23 квітня 2026 року Справа № 280/1144/26 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я. розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «МІРАКУБІС»
до Запорізької митниці
про визнання протиправними та скасування рішення, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «МІРАКУБІС» (далі - позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Запорізької митниці (далі - відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення митниці щодо класифікації товарів №26UA11200000002-КТ від 14.01.2026.
В обґрунтування позову посилається на те, що уповноваженою особою декларанта, яким є ТОВ «МІРАКУБІС», 02.12.2025 до митного оформлення надіслано електронну митну декларацію, якій присвоєно №25UA112080006672U0, на сім товарів, шостим з яких є DIDECYL DIMETHYL AMMONIUM CHLORIDE (DDAC) 50% дідецил диметил амоній хлорид 50% - 1480 кг. Вказує, що митницею прийнято Рішення №26UA11200000002-КТ від 14.01.2026 щодо класифікації товарів, відповідно до якого заявлений в електронній митній декларації від 02.12.2025 №25UA112080006672U0 товар зазначено як «Солі амонію четвертинні: DIDECYL DIMETHYL AMMONIUM CHLORIDE (DDAC) 50%/дидецил диметил амонію хлорид 50%. CAS 7173-51-5, партія 2508271117, пакування: бочки по 185 кг, використовується в препаратах для боротьби з бактеріями, грибами та водоростями, у багатьох біоцидах. » та визначено код товару за УКТ ЗЕД як 2923900000. Вказує, що висновок експерта від 29.12.2025 No1420003700-0514 не містить характеристик товарів, зокрема DIDECYL DIMETHYL AMMONIUM CHLORIDE, які беззаперечно надають можливість визначити код класифікації цих товарів за УКТЗЕД як 2923 90 00 00. Зазначає, що класифікація товару, що складається більше ніж з одного матеріалу чи речовини, здійснюється відповідно до вимог правила 3. Покликається на те, що за своїм хімічним складом товар є одночасно на основі четвертинних амонієвих сполук та спиртовмісним. Вважає, що митниця не врахувала, що товарна позиція 3808 включає суміші та препарати, де дезінфікуюча функція є основною. На підставі викладеного вважає оскаржуване рішення протиправним та просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Відповідач позов не визнав, у письмовому відзиві від 04.03.2026 вх. № 11557 зазначає, що товар Дидецил Диметил Амоній Хлорид (DDAC) не відповідає умовам встановлених для товарної позиції 3808 УКТ ЗЕД, а відтак, не може класифікуватись у цій товарній позиції. Вважає, що слід враховувати, що у висновку СЛЕД Держмитслужби від 29.12.2025 № 1420003700-0514 експертом зазначено, що надана на експертизу проба товару «DIDECYL DIMETHYL AMMONIUM CHLORIDE DDAC 50% / дідецил диметил амонія хлорид 50%...» складається із водного розчину сполуки визначеного хімічного складу - дідецил диметил амонію хлориду, з вмістом етилового спирту 10.2 мас.%. Відповідно до інформації агенту з митного оформлення ТОВ «Міракубіс» етанол у складі товару застосовується для видалення DDAC із ємностей, в яких виготовляється. Окремі органічні сполуки визначеного хімічного складу, які містять або не містять домішок, включаються у товарну групу 29 УКТ ЗЕД (примітка 1 (а) до Групи 29). Вважає, що митницею прийнято законне та обґрунтоване рішення щодо класифікації товарів, з урахуванням інформації по застосуванню товару та експертних досліджень СЛЕД Держмитслужби, що містить визначальні характеристики для класифікації товару. У задоволенні позову просить відмовити.
