24 квітня 2026 року Справа № 320/16403/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ейч Ел Бі Юкрейн» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення.
Суть спору: До Київського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Ейч Ел Бі Юкрейн» (далі - позивач, ТОВ «Ейч Ел Бі Юкрейн») з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві (далі - відповідач, ГУ ДПС у м. Києві), в якому просить суд визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 13.01.2022 № 39810411 про нарахування ТОВ «Ейч Ел Бі Юкрейн» штрафних санкцій на суму 87 182,55 грн.
Мотивуючи позовні вимоги, позивач вказує, що відповідачем протиправно застосовано до ТОВ «Ейч Ел Бі Юкрейн» штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію ним в Єдиному реєстрі податкових накладних (також далі - ЄРПН) податкових накладних від 22.07.2022 № № 193, 195, від 26.07.2022 № 192, від 27.07.2022 № 197, від 28.07.2022 № 214, від 29.07.2022 № № 198, 208, 209, 210, 211, 212, оскільки заяви про їх реєстрацію були подані у встановлений п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) строк - 15.08.2022.
ТОВ «Ейч Ел Бі Юкрейн» наголошує, що відповідачем безпідставно не враховано, що порушення строку реєстрації в ЄРПН податкових накладних від 04.10.2022 № № 287, 292, від 05.10.2022 № № 294, 296, 298, від 13.10.2022 № 295, від 14.10.2022 № № 291, 293 пов'язано з постійними обстрілами території України, повітряними тривогами, відключеннями світла, проблемами з роботою громадського транспорту, коли працівники не могли взагалі потрапити на роботу, проблемами зі зв'язком взагалі та з мережею Інтернет.
Також, на переконання позивача, до нього безпідставно застосовано штрафні санкції за невчасну реєстрацію податкової накладної від 23.05.2022 № 194 та розрахунку коригування від 25.05.2022 № 2, оскільки їх було складено за господарськими операціями з Державною установою «Центр громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України», які звільненні від оподаткування податком на додану вартість, водночас затримка з внесенням коригування є наслідком затримки з документообігом у державній установі.
Позивач звертає увагу суду на те, що контролюючим органом під час визначення розміру штрафної санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних від 25.05.2022 № 190, від 30.06.2022 № 196, від 09.08.2022 № 267, від 28.09.2022 № 319 та від 13.10.2022 № 301 не враховано передбачених пунктом 112-1.2 статті 112-1 ПК України обставин, що пом'якшують відповідальність особи, а також безпідставно не застосовано пункт 113.6 статті 113 ПК України.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.06.2023 відкрито провадження в адміністративній справі № 320/16403/23 та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
08.08.2023 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з додатками, в якому останній стверджує про правомірність прийнятого ним податкового повідомлення-рішення та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник ГУ ДПС у м. Києві наголошує, що спірне податкове повідомлення-рішення прийнято у відповідності до вимог податкового законодавства.
Відповідно до частин 5, 6 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Сторони з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не зверталися.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ГУ ДПС у м. Києві проведено камеральну перевірку щодо своєчасності реєстрації ТОВ «Ейч Ел Бі Юкрейн» податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких накладних в ЄРПН, за результатами якої складено акт від 21.12.2022 № 49204/Ж5/26-15-04-11-03/23731031 (далі - Акт перевірки).
