Справа № 344/7045/26
Провадження № 1-кс/344/2919/26
27 квітня 2026 року м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором у кримінальному провадженні - прокурором відділу Івано-Франківської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження № 12025090000000646 від 27.10.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, -
Слідчий, за погодженням з прокурором, звернувся з вказаним клопотанням, в обґрунтування якого покликався на те, що слідчим управлінням ГУНП в Івано-Франківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12025090000000646 від 27.10.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Кримінальне провадження розпочате за матеріалами ВПК в Івано-Франківській області ДКП НП України, з яких вбачається, що впродовж 2024-2025 років службові особи структурного підрозділу місцевого органу виконавчої влади у змові із службовими особами закладів освіти та суб'єктів господарської діяльності, а також іншими невстановленими особами, під час державних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_1 » для закладів освіти на території області, завищили їх ціни чим розтратили бюджетні кошти у великих розмірах.
Встановлено, що згідно постанови КМУ № 1554 від 31.12.2024 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проекту на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа» (надалі НУШ) у 2025 році» здійснено розподіл обсягу субвенції між місцевими бюджетами, субвенція врахована в бюджетах територіальних громад області.
Розпорядженнями обласної ради № 174/316-р від 16.04.2024 та ОДА № ?374/561-р від 20.08.2024 залишок коштів освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, який склався станом на 01.01.2024 спрямовано для централізованої закупівлі навчального та мультимедійного обладнання.
Станом на березень 2026 року в Івано-Франківській області освоєно понад 90 мільйонів гривень коштів «субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію публічного інвестиційного проєкту ІНФОРМАЦІЯ_2 . У 2024-2025 роках державними установами у сфері освіти оголошено проведення 54 тендерних закупівель.
У ході аналізу інформації оприлюдненої на електронному майданчику Prozorro та отриманої з Реєстру податкових накладних (товар) (надалі ЄРПН) встановлено, що участь у закупівлях беруть одні й ті ж суб'єкти господарювання, які на торгах формально створюють конкуренцію між собою і пропонують товар за цінами вищими від ринкових на 40-50 тисяч за 1 одиницю товару, а також здійснюють поставки однакового товару за прямими договорами. Впродовж 2024-2025 років суб?єкти господарювання здійснювали реалізацію обладнання закладам освіти, яке в більшості не відповідає обов?язковим умовам Рамкової угоди між Україною та ЄС в частині вимог до країн виробників (походження) товару, оскільки на бирках товару наявні написи «Asemblend in China» - зібрано в Китаї. Окрім зазначеного з ЄРПН встановлено, що комплекти НУШ могли бути імпортовані в Україну з Китаю.
З відомостей отриманих від освітніх закладів, на запит в порядку ст. 93 КПК України, встановлено, що частина придбаного обладнання містить бирки з написами «Asemblend in China» - зібрано в Китаї.
Зазначені факти свідчать про змову пов'язаних суб'єктів господарювання та інших невстановлених осіб, а також антиконкурентні узгоджені дії під час державних закупівель ІНФОРМАЦІЯ_1 обладнання.
З метою отримання відомостей та завірених копій документів щодо закупівлі та реалізації Комплектів мультимедійного обладнання, направлено запит до ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ЄДРПОУ НОМЕР_1 юридична адреса: АДРЕСА_1 , однак отримано відповідь, без надання запитуваних документів.
Таким чином, на даний час виникла необхідність у застосуванні заходу забезпечення кримінального провадження - тимчасовому доступі до речей і документів, який є найбільш доцільним та ефективним процесуальним способом отримання документів та інформації (відомостей) за період з 01.01.2024 по 31.12.2025, які містять охоронювану законом таємницю, з метою вилучення їх завірених копій, а саме:
- договори, додаткові угоди, рахунки-фактури, специфікації, платіжні документи, виписки банку, акти приймання-передачі, накладні, сертифікати якості, декларації відповідності, калькуляцію вартості на поставлений товар та надані послуги, щодо фактичного виконання умов договорів та додаткових угод по реалізації мультимедійних панелей, комплектів мультимедійних панелей НУШ, мобільних стійок для інтерактивних панелей та настінних кріплень, проекторів та кріплень для них, комп'ютерних модулів OPS всіх модифікацій, програмного забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_4 , Microsoft Windows;
- перелічених вище документів, у тому числі вантажно-митних декларацій, що підтверджують факт закупівлі вищевказаного товару;
- про серійні номери, рік виготовлення, країну виробника та країну, з території якої завезено зазначені вище товари;
- про обсяг та вартість робіт по обробці/переробці у розрізі кожного виду зазначеного вище товару, що стало підставою для отримання сертифікатів та висновків про походження товару в ІНФОРМАЦІЯ_5 ;
- про місце виконання робіт по обробці/переробці товару, а також про наявність необхідного обладнання та кваліфікованих найманих працівників;
- про обсяг товару, на який отримано сертифікати та висновки про походження; як ідентифікується товар з наявними висновками та сертифікатами про походження і без таких документів;
- про обсяг виготовлених наліпок на сертифікований товар, з наданням підтверджуючих документів;
- про обсяг робіт із сертифікації згідно стандартів ISO, сертифікації за технічними регламентами, обсяг робіт для одержання ТУ, санітарно-епідеміологічних висновків та взяття на облік декларацій про відповідність;
- про наявні рахунки (їх номери) в банківських установах;
- про середні ціни з урахуванням ПДВ та без ПДВ станом на кінець звітних періодів 2024 та 2025 років на товар: мультимедійні панелі, комплекти мультимедійних панелей НУШ, мобільні стійки для інтерактивних панелей, настінні кріплення, проектори та кріплення для них, комп'ютерні модулі OPS всіх модифікацій, програмне забезпечення MozaBook, Microsoft Windows, інше програмне забезпечення для мультимедійних панелей НУШ;
- реєстр договорів, укладених протягом 2024 та 2025 років щодо придбання та реалізації указаного вище товару.
