24 квітня 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/8643/25
Головуючий в 1 інстанції: Стефанов С.О.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду
у складі: головуючої судді - Шевчук О.А.,
суддів: Бойка А.В., Єщенка О.В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 червня 2025 року у справі за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “Агро-Лайф 2023» до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
В березні 2025 року позивач звернувся до суду з позовною заявою до відповідачів, в якій просив визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, зазначене у листі від 26.02.2025 року №/6/21-22-04-04-14 щодо відмови Товариству з обмеженою відповідальністю «АГРО-ЛАЙФ 2023» (код ЄДРПОУ 45032687) у реєстрації платником єдиного податку четвертої групи на 2025 рік;
- зобов'язати Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі внести до Реєстру платників єдиного податку відомості щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО-ЛАЙФ 2023» (код ЄДРПОУ 45032687) як платника єдиного податку четвертої групи з 01.01.2025 року.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04 червня 2025 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про відмову у реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО-ЛАЙФ 2023» платником єдиного податку четвертої групи на 2025 рік, оформлене листом від 26.02.2025 року №/6/21-22-04-04-14. Зобов'язано Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі внести до Реєстру платників єдиного податку відомості щодо товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО-ЛАЙФ 2023» (код ЄДРПОУ 45032687) як платника єдиного податку четвертої групи з 01.01.2025 року. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на користь товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО-ЛАЙФ 2023» суму сплаченого судового збору в розмірі 2 422 грн. 40 коп. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок).
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі через підсистему «Електронний суд» подали апеляційну скаргу.
Доводами апеляційної скарги зазначено, що ТОВ «АГРО-ЛАЙФ 2023» перебуває на податковому обліку у Головному управлінні ДПС в Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі, Бериславська ДПІ та знаходиться на загальній системі оподаткування. За результатами розгляду податкових декларацій платника єдиного податку четвертої групи на 2025, рік від 21.02.2025 №9039520012; №9039520094; №9039524347; №9039525499; №9039525482; №9039568772, (код ДПІ 2105) поданих ТОВ «АГРО ЛАЙФ 2023» (код ЄДРПОУ 45032687), які були подано до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, встановлено невиконання підприємством вимог п.п.295.9.1 п.295.9 ст.295 та п.п.298.8.1 п.298.8 ст.298 ПКУ, а саме у термін не пізніше 20 лютого поточного року не подано контролюючому органу за місцезнаходженням платника та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію платника четвертої групи на поточний рік. Апелянт зазначає, що згідно з абзацом 5 п.299.10 ст.299 ПКУ - Реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі: якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу. Враховуючи вищезазначене, на думку апелянта, ТОВ «АГРО ЛАЙФ 2023» (код ЄДРПОУ 45032687) не може бути зареєстровано платником єдиного податку четвертої групи на 2025 рік. Апелянт зазначає, що податкові декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік, подані ТОВ «АГРО ЛАЙФ 2023» (код ЄДРПОУ 45032687), до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 21.02.2025 №9039520012; №9039520094; №9039524347; №9039525499; №9039525482; №9039568772, №9039525178 (код ДПІ 2105), не можуть бути визнані податковою звітністю у зв'язку з відсутністю підтвердженого статусу платника єдиного податку на 2025 рік. Отже, на думку апелянта, контролюючим органом в Листі №906/6/21-22-04-04-14 від 26.02.2025 року щодо відмови Товариству з обмеженою відповідальністю «АГРО ЛАЙФ 2023» у реєстрації єдиного податку четвертої групи на 2025 рік позивачу було зазначені конкретні підстави відмови у реєстрації. Апелянт вказує, що ТОВ «АГРО ЛАЙФ 2023», як зазначено вище, подав не вчасно та не повний пакет документів, що й стало підставою для відмови в реєстрації платником єдиного податку четвертої групи на 2025 рік. Вважає, що позивачем не було наведено обставин та відповідних доказів, які б підтверджували неможливість подання до 20.02.2025, тобто у строк, встановлений ПК України, передбачений пп.298.8.1 п.298.8 ст. 298 ПК України документів, а також вчинення контролюючим органом дій, які б завадили подати звітність до 20.02.2025, або неприйняття контролюючим органом поданої у строк до 20.02.2025 звітності.