У відповіді на відзив вх. № 13763 від 16.03.2026 представник позивача вказав, що Митниця посилається на інформаційну базу даних Європейського митного реєстру хімічних речовин (ECICS), яка містить інформацію щодо хімічних речовин, їх класифікації, тарифних кодів та CAS-номерів, речовина з реєстраційним номером CAS - 7173-51-5 має назву «N-decyl-N,N-dimethyldecan-1-aminium chloride/didecyldimethylammonium chloride» та код 29239000. Вважає, що помилка митниці полягає у тому, що це база речовин, а не засобів (препаратів). Вказує, що наведений у базі код застосовується у випадках, коли товаром є речовина у первинному вигляді - наприклад DDAC у вигляді солі. У даному ж випадку товаром є препарат, якій містить тільки 53,9% DDAC, 10.2% етилового спирту, сполуки з вуглецевим ланцюгом С10, С12, С14 та інші компоненти. Вказує також, що дидецилдиметиламонію хлорид (DDAC) - це органічна сполука, четвертинна амонієва сіль, яка функціонує як потужний катіонний поверхнево-активний засіб (ПАР). Ця речовина у вигляді 50% розчину використовується як високоефективний бактерицидний, фунгіцидний, віруліцидний та алгіцидний засіб для дезінфекції, антисептики та консервації деревини. Тобто, DDAC у чистому вигляді - це сіль, а 50% розчин - це засіб.
У запереченнях на відповідь на відзив вх. № 16053 від 26.03.2026 представник відповідача вказує, що згідно з загальними положеннями до групи 29 УКТ ЗЕД ((А) Сполуки визначеного хімічного складу (Примітка 1 до групи)), окрема сполука визначеного хімічного складу - це речовина, що містить молекули одного вигляду (наприклад, з ковалентним або іонним зв'язком), склад яких визначається постійним співвідношенням елементів і може бути поданий конкретною структурною формулою. Вказує, що у кристалічній решітці молекули представлені у вигляді повторюваних одиниць. Також зазначає, що у відкритих джерелах інформації з мережі Інтернет (uk.wikipedia.org) зазначено, що хімічна сполука - речовина, молекули якої складаються з атомів двох або більше різних хімічних елементів, сполучених між собою тим чи іншим типом хімічного зв'язку. Сполука має певний хімічний склад і їй можна приписати точну хімічну формулу. Вказує, що у пункті 5 рішення щодо класифікації товарів від 14.01.2026 № 26UA11200000002-КТ зазначені документи, на підставі яких прийнято рішення. Просить відмовити у позові.
Ухвалою суду від 16.02.2026 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/1144/26. Призначено розгляд справи без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Ухвалою суду від 23.04.2026 у задоволенні клопотання представника Запорізької митниці про розгляд з повідомленням сторін адміністративної справи №280/1144/26 відмовлено.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Приписами ч. 4 ст. 243 КАС України визначено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
01.05.2024 року ТОВ «МІРАКУБІС» (м. Дніпро) (Покупець) уклало з компанією Shandong Taihe Chemicals Co., LTD Китай, (Продавець) контракт № 24496/IМК, на поставку в Україну товарів в асортименті, кількості та за цінами, вказаними у Специфікаціях (Додатках) до даного контракту.
Відповідно до Специфікації від 11.08.2025 №4 до контракту товаром є дидецил диметил амоній хлорид (DDAC 50%) саs № 7173-51-5; зовнішній вигляд: рідина; вміст активною компонента: мін 50%: УКТЗЕД: 3808941000
ТОВ «Міракубіс» 02.12.2025 до митного контролю та митного оформлення надіслано засобами електронного зв'язку згідно зі ст. 257 Митного кодексу України електронну митну декларацію, режим ІМ 40 ДЕ, якій присвоєно № 25UA112080006672U0 (гр. А митної декларації) на товари, що зазначені в гр. 31 ЕМД, в т.ч. товар № 6: «1. DIDECYL DIMETHYL AMMONIUM CHLORIDE (DDAC) 50% / дідецил диметил амоній хлорид 50% - 1480 кг. CAS 7173-51-5. Партія №2508271117. Показники згідно з сертифікатом аналізу… Країна виробництва: CN. Торговельна марка: THWATER. Виробник: Shandong Taihe Technologies Co.,Ltd.»
Декларантом зазначений товар № 6 заявлений за кодом 3808 94 10 00 згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТ ЗЕД).
До митного оформлення вказаного товару декларантом до митниці разом з вищезазначеною ЕМД надіслано скановані копії документів, що зазначені в гр. 44 ЕМД, витяг з автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор».
02.12.2025 посадовою особою митного поста митниці направлено декларанту повідомлення про необхідність надання додаткових документів та/або відомостей, які підтверджують задекларований код товару згідно з УКТ ЗЕД та техніко-технологічну документації на товар, що підтверджується матеріалами справи.
