ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
31 березня 2026 року Справа № 902/92/25
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Маціщук А.В.
суддя Бучинська Г.Б.
суддя Філіпова Т.Л.
секретар судового засідання Загородько Б.Ю.
за участю представників сторін:
позивача Фермерського господарства "Світ Біо" - адв. Вонсович М.М.
відповідача Хмільницької міської ради - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу позивача Фермерського господарства "Світ Біо"
на рішення Господарського суду Вінницької області від 31.10.2025 р.
постановлене у м. Вінниця, повний текст складено 07.11.2025 р.
у справі № 902/92/25 (суддя Шамшуріна М.В.)
за позовом Фермерського господарства "Світ Біо"
до відповідача Хмільницької міської ради
про визнання недійсними рішень та визнання укладеною угоди до договору оренди землі
Відповідно до рішення від 31.10.2025 р. у справі № 902/92/25 Господарський суд Волинської області відмовив у задоволенні позову Фермерського господарства "Світ Біо" до Хмільницької міської ради про визнання недійсними п. 1 - 4 рішення Хмільницької міської ради № 603 від 24.06.2021 р., визнання недійсним рішення Хмільницької міської ради № 1848 від 09.06.2023 р. та визнання укладеною угоди до договору оренди землі № 1-389 від 06.11.2015 р. в редакції позивача.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, позивач Фермерське господарство "Світ Біо" звернувся до Північно-західного апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, у якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Доводить, що суд першої інстанції помилкового виснував, що питання законності рішень Хмільницької міської ради Вінницької області № 603 від 24.06.2021 р. та № 1848 від 09.06.2023 р., були встановлені рішенням суду у справі № 902/125/24, оскільки предметом спору у справі № 902/125/24 було поновлення договорів оренди землі на новий строк за ч.1-5 ст. 33 Закону України «Про оренду землі».
Зазначає, що рішення Хмільницької міської ради Вінницької області № 603 від 24.06.2021 р. та № 1848 від 09.06.2023 р. були прийняті з суттєвим порушенням норм Регламенту Хмільницької міської ради.
Доводить, що проект рішення, який оприлюднений 05.06.2023 р. і яким було передбачено продовження договорів оренди, - завізований необхідними підписами, зауважень чи додаткових пропозицій не виявлено, що вбачається з листа-погодження до проекту рішення Хмільницької міської ради про розгляд заяви ОСОБА_1 .
Звертає увагу, що відеозаписом засідання 09.06.2023 р. сесії Хмільницької міської ради Вінницької області, дослідженим в судовому засіданні судом першої інстанції, підтверджено, що начальник земельного відділу оголосив рішення земельної комісії про відхилення проекту рішення про укладення договору оренди, оприлюдненого 05.06.2023 р. За твердженнями скаржника, за результатами голосування депутатами було проголосовано про підтримку рішення про укладення договору, що випливає з протоколу голосування. Альтернативного рішення не було оприлюднено і не було надано для голосування.
Зазначає, що оскільки позивач ФГ «Світ Біо» і відповідач Хмільницька міська рада в особі депутатів ради, підтримали проект рішення, який було підготовлено виконавчим комітетом і оприлюднено на офіційному веб-сайті 05.06.2023 р., тому відповідач в особі міського голови Юрчишина М.В. безпідставно заперечує погодження даного проекту і не укладає додаткову угоду, у зв'язку з чим, позивач потребує судового захисту своїх прав, що не буде втручанням суду у повноваження міської ради, яка порушила законом встановлені повноваження і права позивача як орендаря земельної ділянки який належним чином виконував умови договору оренди землі № 1-389 від 06.11.2015 р.
Стверджує, що висновки суду першої інстанції про те, що термін дії договору оренди землі № 1-389 від 06.11.2015 р. на даний час закінчився, не може бути визначальним, оскільки станом на 09.06.2023 р. він був чинний і передбачав право сторін на внесення до нього змін.
Доводить, що висновки суду першої інстанції свідчать про неповне з'ясування судом обставин, які мають значення для справи, та про недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважав встановленими, оскільки судом не надано правову оцінку порядку розгляду і прийняття рішень органами місцевого самоврядування, в даному випадку - Хмільницької міської ради Вінницької області.
