язку із зміною середньозваженої ціни закупівлі електричної енергії на ринку «на добу наперед», що підтверджена даними оператора ринку, опублікованими у відкритих загальнодоступних джерелах у мережі Інтернет за адресою https://www.oree.com.ua/index.php/graphs_trading/month_rdn_main, порядок зміни яких передбачений Договором, сторони дійшли згоди:
пункт 1.3 розділу 1 Договору викласти у новій редакції наступного змісту:
« 1.3. Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2023 року по 31.12.2023 року становить 106 129,648 кВт*год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи.
Обсяги закупівлі електричної енергії можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.».
1.1. Додаток 1 «Специфікація» до Договору доповнити новим абзацом наступного змісту:
«Ціна на розрахунковий період жовтня місяця за 1 кВт*год електричної енергії за цим Договором становить разом з ПДВ 7,64975 грн (сім грн 64975 коп.), кількість кВт*год 106129,648.».
1.2. У додатку 3 «Комерційна пропозиція» до Договору п. 1 доповнити абзацом наступного змісту:
«Ціна на розрахунковий період жовтня місяця електричної енергії, у тому числі диференційовані ціни (тарифи): 7,64975 грн з урахуванням ПДВ.».
Згідно з пунктом 2 Додаткової угоди № 12 інші умови Договору залишаються без змін.
На підставі пункту 3 Додаткової угоди № 12 додаткова угода набирає чинності з дати підписання. Відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цієї додаткової угоди застосовуються до відносин, що виникли між сторонами до моменту укладення цієї додаткової угоди з 01.10.2023 року.
11 грудня 2023 року сторони уклали додаткову угоду № 13 до Договору (т. 1, а.с. 88, надалі - Додаткова угода № 13).
Згідно з пунктом 1 Додаткової угоди № 13 у зв'язку із зміною середньозваженої ціни закупівлі електричної енергії на ринку «на добу наперед», що підтверджена даними оператора ринку, опублікованими у відкритих загальнодоступних джерелах у мережі Інтернет за адресою https://www.oree.com.ua/index.php/graphs_trading/month_rdn_main, порядок зміни яких передбачений Договором, сторони дійшли згоди:
пункт 1.3 розділу 1 Договору викласти у новій редакції наступного змісту:
« 1.3. Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2023 року по 31.12.2023 року становить 103 417,273 кВт*год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи.
Обсяги закупівлі електричної енергії можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.».
1.1. Додаток 1 «Специфікація» до Договору доповнити новим абзацом наступного змісту:
«Ціна на розрахунковий період листопада місяця за 1 кВт*год електричної енергії за цим Договором становить разом з ПДВ 8,00041 грн (вісім грн 00041 коп.), кількість кВт*год 103417,273.».
1.2. У додатку 3 «Комерційна пропозиція» до Договору п. 1 доповнити абзацом наступного змісту:
«Ціна на розрахунковий період листопада місяця електричної енергії, у тому числі диференційовані ціни (тарифи): 8,00041 грн з урахуванням ПДВ.».
Згідно з пунктом 3 Додаткової угоди № 13 даний Договір діє до здійснення повних взаєморозрахунків між сторонами.
Відповідно до пункту 4 Додаткової угоди № 13 інші умови Договору залишаються без змін.
Згідно з пунктом 5 Додаткової угоди № 13 додаткова угода набирає чинності з дати підписання. Відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цієї додаткової угоди застосовуються до відносин, що виникли між сторонами до моменту укладення цієї додаткової угоди з 01.11.2023 року.
21 грудня 2023 року сторони уклали додаткову угоду № 14 до Договору (т. 1, а.с. 90, надалі - Додаткова угода № 14).
Згідно з пунктом 1 Додаткової угоди № 14 у зв'язку із зміною середньозваженої ціни закупівлі електричної енергії на ринку «на добу наперед», що підтверджена даними оператора ринку, опублікованими у відкритих загальнодоступних джерелах у мережі інтернет за адресою https://www.oree.com.ua/index.php/graphs_trading/month_rdn_main, порядок зміни яких передбачений Договором, сторони дійшли згоди:
пункт 1.3 розділу 1 Договору викласти у новій редакції наступного змісту:
« 1.3. Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2023 року по 31.12.2023 року становить 101 845,839 кВт*год та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи.