Декларантом надіслано повідомлення, де зазначено: «Бажаю надати додаткові документи для митної декларації №25UA112080006672U0 від 02.12.2025» та додатково повторно надіслано технічну довідку від 28.11.2025 №28/11-01 (вже 2025 року). Інших документів не надавалось.
02.12.2025 в присутності декларанта проведено митний огляд товару, здійснено цифрову фотозйомку товару. За результатами складено Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 02.12.2025. Також, відібрано проби та зразки товару, про що складено Акт про взяття проб і зразків товарів від 02.12.2025 № 051, та направлено зазначені проби товару до Дніпропетровського управління експертиз та досліджень Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби.
29.12.2025 до митниці надійшов висновок СЛЕД Держмитслужби від 29.12.2025 № 1420003700-0514.
30.12.2025 посадовою особою митного поста митниці направлено декларанту повідомлення про необхідність надання додаткових відомостей, необхідних для підтвердження задекларованих кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД.
13.01.2026 декларантом надіслано повідомлення з відповіддю про властивості товару DDAC.
14.01.2026 декларантом надіслано повідомлення, де зазначено про те, що додаткові документи більше надаватися не будуть за їх відсутністю, просить завершити митне оформлення декларації № 25UA112080006672U0 від 02.12.2025
Уповноваженою посадовою особою митниці прийнято рішення щодо класифікації товарів від 14.01.2026 № 26UA11200000002-КТ, яким встановлено код товару 2923 90 00 00 згідно з УКТ ЗЕД.
Не погодившись з рішенням щодо класифікації товарів, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законодавство України з питань митної справи складається з Конституції України, Митного кодексу України, інших законів України, що регулюють питання, зазначені у статті 7 Митного кодексу України, з міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також з нормативно-правових актів, виданих на основі та на виконання цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Відповідно до пунктів 23, 24, 29 ч.1 ст.4 Митного кодексу України митне оформлення - це виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення; митний контроль це сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку; митні формальності - сукупність дій, що підлягають виконанню відповідними особами і митними органами, а також автоматизованою системою митного оформлення з метою дотримання вимог законодавства України з питань митної справи.
Частиною 1 ст.246 Митного кодексу України встановлено, що метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.
Згідно з ч.1 ст.248 Митного кодексу України, митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання митним органом від декларанта електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.
Відповідно до ч.5 ст.255 Митного кодексу України, митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених цим Кодексом відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується митним органом шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій), інших відміток на митній декларації або документі, який відповідно до законодавства її замінює, а також на товаросупровідних та товарно-транспортних документах у разі їх подання на паперовому носії.
Згідно з ч.1 ст.266 Митного кодексу України декларант зобов'язаний:
1) здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом;
2) на вимогу митного органу забезпечити пред'явлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення;
3) надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей;
4) у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу;
5) у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на митні органи.
Відповідно до ст.257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Митне оформлення товарів здійснюється органами доходів і зборів на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених МКУ для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться відомості, у тому числі у вигляді кодів, серед яких код товару згідно з УКТ ЗЕД.
Митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України. Митний контроль здійснюється виключно митними органами відповідно до цього Кодексу та інших законів України. Митний контроль передбачає виконання митними органами мінімуму митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи (частини 1-3 ст.318 Митного кодексу України).
Відповідно до ст.67 Митного кодексу України, Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України. В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів. Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев'ятий та десятий знаки цифрового коду. Структура десятизнакового цифрового кодового позначення товарів в УКТ ЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків).
Статтею 69 Митного кодексу України передбачено, що товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД.
Митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.
На вимогу посадової особи митного органу декларант зобов'язаний надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них.
У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів митний орган має право самостійно класифікувати такі товари.
Для цілей класифікації товарів під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо.
Для цілей класифікації товарів під товарами з ідентичними характеристиками розуміються товари, які мають однакові характерні для них ознаки (фізичні характеристики, хімічний склад, призначення та порядок застосування тощо) і відмінності між цими товарами не впливають на характеристики, визначальні для класифікації таких товарів за одним класифікаційним кодом згідно з УКТ ЗЕД.
Рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими. Такі рішення оприлюднюються у встановленому законодавством порядку. У разі незгоди з рішенням митного органу щодо класифікації товару декларант має право оскаржити це рішення відповідно до глави 4 цього Кодексу.
