Справа № 560/14449/25
іменем України
24 квітня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просить визнати протиправними та скасувати пункти 13 та 17 Наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 23.05.2025 №346 «Про притягнення до матеріальної відповідальності посадових осіб за результатами службового розслідування».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за результатами службового розслідування за порушення вимог абзацу 1 статті 111, абзаців 27,29,30 статті 112 Статуту внутрішньої служби Збройних Силу України, абзаців 9 п. 3.2.28 Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 16.07.1997 №300 (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 22.12.1997 року за №615/249 та відповідно до ч.7 ст. 8 Закону країни «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду Завдану державі» від 03.10.2019 року №160-ІХ, за шкоду завдану державі, що виразилось у втраті майна служби військової техніки командира ремонтної роти, військовослужбовця призваного по мобілізації капітана ОСОБА_1 , притягнуто до повної матеріальної відповідальності на суму 796960,22 грн. Також відповідно до цього Наказу начальнику фінансово-економічної служби головному бухгалтеру військової частини НОМЕР_1 доручено занести в книгу грошових стягнень та нарахувань суму нестачі в розмірі 796 960,20 грн та утримати щомісячне стягнення завданої шкоди у розмірі 20% місячного грошового забезпечення з командира ремонтної роти військової частини НОМЕР_1 капітана ОСОБА_1 .
Не погоджуючись з таким наказом позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.08.2025 позовну заяву ОСОБА_1 , залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.09.2025 визнано неповажними підстави для поновлення строку звернення до суду, вказані у заяві ОСОБА_1 . Продовжено позивачу процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду протягом 5 днів з отримання цієї ухвали заяви, в якій вказати інші підстави для поновлення строку звернення до суду.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.09.2025 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження. Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 надати до суду в п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали належним чином завірені копії усіх матеріалів службового розслідування, що проводилися відносно командира ремонтної роти, військовослужбовця призваного по мобілізації капітана ОСОБА_1 та стали підставою видання Наказу № 346 від 23.05.2025.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.01.2026 прийнято до провадження адміністративну справу №560/14449/25. Головуючим суддею у справі визначено Михайлова О.О.
Від відповідача 01.10.2025 надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що за результатами службового розслідування було встановлено неналежне виконання службових обов'язків посадовими особами військової частини НОМЕР_1 , також встановлено посадових осіб чиї дії або бездіяльність призвели до нанесення матеріальної шкоди державі. Причинами вищевказаних порушень є недостатнє знання вимог керівних документів та неналежне виконання посадових обов'язків посадовими особами військової частини НОМЕР_1 . За результатами службового розслідування командувачем Сил підтримки Збройних Сил України було видано наказ від 20.05.2025 № 39. Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 23.05.2025 №346 було продубльовано наказ командувача Сил підтримки Збройних Сил України від 20.05.2025 №39, тому вказує, що Військова частина НОМЕР_1 в даному проваджені являється неналежним відповідачем.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.
Згідно з наказом командувача Сил підтримки Збройних Сил України від 26.03.2025 № 56а в період з 31.03.2025 по 09.04.2025 відбувся прийом посади командиром військової частини НОМЕР_1 . Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 31.03.2025 №191 “Про проведення позапланової інвентаризації матеріальних цінностей у військовій частині під час прийому посади командира військової частини» проведено інвентаризацію матеріальних цінностей.
За результатами роботи центральною інвентаризаційною комісією військової частини НОМЕР_1 виявлені недоліки по службам забезпечення, які були визначені в акті від 08.04.2025 № 661.
Було проведено службове розслідування з метою встановлення причин і умов, що сприяли допущенню нестач по службах забезпечення, а також встановлення вини посадових осіб військової частини НОМЕР_1 чиї дії або бездіяльність стали причиною вчинення правопорушення, що зазначено в акті службового розслідування від 16.05.2025 № 32134.
За результатами службового розслідування було встановлено неналежне виконання службових обов'язків посадовими особами військової частини НОМЕР_1 , також встановлено посадових осіб чиї дії або бездіяльність призвели до нанесення матеріальної шкоди державі. Причинами вищевказаних порушень є недостатнє знання вимог керівних документів та неналежне виконання посадових обов'язків посадовими особами військової частини НОМЕР_1 . За результатами службового розслідування командувачем Сил підтримки Збройних Сил України було видано наказ від 20.05.2025 № 39.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 23.05.2025 №346 було продубльовано наказ командувача Сил підтримки Збройних Сил України від 20.05.2025 №39.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232- XII (далі Закон №2232).
Відповідно до частини 4 статті 2 Закону №2232 порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України.
Підстави та порядок притягнення військовослужбовців та деяких інших осіб до матеріальної відповідальності за шкоду, завдану державному майну, у тому числі військовому майну, майну, залученому під час мобілізації, а також грошовим коштам, під час виконання ними службових обов'язків регулює Закон України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» від 3 жовтня 2019 року N 160-IX (далі Закон N 160-IX).
