Рішення від 23.04.2026 по справі 530/1173/25

Справа № 530/1173/25

2/530/112/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМУКРАІНИ

23.04.2026 року Зіньківський районний суд Полтавської області в складі головуючого судді Ситник О.В., за участі секретаря судового засідання Бедюх Н.І., представника диканської окружної прокуратури Маюри С.В. розглянув у судовому засіданні цивільну справу за позовом заступника керівника Диканської окружної прокуратури, місце знаходження: смт. Диканька, вул. Незалежності, 64а, Полтавської області, в інтересах держави в особі Опішнянської селищної ради, місце знаходження: смт. Опішня, вул. Перемоги, 3, Полтавського району Полтавської області до ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 про зобов'язання привести земельну ділянку у придатний до використання стан, шляхом демонтажу самочинно встановленої тимчасової споруди,-

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Диканської окружної прокуратури Полтавської області Євген Коваль, звернувся до Зіньківського районного суду Полтавської області з зазначеним позовом, в обґрунтування своїх вимог в позовній заяві вказав, що Диканською окружною прокуратурою встановлено, що на території Опішнянської територіальної громади в сел. Опішня по вул. Незалежності, 2б,Полтавського району, Полтавської області, знаходиться тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності власником якої є ОСОБА_1 , яка використовує тимчасову споруду за відсутності паспорту прив'язки тимчасової споруди та договору оренди земельної ділянки. Тимчасова споруда за вказаною адресою розташована на земельній ділянці комунальної власності. 27.03.2025 року за участі начальника відділу містобудування та архітектури Опішнянської селищної ради Шевченка В.В. та спеціаліста відділу з питань земельних ресурсів кадастру та екологічної безпеки ОСОБА_2 проведено обстеження споруди, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 . Установлено, що стаціонарна тимчасова споруда встановлена на не сформованій земельній ділянці комунальної форми власності, поруч із земельною ділянкою з кадастровим номером 5321355400:30:084:0031. Відповідно генеральному плану затвердженого рішенням 19 сесії 7 скликання Опішнянської селищної ради «Про затвердження Генерального плану населеного пункту та зонінгу смт Опішня» від 14.05.2020, на місці встановлення стаціонарної тимчасової споруди передбачено Будівництво культової споруди. Дана тимчасова споруда має загальну площу, по зовнішньому контуру - 32,7 м. кв.,що є порушенням п. 2 ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Дозвільні документи на встановлення тимчасової споруди-відсутні, що також є порушенням ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Також відсутні будь-які документи, що посвідчують право користування даною земельною ділянкою .комісія зазначила ,що власником тимчасової споруди є ОСОБА_1 . За результатами проведеного обстеження складено акт № 02/25 від 27.03.2025 року у якому констатовано, що розміщення стаціонарної тимчасової споруди за адресою АДРЕСА_2 , є самочинним (незаконним) та за фактами встановлених правопорушень відносно ОСОБА_1 складено адміністративний протокол за ч.1 ст.152 КУпАП. 27.03.2025 року уповноваженою посадовою особою на складання протоколів про адміністративні правопорушення рішенням виконавчого комітету «Про уповноваження посадових осіб на складання протоколів про адміністративні правопорушення» від 22.03.2024 №63, начальником відділу містобудування та архітектури Опішнянської селищної ради Шевченко В.В. складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 152 КУпАП України відносно ОСОБА_1 за фактом самочинного встановлення тимчасової споруди, чим порушила п.2 ст.21 ЗУ «Про благоустрій населених пунктів» та р.8 п. 5 Правил благоустрою території населених пунктів Опішнянської територіальної громади, затверджених рішенням 20 сесії Опішнянської селищної ради 8 скликання від 28.01.2022. Також, Опішнянська селищна рада листом від 14.04.2024 за №280 повідомила, що 22.07.2024 року ОСОБА_3 (дочка ОСОБА_1 ), жителька АДРЕСА_3 звернулася до виконавчого комітету Опішнянської селищної ради із заявою на затвердження матеріалів попереднього погодження для можливості встановлення ТС по вул. Незалежності2б,в сел. Опішня Полтавського району Полтавської області. Вищезазначена заява не була підтримана на засіданні виконавчого комітету Опішнянської селищної ради. Також, Опішнянською селищною радою рішення про передачу (відмову) у власність або у користування земельною ділянкою під тимчасовою спорудою, яка належить ОСОБА_1 , не приймалося. Опішнянською селищною радою не укладалися договори оренди/сервітуту на користування земельною ділянкою під тимчасовою спорудою, яка належить ОСОБА_1 .. Проте, протягом 2020-2025 років на рахунок Опішнянської селищної ради надходили кошти від ОСОБА_1 , за користування земельною ділянкою під тимчасовою спорудою, яка належить ОСОБА_1 . Разом з тим, Опішнянською селищною радою листом від 12.07.2024 №45/07-22 направлено повідомлення ОСОБА_1 про необхідність оформлення дозвільних документів на встановлення тимчасової споруди. Окрім того, 28.01.2025 ОСОБА_1 направлено ще одне повідомлення, в якому ОСОБА_1 було запрошено у Відділ містобудування та архітектури Опішнянської селищної ради для розгляду наявних у неї дозвільних документів на встановлення тимчасової споруди. Вона з'явилася, проте жодних дозвільних документів на встановлення тимчасової споруди не було надано. Листом від 05.05.2025 №43-1/07-22 повторно направлено ОСОБА_1 повідомлення про необхідність надання дозвільних документів на встановлення тимчасової споруди, однак документи останньою не надано. За результатами проведення перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудування та благоустрою на території Опішнянської селищної ади відносно ОСОБА_1 складено припис від 04.02.2025 року про усунення порушень в розміщенні тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності малих архітектурних форм та літніх торгових майданчиків на території Опішнянської селищної ради з вимогою демонтувати самочинно встановлену тимчасову споруду на земельній ділянці з суміжним кадастровим номером 5321355400:30:084:0031. Строк усунення вказаного порушення до 20.02.2025 року. 08.05.2025 року складено повторний припис ,строк усунення вказаного порушення до 23.05.2025 року. Порушення не усунено ОСОБА_1 здійснює свою діяльність та використовує тимчасову споруду за відсутності паспорта прив'язки тимчасової споруди та договору оренди земельної ділянки. ОСОБА_1 фактично використовує земельну ділянку, що перебуває у комунальній власності Опішнянської селищної ради за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання в користування ( оренду) за відсутності вчиненого правочину щодо неї та подальшого його оформлення у порядку визначеному зокрема Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та обтяжень». Враховуючи вищевикладене позивач звернувся з позовом до суду в якому просив ухвалити рішення яким зобов'язати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ,місце проживання: АДРЕСА_4 ) привести земельну ділянку, розташовану в АДРЕСА_2 , у придатний до використання стан, шляхом демонтажу самочинно встановленої тимчасової споруди та стягнути судовий збір.