Наявність рішення митних органів щодо класифікації товарів не є підставою для відмови у прийнятті рішення щодо зобов'язуючої інформації з питань класифікації товарів.
У разі якщо рішення щодо класифікації товарів суперечить рішенню щодо зобов'язуючої інформації з питань класифікації товарів щодо товарів з ідентичними характеристиками, рішення щодо класифікації товарів підлягає скасуванню. У такому разі рішення щодо класифікації товарів втрачає чинність з моменту набрання чинності рішенням щодо зобов'язуючої інформації з питань класифікації товарів, а підприємство не несе відповідальності за негативні наслідки застосування рішення щодо класифікації товарів з моменту його прийняття до моменту його скасування.
Висновки інших органів, установ та організацій щодо визначення кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД при митному оформленні мають інформаційний або довідковий характер.
01.01.2023 набрав чинності Закон України від 19.10.2022 №2697-IX «Про Митний тариф України», статтею 1 якого встановлено Митний тариф України (групи 01-49; групи 50-97). Митний тариф України є невід'ємною частиною цього Закону та містить перелік ставок загальнодержавного податку - ввізного мита на товари, що ввозяться на митну територію України і систематизовані згідно з УКТ ЗЕД.
Порядок роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення та митного поста під час здійснення контролю правильності класифікації товарів, прийняття попередніх рішень про класифікацію товарів та рішень про визначення коду товару, здійснення митних процедур, пов'язаних з контролем правильності класифікації товарів при митному контролі та оформленні товарів, що переміщуються через митний кордон України (далі - товари), порядок взаємодії з іншими структурними підрозділами митного органу при вирішенні питань класифікації товарів, а також здійснення оформлення та реєстрації рішень, надання звітності та інші питання роботи ВМП, ПМО, митного поста у напрямі класифікації товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТ ЗЕД) визначено Порядком роботи митних органів при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 650, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.07.2012 за № 1085/21397 (далі - Порядок № 650).
Пунктом 2 розділу 1 Порядку № 650 визначено, що класифікація товару - визначення коду товару відповідно до вимог Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, передбачених Законом України «Про Митний тариф України» (далі - Основні правила інтерпретації УКТ ЗЕД), з урахуванням Пояснень до УКТ ЗЕД, рішень Комітету з Гармонізованої системи опису та кодування товарів Всесвітньої митної організації, методичних рекомендацій щодо класифікації окремих товарів згідно з вимогами УКТ ЗЕД, розроблених центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну митну політику відповідно до вимог Митного кодексу України (далі - Кодекс), до початку переміщення товару через митний кордон України, під час митного оформлення та після завершення митного оформлення; контроль правильності класифікації товарів - перевірка відповідності опису товару та відповідного йому коду в митній декларації вимогам Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД під час проведення процедур його митного контролю та митного оформлення або після них; рішення щодо класифікації товарів (далі - Рішення) - рішення митного органу, яке приймається за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Відповідно до пунктів 1 - 5 розділу ІІ Порядку № 650, посадові особи Підрозділу, ПМО здійснюють контроль правильності класифікації товарів під час виконання митних формальностей. Обсяг митного контролю, достатнього для забезпечення додержання правил класифікації товарів, визначається на підставі результатів застосування системи управління ризиками.
Контроль правильності класифікації товарів здійснюється шляхом перевірки відповідності: опису товару в митній декларації процедурі декларування відповідно до вимог Кодексу; відомостей про товар та код товару згідно з УКТ ЗЕД, заявлених у митній декларації, відомостям про товар (найменування, опис, визначальні характеристики для класифікації товарів тощо), зазначеним у наданих для митного контролю документах, шляхом перевірки дотримання вимог Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, із врахуванням Пояснень до УКТ ЗЕД, рекомендацій, розроблених центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, відповідно до вимог Кодексу.
У разі якщо посадова особа ПМО не може однозначно перевірити правильність класифікації товарів на підставі задекларованих відомостей, така посадова особа у паперовій або електронній формі надсилає повідомлення декларанту або уповноваженій ним особі про необхідність надання додаткових документів та/або відомостей, які підтверджують задекларований код товару згідно з УКТ ЗЕД. Строк надання додаткових документів та/або відомостей не має перевищувати 10 календарних днів з дня отримання такого повідомлення.
