Постанова від 23.04.2026 по справі 751/2840/26

Справа №751/2840/26

Провадження №3/751/839/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2026 року місто Чернігів

Новозаводський районний суд міста Чернігова

в складі: головуючого судді Топіхи Р.М.,

за участю: секретаря судового засідання Островської А.С.,

прокурорів Чернігівської обласної прокуратури Лазоренка Є.Ю. та Лиштван А.Д.,

особи, щодо якої складено протокол, ОСОБА_1 ,

захисника ОСОБА_1 - адвоката Урожай А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення щодо

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого

ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КупАП),

ВСТАНОВИВ:

З 07 листопада 2015 року ОСОБА_1 проходив службу в Національній поліції України та з 29 листопада 2018 року, перебуваючи на посаді молодшого інспектора відділення охорони адмінбудинків центру забезпечення ГУНП в Чернігівській області, маючи спеціальне звання - сержант поліції і спеціальний жетон з індивідуальним номером - 0077903, звільнений з лав Національної поліції України 09 березня 2022 відповідно до наказу № 107 о/с від 09 березня 2022, тобто у відповідності до пп. «з» п. 1

ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме подав таку декларацію 26 лютого 2026 року, хоча зобов'язаний був подати до 31 січня 2024 року.

За даним фактом щодо ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, за яке передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

У судовому засіданні особа, щодо якої складені протоколи,

ОСОБА_1 свою провину визнав. Пояснив, що забув подати декларацію, оскільки з родиною переїжджав до Львову. Після того, як йому зателефонували з внутрішньої безпеки, відразу подав деларацію. Знав, що він є суб'єктом декларування, однак йому не було відомо, що після звільнення через певний час він має подати декларацію за рік. Просив закрити провадження у справі, у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, так як пройшло вже більше двох років з моменту вчинення правопорушення.

Захисник підтримав позицію свого підзахисного, також вважає, що закінчилися строки накладення адміністративного стягнення, останній день, коли ОСОБА_1 мав подати декларацію 31 січня 2024 року, за таких обставин провадження у справі підлягає закриттю.

Прокурор у судовому засіданні вказала на наявність в діях

ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого

ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, вважає, доведеними обставини вчинення правопорушення. Заперечила стосовно того, що строк давності накладення адміністративного стягнення пройшов, оскільки правопорушення, на її думку, вчинено саме несвоєчасним поданням декларації 26 лютого 2026 року. Просила визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850 гривень.

Заслухавши пояснення особи, що якої складено протокол, та її захисника, думку прокурора, дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи про адміністративне правопорушення, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов до такого висновку.

Згідно з положеннями ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст. 251 КУпАП).

Відповідно до вимог ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно з положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з приміткою до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що правопорушення, пов'язане з корупцією, це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до пп. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» поліцейські є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Згідно з положеннями частин 1, 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до

1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до

1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Пунктом 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Суд безпосередньо дослідив та оцінив докази у справі, у тому числі:

- протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, від 12 березня 2026 року № 10/2026; - рапорт заступника начальника ВМЗК Чернігівського управління ДВБ НПУ від 03 березня 2026 року; - біографічну довідку на сержанта поліції Івахненка В.В.; - копію рапорту ОСОБА_1 від 27 листопада 2018 року; - копію витягу з наказу від 29 листопада

2018 року № 341 о/с про призначення сержанта поліції ОСОБА_1 інспектором відділення охорони адмінбудинків центру забезпечення ГУНП в Чернігівській області; - копію витягу з наказу від 09 березня 2022 року

№ 107о/с про звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції з 09 березня

2022 року; - копію посадової інструкції молодшого інспектора відділення охорони адмінбудинків центру забезпечення ГУНП в Чернігівській області;

- копію службової характеристики ОСОБА_1 від 27 лютого 2025 року;

- копію пам'ятки-ознайомлення працівника Національної поліції про спеціальні обмеження, передбачені законодавством України, з якою ОСОБА_1 ознайомлений 30 жовтня 2019 року; - копію присяги на вірність Українському народові ОСОБА_1 від 07 листопада 2015 року;

- копію пам'ятки про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» у частині фінансового контролю, з якою ОСОБА_1 ознайомлений 12 жовтня 2023 року; - копію щорічної декларації ОСОБА_1 за 2022 рік, яка була подана 26 лютого 2026 року об 11 годині 06 хвилин.

Враховуючи зазначене, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що підтверджується належними та допустимими доказами у справі, які повністю узгоджуються між собою та відповідають дійсним фактичним обставинам справи встановленим у судовому засіданні.

Разом з тим, відповідно до вимог ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 51, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Зважаючи на те, що ОСОБА_1 зобов'язаний був подати щорічну декларацію до 31 січня 2024 року, датою вчинення правопорушення є

01 лютого 2024 року, тобто наступний день за останнім днем подачі декларації.

Відповідно до вимог п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що оскільки з дня вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, минуло два роки то відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення на особу, яка притягується до відповідальності ОСОБА_1 , не може бути накладено, а провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 7 ч.1 ст. 247 КУпАП.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 38, 172-6, 245, 247, 251, 252, 283, 284 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за

ч. 1 ст. 176-2 КУпАП закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Новозаводський районний суд міста протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Р.М. Топіха