Ухвала від 22.04.2026 по справі 924/1122/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84

УХВАЛА

(про зупинення провадження у справі)

м. Хмельницький

"22" квітня 2026 р. Справа № 924/1122/24 (924/212/26)

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Кочергіної В.О., при секретарі судового засідання Сірій Д.І., розглянувши матеріали

позовної заяви ліквідатора Фермерського господарства "Зелений Світ 2018" арбітражного керуючого Котенко Дмитра Сергійовича м. Одеса

до ОСОБА_1 с. Копачівка Волочиського району Хмельницької області

про покладення солідарної відповідальності на керівника боржника та стягнення 1964125,42грн

(в межах справи №924/1122/24 за заявою Головного управління ДПС у Хмельницькій області м. Хмельницький про банкрутство Фермерського господарства "Зелений Світ 2018" с. Великі Зозулинці Красилівського району Хмельницької області)

За участю:

від заявника: не з'явився

від відповідача: не з'явився

від кредиторів: Бабак А.В. згідно довіреності від 05.02.2026 від ГУ ДПС у Хмельницькій області

22.04.2026 в підготовчому засіданні судом оголошено вступну і резолютивну частини ухвали відповідно до ст. 240 ГПК України.

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 07.01.2025, окрім іншого, відкрито провадження у справі №924/1122/24 про банкрутство ФГ "Зелений Світ 2018" с. Великі Зозулинці Красилівського району Хмельницької області; визнано вимоги кредитора ГУ ДПС у Хмельницькій області м. Хмельницький до боржника у сумі 1472843,62грн по орендній платі з юридичних осіб, з якої 1452976,04грн основного боргу та 19867,58грн пені; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника; введено процедуру розпорядження майном боржника; призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Котенка Д.С. м Одеса; призначено попереднє засідання у справі.

Ухвалою суду від 13.03.2025 визнано грошові вимоги ГУ ДПС у Хмельницькій області м. Хмельницький до боржника ФГ "Зелений Світ 2018" с. Великі Зозулинці Красилівського району Хмельницької області у сумах: 6056,00грн судового збору сплаченого за подання заяви з грошовими вимогами до боржника (1 черга задоволення вимог кредиторів (не враховується під час визначення кількості голосів кредиторів з правом вирішального голосу на підставі ч.4 ст.48 Кодексу України з процедур банкрутства); 8426,70грн основного платежу - 3 черга задоволення вимог кредиторів; 15662,86грн штрафних санкцій та 358856,24грн пені - 6 черга задоволення вимог кредиторів.

Постановою суду від 11.06.2025 припинено процедуру розпорядження майном боржника - Фермерського господарства "Зелений Світ 2018" (с. Великі Зозулинці Красилівського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 42068637); припинено повноваження арбітражного керуючого Котенка Д.С. як розпорядника майна; визнано банкрутом Фермерське господарство "Зелений Світ 2018" та відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців. Ліквідатором призначено арбітражного керуючого Котенка Д.С.

27.02.2026 до суду від ліквідатора ФГ "Зелений Світ 2018" арбітражного керуючого Котенка Д.С. через підсистему "Електронний суд" в межах провадження у справі про банкрутство ФГ "Зелений Світ 2018" №924/1122/24 надійшла заява про покладення солідарної відповідальності за незадоволення вимог кредиторів боржника ФГ "Зелений Світ 2018" на керівника - голову ФГ "Зелений Світ 2018" ОСОБА_1 та стягнення з ОСОБА_1 на користь ФГ "Зелений Світ 2018" 1964125,42грн, в якості солідарної відповідальності за незадоволення вимог кредиторів ФГ "Зелений Світ 2018", в порядку ч. 6 ст. 34 КУзПБ.

Ухвалою суду від 03.03.2026 позовну заяву ліквідатора Фермерського господарства "Зелений Світ 2018" арбітражного керуючого Котенко Дмитра Сергійовича м. Одеса прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №924/1122/24 (924/212/26) за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 11:40год. 30.03.2026.

26.03.2026 до суду через систему "Електронний суд" від ОСОБА_2 с. Копачівка Хмельницького району Хмельницької області надійшла заява (вх.№05-06/858/26) про вступ у справу як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача. В обгрунтування поданої заяви зазначає про те, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є діючим військовослужбовцем Збройних сил України та від 21.05.2025 визнаний зниклим безвісти під час виконання бойового завдання в Донецькій області. Вказане підтверджується копією військового квитка серії НОМЕР_2 , копією сповіщення сім'ї №295 від 22.05.2025 та інформацією, розміщеною на сервісі МВС України. В заяві вказує, що рішення суду може вплинути на право власності або право користування майном, що належить другому із подружжя - дружині ОСОБА_2 . В заяві заявниця також просить суд зупинити провадження у даній справі, у зв'язку із перебуванням сторони у складі Збройних Сил України. До заяви долучено, окрім іншого, копії військового квитка ОСОБА_1 серія НОМЕР_3 ; свідоцтва про шлюб від 27.07.2006; сповіщення сім'ї №295 від 22.05.2025.

30.03.2026 в судовому засіданні судом оголошено перерву до 11:00год. 22.04.2026, про що постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.

06.04.2026 до суду через систему "Електронний суд" від ОСОБА_2 надійшло клопотання (вх.№05-22/2943/26) про долучення доказів. Адресовані до суду докази судом оглянуто та долучено до матеріалів справи.

Представник від кредитора ГУ ДПС у Хмельницькій області в підготовчому засіданні 22.04.2026 не заперечувала щодо залучення до участі у справі третьої особи, а також поклалась на розсуд суду щодо зупинення провадження у даній справі.

Заявник арбітражний керуючий Котенко Д.С. в підготовче засідання 22.04.2026 не з'явився.

Розглянувши в підготовчому засіданні 22.04.2026 заяву ОСОБА_2 (вх.№05-06/858/26 від 26.03.2026) про вступ у справу як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, проаналізувавши доводи зазначені у заяві, враховуючи зміст ст. 50 ГПК України та те, що рішення суду у справі може вплинути на права та обов'язки дружини відповідача у даній справі - ОСОБА_2 , суд вважає можливим задовольнити подану заяву та залучити зазначену особу до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

Суд встановлює строки для учасників справи для подання заяв по суті справи відповідно до статті 80 та частини 2 статті 119 ГПК України.

Порядок та умови зупинення провадження у справі врегульовано нормами статтями 227, 228 ГПК України, в яких наведено вичерпний перелік підстав, за яких суд, відповідно, зобов'язаний та має право зупинити провадження у справі.

При цьому ГПК України закріплює два види зупинення провадження у справі: (1) обов'язковий, за наявності якого суд зобов'язаний зупинити провадження у справі (стаття 227 ГПК України); (2) необов'язковий (факультативний), коли зупинення провадження у справі є правом суду (стаття 228 ГПК України).

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 227 ГПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у випадках перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об'єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення (постанова Верховного Суду від 13.04.2023 у справі №914/2150/18).

Обов'язок суду зупинити провадження у справі зумовлений об'єктивною неможливістю її розгляду, викликаний наявністю однієї із передбачених у законі обставин, які перешкоджають розглядові справи, коли зібрані докази не дозволяють встановити та оцінити певні обставини (факти), які є предметом судового розгляду. Для вирішення питання про зупинення провадження у справі суд у кожному випадку повинен з'ясовувати, чим обумовлюється неможливість розгляду справи.

Для вирішення питання про зупинення провадження у справі господарський суд у кожному випадку повинен з'ясовувати, чим обумовлюється неможливість розгляду такої справи.

Необґрунтоване зупинення провадження у справі призводить до затягування строків її розгляду і перебування в стані невизначеності учасників процесу, що свідчить про порушення положень пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), що покладає на національні суди обов'язок здійснити швидкий та ефективний розгляд справ упродовж розумного строку. Порушення права на розгляд справи упродовж розумного строку було неодноразово предметом розгляду Європейським судом з прав людини у справах проти України.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 строком на 30 діб.

Надалі строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався Указами Президента України та продовжений до цього часу.

Згідно з пункту 2 наведеного Указу військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування наказано запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб, визначені нормами Закону України "Про правовий режим воєнного стану".

Відповідно до статті 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Статтею 16 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" визначено, що за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію в установленому порядку Указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про оборону України" військове формування - створена відповідно до законодавства України сукупність військових з'єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.

Воєнні дії - це організоване застосування сил оборони та сил безпеки для виконання завдань з оборони України; бойові дії - форма застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони, а також поліції особливого призначення Національної поліції України для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння) (ст. 1 Закону України "Про оборону України").

Особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій (абзац тринадцятий частини першої статті 1 Закону України "Про оборону України").

Виходячи зі змісту пункту 3 частини першої статті 227 ГПК України, процесуальний закон пов'язує необхідність зупинення провадження у справі з фактом перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Аналогічні норми закріплені і в Цивільному процесуальному кодексі України (далі - ЦПК України), і в Кодексі адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Так, у постановах Верховного Суду від 27.02.2023 у справі № 380/7845/21, від 31.05.2023 у справі № 160/1543/21 висловлено позицію про те, що для вирішення питання про зупинення провадження недостатньо самого факту введення воєнного стану і формального перебування сторони у складі Збройних Сил України, оскільки не кожен структурний елемент в складі Збройних Сил України переведений на воєнний стан, тобто виконує бойові завдання у зоні бойових дій, а у постановах Верховного Суду від 29.03.2023 у справі №756/3462/20, від 14.02.2024 у справі №466/8799/22 висловлено правову позицію про те, що згідно з пунктом 12 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008, встановлення відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом, оформлюється письмовими наказами по особовому складу.