Обсяги закупівлі електричної енергії можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків.».
1.1. Додаток 1 «Специфікація» до Договору доповнити новим абзацом наступного змісту:
«Ціна на розрахунковий період грудня місяця за 1 кВт*год електричної енергії за цим Договором становить разом з ПДВ 8,25654 грн (вісім грн 25654 коп.), кількість кВт*год 101845,839.».
1.2. У додатку 3 «Комерційна пропозиція» до Договору п. 1 доповнити абзацом наступного змісту:
«Ціна на розрахунковий період грудня місяця електричної енергії, у тому числі диференційовані ціни (тарифи): 8,25654 грн з урахуванням ПДВ.».
Згідно з пунктом 2 Додаткової угоди № 14 внесено зміни до Договору в частині юридичної адреси постачальника, виклавши у такій редакції: « 49001, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Січових стрільців, 4 Д».
Відповідно до пункту 3 Додаткової угоди № 14 інші умови Договору залишаються без змін.
Згідно з пунктом 4 Додаткової угоди № 14 додаткова угода набирає чинності з дати підписання. Відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цієї додаткової угоди застосовуються до відносин, що виникли між сторонами до моменту укладення цієї додаткової угоди з 01.12.2023 року.
Згідно з актами прийому-передачі електричної енергії (т. 1, а.с. 96-101):
- 254501264113-1 від 14.02.2023 позивачу 2 у січні 2023 року поставлено 4 416 кВт*год електричної енергії на суму 26 705 грн (із ПДВ);
- 251701112461-1 від 13.03.2023 позивачу 2 у лютому 2023 року поставлено 4 896 кВт*год електричної енергії на суму 28 118,94 грн (із ПДВ);
- 252501411760-1 від 11.04.2023 позивачу 2 у березні 2023 року поставлено 4 640 кВт*год електричної енергії на суму 26 792,54 грн (із ПДВ);
- 258501362773-1 від 11.05.2023 позивачу 2 у квітні 2023 року поставлено 7 277 кВт*год електричної енергії на суму 38 739,72 грн (із ПДВ);
- 253001558331-1 від 12.06.2023 позивачу 2 у травні 2023 року поставлено 4 240 кВт*год електричної енергії на суму 22 843,08 грн (із ПДВ);
- 259501516983-1 від 12.07.2023 позивачу 2 у червні 2023 року поставлено 2 749 кВт*год електричної енергії на суму 15 988,49 грн (із ПДВ);
- 252501607613-1 від 10.08.2023 позивачу 2 у липні 2023 року поставлено 3 126 кВт*год електричної енергії на суму 22 428,72 грн (із ПДВ);
- 251201371911-1 від 12.09.2023 позивачу 2 у серпні 2023 року поставлено 3 352 кВт*год електричної енергії на суму 26 030,72 грн (із ПДВ);
- 250501655950-1 від 12.10.2023 позивачу 2 у вересні 2023 року поставлено 2 814 кВт*год електричної енергії на суму 20 990,66 грн (із ПДВ);
- 254301401343-1 від 13.11.2023 позивачу 2 у жовтні 2023 року поставлено 6 826 кВт*год електричної енергії на суму 52 217,18 грн (із ПДВ);
- 252701486065-1 від 13.12.2023 позивачу 2 у листопаді 2023 року поставлено 8 515 кВт*год електричної енергії на суму 68 123,51 грн (із ПДВ);
- 521000068430 від 25.12.2023 позивачу 2 у грудні 2023 року поставлено 13 572 кВт*год електричної енергії на суму 112 057,76 грн (із ПДВ).
