Рішення від 24.04.2026 по справі 640/493/21

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2026 року м. Ужгород№ 640/493/21

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючої судді Маєцької Н.Д., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі філії "Центр забезпечення виробництва" АТ "Укрзалізниця" до Північно-східного офісу Держаудитслужби в особі філії Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Прожектор" про визнання протиправним та скасування висновку, -

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі філії "Центр забезпечення виробництва" АТ "Укрзалізниця" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Північно-східного офісу Держаудитслужби в особі філії Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Прожектор", про визнання протиправним та скасування висновку.

Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.01.2021 відкрито провадження у справі. Вказаною ухвалою залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Прожектор".

Законом України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Пунктом 2 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825-IX (в редакції Закону України від 16.07.2024 № 3863-ІХ “Про внесення змін до пункту 2 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» (далі Закон №3863-ІХ), який набрав чинності 26.09.2024) встановлено, що з дня набрання чинності цим Законом окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом 4 цього пункту. Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом № 3863-ІХ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Інші адміністративні справи, які не розглянуті окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом № 3863-ІХ, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною 1 статті 27, частиною 3 статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Після початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду Київський окружний адміністративний суд та інші окружні адміністративні суди України завершують розгляд та вирішення переданих їм справ.

Адміністративна справа № 640/493/21 передана на розгляд та вирішення Закарпатському окружному адміністративному суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Закарпатського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 року вказану справу передано для розгляду судді Рейті С.І.

Ухвалою судді Закарпатського окружного адміністративного суду від 11 березня 2025 року (головуючий суддя - Рейті С.І.) дана адміністративна справа прийнята до провадження та розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі наявних у ній матеріалів.

У зв'язку із звільненням судді ОСОБА_1 у відставку та відповідно до статті 31 КАС України дану адміністративну справу передано на повторний автоматизований розподіл за результатами якого, 01 січня 2026 року визначено головуючого суддю по вказаній справі - Маєцьку Н.Д.

Ухвалою судді від 05 січня 2026 року прийнято до провадження дану адміністративну справу та постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі наявних у ній матеріалів.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Північно-Східним офісом Держаудитслужби в особі Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області, на підставі наказу від 09.12.2020 року № 65 здійснено моніторинг Процедури закупівлі, за результатами якого складено висновок про результати моніторингу закупівлі. Не погоджуючись із твердженнями, викладеними у Висновку, керуючись положеннями абз. 2 ч. 8 ст. 7 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції, що діяла на момент оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі), 30.12.2020 філією «ЦЗВ» AT «Укрзалізниця» оприлюднено через електронну систему закупівель аргументовані заперечення на Висновок. Станом на день подання цієї позовної заяви відповідачем не зазначено в електронній системі закупівель інформації щодо результатів розгляду заперечень до Висновку, наданих позивачем. Позивач не погоджується з висновком Держаудитсллужби від 24.12.2020 року, оскільки висновки відповідача щодо виявлених під час моніторингу закупівель порушень у сфері публічних закупівель є необґрунтованими, безпідставними та такими, що суперечать вимогам чинного законодавства, а отже складений на підставі здійснення такого моніторингу Висновок є незаконним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову, в зв'язку з тим, що Управління в ході проведення моніторингу закупівлі діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Третя особа пояснення щодо позову до суду не надала.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить наступних висновків.

Судом встановлено, що філією «Центр забезпечення виробництва» Акціонерного товариства «Українська залізниця» було оголошено процедуру закупівлі, предметом якої є пристрої теплового контролю буксових вузлів та опубліковано тендерну документацію, ідентифікатор в електронній системі закупівель Prozorro № UA-2019-09-24-000913-c.

Відповідно до наказу Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області від 09.12.2020 року № 65 «Про початок моніторингу закупівель» здійснено моніторинг закупівлі UA-2019-09-24-000913-c.