Просить скасувати рішення Господарського суду Вінницької області від 31.10.2025 р. у справі № 902/92/25 та ухвалити нове рішення про задоволення позову Фермерського господарства «Світ Біо» до Хмільницької міської ради Вінницької області про визнання недійсними п.1, 2, 3, 4 рішення № 603 від 24.06.2021 р., рішення № 1848 від 09.06.2023 р. та внесення змін до договору оренди землі (із змінами), укладеного Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області та ОСОБА_1 № 1-389 від 06.11.2015 р. в редакції позивача.
Відповідач Хмільницька міська рада подав відзив на апеляційну скаргу, в якому не погоджується з доводами, викладеними в скарзі, вважає їх необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Пояснює, що орган місцевого самоврядування неодноразово висловив волевиявлення з приводу не бажання продовжувати орендні відносини з ФГ «Світ Біо»
Зазначає, що оскільки строк дії договору оренди № 1-389 закінчився 05.11.2023 р., тому договір припинив свою дію й не може бути продовжений шляхом укладення додаткової угоди. Єдиним правовим шляхом надалі є укладення нового договору, а не поновлення чи продовження припиненого.
Вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і ґрунтуються на неправильному застосуванні норм матеріального права.
Просить відмовити ФГ «Світ Біо» у задоволені апеляційної скарги в повному обсязі.
24.02.2026 р. відповідач Хмільницька міська рада подав додаткові пояснення, у яких зазначив, що 11.02.2026 р. Північно-західний апеляційний господарський суд у справі № 902/201/25 за аналогічних правовідносин вирішив відмовити ФГ «Світ Біо» в задоволені позовних вимог та зазначив, що рішення № 603 від 24.06.2021 р. щодо подальшого використання спірних земельних ділянок ухвалено відповідачем як власником та розпорядником земельних ділянок у межах його повноважень та у спосіб, передбачений законом, завчасно до спливу строку дії договорів оренди з метою правової визначеності у спірних правовідносинах.
Просить відмовити ФГ «Світ Біо» у задоволені апеляційної скарги.
10.03.2026 р. відповідач Хмільницька міська рада подав додаткові пояснення, у яких зазначив, що після набуття Хмільницькою міською радою права власності на спірні земельні ділянки та, відповідно, прав орендодавця за укладеними із ФГ «Світ Біо» договорами оренди землі міською радою прийнято рішення № 603 від 24.06.2021 р. "Про не поновлення договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, вільних від забудови, за межами населених пунктів Хмільницької міської територіальної громади".
Звертає увагу, що у преамбулі та пунктах 1-4 вищезазначеного рішення зазначено, що з метою сприяння соціально-економічному розвитку Хмільницької міської територіальної громади відповідно до статей 12, 19, 22, 122, абзацу 2 частин 1, 3 статті 126-1 Земельного кодексу України, керуючись Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», статтями 6, 24, 25, 31, 34 Закону України «Про оренду землі», керуючись статтями 25, 26, 59, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Хмільницька міська рада вирішила відмовити у поновлені спірних договорів оренди землі та вважати спірні договори припиненими.
Також зазначає, що Хмільницька міська рада на 43-й сесії 8 скликання за підсумками відкритого поіменного голосування прийнято рішення № 1848 від 09.06.2023 р. "Про розгляд заяви ОСОБА_1 щодо земельних ділянок за межами населених пунктів Хмільницької міської територіальної громади (колишня територія Березнянської сільської ради)".
Зауважує, що згідно з преамбулою та пункту 1 вищезазначеного рішення, розглянувши заяву гр. ОСОБА_1 від 24 березня 2023 року щодо продовження дії договорів оренди земельних ділянок (в тому числі й спірного договору), що розташовані за межами населених пунктів Хмільницької міської територіальної громади (територія колишньої Березнянської сільської ради), враховуючи пропозицію постійної комісії міської ради з питань земельних відносин, агропромислового комплексу, містобудування, екології та природокористування, керуючись статтями 12, 19, 22, 23, 31, 93, 95, 96, 116,122, 123, 124, 125, 126, 1261, 206 Земельного кодексу України, статтями 626-632, 638-642 Цивільного кодексу України, статтями 6, 13, 21-25, 30, 322, 33 Закону України «Про оренду землі», Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану», рішенням 14 сесії Хмільницької міської ради 8 скликання № 575 від 24 червня 2021 року, Законом України «Про Державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Законом України «Про Державний земельний кадастр», статтею 25, пунктом 34 частини 1 статтями 26, 59, 60 та пунктом 6-1 розділу V Прикінцеві та Перехідні положення Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись рішенням 14 сесії Хмільницької міської ради 8 скликання № 603 від 24 червня 2021 року, Хмільницька міська рада вирішила відмовити у поновленні договорів оренди землі (зокрема і спірного договору) на новий строк.
