Постанова від 22.04.2026 по справі 521/3676/26

Справа №521/3676/26

Номер провадження 3/521/1748/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2026 року м. Одеса

Суддя Хаджибейського районного суду міста Одеси Федоренко Т.І., при секретарі Чорній В.С., за участі прокурора Пашкевич О.П., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої на момент вчинення адміністративного правопорушення головним спеціалістом територіального відділу служби у справах дітей Одеської міської ради у Приморському районі, працюючої головним спеціалістом з питань персоналу Одеської військової адміністрації, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , припиняючи з 31.07.2024 року діяльність на посаді головного спеціаліста територіального відділу Служби у справах дітей Одеської міської ради у Приморському районі (далі - головний спеціаліст Служби у справах дітей), будучи посадовою особою місцевого самоврядування 13 рангу та суб'єктом декларування відповідно до п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), суб'єктом згідно Примітки ст.172-6 КУпАП, несвоєчасно 29.03.2025 року без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, тобто пізніше 31.08.2024 року, ніж протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності, чим порушила вимоги абз.1 ч.2 ст.45 Закону та вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

За даним фактом працівниками Управління стратегічних розслідувань в Одеській області ДСР НПУ складено протокол про адміністративне правопорушення від 10.03.2026 року №312/2026 відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнала, розкаялась, просила суворо її не карати. Пояснила, що після смерті її батька ОСОБА_2 29.05.2025 року вона перебувала у важкому емоційному та депресивному стані, щверталася з цього прводу за медичною допомогою, перебувала у відпустці та в подальшому звільнилася, оскільки погано себе почувала, тому не подала своєчасно декларацію. Після відновлення стану здоров'я після тривалого лікування здійснила декларування. Також працевлаштувалася та продовжує обіймати посаду державного службовця. Просила врахувати зазначені обставини та те, що вона має на утриманні двох неповнолітніх дітей, яких має утримувати, також має матір інваліда 2ї групи.

В судовому засіданні прокурор Пашкевич О.П. вважала, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, винна у вчиненні адміністративного правопорушення, її вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути її до відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП та застосувати стягнення відповідно до санкції вказаної статті. Вважає, що у даному випадку правопорушення, яке пов'язано із корупцією, не може бути визнано малозначним.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши доводи сторін, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону "Про запобігання корупції" правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Так, 13.07.2023 року відповідно до розпорядження міського голови м. Одеси від 05.07.2023 року № 753К, ОСОБА_1 призначена на посаду головного спеціаліста територіального відділу Служби у справах дітей Одеської міської ради у Приморському районі з присвоєнням 13 рангу посадової особи місцевого самоврядування.

Згідно частини першої, пункту 1, підпункту «в» ст. 3 Закону, суб'єктами, особами, на яких поширюються дія цього Закону - є посадові особи місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», посадова особа місцевого самоврядування - особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадами в органах місцевого самоврядування є посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Відповідно до частини 2 статті 12 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на посадових осіб місцевого самоврядування поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».

Відповідно до ст.13. «Фінансовий контроль» Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», посадові особи місцевого самоврядування зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порядку, встановленому Законом України "Про запобігання корупції".

Положеннями ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, головний спеціаліст Служби у справах дітей ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування та суб'єктом на яку поширюється дія Закону відповідно п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону та Примітки до ст. 172-6 КУпАП, зобов'язана виконувати вимоги Закону, в тому числі визначені ч.2 ст.45 вказаного Закону в частині обов'язку подати декларацію при припиненні діяльності та виконувати інші вимоги фінансового контролю відповідно до цього Закону.

У відповідності до п.15 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

31.07.2024 року відповідно до розпорядження міського голови м.Одеси № 707К від 25.07.2024 ОСОБА_1 звільнено з посади головного спеціаліста територіального відділу Служби у справах дітей Одеської міської ради у Приморському районі.

Згідно абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.12 Закону «Права Національного агентства», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.

Згідно п.15 ч.1 ст.11 Закону «Повноваження Національного агентства», до повноважень Національного агентства належить надання рекомендаційних роз'яснень, методичної та консультаційної допомоги з питань застосування актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб, застосування інших положень цього Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів, захисту викривачів.