Згідно з висновками Акту перевірки встановлено порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, а саме:
1) від 25.02.2022 № 184 зареєстровано 15.07.2022, кількість днів затримки реєстрації 1;
2) від 25.02.2022 № 183 зареєстровано 15.07.2022, кількість днів затримки реєстрації 1;
3) від 25.05.2022 № 190 зареєстровано 22.07.2022, кількість днів затримки реєстрації 8;
4) від 29.07.2022 № 211 зареєстровано 16.08.2022, кількість днів затримки реєстрації 1;
5) від 25.05.2022 № 2 зареєстровано 27.07.2022, кількість днів затримки реєстрації 13;
6) від 27.07.2022 № 197 зареєстровано 16.08.2022, кількість днів затримки реєстрації 1;
7) від 22.07.2022 № 193 зареєстровано 16.08.2022, кількість днів затримки реєстрації 1;
8) від 29.07.2022 № 210 зареєстровано 16.08.2022, кількість днів затримки реєстрації 1;
9) від 29.07.2022 № 209 зареєстровано 16.08.2022, кількість днів затримки реєстрації 1;
10) від 26.07.2022 № 192 зареєстровано 16.08.2022, кількість днів затримки реєстрації 1;
11) від 29.07.2022 № 212 зареєстровано 16.08.2022, кількість днів затримки реєстрації 1;
12) від 28.07.2022 № 214 зареєстровано 16.08.2022, кількість днів затримки реєстрації 1;
13) від 30.06.2022 № 196 зареєстровано 27.07.2022, кількість днів затримки реєстрації 12;
14) від 29.07.2022 № 198 зареєстровано 16.08.2022, кількість днів затримки реєстрації 1;
15) від 29.07.2022 № 208 зареєстровано 16.08.2022, кількість днів затримки реєстрації 1;
16) від 22.07.2022 № 195 зареєстровано 16.08.2022, кількість днів затримки реєстрації 1;
17) від 23.05.2022 № 194 зареєстровано 27.07.2022, кількість днів затримки реєстрації 13;
18) від 09.08.2022 № 267 зареєстровано 06.10.2022, кількість днів затримки реєстрації 36;
19) від 14.10.2022 № 291 зареєстровано 11.11.2022, кількість днів затримки реєстрації 11;
20) від 05.10.2022 № 298 зареєстровано 11.11.2022, кількість днів затримки реєстрації 11;
21) від 05.10.2022 № 296 зареєстровано 11.11.2022, кількість днів затримки реєстрації 11;
22) від 14.10.2022 № 293 зареєстровано 11.11.2022, кількість днів затримки реєстрації 11;
23) від 04.10.2022 № 298 зареєстровано 11.11.2022, кількість днів затримки реєстрації 11;
24) від 04.10.2022 № 292 зареєстровано 11.11.2022, кількість днів затримки реєстрації 11;
25) від 13.10.2022 № 295 зареєстровано 11.11.2022, кількість днів затримки реєстрації 11;
26) від 05.10.2022 № 294 зареєстровано 11.11.2022, кількість днів затримки реєстрації 11;
27) від 13.10.2022 № 301 зареєстровано 14.11.2022, кількість днів затримки реєстрації 14;
28) від 28.09.2022 № 319 зареєстровано 09.12.2022, кількість днів затримки реєстрації 55.
За результатами розгляду заперечень позивача до Акту перевірки відповідач листом від 13.01.2023 № 1394/І/26-15-04-11-08 повідомив про встановлення фактів, які частково спростовують висновки, викладені в Акті перевірки в частині реєстрації в ЄРПН податкових накладних, дата складання яких припадає на лютий 2022 року, які зареєстровані 15.07.2022, решту висновків Акту перевірки залишено без змін.
У подальшому, з урахуванням висновків Акту перевірки, ГУ ДПС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення від 13.01.2022 № 39810411, яким за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201 ПК України, підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, та згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України застосовано до ТОВ «Ейч Ел Бі Юкрейн» штрафні санкції на загальну суму 87 182,55 грн.
За результатами адміністративного (досудового) оскарження рішенням Державної податкової служби України від 22.03.2023 № 7121/6/99-00-06-03-01-06 залишено без змін зазначене вище податкове повідомлення-рішення.
Не погоджуючись з указаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спір по суті суд керується положеннями чинного законодавства, яке діяло станом на час виникнення спірних правовідносин та звертає увагу на наступне.
ПК України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1.1. статті 1 ПК України).
Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом (п. 201.10 ст. 201 ПК України).
З урахуванням викладеного, в період існування спірних правовідносин ПК України передбачений обов'язок платників податку на додану вартість забезпечити своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
З аналізу вказаних правових норм слідує, що на платника податків покладено обов'язок щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН у строк встановлений податковим законодавством, а саме для податкових накладних складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, а для податкових накладних складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Аналіз наведеної норми ПК України свідчить, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 ПК України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.
Згідно з Актом перевірки, з урахуванням листа ГУ ДПС у м. Києві від 13.01.2023 №1394/І/26-15-04-11-08, позивач порушив терміни реєстрації податкових накладних, складених у період травень-жовтень 2022 року.