Відповідно висновку про результати моніторингу закупівлі UA-2019-09-24-000913-c від 24.12.2020 року встановлено наступне: згідно інформації оприлюдненої замовником в електронній системі закупівель за предметом закупівлі «ДК 021:2015:34630000-2 - Частини залізничних або трамвайних локомотивів чи рейкового складу; обладнання для контролю залізничного руху» оголошено 5 процедур закупівель відкритих торгів: 1) ID номер закупівлі: UA-2019-09-24-000913-c, очікувана вартість - 3473835,49 грн. За результатами процедури укладено договір від 14.11.2019 року № ЦЗВ-07-04219-01 на суму 3466680,00 грн. (з ПДВ); 2) ID номер закупівлі: UA-2019-09-24-002728b, очікувана вартість - 3343838,29 грн. За результатами процедури укладено договір від 14.11.2019 року № ЦЗВ-07-04119-01 на суму 3336600,00 грн. (з ПДВ); 3) ID номер закупівлі: UA-2019-09-24-002707-b, очікувана вартість - 2455672,58 грн. За результатами процедури укладено договір від 14.11.2019 року № ЦЗВ-07-04319-01 на суму 2448000,00 грн. ( з ПДВ); 4) ID номер закупівлі: UA-2019-09-24-000909-с, очікувана вартість - 2455672,58 грн. За результатами процедури укладено договір від 14.11.2019 року № ЦЗВ-07-04419-01 на суму 2448000,00 грн. (з ПДВ); 5) ID номер закупівлі: UA-2019-09-24-001686-а, очікувана вартість - 3420795,55 грн. За результатами процедури укладено договір від 14.11.2019 року № ЦЗВ-07-04519-01 на суму 3414780, 00 грн. (з ПДВ). Вказане свідчить, що очікувана вартість предмету закупівлі «ДК 021:2015:34630000-2 - Частини залізничних або трамвайних локомотивів чи рейкового рухомого складу; обладнання для контролю залізничного руху» складає 15149817, 49 грн., що еквівалентно 566911,54 євро. Згідно даних офіційного сайту Національного банку України станом на 24.09.2019 року офіційний курс євро становив 2672,3424 грн. Отже, з огляду на норми частини четвертої статті 10 Закону, оголошення про проведення процедури закупівлі обов'язково додатково оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу англійською мовою, що в порушення зазначеної норми не виконана замовником;

За наслідком вищевказаного порушення також не дотримано вимоги:

- абзацу 2 частини першої статті 27 Закону, згідно якого у разі якщо оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до положень частини четвертої статті 10 Закону у день і час закінчення строку подання тендерних пропозицій, зазначених в оголошенні про проведення процедури закупівлі, електронною системою закупівель автоматично розкривається частина тендерної пропозиції з інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, та інформацією і документами, що містять технічний опис предмета закупівлі;

- абзацу 2 частини першої статті 28 Закону, згідно якого у разі якщо оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до норм частини четвертої статті 10 Закону, проводиться оцінка лише тих тендерних пропозицій, що не були відхилені згідно з цим Законом.

Моніторингом встановлено, що процедури відкритих торгів за предметом закупівлі «ДК 021:2015:34630000-2- Частини залізничних або трамвайних локомотивів чи рейкового рухомого складу; обладнання для контролю залізничного руху» (UA-2019-09-24-000913-c, UA-2019-09-24-002728-b, UA-2019-09-24-02707-b, UA-2019-09-24-000909-c, UA-2019-09-24-001686-a) замовник оголосив в один день - 24.09.2019 року.

