Житомирський апеляційний суд
Справа № 295/16123/25Головуючий у 1-й інст. Луньова Д. Ю.
Категорія 485Доповідач Миколайчук П.В.
23 квітня 2026 рокум. Житомир
Житомирський апеляційний суд в складі:
головуючого - судді Миколайчука П.В.,
при секретарі Лупіновій Д.П.,
за участі захисника Костюкевич-Тарнавської О.В.,
представника Житомирської митниці Кондратюка А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Житомирі апеляційну скаргу представника Житомирської митниці Кондратюка Андрія Володимировича на постанову Богунського районного суду м. Житомира від 04 березня 2026 року, якою закрито провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.485 Митного кодексу України за відсутністю складу правопорушення,
Короткий зміст оскаржуваної постанови
Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 04 березня 2026 року закрито провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ст.485 Митного кодексу України за відсутністю складу правопорушення.
З постанови суду вбачається, що згідно протоколу про порушення митних правил № 0238/UA101000/2025, ОСОБА_1 , використав транспортний засіб марки «Mitsubishi» модель «L200», кузов НОМЕР_1 , реєстраційний іноземний номер НОМЕР_2 , бувший у використанні, 2006 року виготовлення, об'єм двигуна - 2477 см3, тип двигуна - дизель, ввезений на митну територію України в умовах воєнного стану у якості гуманітарної допомоги, стосовно якого при його ввезенні на митну територію України надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги, що призвело до несплати митних платежів у сумі 185 736,59 грн.
Окрім того, згідно протоколу про порушення митних правил № 0299/UA101000/2025, ОСОБА_1 , використав транспортний засіб марки «Nissan» модель «Navara», кузов НОМЕР_3 , реєстраційний іноземний номер НОМЕР_4 , бувший у використанні, 2004 року виготовлення, об'єм двигуна - 2488 см3, тип двигуна - дизель, ввезений на митну територію України в умовах воєнного стану у якості гуманітарної допомоги, стосовно якого при його ввезенні на митну територію України надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги, що призвело до несплати митних платежів у сумі 182 921, 04 грн.
Закриваючи провадження у справі у зв'язку із відсутністю складу правопорушення, місцевий суд дійшов висновку, що транспортний засіб марки «Mitsubishi» модель «L200», кузов НОМЕР_1 , реєстраційний іноземний номер НОМЕР_2 та транспортний засіб «Nissan» модель «Navara», кузов НОМЕР_3 , реєстраційний іноземний номер НОМЕР_4 , були ввезені у якості гуманітарної допомоги для Благодійного фонду «Територія життя» та подальшої передачі військовослужбовцям для захисту суверенітету від збройної агресії. Надалі керівник благодійного фонду ОСОБА_1 особисто передавав військовослужбовцям дані транспортні засоби.
Суть апеляційної скарги
Не погоджуючись з вказаною постановою судді місцевого суду, представник Житомирської митниці Кондратюк А.В., подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову скасувати, прийняти нову про визнання ОСОБА_1 винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.485 МК України, застосувавши до нього стягнення у відповідності до санкції статті. Представник послався на обставини, які зазначені у протоколі про порушення митних правил та вказав про відсутність підстав, що виключають відповідальність ОСОБА_1 за вчинення правопорушень, передбачених ст. 485 МК України. Зазначив, що ОСОБА_1 , як керівник благодійної організації, використав транспортні засоби, які були ввезені на митну територію України в умовах воєнного стану у якості гуманітарної допомоги із сплатою пільгових митних платежів у інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги, що призвело до несплати митних платежів у сумі 185 736,59 грн. та 182 921, 04 грн.
Оскільки у справі відсутні докази використання ввезених ОСОБА_1 автомобілів у відповідних цілях, зважаючи на інформацію військової частини НОМЕР_5 та військової частини НОМЕР_6 про відсутність у розпорядженні та на балансі вказаних військових частин ввезених транспортних засобів, рішення суду першої інстанції представник митного органу вважає передчасним.
Позиція учасників справи
Представник Житомирської митниці Кондратюк А.В. підтримав апеляційну скаргу з мотивів, зазначених у ній та додав, що вказані транспортні засоби ввозилися для військових частин, але на балансі в них не стоять, що є порушенням ст. 485 МК України.
Захисник Костюкевич-Тарнавська О.В. заперечила проти задоволення апеляційної скарги, оскільки в матеріалах справи є акти прийому-передачі транспортних засобів з печатками військових частин (підроблення документів або шахрайство не доведено).
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, його інтереси представляє захисник, тому суд, відповідно до вимог ч. 6 ст. 294 КУпАП, вважав за можливе слухати справу за відсутності ОСОБА_1 .
Мотиви та висновки апеляційного суду
Заслухавши пояснення представника Житомирської митниці, захисника, перевіривши матеріали справи відповідно до вимог ст. 294 КУпАП, апеляційний суд приходить до наступних висновків.
Згідно з ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України.
Усі питання щодо пропуску через митний кордон України товарів регулюються Митним кодексом України, затвердженим Законом України №4496-VІ від 13.03.2012, а також іншими нормативно - правовими актами з питань митної справи.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу», гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Отримувачі гуманітарної допомоги - юридичні особи, а також акредитовані представництва іноземних держав, міжнародних та іноземних гуманітарних організацій в Україні (без створення юридичної особи), визначені у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку отримувачами гуманітарної допомоги.
Набувачі гуманітарної допомоги - фізичні та юридичні особи, які потребують допомоги і яким вона безпосередньо надається. Набувачі гуманітарної допомоги із статусом юридичної особи визначаються відповідно до підпунктів «а», «б», «в», «г», «ґ», «д», «е», «є» пункту 5 цієї статті.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» встановлено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 (декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою) без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Такі товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.
Положеннями ст. 3 Закону України «Про гуманітарну допомогу» визначено, що підставою для здійснення гуманітарної допомоги в Україні є письмова згода отримувача гуманітарної допомоги на її одержання. Отримувач гуманітарної допомоги має такі самі права на її використання, що і набувач гуманітарної допомоги.
Диспозиція статті 485 МК України передбачає адміністративну відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
Отже, з об'єктивної сторони склад правопорушення митних правил, передбаченого ст. 485 МК України, характеризується наявністю дій, а з суб'єктивної у формі умислу. Склад адміністративного правопорушення, що визначений ст. 485 МК України передбачає спеціальну протиправну мету дій декларанта щодо заявлення неправдивих відомостей, а саме, неправомірне звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру, і наявність спеціальної протиправної мети в диспозиції вказаної норми свідчить про те, що зазначене правопорушення може бути вчинене з умисною формою вини.
Тобто, для притягнення до відповідальності згідно ст. 485 МК України, необхідно доведення факту заявлення в митній декларації неправдивих відомостей та/або надання документів, що містять неправдиві відомості та наявність прямого умислу (постанова Верховного Суду від 27 січня 2022 року у справі №569/8213/17).
Відповідно до ст. 262 МК України товари, що переміщуються через митний кордон України, декларуються митному органу, який здійснює митне оформлення цих товарів.
Згідно з ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, на які накладено електронний підпис декларанта або уповноваженої ним особи.
Частиною 6 статті 264 МК України передбачено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом
Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо).
З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0238/UA101000/2025, ОСОБА_1 згідно інформації, що міститься у базі даних АСМО «Інспектор», зазначений транспортний засіб марки «Mitsubishi» модель «L200», кузов НОМЕР_1 , реєстраційний іноземний номер НОМЕР_2 , бувший у використанні, 2006 року виготовлення, об'єм двигуна - 2477 см3, тип двигуна - дизель було ввезено на митну територію України 26.02.2023 о 14 год. 01 хв. через міжнародний пункт пропуску «Шегині-Медика» митного поста «Мостиська» Львівської митниці громадянином України ОСОБА_2 та був оформлений у якості гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану без оподаткування та застосовування заходів нетарифного регулювання і випущений на митну територію України. Отримувачем зазначеного транспортного засобу у якості гуманітарної допомоги являється Благодійний фонд «Територія життя», а військова частина НОМЕР_5 в особі командира військової частини полковника ОСОБА_3 прийняла такий транспортний засіб для виконання задач за призначенням, про що свідчать підписи обох сторін, а саме голови Благодійного фонду ОСОБА_1 та командира військової частини НОМЕР_5 полковника ОСОБА_4 , та печатки зазначених організацій.
З метою підтвердження або спростування отримання військовою частиною НОМЕР_5 цього транспортного засобу Житомирською митницею було направлено запит до військової частини НОМЕР_5 з доданням копій актів приймання-передачі добровільної пожертви, зокрема, акту без дати та номера, за вих. від 10.10.2024 №7.19-3/20-02/8.2/8231 про надання інформації щодо отримання зазначеного автомобіля військовою частиною НОМЕР_6 , на який 28.05.2025 Житомирською митницею отримано відповідь за вих. № 642/5430 від 13.03.2025, згідно якої військова частина НОМЕР_5 повідомляє, що згаданий автомобіль військова частина не отримувала та документи щодо його фактичної передачі відсутні.
Відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0299/UA101000/2025, ОСОБА_1 , згідно інформації, що міститься у базі даних АСМО «Інспектор», зазначений транспортний засіб марки «Nissan» модель «Navara», кузов НОМЕР_3 , реєстраційний іноземний номер НОМЕР_4 , бувший у використанні, 2004 року виготовлення, об'єм двигуна - 2488 см3, тип двигуна - дизель було ввезено на митну територію України 24.12.2022 о 10 год. 53 хв. через міжнародний пункт пропуску «Грушів-Будомєж» митного поста «Яворів» Львівської митниці громадянином України ОСОБА_5 та був оформлений у якості гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану без оподаткування та застосовування заходів нетарифного регулювання і випущений на митну територію України. Отримувачем зазначеного транспортного засобу у якості гуманітарної допомоги являється Благодійний фонд «Територія життя», а військова частина НОМЕР_6 в особі командира підполковника ОСОБА_6 прийняла такий транспортний засіб для виконання завдань, пов'язаних з обороною державного суверенітету та незалежності України, відбиття збройної агресії російської федерації, про що свідчить підпис командира та печатка військової частини НОМЕР_6 .
З метою підтвердження або спростування отримання військовою частиною НОМЕР_6 цього транспортного засобу Житомирською митницею було направлено запит до військової частини НОМЕР_6 з доданням копій актів приймання-передачі благодійної допомоги, зокрема, акту № 171023-1 без дати, за вих. від 23.05.2025 №7.19-4/20-02/8.2/4198 про надання інформації щодо отримання зазначеного автомобіля військовою частиною НОМЕР_6 , на який 26.05.2025 Житомирською митницею отримано відповідь за вих. № 2112/1272 від 24.05.2025, згідно якої військова частина НОМЕР_6 повідомляє, що цей автомобіль на обліку військової частини не перебуває та інформація про можливе його використання поза обліком відсутня.
Додатково судом першої інстанції встановлені наступні обставини.
Свідок ОСОБА_7 , в судовому засіданні пояснив, що дійсно транспортний засіб Nissan Navara червоного кольору був пригнаний в кінці грудня 2022 року БФ "Територія життя" для потреб ЗСУ, але даний т/з не встигли поставити на облік у військовій частині, особисто бачив цей т/з в зоні бойових дій та при виконанні бойових завдань, також бачив, як т/з обслуговувалось та ремонтувалося на ремонтній базі в/ч.
Свідок ОСОБА_8 , в судовому засіданні пояснив, що Mitsubishi L200 був переданий БФ 15.03.2023 року військовій частині для виконання бойових завдань, особисто бачив як 01.06.2023 року т/з був знищений під час виконання бойового завдання, із БФ та волонтерами комунікував тодішній командир роти ОСОБА_9 .
25.02.2026 року до суду надійшли письмові пояснення ОСОБА_1 в яких він зазначив, що Mitsubishi L200 був переданий в/ч НОМЕР_5 на підставі акту приймання-передачі, який у свою чергу був наданий Житомирській митниці, також до письмових пояснень були додані фотознімки транспортних засобів при передачі їх військовим, серед яких зафіксований т/з Mitsubishi L200 н.з. НОМЕР_2 поряд із яким на знімку зображені військові, одним з яких є свідок ОСОБА_10 .