У разі відмови у наданні або ненаданні додаткових документів та/або відомостей, які підтверджують задекларований код товару згідно з УКТ ЗЕД, у строк, встановлений пунктом 3 цього розділу, перевірка правильності класифікації товарів здійснюється за наявними документами та/або відомостями з використанням довідкової інформації.
У разі надання додаткових документів та/або відомостей, які підтверджують задекларований код товару згідно з УКТ ЗЕД, у строк, встановлений пунктом 3 цього розділу, такі документи та/або відомості обов'язково враховуються під час перевірки правильності класифікації товарів, за результатами якої посадова особа ПМО: підтверджує задекларований код товару згідно з УКТ ЗЕД; або передає виконання митної формальності щодо перевірки правильності класифікації товарів за митною декларацією до Підрозділу.
Згідно з п. 15 Порядку № 650, якщо для вирішення питання класифікації товару виникає потреба у спеціальних знаннях з різних галузей науки, техніки, мистецтвознавства тощо або у використанні спеціального обладнання і техніки, митний орган може звернутися до спеціалізованого органу з питань експертизи та досліджень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, чи до його відокремленого підрозділу або іншої експертної установи (організації).
Системний аналіз вказаних норм дає підстави для висновку, що класифікацію товарів за УКТ ЗЕД здійснює особа, яка подає митну декларацію. Митний орган здійснює контроль за такою класифікацією і може самостійно визначити код задекларованого товару лише в тому разі, коли виявить порушення правил класифікації з боку декларанта. При цьому, саме на етапі визначення для товару коду УКТ ЗЕД враховується максимально повно опис, характеристики та властивості товару, які є істотними для певного коду УКТ ЗЕД та ідентифікують його на подальших етапах митних процедур.
Висновки аналогічні за змістом викладені у постанові Верховного Суду від 18.02.2025 у справі № 240/28192/23.
Верховний Суд у постанові від 24.10.2023 у справі № 380/10416/21 також зазначив, що УКТ ЗЕД, як складова Закону України «Про Митний тариф України», побудована за принципом докладної товарної класифікації, яка передбачає класифікацію товару за тим кодом, який відповідає найбільш повному опису товару (його характеристик). Тобто, спочатку товар класифікується за товарною позицією, далі поетапно - за більш детальним описом у товарній підпозиції, товарній категорії, товарній підкатегорії. У побудові УКТ ЗЕД товарна позиція, товарна підпозиція, товарна категорія, товарна підкатегорія співвідносяться між собою як загальне (рід) і спеціальне (вид, різновид).
За встановленими у даній справі обставинами, 02.12.2025 позивачем до митного контролю та митного оформлення надіслано засобами електронного зв'язку електронну митну декларацію, режим ІМ 40 ДЕ, якій присвоєно № 25UA112080006672U0 (гр. А митної декларації) на товари, що зазначені в гр. 31 ЕМД, в т.ч. товар № 6: «1. DIDECYL DIMETHYL AMMONIUM CHLORIDE (DDAC) 50% / дідецил диметил амоній хлорид 50% - 1480 кг. CAS 7173-51-5. Партія №2508271117. Показники згідно з сертифікатом аналізу… Країна виробництва: CN. Торговельна марка: THWATER. Виробник: Shandong Taihe Technologies Co.,Ltd.»
У графі 33 вказаної митної декларації декларантом зазначений товар № 6 заявлений за кодом 3808 94 10 00 згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності.
В свою чергу, відповідач не погодився з визначеним кодом, у зв'язку з чим спірним рішенням товар класифіковано за кодом 2923900000, з чим не погодився позивач.
Тож, спірним у даній справі є класифікація Запорізькою митницею товару DIDECYL DIMETHYL AMMONIUM CHLORIDE (DDAC) 50%, імпортованого позивачем за митною декларацією № 25UA112080006672U0 за кодом 2923900000.
Досліджуючи такі обставини, суд зазначає, що процедуру ведення УКТ ЗЕД визначено Порядком ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 428 (далі - Постанова № 428).