Також в оскарженому висновку зазначено, що замовником не дотримано вимоги абзацу 2 частини 1 ст. 10 Закону, в частині оприлюднення оголошення про проведення закупівлі та тендерної документації - не пізніше ніж за 30 днів до дня розкриття тендерних пропозицій, з огляду на те, що вартість закупівлі перевищує межі, встановлені у ч. 4 ст. 10 Закону. Вищевказані норми законодавства та документи свідчать, що замовником в порушення частини 7 ст. 2 Закону здійснено поділ предмета закупівлі на частини, з метою уникнення застосування цього закону. Натомість, замовник уклав з ТОВ «Прожектор» договір поставки від 14.11.2019 року № ЦЗВ-07-04219-01 на суму 3466680,00 грн. (з ПДВ).

З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель зобов'язано здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень в установленому законом порядку, зокрема шляхом припинення зобов'язань за договором (розірвання договору) з дотримання положень Господарського кодексу України і Цивільного кодексу України.

Вважаючи вищевказаний висновок протиправним позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ (далі - Закон № 2939), здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).

Частиною другою зазначеної статті визначено, що державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 2939 контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.

Так, відповідно до пункту 14 частини першої статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25 грудня 2015 року № 922-VIII (в редакції, чинній на момент проведення моніторингу) (далі - Закон № 922, Закон України «Про публічні закупівлі»), моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.

Відповідно до частини першої статті 8 Закону № 922 моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю).

Пунктом 7 Положення про Держаудитслужбу визначено, що Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.

Так, відповідно до пункту 1 Положення про Північно-східний офіс Держаудитслужби, затвердженого наказом Держаудитслужби від 02.06.2016 № 23 (далі - Положення про Офіс), Північно-східний офіс Держаудитслужби (далі - Офіс) підпорядковується Держаудитслужбі та є її міжрегіональним територіальним органом.

У складі Офісу утворюються як структурні підрозділи управління в Луганській, Полтавській, Сумській областях (далі - управління). Управління здійснюють свої повноваження на території адміністративно-територіальної одиниці за їх місцезнаходженням відповідно.

Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області здійснює свою діяльність відповідно до Положення про Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області, затвердженого наказом Північно-східного офісу Держаудитслужби від 25.08.2016 № 2 «Про затвердження положень про управління Північно-східного офісу Держаудитслужби» (далі - Положення про Управління).

Пунктом 3 вищевказаного Положення визначено, на території інших адміністративно-територіальних одиниць управління здійснює реалізацію державного фінансового контролю за дорученням Голови Держаудитслужби та його заступників (пункт 3 Положення про Управління доповнено зазначеним абзацом відповідно до наказу Північно-східного офісу Держаудитслужби від 27.10.2020 № 221 «Про внесення зміни до наказу Північно-східного офісу Держаудитслужби від 25.08.2016 № 2»).

Таким чином, зважаючи на вищевикладене, Управління Північно-східного офісу в Полтавській області наділено повноваженнями щодо здійснення заходу державного фінансового контролю, зокрема моніторингу процедури закупівлі, на території іншої адміністративно-територіальної одиниці за дорученням Голови Держаудитслужби та ного заступників.

Листом Державної аудиторської служби України від 25.11.2020 №003100- 18/7905-2020, підписаним заступником Голови Держаудитслужби, з метою контролю у сфері закупівель та досягнення максимальної ефективності в реалізації основних завдань, передбачених Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», надано доручення офісам Держаудитслужби та їх управлінням в областях провести моніторинг процедур закупівель згідно з переліком, наведеному у додатку до листа.

Додаток до вищезазначеного листа містить Перелік процедур для здійснення моніторингу процедур закупівель (виявлені органом державного фінансового контролю), серед яких дорученням для проведення моніторингу визначено, зокрема, процедуру закупівлі під номером ID: UA-2019-09-24-000913-с, очікувана вартість: 3 473835, 49 грн, та встановлено відповідальний за проведення моніторингу орган державного фінансового контролю - Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області.

Відповідно до пункту 2 Положення про Офіс, Офіс у своїй діяльності керується, зокрема, дорученнями Голови Держаудитслужби, його першого заступника та заступника. Аналогічна норма закріплена в Положенні про Управління.