Так, апеляційний суд погоджується із оцінкою суду першої інстанції, що автомобілі марки «Mitsubishi» модель «L200», кузов НОМЕР_1 , реєстраційний іноземний номер НОМЕР_2 , та транспортний засіб «Nissan» модель «Navara», кузов НОМЕР_3 , реєстраційний іноземний номер НОМЕР_4 , були ввезені у якості гуманітарної допомоги для Благодійного фонду «Територія життя» та передані військовій частині НОМЕР_6 в особі командира підполковника ОСОБА_6 та військовій частині НОМЕР_5 полковника ОСОБА_4 , тобто не встановлено заявлення суттєвих недостовірних відомостей про ввезений товар та використання його не за призначенням або отримання будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації.
На підтвердження заперечень ОСОБА_1 та показів свідків до матеріалів справи долучені фотозвіти передачі військовим автомобілів, зазначених у актах.
Апеляційний суд за результатами перегляду постанови суду першої інстанції погоджується із висновком судді районного суду, що вказані транспортні засоби ввезені на територію України та передані безпосередньо військовим частинам в якості гуманітарної допомоги, вказані обставини узгоджуються із зібраними у справі доказами, судом не встановлено заявлення суттєвих недостовірних відомостей про мету ввезеного товару та використання його не за призначенням або отримання будь-якої грошової, матеріальної чи інших видів компенсації, тобто використання імпортованого товару в інших цілях, ніж заявлено у відповідних деклараціях.
Крім того, матеріали справи не містять доказів, що вказаний автомобіль використовується у цивільному обороті або для потреб цивільного населення, тобто вказаний автомобіль на цивільний облік не реєструвався, що свідчить про його використання саме для військових цілей та захисту країни від збройної агресії.
Слід відзначити, що дані транспортні засоби 2004 та 2006 років виготовлення, бувші у використанні, та з високим ступенем вірогідності може свідчити про те, що вказані автомобілі дійсно передані в якості гуманітарної допомоги, замовлялися представниками військової частини, отримані Благодійним фондом, який в свою чергу передав їх командиру ВЧ НОМЕР_5 полковнику ОСОБА_11 та командиру ВЧ НОМЕР_6 підполковнику ОСОБА_6 .
Матеріали апеляційної скарги не містять нових доказів або посилання на докази щодо спростування вказаних обставин та невикористання вказаного транспортного засобу для військових цілей та захисту України від збройної агресії рф.
Додатково варто зазначити, що з 24 лютого 2022 року Указом Президента України в Україні введено воєнний стан. Збройні Сили України потребували і потребують засобів пересування, а тому небайдужі громадяни іноземних держав, волонтери, благодійні організації з початку війни опікуються зазначеними питаннями, що є загальновідомим фактом. Крім того, в умовах воєнного стану, зумовленого військовою агресією Російської федерації проти України, військові оперативно потребували транспортних засобів підвищеної прохідності із доставкою їх одразу військовослужбовцям для виконання безпосередніх завдань, що пояснює недотримання певних формальностей правильної передачі транспортного засобу, підписання відповідного акту та постановки автомобіля на облік у військовій частині. Крім того у зв'язку із активними бойовими діями, особливо у перші роки агресії, такі транспортні засоби дуже швидко знищувались, ще до того, як їх брали на облік у відповідні частини.
Відповідно до принципу «поза розумним сумнівом», зміст якого сформульований у рішеннях Європейського суду з прав людини, доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпції, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом.
На підставі наведеного, апеляційний суд вважає вірним висновок суду першої інстанції про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, у зв'язку з чим відсутні правові підстави для задоволення поданої апеляційної скарги представника Житомирської митниці.
За таких обставин, постанова місцевого суду відповідає вимогам Закону, а доводи апеляційної скарги не дають підстав для її скасування.
Керуючись статтею 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, апеляційний суд
Апеляційну скаргу представника Житомирської митниці Кондратюка Андрія Володимировича залишити без задоволення, а постанову Богунського районного суду м. Житомира від 04 березня 2026 року - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
СуддяП. Миколайчук