23 квітня 2026 року м. Дніпросправа № 280/8054/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Державної установи «Софіїська виправна колонія (№55)» на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04.12.2025 року (суддя Чернова Ж.М., м. Запоріжжя, повний текст рішення виготовлено 04.12.2025 року) у адміністративній справі №280/8054/25 за позовом Державної установи «Софіївська виправна колонія (№55)» до Управління Східного офісу Державної аудиторської служби в Запорізькій області про визнання незаконною та скасування вимоги, суд -
У вересні 2025 року Державна установа «Софіїська виправна колонія (№55)» (далі по тексту - позивач) звернулася до суду з позовом до Управління Східного офісу Державної аудиторської служби в Запорізькій області (далі по тексту - відповідач), в якому просила визнати протиправною вимогу відповідача від 03.03.2025 року №040808-15/632-2025 та скасувати її в повному обсязі.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 04.12.2025 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
З рішенням суду першої інстанції не погодилася ДУ «Софіїська виправна колонія (№55)» та подала апеляцій скаргу, в якій просила скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення суду, яким задовольнити позовні вимоги. Свої вимоги обґрунтувала тим, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт посилався на листи Міністерства юстиції України про те, що виплата грошового забезпечення (заробітної плати), як основного так і додаткового, проводиться за фактично відпрацьований час, і додаткова винагорода передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 не є виключенням з правил, оскільки відноситься до грошового забезпечення. Метод, який застосувало Управління не відповідає принципам нарахування заробітної плати (грошового забезпечення), суперечить п.8 розділу І Порядку №925/5. Апелянт зазначив, що додаткова винагорода установою нарахована та виплачена за фактично відпрацьований час згідно табелів обліку робочого часу із розрахунку 30000 грн. на місць, що відповідає постанові Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга непідлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що Управлінням Східного офісу Державної аудиторської служби в Запорізькій області відповідно до п.6.3 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Державної аудиторської служби України на 4 квартал 2024 року, на підставі направлень на проведення ревізії від 24.10.2024 року №310, 311, 312, проведено планову виїзну ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності ДУ «Софіївська виправна колонія (№55)» за період з 01.01.2022 року 30.09.2024 року. Ревізію проведено в період з 29.10.2024 року по 20.01.2025 року (із зупиненням в період з 18.11.2024 року по 06.12.2024 року, з 23.12.2024 року по 10.01.2025 року). За результатами планової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ДУ «Софіївська виправна колонія (№55)» за період з 01.01.2022 року по 30.09.2024 року складено акт № 040808-20/2 від 27.01.2025 року. Відповідно до висновків, викладених в акті №040808-20/2 від 27.01.2025 року, загалом проведеною ревізією встановлено фінансових порушень на загальну суму 17927212,2 грн., в тому числі недоотримання особами рядового і начальницького складу додаткової винагороди 12570741,31 грн, податку на доходи фізичних осіб 226 733,44 грн, єдиного внеску 2765563,09 грн. Не погодившись з висновками, викладеними уповноваженими особами Управління Східного офісу Державної аудиторської служби в Запорізькій області в акті ревізії, ДУ «Софіївська виправна колонія (№55)» склала заперечення до акту, які були направлені до управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області № 7/12-196 від 31.01.2025 року та засобами поштового зв'язку направлені на адресу Управління Східного офісу Державної аудиторської служби в Запорізькій області, на які було надано висновки на заперечення до акту. На адресу ДУ «Софіївська виправна колонія (№ 55)» Управлінням Східного офісу Державної аудиторської служби в Запорізькій області направлено вимогу від 03.03.2025 року №040808-15/632-2025 «Про усунення виявлених порушень», в якій зазначено про встановлене ревізією порушення, яке станом на момент направлення вимоги не усунуто, а саме: внаслідок нарахування та виплати додаткової винагороди пропорційно та за фактично відпрацьований час несення служби замість забезпечення виплати зазначеної винагороди у встановленому розмірі 30000 грн. порушено вимоги п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 (в редакції, яка чинна з 24.02.2022 року по 01.06.2022 року), що призвело до недоотримання особами рядового і начальницького складу виправної колонії за період з 24.02.2022 року по 01.06.2022 року додаткової винагороди в сумі 12570741,31 грн. та зобов'язано ДУ «Софіївська виправна колонія (№ 55)»: 1. Розглянути матеріали проведеної ревізії та видати відповідний розпорядчий документ, яким визначити осіб, відповідальних за виявлені ревізією порушення. Розглянути питання щодо притягнення вказаних осіб до відповідальності; 2. Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 здійснити нарахування і виплату недоотриманої в період з 24.02.2022 року по 01.06.2022 року особами рядового і начальницького складу виправної колонії додаткової винагороди в сумі 12570741,31 грн. Усі порушення фінансово-господарської діяльності, викладені в акті ревізії від 27.01.2025 року №040808-20/2, крім порушення щодо недоотримання особами рядового і начальницького складу Державної установи «Софіївська виправна колонія (№ 55)» за період з 24.02.2022 року по 01.06.2022 року додаткової винагороди, ДУ «Софіївська виправна колонія (№55)» усунуті.
Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався статтями 1, 2, п.7 ст.10, ч.2 ст.15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні»; пунктами 46, 50 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року №550; Указом Президента України від 24.02.2022 року №64 «Про введення воєнного стану в Україні»; Указом Президента України від 24.02.2022 року №69 «Про загальну мобілізацію»; пунктами 1, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (зі змінами) та прийшов до висновку про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168, виплата додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу в період з 24.02.2022 року по 31.05.2022 року мала здійснюватися у фіксованому розмірі 3 000 грн. щомісячно, а починаючи з 01.06.2022 року відповідно до внесених постановою Кабінету Міністрів України №754 змін пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць. Призначення та виплата додаткової винагороди у відповідності до постанови № 168 в редакції, чинній станом від 24 березня 2022 року, мала виплачувалась за наявності наступних умов: належність працівника до осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу; несення особою служби в органах і установах зазначеної служби, що розташовані в межах адміністративно - територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми єПідтримка; видання командиром (начальником) наказу про призначення додаткової винагороди, що є підтвердженням факту участі у відповідних заходах. Додаткова винагорода особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України виплачується виключно відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 8.02.022 року №168, якою в період з 24.02.2022 року по 31.05.2022року передбачено її фіксований розмір 30000 грн щомісячно, тобто незалежно від графіку несення служби та кількості годин несення служби. Суд прийшов до висновку про те, що право на отримання додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 в розмірі 30000 грн щомісячно, у період з 24.02.2022 року по 01.06.2022 року, окрім інших, мали особи рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несли службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно територіальних одиниць, на території яких надавалася допомога в рамках Програми єПідтримка. Після 01.06.2022 року, право на отримання згаданої винагороди, окрім інших, мали лише ті особи рядового і начальницького складу Державної кримінально- виконавчої служби, які несли службу в межах територіальних громад, що розташовані в районах проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Суд зазначив, що листи Міністерства юстиції України не містять норм права та не можуть бути покладені в основу вирішення даних правовідносин, оскільки надані у листах роз'яснення мають рекомендаційний характер, натомість, застосуванню до спірних правовідносин підлягають положення постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168, у відповідній редакції, що діяла на час їх виникнення.
Матеріалами справи встановлено, що Управлінням Східного офісу Державної аудиторської служби в Запорізькій області листом від 18.10.2024 року №040808-15/2826-2024 про проведення відповідно до п.6.3 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Державної аудиторської служби України на 4 квартал 2024 року планової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Державної установи «Софіївська виправна колонія (№ 55)» за період з 01.01.2022 року по 30.09.2024 року.
Встановлено, що відповідно до направлень на проведення ревізії від 24.10.2024 року №310, 311, 312з 29.10.2024 року по 20.01.2025 року (із зупиненням в період з 18.11.2024 року по 06.12.2024 року, з 23.12.2024 року по 10.01.2025 року) проведено планову виїзну ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності ДУ «Софіївська виправна колонія (№ 55)» за період з 01.01.2022 року по 30.09.2024 року, за результатами якої 27.01.2025 року складено акт № 040808-20/2, відповідно до висновків якого встановлено фінансові порушення на загальну суму 17927212,2 грн, в тому числі недоотримання особами рядового і начальницького складу додаткової винагороди 12570741,31 грн, податку на доходи фізичних осіб 2262733,44 грн, єдиного внеску 2765563,09 грн. до акту від 31.01.2025 року №7/12-196 на адресу Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області.