Згідно з пп. 14 п. 10 Положення про Управління, начальник управління приймає рішення про початок моніторингу закупівлі, про призначення перевірки закупівлі, про зупинення рішення органу державного фінансового контролю щодо початку моніторингу закупівлі, затверджує висновок про результати моніторингу закупівлі.

Відповідно до пункту 4 частини другої статті 8 Закону № 922 рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав, зокрема, виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель.

Так, відповідно до частини другої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі», пункту 10 Положення про Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області, затвердженого наказом Північно-східного офісу від 25.08.2016 № 2, на виконання доручення Держаудитслужби від 25.11.2020 №003100-18/7905-2020, Управлінням видано наказ від 09.12.2020 № 65 «Про початок моніторингу закупівель», яким доручено розпочати моніторинг закупівель відповідно до переліку, що додається, зокрема, закупівлі за номером UA-2019-09-24-000913-с, опис підстав: виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель.

Повідомлення про прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі UA-2019-09-24-000913-с оприлюднено Управлінням 09.12.2020, чим дотримано вимоги частини третьої статті 8 Закону № 922.

Таким чином, Управлінням рішення про початок моніторингу закупівлі № UA-2019-09-24-000913-с прийнято з дотриманням вимог чинного законодавства України.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон № 2939) здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).

Орган державного фінансового контролю у своїй діяльності керується Конституцією України, Бюджетним кодексом України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України (частина друга статті 1 Закону № 2939).

Частиною першою статті 5 Закону № 2939 визначено, що контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.

За результатами процедури закупівлі UA-2019-09-24-000913-с між позивачем та ТОВ «Прожектор» укладено договір поставки № ЦЗВ - 07-04219-01 від 14.11.2019 (далі - Договір).

Відповідно до п. 13.7. Договору «строк дії цього Договору встановлюється з моменту його підписання Сторонами до 31.12.19 p., а в частині оплати та в разі наявності потреби Замовника, що підтверджено рознарядкою і, у разі необхідності, відповідним повідомленням, направленими на адресу Постачальника, - до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань».

31.03.2020 між позивачем та ТОВ «Прожектор» укладено додаткову угоду № 2 до договору поставки № ЦЗВ-07-04119-01 від 14.11.2019 р. згідно з якою п. 13.7 Договору прийнято в наступній редакції: « 13.7. Строк дії цього Договору встановлюється з моменту його підписання Сторонами до 30.06.2020 p., а в частині оплати та в разі наявності потреби Замовника, що підтверджено рознарядкою і, у разі необхідності, відповідним повідомленням, направленими на адресу Постачальника, - до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань.

Таким чином, сторонами досягнуто домовленості щодо строку дії Договору та, зокрема, визначено, що в разі наявності потреби Позивача Договір діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань.

Відповідно до п. 12 частини першої статті 10 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме: звіт про виконання договору про закупівлю - протягом 20 робочих днів з дня закінчення строку дії договору про закупівлю або його виконання сторонами, або його розірвання.

Згідно з відомостями, розміщеними на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель, позивачем звіт про виконання договору про закупівлю сформовано та оприлюднено 23.12.2020.

Враховуючи п. 13.7 Договору, частину першу статті 10 Закону України «Про публічні закупівлі» Договір діяв до 23.12.2020.

Разом з цим, на момент прийняття рішення про початок моніторингу закупівлі UA-2019-09-24-000913-с (09.12.2020) Закон України «Про публічні закупівлі» від 25 грудня 2015 року № 922-VIII (далі - Закон № 922) діяв в редакції від 22.11.2020.

Так, відповідно до абз. 2 частини першої статті 8 Закону № 922 моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.

Наказом Управління від 09.12.2020 № 65 прийнято рішення про початок моніторингу процедури закупівлі UA-2019-09-24-000913-с. На виконання вимог частини третьої статті 8 Закону № 922 повідомлення про прийняте рішення про початок моніторингу процедури закупівлі UA-2019-09-24-000913-с оприлюднено 09.12.2020.