Ухвалою судді Ситник О.В. від 05.11.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву та призначено розгляд в порядку загального позовного провадження з викликом осіб, ( а.с.102).

Ухвалою суду від 29.01.2026 року призначено по справі судовий розгляд ( а.с.127)

В судовому засіданні прокурор підтримав позов з підстав, викладених у позовній заяві, просив задовольнити його вимоги.

Представник Опішнянської селищної ради у судове засідання не з'явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи за відсутності представника ,позовні вимоги підтримав в повному обсязі ( а.с.134).

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася , судова повістка направлялася їй за адресою її місця реєстрації АДРЕСА_1 , яку за даною адресою вона отримала на судове засідання 29.01.2026 року ( а.с.123), судова повістка на 23.04.2026 року повернулась до суду без вручення (а.с.136-137), не повідомила суд про зміну місця проживання , відзив на позов не подала, з клопотаннями до суду не зверталася. Відомості про дати та час судових засідань знаходяться у вільному доступі на офіційному сайті Судової влади за адресою в мережі Інтернет https://zn.pl.court.gov.ua/sud1607.

Згідно ч. 1 ст. 44 ЦПК України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.

Учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про причини неявки у судове засідання. У разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що учасники судового процесу не з'явилися в судове засідання без поважних причин.

Відповідно до статті 131 ЦПК України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого проживання (перебування, знаходження) або місцезнаходження під час провадження справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання або місцезнаходження судова повістка надсилаються учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, на останню відому судові адресу і вважається доставленою, навіть якщо учасник судового процесу за цією адресою більше не проживає або не знаходиться.

Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи в їх сукупності та взаємозв'язку, суд приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідачем у справі є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( а.с.72-73), яка згідно витягу з ЄДР юридичних осіб фізичних осіб підприємців та громадських формувань є фізичною особою підприємцем, яку здійснює на території Опішнянської селищної територіальної громади ( а.с.16-17). На запит Диканської окружної прокуратури ( а.с.19-22) виконавчий комітет Опішнянської селищної ради листом від 14.04.2025 року повідомив , що ОСОБА_1 із заявами щодо надання їй у власність/користування земельної ділянки під тимчасовою спорудою до Опішнянської селищної ради не зверталася. Рішення про передачу ( відмову) у власність або користування земельною ділянкою під тимчасовою спорудою, яка належить ОСОБА_1 не приймалося. Протягом 2020-2025 років на рахунок Опішнянської селищної ради надходили кошти від ОСОБА_1 за користування земельною ділянкою під тимчасовою спорудою яка належить ОСОБА_1 - 08.2021 року у сумі 1996,74 грн, та 11.22 року у сумі 1996,74 грн. 12.07.2024 року ОСОБА_1 було направлено повідомлення про необхідність оформлення дозвільних документів на встановлення тимчасової споруди. 22.07.2024 року ОСОБА_1 звернулася до виконавчого комітету Опішнянської селищної ради із заявою від імені своєї дочки ОСОБА_3 на затвердження матеріалів попереднього погодження для можливості встановлення ТС по АДРЕСА_2 . Вищевказана заява не була підтримана на засіданні виконавчого комітету. 28.01.2025 року ОСОБА_1 було направлено повідомлення в якому запрошено у відділ містобудування та архітектури Опішнянської селищної ради для розгляду наявних у неї дозвільних документів на встановлення тимчасової споруди. Вона з'явилася проте жодних дозвільних документів на встановлення тимчасової споруди не було надано. 31.07.2024 року було складено припис про усунення порушень ,який ОСОБА_1 відмовилась отримувати . ОСОБА_1 здійснює свою підприємницьку діяльність та використовує тимчасову споруду за відсутності паспорту прив'язки тимчасової споруди та договору оренди земельної ділянки. У зв'язку з тим що Опішнянською селищною радою не вживалися та не плануються вживатися заходи спрямовані на звільнення земельної ділянки комунальної власності ОСОБА_1 , яка здійснює свою підприємницьку діяльність та використовує тимчасову споруду за відсутності правових підстав з метою захисту інтересів Опішнянської селищної територіальної громади просить звернутися до суду ( а.с.23-24). Опішнянська селищна рада є органом місцевого самоврядування, у комунальній власності якої перебувають земельні ділянки загального користування, зокрема й самовільно зайнята земельна ділянка ОСОБА_1 з суміжним кадастровим номером 5321355400:30:084:0031.

Згідно повідомлення Опішнянської селищної ради від 28.01.2025 року вбачається, що відділом містобудування та архітектури Опішнянської селищної ради здійснюється моніторинг розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Опішнянської селищної ради та запрошують ОСОБА_1 з'явитися 03.02.2025 року у даний відділ для розгляду дозвільних документів на встановлення тимчасової споруди за адресою: АДРЕСА_2 , земельна ділянка комунальної форми власності, із суміжним з кадастровим номером 5321355400:30:084:0031 ( а.с.25). Відділ містобудування та архітектури Опішнянської селищної ради від 12.07.2024 року повідомив ОСОБА_1 проте, що для здійснення законної підприємницької діяльності вона повинна мати паспорт прив'язки тимчасової споруди , у разі його відсутності необхідно з'явитися у відділ для оформлення дозвільних документів на розміщення тимчасової споруди (а.с.25). Згідно повідомлення Опішнянської селищної ради від 05.05.2025 року вбачається, що відділом містобудування та архітектури Опішнянської селищної ради здійснюється моніторинг розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Опішнянської селищної ради та запрошують ОСОБА_1 з'явитися 08.05.2025 року у даний відділ для розгляду дозвільних документів на встановлення тимчасової споруди за адресою АДРЕСА_2 , земельна ділянка комунальної форми власності, із суміжним з кадастровим номером 5321355400:30:084:0031( а.с.26). З копії заяви ОСОБА_3 адресованої виконавчому комітету Опішнянської селищної ради вбачається, що остання просить затвердити матеріали попереднього погодження для можливості встановлення тимчасової споруди за адресою: АДРЕСА_2 ( а.с.28).

