Постанова від 24.04.2026 по справі 480/7473/25

Головуючий І інстанції: В.О. Павлічек

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2026 р. Справа № 480/7473/25

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді Катунова В.В.,

Суддів: Подобайло З.Г. , Ральченка І.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.01.2026, вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40602 по справі № 480/7473/25

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області (далі по тексту - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 26 серпня 2025 року № 2393004480 про відмову у переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-ІV ча пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи з 10.12.1992 по 09.07.2025 у податкових органах, перевести її на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" з моменту звернення із заявою, а саме з 20 серпня 2025 року, з урахуванням довідки № 138/Є/18-28-10-02-06 від 07.08.2025; довідки № 139/Є/18-28-10- 02-06 від 07.08.2025; довідки № 14/10/18-28-10-02-13/ЛК від 22.07.2025; довідки № 124/18-28-10-02-06 від 22.07.2025 та здійснити виплату пенсії, з урахуванням виплачених сум.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 27.01.2026 адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській від 26 серпня 2025 року № 2393004480.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, Львівська область, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) періоди роботи з 10.12.1993 року по 09.07.2025 року у податкових органах.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, Львівська область, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 20.08.2025 року щодо переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII, з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, Львівська область, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) суму судового збору в розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень 60 коп.).

Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області не погодившись із рішенням суду в частині задоволення позову, подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить його скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що робота в органах Державної податкової служби не є відноситься до роботи на посадах державного службовця в розумінні Закону України №889, що надає право на призначення пенсії за Законом №889, а тому цей період роботи позивача правомірно не зараховано до страхового стажу.

Крім того, згідно поданих документів та матеріалів пенсійної справи, стаж роботи на посадах державної служби станом на 01.05.2016 у гр. ОСОБА_1 відсутній.

Позивач правом подання відзиву не скористалась.

У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Предметом апеляційного оскарження є судове рішення, яке прийняте судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", про що також зазначено представником відповідача у відзиві на позовну заяву.

Відповідно до записів в трудовій книжці НОМЕР_2 , позивач працювала, зокрема, з 10.12.1992 року по 09.07.2025 року в податкових органах на різних посадах, а саме:

- з 10.12.1992 по 02.01.1994 на посаді старшого державного податкового інспектора відділу оподаткування державних та спільних підприємств Державної податкової інспекції по м. Шостка;

- з 03.01.1994 по 26.11.1996 на посаді головного державного податкового інспектора відділу податків та зборів з юридичних осіб Державної податкової інспекції по м. Шостка;

- з 26.11.1996 по 31.03.1998 на посаді головного державного податкового інспектора відділу прямих та непрямих податків управління справляння податків з юридичних осіб Шосткинської державної податкової адміністрації;

- з 01.04.1998 по 31.05.2000 на посаді начальника відділу непрямих податків управління прямих та непрямих податків з юридичних осіб Шосткинської державної податкової інспекції;

- з 01.06.2000 по 27.01.2005 на посаді начальника відділу непрямих податків управління оподаткування юридичних осіб Шосткинської державної податкової інспекції;

- з 28.01.2005 по 31.01.2005 на посаді старшого державного податкового інспектора відділу оперативного контролю управління податкового аудиту та валютного контролю Шосткинської МДПІ;

- з 01.02.2005 по 28.06.2005 на посаді заступника-начальника інспекції-начальника управління оподаткування юридичних осіб Шосткинської МДПІ;

- з 29.06.2005 по 12.09.2005 на посаді начальника управління оподаткування юридичних осіб Шосткинської МДПІ;

- з 13.09.2005 по 31.10.2005 на посаді начальника відділу податку на додану вартість Шосткинської МДПІ;

- з 01.11.2005 по 03.01.2011 на посаді начальника відділу оподаткування юридичних осіб Шосткинської МДПІ;

- з 04.01.2011 по 29.02.2012 на посаді начальника управління оподаткування юридичних осіб Шосткинської МДПІ;