У відповідності до вимог частин шостої та сьомої статті 8 Закону № 922 складено та підписано висновок про результати моніторингу процедури закупівлі філії «Центр забезпечення виробництва» Акціонерного товариства «Українська залізниця» № UA-2019-09-24-000913-с, затверджений 22.12.2020, який оприлюднено 24.12.2020 (далі - Висновок). Відповідно до Висновку: дата початку моніторингу - 18.12.2020 (п. 6 p. І Висновку), дата закінчення моніторингу - 22.12.2020 (п. 1 p. II Висновку).

Таким чином, моніторинг процедури UA-2019-09-24-000913-с проведено Управлінням протягом дії Договору (14.11.2019 - 23.12.2020), що відповідає вимогам частин першої та четвертої статті 8 Закону №922.

Враховуючи вищевикладене, дії відповідача є правомірними та відповідають вимогам ст. 8 Закону № 922.

Разом з цим, позивачем в п. 2.1 позовної заяви, аргументуючи свою позицію щодо здійснення моніторингу закупівлі застосовано неналежну редакцію Закону № 922 та здійснено посилання на норму ст. 7-1 Закону № 922, яка втратила чинність.

На виконання частини сьомої статті 8 Закону № 922 у Висновку зазначено опис порушень законодавства у сфері публічних закупівель, зокрема, Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції від 01.01.2019) (далі - Закон), виявлені за результатами моніторингу процедури закупівлі UA-2019-09-24-000913-с

Так, в п. 2 p. II Висновку зазначено: за результатами аналізу питання дотримання законодавства щодо оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі англійською мовою встановлено порушення частини першої та четвертої статті 10 Закону; частини сьомої статті 2 Закону; абзацу 2 частини першої статті 27 Закону; абзацу 2 частини першої статті 28 Закону.

За результатами аналізу питань: визначення предмета закупівлі; відображення закупівлі у річному плані; оприлюднення інформації про закупівлю; правильності заповнення форм документів, затверджених Уповноваженим органом; відповідності тендерної документації вимогам Закону; розгляду тендерних пропозицій; відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця; своєчасності укладання договору, додаткових угод до нього та їх оприлюднення - порушень не встановлено.

Таким чином, із Висновку вбачається, що за результатами проведеного моніторингу встановлено порушення (не дотримання):

1) частини сьомої статті 2 Закону № 922. Так, у висновку зазначено, що замовником, в порушення частини сьомої статті 2 Закону здійснено поділ предмета закупівлі на частини, з метою уникнення застосування цього Закону;

2) частини четвертої статті 10 Закону № 922. У Висновку зазначено, що оголошення про проведення процедури закупівлі обов'язково додатково оприлюднюються на веб-порталі Уповноваженого органу англійською мовою, що в порушення зазначеної норми не виконано замовником;

3) абзацу 2 частини першої статті 10 Закону № 922, зокрема зазначено, що також замовником не дотримано вимоги абзацу 2 частині першої статті 10 Закону в частині оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі та тендерної документації - не пізніше ніж за 30 днів до дня розкриття тендерних пропозицій, з огляду на те, що вартість закупівлі перевищує межі, встановлені у частині четвертій статті 10 Закону;

4) абзацу 2 частини першої статті 27 Закону № 922, згідно якого у разі якщо оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до положень частини четвертої статті 10 цього Закону у день і час закінчення строку подання тендерних пропозицій, зазначених в оголошенні про проведення процедури закупівлі, електронною системою закупівель автоматично розкривається частина тендерної пропозиції з інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, та інформацією і документами, що містять технічний опис предмета закупівлі;

5) абзацу 2 частини першої статті 28 Закону № 922, згідно якого у разі якщо оголошення про проведення процедури закупівлі, оприлюднюється відповідно до норм частини четвертої статті 10 цього Закону, проводиться оцінка лише тих тендерних пропозицій, що не були відхилені згідно з цим Законом.

