23 квітня 2026 року м. Дніпросправа № 160/34412/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Коршуна А.О. (доповідач),
суддів: Сафронової С.В., Чепурнова Д.В.,
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.02.2026р. у справі №160/34412/25
за позовом:ОСОБА_1
до: про:Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
22.11.2025р. ОСОБА_1 , звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії / а.с. 1-10/.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.12.2025р. за вищезазначеним позовом відкрито провадження в адміністративній справі №160/34412/25 та справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження /а.с. 23/.
Позивач у адміністративному позові, посилається на порушення своїх прав відповідачем, та просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018р. по 15.11.2022р., із застосуванням базового місяця - березень 2018 р. та індексації-різниці (щомісячної фіксованої індексації), відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078;
- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 15 листопада 2022 року, із застосуванням базового місяця - березень 2018 р.;
- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області нарахувати та виплатити індексацію-різницю (щомісячну фіксовану індексацію) за період з 01 березня 2018 року по 15 листопада 2022 року включно в розмірі 89420,29 грн відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44 та із одночасним відрахуванням 1,5 % військового збору, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.02.2026р. у справі №160/34412/25 адміністративний позов задоволено частково; визнано протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018р. по 15.11.2022р., із застосуванням базового місяця - березень 2018 р. та індексації-різниці (щомісячної фіксованої індексації), відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078; зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018р. по 15.11.2022р., із застосуванням базового місяця - березень 2018р.; зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію-різницю (щомісячну фіксовану індексацію) за період з 01.03.2018р. по 15.11.2022р. в сумі 1582,66 грн. щомісячно, та із одночасним відрахуванням 1,5 % військового збору та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44, з урахуванням раніше виплачених сум; в задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Відповідач - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, не погодившись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції від 16.02.2026р. у даній справі, подало безпосередньо до суду апеляційної інстанції апеляційну скаргу, у якій посилаючись на те, що згідно ч.2 ст.233 КЗпП України в редакції після 19.07.2022р. строк звернення до суду з трудовим спором, у тому числі про стягнення належної працівнику заробітної плати, обмежений трьома місяцями з дня, коли працівник дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а не з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні, а тому судом першої інстанції під час розгляду даної справи було зроблено висновки, які суперечать фактичним обставинам справи, що призвело до прийняття ним рішення у справі з порушенням норм чинного матеріального та процесуального права, просив суд рішення суду першої інстанції від 16.02.2026р. скасувати, постановити у справі нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 23.02.2026р. у справі №160/34412/25 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.02.2026р. у справі №160/34412/25 та з суду першої інстанції витребувано матеріали адміністративної справи №160/34412/25.
Матеріали справи у справі №160/34412/25 надійшли до суду апеляційної інстанції 03.03.2026р.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 04.03.2026р. у справі №160/34412/25 справу призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження з 24.03.2026р., про що судом апеляційної інстанції у встановлений чинним процесуальним законодавством спосіб та порядок було повідомлено учасників справи.
Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали даної адміністративної справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Під час розгляду даної справи судом встановлено, що ОСОБА_1 , позивач у справі, проходив службу у Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, відповідно до витягу з наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (з кадрових питань (особового складу)) від 15.11.2022 №557, з 15.11.2022р. був виключений з кадрів ДСНС та всіх видів забезпечення.
20.10.2025р. позивач звернувся із заявою до відповідача та просив здійснити перерахунок розмірів грошового забезпечення та виплату індексації.
Листом від 30.10.2025р. №492-10761/4909 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області повідомило позивача про нараховане та виплачене грошове забезпечення з зазначенням сум індексації за періоди служби з грудня 2017р. по 15.11.2022р.
Досліджуючи питання дотримання позивачем строку звернення до суду з адміністративним позовом в цій справі, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до вимог ч.ч.1, 2 ст.122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Аналіз зазначених норм дає підстави зробити висновок, що шестимісячний строк звернення до суду в адміністративному судочинстві є загальним і застосовується, якщо інше не встановлено цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 5 ст.122 КАС України встановлено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Отже, ч.5 ст. 122 КАС України є спеціальною нормою у розв'язанні спорів з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби порівняно з нормою, яка міститься в ч.2 ст.122 КАС України та встановлює шестимісячний строк звернення до суду.
Водночас, ч.5 ст.122 КАС України є загальною нормою у розв'язанні спорів стосовно зазначених правовідносин у разі, якщо іншими законами встановлено інший строк звернення до суду в спорах щодо таких правовідносин.
У Рішенні від 15 жовтня 2013 року № 8-рп/2013 у справі № 1-13/2013 Конституційний Суд України зазначив, що поняття «заробітна плата» і «оплата праці», які використано в законах, що регулюють трудові правовідносини, є рівнозначними в аспекті наявності у сторін, які перебувають у трудових відносинах, прав і обов'язків щодо оплати праці, умов їх реалізації та наслідків, що мають настати у разі невиконання цих обов'язків, а також вказав, що під заробітною платою, що належить працівникові, необхідно розуміти всі виплати, на отримання яких працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, установлених законодавством для осіб, які перебувають у трудових правовідносинах з роботодавцем, незалежно від того, чи було здійснене нарахування таких виплат.