Звертає увагу, що проєкт рішення органу місцевого самоврядування - це документ, що містить пропозицію щодо врегулювання певного питання на місцевому рівні, розроблений та поданий на розгляд відповідного органу. Водночас, якщо проєкт рішення не було підтримано більшістю голосів на сесії, він вважається неприйнятим, не набуває юридичної сили та не може впливати на спірні правовідносини.
Пояснює, що рішення № 1848 від 09.06.2023 р. прийнято з урахуванням висновку постійної комісії з питань земельних відносин, агропромислового комплексу, містобудування, екології та природокористування та попереднього рішення ради № 603 від 24.06.2021 р., у якому було відображено волевиявлення ради як власника земельних ділянок щодо подальшого використання земельних ділянок та щодо не продовження терміну дії договорів оренди і відмови у їх поновленні на новий строк.
Просить відмовити ФГ «Світ Біо» у задоволенні апеляційної скарги.
В судових засіданнях 03.03.2026 р., 17.03.2026 р. та 31.03.2026 р. представник скаржника/позивача підтримав доводи апеляційної скарги і просив її задоволити. Представник відповідача в судовому засіданні 17.03.2026 р. заперечила проти доводів апеляційної скарги з підстав, викладених у відзиві та додаткових поясненнях, оскільки вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим.
Представник відповідача Хмільницької міської ради в судове засідання 31.03.2026 р. не з'явився.
При цьому ухвалою від 17.03.2026 р. Північно-західний апеляційний господарський суд задоволив клопотання відповідача Хмільницької міської ради про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції у даній справі поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Перед початком судового засідання 31.03.2026 р. секретар судового засідання намагався з'єднатися з представником відповідача Буликовою Н.А., однак представник не відповідала на телефонні дзвінки і перебувала офлайн у підсистемі відеоконференцзв'язку ЄСІТС.
Зважаючи, що судом вжито необхідних заходів для повідомлення сторін про час і місце розгляду справи, явка представників сторін в судове засідання обов'язковою не визнавалась і додаткові докази судом не витребовувались, натомість позиція відповідача, викладена у відзиві на апеляційну скаргу, додаткових поясненнях і доведена апеляційному суду в усних поясненнях представником в судовому засіданні 17.03.2026 р., тому колегія суддів дійшла висновку про можливість розгляду апеляційної скарги без участі представника відповідача.
Розглянувши апеляційну скаргу, заслухавши у судових засіданнях пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, перевіривши оцінку обставин справи та повноту їх встановлення судом першої інстанції, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Північно-західного апеляційного господарського суду вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено наступне.
06.11.2015 р. Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області як орендодавець та ОСОБА_1 як орендар уклали договір оренди землі № 1-389 /а.с. 18 - 20 у т.1/, згідно з п. 1 якого орендодавець відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 08.10.2015 р. № 2-4469/20-15-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельних ділянок в оренду» надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення із земель запасу на території Березнянської сільської ради (за межами населеного пункту).
Відповідно до п. 2 договору № 1-389 в оренду передається земельна ділянка загальною площею 42,4250 га., рілля, кадастровий номер 0524880300:04:002:0394.
Згідно з п. 8 договору цей договір укладено на 7 (сім) років з моменту укладання. Після закінчення строку дії договорів орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 (тридцять) днів до закінчення строку дії договорів повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Дата закінчення терміну договорів 05 листопада 2022 року.
Відповідно до п. 9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 46839,68 грн. за 1 рік.
Пунктами 14-15 договору визначено, що земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства. Цільове призначення земельної ділянки - для ведення фермерського господарства (код цільового призначення - 01.02).
Відповідно до п. 34 договору дія договору припиняється, зокрема, у разі закінчення строку, на який його було укладено, а також в інших випадках, передбачених законом.
Пунктом 44 договору визначено, що цей договір набирає чинності після підписання сторонами та державної реєстрації права оренди.
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна право оренди за ОСОБА_1 на земельну ділянку з кадастровим номером 0524880300:04:002:0394 було зареєстровано 07.04.2016 р. /а.с. 21 - 22 у т.1/.
31.07.2019 р. засновником ОСОБА_1 створено Фермерське господарство "Світ Біо", і до Єдиного державного реєстру внесені відомості про господарство за № 1677102000001553 /а.с. 15 - 17 у т.1/.
З моменту створення селянського (фермерського) господарства до фермерського господарства переходять правомочності володіння і користування та юридичні обов'язки щодо використання земельних ділянок його засновника та учасників. Отже, ФГ «Світ Біо» є орендарем за договором оренди землі № 1-389, який укладений 06.11.2015 р. Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області як орендодавцем та ОСОБА_1 як орендарем.
Правовий висновок щодо переходу правомочностей викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.06.2020 р. у справі № 922/989/18.
27.05.2021 р. набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», яким Перехідні положення Земельного кодексу України доповнено пунктом 24, і з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад. Земельні ділянки, які вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цієї норми і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки. Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності пунктом 24 Перехідних положень Земельного кодексу України.
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна 21.12.2020 р. Хмільницька міська рада набула право комунальної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 0524880300:04:002:0394, як це передбачено п. 24 Перехідні положення Земельного кодексу України /а.с. 22 зв. - 24 у т.1/.
Отже, у відповідності до п. 24 Перехідні положення Земельного кодексу України Хмільницька міська рада повноважна розпоряджатися земельною ділянкою з кадастровим номером 0524880300:04:002:0394 площею 42,4250 га та є орендодавцем за договором оренди землі № 1-389, який укладений 06.11.2015 р. Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області як орендодавцем та ОСОБА_1 як орендарем.
06.04.2021 р. ОСОБА_1 звернулася до Хмільницької міської ради з заявою, в якій у зв'язку із зміною нормативно грошової оцінки земельних ділянок просила внести відповідні зміни, зокрема, в договір оренди землі від 06.11.2015 р. № 1-389 та змінити (зменшити) нормативно грошову оцінку земельної ділянки /а.с. 251 зв. - 252 у т.1/.
Згідно з рішенням від 28.05.2021 р. № 510 /а.с. 251 у т.1/ Хмільницька міська рада Вінницької області, розглянувши заяву ОСОБА_1 щодо внесення змін до договорів оренди земельних ділянок, вирішила відмовити ОСОБА_1 у внесенні змін стосовно нормативно грошової оцінки та розміру орендної плати земельної ділянки, зокрема, до договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 0524880300:04:002:0394.
Згідно з рішенням від 24.06.2021 р. № 603 /а.с. 30 - 31 у т.1/ Хмільницька міська рада Вінницької області, розглянувши службову записку начальника управління земельних відносин міської ради Тишкевич С.В. від 17.05.2021 р. щодо не продовження терміну користування земельними ділянками з метою сприяння соціально - економічного розвитку Хмільницької міської територіальної громади вирішила, зокрема, відмовити у поновленні договору оренди землі площею 42,4250 га за кадастровим номером 0524880300:04:002:0394, що розташована за межами населеного пункту Хмільницької міської територіальної громади (територія колишньої Березнянської сільської ради), для ведення фермерського господарства (01.02) гр. ОСОБА_1 . Договір оренди № 1-389 після закінчення його терміну дії, а саме - 05 листопада 2022 року, вважати припиненим.
До 05.11.2022 р., зокрема не пізніше ніж за 30 (тридцять) днів до закінчення строку дії договору, як передбачено п.8 договору, орендарем не повідомлялось письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Разом з тим, на підставі Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану», який набрав чинності 07.04.2022 р., дію договору оренди землі від 06.11.2015 р. № 1-389 було автоматично продовжено на один рік до 05 листопада 2023 року, оскільки підпунктом “б» пункту 1 розділу 1 даного Закону визначено, що під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей, зокрема, вважаються поновленими на один рік без волевиявлення сторін відповідних договорів і без внесення відомостей про поновлення договору до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно договори оренди, суборенди, емфітевзису, суперфіцію, земельного сервітуту, строк користування земельними ділянками щодо яких закінчився після введення воєнного стану, щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності.
