Справа № 215/3122/26
2-а/215/345/26
24 квітня 2026 року Суддя Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Данилевський М.А., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної служби України в особі директора департаменту стратегічного планування та аналітичного забезпечення Державної служби України з питань праці Гнатюка Олега Анатолійовича на підставі ст. ст. 6, 7 КАС України»,
23 квітня 2026 року ОСОБА_1 звернувся до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу з адміністративним позовом до Державної служби України в особі директора департаменту стратегічного планування та аналітичного забезпечення Державної служби України з питань праці Гнатюка Олега Анатолійовича, в якій позивачка просить:
- встановлення наявності компетенції (повноважень) Державної служби України в особі директора департаменту стратегічного планування та аналітичного забезпечення Державної служби України з питань праці Гнатюка Олега Анатолійовича при отриманні рішення від 26.02.24р Дніпровського окружного адміністративного суду у справі №215/5035/23 створювати штучні перешкоди для вирішення питання заяви від 28.03.23р вх. С-1193-23а в межах ч 1,2 ст.119 Конституції України та визнати такі перешкоди протиправною бездіяльністю, а таку процедуру протиправною діяльністю і зобов'язати розглянути рекомендації суду на засіданні департаменту.
Ознайомившись із матеріалами адміністративної позовної заяви, суд дійшов наступного висновку.
Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте сама по собі участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір із публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.
Визначальною ознакою справи адміністративною юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується цих відносин.
Приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового інтересу учасника. Спір має приватно-правовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту у спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.
Виходячи зі змісту позовних вимог, предметом позову є саме порушення приватного права, а також розгляду питання щодо проведення службової перевірки дій посадових осіб.
У параграфі 1 глави 2 розділу 1 «Загальних положень» КАС України, встановлено розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів.
Розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів визначене статтею 20 КАС України.
За змістом частини першої вказаної статті дана адміністративна справа не відноситься до виключного переліку справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Згідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 р. кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку належним і безстороннім судом, встановленим законом.
Отримавши позовну заяву, керуючись ч. 1 ст. 20 КАС України, у разі встановлення порушень правил предметної підсудності, на підставі ч. 2 ст. 20, ч. 3 ст. 21 КАС України, направляє адміністративну справу до окружного адміністративного суду, тобто суд виконує процесуальні дії виключно в межах параграфу 1 глави 2 розділу 1 цього Кодексу. Тому в такому випадку, встановивши у позові порушення предметної підсудності, визначеної для місцевих загальних судів, такий суд в подальшому не уповноважений здійснювати процесуальні дії, передбачені розділом ІІ КАС України - «Позовне провадження», а саме, вирішувати питання залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви (ст. 169), відмови у відкритті провадження (ст. 170), з'ясування щодо належності розгляду за правилами адміністративного судочинства, та чи подано заяву з дотриманням правил територіальної підсудності (п. 4 ч. 1, п. п. 3-5 ст. 171, п. 2 ч. 1 ст. 29).
За таких обставин, враховуючи місцезнаходження відповідача, позов відноситься до виключної предметної юрисдикції Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Враховуючи викладене, з метою недопущення порушення права особи на доступ до правосуддя, а саме до суду «встановленого законом», керуючись ст. ст. 19, 20, 23, 29, 294, 295 КАС України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної служби України в особі директора департаменту стратегічного планування та аналітичного забезпечення Державної служби України з питань праці Гнатюка Олега Анатолійовича на підставі ст. ст. 6, 7 КАС України», з приводу неналежного розгляду його заяви, передати на розгляд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до третього Апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги, через Тернівський районний суд міста Кривого Рогу, протягом п'ятнадцяти днів з дня складення ухвали.
Ухвала складена 24.04.2026
Суддя: