Рішення від 24.04.2026 по справі 200/633/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2026 року Справа№200/633/26

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1

до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:

- визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо перерахунку пенсії без урахуванням довідок про заробітну плату в зоні відчуження чим самим зменшивши розмір пенсії ОСОБА_1 до 19106.19 грн.;

- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 1 вересня 2025 року на підставі довідки про заробітну плату в зоні відчуження виходячи із індивідуального коефіцієнту заробітної плати для обчислення пенсії 16,75978.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЇ ПОЗИВАЧА ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ ВІДПОВІДАЧА

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду в Донецькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно розрахунків із матеріалів пенсійної справи позивачу була обчислена пенсія виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження.

На підставі довідки про заробіток основний розмір пенсії від середнього заробітку становив 119515,06 грн (149393,83000 (середньомісячний заробіток) * 80% (відсоток втрати працездатності)).

Розмір пенсії з надбавками становив 87824,69 грн.

В подальшому, відповідач зменшив основний розмір пенсії від середнього заробітку до 20689,07 грн та листом від 04.12.2025 року повідомив, що пенсійна справа позивача не була оцифрована, а в зв'язку з воєнними діями на території Донецької області доступ до паперової пенсійної справи відсутній, неможливо перевірити та надати копію довідки на підставі якої була обрахована пенсія, тому до надходження відсутніх документів пенсія Позивачу перерахована виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на січень 2021 року.

Розмір пенсії починаючи з 01.09.2025 становить 19106,19 грн.

Позивач звертає увагу, що він звертався до відповідача з заявою від 10.12.2025 року, щодо перегляду пенсійної справи і перерахунку пенсії з урахуванням довідки про заробіток, натомість відповідач листом від 07.01.2026 року вкотре повідомив про неможливість здійснення відповідного перерахунку, а також не було зазначено інформації щодо вчинення будь яких дій для перевірки чи уточнення довідок про заробітну плату.

Вважає такі дії відповідача протиправними, у зв'язку із чим звернувся до суду з даним позовом.

Відповідач, не погодившись з доводами позивача, викладеними у позовній заяві надав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечував проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності 2 групи, пов'язану з наслідками аварії на ЧАЕС, відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII.

У зв'язку з відсутністю в матеріалах електронної пенсійної справи довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження за встановленою формою, до надання довідки та первинних документів, на підставі яких визначено складові заробітку, зазначені в довідці, розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 з 01.09.2025 обчислено виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2021 року згідно пункту 9 Порядку № 1210. Паперова пенсійна справа заявника не оцифрована в зв'язку з тим, що залишилась на окупованій території в місті Маріуполь.

11.09.2025 ОСОБА_1 подав заяву про перерахунок пенсії «зміна надбавки» та долучив до заяви: довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження від 14.01.2008 №29, табель обліку робочого часу, розрахунки виплачених сум за роботу в зоні, довідки про перебування у відрядженні для участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інші документи, що стосуються розрахунку заробітку. Заяву від 11.09.2025 № 7769 розглянуто за принципом екстериторіальності опрацювання звернень спеціалістами Головних управлінь в Житомирській та Тернопільській областях. Перерахунок згідно наданих документів проведено, але показник заробітної плати для розрахунку пенсії не було змінено, відмову в перерахунку не було винесено.

Аналізуючи долучені до заяви від 11.09.2025 документи заявника, слід зазначити, що за даними особового рахунку часова тарифна ставка, перерахована відповідно 6-годинного робочого дня та 6-годинного робочого тижня, складає 0,972.

Первинні документи про розмір тарифної ставки відсутні.

При розрахунку заробітної плати в зоні відчуження застосовано подвоєну тарифну ставку 1,944, що є порушенням вимог Постанови №207-7.

Також неможливо визначити правомірність нарахування премії у розмірі 60%, оскільки на надано Положення про преміювання, що діяло на підприємстві на момент відрядження.

Розмір пенсії ОСОБА_1 приведено до відповідності з 01.09.2025 та обчислено виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року - 25861,34 грн. (8913,83 х 2,90126).

Додатково повідомляємо, що розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2025 становить 19106,19 грн

У задоволенні позову просив відмовити.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03 лютого 2026 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

В період з 20.03.2026 по 30.03.2026 головуюча по справі суддя перебувала у відпустці.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 .

Відповідно до протоколу від 23.05.205 року про перерахунок пенсії , позивач станом на 01.03.2025 отримував пенсію на підставі ст. 54 Закону України 28 лютого 1991 року №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи із розміру середньомісячного заробітку у розмірі 149393.83000 та втрати працездатності 80%, основний розмір пенсії від середнього заробітку - 119515.06, додаткова пенсія інвалідам ІІ групи з числа ліквідаторів ЧАЕС Пост. № 112 п. 5 - 379.60, місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2025, обмеження індексації: з 01.03.2025 «-10826.61», розмір пенсії з надбавками - 109068.05 грн., максимальний розмір пенсії 23610 грн.

Також станом на 01.01.2025 року розрахунок заробітку для обчислення склав: середній заробіток - 8913.83; індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 16.75978; середньомісячний заробіток для обчислення - 149393.83000.

Протоколом від 18.08.2025 року про перерахунок пенсії позивачу була розрахована пенсія на підставі ст. 54 Закону № 796, виходячи із розміру середньомісячного заробітку у розмірі 25861.34000 та втрати працездатності 80%, з 01.09.2025 основний розмір пенсії від середнього заробітку - 20689.07; додаткова пенсія інвалідам ІІ групи з числа ліквідаторів ЧАЕС Пост. № 112 п. 5 - 379.60, місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2025, обмеження індексації: з 01.03.2023 «-1328.64», обмеження індексації: з 01.03.2025 «-633.84», розмір пенсії з надбавками - 19106.19 грн.

Також станом на 01.09.2025 року розрахунок заробітку для обчислення склав: середній заробіток - 8913,83; сума коефіцієнтів заробітної плати - 2.90126; кількість місяців заробітної плати - 1; індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 2.90126; середньомісячний заробіток для обчислення -25861,34000.

Протоколом від 18.09.2025 року про перерахунок пенсії позивачу була розрахована пенсія на підставі ст. 54 Закону № 796, виходячи із розміру середньомісячного заробітку у розмірі 25861.34000 та втрати працездатності - 00, з 01.09.2025 основний розмір пенсії від середнього заробітку - 20689.07; додаткова пенсія інвалідам ІІ групи з числа ліквідаторів ЧАЕС Пост. № 112 п. 5 - 379.60, місяць підвищення розміру пенсії 01.03.2025, обмеження індексації: з 01.03.2023 «-1328.64», обмеження індексації: з 01.03.2025 «-633.84», розмір пенсії з надбавками - 19106.19 грн.

До матеріалів справи позивачем надано довідку від 14.01.2008 № 29 ВАТ «Донбасенерго «Енерготорг» про заробітну плату за роботу в населених пунктах зони відчуження в період з 18.05.1986 по 28.05.1986 заробітна плата позивача за травень 1986 року 1501,41 у тому числі: збереження середнього заробітку за дні роботи в зоні відчуження - 109,62, оплата за дні праці в зоні - 905,90, премія - 373,25, доплата - 112,64.

Позивачем 11.09.2025 року подана заява про перерахунок пенсії, вид перерахунку - зміна надбавки.

Як зазначено відповідачем у відзивів до заяви від 11.09.2025 позивачем було додано: довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження від 14.01.2008 № 29, табель обліку робочого часу, розрахунки виплачених сум за роботу в зоні, довідки про перебування у відрядженні для участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інші документи, що стосуються розрахунку заробітку.

Заяву від 11.09.2025 № 7769 розглянуто за принципом екстериторіальності опрацювання звернень спеціалістами Головних управлінь в Житомирській та Тернопільській областях. Перерахунок згідно наданих документів проведено, але показник заробітної плати для розрахунку пенсії не було змінено, відмову в перерахунку не було винесено.

