Ухвала від 23.04.2026 по справі 200/7665/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про відмову у прийнятті та затвердженні звіту

та встановлення нового строку для подання звіту

23 квітня 2026 року Справа №200/7665/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Голошивця І.О., розглянувши в порядку письмового провадження звіт про виконання рішення суду Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 08 січня 2025 року по справі №200/7665/24 було вирішено: адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010), оформлену листом від 17.10.2024 року, в донарахуванні та виплаті ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) пенсії у відповідності до статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 06.12.2023 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) пенсії за період з 06.12.2023 року згідно з рішенням Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р (ІІ)/2021, відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №230/96-ВР, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум та виплачувати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) основну пенсію у розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком.

В решті позовних вимог відмовити.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду по справі №200/7665/24 від 15.04.2025 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишено без задоволення. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 8 січня 2025 року у справі № 200/7665/24 за позовом Дзіся Андрія Романовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - залишено без змін.

Отже з урахуванням вищенаведеного, рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/7665/24 від 08.01.2025 року набрало законної сили 15 квітня 2025 року відповідно до постанови Першого апеляційного адміністративного суду.

У червні 2025 року від представника позивача адвоката Дзісь Андрія Романовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 на адресу суду надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по справі №200/7665/24 від 08.01.2025.

В цій заяві він просив суд - встановити судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08.01.2025 у справі №200/7665/24 з поданням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області звіту.

Дана заява представника позивача була вмотивована наступним: - «Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 08.01.2025 у справі №200/7665/24 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнили. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за період з 06.12.2023 року згідно з рішенням Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р (ІІ)/2021, відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №230/96-ВР, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум та виплачувати ОСОБА_1 основну пенсію у розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком. На виконання рішення суду розмір пенсії згідно до розрахунків із матеріалів пенсійної справи становить 16971,76. Тобто, на виконання рішення суду Відповідач здійснив розрахунок пенсії виходячи із 8 мінімальний пенсій за віком станом на 2024 (2093 грн), однак станом на 2025 мінімальна пенсія за віком становить 2361 грн. Тому розмір пенсії на виконання рішення суду має становити 19115,76 грн (18888 ( 6*2361) + 227,76). Тому, з урахуванням вищезазначеного, позивач і звертається із заявою в порядку ст. 382 КАСУ.».

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/7665/24 від 02 липня 2025 року клопотання представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №200/1239/23 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській Заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення було задоволено.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/7665/24 від 08.01.2025 року.

У вересні 2025 року від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на адресу суду надійшов звіт про виконання рішення суду за №0500-0805-7/93813.

В даному звіті було зазначено наступне: - 1.Головним управлінням на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08.01.2025 по справі № 200/7665/24 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 06.12.2023 у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком згідно зі ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796), (рішення № 914370140693 від 22.04.2025 - Додаток 1). Починаючи з травня 2025 року виплата пенсії ОСОБА_1 проводиться в новому розмірі (16 971,76 грн) шляхом нарахування місячного розміру пенсії та включення до сформованої відомості на виплату пенсій з подальшим зарахуванням на поточний рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк». 2. На виконання Рішення суду проведено розрахунок суми доплати за період 06 грудня 2023 року по 30 квітня 2025 року у сумі 162 728 гривень 40 копійок (на підтвердження надаємо Аналітику нарахувань з ІКІС ПФУ: Підсистема «Призначення та виплати пенсій (ППВП)» - Додаток 2). Доплата, нарахована на виконання рішення суду (за період з 06.12.2023 по 30.04.2025) в сумі 162 728,40, в силу положень статті 63 Закону 796 здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України як єдиного безальтернативного джерела фінансування.».

З урахуванням наведеного відповідач просив прийняти звіт про виконання судового рішення від 08.01.2025 року по справі №200/7665/24.

В якості доказів виконання рішення суду відповідачем була надана копія Перерахунку пенсії. Версія: 1.6.78.1. Дата-час розрахунку: 21.04.2025 14:23 з якої судом встановлено, що з 21.04.2025 року пенсія позивачки становить: з 06.12.2023 по 28.02.2025 року та з 01.03.2025 по довічно - 16971,76 грн., з яких мінімальна пенсія інвалідам ЧАЕС - 16744,00 грн. + додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа потерпілих ЧАЕС Пост. №112 п.5 - 227,76 грн.

Нарахування та виплата пенсії у вищезазначеному розмірі підтверджується також копіями з ІКІС ПФУ сформованими по позивачці.

Про надходження на адресу суду звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення суду по справі №200/7665/24 представник позивача був повідомлений належним чином, про що свідчить наявність у нього реєстрації кабінету «Електронний суд» де в графі «доставлено» зазначена відповідна дата про отримання даного звіту щодо виконання рішення суду по справі.

Станом на час розгляду даного звіту від представника позивача не було надано заяв, клопотань тощо.

Згідно з опублікованими Радою суддів України 02.03.2022 Рекомендаціями щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.