Відповідно до п.12 Порядку №428 пояснення до УКТ ЗЕД розробляються та затверджуються Держмитслужбою з урахуванням змін, які вносяться Всесвітньою митною організацією до пояснень до Гармонізованої системи та Європейським Союзом до пояснень до Комбінованої номенклатури. У разі потреби Держмитслужба розробляє пояснення до кодів товарів, що деталізовані на національному рівні.
На виконання положень статті 68 Митного кодексу України, Порядку № 428, наказом Державної митної служби України від 14.07.2020 №256 затверджено Пояснення до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності.
Правилом 1 Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД встановлено, що назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТ ЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТ ЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп і, якщо цими назвами не передбачено іншого, відповідно до таких правил.
Пунктом 6 Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД передбачено, що для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень (mutatis mutandis), положень вищезазначених правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації. Для цілей цього правила також можуть застосовуватися відповідні примітки до розділів і груп, якщо в контексті не зазначено інше.
Відповідно до п. 3 Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД у разі якщо згідно з правилом 2 (b) або з будь-яких інших причин товар на перший погляд (prіma facіe) можна віднести до двох чи більше товарних позицій, його класифікація здійснюється таким чином:
(a) перевага надається тій товарній позиції, в якій товар описується конкретніше порівняно з товарними позиціями, де дається більш загальний його опис. Проте в разі коли кожна з двох або більше товарних позицій стосується лише частини матеріалів чи речовин, що входять до складу суміші чи багатокомпонентного товару, або лише частини товарів, що надходять у продаж у наборі для роздрібної торгівлі, такі товарні позиції вважаються рівнозначними щодо цього товару, навіть якщо в одній з них подається повніший або точніший опис цього товару;
(b) суміші, багатокомпонентні товари, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, товари, що надходять у продаж у наборах для роздрібної торгівлі, класифікація яких не може здійснюватися згідно з правилом 3 (a), повинні класифікуватися за тим матеріалом чи компонентом, який визначає основні властивості цих товарів, за умови, що цей критерій можна застосувати;
(c) товар, класифікацію якого не можна здійснити відповідно до правила 3 (a) або 3 (b), повинен класифікуватися в товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед номерів товарних позицій, що розглядаються.
Товар, який не може бути класифікований згідно з вищезазначеними правилами, класифікується в товарній позиції, яка відповідає товарам, що найбільше подібні до тих, що розглядаються (п. 4 Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД).
Суд звертає увагу, що чинне законодавство, яке регулює правовідносини у сфері митної справи, встановлює єдиний порядок класифікації товарів для митного оформлення на території України, який здійснюється відповідно до вимог УКТ ЗЕД з урахуванням Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, Пояснень до УКТ ЗЕД, на основі характеристик товару, які є визначальними для його класифікації.
Так, суд встановив, що відповідно до пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності до групи 29 «Органічні хімічні сполуки» включаються:
(a) окремі органічні сполуки визначеного хімічного складу, які містять або не містять домішок;
(b) суміші двох або більше ізомерів тієї самої органічної сполуки (які містять або не містять домішок), за винятком сумішей ізомерів ациклічних вуглеводнів (крім стереоізомерів), насичених або ненасичених (група 27);
(c) продукти товарних позицій 2936 - 2939 або прості ефіри цукрів, ацеталі цукрів та складні ефіри цукрів та їх солі товарної позиції 2940, або продукти товарної позиції 2941, із визначеним або невизначеним хімічним складом;
(d) продукти, зазначені у пунктах (а), (b) або (c), розчинені у воді;
(e) продукти, зазначені у пунктах (а), (b) або (c), розчинені в інших розчинниках, за умови, що розчинення є зви чайною і необхідною умовою їх зберігання або транс портування, із збереженням властивостей зазначених продуктів, що не допускає їх використання для інших цілей, що відрізняються від традиційних;
(f) продукти, зазначені у пунктах (а), (b), (c), (d) або (e), з доданням стабілізуючих речовин (включаючи агент (добавку), що запобігає злежуванню), необхідних для їх зберігання або транспортування;
(g) продукти, зазначені у пунктах (а), (b), (c), (d), (e) або (f), із доданням протипилового засобу або барвника чи духмяної речовини з метою забезпечення безпеки або для полегшення їх ідентифікації, із збереженням властивостей даних продуктів, що не допускає їх використання для інших цілей, що відрізняються від традиційних;
(h) такі продукти, розведені до стандартних концентрацій для виробництва азобарвників: солі діазонію, речовини, що вступають у реакцію сполучення із цими солями, аміни, що діазотуються, та їх солі.