На підставі вказаних актів Кегичівська селищна рада сплатила Товариству з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» за спожиту за Договором електричну енергію, що підтверджується такими платіжними дорученнями (інструкціями, т. 1, а.с. 102-113):
- № 20 від 14.02.2023 на суму 1 632,78 грн (із ПДВ);
- № 31 від 14.02.2023 на суму 25 072,22 грн (із ПДВ);
- № 37 від 13.03.2023 на суму 2 664,86 грн (із ПДВ);
- № 60 від 13.03.2023 на суму 25 454,08 грн (із ПДВ);
- № 66 від 12.04.2023 на суму 1 102,88 грн (із ПДВ);
- № 104 від 12.04.2023 на суму 25 689,66 грн (із ПДВ);
- № 81 від 11.05.2023 на суму 1 501,25 грн (із ПДВ);
- № 125 від 11.05.2023 на суму 37 238,47 грн (із ПДВ);
- № 116 від 12.06.2023 на суму 1 589,32 грн (із ПДВ);
- № 165 від 12.06.2023 на суму 21 253,76 грн (із ПДВ);
- № 139 від 12.07.2023 на суму 1 814,63 грн (із ПДВ);
- № 207 від 12.07.2023 на суму 14 173,86 грн (із ПДВ);
- № 168 від 10.08.2023 на суму 4 878,92 грн (із ПДВ);
- № 238 від 10.08.2023 на суму 17 549,80 грн (із ПДВ);
- № 186 від 12.09.2023 на суму 4 876,88 грн (із ПДВ);
- № 262 від 12.09.2023 на суму 21 153,84 грн (із ПДВ);
- № 224 від 12.10.2023 на суму 3 185,15 грн (із ПДВ);
- № 301 від 12.10.2023 на суму 17 805,51 грн (із ПДВ);
- № 265 від 13.11.2023 на суму 11 487,63 грн (із ПДВ);
- № 344 від 13.11.2023 на суму 40 729,55 грн (із ПДВ);
- № 327 від 13.12.2023 на суму 25 232,50 грн (із ПДВ);
- № 401 від 13.12.2023 на суму 42 891,01 грн (із ПДВ);
- № 341 від 25.12.2023 на суму 60 813,55 грн (із ПДВ);
- № 413 від 25.12.2023 на суму 51 244,21 грн (із ПДВ).
Прокурор вважає, що додаткові угоди №№ 1, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 до Договору не відповідають вимогам чинного законодавства та підлягають визнанню судом недійсними, що є підставою для стягнення безпідставно сплачених грошових коштів у сумі 85 543,99 гривень.
Відповідач проти позову заперечує. Зазначає, що в умовах запровадження воєнного стану згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 та змін до законодавства про публічні закупівлі (Закон України від 16.08.2022 № 2526-IX) особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників установлюються Кабінетом Міністрів України. Такі особливості затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (надалі - Особливості) і застосовуються на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування. Саме на підставі цих норм проведено закупівлю електричної енергії та укладено Договір.
Сторони Договору передбачили формульний механізм визначення ціни електричної енергії, що включає середньозважену ціну закупівлі електричної енергії на ринку «на добу наперед» (надалі - РДН), тарифи з передачі та розподілу електричної енергії, а також ціну послуг постачальника. Відповідно до п. 19 Особливостей така модель допускає зміну ціни договору в разі зміни вказаних показників за умови, що порядок її перегляду визначений у договорі. Отже, зміни ціни Договору здійснювалися не як наслідок ринкового коливання ціни на електричну енергію, а в межах погодженої сторонами Договору формули, що не потребує застосування обмеження в 10%.
На думку Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги», додатковими угодами сторони уточнили та застосували передбачений Договором механізм ціноутворення, зокрема, закріпили можливість урахування змін середньозважених цін на РДН, тарифів та інших регульованих показників. При цьому сторони діяли згідно з умовами Договору та чинним законодавством, яке не встановлює вичерпного переліку документів для підтвердження зміни ціни на електричну енергію, а інформація про ціни на РДН є відкритою та офіційно оприлюднюється.
Таким чином, відповідач стверджує, що внесення змін до Договору відбувалось у межах правового регулювання, встановленого Особливостями, із застосуванням формульного підходу до ціноутворення. Це виключає необхідність застосування положень щодо коливання ринкових цін і свідчить про правомірність укладення та виконання додаткових угод у спірних правовідносинах.