Відповідно до припису від 04.02.2025 року, який вручено особисто ОСОБА_1 ( а.с.30), забов'язано ОСОБА_1 демонтувати самочинно встановлену тимчасову споруду за адресою АДРЕСА_2 , земельна ділянка комунальної форми власності, із суміжним з кадастровим номером 5321355400:30:084:0031 в строк до 19.02.2025 року ( а.с.29).

Відповідно до припису від 08.05.2025 року, забов'язано ОСОБА_1 демонтувати самочинно встановлену тимчасову споруду за адресою АДРЕСА_2 , земельна ділянка комунальної форми власності, із суміжним з кадастровим номером 5321355400:30:084:0031 в строк до 22.05.2025 року ( а.с.31).

З акту № 02/25 від 27.03.2025 року обстеження стаціонарної тимчасової споруди з фотокопіями до неї вбачається, що на земельній ділянці комунальної форми власності, із суміжним з кадастровим номером 5321355400:30:084:0031 встановлена стаціонарна тимчасова споруда ,яка має загальну площу по зовнішньому контору 32,7 м.кв. ,що порушує вимоги до площі тимчасових споруд ,відповідно до ст.28 п.2 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності». Дозвільних документів немає ( а.с.32-33).

Відповідно до рішення виконавчого комітету Опішнянської селищної ради від 31.07.2024 року № 157 вирішено затвердити порядок демонтажу самовільно встановлених тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності ,малих архітектурних форм та літніх торгових майданчиків на території Опішнянської селищної ради ( а.с.34) та копія порядку ( а.с.35-39).

Відповідно до протоколу огляду місця події від 11.04.2025 року проведеного слідчим СВ ВП №4 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області Добряк А.В. вбачається за адресою сел Опішня АДРЕСА_2 розташована тимчасова споруда ( а.с.40-41). 27.03.2025 року начальником відділу містобудування та архітектури Опішнянської селищної ради Шевченко В.В. відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення № ВМА 01/25 за ч.1 ст.152 КУпАП ( а.с.42). З повідомлення начальника ВП №4 від 21.05.2025 року вбачається, що під час проведеної перевірки стосовно розміщення тимчасової споруди за адресою АДРЕСА_2 , земельна ділянка комунальної форми власності, із суміжним з кадастровим номером 5321355400:30:084:0031 відсутній склад адміністративного та кримінального правопорушення ( а.с.44).

Відповідно до довідки виконавчого комітету Опішнянської селищної ради ОСОБА_1 було сплачено податки 02.09.2021 року у сумі 1996,74 грн ( а.с.45) та 21.11.2022 року у сумі 1996,74 грн ( а.с.45).

Згідно із ст. 78 ЗК України, право власності на землю - це право володіти, користуватися та розпоряджатися земельними ділянками.

З огляду на вищевикладене, відповідачем порушені норми п. 6 ч. 1 ст. 211 ЗК України, згідно якого громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення, а саме за самовільне зайняття земельних ділянок.

Згідно ч. 1 ст. 212 ЗК України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.

В свою чергу, ч. 2 ст. 212 ЗК України встановлено, що приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.

Способи захисту порушеного права на земельні ділянки передбачені ст. 152 ЗК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 ЗК України, власник земельної ділянки може вимагати усунення будь яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою і відшкодування завданих збитків.

Згідно пунктів б, д ч. 3 ст. 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав, застосуванням інших, передбачених законом, способів.

Ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» передбачає, що самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Відповідно до ст. 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, держави, раціонального використання та охорони земель.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. в) ч. 4 ст. 12 Земельного Кодексу України, до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить, зокрема, здійснення інших повноважень у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 вищезгаданого Закону, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Окрім цього, повноваження місцевих рад щодо охорони земель закріплені у ст. 12 Закону України «Про охорону земель», відповідно до якої до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі охорони земель на території сіл, селищ, міст належать, зокрема, розробка, затвердження і реалізація цільових програм та документації із землеустрою щодо охорони та використання земель відповідно до закону; прийняття рішень про здійснення виконавчими органами сільських, селищних, міських рад державного контролю за використанням та охороною земель; вирішення інших питань у галузі охорони земель відповідно до закону.

Відповідно до ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованого Законом України від 17.07.1997р., кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Згідно зі ст. 317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.

У статті 13 Конституції України закріплено, що власність зобов'язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству.

Аналогічні положення містяться у ст. 319 ЦК України. Власність не тільки надає переваги, а й покладає певні обов'язки на власників майна. Це конституційне положення гарантує дотримання принципу забезпечення балансу між інтересами власника, суспільства та інших власників і користувачів об'єктами власності. Власність зобов'язує власника використовувати свою власність не тільки у своїх інтересах, а й поважати інтереси інших людей, усього суспільства. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання та гарантує їм рівність перед законом. Порушення прав власника з боку держави, фізичної чи юридичної особи зумовлює настання відповідних правових наслідків.

Згідно ст. 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно зі статтею 126 Земельного кодексу України, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"

Згідно з п. а ч. 2 ст. 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.

Статтею 9 Земельного кодексу України встановлено, що розпорядження землями територіальної громади селища, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування; прийняття рішення щодо звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок відноситься до повноважень органів місцевого самоврядування.

Стаття 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначає, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на землю.

Згідно п. 5 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Відповідно до п. 2 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Відповідно до ст. 212 Земельного кодексу України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.

Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Відповідно до ст.28 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності» Тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів". Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 самовільно зайняла земельну ділянку комунальної власності, із суміжним з кадастровим номером 5321355400:30:084:0031 на якій встановлена стаціонарна тимчасова споруда ,яка має загальну площу по зовнішньому контору 32,7 м.кв. на що дозвільних документів немає ,позивачем вжито всіх можливих заходів з метою врегулювання спору в позасудовому порядку, натомість відповідне порушення відповідачем не усунуто.

ВС вказав, що будь-які дії, направлені на фактичне використання земельної ділянки без оформлення права власності на неї або права постійного користування чи права оренди земельної ділянки в порядку, визначеному Законом «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», є самовільним заняттям земельної ділянки. Відповідну постанову по справі № 1940/1655/18 ВС прийняв 20.02.2020.

У вирішенні питання про наявність ознак самовільного зайняття земельної ділянки необхідно враховувати, що саме по собі користування земельною ділянкою без документів, що посвідчують права на неї, не є достатньою підставою для кваліфікації такого використання земельної ділянки як самовільного її зайняття. У вирішенні таких спорів необхідним є встановлення наявності в особи в силу закону права на отримання земельної ділянки у власність чи в користування. Отже, самовільне зайняття земельної ділянки є відмінним від користування земельною ділянкою за відсутності належним чином оформлених документів на неї.

Враховуючи вищевикладене, оцінивши допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, суд приходить до висновку, що відповідач своїми діями по зайняттю та використанню земельної ділянки комунальної власності з кадастровим номером 5321355400:30:084:0031 на якій встановлена стаціонарна тимчасова споруда порушує право Опішнянської територіальної громади, а отже порушене право підлягає захисту судом у спосіб, що визначений законодавцем, а тому вимоги позову підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно ст. 141 ЦПК України суд вважає за необхідне с тягнути з відповідача на користь позивача 3 028,00 гривень у відшкодування витрат по сплаті судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст. 13, 19 Конституції України, ст.ст. 12, 78, 91, 125, 152, 211, 212 ЗК України, ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», ст. 25, 26 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України « Про охорону земель», ст.ст.12,13,81,141,200,263-265,281-284,289 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

1.Позов заступника керівника Диканської окружної прокуратури, місце знаходження: смт. Диканька, вул. Незалежності, 64а, Полтавської області, в інтересах держави в особі Опішнянської селищної ради, місце знаходження: смт. Опішня, вул. Перемоги, 3, Полтавського району Полтавської області до ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 про зобов'язання привести земельну ділянку у придатний до використання стан, шляхом демонтажу самочинно встановленої тимчасової споруди , - задоволити.

2. Зобов'язати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_4 привести земельну ділянку з кадастровим номером 5321355400:30:084:0031, розташовану в АДРЕСА_2 , у придатний до використання стан, шляхом демонтажу самочинно встановленої тимчасової споруди.

3. Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_4 , на користь офісу Генерального прокурора (вулиця Різницька, 13/15 м. Київ ,01011, р/р UA 058201720343190001000000164, банк ДКСУ м. Київ, код ЄДРПОУ 00034051, код класифікації видатків бюджету - 2800) - 3028 грн судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду в 30-ти денний строк з дня його винесення через Зіньківський районний суд Полтавської області. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Зіньківського

районного суду Полтавської області О.В. Ситник