Встановлено, що Управлінням Східного офісу Державної аудиторської служби в Запорізькій області до ДУ «Софіївська виправна колонія (№ 55)» 03.03.2025 року було направлено вимогу від 03.03.2025 №040808-15/632-2025 «Про усунення виявлених порушень», згідно якої встановлено ревізією порушення, яке станом на момент направлення вимоги не усунуто, а саме: внаслідок нарахування та виплати додаткової винагороди пропорційно та за фактично відпрацьований час несення служби замість забезпечення виплати зазначеної винагороди у встановленому розмірі 30000 грн. порушено вимоги п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 (в редакції, яка з 24.02.2022 року по 01.06.2022 року), що призвело до недоотримання особами рядового і начальницького складу виправної колонії за період з 24.02.2022 року по 01.06.2022 року додаткової винагороди в сумі 12570741,31 грн. та зобов'язано ДУ «Софіївська виправна колонія (№ 55)»: 1. Розглянути матеріали проведеної ревізії та видати відповідний розпорядчий документ, яким визначити осіб, відповідальних за виявлені ревізією порушення. Розглянути питання щодо притягнення вказаних осіб до відповідальності; 2. Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 здійснити нарахування і виплату недоотриманої в період з 24.02.2022 року по 01.06.2022 року особами рядового і начальницького складу виправної колонії додаткової винагороди в сумі 12570741,31 грн.
Встановлено, що усі порушення фінансово-господарської діяльності, викладені в акті ревізії від 27.01.2025 року №040808-20/2, крім порушення щодо недоотримання особами рядового і начальницького складу Державної установи «Софіївська виправна колонія (№ 55)» за період з 24.02.2022 року по 01.06.2022 року додаткової винагороди, усунуті.
Відповідно до ст.2, ч.7 ст.10 ч.2 ст.15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі. Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування установлюється Кабінетом Міністрів України. Органу державного фінансового контролю надається право: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства. Законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Відповідно до пунктів 46, 50 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року №550 якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом державного фінансового контролю у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, та у разі надходження заперечень до нього - не пізніше ніж 10 робочих днів після надсилання висновків на такі заперечення об'єкту контролю надсилається вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування. Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об'єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний орган державного фінансового контролю з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень. За результатами проведеної ревізії у межах наданих прав органи державного фінансового контролю вживають заходів для забезпечення: притягнення до адміністративної, дисциплінарної та матеріальної відповідальності винних у допущенні порушень працівників об'єктів контролю.
Відповідно до пунктів 1, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (чинна з 24.02.2022 року) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2022 року №350 «Про внесення зміни до п1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168» (застосовується з 24.02.2022 року) в п.1 внесено зміни: доповнено абзац перший після слів «та поліцейським» словами «а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми єПідтримка».
Перелік адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми єПідтримка, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 року №204-р «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми єПідтримка».
Встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 01.07.2022 року №754 «Про внесення змін до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168» (застосовується з 01.06.2022 року), внесені наступні зміни: слова «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка»» замінити словами «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)»; після слова «щомісячно» доповнити словами «(крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць)».
Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.02.2022 року №168, виплата додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу в період з 24.02.2022 року по 31 травня 2022 року включно мала здійснюватися у фіксованому розмірі 30000 грн щомісячно, а починаючи з 01 червня 2022 року відповідно до внесених постановою Кабінету Міністрів України від 01.07.202022 року №754 змін пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць. Суд обґрунтовано врахував, що листи Міністерства юстиції України мають рекомендаційний характер и не можуть застосовуватися до спірних правовідносин.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Державної установи «Софіїська виправна колонія (№55) - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04.12.2025 року у адміністративній справі №280/8054/25 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя О.М. Лукманова
суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова