Постанова від 24.04.2026 по справі 380/13714/25

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2026 рокуЛьвівСправа № 380/13714/25 пров. № А/857/53083/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Носа С.П.,

суддів Кухтея Р.В., Шевчук С.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2025 року у справі №380/13714/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання вчинити дії,-

суддя у І інстанції Сподарик Н.І.,

час ухвалення рішення не зазначено,

місце ухвалення рішення м. Львів,

дата складення повного тексту рішення не зазначено,

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з вимогами зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області визнати право позивача на призначення пенсії “з відстрочкою» за 2 роки і 11 місяців (35 місяців), тобто, збільшити основний розмір пенсії на 17,5% (0,5%*35) та виплатити недоотримані кошти згідно чинного законодавства в установлений законом термін.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за віком з 30.11.2023 у відповідності до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вказує, що оскільки вийшов на пенсію у віці 63 років, його понаднормовий стаж становить 3 років, що дає йому право та отримання підвищення розміру пенсії на 0,5% за кожний повний місяць такого стажу відповідно до вимог Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Втім відповідач, протиправно, на переконання позивача, не виплачує 17,5% підвищення.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2025 року адміністративний позов було задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не перерахунку та невиплати ОСОБА_1 передбаченого ч.1 ст.29 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV підвищення розміру пенсії за більш пізній вихід на пенсію за віком у розмірі 0,5% за кожний повний місяць страхового стажу.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.05.2025 та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, його оскаржив відповідач, який із покликанням на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову. В обґрунтування апеляційних вимог відповідач послався на невідповідність висновку суду фактичним обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що підстав для перерахунку та виплати позивачу пенсії в збільшено розмірі немає.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу в якому просить рішення суду залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.

На підставі пункту 1 частини 1 статті 311 КАС України розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 30.11.2023 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Страховий стаж, врахований до пенсії, становив 28 років 05 місяців 02 дні (стаж враховано по 31.10.2023).

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26.09.2024 у справі №380/12398/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період його роботи в російській федерації з 01 січня 1992 року по 15 квітня 1996 року та здійснити перерахунок пенсії з 30 листопада 2023 року (з дати призначення) з урахуванням цього страхового стажу.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.09.2024 у справі №380/12398/24 зараховано до страхового стажу період роботи в російській федерації з 01 січня 1992 року по 15 квітня 1996 року та здійснено перерахунок пенсії з 30 листопада 2023 року (з дати призначення) з урахуванням цього страхового стажу.

Після проведеного перерахунку з 30.11.2023 згідно рішення суду страховий стаж склав 32 років 00 місяців 03 днів (стаж враховано по 31.10.2023), коефіцієнт страхового стажу становив - 0,32000.

Згідно поданих документів та заяви від 15.05.2024 № 4665 проведено перерахунок пенсії, а саме, враховано до страхового стажу період здійснення підприємницької діяльності за 1998- 1999 роки.

Відтак, розмір пенсії обчислено з урахуванням страхового стажу роботи 32 роки 08 місяців 17 днів (стаж враховано по 31.10.2023), коефіцієнт стажу - 0,32667 та із середньомісячної заробітної плати - 31416,93 грн. (12236,71 грн. х 1,0345 х 2,48181, де 12236,71 грн. середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 3 календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за 2020-2022 роки) за період роботи з 01.10.2003 по 31.10.2023 згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу, коефіцієнт заробітку - 2,48181.

Розмір пенсійної виплати станом на 01.07.2025 становить 10362,97 грн., а саме: 10262,97 грн. - розмір пенсії згідно із ст. 27 (31416,93 грн. х 0,32667); 100,00 грн індексація з 01.03.2024.

28.04.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою в якій просив провести перерахунок пенсії з моменту її призначення, тобто з 30.11.2023, збільшити розмір основної пенсії на 0,5% - за кожний повний місяць страхового стажу.

Листом від 09.05.2025 за №9782-10034/С-53/8-1300/25 повідомлено позивача, що ГУ ПФУ у Львівській області на виконання рішення суду від 26.09.2024 у справі №380/12398/24 було здійснено перерахунок з 30.11.2023 в розмірі 9718,14 грн. Доплата буде здійснена в найближчий виплатний період.

19.05.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою в якій просив провести перерахунок і збільшити розмір основної пенсії на 0,5% за кожний повний понаднормово відпрацьований місяць (35 місяців).

Листом від 02.06.2025 №11272-11552/С-52/8-1300/25 повідомлено позивача, що права на підвищення розміру пенсії за віком у разі відстрочки часу її призначення відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» немає, оскільки на час досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону (60 років) позивач не набув стажу необхідного для призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Частиною 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Згідно з приписами частини 3 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Положеннями частини першої статті 9 Закону № 1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Умови призначення пенсії визначено ст. 26 Закону №1058-IV.

