Постанова від 23.04.2026 по справі 420/32703/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/32703/25

Категорія:112010200 Головуючий в 1 інстанції: Попов В.Ф.

Місце ухвалення: м. Одеса

Дата складання повного тексту:04.12.2025р.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Бітова А.І.

суддів - Лук'янчук О.В.

- Ступакової І.Г.

у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), справа розглянута згідно п.3 ч.1 ст. 311 КАС України,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Адміністрації Державної прикордонної служби України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2025 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У вересні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Адміністрації Державної прикордонної служби України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - ГУПФ України в Херсонській області), в якій просив:

- визнати протиправною бездіяльність Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо не проведення перерахунку розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 3 028 грн., встановленого законом на 01 січня 2025 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704) із обов'язковим зазначенням відомостей про всі щомісячні основні та додаткові види грошового забезпечення, визначені виходячи з розмірів прожиткового мінімуму 3 028 грн., встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", відповідно помноженого на відповідний тарифний коефіцієнт та не оформлення та не подання до ГУПФ України в Херсонській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 18 червня 2025 року, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01 липня 2025 року;

- зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби перерахувати розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 18 червня 2025 року з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 3 028 грн., встановленого законом на 01 січня 2025 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови №704 та підготувати і надати до ГУПФ України в Херсонській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 18 червня 2025 року відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону України №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII), положень Постанови №704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, додаткових видів грошового забезпечення, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 3 028 грн., встановленого законом на 01 січня 2025 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови №704, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01 липня 2025 року.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що перебуває на обліку у ГУПФ України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України №2262- XII. Зазначав, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14 березня 2025 року у справі №320/29450/24, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2025 року, визнано протиправним та нечинним п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 року №481 (далі - Постанова №481) стосовно внесення змін до п.4 Постанови №704. Отже, на думку позивача, відповідач був зобов'язаний видати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 липня 2025 року для перерахунку пенсії. Враховуючи викладене, просив суд позовні вимоги задовольнити.

Відповідач позов не визнав, вказуючи, що у спірних правовідносинах у відповідача відсутні правові підстави для складання довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії позивача із зазначенням складових грошового забезпечення, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01 січня 2025 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови №704.

Від третьої особи надійшли пояснення, в яких було вказано, що оскільки у вказаний період Уряд не приймав змін до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, як і не приймав інших рішень щодо перерахунку таких пенсій, тому сама по собі постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі №826/6453/18 такою підставою бути не може

Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2025 року позов ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України, третя особа ГУПФ України в Херсонській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.

Визнано протиправною відмову Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо відмови у підготовці та наданні до ГУПФ України в Херсонській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 18 червня 2025 року для перерахунку його пенсії.

Зобов'язано Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготувати та надати до ГУПФ України в Херсонській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 18 червня 2025 року відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону №2262-ХІІ з врахуванням положень Постанови №704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку його пенсії з 01 липня 2025 року.

В апеляційній скарзі Адміністрації Державної прикордонної служби України ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неповним з'ясуванням судом обставин справи та неправильним застосуванням норм матеріального права.

Доводи апеляційної скарги:

- ухвалюючи рішення у справі, суд першої інстанції повинен був дослідити чи відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або чи було введено Кабінетом Міністрів України, для зазначення категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Тобто, чи відбулися такі зміни станом на 18 червня 2025 року для діючих військовослужбовців які проходять військову службу на посадах чи аналогічних посадах, яку займав позивач, який є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років;

- питання перерахунку пенсії повністю врегульоване та відбувається лише за наявності всіх умов, визначених Законом №2262-XII;

- перерахунок пенсії із суми грошового забезпечення, котра фактично не отримується діючим військовослужбовцем (тобто за відсутності події реального підвищення поточної винагороди за службу), явно та очевидно суперечить запровадженому ст. 8 Конституції України принципу верховенств права і засаді справедливості, позаяк призводить до отримання колишнім військовослужбовцем пенсії у більшому розмірі ніж поточна винагорода діючого військовослужбовця;

- оскільки, станом на 18 червня 2025 року зміни в грошовому забезпеченні діючих військовослужбовців не відбулося і обрахунок розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням діючим військовослужбовцям продовжує встановлюватися виходячи з розміру 1762 грн. та визначається шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14, то відсутні підстави для видачі відповідачем нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 18 червня 2025 року за посадою, яку він займав на день звільнення з військової служби чи аналогічною посадою прирівняною до неї;

- суд першої інстанції не дослідивши чи відбулася зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців або чи було введено Кабінетом Міністрів України, для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення, прийняв рішення, що суперечить нормам Закону №2262-XII та зобов'язав Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготувати нову довідку позивачу про розмір його грошового забезпечення станом на 18 червня 2025 року для перерахунку основного розміру пенсії з 01 липня 2025 року;

- іншою умовою для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 є рішення Кабінету Міністрів України (умови, порядок та розміри) з приводу того, що має бути проведений перерахунок пенсії. Так, 21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України на виконання вимог ч.4 ст. 63 Закону №2262-XII було прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103), згідно якої, Кабінетом Міністрів України було прийняте рішення з приводу перерахунку всіх пенсій, які були призначені до 01 березня 2018 року;

- починаючи з 01 березня 2018 року по сьогоднішній день включно жодних рішень з приводу перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям Кабінетом Міністрів України не приймалося;

- відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45) Адміністрація Державної прикордонної служби України зобов'язана готувати довідки про розмір грошового забезпечення та направляти їх територіальним органам Пенсійного фонду України лише після надходження від відповідних Головних управлінь Пенсійного фонду списків осіб, яким належить перерахувати пенсію з їх установчими даними. Однак, після набрання законної сили 18 червня 2025 року рішення Київського окружного адміністративного суд від 14 березня 2025 року у справі №320/29450/24 будь-яких списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку із вищезазначеним, від ГУПФ України в Херсонській області, в тому числі й щодо ОСОБА_1 , до Адміністрації Державної прикордонної служби України не надходило.