Прокуратура наполягає, що в будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше, ніж на 10% від тієї ціни товару, що була визначена сторонами в Договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни впродовж строку Договору. Вважає, що під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, передбачених ст. 652 Цивільного кодексу України та п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10% від тієї ціни товару, що визначена сторонами при укладенні Договору за результатами процедури закупівлі.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, об'єктивному та повному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає таке.
Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 6 Цивільного кодексу України сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Згідно зі ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання правочину недійсним.
Відповідно до ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Згідно з ч. 3 ст. 215 Цивільного кодексу України, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
Загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, встановлені ст. 203 Цивільного кодексу України, згідно з ч. 1 якої зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Вирішуючи спори про визнання правочинів недійсними, господарський суд повинен установити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, у разі задоволення позовних вимог указати в рішенні суду, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони (сторін) та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин. Отже, для визнання правочину недійсним позивач має довести, що такий правочин саме в момент його укладання суперечив Цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Договір, додаткові угоди №№ 1, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 до якого є предметом розгляду в даній справі, укладений за результатами проведення відкритих торгів, з огляду на що на спірні правовідносини розповсюджуються приписи Закону України «Про публічні закупівлі», який визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад.
Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами:
1) добросовісна конкуренція серед учасників;
2) максимальна економія, ефективність та пропорційність;
3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;
4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них;
5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі;
6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
На підставі ч. 1 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Суд установив, що згідно з ч. 3 ст. 180 Господарського кодексу України (чинний на час виникнення спірних правовідносин) та Законом України «Про публічні закупівлі» станом на дату підписання Договору сторони погодили всі істотні умови: предмет, ціну та строк дії договору.
Виходячи зі змісту ч. 1 ст. 653 Цивільного кодексу України, у разі зміни договору зобов'язання сторін змінюються відповідно до змінених умов щодо предмета, місця, строків виконання тощо.
Згідно з ч. 1 ст. 628, ст. 629 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з ч. 2 ст. 189 Господарського кодексу України (чинний на час виникнення спірних правовідносин) ціна є істотною умовою господарського договору. Ціна зазначається в договорі у гривнях.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 632 Цивільного кодексу України зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Згідно з ч. 1 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.
Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Згідно з ч.ч. 3, 4 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі зміни договору зобов'язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни.
Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов'язанням до моменту зміни договору, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
Системний аналіз положень статей 651, 652 Цивільного кодексу України та п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» дає підстави для висновку про те, що зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: відбувається за згодою сторін; порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (згідно із проєктом, який входив до тендерної документації); підстава збільшення коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником); ціна за одиницю товару може збільшуватись не більше, ніж на 10%; загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватись.
За правовим висновком, викладеним у п.п. 88-90 постанови Великої Палати Верховного Суду від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22, ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.
Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 Цивільного кодексу України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 Цивільного кодексу України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.
За правовим висновком, викладеним у п.п. 140, 150 постанови Великої Палати Верховного Суду від 21.11.2025 у справі № 920/19/24, визначене законодавцем відсоткове значення обмеження суми є граничним (пороговим) і відповідний ліміт зміни ціни слід враховувати при кожному внесенні змін до договору про закупівлю, а не застосовувати щоразу до кожного окремого випадку внесення змін. Іншими словами, це означає, що сукупне значення збільшення ціни при послідовних змінах до договору (у разі коливання ціни товару на ринку) не може перевищувати нормативно закріпленого 10% значення для зміни ціни, визначеної в договорі про закупівлю.
Таким чином, норми пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» визначають правила внесення змін до договору про закупівлю без проведення нової процедури закупівлі, зокрема, надаючи можливість внесення цих змін у разі збільшення ціни товару, однак за умови, що сукупне значення збільшення ціни при послідовних змінах до договору не повинне перевищувати нормативно визначеного граничного (порогового) відсоткового значення суми, визначеної в договорі про закупівлю, а не застосовуватися щоразу до кожного окремого випадку внесення змін. Такі послідовні зміни не повинні спрямовуватися на ухиляння від виконання положень цієї норми Закону України «Про публічні закупівлі».