- з 01.03.2012 по 10.07.2013 на посаді начальника управління оподаткування юридичних осіб Шосткинської ОДПІ;

- з 11.07.2013 по 22.06.2015 на посаді заступника начальника Шосткинської ОДПІ ГУ Міндоходів у Сумській області;

- з 23.06.2015 по 13.09.2018 на посаді першого заступника начальника Шосткинської ОДПІ Головного управління ДФС у Сумській області;

- з 14.09.2018 по 02.09.2019 на посаді начальника Шосткинського управління Головного управління ДФС у Сумській області;

- з 03.09.2019 по 31.08.2020 на посаді начальника Шосткинського управління Головного управління ДПС у Сумській області;

- з 01.09.2020 по 04.01.2021 на посаді начальника Шосткинського відділу податків і зборів з юридичних осіб та камеральних перевірок податкової звітності управління податкового адміністрування Головного управління ДПС у Сумській області,

- з 05.01.2021 по 31.07.2022 на посаді начальника Шосткинського відділу камеральних перевірок управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС у Сумській області;

- з 01.08.2022 по 03.12.2024 на посаді начальника Шосткинського відділу податків і зборів з юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС у Сумської області;

- з 04.12.2024 по 09.07.2025 на посаді начальника відділу податків і зборів з юридичних осіб у галузі переробної промисловості управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС у Сумській області (а.с. 22-47).

Даний факт також підтверджується довідкою від 22.07.2025 року про стаж роботи у податкових органах, виданою Головним управління ДПС у Сумській області (а.с. 60-64).

20.08.2025 року позивач звернулася до пенсійного органу із заявою про переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про державну службу" (а.с. 20).

Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області визначено органом, уповноваженим розглянути заяву позивача.

Рішенням від 26.08.2025 року № 2393004480 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Львівській області було відмовлено позивачу у переведенні з пенсії за віком на пенсію за віком згідно Закону України “Про державну службу», у зв'язку з відсутністю стажу станом на 01.05.2016 року на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону " 3723-ХІІ (а.с. 50-51).

При цьому в даному рішенні зазначено, що відповідно до записів у довідці про стаж роботи у податкових органах заявниці з 10.12.1993 присвоєно звання інспектора податкової служби І рангу, а 31.01.1997 присвоєно звання інспектора податкової служби ІІ рангу, з 17.11.2004 присвоєно персональне звання Радник податкової служби III рангу. Періоди роботи заявниці починаючи з 10.12.1993 року не можуть бути враховані до стажу державної служби зважаючи на те, що ОСОБА_1 згідно ст. 343.1 Податкового кодексу України присвоювались спеціальні звання, а в разі присвоєння спеціального звання відповідно до ст. 343.1 надбавка за ранг державного службовця не виплачується і, відповідно ці посади не належать до посад, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723. Статтею 343.3 Податкового Кодексу України передбачено, що спеціальні звання податкової служби присвоюються довічно.

Не погодившись з даним рішенням відповідача, позивач звернулася з позовною заявою до суду.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що рішення пенсійного органу прийнято не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зазначив, що період роботи позивача з з 10.12.1993 року по 09.07.2025 в податкових органах підлягають зарахуванню до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців , а тому зобов'язав відповідача врахувати спірний період та повторно розглянути заяву позивачки про переведення її на пенсію державного службовця відповідно до п. 10 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» №889-VIII та прийняти рішення з урахуванням висновків суду у цій справі.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України " Про державну службу" №889-VIII, який набрав чинності 01.05.2016. (далі Закон № 899-УІІІ).

Згідно з п. 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII втратив чинність Закон №3723-ХІІ, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п.п. 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до п.п. 10 - 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з ч. 1 ст. 37 Закону №3723-ХІІ передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 8 ст. 37 Закон №3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 4 Порядку №622 установлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2

Відповідно до п. 7 Порядку №622 встановлено, що у всіх випадках заробітна плата для призначення пенсії державного службовця враховується в межах установленої законом на день призначення пенсії максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Отже, обов'язковою умовою для збереження в особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ після 01 травня 2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону №899-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Відповідно до п.6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 року №229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України від 10.12.2015 №889-VIII«Про державну службу» обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону.