Отже, дію договору оренди землі від 06.11.2015 р. № 1-389 було автоматично поновлено на один рік до 05 листопада 2023 року без волевиявлення сторін.
26.01.2023 р. Виконавчий комітет Хмільницької міської ради Вінницької області надіслав на поштову адресу ОСОБА_1 витяг з рішення № 603 від 24.01.2021 р. із супровідним листом № 206/01-18 /а.с. 127 у т.1/.
ОСОБА_1 отримала такий лист 09.02.2023 р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення /а.с. 128 зв. у т.1/.
24.03.2023 р. ОСОБА_1 звернулася до Хмільницької міської ради із заявою, в якій повідомила орган місцевого самоврядування про бажання укласти, зокрема, договір оренди землі від 06.11.2015 р. № 1-389 на новий строк /а.с. 31 зв. - 32 у т.1/.
05.06.2023 р. на офіційному вебсайті Хмільницької міської ради Вінницької області було оприлюднено проєкт рішення "Про розгляд заяви ОСОБА_1 щодо земельних ділянок за межами населених пунктів Хмільницької міської територіальної громади (колишня територія Березнянської сільської ради)" /а.с. 35 - 36 у т.1/.
Пунктом 1 проєкту рішення пропонувалося внести зміни до договору оренди землі № 1-389 від 06.11.2015 р., укладеного Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області та ОСОБА_1 , щодо земельної ділянки площею 42,4250 га, кадастровий номер 0524880300:04:002:0394 для ведення фермерського господарства (01.02), за межами населених пунктів Хмільницької міської територіальної громади (колишня територія Березнянської сільської ради) шляхом укладання угоди, згідно додатку 1 до рішення.
Відповідно до додатку 1 до проєкту рішення передбачалося укладення договору строком на 15 років /а.с. 37 - 40 у т.1/.
Згідно із висновком постійної комісії Хмільницької міської ради з питань земельних відносин, агропромислового комплексу, містобудування, екології та природокористування від 09.06.2023 р. щодо проєкту рішення міської ради "Про розгляд заяви ОСОБА_1 щодо земельних ділянок за межами населених пунктів Хмільницької міської територіальної громади (колишня територія Березнянської сільської ради)" комісією було запропоновано відмовити у продовженні дії зазначеного договору оренди з урахуванням раніше прийнятого рішення про припинення договорів оренди, у тому числі - щодо земельної ділянки з кадастровим номером 0524880300:04:002:0394, оренду якої Хмільницька міська рада не продовжуватиме /а.с. 43 зв. у т.1/.
Згідно з рішенням від 09.06.2023 р. № 1848 /а.с. 45 у т.1/ Хмільницька міська рада Вінницької області, розглянувши заяву ОСОБА_1 від 24.03.2023 р. щодо продовження дії договорів оренди земельних ділянок, керуючись рішенням Хмільницької міської ради Вінницької області № 603 від 24.06.2021 р., вирішила відмовити у поновленні, зокрема, договору оренди землі від 06.11.2015 р. № 1-389 на новий строк.
Не погоджуючись з прийнятими Хмільницькою міською радою рішеннями від 24.06.2021 р. № 603 «Про не поновлення договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, вільних від забудови, за межами населених пунктів Хмільницької міської територіальної громади» та від 09.06.2023 р. № 1848 «Про розгляд заяви ОСОБА_1 щодо земельних ділянок за межами населених пунктів Хмільницької міської територіальної громади (колишня територія Березнянської сільської ради)» Фермерське господарство «Світ Біо» подало до Господарського суду Вінницької області позов про визнання таких рішень недійсними та про визнання укладеною угоди про внесення змін до договору оренди землі № 1-389 від 06.11.2015 р. (із змінами), укладеного Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області та ОСОБА_1 , відповідно до редакції, викладеної у прохальній частині позовної заяви.
Відмовивши у задоволенні позову, суд першої інстанції виснував про відсутність підстав для визнання оспорюваних рішень недійсними та про відсутність підстав для визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі.
Колегія суддів з такими висновками суду першої інстанції погоджується, враховуючи наступне.
За змістом ч. 2 ст. 792 Цивільного кодексу України, ч.9 ст.93 Земельного кодексу України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі визначаються Законом України "Про оренду землі".
