справа № 380/17523/24
про прийняття звіту про виконання судового рішення
24 квітня 2026 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши в письмовому провадженні, у м.Львові, в порядку спрощеного позовного провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
В провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа №380/17523/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 14 січня 2025 року у справі №380/17523/24 позов задоволено. Визнано протиправними дії в Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 54 Закону № 796-ХІІ, у редакції Закону №230/96-ВР, виходячи із шести мінімальних пенсій за віком. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, передбаченої статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції Закону № 230/96-ВР, в розмірі шести мінімальних пенсій за віком, визначених Законом України Про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням раніше виплачених коштів з 01.07.2021.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23 квітня 2025 року у справі №380/17523/24 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задоволено частково. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14 січня 2025 року у справі № 380/17523/24 про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії за період з 01.07.2021 по 14.02.2024 - скасовано. Ухвалено постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії за період з 01.07.2021 по 14.02.2024 - залишено без розгляду. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14 січня 2025 року у справі №380/17523/24 змінено, а зокрема: в абзаці третьому резолютивної частини рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14 січня 2025 року у справі №380/17523/24 слова і цифри «з 01.07.2021» замінити на «з 15.02.2024». У решті рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14 січня 2025 року у справі № 380/17523/24 залишено без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
17.06.2025 до суду надійшла заява представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі.
В обґрунтування поданої заяви зазначено, що на виконання рішення суду відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача. Розмір пенсії згідно з розрахунками пенсійного органу становить 12558,00 грн. Тобто, на виконання рішення суду відповідач здійснив розрахунок пенсії виходячи із 6 мінімальний пенсій за віком станом на 2021 рік (1854,00 грн), однак станом на 2025 рік мінімальна пенсія за віком становить 2361,00 грн. Тому розмір пенсії на виконання рішення суду має становити 14166,00 грн (6*2361,00 грн).
Ухвалою суду від 11.07.2025 у задоволенні заяви представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовлено повністю.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11.11.2025 апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Дзіся Андрія Романовича задоволено частково. Ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 11 липня 2025 року з питання встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, постановлену у справі № 380/17523/24 - скасовано.
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 380/17523/24 задоволено
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області протягом 30 днів з дня отримання копії цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14 січня 2025 року у справі №380/17523/24.
Відповідний звіт про виконання судового рішення Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області надіслало 05.12.2025 до Восьмого апеляційного адміністративного суду, який у свою чергу перенаправив його до Львівського окружного адміністративного суду.
Вказаний звіт переданий на розгляд судді 21.04.2026 за вхідним №32841.
В обґрунтування поданого звіту Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зазначає, що на виконання судового рішення Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провело перерахунок пенсії позивача з 15.02.2024, виходячи із шести мінімальних пенсій за віком.
Одночасно зазначає, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 14.01.2025 у справі №380/17523/24 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не зобов?язано здійснювати перерахунок пенсії ОСОБА_1 при кожній зміні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність і відповідно розміру мінімальної пенсії за віком станом на 2024, 2025 роки. Відтак, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі шести мінімальних пенсій за віком з 15.02.2024, з розрахунку мінімальної пенсії, який був чинним, станом на 15.02.2024 в сумі 2093,00 грн. На виконання вищевказаного рішення суду за період з 15.02.2024 по 31.05.2025 нараховано доплату в сумі 108610,83 грн, яка виплачується відповідно до Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821.
В подальшому погашення заборгованості буде здійснюватися в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, без додаткового звернення пенсіонера чи вчинення будь-яких інших дій.
Отже, вважає, що Головним управлінням в межах наданої компетенції проведений комплекс заходів задля повного та неухильного виконання рішення суду від 14.01.2025 у справі № 380/17523/24, яке набрало законної сили 23.04.2025, а виплата заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування пенсійних виплат за судовим рішенням, проводиться Пенсійним фондом України відповідно до вимог Постанови № 821 та за умови наявності відповідного бюджетного фінансування.
Суд, розглянувши поданий звіт, керується таким.
Стаття 129-1 Конституції України передбачає, що судове рішення є обов'язковим до виконання.
Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Ці конституційні норми зобов'язують сторони судового процесу виконувати судові рішення.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема, гарантує право особи на виконання судового рішення, винесеного на її користь, протягом розумного строку. Згідно частини 2 статті 14 та частини 1 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, і підлягає виконанню на всій території України.
Відповідно до статті 381-1 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно з чч. 1-4 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
За змістом частини 5 ст. 382-3 КАС України суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Досліджуючи поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11.11.2025 у справі №380/17523/24 звіт та додані до нього матеріали, судом встановлено, що відповідачем виконано рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14 січня 2025 року у справі №380/17523/24 в частині здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Так, відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» з 01.01.2023 прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить 2093,00 грн.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» з 01.01.2024 прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить 2361,00 грн.
При цьому, пунктом 8 Прикінцевих положень цього закону установлено, що перерахунок пенсій, надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, який здійснюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2024, проводиться з 01.03.2024 разом із здійсненням щорічної індексації пенсії, передбаченої частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як встановлено судом, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14 січня 2025 року у справі №380/17523/24 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 15.02.2024 у розмірі шести мінімальних пенсій за віком, з розрахунку мінімальної пенсії, який був чинним, станом на 15.02.2024 в сумі 2093,00 грн.
За наслідками виконання рішення суду від 14.01.2025 розмір пенсії ОСОБА_1 з 15.02.2024 становить 12728,82 грн, в тому числі:
12558,00 грн - розмір пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків (2093 грн * 6);
170,82 грн - додаткова пенсія інвалідам 3 групи з числа потерпілих ЧАЕС.
На виконання вищевказаного рішення суду за період з 15.02.2024 по 31.05.2025 також нараховано доплату в сумі 108610,83 грн, яка виплачується відповідно до Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821.
Зокрема, виплата коштів, нарахованих на виконання рішень суду, здійснена в межах відповідних бюджетних призначень, виділених на цю мету Пенсійному фонду України: в жовтні 2025 року - 187,35 гривень, в листопаді - 187,35 гривень.
Подальше погашення заборгованості здійснюється в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Водночас, суд звертає увагу на те, що питання перерахунку пенсії позивача у зв'язку зі зміною у 2025 році прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність не було і не могло бути предметом судового розгляду у справі №380/17523/24, адже ці правовідносини виникли після постановлення судового рішення у ній.
За таких обставин, доводи представника позивача про необхідність обчислення пенсії позивача виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком - 2361,00 грн можуть бути предметом нового судового спору, однак такі правовідносини не досліджувалися у справі №380/17523/24.
Водночас, суд враховує, що подальше виконання рішення у справі №380/17523/24 в частині виплати нарахованих сум пенсії залежить від отримання Пенсійним фондом України коштів з Державного бюджету України, за рахунок яких забезпечується виплата пенсій згідно з ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та, відповідно, отримання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області коштів для фінансування відповідної виплати позивачу.
Позивачем не доведено, а судом не встановлено, що відповідач, маючи можливість здійснити відповідну виплату заборгованості пенсії позивачу, створює перешкоди для виконання рішення суду.
З урахуванням наведеного вище та з урахуванням тієї обставини, що наразі Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області в межах своїх повноважень виконало можливі та залежні від нього вищевказані дії, спрямовані на виконання судового рішення у цій справі, суд вважає необхідним прийняти звіт про виконання судового рішення.
Керуючись приписами ст.ст. 243, 248, 256, 293-295, 370, 382, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України, суд,
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Суддя Братичак Уляна Володимирівна