Слідчий в клопотанні просив розгляд клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів слухати без його участі.
Відповідності до ч. 2 ст. 163 КПК України розгляд даного клопотання здійснено без участі та виклику особи, у володінні якої знаходиться вказана інформація.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Беручи до уваги вищенаведене, враховуючи, що всі особи, які беруть участь у судовому провадженні в судове засідання не прибули приходжу до висновку, про можливість розгляду клопотання без здійснення фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження.
Дослідивши матеріали клопотання вважаю наступне.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем, комп'ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах, комп'ютерних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
Частиною 1 ст. 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Клопотання слідчого відповідає вимогам ч. 2 ст. 160 КПК України.
Відповідно до ч. 5-6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
З клопотання вбачається, що сторона кримінального провадження просить про надання тимчасового доступу до інформації, яка має суттєве значення.
Наданими стороною кримінального провадження матеріали клопотання поза розумним сумнівом доведено, що на даний час проводиться вичерпний комплекс заходів, спрямованих на розкриття кримінального правопорушення та встановлення осіб (їх місцезнаходження), які його вчинили, як і доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в зазначених в клопотанні документах та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою вказаних документів, а можливе їх вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до таких.
Отже, враховуючи вищенаведене, вважаю вказаний захід забезпечення доцільним, співмірним та таким, що відповідає завданням кримінального провадження, тому клопотання слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 159-166, 309 КПК України, -
Клопотання задовольнити.
Надати слідчим з числа слідчої групи у кримінальному провадженні № 12025090000000646: ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 дозвіл на тимчасовий доступ до документів (відомостей, інформації), що містять охоронювану законом таємницю, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ЄДРПОУ НОМЕР_1 юридична адреса: АДРЕСА_1 , та можливість вилучення їх завірених копій, а саме:
- договори, додаткові угоди, рахунки-фактури, специфікації, платіжні документи, виписки банку, акти приймання-передачі, накладні, сертифікати якості, декларації відповідності, калькуляцію вартості на поставлений товар та надані послуги, щодо фактичного виконання умов договорів та додаткових угод по реалізації мультимедійних панелей, комплектів мультимедійних панелей НУШ, мобільних стійок для інтерактивних панелей та настінних кріплень, проекторів та кріплень для них, комп'ютерних модулів OPS всіх модифікацій, програмного забезпечення MozaBook, Microsoft Windows;
- перелічених вище документів, у тому числі вантажно-митних декларацій, що підтверджують факт закупівлі вищевказаного товару;
- про серійні номери, рік виготовлення, країну виробника та країну, з території якої завезено зазначені вище товари;
- про обсяг та вартість робіт по обробці/переробці у розрізі кожного виду зазначеного вище товару, що стало підставою для отримання сертифікатів та висновків про походження товару в ІНФОРМАЦІЯ_5 ;
- про місце виконання робіт по обробці/переробці товару, а також про наявність необхідного обладнання та кваліфікованих найманих працівників;
- про обсяг товару, на який отримано сертифікати та висновки про походження; як ідентифікується товар з наявними висновками та сертифікатами про походження і без таких документів;
- про обсяг виготовлених наліпок на сертифікований товар, з наданням підтверджуючих документів;
- про обсяг робіт із сертифікації згідно стандартів ISO, сертифікації за технічними регламентами, обсяг робіт для одержання ТУ, санітарно-епідеміологічних висновків та взяття на облік декларацій про відповідність;
- про наявні рахунки (їх номери) в банківських установах;
- про середні ціни з урахуванням ПДВ та без ПДВ станом на кінець звітних періодів 2024 та 2025 років на товар: мультимедійні панелі, комплекти мультимедійних панелей НУШ, мобільні стійки для інтерактивних панелей, настінні кріплення, проектори та кріплення для них, комп'ютерні модулі OPS всіх модифікацій, програмне забезпечення MozaBook, Microsoft Windows, інше програмне забезпечення для мультимедійних панелей НУШ;
- реєстр договорів, укладених протягом 2024 та 2025 років щодо придбання та реалізації указаного вище товару.
Роз'яснити положення ч. 1 ст. 166 КПК України, згідно з яким: у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала діє до 26 червня 2026 року включно та оскарженню не підлягає.
Оригінал ухвали виготовлено у двох примірниках.
Слідчий суддя ОСОБА_15