Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
24 квітня 2026 року Справа №200/2980/26
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кошкош О.О., ознайомившись з матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії
Адвокат Поддяча Юлія Юріївна (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) в інтересах ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) звернулася через підсистему «Електронний суд» до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3), Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403, Вінницька обл. м. Вінниця, вул. Зодчих,22), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548, 08500, Київська обл., місто Фастів(з), вул.Саєнка Андрія, будинок 10) про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 12.01.2026 №104250024607, рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ: 13322403) №104250024607 від 19.03.2026, якими відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, ОСОБА_1 , згідно із п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити та виплачувати з 09 жовтня 2025 року ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно із п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV, зарахувавши до пільгового стажу за Списком №1 періоди роботи з 06.07.2011 по 26.02.2018, з 27.02.2018 по 30.04.2018, з 14.04.2020 по 21.02.2021, з 22.02.2021 по 31.10.2024, з 01.11.2024 по 11.03.2026, та зарахувавши до страхового стажу період роботи з 02.07.1993 по 22.03.1996.
Згідно з частиною 2 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Вказана позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушеннями вимог ст.ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, з наступних підстав.
Дослідивши адміністративний позов та додані до нього документи, суд встановив наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачем квитанції про сплату судового збору не надано, проте заявлено клопотання про звільнення або відстрочення сплати судового збору до розгляду справи по суті.
Засади сплати судового збору встановлені Законом України “Про судовий збір» №3674-VI (далі - Закон №3674-VI).
Згідно частини 1 статті 3 цього Закону судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду (стаття 2 Закону).
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 9 Закону №3674-VI, судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 8 ст. 6 Закону №3674-VI, розподіл судового збору між сторонами та перевірка повноти сплати судового збору здійснюються відповідно до процесуального законодавства.
Ставки сплати судового збору визначені статтею 4 Закону України “Про судовий збір», де вказано, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до відповідно до положень ч. 3 ст. 4 Закону України “Про судовий збір», при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Таким чином, враховуючи те, що позовна заява містить дві вимоги немайнового характеру, а саме 1) щодо оскарження рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, 2) щодо оскарження рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, при цьому вимога про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області вчинити певні дії є похідною вимогою від другої, суд дійшов висновку що у цій справі підлягає сплаті судовий збір у розмірі 2129,92 грн (3328 грн х 0,4 х 0,8 х 2).
Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно ч. 1 ст. 8 Закону №3674-VI, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
У постанові від 14 березня 2024 року у справі № 215/2025/22 Верховний Суд зазначив, що наведений перелік умов відстрочення, розстрочення сплати судового збору або зменшення чи звільнення від його сплати є вичерпним, а тому не допускається його розширення з ініціативи суду лише з урахуванням майнового стану сторони за відсутності умов, передбачених зазначеними положеннями цього Закону.
Слід відзначити, що зменшення розміру судових витрат або звільнення від їх сплати є правом, а не обов'язком суду і можливе лише за наявності для цього вичерпного переліку умов, визначених Законом.
Суд, звертає увагу на ту обставину, що вирішуючи питання про відстрочення/звільнення від сплати судового збору, слід ураховувати майновий стан сторони, що є оціночним поняттям і залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану.
Такими доказами можуть слугувати документи/довідки від відповідних органів про отримання грошових коштів (зокрема сум пенсій, виплат, доходів, тощо) за попередній календарний рік.
Аналогічна позиція була виснувана Великою Палатою Верховного Суду в ухвалі від 10.05.2019 у справі №9901/166/19.
Виходячи з системного аналізу наведених норм, і процесуальний закон, і Закон №3674-VI, пов'язують можливість відстрочення, розстрочення або звільнення від сплати судового збору із сукупністю підстав, одна з яких є обов'язковою - це майновий стан позивача.
Щодо доказів на підтвердження майнового стану позивача суд зазначає таке.
З індивідуальних відомостей про застраховану особу позивача (форма ОК-5) вбачається, що розмір доходу у вигляді заробітної плати за 2025 рік складає 279 640 грн, заробітна плата за січень 2026 року - 11046,33 грн, за лютий 2026 року - 20279,34 грн.
Розмір судового збору, що підлягає сплаті є меншим ніж 1 відсоток розміру річного доходу позивача, отриманого як заробітна плата.
З урахуванням доходів позивача підстави для звільнення або відстрочення сплати судового збору відсутні.
Так, відповідно до заявлених позовних вимог позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 2129,92 грн.
Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 4 ст. 169 КАС України у разі не усунення у визначений судом строк недоліків позовної заяви, яку залишено без руху, позовна заява буде повернута заявникові.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Надати позивачу строк не більше 5 днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху на усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання документу на підтвердження сплати судового збору у розмірі 2129,92 грн.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, за сторінкою на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (веб-адреса сторінки ://court.gov.ua/).
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя О.О. Кошкош