Суд звертає увагу, що позивачем не заперечується факт порушення ним граничних строків реєстрації в ЄРПН зазначених в Акті перевірки, з урахуванням листа ГУ ДПС у м. Києві від 13.01.2023 № 1394/І/26-15-04-11-08, податкових накладних / розрахунків коригування, крім від 22.07.2022 № № 193, 195, від 26.07.2022 № 192, від 27.07.2022 № 197, від 28.07.2022 № 214, від 29.07.2022 № № 198, 208, 209, 210, 211, 212.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 03.03.2022 № 2118-IX, який набрав чинності 07.03.2022 (далі - Закон № 2118-IX).
Цим Законом підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений абзацом першим пункту 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Крім того, Законом № 2118-IX підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений і підпунктами 69.1 та 69.9 пункту 69 такого змісту:
- У випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні;
- Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
З огляду на прийняття Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» від 24.03.2022 № 2142-IX у підпункті 69.1 слова «трьох місяців» замінені словами «шести місяців».
У подальшому Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022 № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).
У зв'язку із набранням чинності 27.05.2022 Закону № 2260-IX підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:
«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15.07.2022, подання податкової звітності до 20.07.2022 та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31.07.2022.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».
Відтак, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.
Закон № 2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Законом № 2260-IX було внесено зміни й до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
Відповідно до нової редакції цієї норми для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.
З 27.05.2022 пункт 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений підпунктом 69.1-1.
Згідно з новими положеннями цього підпункту платники податку на додану вартість зобов'язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України» від 13.12.2022 №2836-IX, який набрав чинності 03.01.2023, підпункт 69.1 було викладено в новій редакції. Відповідно до абзаців третього - п'ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо:
реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31.05.2022, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15.07.2022;
реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31.05.2022, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20.07.2022.
Отже, якщо податкові накладні/розрахунки коригування складені платником в період з 01.02.2022 по 31.05.2022, а зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку після 15.07.2022, у контролюючого органу є підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
Водночас передбачене пунктом 69.1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України звільнення платників податку від відповідальності за порушення строку реєстрації в ЄРПН не стосувалось податкових накладних/розрахунків коригування, складених поза межами строку з 01.02.2022 по 31.05.2022.
З матеріалів справи вбачається, що зазначені в Акті перевірки податкові накладні від 23.05.2022 № 194, від 25.05.2022 № 2 та № 190 не були зареєстровані в ЄРПН до 15.07.2022, а тому у контролюючого органу були підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
Щодо застосування до спірних правовідносин пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України щодо визначення можливості/неможливості в платника податку виконувати свої обов'язки, слід зазначити таке.
Як вже зазначалось, підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України визначено, зокрема, що порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
З метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 затверджений Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження (далі - Порядок № 225).
Цим Порядком визначено, зокрема, підстави неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) та правила надання заяви та документів, що доводять неможливість виконання податкових обов'язків тощо.
Згідно з Порядком № 225 керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку на підставі відповідної заяви платника податків.
Проте позивач не надав суду жодних доказів того, що ТОВ «Ейч Ел Бі Юкрейн» зверталось до ГУ ДПС у м. Києві з відповідною заявою про неможливість своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних від 04.10.2022 № № 287, 292, від 05.10.2022 № № 294, 296, 298, від 13.10.2022 № 295, від 14.10.2022 № № 291, 293 через постійні обстріли території України, повітряні тривоги, відключення світла, проблеми з роботою громадського транспорту та зі зв'язком.
Суд зазначає, що посилання на сам факт військової агресії російської федерації проти України (запровадження воєнного стану в Україні) не може безумовно вважатись поважною причиною для звільнення від відповідальності за порушення строків реєстрації податкових накладних, норми пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України передбачають звільнення від відповідальності, зокрема за порушення строків реєстрації податкових накладних, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, і за умови підтвердження неможливості виконання платником податків обов'язків в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Щодо доводів позивача про відсутність несвоєчасної реєстрації в ЄРПН податкових накладних від 22.07.2022 № № 193, 195, від 26.07.2022 № 192, від 27.07.2022 № 197, від 28.07.2022 № 214, від 29.07.2022 № № 198, 208, 209, 210, 211, 212 суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Водночас позивачем у порушення вимог ч. 1 ст. 77 КАС України не надав суду жодних квитанцій на підтвердження реєстрації в ЄРПН спірних податкових накладних / розрахунків коригування.