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно з ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
У частині першій статті 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до норм ст. 33 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, чинній на момент звернення позивача) після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніш як за один місяць до закінчення строку дії договору оренди землі. До листа-повідомлення про укладення договору оренди землі на новий строк орендар додає проект договору.
При укладенні договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Норма частини 3 статті 126-1 Земельного кодексу України регулює процедуру відмови від автоматичного поновлення договору оренди землі. Сторона, яка бажає припинити договір, має подати відповідну заяву до Державного реєстру речових прав не пізніше ніж за місяць до дати закінчення договору. Таке правило діє до договорів укладених або поновлених після 16.07.2020 р.
Стверджуючи про незаконність рішення Хмільницької міської ради від 24.06.2021 р. № 603 «Про не поновлення договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, вільних від забудови, за межами населених пунктів Хмільницької міської територіальної громади» скаржник/позивач у своїх поясненнях, наданих судам першої та апеляційної інстанції, доводить, що міська рада неправомірно прийняла таке рішення без відповідної заяви орендаря про поновлення спірного договору оренди.
Колегія суддів вважає такий довід скаржника безпідставним, оскільки Хмільницька міська рада, приймаючи рішення від 24.06.2021 р. № 603, керувалася нормами ч. 3 ст. 126-1 ЗК України, якими передбачено, що сторона договору, яка бажає скористатися правом відмови від поновлення договору не пізніш як за місяць до дати закінчення дії такого договору, подає до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно заяву про виключення з цього реєстру відомостей про поновлення договору.
Отже, Хмільницька міська рада відмовилася від поновлення договору оренди землі № 1-389 від 06.11.2015 р. без відповідної заяви орендаря, і пунктом 12 рішення від 24.06.2021 р. № 603 Хмільницька міська рада доручила міському голові подати до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно заяву про виключення з реєстру відомостей про поновлення договору оренди землі відповідно до ч. 3 ст. 126-1 ЗК України.
Інших підстав для визнання недійсним акту органу місцевого самоврядування позивач не наводить, тоді як за загальним правилом підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.
Рішення міської ради прийнято в межах своєї компетенції відповідно до статті 144 Конституції України, ст.ст.26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», і невідповідності його вимогам законодавства не встановлено з урахуванням вищенаведеного.
За таких обставин позовна вимога скаржника про визнання незаконним та скасування рішення Хмільницької міської ради від 24.06.2021 р. № 603 «Про не поновлення договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, вільних від забудови, за межами населених пунктів Хмільницької міської територіальної громади» є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.
Так само не встановлено підстав для визнання незаконним і скасування рішення Хмільницької міської ради від 09.06.2023 р. № 1848 «Про розгляд заяви ОСОБА_1 щодо земельних ділянок за межами населених пунктів Хмільницької міської територіальної громади (колишня територія Березнянської сільської ради)».
Судом встановлено, що ОСОБА_1 до Хмільницької міської територіальної громади було направлено заяву від 24.03.2023 р., у якій повідомлено про намір укласти договір оренди землі №1-389 від 06.11.2015 на новий строк. До заяви було додано проєкт додаткової угоди з метою погодження та подальшого укладення.
За змістом ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Відповідно до ст. 25, п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання. До виключної компетенції міських рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Статтею 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених п. 4 і 16 ст. 26, п. 1, 29 і 31 ст. 43 та ст. 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.
Згідно з ч. 6 ст. 49 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" депутат має право ухвального голосу з усіх питань, які розглядаються на сесіях ради, а також на засіданнях постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано.
Отже, способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади щодо регулювання земельних відносин, є прийняття сесією відповідного рішення.
Аналогічні висновки викладені в постановах Верховного Суду від 05.06.2024 р. у справі № 910/5994/23, від 09.04.2024 р. у справі № 910/4930/23, від 06.08.2024 р. у справі № 912/300/23, від 28.01.2025 р. у справі № 914/1025/24 та від 02.09.2025 р у справі № 914/2220/24, і такі висновки враховуються колегією суддів відповідно до ч.6 ст.13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», ч.4 ст. 236 ГПК України.