Верховний Суд також враховує, що у постановах Верховного Суду від 09.11.2022 у справі №753/19628/17 та в ухвалах Верховного Суду від 14.12.2022 у справі №757/5240/16-ц, від 29.08.2022 у справі № 461/5209/19, від 17.01.2023 у справі №501/1699/17, від 09.05.2023 у справі №96/5671/21 висловлено позицію щодо застосування пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України, відповідно до якої підставою для зупинення провадження у справі є перебування сторони у складі Збройних Сил України у військовій частині, яка переведена на воєнний стан та виконує бойові завдання у зоні бойових дій. Таких же висновків дійшов і Касаційний адміністративний суд України у складі Верховного Суду (застосування пункту 5 частини першої статті 236 КАС України), зокрема, у постанові від 25.04.2024 у справі №852/2а-1/24.

Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду у постанові від 05.12.2024 у справі №285/7724/23 (провадження № 61-11221св24) погодився з ухвалою апеляційного суду про зупинення провадження у справі до припинення перебування відповідача у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан та звернув увагу на те, що відповідач - солдат за призовом перебуває на військовій службі у військовій частині та 08.07.2022 потрапив до полону під час виконання бойового завдання в ході ведення бойових дій, в якому перебуває і на час розгляду справи.

Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду у постанові від 28.05.2025 у справі № 473/4906/23 (провадження № 61-1072св25) дійшов висновку про те, що конструкція норми пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України (аналогічна за змістом пункту 3 частини першої статті 227 ГПК України) має імперативний характер та покладає на суд саме обов'язок зупинити провадження у справі із цієї підстави, незалежно від наявності у сторони представника, стадії процесу (підготовче провадження, розгляд справи по суті, апеляційне, касаційне оскарження), ціни позову, виду вимог, що розглядаються у провадженні, чи будь-яких інших чинників.

В матеріалах справи наявне сповіщення сім'ї №295 від 22.05.2025 начальника сьомого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , в якому зазначено, що сержант ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зник безвісті 21.05.2025 під час виконання бойового завдання в районі АДРЕСА_1 .

Згідно Витягу №20250703-850 від 03.07.2025 з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, щодо ОСОБА_1 , у графі "Інформація про обставини зникнення безвісти особи та встановлення її місця перебування, або поховання чи місцезнаходження тіла (останків)" зазначено зник на території бойових дій (під час воєнних дій). У Витягу також зазначено, що ОСОБА_1 набув статусу особи, зниклої безвісти за особливих обставин з 01.07.2025.

Відповідно до довідки командира військової частини НОМЕР_4 , полковника ОСОБА_4 №402 від 25.02.2026, сержант ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_4 з 14.04.2025 по 21.05.2025, з 21.05.2025 обліковується, як зниклий безвісті за особливих обставин.

Враховуючи, що законом визначено обов'язок суду зупинити провадження у справі за обставин перебування сторони у складі Збройних Сил України, з огляду на те, що ОСОБА_1 набув статусу особи, зниклої безвісти за особливих обставин з 01.07.2025, з метою забезпечення прав відповідача у даній справі ОСОБА_1 , суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у справі №924/1122/24 (924/212/26) до припинення відносно відповідача обставин, передбачених п.3 ч.1 ст.227 ГПК України, що також узгоджується з приписами п.2 ч.1 ст.229 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 12, 50, п. 3 ч. 1, ч. 2 ст. 227, ст. ст. 234, 235, 255 Господарського процесуального кодексу України, ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства суд -

УХВАЛИВ:

1. Залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ).

2. Встановити заявнику 3-ти денний строк з дня отримання даної ухвали для надсилання на адресу третьої особи копії заяв по суті позовних вимог з доданими до них документами. Докази надсилання подати до суду.

3. Запропонувати третій особі ОСОБА_2 та встановити 5-ти денний строк з дня отримання даної ухвали для надання пояснень по суті спірних правовідносин із врахуванням вимог ч. 3-7 ст. 165 ГПК. Надати суду докази направлення пояснень з доданими до них документами на адресу інших учасників справи.

4. Зупинити провадження у справі №924/1122/24 (924/212/26) до припинення відносно відповідача ОСОБА_1 с. Копачівка Волочиського району Хмельницької області обставин, передбачених п. 3 ч. 1 ст. 227 ГПК України.

5. Зобов'язати учасників справи повідомити Господарський суд Хмельницької області про усунення обставин, що спричинили зупинення провадження у справі.

Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: htth://km.arbitr.gov.ua.

Відповідно до ч. 1 ст. 235 ГПК України ухвала набрала законної сили після її оголошення 22.04.2026 та може бути оскаржена в частині зупинення провадження у справі протягом десяти днів з дати складення та підписання повного тексту ухвали шляхом подання апеляційної скарги до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.ст. 255-256 ГПК України.

Повний текст складено та підписано 24.04.2026.

Суддя В.О. Кочергіна

Виготовлено 5 примірників:

1- до справи (в паперовому екз.);

2- кредитору ГУ ДПС у Хмельницькій області (в електронний кабінет);

3- арбітражному керуючому Котенку Д.С. ( ІНФОРМАЦІЯ_3 на електронну пошту);

4 - відповідачу ОСОБА_1 (с. Копачівка, Волочиський район, Хмельницька область рекомендованим);

5-третій особі ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 рекомендованим).