За висновком Конституційного Суду України, заробітною платою є винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку роботодавець (власник або уповноважений ним орган підприємства, установи, організації) виплачує працівникові за виконану ним роботу (усі виплати, на отримання яких працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій).
Згідно п.п.1-3 ст.9 Закону № 2011-XII, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Водночас, в положеннях ч.5 ст.122 КАС України, відсутні норми, що регулювали б порядок звернення осіб, які перебувають (перебували) на публічній службі, до адміністративного суду у справах про стягнення належної їм суми грошового забезпечення (в тому числі, індексації) у разі порушення законодавства про оплату праці.
В свою чергу, строк звернення до суду за вирішенням спору з приводу порушення законодавства про оплату праці визначається ч.2 ст.233 Кодексу законів про працю України (далі КЗпП).
Так, згідно ч.2 ст.233 КЗпП, в редакції до 19.07.2022 року, у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 року № 2352-IX, який набув чинності 19.07.2022 року, внесено зміни до ст.233 КЗпП та станом на момент звернення до суду з даним адміністративним позовом стаття 233 КЗпП не містить норми, відповідно до якої у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Так, згідно ч.ч.1, 2 ст.233 КЗпП, в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 року № 2352-IX, який набув чинності 19.07.2022 року, працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач проходив службу у Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області та відповідно до витягу з наказу №557 від 15.11.2022р., та був виключений з кадрів Державної служби України з надзвичайних ситуацій та виключено зі всіх видів забезпечення У вказаному наказі зазначено про всі виплати, які необхідно здійснити позивачу при звільненні зі служби.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що до правовідносин у цій справі застосуванню підлягають саме норми ч.2 ст.233 КЗпП України, які, передбачають тримісячний строк звернення до суду з позовом про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні.
Отже, позивач виключений з кадрів Державної служби України з надзвичайних ситуацій та звільнений з 15.11.2022р., тому саме цього дня з отриманих документів з питань грошового забезпечення позивач був обізнаний про факт невиплати усіх належних сум грошового забезпечення, в тому числі і індексації але з позовною заявою в частині позовних вимог з 19.07.2022р. по 18.11.2022р. звернувся до суду лише 22.11.2025р., тобто з пропущенням встановленого ч.2 ст.233 КЗпП України трьох місячного строку, а тому позовні вимоги за період з 19.07.2022р. по 18.11.2022р. задоволенню не підлягають
Колегія суддів вважає, що позивачем не доведено належними доказами які б підтверджували перешкоди щодо звернення до суду у встановлений ч.2 ст.233 КАС України строк та причини пропуску цього строку, у зв'язку з чим суд першої інстанції прийняв правильне рішення про повернення адміністративного позову у даній справі, у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Враховуючи вищезазначене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийняв 16.02.2026р. у справі №160/34412/25 законне та обґрунтоване рішення в частині визнання протиправними дій Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018р. по 18.07.2022р., із застосуванням базового місяця - березень 2018 р. та індексації-різниці (щомісячної фіксованої індексації), відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.
При цьому колегія суддів вважає, що суд першої інстанції у рішенні від 16.02.2026р. у справі №160/34412/25 помилково зобов'язав відповідача провести нарахування та виплатити позивачу за період з 19.07.2022р. по 15.11.2022р.
За таких обставин колегія суддів вважає, що апеляційна скарга відповідача підлягає частковому задоволенню, а рішення суду першої інстанції від 16.02.2026р. у справі №160/34412/25 підлягає зміні шляхом викладення пункту 2, пункту 3 та пункту 4 резолютивної частини рішення в новій редакції :
«Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018р. по 18.07.2022р., із застосуванням базового місяця - березень 2018 р. та індексації-різниці (щомісячної фіксованої індексації), відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.
Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018р. по 18.07.2022р., із застосуванням базового місяця - березень 2018 р.
Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію-різницю (щомісячну фіксовану індексацію) за період з 01.03.2018р. по 18.07.2022р. в сумі 1582,66 грн. щомісячно, та із одночасним відрахуванням 1,5 % військового збору та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44, з урахуванням раніше виплачених сум», а в решті рішення суду залишити без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 310, 315, 317, 321, 322 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області - задовольнити частково.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.02.2026 року у справі №160/34412/25 - змінити.
Пункт 2, пункт 3 та пункт 4 рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.02.2026р. у справі №340/575/25 викласти в наступній редакції :
«Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018р. по 18.07.2022р., із застосуванням базового місяця - березень 2018 р. та індексації-різниці (щомісячної фіксованої індексації), відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.
Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018р. по 18.07.2022р., із застосуванням базового місяця - березень 2018 р.
Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію-різницю (щомісячну фіксовану індексацію) за період з 01.03.2018р. по 18.07.2022р. в сумі 1582,66 грн. щомісячно, та із одночасним відрахуванням 1,5 % військового збору та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44, з урахуванням раніше виплачених сум».
В решті рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.02.2026 року у справі №160/34412/25 залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту її ухвалення та може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст. 329, 331 КАС України.
Повний текст постанови складено та підписано 23.04.2026р.
Головуючий - суддя А.О. Коршун
суддя С.В. Сафронова
суддя Д.В. Чепурнов