Суд зазначає, що позивачем в рамках даної справи дії або бездіяльність територіального органу ПФУ щодо розгляду заяви від 11.09.2025 року не оскаржується, та це не є предметом розгляду.

Відповідно до листа відповідача від 07.01.2026 № 936-57456/Т-02/8-0500/26 зазначено, що в зв'язку з відсутністю в матеріалах електронної пенсійної справи довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження за встановленою формою до надання довідки та первинних документів, на підставі яких визначено складові заробітку, зазначені в довідці, розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 з 01.09.2025 обчислено, виходячи із п'ятикратного розміру заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2021 року.

НОРМИ ПРАВА ЯКІ ЗАСТОСОВУВАВ СУД ТА МОТИВИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ, ВИСНОВКИ СУДУ

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Правовідносини щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення врегульовані Законом України від 28 лютого 1991 року №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон № 796-XII).

За змістом статті 1 Закону №796-XII цей нормативно-правовий акт спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.

Державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи та створення умов проживання і праці на забруднених територіях базується на принципах, зокрема, соціального захисту людей, повного відшкодування шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Так, відповідно до частини 1 і частин 2 статті 54 Закону №796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Частинами 4 і 5 ст. 57 Закону №796-XII установлено, що для обчислення пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 цього Закону особам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 цього Закону, стосовно яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, особам, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) визначається виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Відповідно до ч. 5 ст. 54 Закону №796-XII Порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210.

Даний Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - пенсії), а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення. Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи (п. 2 Порядку № 1210).

Пунктом 3 Порядку 120 встановлено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження:

1) з дня аварії не менш як 12 місяців підряд, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зазначеній зоні;

2) на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС не менш як 12 місяців у період з 26 квітня 1986 р. до 1 серпня 1987 р., за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зоні відчуження. Якщо така особа виводилася із зони Чорнобильської АЕС за медичними показниками у зв'язку з переопроміненням, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС;

3) менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати (доходу) за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження;

4) менше календарного місяця у 1986-1990 роках (в тому числі особа, яка захворіла на променеву хворобу), за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати (доходу) за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата (дохід) за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати (доходу) проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (доходу).

Пунктом 5 постанови визначено, що у разі коли кількість відпрацьованих днів у неповному календарному місяці роботи більш як 25,4, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за фактично відпрацьований час.

Згідно з пунктом 6 постанови № 1210 в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10.06.1986 № 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленої заробітної плати (обчисленого доходу).

Пунктом 7 Порядку № 1210 визначено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати (доходу), яку (який) вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата (дохід) для розрахунку пенсії не може бути нижчою (нижчим) від фактично одержаної суми у зазначений період.

Пунктом 3 Постанови Ради міністрів УРСР від 27.04.1988 від 27.04.1988 Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, які зайняті на роботах, пов'язаних із ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забруднення навколишнього середовища

Відповідно пункту 9 Порядку передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою: П=Зс*Кзс*(Кв/100%) де П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014-й, 2015-й та 2016 роки, збільшена (збільшений) на відповідні коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, визначені починаючи з 2019 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663); Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Кзс = Ск/К, де Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) (Кз1 + Кз2 + Кз3 + + ... + Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження у 1986-1990 роках; К - кількість місяців, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу).

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) (Кз1, Кз2, Кз3, ..., Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження, який враховується під час обчислення пенсії, визначається за формулою Кз = Зв/Зсм, де Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зв - сума заробітної плати (доходу) за роботу в зоні відчуження за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу),за період 1986-1990 років; Зсм - показник середньомісячної заробітної плати (доходу) робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 р. № 1783 "Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян" (Офіційний вісник України, 2003 р., № 47, ст. 2431), за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), за період 1986-1990 років.

У разі коли особа з інвалідністю із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", стосовно яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа, виявили бажання обчислювати пенсію із заробітної плати (доходу), визначеної (визначеного) з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, такі пенсії обчислюються у порядку, передбаченому цим пунктом, з урахуванням середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, (Кзс), що визначається за формулою: Кзс = Зп (мін)*5/Зс, де Зп (мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;

Зс1 - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року. Якщо на день призначення/ перерахунку пенсії відсутні дані про середню заробітну плату (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року, для обчислення пенсії за формулою, зазначеною в абзаці тринадцятому цього пункту, враховується середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який використовувався під час призначення/перерахунку пенсії в році, що передує відповідному року, з наступним перерахунком пенсії після отримання даних про середню заробітну плату (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року. Якщо при цьому середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення/перерахунку пенсії у відповідному році, є меншим від середньомісячного коефіцієнта заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення/перерахунку пенсії в році, що передує відповідному року, пенсія обчислюється з урахуванням середньомісячного коефіцієнта заробітної плати (доходу), який використовувався під час призначення/перерахунку пенсії в році, що передує відповідному року.

Пенсії, що обчислені із заробітної плати (доходу), яка визначалася виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати відповідно до абзаців тринадцятого - п'ятнадцятого цього пункту, перераховуються у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

У разі коли особа звернулася за призначенням пенсії з урахуванням заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, органи Пенсійного фонду України визначають два показники середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, (Кзс): обчислений відповідно до абзаців шостого - дванадцятого цього пункту, а також відповідно до абзаців тринадцятого - шістнадцятого цього пункту, і призначають пенсію з урахуванням вищого середньомісячного коефіцієнта заробітної плати.

Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається: для пенсій по інвалідності - як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи; для пенсій по втраті годувальника - як співвідношення кількості непрацездатних членів сім'ї до кількості таких членів сім'ї з урахуванням потерпілого (у відсотках) Кв = Ку/(Ку+1) * 100%, де Ку - кількість непрацездатних членів сім'ї.

Під час визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) у випадках, передбачених цим пунктом, середня заробітна плата (дохід) за рік у відповідному періоді вважається середньомісячною платою робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, відповідного року.

Статтею 60-1 Закону № 796 встановлено, що призначення та виплата пенсій, передбачених цим Законом, і щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи провадяться територіальними органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до ст. 60-2 Закону № 796 рішення про призначення (перерахунок) пенсії або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії, прийняте уповноваженою посадовою особою територіального органу Пенсійного фонду України, може бути оскаржено в адміністративному порядку до керівника цього органу Пенсійного фонду України, а в разі відмови у задоволенні скарги - до органу Пенсійного фонду України вищого рівня та/або в судовому порядку. Порядок оскарження рішень, передбачених частиною другою цієї статті, визначається правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, з урахуванням вимог Закону України "Про адміністративну процедуру".

Згідно з п. 5 частини 5 статті 2 Закону України «Про адміністративну процедуру» № 2073-ІХ адміністративною процедурою є визначений законом порядок розгляду та вирішення справи.

Частиною 1 ст. 5 закону № 2073 визначено такі принцип и адміністративної процедури: 1) верховенство права, у тому числі законності та юридичної визначеності; 2) рівність перед законом; 3) обґрунтованість; 4) безсторонність (неупередженість) адміністративного органу; 5) добросовісність і розсудливість; 6) пропорційність; 7) відкритість; 8) своєчасність і розумний строк; 9) ефективність; 10) презумпція правомірності дій та вимог особи; 11) офіційність; 12) гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні; 13) гарантування ефективних засобів правового захисту.

Відповідно до ст. 8 Закону № 2073 принцип обґрунтування полягає у забезпеченні адміністративним органом належності та повноти з'ясування обставин справи, безпосередньому дослідженні доказів та інших матеріалів справи. Адміністративний орган під час здійснення адміністративного провадження враховує всі обставини, що мають значення для вирішення справи. Адміністративний орган зобов'язаний обґрунтовувати адміністративні акти, які він приймає, крім випадків, визначених законом. Адміністративний акт, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи, повинен містити мотивувальну частину, що відповідає вимогам цього Закону.