Ухвалами П'ятого апеляційного адміністративного суду від 08 грудня 2025 року заяву Головного управління Державної податкової служби в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про поновлення строку на апеляційне оскарження - задоволено. Поновлено Головному управлінню Державної податкової служби в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі строк на апеляційне оскарження. Зупинено дію рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.06.2025 року. Відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 червня 2025 р. Призначено справу до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження в приміщенні П'ятого апеляційного адміністративного суду.
24 грудня 2025 року до суду через систему «Електронний суд» від представника позивача надійшов відзив, в якому представник просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Згідно з ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: 1) відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю; 2) неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання; 3) подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «АГРО-ЛАЙФ 2023» (надалі по тексту ТОВ «АГРО-ЛАЙФ 2023») зареєстровано 12.03.2023 року, номер запису: 1004817780001001204.
Товариство перебуває на податковому обліку у Головному управлінні ДПС в Херсонської області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, Бериславська ДПІ та знаходиться на загальній системі оподаткування.
Основним видом діяльності Товариства є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (01.11). Частка сільськогосподарського товаровиробництва Товариства за попередній податковий (звітний) рік склала 98,2 відсотків, що підтверджується Розрахунком частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2024 рік. Товариство має у володінні орендовані землі, які знаходяться у Борозенській об'єднаній територіальній громаді (далі ОТГ), Бериславській ОТГ, Новорайській ОТГ, Великоолександрівській ОТГ та Тягинській ОТГ, що підтверджено довідкою орендованих земель.
З метою переходу на спрощену систему оподаткування ТОВ «АГРО-ЛАЙФ 2023» подавало до контролюючого органу наступні документи: загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень); звітні податкові декларації платника єдиного податку четвертої групи на поточний рік окремо щодо за місцем розташування земельних ділянок кожної ОТГ, в якій проводиться діяльність ТОВ «АГРО-ЛАЙФ 2023»; розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) та відомості про наявність земельних ділянок.
Рішенням Головного управління ДПС в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, оформленим листом №906/6/21-22-04-04-14 від 26.02.2025 року, відмовлено в реєстрації ТОВ «АГРОЛАЙФ 2023» платником єдиного податку четвертої групи на 2025 рік, з підстав того, що податкові декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік від 21.02.2025 року №9039520012, №9039520094, №9039524347, №9039525499, №9039525482, №9039568772 (код ДПІ 2105) подані до Головного управління ДПС в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі внаслідок невиконання підприємством вимог п.п.295.9.1 п.259.9 ст.295 та п.п.298.8.1 п.298.8 ст.298 ПК України, а саме, у термін не пізніше 20 лютого поточного року не подано до контролюючого органу за місцезнаходженням платника та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію платника четвертої групи на поточний рік.
Позивач, вважаючи прийняте рішення протиправними та таким, що підлягає скасуванню, звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку, що рішення Головного управління ДПС у Херсонській області Автономній Республіці Крим та м.Севастополі, оформлене листом від 26.02.2025 року №/6/21-22-04-04-14 щодо відмови ТОВ «АГРО-ЛАЙФ 2023» у реєстрації платником єдиного податку четвертої групи на 2025 рік є протиправним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
З огляду на висновок суду щодо протиправності рішення Головного управління ДПС у Херсонській області Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, оформлене листом від 26.02.2025 року №/6/21-22-04-04-14, яким ТОВ «АГРО-ЛАЙФ 2023» відмовлено у реєстрації платником єдиного податку четвертої групи на 2025 рік, суд, з метою належного та повного відновлення порушеного права позивача, вважав за необхідне задовольнити вимогу позивача про зобов'язання Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі внести до Реєстру платників єдиного податку відомості щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО-ЛАЙФ 2023» (код ЄДРПОУ 45032687) як платника єдиного податку четвертої групи з 01.01.2025 року.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України (далі - ПК України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 291.2 ст. 291 ПК України спрощена система оподаткування, обліку та звітності особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Юридична особа чи фізична особа підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою (п. 291.3 ст. 291 ПК України).
За приписами пп. 4 п. 291.4 ст. 291 ПК України суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку, зокрема, четверта група сільськогосподарські товаровиробники юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Як встановлено судами, ТОВ «АГРО-ЛАЙФ 2023», перебуваючи на загальній системі оподаткування, але маючи частку сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік 98,2 відсотків, з метою переходу на спрощену систему оподаткування 4 групи, подали до контролюючого органу необхідні документи, внаслідок розгляду яких платнику податків було відмовлено в реєстрації.