При цьому надані позивачем роздруківки з комп'ютерної програми M.E.Doc не є належними доказами вчасної реєстрації в ЄРПН податкових накладних від 22.07.2022 № № 193, 195, від 26.07.2022 № 192, від 27.07.2022 № 197, від 28.07.2022 № 214, від 29.07.2022 № № 198, 208, 209, 210, 211, 212.
Також позивачем не було надано суду належних і достатніх доказів того, що податкова накладна від 23.05.2022 № 194 та розрахунок коригування від 25.05.2022 № 2 складені за господарськими операціями, які звільненні від оподаткування податком на додану вартість, а затримка з внесенням коригування є наслідком затримки з документообігом у Державній установі «Центр громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України».
Щодо доводів позивача про неврахування контролюючим органом передбачених пунктом 112-1.2 статті 112-1 ПК України обставин, що пом'якшують відповідальність особи, під час визначення розміру штрафної санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних від 25.05.2022 № 190, від 30.06.2022 № 196, від 09.08.2022 № 267, від 28.09.2022 № 319 та від 13.10.2022 № 301, та безпідставне незастосування пункту 113.6 статті 113 ПК України суд зазначає таке.
Наявність таких обставин позивач обумовлював тим, що: велика кількість працівників ТОВ «Ейч Ел Бі Юкрейн» звільнилась, значна кількість з яких не вчинила дій з належного оформлення звільнення, а просто виїхала за кордон і там залишилась; головний бухгалтер, до того як звільнилась, працювала переважно дистанційно в довільному графіку; існували постійні обстріли території України, повітряні тривоги, відключення світла, проблеми з роботою громадського транспорту, коли працівники не могли взагалі потрапити на роботу, проблеми зі зв?язком взагалі та з мережею Інтернет зокрема.
Дійсно, відповідно до пункту 113.6 статті 113 ПК України у разі наявності хоча б однієї обставини, що пом'якшує відповідальність, розмір штрафу становить 50 відсотків від розміру, встановленого відповідною статтею цього Кодексу.
Обставини, що пом'якшують відповідальність особи, визначені в статті 112-1 ПК України.
Згідно з пунктом 112-1.1 статті 112-1 ПК України до обставин, що пом'якшують відповідальність особи за вчинення правопорушень, належать:
- вчинення діяння під впливом погрози, примусу або через матеріальну, службову чи іншу залежність;
- вчинення діяння при збігу тяжких особистих чи сімейних обставин;
- самостійне повідомлення платником податків про вчинене ним правопорушення (крім складів правопорушень, передбачених статтями 123 та 125-1 цього Кодексу).
Водночас пунктом 112-1.1 статті 112-1 ПК України передбачено, що контролюючий орган може визнати обставинами, що пом'якшують відповідальність особи, також і інші обставини, не передбачені пунктом 112-1.1 цієї статті.
Суд звертає увагу на те, що пунктом 112-1.1 статті 112-1 ПК України передбачено право, а не обов'язок, контролюючого органу визнати інші обставини, не передбачені пунктом 112-1.1 цієї статті, обставинами, що пом'якшують відповідальність особи.
При цьому позивачем не надано суду жодних доказів того, що відповідач, не визнавши зазначені ТОВ «Ейч Ел Бі Юкрейн» обставини такими, що пом'якшують його відповідальність, діяв з порушенням вимог законодавства.
Крім того позивач не надав суду жодних доказів того, що ТОВ «Ейч Ел Бі Юкрейн» зверталось до ГУ ДПС у м. Києві з відповідною заявою про неможливість своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних від 25.05.2022 № 190, від 30.06.2022 № 196, від 09.08.2022 № 267, від 28.09.2022 № 319 та від 13.10.2022 № 301 через зазначені вище обставини.
Ураховуючи вищезазначене в сукупності, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві від 13.01.2022 № 39810411.
Таким чином, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Судові витрати відповідно до положень ст. 139 КАС України суд залишає за позивачем.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 242-246, 250 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Кушнова А.О.