Зміст принципу відкритості наведено в ст. 12 Закону № 2073, відповідно до якої адміністративний орган зобов'язаний у порядку, встановленому законом, забезпечувати реалізацію права особи на доступ до інформації, що пов'язана з прийняттям та виконанням адміністративного акта стосовно неї. Учасник адміністративного провадження має право знати про початок адміністративного провадження та про своє право на участь у такому провадженні, а також право на ознайомлення з матеріалами відповідної справи. Забороняється розголошення наявних у справі відомостей, що відповідно до закону становлять інформацію з обмеженим доступом.

Згідно зі статтею 16 Закону № 2073 принцип офіційності полягає в обов'язку адміністративного органу встановлювати обставини, що мають значення для вирішення справи, і за необхідності збирати для цього документи та інші докази з власної ініціативи, у тому числі без залучення особи витребовувати документи та відомості, отримувати погодження та висновки, необхідні для вирішення справи. Адміністративний орган не може зобов'язувати особу самостійно отримувати документи та інші докази, необхідні для здійснення адміністративного провадження, якщо такий обов'язок не визначено законом. Адміністративний орган не може вимагати від особи надання документів та відомостей, що перебувають у володінні адміністративного органу або іншого органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи або організації, що належить до сфери управління такого органу.

Зміст принципу гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні розкрито у ст. 17 Закону № 2073, згідно з якою особа має право бути заслуханою адміністративним органом, надавши пояснення та/або заперечення у визначеній законом формі до прийняття адміністративного акта, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи. Адміністративний орган зобов'язаний здійснювати інформування та консультування учасників адміністративного провадження з питань, що стосуються адміністративного провадження, а також щодо змісту їхніх прав та обов'язків. Особа має право у передбаченому законом порядку витребовувати та/або надавати документи, а також інші докази, що стосуються обставин адміністративної справи.

Умови правомірності адміністративного акту визначені статтею 87 Закону № 2073 , згідно з якою адміністративний акт є правомірним, якщо він прийнятий компетентним адміністративним органом відповідно до закону, що діяв на момент прийняття акта. Протиправним є адміністративний акт, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою цієї статті, зокрема: 1) прийнятий адміністративним органом, що: а) не мав на це повноважень; б) використав дискреційні повноваження незаконно; 2) суперечить положенням закону щодо форми та змісту адміністративного акта; 3) порушує норми матеріального права; 4) не відповідає принципам адміністративної процедури.

При цьому, частиною 3 цієї статті визначено, що порушення адміністративним органом передбаченої законом адміністративної процедури, якщо воно не вплинуло і не могло вплинути на правомірність вирішення справи по суті, не спричиняє протиправності адміністративного акта.

Суд зазначає наступне.

Як вбачається з відзиву на позовну заяву відповідач зазначив що в зв'язку з відсутністю в матеріалах електронної пенсійної справи довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження за встановленою формою, та первинних документів, на підставі яких визначено складові заробітку, розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 з 01.09.2025 обчислено виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня 2021 року згідно пункту 9 Порядку № 1210.

Відповідач листом від 04.12.2025 року № 0500-0202-8/137234 повідомив позивача, що, оскільки паперова пенсійна справа не була оцифрована та залишилась на непідконтрольній українській владі території в матеріалах електронної пенсійної справи відсутня довідка про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в зв'язку з чим розмір пенсійної виплати обчислено виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року відповідно до п. 9 Порядку № 1210.

З матеріалів справи встановлено, що позивач отримував пенсію відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка обчислювалася виходячи із заробітної плати за період роботи в зоні відчуження - 149393.8300 та індивідуального коефіцієнту для обчислення 16.75978.

Відповідно до ч. 4 ст. 57 Закону № 796-XII передбачено висловлення бажання особи, яка звернулася за пенсією для розрахунку пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

З матеріалів справи не встановлено, що позивач висловлював бажання на розрахунок його пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня відповідного року.