За правовим висновком, викладеним у абз. 1 п. 6.61 постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 28.08.2024 у справі № 918/694/23, посилання скаржника на підпункт 2, підпункт 7 пункту 19 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, не свідчить про зміну законодавства у відповідній категорії спору, оскільки: 1) постанова Кабінету Міністрів України є підзаконним нормативно-правовим актом; 2) їх зміст лише деталізує випадки для можливості зміни сторонами правочину ціни договору в порядку пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», та не встановлює іншого алгоритму розрахунку процентного співвідношення ціноутворення, передбаченого даною нормою.
Ураховуючи, що за оспорюваними додатковими угодами ціна електричної енергії за 1кВт*год зросла на 48% від погодженої в Договорі, що перевищує граничний розмір, на який може бути збільшено ціну договору про закупівлю, передбачений п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання недійсними додаткових угод №№ 1, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 до Договору.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення глави 83 «Набуття, збереження майна без достатньої правової підстави» Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 1212 Цивільного кодексу України положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.
Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України та ч. 1 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Відповідно до ч. 1 ст. 73, ч.ч. 1, 3 ст. 74, ст. 76, ч. 1 ст. 77, ст.ст. 78, 79 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Отже, обов'язок із доказування необхідно розуміти як закріплену у процесуальному законодавстві міру належної поведінки особи, яка бере участь у судовому процесі, зі збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає у правовідносинах, у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, що мають значення для справи.
Згідно зі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Суд установив, що позивач 2 відповідно до актів прийому-передачі електричної енергії прийняла 66 423 кВт/год електроенергії (т. 1, а.с. 96-101), за яку сплатив 453 391,81 грн (т. 1, а.с.102-113).
Суд перевірив розрахунки прокурора, здійснені окремо за кожною оспорюваною додатковою угодою (т. 1, а.с. 170-171, 175-177, 179-180), та встановив, що при здійсненні розрахунку щодо Додаткової угоди № 13 допущено арифметичну помилку.
Так, згідно з актом 252701486065-1 від 13.12.2023 прийому-передачі електричної енергії за листопад 2023 року (т. 1, а.с. 101) Кегичівська селищна рада спожила 8 515 кВт/год електричної енергії, за яку сплатила 68 123,51 грн, що підтверджується платіжними інструкціями № 327 від 13.12.2023 на суму 25 232,50 грн та № 401 від 13.12.2023 на суму 42 891,01 грн (т. 1, а.с. 112).
Ураховуючи ціну за 1 кВт*год електричної енергії в сумі 5,5779958 грн (із ПДВ), за 8515кВт*год електричної енергії мало бути сплачено 47 496,63 грн (із ПДВ) (8 515 кВт*год * 5,5779958 грн), тобто різниця з фактично сплаченими грошовими коштами за Додатковою угодою№ 13 становить 20 626,88 грн (68 123,51 грн - 47 496,63 гривень).
За іншими оспорюваними додатковими угодами розрахунки здійснено правильно.
З огляду на це, за додатковими угодами №№ 1, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 до Договору позивач 2 надмірно сплатив 93 188,09 грн (2 072,57 грн + 809,07 грн + 910,64 грн + 654,58 грн + 4991,91 грн + 7 333,28 грн + 5 294,18 грн + 14 141,78 грн + 20 626,88 грн + 36 353,20 гривень).
Відповідач на підставі листа Кегичівської селищної ради від 10.01.2024 № 04-13/119 (т. 1, а.с. 173, 182) повернув позивачу 2 надлишково сплачені грошові кошти в сумі 7 644,51 грн (т. 1, а.с. 172, 181), тому на користь Кегичівської селищної ради підлягають поверненню грошові кошти в сумі 85 543,58 грн (93 188,09 грн - 7 644,51 гривень).
