Ухвала від 24.04.2026 по справі 461/3021/26

Справа № 461/3021/26

Провадження № 1-кс/461/2425/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.04.2026 року слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Львівської обласної прокуратури ОСОБА_3 про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор першого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Львівської обласної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням у кримінальному провадженні № 42021140000000226 від 09.11.2021 за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, про надання уповноваженій особі правоохоронного органу Республіки Польща, яка буде забезпечувати виконання даної ухвали, тимчасовий доступ до речей і документів митних, прикордонних та правоохоронних органів, з можливістю ознайомитися з ними та зробити їх належним чином завірені копії, а саме:

міжнародних митних декларацій (MRN) щодо переміщення (експорту) на територію України через пункт пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_1 » товарів у наступні дні та наступними транспортними засобами, а саме:

- 29.06.2021 транспортним засобом марки «MAN» з реєстраційним номером НОМЕР_1 (VIN: НОМЕР_2 ), з напівпричепом марки «FLIEGL SDS 350» реєстраційний номер НОМЕР_3 (VIN: НОМЕР_4 );

- 20.07.2021 транспортним засобом з реєстраційним номером НОМЕР_5 (VIN: НОМЕР_6 ), з напівпричепом марки «WIELTON NS 34K» реєстраційний номер НОМЕР_7 (VIN: НОМЕР_8 );

- 31.07.2021 транспортним засобом марки «RENAULT» з реєстраційним номером НОМЕР_9 (VIN: НОМЕР_10 ), з напівпричепом марки «SCHMITZ S01» реєстраційний номер НОМЕР_11 (VIN: НОМЕР_12 ).

документів, які стали підставою для видачі міжнародних митних декларацій (MRN) та декларування у них відомостей, а саме контрактів (договорів) купівлі-продажу з відповідними додатками, міжнародних транспортних накладних (CMR), інвойсів на товари, що зазначені у вказаних міжнародних митних деклараціях (MRN), пакувальних листів, сертифікатів походження товару, а також інших документів в яких містяться відомості про товари (вартість, вага, найменування тощо), що фактично експортувались із країн Європейського Союзу та були ввезені з території Республіки Польща на територію України, транспортними засобами та у періоди, зазначені у пункті 1.

документів, які містять інформацію, щодо повернення податку на додану вартість (VAT) фізичним особам або суб'єктам господарювання, за вивезення товару за межі Європейського Союзу транспортними засобами та у періоди, зазначені у пункті 1.

протоколів про порушення митного, прикордонного, адміністративного чи будь-якого іншого законодавства Республіки Польща на осіб, які перетинали державний кордон у транспортних засобах та у періоди, зазначені у пункті 1.

матеріалів фіксації (фото, відео, протоколи, акти, тощо), які складались при перетині державного кордону Республіки Польща у міжнародному автомобільному пункті пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_1 » транспортними засобами та у періоди, зазначені у пункті 1.

Подане клопотання мотивує тим, що для забезпечення повного, всебічного і об'єктивного розслідування у вказаному кримінальному провадженні необхідно здійснити перевірку достовірності викладеної інформації щодо відправників та одержувачів товару, оскільки існують підстави вважати, що відомості про одержувачів товару на території України не відповідають дійсності. Проведення такої перевірки можливе лише шляхом проведення компетентними органами Республіки Польща допитів осіб, які займались відправленням товарів на територію України та отримати у митних та прикордонних органів Республіки Польща належним чином завірені копії документів, які стали підставою паспортного оформлення осіб, які пересувались у вантажному транспортному засобі та документів, що подавались для митного оформлення зазначених транспортних засобів під час виїзду з Республіки Польща.

Прокурор просить проводити розгляд без участі слідчого та прокурора.

На підставі ч.4 ст.107 КПК України фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів не здійснювалось.

Дослідивши матеріали клопотання та докази, додані до такого, приходжу до наступного висновку.

Слідчим суддею встановлено, що слідчими слідчого Управління Головного управління Національної поліції у Львівській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 42021140000000226 від 09.11.2021 за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Як вбачається з матеріалів клопотання, З матеріалів кримінального провадження вбачається, що згідно з інформацією, розміщеною на сторінці «Группа « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у мережі «Facebook» (ІНФОРМАЦІЯ_3 ), службові особи ІНФОРМАЦІЯ_4 , систематично зловживають своїм службовим становищем, чим заподіюють державі тяжкі наслідки.

Зокрема, в публікації, розміщеній 08.11.2021 міститься інформація про те, що службові особи пункту пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_1 », систематично зловживаючи своїм службовим становищем, шляхом внесення недостовірних відомостей в АСМО «Інспектор» (автоматизована система митного оформлення) щодо товарів, які перевозяться вантажними автотранспортними засобами, з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших фізичних та/або юридичних осіб використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, сприяють зменшенню митних платежів, що спричинило тяжкі наслідки у вигляді ненадходження до державного бюджету коштів у сумі понад 5 млн. грн.

Згідно з інформацією ІНФОРМАЦІЯ_4 , 29.06.2021 у пункті пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_1 » митного поста « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ІНФОРМАЦІЯ_6 у період часу з 14 години 26 хвилин по 15 годину 21 хвилину здійснено оформлення транспортного засобу з реєстраційним номером НОМЕР_1 (VIN: НОМЕР_2 ), з причепом реєстраційний номер НОМЕР_3 (VIN: НОМЕР_4 ), в яких, згідно товарно-супроводжуючих документів, здійснювалось ввезення на митну територію України суміші клейової у мішках по 25 кг марки «Greinplast KWP» та суміші будівельної клейової з портландцементу у мішках по 25 кг марки «Quick MIX ZM 05». Вага вказаного переміщеного товару становила 21 220 кг.

Перевізником зазначеного товару є « ІНФОРМАЦІЯ_7 », адреса перевізника: АДРЕСА_1 , водій ОСОБА_4 , номер паспорта водія НОМЕР_13 .

Також, згідно інформації митних органів України, 20.07.2021 у пункті пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_1 » митного поста « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ІНФОРМАЦІЯ_6 у період часу з 07 години 22 хвилин по 07 годину 33 хвилини здійснено оформлення транспортного засобу з реєстраційним номером НОМЕР_5 (VIN: НОМЕР_6 ), з причепом реєстраційний номер НОМЕР_7 (VIN: НОМЕР_8 ), в яких, згідно товарно-супроводжуючих документів, здійснювалось ввезення на митну територію України суміші клейової у мішках по 25 кг марки «Greinplast KWP» та суміші будівельної клейової з портландцементу у мішках по 25 кг марки «Quick MIX ZM 05». Вага вказаного переміщеного товару становила 18 760 кг.

Перевізником зазначеного товару є “ ІНФОРМАЦІЯ_8 », адреса перевізника: Rzeszow, Polska, водій ОСОБА_5 , номер паспорта водія НОМЕР_14 .

Крім того, за інформацією ІНФОРМАЦІЯ_4 , 31.07.2021 у пункті пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_1 » митного поста « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ІНФОРМАЦІЯ_6 у період часу з 18 години 06 хвилин по 19 годину 50 хвилин здійснено оформлення транспортного засобу з реєстраційним номером НОМЕР_9 (VIN: НОМЕР_10 ), з причепом реєстраційний номер НОМЕР_11 (VIN: НОМЕР_12 ), в яких, згідно товарно-супроводжуючих документів, здійснювалось ввезення на митну територію України суміші клейової у мішках по 25 кг марки «Greinplast KWP» та суміші будівельної клейової з портландцементу у мішках по 25 кг марки «Quick MIX ZM 05». Вага вказаного переміщеного товару становила 19 160 кг.

Перевізником зазначеного товару є фізична особа-підприємець ОСОБА_6 , адреса перевізника: АДРЕСА_2 , водій ОСОБА_7 , номер паспорта водія НОМЕР_15 .

Разом з тим, відповідно до інформації, розміщеної у відкритому доступі з'ясовано, що транспортування зазначених вантажів здійснювалось у іншій, ніж зазначено у документах формі, а також вказано на підміну товаро-супровідних документів.

При проведенні розмитнення фактично ввезених товарів, до сплати підлягали б обов'язкові митні платежі на суму понад 5 000 000 грн., у тому числі ввізне мито в сумі та податок на додану вартість в сумі, а відтак несплата вказаних платежів спричинила б значної шкоди державному бюджету України.

Зазначене свідчить про можливе незаконне переміщення товарів через митний кордон України, завдяки налагодженій протиправній схемі працівників ІНФОРМАЦІЯ_4 , які будучи обізнаними про наявність, кількість та характер вантажу, в порушення вимог чинного законодавства України здійснюють митне оформлення вантажних автомобілів під виглядом порожніх або із зазначенням іншого виду товару, що не відповідає фактично переміщуваному.

Таким чином, на митну територію України, шляхом незаконного звільнення від митного контролю внаслідок неправомірних дій інспекторів митниці, ввезено велику кількість товару без сплати обов'язкових митних платежів, що призвело до завдання збитків державному бюджету України.