Своїм процесуальним правом подання відзиву на апеляційну скаргу позивач не скористався.

Рішення суду першої інстанції іншими учасниками справи не оскаржено.

Таким чином, відповідно до правил ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції, перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги Адміністрації Державної прикордонної служби України, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлені, судом апеляційної інстанції підтверджені, учасниками апеляційного провадження неоспорені наступні обставини.

Позивач є пенсіонером та отримує пенсію, яка призначена на підставі Закону №2262-ХІІ.

Позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив виготовити та направити до ГУПФ України в Херсонській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до постанови №704 станом на 18 червня 2025 року з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2025 року на відповідний тарифний коефіцієнт.

На звернення позивача відповідач листом повідомив про відсутність підстав для виготовлення довідки.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що 12 травня 2023 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №481 "Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704", яка набрала чинності 20 травня 2023 року, та п.1 якої скасовано пп.1 п.3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених Постановою №103.

Відповідно до висновків суду першої інстанції, Постановою №481 змінено п.4 постанови №704, в зв'язку з чим з цієї дати норма права має наступну редакцію: "установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.".

Судом першої інстанції встановлено, що в подальшому, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14 березня 2025 року у справі №320/29450/24, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2025 року, визнано протиправним та не чинним п.2 Постанови №481 стосовно внесення змін до п.4 Постанови №704.

Отже, судом першої інстанції зазначалося, що з 18 червня 2025 року, дня набрання чинності рішення суду законної сили, відновлена дія п.4 Постанови №704 у первісній редакції, яка запроваджувала алгоритм розрахунку посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

За наведених обставин, суд першої інстанції прийшов до висновку, що зважаючи на те, що рішення суду у справі №320/29450/24, яке набрало законної сили 18 червня 2025 року, то у відповідача були відсутні правові підстави для відмови позивачу у складання довідки станом на 18 червня 2025 року про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії позивача із зазначенням складових грошового забезпечення виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого станом на 01 січня 2025 року.

Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 6-12, 77, ч.2 ст. 265 КАС України, ч.3 ст. 43, ч.ч.1, 2, 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", п.п.2, 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", п.п.23, 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 30 січня 2007 року №3-1.

Колегія суддів не приймає до уваги та відхиляє, як необґрунтовані доводи апелянта, виходячи з наступного.

Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-XII (далі - Закону №2011-XII) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Згідно ч.2 ст.9 Закону №2011-XII, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною 3 вказаної статті встановлено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою №704 затверджено, зокрема, тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

Пунктом 4 Постанови №704, в редакції чинній на час її прийняття, встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Постановою №103, яка набрала чинності 24 лютого 2018 року, затверджено зміни, що вносяться до постанов КМУ.

Згідно п.6 Постанови №103 передбачено внесення змін до Постанов Кабінету Міністрів України, що додаються, зокрема, згідно яких у Постанові №704 пункт 4 викладено в такій редакції: "Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року , на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".

При цьому, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п.6 Постанови №103.

Отже, після набрання чинності постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року, у справі №826/6453/18, виникли правові підстави для перерахунку пенсії позивача з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт (без використання гарантії у вигляді 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня календарного року).

Крім того, колегія суддів зазначає, що наявність звернення пенсіонера про отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії до уповноваженої особи, що здійснює видачу довідок про розмір грошового забезпечення, за умови наявності права у пенсіонера на здійснення перерахунку пенсії, є підставою для видачі уповноваженою особою такої довідки.

Колегією суддів встановлено, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності відмови у виготовлені довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 18 червня 2025 року, для перерахунку пенсії з 01 липня 2025 року, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до п.4 Постанови №704, в редакції від 30 серпня 2017 року, тобто виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01 січня календарного року, в даному випадку станом на 01 січня 2025 року.

Постановою №481 внесено зміни до п.4 Постанови №704 шляхом викладення абзацу першого в такій редакції: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1 762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".

Тобто, починаючи з 20 травня 2023 року (дата набрання чинності п.4 Постанови №704, з урахуванням змін внесених Постановою №481) розрахунковою величиною розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб є 1 762 грн.

Проте, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14 березня 2025 року у справі №320/29450/24 (набрало законної сили 18 червня 2025 року) визнано протиправним та нечинним п.2 Постанови №481 стосовно внесення змін до п.4 Постанови №704.

Згідно ч.2 ст.265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, п.2 Постанови №481 втратив чинність з 18 червня 2025 року.

Тобто, у період з 20 травня 2023 року по 17 червня 2025 року Постанова №481 була чинною, а з 18 червня 2025 року грошове забезпечення військовослужбовців розраховується із використанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, а саме станом на 01 січня 2025 відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" у розмірі 3 028 грн.

На підставі наведеного, колегія суддів доходить висновку, що відповідач протиправно відмовив позивачу у підготовці та наданні до ГУПФ оновленої довідки станом на 18 червня 2025 року про розмір грошового забезпечення, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2025 року, для здійснення перерахунку основного розміру пенсії з 01 липня 2025 року.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Колегія суддів не змінює розподіл судових витрат відповідно ст. 139 КАС України.

Оскільки дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст. 328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, ч.5 ст. 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Адміністрації Державної прикордонної служби України залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2025 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 23 квітня 2026 року.

Головуючий: Бітов А.І.

Суддя: Лук'янчук О.В.

Суддя: Ступакова І.Г.