Ураховуючи, що внаслідок укладення оспорюваних додаткових угод, які визнані недійсними, позивач 2 сплачував на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» за електричну енергію за завищеними цінами, у зв'язку з чим надмірно сплатив грошові кошти в сумі 85 543,58 грн, указані грошові кошти є такими, що безпідставно одержані відповідачем, підстава їх набуття відпала, тому відповідно до статей 216, 1212 Цивільного кодексу України зазначені грошові кошти підлягають стягненню з Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» на користь Кегичівської селищної ради.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача в сумі 29 068,79 грн, пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 2, 3, 20, 73, 74, 76-79, 86, 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позовну заяву керівника Берестинської окружної прокуратури Харківської області (63304, Харківська область, м. Берестин, вул. Історична, буд. 73) в інтересах держави в особі Північно-східного офісу Держаудитслужби (61022, Харківська область, м. Харків, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під'їзд, 10 поверх, код ЄДРПОУ 40478572), Кегичівської селищної ради (64003, Харківська область, Берестинський район, сел. Кегичівка, вул. Волошина, буд. 33, код ЄДРПОУ 04396963) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» (49001, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул. Січових стрільців, буд. 4 Д, код ЄДРПОУ 42082379) про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 85 543,99 грн - задовольнити частково.
2. Визнати недійсною додаткову угоду № 1 від 20.01.2023 до договору № 04396963 від 28.12.2022 про закупівлю електричної енергії, укладену Кегичівською селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги».
3. Визнати недійсною додаткову угоду № 3 від 13.02.2023 до договору № 04396963 від 28.12.2022 про закупівлю електричної енергії, укладену Кегичівською селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги».
4. Визнати недійсною додаткову угоду № 4 від 06.03.2023 до договору № 04396963 від 28.12.2022 про закупівлю електричної енергії, укладену Кегичівською селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги».
5. Визнати недійсною додаткову угоду № 5 від 10.04.2023 до договору № 04396963 від 28.12.2022 про закупівлю електричної енергії, укладену Кегичівською селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги».
6. Визнати недійсною додаткову угоду № 8 від 05.07.2023 до договору № 04396963 від 28.12.2022 про закупівлю електричної енергії, укладену Кегичівською селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги».
7. Визнати недійсною додаткову угоду № 9 від 08.08.2023 до договору № 04396963 від 28.12.2022 про закупівлю електричної енергії, укладену Кегичівською селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги».
8. Визнати недійсною додаткову угоду № 10 від 12.09.2023 до договору № 04396963 від 28.12.2022 про закупівлю електричної енергії, укладену Кегичівською селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги».
9. Визнати недійсною додаткову угоду № 11 від 10.10.2023 до договору № 04396963 від 28.12.2022 про закупівлю електричної енергії, укладену Кегичівською селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги».
10. Визнати недійсною додаткову угоду № 12 від 06.11.2023 до договору № 04396963 від 28.12.2022 про закупівлю електричної енергії, укладену Кегичівською селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги».
11. Визнати недійсною додаткову угоду № 13 від 11.12.2023 до договору № 04396963 від 28.12.2022 про закупівлю електричної енергії, укладену Кегичівською селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги».
12. Визнати недійсною додаткову угоду № 14 від 21.12.2023 до договору № 04396963 від 28.12.2022 про закупівлю електричної енергії, укладену Кегичівською селищною радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги.
13. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» (49001, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Січових стрільців, буд. 4 Д, код ЄДРПОУ 42082379) на користь Кегичівської селищної ради (64003, Харківська область, Берестинський район, сел. Кегичівка, вул. Волошина, буд. 33, код ЄДРПОУ 04396963) безпідставно збережені кошти в сумі 85 543,58 грн (вісімдесят п'ять тисяч п'ятсот сорок три гривні 58 копійок).
14. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпровські енергетичні послуги» (49001, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Січових стрільців, буд. 4 Д, код ЄДРПОУ 42082379) на користь Харківської обласної прокуратури (61001, Харківська область, м.Харків, вул. Богдана Хмельницького, буд. 4, код ЄДРПОУ 02910108) судовий збір у сумі 29 068,79 грн (двадцять дев'ять тисяч шістдесят вісім гривень 79 копійок).
15. У задоволенні решти позовної заяви - відмовити.
Накази видати після набрання рішенням суду законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або ухвалення постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Повне рішення суду складено 27.04.2026.
Суддя В.О. Дичко