Прокурор зазначає, що з метою встановлення об'єктивних даних у кримінальному провадженні № 42021140000000226 від 09.11.2021 за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, виникла необхідність у проведенні процесуальних дій на території Республіки Польща, втому числі:

Отримати у компетентних органів Республіки Польща належним чином завірені копії міжнародних митних декларацій (MRN) щодо переміщення (експорту) на територію України через пункт пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_1 » товарів у наступні дні та наступними транспортними засобами, а саме:

- 29.06.2021 транспортним засобом марки «MAN» з реєстраційним номером НОМЕР_1 (VIN: НОМЕР_2 ), з напівпричепом марки «FLIEGL SDS 350» реєстраційний номер НОМЕР_3 (VIN: НОМЕР_4 );

- 20.07.2021 транспортним засобом з реєстраційним номером НОМЕР_5 (VIN: НОМЕР_6 ), з напівпричепом марки «WIELTON NS 34K» реєстраційний номер НОМЕР_7 (VIN: НОМЕР_8 );

- 31.07.2021 транспортним засобом марки «RENAULT» з реєстраційним номером НОМЕР_9 (VIN: НОМЕР_10 ), з напівпричепом марки «SCHMITZ S01» реєстраційний номер НОМЕР_11 (VIN: НОМЕР_12 ).

Отримати у компетентних органів Республіки Польща належним чином завірені копії документів, які стали підставою для видачі міжнародних митних декларацій (MRN) та декларування у них відомостей, а саме контрактів (договорів) купівлі-продажу з відповідними додатками, міжнародних транспортних накладних (CMR), інвойсів на товари, що зазначені у вказаних міжнародних митних деклараціях (MRN), пакувальних листів, сертифікатів походження товару, а також інших документів в яких містяться відомості про товари (вартість, вага, найменування тощо), що фактично експортувались із країн Європейського Союзу та були ввезені з території Республіки Польща на територію України, транспортними засобами та у періоди, зазначені у пункті 1.

Отримати у компетентних органів Республіки Польща інформацію, щодо повернення податку на додану вартість (VAT) фізичним особам або суб'єктам господарювання, за вивезення товару за межі Європейського Союзу транспортними засобами та у періоди, зазначені у пункті 1.

У разі наявності, отримати у компетентних органів Республіки Польща належним чином завірені копії складених протоколів про порушення митного, прикордонного, адміністративного чи будь-якого іншого законодавства Республіки Польща на осіб, які перетинали державний кордон у транспортних засобах та у періоди, зазначені у пункті 1.

У разі наявності, отримати у компетентних органів Республіки Польща копії матеріалів фіксації (фото, відео, протоколи, акти, тощо), які складались при перетині державного кордону Республіки Польща у міжнародному автомобільному пункті пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_1 » транспортними засобами та у періоди, зазначені у пункті 1.

Прокурор вказує, що отримання доступу до даних документів має істотне значення для встановлення обставин у вищевказаному кримінальному провадженні і полягає в тому, що надасть можливість отримати документи, встановити осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення, з'ясувати мотиви його вчинення та отримати інформацію, необхідну для розслідування вказаного кримінального провадження.

Відповідно до ч. 4 ст. 93 КПК України, докази можуть бути одержані на території іноземної держави в результаті здійснення міжнародного співробітництва під час кримінального провадження.

Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 164 КПК України передбачено, що в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів має бути зазначено, зокрема, строк дії ухвали, який не може перевищувати двох місяців з дня постановлення ухвали, за виключенням ухвал, постановлених на виконання вимог частини другої статті 562 цього Кодексу.

Згідно ч.1 ст. 562 КПК України, якщо для виконання запиту компетентного органу іноземної держави необхідно провести процесуальну дію, виконання якої в Україні можливе лише з дозволу прокурора або суду, така дія здійснюється лише за умови отримання відповідного дозволу в порядку, передбаченому цим Кодексом, навіть якщо законодавство запитуючої сторони цього не передбачає. Підставою для вирішення питання щодо надання такого дозволу є матеріали звернення компетентного органу іноземної держави.

У разі якщо при зверненні за допомогою в іноземній державі необхідно виконати процесуальну дію, для проведення якої в Україні потрібен дозвіл прокурора або суду, така процесуальна дія потребує надання відповідного дозволу прокурором або судом у порядку, встановленому цим Кодексом, лише у разі, якщо це передбачено міжнародним договором або є обов'язковою умовою надання такого виду допомоги за законодавством запитуваної сторони. При цьому строк дії такого дозволу не обмежується, а належно засвідчена копія дозволу долучається до матеріалів запиту (ч.2 ст.562 КПК України).