Згідно з ч. 18 ст.37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року визначено, що період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Відповідно до п. 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283(далі - Порядок №283) (в редакції, чинного до 01.05.2016) до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтранс служби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.

Документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи (пункт 4 Порядку №283).

Відповідно до п.342.1 ст.342 Податкового кодексу України посадовою особою контролюючого органу може бути особа, яка має освіту за фахом та відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, якщо інше не передбачено законом, та на яку покладено виконання завдань, зазначених у цьому Кодексі та Митному кодексі України.

Згідно з п. 342.4 ст.342 Податкового кодексу України встановлено, що посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.

За приписами п.342.5 ст.342 Податкового кодексу України посадові особи, які вперше зараховуються на службу до контролюючих органів і раніше не перебували на державній службі, складають присягу державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу".

Згідно п.342.6 ст.342 Податкового кодексу України правовий статус посадових осіб контролюючих органів, їх права та обов'язки визначаються Конституцією України, цим Кодексом та Митним кодексом України, а в частині, що не регулюється ними, -Законом України "Про державну службу та іншими законами.

Відповідно до п.344.1 статті 344 Податкового кодексу України пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу».

При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Згідно зі ст. 343 Податкового кодексу України посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються, зокрема, такі спеціальні звання: інспектор податкової служби I рангу; інспектор податкової служби II рангу; інспектор податкової служби III рангу; радник податкової служби I рангу; радник податкової служби II рангу; радник податкової служби III рангу.

Приписами п. 57 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України установлено, що спеціальні звання податкової служби, встановлені цим Кодексом, присвоюються посадовим особам контролюючих органів, яким раніше було присвоєно спеціальні звання податкової та митної служби, за таким співвідношенням незалежно від займаних посад, зокрема, спеціальне звання органів доходів і зборів - інспектор податкової та митної справи III рангу, спеціальне звання органів державної податкової служби - інспектор податкової служби II рангу; спеціальне звання органів доходів і зборів - інспектор податкової та митної справи II рангу, спеціальне звання органів державної податкової служби - інспектор податкової служби III рангу; спеціальне звання органів доходів і зборів - інспектор податкової та митної справи I рангу, спеціальне звання органів державної податкової служби - інспектор податкової служби I рангу.

Період роботи (служби) зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоювалися спеціальні та/або персональні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Водночас, норми Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 №509-XII, який був чинний до 20.11.2012 року, в період перебування позивача на посадах в податкових органах, визначали, що правовий статус посадових осіб органів державної податкової служби, їх права та обов'язки визначаються Конституцією України, цим Законом, а в частині, що не регулюється ним, -Законом України "Про державну службу".

Отже, як вірно зазначив суд першої інстанції, посадові особи податкових органів, яким присвоєно спеціальні та/або персональні звання, є державними службовцями, а тому періоди роботи (служби) в податкових органах зараховуються до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ.

Дана позиція суду узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 03.07.2018 по справі №586/965/16-а та від 18.03.2021 по справі №500/5183/17.

З матеріалів справи, а саме, з копії трудової книжки НОМЕР_2 та довідки від 22.07.2025 року про стаж роботи у податкових органах, виданою Головним управління ДПС у Сумській області, суд вбачає, що позивач працювала, зокрема, з 10.12.1992 року по 09.07.2025 року в податкових органах на різних посадах, а саме:

- з 10.12.1992 по 02.01.1994 на посаді старшого державного податкового інспектора відділу оподаткування державних та спільних підприємств Державної податкової інспекції по м. Шостка;

- з 03.01.1994 по 26.11.1996 на посаді головного державного податкового інспектора відділу податків та зборів з юридичних осіб Державної податкової інспекції по м. Шостка;