Відповідно до п. 18 частини першої статті 1 Закону № 922 предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом.

На момент оголошення публічної закупівлі UA-2019-09-24-000913-с діяв Порядок визначення предмета закупівлі, затверджений наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 17.03.2016 № 454 (в редакції від 13.09.2019) (далі - Порядок).

Згідно з п. 1 Порядку предмет закупівлі товарів і послуг визначається замовником згідно з пунктами 17 і 32 частини першої статті 1 Закону та на основі Державного класифікатора продукції та послуг ДК 016:2010, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11 жовтня 2010 року№ 457, за показником п'ятого знака із зазначенням у дужках предмета закупівлі відповідно до показників третьої - п'ятої цифр основного словника національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник», затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 23 грудня 2015 року № 1749, а також конкретної назви товару чи послуги.

В ході проведення моніторингу публічної закупівлі UA-2019-09-24-000913-с, згідно інформації, оприлюдненої замовником в електронній системі закупівель, встановлено, що позивачем, як замовником, в один день - 24.09.2019, за одним предметом закупівлі «ДК 021:2015: 34630000-2 - «Частини залізничних або трамвайних локомотивів чи рейкового рухомого складу; обладнання для контролю залізничного руху» оголошено п'ять процедур закупівель відкритих торгів:

1) ID номер закупівлі: UA-2019-09-24-000913-C, ДК 021:2015:34630000-2: Частини залізничних або трамвайних локомотивів чи рейкового рухомого складу; обладнання для контролю залізничного руху, очікувана вартість - 3473835,49 грн. За результатами процедури укладено договір від 14.11.2019 № ЦЗВ-07-04219-01 на суму 3466680,00 грн (з ПДВ);

2) ID номер закупівлі: UA-2019-09-24-002728-b, ДК 021:2015:34630000-2: Частини залізничних або трамвайних локомотивів чи рейкового рухомого складу; обладнання для контролю залізничного руху, очікувана вартість - 3343838,29 грн. За результатами процедури укладено договір від 14.11.2019 № ЦЗВ-07-04119-01 на суму 3336600,00 грн (з ПДВ);

3) ID номер закупівлі: UA-2019-09-24-002707-b, ДК 021:2015:34630000-2: Частини залізничних або трамвайних локомотивів чи рейкового рухомого складу; обладнання для контролю залізничного руху, очікувана вартість - 2455672,58 грн. За результатами процедури укладено договір від 14.11.2019 № ЦЗВ-07-04319-01 на суму 2448000,00 грн (з ПДВ);

4) ID номер закупівлі: UA-2019-09-24-000909-с, ДК 021:2015:34630000-2: Частини залізничних або трамвайних локомотивів чи рейкового рухомого складу; обладнання для контролю залізничного руху очікувана вартість - 2455672,58 грн. За результатами процедури укладено договір від 14.11.2019 № ЦЗВ-07-04419-01 на суму 2448000,00 грн (з ПДВ);

5) ID номер закупівлі: UA-2019-09-24-001686-а, ДК 021:2015:34630000-2: Частини залізничних або трамвайних локомотивів чи рейкового рухомого складу; обладнання для контролю залізничного руху, очікувана вартість - 3420798,55 грн. За результатами процедури укладено договір від 14.11.2019 № ЦЗВ-07-04519-01 на суму 3414780,00 грн (з ПДВ).

Вищевикладене свідчить, що позивачем поділено предмет закупівлі за ДК 021:2015:34630000-2 на 5 окремих процедур закупівель.

В той же час, відповідно до ч. 7 ст. 2 Закону № 922 замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів або застосування цього Закону.