Щодо відсутність в матеріалах електронної пенсійної справи позивача довідки про заробітну плату в зоні відчуження, в зв'язку із втратою паперової пенсійної справи та документів що ній зберігались, суд зазначає.

Відсутність довідки не може бути підставою для здійснення перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії із заробітної плати за період роботи в зоні відчуження в бік зменшення, без ініціювання відповідачем адміністративного провадження згідно із вимогами Закону України «Про адміністративну процедуру» та не забезпечення права позивача на участь в такому адміністративному провадженні, в межах якого позивач мав би змогу надати наявні в нього довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження.

Зазначене свідчить про проведення перерахунку пенсії позивача із порушенням принципів обґрунтованості, офіційності, гарантування особі права на участь в адміністративній процедурі та відкритості.

З огляду на зазначене, суд вважає протиправними дії відповідача, щодо проведення перерахунку пенсії позивача з 01.09.2025 виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня 2021 року.

Враховуючи встановлення протиправності перерахунку пенсії, суд вважає, що належним захистом порушеного права позивача з урахуванням обставин даної справи буде зобов'язання здійснити з 01.09.2025 перерахунок та виплату пенсії з 01.09.2025 у розмірі, встановленому до 01.09.2025, виходячи з наступного.

Відповідно до наданих ГУ ПФУ в Донецькій області пояснень, матеріали електронної пенсійної справи позивача станом на момент проведення перерахунку (протокол від 13.08.2025 року) не містили довідку про заробітну плату позивача за роботу в зоні відчуження, в зв'язку з втратою пенсійної справи.

Заява про перерахунок пенсії позивача від 11.09.2025 № 7769 до якої було додано: довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження від 14.01.2008 № 29, табель обліку робочого часу, розрахунки виплачених сум за роботу в зоні, довідки про перебування у відрядженні для участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інші документи, що стосуються розрахунку заробітку, була подана після проведення перерахунку.

За результатами розгляду за принципом екстериторіальності заяву розглянуто ГУ ПФУ в Житомирській та Тернопільській областях. Дії та рішення територіального органу ПФУ щодо розгляду заяви від 11.09.2025 року не оскаржується, та не є предметом розгляду даної справи. Суд не досліджує вказану заяву та додані до неї документи та не надає оцінку рішенням, прийнятим за результатами розгляду вказаної заяви.

При цьому для повного та ефективного захисту прав та інтересів позивача суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог відповідно до ч. 2 ст. КАС України та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.09.2025 у розмірі, встановленому до 01.09.2025 виходячи з середньомісячного заробітку для обчислення пенсії 149393,8300 та індивідуального коефіцієнту заробітної плати для обчислення пенсії 16,75978 з урахуванням раніше виплачених сум.

Суд зазначає, що вказаний спосіб захисту буде належним та достатнім для відновлення порушених прав позивача.

Відповідно до ст. 19 Конституції України суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною 2 статті 9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області шляхом визнання протиправними дії відповідача щодо проведення перерахунку пенсії позивачу з 01 вересня 2025 року, виходячи із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року та зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01 вересня 2025 року, у розмірі, встановленому до 01.09.2025 виходячи з середньомісячного заробітку для обчислення пенсії 149393,8300 та індивідуального коефіцієнту заробітної плати для обчислення пенсії 16,75978 з урахуванням раніше виплачених сум.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 10 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», у зв'язку із чим розподіл судових витрат судом не здійснюється.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2025 року, виходячи із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року.

Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) здійснити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) перерахунок та виплату пенсії з 01 вересня 2025 року, у розмірі, встановленому до 01.09.2025 виходячи з середньомісячного заробітку для обчислення пенсії 149393,8300 та індивідуального коефіцієнту заробітної плати для обчислення пенсії 16,75978 з урахуванням раніше виплачених сум.

Повний текст рішення складено та підписано 24 квітня 2026 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Олішевська