Частиною 1 ст. 26 Закону №1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:

з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років;

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років;

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років;

з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років;

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року;

з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років;

з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років;

з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років;

починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.

Частинами 1-2 статті 29 Закону №1058-IV передбачено, що особі, яка набула право на пенсію за віком відповідно до цього Закону, але після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, виявила бажання працювати і одержувати пенсію з більш пізнього віку, пенсія за віком призначається з урахуванням страхового стажу на день звернення за призначенням пенсії з підвищенням розміру пенсії за віком, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, на такий відсоток:

на 0,5% - за кожний повний місяць страхового стажу, починаючи з місяця, наступного за місяцем досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк до 60 місяців;

на 0,75% - за кожний повний місяць страхового стажу, починаючи з місяця, наступного за місяцем досягнення пенсійного віку у разі відстрочення виходу на пенсію на строк понад 60 місяців.

Підвищення розміру пенсії відповідно до частини першої цієї статті не встановлюється за неповний місяць страхового стажу, а також у разі призначення за нормами цього Закону пенсії особам, яким раніше призначалася пенсія іншого виду, за іншими законами України або в іншій державі.

За змістом вказаної норми підвищення розміру пенсії за віком визначене законодавцем як заохочувальний захід щодо осіб, які, отримавши право на призначення пенсії, виявили бажання працювати та одержувати пенсію з більш пізнього віку, тобто фактично відтермінували реалізацію права виходу на пенсію.

Позивач досягнув пенсійного віку 60 років ІНФОРМАЦІЯ_2 . Станом на момент досягнення пенсійного віку його стаж перевищував 27 років, що було необхідним для призначення пенсії по віку відповідно до ст. 26 Закону №1058-IV.

Втім, позивач продовжував працювати та звернувся із заявою про призначення пенсії 03.11.2023, досягнувши віку 62 років.

Пенсію позивачу призначено з 30.11.2023. Під час призначення позивачу пенсії до його страхового стажу не зараховано період роботи у російській федерації, що не заперечується сторонами.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26.09.2024 у справі №380/12398/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період його роботи в російській федерації з 01 січня 1992 року по 15 квітня 1996 року та здійснити перерахунок пенсії з 30 листопада 2023 року (з дати призначення) з урахуванням цього страхового стажу.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.09.2024 у справі №380/12398/24 зараховано до страхового стажу період роботи в російській федерації з 01 січня 1992 року по 15 квітня 1996 року та здійснено перерахунок пенсії з 30 листопада 2023 року (з дати призначення) з урахуванням цього страхового стажу.

Оскільки при призначенні пенсії до страхового стажу позивача не зараховано періоду з 01 січня 1992 року по 15 квітня 1996 року; який зарахований рішенням суду і страховий стаж позивача становив 32 роки 08 місяців 17 днів, що дає право позивачу на підвищення відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Статтею 44 Закону №1058-IV встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 5 статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до частини 1 статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійною фонду або до уповноваженою ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 4 статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мапи місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку), поновлення пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Пунктом 4.3 Порядку № 22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Таким чином, аналізуючи вищенаведені норми чинного законодавства, які регулюють пенсійні правовідносини, суд дійшов висновку, що передбачено два альтернативні варіанти рішень, які можуть бути прийняті органами Пенсійного фонду за результатами розгляду заяви про призначення (переведення, перерахунку) пенсії: про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Тобто, у разі звернення особи до пенсійного органу із заявою про призначення (перерахунок, переведення) пенсії, останній зобов'язаний розглянути подану заяву та прийняти відповідне рішення.

Однак, у даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області всупереч вищенаведеним нормам законодавства не прийняло жодного рішення за результатами розгляду заяви позивача від 19.05.2025 про перерахунок пенсії, а лише надіслало позивачу лист від 02.06.2025 №11272-11552/С-52/8-1300/25.

Отже, відповідач діяв протиправно, надаючи відповідь листом на заяву позивача, без постановлення рішення за результатом розгляду цього питання.

З огляду на встановлені обставини справи, наведені норми законодавства, вимоги позивача, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що належним способом захисту, необхідним для поновлення порушеного прав позивача, є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву від 19.05.2025 та прийняти відповідне рішення, з урахуванням висновків суду.

За таких обставин, колегія суддів дійшла до висновку, що рішення суду першої інстанції, яким задоволено позов частково, законне та обґрунтоване, а тому відсутні підстави для його зміни чи скасування.

Згідно статі 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2025 року у справі № 380/13714/25 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя С. П. Нос

судді Р. В. Кухтей

С. М. Шевчук