Як вбачається з матеріалів клопотання, необхідність в отриманні зазначених відомостей обґрунтовується тим, що для забезпечення повного, всебічного і об'єктивного розслідування у вказаному кримінальному провадженні необхідно здійснити перевірку достовірності викладеної інформації щодо відправників та одержувачів товару, оскільки існують підстави вважати, що відомості про одержувачів товару на території України не відповідають дійсності.

Проведення такої перевірки можливе лише шляхом проведення компетентними органами Республіки Польща допитів осіб, які займались відправленням товарів на територію України та отримати у митних та прикордонних органів Республіки Польща належним чином завірені копії документів, які стали підставою паспортного оформлення осіб, які пересувались у вантажному транспортному засобі та документів, що подавались для митного оформлення зазначених транспортних засобів під час виїзду з Республіки Польща.

Прокурором доведено, що в ході досудового розслідування виникла необхідність отримання тимчасового доступу до речей і документів. Дослідження зазначеної документації має істотне значення для встановлення обставин у цьому кримінальному провадженні і полягає у тому, що дасть можливість дослідити інформацію, яка міститься у даних документах та доказову інформацію необхідну для розслідування вказаного провадження.

Таким чином, дослідивши матеріали клопотання та докази, додані до такого, враховуючи, що означені документи можуть надати органу досудового розслідування та суду можливість отримати речові докази та забезпечити проведення повного, швидкого та неупередженого розслідування, вважаю, що клопотання про надання тимчасового доступу до речей та документів слід задовольнити.

Керуючись ст.ст.40, 93, 159, 160, 162, 164, 562 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

клопотання задовольнити.

Надати уповноваженій особі правоохоронного органу Республіки Польща, яка буде забезпечувати виконання даної ухвали, тимчасовий доступ до речей і документів митних, прикордонних та правоохоронних органів, з можливістю ознайомитися з ними та зробити їх належним чином завірені копії, а саме:

міжнародних митних декларацій (MRN) щодо переміщення (експорту) на територію України через пункт пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_1 » товарів у наступні дні та наступними транспортними засобами, а саме:

- 29.06.2021 транспортним засобом марки «MAN» з реєстраційним номером НОМЕР_1 (VIN: НОМЕР_2 ), з напівпричепом марки «FLIEGL SDS 350» реєстраційний номер НОМЕР_3 (VIN: НОМЕР_4 );

- 20.07.2021 транспортним засобом з реєстраційним номером НОМЕР_5 (VIN: НОМЕР_6 ), з напівпричепом марки «WIELTON NS 34K» реєстраційний номер НОМЕР_7 (VIN: НОМЕР_8 );

- 31.07.2021 транспортним засобом марки «RENAULT» з реєстраційним номером НОМЕР_9 (VIN: НОМЕР_10 ), з напівпричепом марки «SCHMITZ S01» реєстраційний номер НОМЕР_11 (VIN: НОМЕР_12 ).

документів, які стали підставою для видачі міжнародних митних декларацій (MRN) та декларування у них відомостей, а саме контрактів (договорів) купівлі-продажу з відповідними додатками, міжнародних транспортних накладних (CMR), інвойсів на товари, що зазначені у вказаних міжнародних митних деклараціях (MRN), пакувальних листів, сертифікатів походження товару, а також інших документів в яких містяться відомості про товари (вартість, вага, найменування тощо), що фактично експортувались із країн Європейського Союзу та були ввезені з території Республіки Польща на територію України, транспортними засобами та у періоди, зазначені у пункті 1.

документів, які містять інформацію, щодо повернення податку на додану вартість (VAT) фізичним особам або суб'єктам господарювання, за вивезення товару за межі Європейського Союзу транспортними засобами та у періоди, зазначені у пункті 1.

протоколів про порушення митного, прикордонного, адміністративного чи будь-якого іншого законодавства Республіки Польща на осіб, які перетинали державний кордон у транспортних засобах та у періоди, зазначені у пункті 1.

матеріалів фіксації (фото, відео, протоколи, акти, тощо), які складались при перетині державного кордону Республіки Польща у міжнародному автомобільному пункті пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_1 » транспортними засобами та у періоди, зазначені у пункті 1.

Роз'яснити, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Відповідно ч.2 ст.562 КПК України строк дії ухвали необмежений.

Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора першого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Львівської обласної прокуратури ОСОБА_3 .

Ухвала остаточна, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1