Таким чином, вищевказані дії Позивача, що полягають у поділі предмета закупівлі за ДК 021:2015:34630000-2 на частини та не забезпеченні придбання предмету закупівлі в межах єдиної процедури закупівлі, порушують вимоги частини сьомої статті 2 Закону № 922.

Щодо тверджень позивача про те, що Законом не заборонено проводити закупівлі одного і того ж предмета закупівлі за різними процедурами закупівлі, якщо річним планом. орієнтована сума закупівлі не перевищує 133 тис. євро, суд зазначає наступне.

Згідно п. 20 частини першої статті 1 Закону № 922 публічна закупівля (далі - закупівля) - придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до частини другої статті 2 Закону № 922 умови, порядок та процедури закупівель товарів, робіт і послуг регулюються виключно цим Законом та/або Законом України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони», крім випадків, передбачених цим Законом, і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно норми щодо внесення змін до цього Закону та/або до Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони».

В свою чергу, п. 18 частини першої статті 1 Закону № 922 чітко визначено, що предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).

Разом з цим, відповідно до частини сьомої статті 2 Закону № 922 замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів або застосування цього Закону.

Отже, твердження позивача є хибним та таким, що не відповідає вимогам п. 18 частини першої статті 1, частин другої та сьомої статті 2 вищевказаного Закону.

Так, щодо виявленого порушення ч. 4 ст. 10 Закону № 922 , суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 4 ст. 10 Закону № 922 оголошення про проведення процедури закупівлі у строки, встановлені у частині першій цієї статті, обов'язково додатково оприлюднюються на веб-порталі Уповноваженого органу англійською мовою, якщо очікувана вартість закупівлі перевищує суму, еквівалентну: для товарів і послуг - 133 тисячам євро; для робіт - 5150 тисячам євро.

Курс євро визначається згідно з офіційним курсом Національного банку України, встановленим на день надання для оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу оголошення про проведення процедури закупівлі.

Інформація щодо публічних закупівель UA-2019-09-24-002728-b (очікувана вартість - 3343838,29 грн.), UA-2019-09-24-000913-е (очікувана вартість - 3343838,29 грн.), UA-2019-09-24-002707-b (очікувана вартість - 2455672,58 грн.), UA-2019-09-24-000909-C (очікувана вартість - 2455672,58 грн.), UA-2019-09-24-001686-а (очікувана вартість - 3420798,55 грн.) свідчить, що очікувана вартість предмету закупівлі «ДК 021:2015: 34630000-2 - «Частини залізничних або трамвайних локомотивів чи рейкового рухомого складу; обладнання для контролю залізничного руху» складає 15149,817,49 грн, що еквівалентно 566911,54 євро (згідно даних офіційного сайту Національного банку України (https://banirgov.ua) станом на 24.09.2019 офіційний курс євро становив 2672,3424 грн. (кількість одиниць валюти 100).

Таким чином, очікувана вартість предмету закупівлі ДК 021:2015: 34630000-2, яка у відповідності до п. 18 ч. 1 ст. 1, ч. 7 ст. 2 Закону № 922 мала б закуповуватися Замовником у межах єдиної процедури закупівлі, складає 566 911, 54 євро, що перевищує суму, визначену частиною четвертою статті 10 Закону (133 тисячі євро).

Враховуючи зазначене, а також факт порушення Замовником ч. 7 ст. 2 Закону № 922 щодо придбання в рамках єдиної процедури закупівлі предмету закупівлі за ДК 021:2015: 34630000-2, Замовником порушено вимоги ч. 4 ст. 10 Закону № 922.

Щодо порушення абз. 2 ч. 1 ст. 10 Закону № 922 в частині оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі та тендерної документації не пізніше ніж за 30 днів до дня розкриття тендерних пропозицій, з огляду на те, що вартість закупівлі перевищує межі, встановлені у частині четвертій статті 10 Закону № 922, суд зазначає наступне.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 10 Закону № 922 замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме: оголошення про проведення процедури закупівлі та тендерну документацію - не пізніше ніж за 15 днів до дня розкриття тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині четвертій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж.

