Ухвала від 24.04.2026 по справі 215/1354/26

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

24 квітня 2026 року Справа №215/1354/26

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Ніколайчук С.В., розглянувши у порядку письмового провадження у місті Дніпрі заяву ОСОБА_1 про відвід судді у справі № 215/1354/26 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Директора комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги №1" Криворізької міської ради Косяк Наталія Володимирівна (50089, м. Кривий Ріг, вул. Ботанічна 1-а, ЄДРПОУ 37861828) про визнання бездіяльності протиправною

УСТАНОВИВ:

20.02.2026 року ОСОБА_1 звернувся до Тернівського районного суду м.Кривого Рогу з адміністративним позовом до Директора комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги №1" Криворізької міської ради Косяк Наталія Володимирівна, в якій позивач просить:

- встановлення наявності компетенції (повноважень) комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги №1» Криворізької міської ради в особі директора Косяк Наталії Володимирівни при отриманні заяви від 27.08.2025 року вх265 створювати штучні перешкоди вирішення її питань в протиправною бездіяльністю, а таку процедуру протиправною діяльністю та зобов'язати на підставі ст.22 ч. 2 ст. 28 Конституції України не порушувати вибраний метод лікування, а саме виписки рецептів на ліки за хронічними захворюваннями, які в мене закінчились.

Ухвалою від 23.02.2026 року Тернівський районний суд м.Кривого Рогу Дніпропетровської області справу № 215/176/26 було передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Справа надійшла до суду 19.03.2026 року.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями ця адміністративна справа розподілена судді Ніколайчук С.В.

При вирішенні питання про відкриття провадження у справі встановлено, що позов подано без додержання вимог, встановлених ст.ст.160, 161 КАС України.

Ухвалою від 23 березня 2026 року позовну заяву ОСОБА_1 до Директора комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги №1" Криворізької міської ради Косяк Наталія Володимирівна про визнання бездіяльності протиправною суд залишив без руху та встановив позивачеві строк - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків позову шляхом подання до суду оригіналу документа про сплату судового збору за подання до суду цього позову у розмірі 1211,20 грн, сплаченого в установленому порядку, або належних доказів на підтвердження наявності підстав для звільнення від сплати судового збору.

23.04.2026 від позивача засобами поштового зв'язку надійшла заява про відвід судді Ніколайчук С.В.

В обґрунтування заяви про відвід судді позивач зазначила про не погодження з ухвалою суду про залишення позову без руху у справі № 215/1354/26, що має сумніви в неупередженості та об'єктивності судді, вважає, що суддя штучно створює перешкоди та не видає ухвали про відкриття провадження, використовуючи диктатуру судової влади, абстрактність, ілюзійність своєї діяльності для домінування, тому довіра до судді відсутня і саме відвід судді сприяв би уникненню сумнівів щодо її неупередженості та виконанню принципу верховенства права і правової визначеності.

Вирішуючи питання про відвід судді за заявою ОСОБА_1 , суд зазначає про таке.

За змістом приписів Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) процесуальною гарантією забезпечення безсторонності та об'єктивності суду є право відводу (самовідводу).

Підстави для відводу (самовідводу) судді наведені у статті 36 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, відповідно до ч.1. ч.2 ст. 36 КАС України суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу):

1) якщо він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав правничу допомогу стороні чи іншим учасникам справи в цій чи іншій справі;

2) якщо він прямо чи опосередковано заінтересований в результаті розгляду справи;

3) якщо він є членом сім'ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім'ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу;

4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об'єктивності судді;

5) у разі порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого статтею 31 цього Кодексу.

Суддя підлягає відводу (самовідводу) також за наявності обставин, встановлених статтею 37 цього Кодексу (недопустимість повторної участі судді в розгляді адміністративної справи).

Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 39 КАС України за наявності підстав, зазначених у статтях 36-38 цього Кодексу, суддя, секретар судового засідання, експерт, спеціаліст, перекладач зобов'язані заявити самовідвід.

За цими самими підставами їм може бути заявлено відвід учасниками справи.

Відвід (самовідвід) повинен бути вмотивованим і заявленим протягом десяти днів з дня отримання учасником справи ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше початку підготовчого засідання або першого судового засідання, якщо справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Заявляти відвід (самовідвід) після цього дозволяється лише у виняткових випадках, коли про підставу відводу (самовідводу) заявнику не могло бути відомо до спливу вказаного строку, але не пізніше двох днів з дня, коли заявник дізнався про таку підставу.

Згідно з ч. 3, 4, 11 ст. 40 КАС України питання про відвід судді вирішується судом, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість. Якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу і заява про такий відвід надійшла до суду за три робочі дні (або раніше) до наступного засідання, вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 31 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід.

Питання про відвід вирішується невідкладно. Вирішення питання про відвід суддею, який не входить до складу суду, здійснюється протягом двох робочих днів, але не пізніше призначеного засідання по справі. У разі розгляду заяви про відвід суддею іншого суду - не пізніше десяти днів з дня надходження заяви про відвід. Відвід, який надійшов поза межами судового засідання, розглядається судом у порядку письмового провадження.

Аналіз вказаних норм свідчить про те, що КАС України чітко визначені підстави для відводу (самовідводу) судді, при цьому також визначено порядок здійснення такого відводу (самовідводу).

Головна мета відводу - гарантування безсторонності суду, зокрема, щоб запобігти упередженості судді (суддів) під час розгляду справи. У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Білуха проти України» зазначено, що «у кожній окремій справі слід вирішувати, чи мають стосунки, що розглядаються, таку природу й такий ступінь, що свідчать про небезсторонність суду». Щодо відводу (як права сторони його ініціювати) вказано, що «особиста безсторонність суду презюмується, поки не надано доказів протилежного». Безумовно, сторони можуть побоюватися, що суддя є небезстороннім, але «вирішальним є те, чи можна вважати такі побоювання об'єктивно обґрунтованими».

Надаючи оцінку обґрунтованості доводам про наявність правових підстав для відводу судді Ніколайчук С.В., суд зазначає, що відвід заявлено Стояновською А.І. з підстав незгоди з процесуальним рішенням судді, зокрема ухвалою від 23 березня 2026 року про залишення без руху адміністративного позову ОСОБА_1 до Директора комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги №1" Криворізької міської ради Косяк Наталія Володимирівна.

Однак такі обставини не можуть бути підставою для відводу судді у цій справі.

Відповідно до положень ч. 4 ст.36 КАС України незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.

Суд зазначає, що ухвалу від 23 березня 2026 року про залишення без руху адміністративного позову ОСОБА_1 постановлено протягом п'ятиденного строку з дня його надходження до суду. В ухвалі встановлено позивачеві десятиденний строк з дня її вручення для усунення недоліків.

З огляду на викладене, доводи про упередженість або необ'єктивність судді Ніколайчук С.В. мають характер припущень, обґрунтованих підстав упередженості судді позивач не вказав.

За таких обставин, суд зробив висновок про необґрунтованість заявленого ОСОБА_1 відводу судді Ніколайчук С.В. в адміністративній справі № 215/1354/26 та необхідність вирішення питання про відвід у порядку, визначеному ч. 4 ст. 40 КАС України.

Керуючись ст. 36, 40, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Визнати заяву ОСОБА_1 про відвід судді Ніколайчук С.В. у справі № 215/1354/26 - необґрунтованою.

Передати матеріали адміністративної справи № 215/1354/26 для визначення складу суду для вирішення питання про відвід судді.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України та не оскаржується. Заперечення на ухвалу може включаться до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя С.В. Ніколайчук