12.10.2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Пунктом 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Відповідно до Роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції №4 від 13.11.2023 «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» визначено, що декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз.1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності.

Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.

Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру, крім декларації кандидата на посаду.

Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп.«а», «в»-«г» п. 2 ч. 1 ст.3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст.3 Закону.

Таким чином, строком перебування особи в часі як такої що «припиняє діяльність», зазначеного в абз.1 ч.2 ст.45 Закону, є останній день перебування працівника в трудових правах та обов'язках визначених у наказі про звільнення, а з наступного дня особа вважається звільненою, тобто такою що припинила трудові права та обов'язки.

Таким чином головний спеціаліст Служби у справах дітей ОСОБА_1 , як особа, яка припиняє 31.07.2024 року діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, була зобов'язана подати декларацію за період неохоплений раніше поданими деклараціями, до 00 годин 00 хвилин 31.08.2024 року.

Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, яка повинна бути обізнана щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону, подала відповідну декларацію за період неохоплений раніше поданими деклараціями, лише 29.03.2025 р. о 15 год. 07 хв., що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з ч.1 ст.172-6 КУпАП відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, ОСОБА_1 , припиняючи з 31.07.2024 року діяльність на посаді головного спеціаліста Служби у справах дітей, будучи посадовою особою місцевого самоврядування, на вказаній посаді, вчинила дії, які містять склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме несвоєчасно, без поважних причин подала декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період неохоплений раніше поданими деклараціями.

Суд приходить тдо висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Вина ОСОБА_1 підтверджується зібраними в справі доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення від 10.03.2026 року №312/2026, роздруківкою з офіційного веб - сайту Національного агентства з питань запобігання корупції декларації ОСОБА_1 , яка подана 29.03.2025 року, повідомленням Національного агентства про факт неподання декларації ОСОБА_1 від 20.01.2025 №19975, копією наказу від 19.05.2023 року №63-к про призначення ОСОБА_1 на посаду головного спеціаліста територіального відділу служби у справах дітей Одеської міської ради у Приморському районі, копією розпорядження від 25.07.2024 року №707к про звільнення ОСОБА_1 з займаної посади, присягою посадової особи місцевого самоврядування від 13.07.2023 року, яка підписана особисто ОСОБА_1 , пам'яткою при звільненні із служби, яка підписана особисто ОСОБА_1 , поясненнями ОСОБА_1 , відповідно до яких остання підтверджує обставини викладені в протоколі, заявою ОСОБА_1 про визнання вини.

Вирішуючи питання про вид і розмір адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, обставини справи, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.

Відповідно до наданих суду ОСОБА_1 копій свідоцтв про народження остання має на утриманні двох неповнолітніх дітей 2012 та 2017 років народження. Згідно свідоцтва про смерть ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько ОСОБА_1 - ОСОБА_2 . Відповідно до довідки МСЕ від 05.10.2003 року мати ОСОБА_1 - ОСОБА_3 є інвалідом другої групи загального захворювання безстроково.

Згідно наданих копій медичних документів вбачається звернення ОСОБА_1 за медичною допомогою в липні 2024 року та наявність у останньої певних захворювань.

Враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, з метою дотримання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд враховуючи обставини справи, особу, стосовно якої складено протокол, яка раніше до відповідальності не притягувалась, має на утриманні двох неповнолітніх дітей, проходила медичне лікування після смерті свого батька та те, що від її дій не настало тяжких наслідків, вважає можливим звільнити особу від адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП за малозначністю та оголосити їй усне зауваження.

Згідно з ч.2 ст.284 КУпАП, при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. У зв'язку із тим, що провадження по справі підлягає закриттю, судовий збір з ОСОБА_1 не стягується.

Керуючись ст. ст. 9-11, 22, 33, 172-6, 221, 252, 283, 284 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 - закрити, звільнити останню від адміністративної відповідальності та обмежитись усним зауваженням.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом встановленого законом строку з дня її винесення.

Суддя Т.І.Федоренко