На підставі зазначеного, з огляду на запровадження на території України воєнного стану, з метою недопущення випадків загрози життю, здоров'ю та безпеці учасників справи, сторони в судове засідання не викликались.

Розгляд зазначених звіту про виконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області по справі №200/7665/24, проводився у порядку письмового провадження.

Розглянувши вищезазначений звіт щодо виконання судового рішення по справі №200/7665/24, суд зазначає наступне.

Як вже було встановлено судом та зазначено в ухвалі Донецького окружного адміністративного суду від 02 липня 2025 року.

Суд вже зазначав, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 08.01.2025 року у справі №200/7665/24 було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за період з 06.12.2023 року згідно з рішенням Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р (ІІ)/2021, відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №230/96-ВР, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум та виплачувати ОСОБА_1 основну пенсію у розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до зазначеного у мотивувальній частині рішення: - «Судом встановлено, що розмір пенсії позивача відповідно до наявної в матеріалах справи копії Перерахунку пенсії. Версія: 1.6.78.1. Дата-час розрахунку: 09.02.2024 14:35, становить з 06.12.2023 року - Мінімальна пенсія інвалідам ЧАЕС (4800 * 1.14 * 1.197) - 6549,98 грн.; додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа потерпілих ЧАЕС Пост. №112 п.5 - 227.76 грн.; разом - 6777,74 грн.

Відповідно до приписів ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

Відповідно до приписів ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», установлено, зокрема, що з 1 січня 2023 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, - 2093 гривні.

Отже, з урахуванням наведеного мінімальна пенсія по ІІ групі інвалідності, має становити - 2093,00 грн. х 8 = 16 744,00 грн.

Відповідно до приписів ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», установлено, зокрема, що з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, - 2361 гривня.

Отже, з урахуванням наведеного мінімальна пенсія по ІІ групі інвалідності, має становити - 2361,00 грн. х 8 = 18 888 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було протиправно відмовлено позивачу у проведенні перерахунку її пенсії виходячи із восьми мінімальних пенсій за віком у відповідності до статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 06.12.2023 року.».

На звернення представника позивача, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надало відповідь наступного змісту: - « ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію як особа з II групою інвалідності внаслідок каліцтва/захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на ЧАЕС, відповідно до статті 54 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796). Має першу категорію особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідно до частини 2 статті 14, статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими для виконання на всій території України. Судові рішення, що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України відповідно до покладених зобов'язань. В квітні 2025 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08.01.2025 по справі №200/7665/24, яке набуло законної сили 15.04.2025, Головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 06.12.2023 згідно з рішенням Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р (ІІ)/2021, відповідно до статті 54 Закону №796, у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком. Розмір пенсії з надбавками з 06.12.2023 склав 16971,76 грн, розрахунок додається. Доплата, нарахована на виконання рішення суду з урахуванням фактично виплаченої пенсії, за період з 06.12.2023 по 30.04.2025 складає 162728,40 грн. В травні 2025 року ОСОБА_1 на рахунок уповноваженого банку зарахована пенсія за період з 01.05.2025 по 31.05.2025 в розмірі 16971,76 грн.».

З наявної в матеріалах справи копії перерахунку пенсії. Версія 1.6.78.1. Дата-час розрахунку: 21.04.2025 14:23, судом встановлено, що мінімальна пенсія інвалідам ЧАЕС (позивача) з 06.12.2023 по 31.12.2023 - 16744,00 грн.; з 01.04.2024 по 31.12.2024 - 16744,00 грн.; з 01.05.2025 по довічно - 16744,00 грн.

Слід зазначити, що зазначений розмір мінімальної пенсії інвалідам ЧАЕС за 2024 рік повинен становити у відповідності до приписів ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», установлено, зокрема, що з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, - 2361 гривня.

Отже, з урахуванням наведеного мінімальна пенсія по ІІ групі інвалідності, має становити - 2361,00 грн. х 8 = 18 888 грн., позивач нараховується та виплачується у розмірі - 16744,00 грн.

Слід зазначити, що зазначений розмір мінімальної пенсії інвалідам ЧАЕС за 2025 рік повинен становити у відповідності до приписів ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», установлено, зокрема, що з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, - 2361 гривня.

Отже, з урахуванням наведеного мінімальна пенсія по ІІ групі інвалідності, має становити - 2361,00 грн. х 8 = 18 888 грн., позивач нараховується та виплачується у розмірі - 16744,00 грн.

Слід також зауважити, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/7665/24 від 08.01.2025 року було зобов'язано відповідача виплачувати ОСОБА_1 основну пенсію у розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком.

Отже вищенаведеним підтверджується факт часткового виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08.01.2025 року по справі №200/7665/24.