Судом встановлено, що оголошення оприлюднено - 24.09.2019, день розкриття тендерних пропозицій - 11.10.2019 (17 день).

Враховуючи порушення, зазначені в оскарженому висновку, то дії позивача не виконують норми абз. 2 частини першої статті 10 Закону.

З огляду на вищенаведене, позивач порушив встановлений законом строк оприлюднення оголошення та тендерної документації, оскільки вони були опубліковані менш ніж за 30 днів до дати розкриття тендерних пропозицій, що суперечить вимогам законодавства.

Крім того, відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 27 Закону № 922 у разі якщо оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до положень частини четвертої статті 10 цього Закону у день і час закінчення строку подання тендерних пропозицій, зазначених в оголошенні про проведення процедури закупівлі, електронною системою закупівель автоматично розкривається частина тендерної пропозиції з інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, та інформацією і документами, що містять технічний опис предмета закупівлі.

Отже, з огляду на те, що оголошення про проведення процедури закупівлі повинно було бути оприлюднене відповідно до вимог ч. 4 с. 10 Закону № 922, але цього не було забезпечено, вимоги абз. 2 ч. 1 ст. 27 Закону № 922 також не дотримані.

Щодо не дотримання абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону № 922, суд зазначає наступне.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону № 922 у разі якщо оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до норм частини четвертої статті 10 цього Закону, проводиться оцінка лише тих тендерних пропозицій, що не були відхилені згідно з цим Законом.

Відтак, з урахуванням того, що оголошення про проведення процедури закупівлі повинно було бути оприлюднене за правилами частини четвертої статті 10 Закону, але цього не було дотримано, вимоги абзацу другого частини першої статті 28 Закону також порушені.

Зі змісту позовної заяви та, зокрема, тверджень позивача щодо порушення частини четвертої статті 10 Закону, яке в подальшому тягне за собою порушення частини першої статті 27 Закону, абз. 2 частини першої статті 28 Закону № 922, вбачається, що позивачем оскаржуються 3 з 5 порушень, виявлених за результатами моніторингу закупівлі UA-2019- 09-24-002728-b. Тобто, виявлені порушення частини сьомої статті 2 Закону, абзацу 2 частини першої статті 10 Закону позивачем не оскаржуються.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить переконання, що оскаржений висновок № UA-2019- 09-24-000913-с від 24 грудня 2020 року складений у відповідності до вимог Закону України «Про публічні закупівлі», відтак є обґрунтованим та не підлягає скасуванню.

З огляду на вищенаведене, у задоволенні позову необхідно відмовити.

У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем доведено правомірність прийнятого рішення, у зв'язку з чим позовні вимоги є необґрунтованими, суперечать вимогам закону та не відповідають обставинам справи, що підтверджується належними та допустимими доказами та задоволенні позову необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позовної заяви Акціонерного товариства «Українська залізниця» (вул. Єжи Гедройця, 5 м. Київ, Київська область, 03150, код ЄДРПОУ 40075815) в особі філії «Центр забезпечення виробництва» АТ «Укрзалізниця» (просп. Повітряних Сил, 11/15, м. Київ, Київська область, 03049, код ЄДРПОУ ВП 40081347) до Північно-східного офісу Держаудитслужби (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під'їзд, 10 поверх, м. Харків, Харківська область, 61022, код ЄДРПОУ 40478572) в особі філії Управління Північно-Східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області (вул. Шевченка, буд. 1, м. Полтава, Полтавська область, 36011, код ЄДРПОУ ВП 41127020), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Прожектор» (вул. Володимирська, буд. 36, м. Малин, Коростенський район, Житомирська область, 11603, код ЄДРПОУ 34691369) про визнання протиправним та скасування висновку- відмовити.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (Шостого апеляційного адміністративного суду).

СуддяН.Д. Маєцька