Підставою для відмови в реєстрації Товариства платником єдиного податку четвертої групи на 2025 рік контролюючим органом зазначено невиконання підприємством вимог п.п.295.9.1 п.295.9 ст.295 та п.п.298.8.1 п.298.8 ст.298 ПК України.
Згідно пп. 295.9.1 п. 295.9 ст. 295 ПК України платники єдиного податку 4 групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ТОВ «АГРО-ЛАЙФ 2023» на дату подачі податкової декларації на поточний рік не був платником єдиного податку четвертої групи, відповідно зазначена норма Кодексу не може застосовуватись у відношенні до позивача.
Інша зазначена підстава для відмови в реєстрації Товариства платником єдиного податку четвертої групи на 2025 рік на думку контролюючого органу є невиконання Товариством п.п.298.8.1 п.298.8 ст.298 ПК України.
Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування, або відмови від спрощеної системи оподаткування встановлюється ст. 298 ПК України, пунктом 298.8 якої передбачено, що порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку четвертої групи здійснюється відповідно до підпунктів 298.8.1-298.8.4 цієї статті.
Відповідно до пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПК України сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року:
- загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
- звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);
- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
- відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.
У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).
Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників єдиного податку визначений ст. 299 ПК України.
Згідно з пунктами 299.1 та 299.2 ст. 299 ПК України, реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.
Відповідно до п. 299.6 ст. 299 ПК України підставами для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку є виключно:
1) невідповідність такого суб'єкта вимогам, встановленим статтею 291 цього Кодексу;
2) наявність у суб'єкта господарювання, який утворюється у результаті реорганізації (крім перетворення) будь-якого платника податку, непогашених податкових зобов'язань чи податкового боргу, що виникли до такої реорганізації;
3) недотримання таким суб'єктом вимог, встановлених підпунктом 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 цього Кодексу.
Відповідно до пп.5 п. 299.10 ст. 299 ПК України реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі, якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу.
Аналіз наведених законодавчих приписів дає підстави для висновку про чітке розмежування понять переходу на спрощену систему оподаткування та щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку.
Колегія суддів зазначає, що ПК України передбачає підстави для анулювання реєстрації платника єдиного податку або підстави, з яких платник не може бути платником єдиного податку 4 групи, але не містить норму, відповідно до якої платник, який до 20 лютого не подав звітність, зазначену у пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПК України, не може бути, або втрачає статус платника єдиного податку 4 групи.
Вказані висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 24.01.2019 у справі № 814/1394/15.
Судами встановлено, що 19.02.2025 року Товариство подало до контролюючого органу загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок; звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки (кожної об'єднаної територіальної громади); розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) та відомості про наявність земельних ділянок (у кожній ОТГ, далі документи) простим поштовим відправленням, що як пояснив позивач у позові, було пов'язано зі збоєм у роботі інтернету.
Пунктом 49.3 ст.49 ПК України визначено, що податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
При цьому способи подачі податкової декларації визначені законодавцем саме для підтвердження їх отримання контролюючим органом за встановленим переліком таких документів.
До того ж, діючим законодавством не заборонено платнику податків подавати звітні документи простим поштовим відправленням, але ризик їх не отримання податковим органом лежить виключно на платнику податків, якщо контролюючий орган заперечує їх отримання.
Відповіддю від 18.03.2025 року №1151/6/21-22-01-02-13 на адвокатський запит контролюючий орган підтвердив, що всі документи для переходу на спрощену систему оподаткування, які були подані Товариством 19.02.2025 року, були отримані контролюючим органом в повному обсязі, відповідно у контролюючого органу не було підстав їх не враховувати для прийняття рішення для реєстрації Товариства платником єдиного податку 4 групи.
Разом з тим, судом встановлено, що Товариство 20.02.2025 року додатково подало до контролюючого органу на сервер ДПС soap.tax.gov.ua (IP 193.200.32.43) ці ж самі документи в електронному вигляді, за таким саме змістом щодо переходу на спрощену систему оподаткування, в прийнятті яких було відмовлено, через порушення вимог п.49.1 ст.49 ПК України, а саме: Організація не перебуває на обліку у контролюючому органі «ЄДРПОУ»: 45032687», код ДПІ: « 2122».