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону N 160-IX підставою для притягнення до матеріальної відповідальності є шкода, завдана неправомірним рішенням, невиконанням чи неналежним виконанням особою обов'язків військової служби або службових обов'язків, крім обставин, визначених статтею 9 цього Закону, які виключають матеріальну відповідальність.
За визначенням пунктів 4 і 5 частини 1 статті 1 Закону N 160-IX матеріальна відповідальність - вид юридичної відповідальності, що полягає в обов'язку військовослужбовців та деяких інших осіб покрити повністю або частково пряму дійсну шкоду, що було завдано з їх вини шляхом знищення, пошкодження, створення нестачі, розкрадання або незаконного використання військового та іншого майна під час виконання обов'язків військової служби або службових обов'язків, а також додаткове стягнення в дохід держави як санкція за протиправні дії у разі застосування підвищеної матеріальної відповідальності; пряма дійсна шкода (далі - шкода) - збитки, завдані військовій частині, установі, організації, закладу шляхом знищення, пошкодження, створення нестачі, розкрадання або незаконного використання військового та іншого майна, погіршення або зниження його цінності, а також витрати на відновлення чи придбання військового та іншого державного майна замість пошкодженого або втраченого, надлишкові виплати під час виконання обов'язків військової служби або службових обов'язків. До шкоди не включаються доходи, які могли бути одержані за звичайних обставин, якщо таких збитків не було б завдано.
Положеннями частин 1 і 2 статті 7 Закону N 160-IX передбачено, що розмір завданої шкоди встановлюється за фактичними втратами на підставі даних бухгалтерського обліку з урахуванням цін, що діють на період розгляду питання про притягнення особи до матеріальної відповідальності. Обчислення розміру шкоди проводиться з урахуванням ступеня зносу військового та іншого майна за встановленими нормами.
Згідно з частиною 2 статті 1 Закону N 160-IX термін "військове майно", що застосовується в цьому Законі, вживається у значенні, наведеному в Законі України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України".
Відповідно до статті 1 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" від 21.09.1999 № 1075-XIV(далі Закон № 1075-XIV) військове майно - це державне майно, закріплене за військовими частинами, закладами, установами та організаціями Збройних Сил України. До військового майна належать будинки, споруди, передавальні пристрої, всі види озброєння, бойова та інша техніка, боєприпаси, пально-мастильні матеріали, продовольство, технічне, аеродромне, шкіперське, речове, культурно-просвітницьке, медичне, ветеринарне, побутове, хімічне, інженерне майно, майно зв'язку, а також акції, частки у статутному капіталі юридичних осіб (далі - корпоративні права) тощо.
Згідно зі статтею 3 Закону № 1075-XIV військове майно закріплюється за військовими частинами Збройних Сил України на праві оперативного управління (з урахуванням особливостей, передбачених частиною другою цієї статті). З моменту надходження майна до Збройних Сил України і закріплення його за військовою частиною Збройних Сил України воно набуває статусу військового майна. Військові частини використовують закріплене за ними військове майно лише за його цільовим та функціональним призначенням. Облік, інвентаризація, зберігання, списання, використання та передача військового майна здійснюються у спеціальному порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Відшкодування шкоди, завданої особою, здійснюється на підставі наказу командира (начальника) шляхом стягнення сум завданої шкоди з місячного грошового забезпечення винної особи, крім випадків, передбачених частинами третьою, четвертою та п'ятою цієї статті та частиною першою статті 12 цього Закону. (частина 1 статті 10 Закону N 160-IX).
Відповідно до частини 2 статті 3 Закону N 160-IX умовами притягнення до матеріальної відповідальності є: 1) наявність шкоди; 2) протиправна поведінка особи у зв'язку з невиконанням чи неналежним виконанням нею обов'язків військової служби або службових обов'язків; 3) причинний зв'язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою; 4) вина особи в завданні шкоди.
У позовній заяві позивач просить визнати протиправними та скасувати пункти 13 та 17 Наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 23.05.2025 №346 «Про притягнення до матеріальної відповідальності посадових осіб за результатами службового розслідування».
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи рішення про притягнення ОСОБА_1 до матеріальної відповідальності прийнято командувачем Сил підтримки Збройних Сил України за матеріалами службового розслідування проведеного комісією.
За результатами службового розслідування командувачем Сил підтримки Збройних Сил України було видано наказ від 20.05.2025 № 39.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 23.05.2025 №346 було продубльовано наказ командувача Сил підтримки Збройних Сил України від 20.05.2025 №39.
Доказів оскарження позивачем Наказу командувача Сил підтримки Збройних сил України від 20.05.2025 №39 суду не надано, матеріали справи таких не містять.
Враховуючи вищенаведене позовні вимоги ОСОБА_1 є необгрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 )
Головуючий суддя О.О. Михайлов