При цьому, до товарної позиції 2923 включаються солі та гідроксиди амонію четвертинні; лецитини та інші фосфоаміноліпіди, визначеного або не визначеного хімічного складу, код 2923 90 00 00 - інші.
До товарної позиції 3808 належать Iнсектициди, родентициди, фунгiциди, гербiциди, засоби, що запобігають проростанню паросткiв, та регулятори росту рослин, дезінфекційні засоби та аналогiчнi засоби, подані у формах чи упаковках для роздрiбної торгiвлi або як препарати, або у виглядi готових виробiв (наприклад, стрiчки, обробленi сiркою, ґноти, свiчки i папiр липкий вiд мух): 3808 94 10 00 - на основi четвертинних амонiєвих солей.
До цієї товарної позиції включається ряд продуктів (крім продуктів з властивостями лікарських засобів, включаючи ветеринарні лікарські засоби, товарна позиція 3003 або 3004), призначених для знищення патогенних мікробів, комах (москітів, молі, колорадських жуків, тарганів і т.д.), мохів і цвілі, бур'янів, гризунів, диких птахів і т.д. Сюди також включаються продукти, призначені для відлякування шкідників або для дезінфекції насіння.
Ці інсектициди, дезінфекційні речовини, гербіциди, фунгіциди і т.д. застосовуються шляхом розбризкування, запилення, присипання, покриття, просочування і т.д. або може знадобитися їх спалювання. У шкідників вони можуть викликати порушення нервової системи, шлункове отруєння, ядуху, нестерпність запаху і т.д.
Далі, до товарної позиції включаються засоби, що запобігають проростанню паростків і регулятори росту рослин, призначенням яких є загальмувати чи активізувати фізіологічні процеси в рослинах. Способи їх застосування різні та відповідно до цього змінюється спрямованість дії - від знищення рослин до посилення їх росту і збільшення врожайності.
Ці продукти включаються сюди лише за умови, коли вони розфасовані в упаковки (такі як металеві контейнери чи картонні коробки) для роздрібної торгівлі як дезінфекційні засоби, інсектициди і т.д., або в такі форми (наприклад, форма кульок, намистин, таблеток чи пластинок), що не викликають сумніву в їхньому призначенні для роздрібної торгівлі.
З матеріалів справи встановлено, що за контрактом № 24496/IМК від 01.05.2024, відповідно до Специфікації від 11.08.2025 №4 ТОВ «Міракубіс» придбало, зокрема, дидецил диметил амоній хлорид (DDAC 50%) саs № 7173-51-5; зовнішній вигляд: рідина; вміст активною компонента: мін 50%. У вказаній специфікації товар класифіковано за кодом УКТЗЕД: 3808941000.
В Інструкції по застосуванню Дидецил диметил амоній хлорид (DDAC), наданої постачальником зазначено: "(вміст активної речовини складає 49-51 %), є одним із видів солей четвертинного амонію, які широко використовуються в препаратах для боротьби з бактеріями, грибами та водоростями. У цьому технічному паспорті наведено інформацію про рекомендований склад дидецил диметил амонію хлориду. Дидецил диметил амоній хлорид (DDAC) є антисптиком/дезіфнікуючим засобом, який використовується в багатьох біоцидах. Пакування: для роздрібної торгівлі - каністри та бочки, оптовий продаж - автоцистерни та морські танкери.".
Як вказано у сертифікаті аналізу дидецил диметил амоній хлорид (DDAC 50%): зовнішній вигляд - світло-жовта прозора рідина, вміст - 50,82%; вільний амін та солі амонію - 1,466%, рН (10%) - 6,54; колір (АРНА) - 30.
