Провадження № 3/742/482/26
Єдиний унікальний № 742/1973/26
27 квітня 2026 року м.Прилуки
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
в складі: головуючого судді Павлова В.Г.,
при секретарі судового засідання Рубан Ж.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Прилуцького РВП в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
Згідно з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №941709, 28.03.2026 р. близько 09 год. 00 хв. ОСОБА_1 за місцем свого проживання вчинив домашнє насильство психологічного характеру стосовно своєї дружини ОСОБА_2 , а саме: виражався нецензурною лайкою та погрожував, чим могла бути завдана шкода психологічного характеру.
До того ж, згідно з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №941710, 28.03.2026 р. близько 09 год. 00 хв. ОСОБА_1 за місцем свого проживання вчинив домашнє насильство психологічного характеру стосовно ОСОБА_3 , а саме: погрожував та виражався нецензурною лайкою, чим могла бути завдана шкода психологічного характеру.
Своїми діями ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, в матеріалах справи наявна заява про розгляд справи без його участі.
Суд, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Відповідно до положень КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно ч.1 ст.256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, як документ, що засвідчує факти неправомірних дій і є одним із основних джерел доказів, складається по встановленій формі й повинен містити дані, необхідні для розгляду справи по суті.
Протокол про адміністративне правопорушення слід розглядати як акт застосування норм процесуального права, на основі якого відбувається остаточна фіксація обставин справи, які підтверджують вину правопорушника і наявність всіх елементів і ознак, що характеризують склад конкретного адміністративного проступку, а також створює можливість подальшого руху справи в порядку провадження в справах про адміністративне правопорушення.
Особливість цього процесуального документа в тому, що він одночасно виступає як документ, на основі якого відбувається порушення справи, і як документ на основі якого відбувається обвинувачення правопорушника.
Зважаючи на викладене, суд зобов'язаний розглядати справу лише в межах тверджень про вчинення адміністративного правопорушення, вказаних стосовно особи у протоколі про адміністративне правопорушення та не в праві встановлювати обставини, які виходять за межі таких тверджень та звинувачують особу у вчиненні дій, які конкретно не викладені в ньому.
Згідно ч.1 ст.1732 КУпАП складом адміністративного правопорушення є, зокрема, умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) психологічного характеру внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Тобто, законодавець визнав адміністративним правопорушенням не будь-яке домашнє насильство, а лише те, яке потягло за собою завдання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Суддя звертає увагу на те, що обов'язок довести наявність ознак домашнього насильства в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, в тому числі заподіяння шкоди фізичному чи психічному здоров'ю потерпілого (наявність в діях особи складу правопорушення, передбаченого ст.173-2 КУпАП) покладається на посадову особу, яка складає протокол про адміністративне правопорушення.
Як вбачається зі змісту протоколів серій ВАД №941709 та ВАД №941710, у фабулі зазначено, що діями ОСОБА_1 «могла бути завдана шкода». Таким чином, протоколи не містять твердження про фактичне заподіяння шкоди психічному чи фізичному здоров'ю потерпілих.
Сама по собі сварка, без застосування насильства та без настання відповідних наслідків, не утворює складу правопорушення за ст.173-2 КУпАП. Матеріали справи не містять доказів (медичних висновків, актів обстеження тощо), які б підтверджували факт заподіяння шкоди психічному стану ОСОБА_2 чи ОСОБА_3 .
Суд звертає увагу на те, що домашнє насильство істотно відрізняється від звичайних конфліктних відносин, оскільки має певні ознаки та характеризується тим, що особа, яка застосовує домашнє насильство, маючи значну перевагу в своїх можливостях, діє умисно з наміром досягти бажаного результату, який полягає у заподіянні шкоди потерпілому шляхом порушення його прав і свобод.
Сама по собі сварка осіб, без застосування насильства, та без настання жодних відповідних наслідків, не утворює складу адміністративного правопорушення за ст.173-2 КУпАП. При цьому, з матеріалів справи неможливо встановити чи призвели висловлювання ОСОБА_1 до психічного розладу, побоювань, а також чи завдали вони шкоди психічному стану потерпілим особам.
Суд позбавлений можливості вийти за межі протоколу про адміністративне правопорушення на погіршення становища особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, оцінювати доведеність існування наслідків, які не ставились у вину, оскільки таким чином суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувачення та це суперечитиме як вимогам національного законодавства, так і стандартам, встановленим ЄСПЛ, що є неприпустимим.
Згідно п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи, що викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд приходить до висновку про те, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, а відтак провадження у справі підлягає закриттю за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Керуючись ст.ст.247,283,284,294 КУпАП, суд -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.1732 КУпАП, на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення - закрити.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти діб з дня винесення постанови.
Суддя В.Г. Павлов