Справа № 560/6657/21
24 квітня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши заяву в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
відповідно до ухвали від 16.04.2026 суд призначив до розгляду у судовому засіданні заяву ОСОБА_1 від 14.04.2026 про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі №560/6657/21 (арк. спр.87-90, 98).
У судове засідання 24.04.2026 сторони не з'явилися, тому з урахуванням приписів частини 2 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України немає перешкод у розгляді заяви позивача.
Відповідач надав Відзив від 24.04.2026 в якому просить відмовити у задоволенні заяви позивача, так як вважає, що зміна способу виконання судового рішення не призведе до його фактичного виконання. Крім цього, пенсійним органом виконано судове рішення в межах наданих повноважень, відповідно до чинного законодавства, зокрема, проведено перерахунок, відповідно до якого сума доплати за період з 13.10.2020 по 31.10.2021 становить 100288,61 гривень. З урахуванням виділених коштів у 2025 році на банківський рахунок ОСОБА_1 , перераховано частину нарахованих на виконання рішення суду сум пенсій за минулий час: у жовтні 2025 року в сумі 187,35 грн.; в листопаді 2025 року в сумі 187,35 грн.; в грудні 2025 року - 187,35 грн.; у лютому 2026 року - 103,00 грн.; у березні 2026 року - 101,00 грн.; у квітні 2026 року - 100,00 грн. Виплата залишку заборгованості нарахованої на виконання рішень суду в т. ч. по справі №560/6657/21 буде проводитися в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням за джерелами їх фінансування.
При вирішенні заяви позивача з урахуванням матеріалів справи, суд бере до уваги наступне та робить такі висновки.
Відповідно до судового рішення від 09.08.2021 суд: 1) Визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Служби зовнішньої розвідки України про грошове забезпечення від 13.10.2020 №181; 2) Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Служби зовнішньої розвідки України про грошове забезпечення від 13.10.2020 №181, з врахуванням виплачених сум (арк. спр.72-76).
Отже, пенсійний орган фактично не заперечує суму боргу у розмірі 100288,61 гривень щодо позивача по судовому рішенню і не надав доказів часткової сплати боргу у 2025 - 2026 роках про що вказав у Відзиві.
Згідно із ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Положеннями ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Положеннями ч. 1 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Якщо судове рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, чи рішення, яке підлягає виконанню, набрало законної сили, то відсутність матеріалів судової справи у зв'язку з їх витребуванням судом апеляційної або касаційної інстанції не перешкоджає розгляду заяви, передбаченої абзацом першим цієї частини, крім випадку зупинення виконання судового рішення судом касаційної інстанції або зупинення виконавчого провадження.
Відповідно ч. 2 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника.
Частиною 3 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Суд зауважує, що поняття спосіб і порядок виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке розраховане на виконавче провадження. Спосіб виконання судового рішення це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, що встановлено КАС України. Натомість порядок виконання судового рішення означає визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
Враховуючи те, що рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.08.2021, яке стосується пенсійних виплат, не виконується роками Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню, відповідно до вимог абзацу 2 частини 3 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 від 14.04.2026 про зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі №560/6657/21 - задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.08.2021 у справі №560/6657/21, змінивши зобов'язальну вимогу на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 100288,61 (сто тисяч двісті вісімдесят вісім грн. 61 коп.) гривень невиплаченої пенсії з урахуванням виплачених сум.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Повне судове рішення складене 24 квітня 2026 року
Головуючий суддя А.І. Петричкович