Згідно технічної довідки Товариства з обмеженою відповідальністю "Міракубіс" DIDECYL DIMETHYL AMMONIUM CHLORIDE (DDAC) 50% / дідецил диметил амоній хлорид 50% - це сполука визначеного хімічного складу, є одною із видів солей четвертинного амонію. DDAC є готовим для використання препаратом, являє собою рідину від безбарвного до блідо-жовтого кольору, яка складається із водно-спиртового роз чину нерозгалуженої вуглеводневої сполуки з вмістом четвертинної амонієвої групи. Сам товар має тільки властивості катіоноактивної поверхнево-активної речовини, яка не потрібна та носить лише допоміжний характер щодо основної функції засобу -дезінфекційної. Має антисептичні, дезінфекційні, бактерицидні та гербіцидні властивості. У вигляді готових виробів: дезінфекційний засіб. Застосовується без дода вання в нього інших хімічних речовин, та розведення його у відповідних пропорціях. Призначений для дезінфекції різноманітних поверхонь, неживих об'єктів: лікарської техніки й устаткування, а також підлоги, стін, санітарного обладнання та інших великих поверхонь в лікарнях, готелях і промислових підприємствах. Час експлуатації для знезараження: 5 хвилин бактерицидний ефект -15 хвилин протигрибковий ефект. Наявна інструкція з застосування та використання. Розфасований як препарат (як дезінфекційні засоби, фунгіциди), у вигляді готових виробів.
При цьому, згідно висновку Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби, яким встановлено, що проба № 5 товару під назвою «DIDECYL DIMETHYL AMMONIUM CHLORIDE DDAC 50% / дідецил диметил амонія хлорид 50%...» ідентифікована як прозора безколірна рідина, яка складається із водного розчину сполуки визначеного хімічного складу - дідецил диметил амонію хлориду, з вмістом етилового спирту 10.2 мас.%. Визначеного вмісту нелеткого залишку 53.9 мас.%. Також, експерт зазначив, що стосовно функціонального призначення етанолу слід користуватися достовірною технічною документацію виробника.
Тож, як свідчать надані декларантом документи, та підтверджує висновок Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби, товар, імпортований позивачем як DIDECYL DIMETHYL AMMONIUM CHLORIDE DDAC 50% / дідецил диметил амонія хлорид 50%, є водним розчином на основі дідецил диметил амонію хлориду 50% та етилового спирту. Вказаний товар є дезінфекційним засобом.
З огляду на викладене, товар DIDECYL DIMETHYL AMMONIUM CHLORIDE DDAC 50% / дідецил диметил амонія хлорид 50% не відноситься до солей та гідроксидів амонію четвертинних; лецитинів та інших фосфоаміноліпідів, визначеного або не визначеного хімічного складу, так як є розчином, що містить лише 50% солі четвертинного амонію та інші речовини. Вказані характеристики виключають його класифікацію за кодом 2923900000.
Суд зауважує, що посилання митного органу в обґрунтування зміни коду товару на на висновок Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби є необгрунтованим, оскільки цим висновком не визначено код товару а лише констатовано, що товар складається із водного розчину сполуки визначеного хімічного складу - дідецил диметил амонію хлориду, з вмістом етилового спирту 10.2 мас.%, що також виключає наявність підстав для віднесення даного товару до товарної категорії 2923.
Підсумовуючи викладене, суд вважає, що відповідачем не доведено наявність обґрунтованого сумніву щодо правильності задекларованої позивачем коду товару після отримання від позивача документів та правомірність визначення митницею відповідного коду товару.
Відтак, рішення Запорізької митниці про коригування митної вартості товарів щодо класифікації товарів №26UA11200000002-КТ від 14.01.2026 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Інші доводи та аргументи сторін не впливають на юридичну оцінку спірних правовідносин у цій справі.
У пункті 58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовній вимоги підлягають задоволенню повністю.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Сплачений позивачем судовий збір в сумі 2662,40 грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Запорізької митниці.
Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «МІРАКУБІС» до Запорізької митниці про визнання протиправними та скасування рішення, - задовольнити повністю.
Визнати протиправним і скасувати рішення Запорізької митниці (69041, м. Запоріжжя, вул. С.Сіненка, 12, код ЄДРПОУ 44005647) щодо класифікації товарів №26UA11200000002-КТ від 14.01.2026.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «МІРАКУБІС» (49005, м. Дніпро, вул.Севастопольська, будинок 12, квартира 3, код ЄДРПОУ 44805594) судовий збір у розмірі 2662 (дві тисячі шістсот шістдесят дві) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Запорізької митниці (69041, м. Запоріжжя, вул. С.Сіненка, 12, код ЄДРПОУ 44005647) .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 23.04.2026.
Суддя Л.Я. Максименко