Відповідач надаючи звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/7665/24 від 08.01.2025 року зазначив: - «1. Головним управлінням на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08.01.2025 по справі № 200/7665/24 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 06.12.2023 у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком згідно зі ст. 54 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796), (рішення № 914370140693 від 22.04.2025 - Додаток 1). Починаючи з травня 2025 року виплата пенсії ОСОБА_1 проводиться в новому розмірі (16 971,76 грн) шляхом нарахування місячного розміру пенсії та включення до сформованої відомості на виплату пенсій з подальшим зарахуванням на поточний рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк».».

В той же час, суд встановлюючи судовий контроль за виконанням даного рішення зазначив, що розмір пенсії позивача за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 та з 01.01.2025 по 31.12.2025 року має становити - 18 888 грн., а позивачу нараховується та виплачується у розмірі - 16744,00 грн., що свідчить про невиконання даного рішення суду та його ігнорування відповідачем.

Суд вважає за необхідне зазначити, що Верховний Суд у постанові від 31 жовтня 2018 року у справі №704/1547/17 сформулював правову позицію, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту можна, зокрема, встановити новий строк подання звіту. Тобто, суд вправі вжити заходів реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту. Для підтвердження мотивації такого підходу потрібно керуватися абзацом першим підпункту 3.2 пункту 3, абзацу другого пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 30 червня 2009 року №16-рп/2009, де зазначено, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини, а виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.

Суд зазначає, що учасник справи, якому належить виконати судовий акт, повинен здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.

Окрім цього, слід наголосити, що статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до приписів частини другої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Суд звертає увагу відповідача, що він зобов'язаний виконати рішення суду шляхом нарахування та виплати позивачу основної пенсії у розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком у відповідності до резолютивної частини даного рішення та основний розмір пенсії має становити - за період з 01.01.2024 по 31.12.2025 року - 18 888 грн.

Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області не реалізовано завершення судового процесу у даній справі, оскільки не досягнуто мети задля якої постановлено судове рішення.

Суд відмовляє відповідачу у прийнятті та затвердженні звіту про виконання судового рішення по справі №200/7665/24 від 08.01.2025 року.

Відповідно до приписів ст.381-1 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

Приписами ч.1 ст.382-3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Відповідно до ч.2 ст.382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Відповідно до приписів ч.3 ст.382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Слід зауважити, що приписами ч.10 ст.382-3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до приписів ч.3 ст.382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

В даному випадку суд вважає відповідно до ч.3 ст.382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий строк для подання звіту щодо виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/7665/24 в частині проведення виплат ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) основної пенсії у розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком протягом 30 календарних днів з дня отримання даної ухвали, у разі неможливості виконати рішення суду надати обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються для виконання судового рішення.

Суд зазначає, що приписами ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено дві форми судового контролю за результатами звіту суб'єкта владних повноважень: встановлення нового строку подання звіту, накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень.

При цьому накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень є крайнім заходом впливу на суб'єкта владних повноважень та має бути доведено, що відповідач без поважних причин не виконує рішення суду.

Так, згідно з висновків Верховного Суду, сформульованих у справі №361/2109/17, за своєю правовою природою накладення судом штрафу за не виконання рішення суду є заходом процесуального примусу, передбаченого статтею 144 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою спонукання відповідних осіб до добросовісного виконання процесуальних обов'язків, зокрема, в частині накладеного судом обов'язку щодо подання звіту про виконання рішення суду, що обумовлено обов'язковістю виконання судового рішення як важливої складової права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, статтями 14 та 370 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд також враховує, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи. Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.

Посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції визнається заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист.

Специфіка застосування штрафної санкції, полягає в тому, що вона накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює.

Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту.

Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про наявність вини, тобто умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях посадової особи суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення саме цієї посадової особи від виконання рішення суду (постанова Верховного Суду від 10.02.2022 у справі № 160/13013/19).

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку попередити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про накладення штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за наслідками розгляду звіту або у разі неподання звіту про виконання рішення суду у встановлений даною ухвалою термін.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати до Донецького окружного адміністративного суду відомості про керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення від 08.01.2025 року по справі №200/7665/24, а саме: прізвище, ім'я, по-батькові, дату народження; реєстраційний номер облікової картки платника податків керівника; зареєстроване місце його/її проживання.

Керуючись статтями 243, 248, 256, 295, 297, 370, 378, 382, 381-1, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У прийнятті та затвердженні звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення суду по справі №200/7665/24 від 08.01.2025, за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) протягом одного місяця з дня отримання цієї ухвали подати звіт про виконання судового рішення від 08.01.2025 по справі №200/7665/24.

Попередити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про накладення штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за наслідками розгляду звіту або у разі неподання звіту про виконання рішення суду у встановлений даною ухвалою термін.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати до Донецького окружного адміністративного суду відомості про керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення від 08.01.2025 року по справі №200/7665/24, а саме: прізвище, ім'я, по-батькові, дату народження; реєстраційний номер облікової картки платника податків керівника; зареєстроване місце його/її проживання.

Копію ухвали направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області для виконання рішення.

Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суддя І.О. Голошивець