- з 26.11.1996 по 31.03.1998 на посаді головного державного податкового інспектора відділу прямих та непрямих податків управління справляння податків з юридичних осіб Шосткинської державної податкової адміністрації;

- з 01.04.1998 по 31.05.2000 на посаді начальника відділу непрямих податків управління прямих та непрямих податків з юридичних осіб Шосткинської державної податкової інспекції;

- з 01.06.2000 по 27.01.2005 на посаді начальника відділу непрямих податків управління оподаткування юридичних осіб Шосткинської державної податкової інспекції;

- з 28.01.2005 по 31.01.2005 на посаді старшого державного податкового інспектора відділу оперативного контролю управління податкового аудиту та валютного контролю Шосткинської МДПІ;

- з 01.02.2005 по 28.06.2005 на посаді заступника-начальника інспекції-начальника управління оподаткування юридичних осіб Шосткинської МДПІ;

- з 29.06.2005 по 12.09.2005 на посаді начальника управління оподаткування юридичних осіб Шосткинської МДПІ;

- з 13.09.2005 по 31.10.2005 на посаді начальника відділу податку на додану вартість Шосткинської МДПІ;

- з 01.11.2005 по 03.01.2011 на посаді начальника відділу оподаткування юридичних осіб Шосткинської МДПІ;

- з 04.01.2011 по 29.02.2012 на посаді начальника управління оподаткування юридичних осіб Шосткинської МДПІ;

- з 01.03.2012 по 10.07.2013 на посаді начальника управління оподаткування юридичних осіб Шосткинської ОДПІ;

- з 11.07.2013 по 22.06.2015 на посаді заступника начальника Шосткинської ОДПІ ГУ Міндоходів у Сумській області;

- з 23.06.2015 по 13.09.2018 на посаді першого заступника начальника Шосткинської ОДПІ Головного управління ДФС у Сумській області;

- з 14.09.2018 по 02.09.2019 на посаді начальника Шосткинського управління Головного управління ДФС у Сумській області;

- з 03.09.2019 по 31.08.2020 на посаді начальника Шосткинського управління Головного управління ДПС у Сумській області;

- з 01.09.2020 по 04.01.2021 на посаді начальника Шосткинського відділу податків і зборів з юридичних осіб та камеральних перевірок податкової звітності управління податкового адміністрування Головного управління ДПС у Сумській області,

- з 05.01.2021 по 31.07.2022 на посаді начальника Шосткинського відділу камеральних перевірок управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС у Сумській області;

- з 01.08.2022 по 03.12.2024 на посаді начальника Шосткинського відділу податків і зборів з юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС у Сумської області;

- з 04.12.2024 по 09.07.2025 на посаді начальника відділу податків і зборів з юридичних осіб у галузі переробної промисловості управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС у Сумській області (а.с. 22-47).

04.08.1994 року позивачем було прийнято присягу державного службовця (а.с. 26) та протягом зазначеного періоду присвоювались відповідні ранги та персональні/спеціальні звання.

Враховуючи те, що позивач у спірний період, працювала у податкових органах, прийняла присягу державного службовця, обіймала відповідні посади для виконання завдань і функцій держави, їй присвоювались відповідні ранги державних службовців та персональні/спеціальні звання, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції щодо протиправного не зарахування пенсійним органом позивачу до стажу державної служби вище зазначений період.

Таким чином, доводи відповідача, що займані посади у вказаний період роботи в органах податкової служби не належать до посад, віднесених до категорій посад державних службовців, визначених Законом України "Про державну службу", з огляду на присвоєння позивачу як посадовій особі контролюючого органу спеціальних звань, висновків суду не спростовують з підстав викладених вище.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовані наведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням, у зв'язку з чим підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області - залишити без задоволення.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.01.2026 по справі № 480/7473/25 залишити без змін .

Постанова набирає законної сили з дати її ухввалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя-доповідач В.В. Катунов

Судді З.Г. Подобайло І.М. Ральченко