При цьому, Товариство не направляло документи саме за кодом ДПІ: « 2122», що підтверджується по кожній декларації платника єдиного податку четвертої групи (рядки декларації 7 та 8), відповідно до яких: 7. Найменування контролюючого органу за основним місцем обліку платника ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС У ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ, АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛИЦІ КРИМ ТА М.СЕВАСТОПОЛІ, БЕРИСЛАВС; 8. Найменування контролюючого органу за місцем розташування земельної (их) ділянки (ок), до якого подається декларація - ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС У ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ, АВТОНОМНІЙ РЕСПУБЛИЦІ КРИМ ТА М.СЕВАСТОПОЛІ, БЕРИСЛАВС, що свідчить про елементарну помилку в програмі, про яку стало відомо лише після отримання Товариством першої квитанції від органу ДПС України.
У зв'язку з чим Товариство відразу, фактично на протязі декілька хвилин, але це вже було 21.02.2025 року, без зміни змісту документів, повторно направило в електронному вигляді контролюючому органу ті ж самі документи, де в рядках стосовно контролюючого органу самостійно виправило помилку, а саме замість БЕРИСЛАВС дописало БЕРИСЛАВСЬКА ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА ІНСПЕКЦІЯ.
За результатом повторного направлення документів в електронному вигляді всі документи стосовно переходу з загальної системи оподаткування на спрощену були прийняті контролюючим органом 21.02.2024 року, що підтверджується відповідними квитанціями №2 про їх прийняття.
Отже, позивачем фактично саме 20.02.2025 року, в строк визначений законом, додатково подано в електронному вигляді до контролюючого органу всі необхідні документи для переходу на спрощену систему оподаткування, невідповідність яких вимогам статті 48 ПК України не була встановлена відповідачем.
При цьому у позивача не було можливості подати необхідні документи контролюючому органу раніше, оскільки підприємство не мало всіх відповідей від районних адміністрацій (ОТГ), де розташовані орендовані земельні ділянки, внаслідок чого підприємство було позбавлено можливості відобразити у Додатку №3 Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання (МПЗ) за податковий звітний 2024 рік наданих податкових пільг, щодо сплати місцевих податків та зборів за земельні ділянки для розрахунку МПЗ.
Слід зазначити, що у випадку якщо вважати, що платник податку, як сільськогосподарський товаровиробник, для переходу на спрощену систему оподаткування подав необхідні для цього документи пізніше 20 лютого (21.02.2025 року) поточного року, колегія суддів зазначає, що такий пропуск не є підставою для відмови контролюючим органом у реєстрації ТОВ «АГРО-ЛАЙФ 2023» платником єдиного податку четвертої групи на 2025 рік, оскільки податковим законодавством не передбачені наслідки для такого пропуску строку.
Отже, як вірно зазначено судом першої інстанції, діюче законодавство не наділило податковий орган повноваженнями не визнавати звітність, у зв'язку з пропущенням платником податку строку на подачу декларації, встановленого підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України (пропущення встановлених цією нормою строків).
З огляду на вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що контролюючий орган відмовляючи позивачу в реєстрації його платником єдиного податку четвертої групи діяв не у спосіб, передбачений діючим законодавством, внаслідок чого прийняв протиправне рішення.
Крім того, колегія суддів враховує, що ТОВ «АГРО-ЛАЙФ 2023» свою господарську діяльність здійснює на деокупованій території Борозенської сільської ради Бериславського району Херсонської області, яка на даний час знаходиться в зоні можливих бойових дій, що підтверджується довідкою Борозенської сільської ради Бериславського району Херсонської області №401 від 10.03.2025 року. Постійні тривоги, загроза обстрілу місцезнаходження Товариства додатково створює обґрунтовані труднощі для організації роботи підприємства, але все це не призвело до порушення податкового законодавства з боку платника податків.
З огляду на вищезазначене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про обґрунтованість та необхідність задоволення позовних вимог.
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Інші доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції і зводяться до переоцінки встановлених судом обставин справи.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що рішення Одеського окружного адміністративного суду ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеному рішенні, у зв'язку з чим підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до ч.1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 червня 2025 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає крім випадків, передбачених підпунктами а), б), в), г) пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Головуюча суддя: О.А. Шевчук
Суддя: А.В. Бойко
Суддя: О.В. Єщенко