Таким чином, закріплений у статті 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" принцип колегіальності місцевого самоврядування та вимоги пункту 34 частини 1 статті 26 зазначеного Закону передбачають прийняття рішення з питання регулювання земельних відносин, у тому числі з розгляду клопотань про надання в оренду земельних ділянок, укладення, зміни, продовження, поновлення договорів оренди землі, виключно колегіально на пленарному засіданні ради у формі рішення ради.
Колегія суддів відзначає, що проєкт рішення "Про розгляд заяви ОСОБА_1 щодо земельних ділянок…", оприлюднений 05.06.2023 р. на офіційному вебсайті Хмільницької міської ради Вінницької області, на який посилається позивач як на підставу для визнання укладеною додаткової угоди, сам по собі не є нормативним актом або рішенням, прийнятим органом місцевого самоврядування.
Проєкт рішення органу місцевого самоврядування - це документ, що містить пропозицію щодо врегулювання певного питання на місцевому рівні, розроблений та поданий на розгляд відповідного органу. Якщо проєкт рішення не було підтримано більшістю голосів на сесії, він вважається неприйнятим і не набуває юридичної сили. Це означає, що він не є обов'язковим до виконання і не має правових наслідків. А тому розміщений на сайті міської ради проєкт рішення не може свідчити про досягнення згоди сторін щодо внесення змін до договору оренди землі, а відтак не має правового значення для вирішення спору. Такі висновки відповідають усталеній практиці Верховного Суду та загальним нормам Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відтак, проєкт рішення "Про розгляд заяви ОСОБА_1 щодо земельних ділянок…", оприлюднений 05.06.2023 р. на офіційному вебсайті Хмільницької міської ради Вінницької області, не породжує жодних юридичних наслідків та не свідчить про досягнення згоди сторін щодо внесення змін до договору оренди землі.
Твердженнями скаржника, що за результатами голосування депутатами було проголосовано про підтримку рішення про укладення договору, що випливає з протоколу голосування, не відповідають обставинам справи, оскільки протоколом голосування на а.с.44 зв. у т.1 такі твердження позхивача не підтверджені.
Натомість, колегія суддів встановила, що рішення Хмільницької міської ради від 09.06.2023 р. № 1848 прийнято в межах своєї компетенції відповідно до статті 144 Конституції України, ст.ст.26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», за формою і змістом відповідає наведеним нормам.
За таких обставин позовна вимога скаржника про визнання незаконним та скасування рішення Хмільницької міської ради від 09.06.2023 р. № 1848 «Про розгляд заяви ОСОБА_1 щодо земельних ділянок за межами населених пунктів Хмільницької міської територіальної громади (колишня територія Березнянської сільської ради)» є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.
Колегія суддів відзначає, що в обґрунтування вимоги про визнання укладеною угоди до договору оренди землі скаржник/позивач доводить лише про незаконність рішень Хмільницької міської ради від 24.06.2021 р. № 603 та від 09.06.2023 р. № 1848. Тому оскільки апеляційним судом встановлено, що такі рішення міської ради прийняті в межах своєї компетенції, і невідповідність їх вимогам законодавства позивачем не доведено, а судом не встановлено, тому правильним є висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовної вимоги про визнання укладеною угоди до договору оренди землі.
З приводу решти доводів скаржника, викладених в його скарзі, колегія суддів звертає увагу, що такі аргументи були почуті, враховані судами першої та апеляційної інстанції, натомість оскаржуване рішення є вмотивованим, і судом першої інстанції зазначено з достатньою ясністю підстави, на яких ґрунтуються його висновки, що відповідає нормам ст. 236 ГПК України та практиці Європейського суду з прав людини.
Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Серявін та інші проти України", "Хаджинастасиу проти Греції", "Кузнєцов та інші проти Російської Федерації" наголосив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент.
Підсумовуючи викладене, за результатом перегляду рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідно до ч. 1 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що рішення Господарського суду Хмельницької області від 31.10.2025 р. у даній справі відповідає матеріалам справи, ґрунтується на чинному законодавстві, тому відсутні підстави для його зміни чи скасування. Доводи скаржника викладені в апеляційній скарзі, не спростовують висновків суду першої інстанції.
Судові витрати за розгляд апеляційної скарги покладаються на скаржника/позивача згідно зі ст.129 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 269, 270, 275, 276, 281, 282 Господарського процесуального кодексу України, суд
Апеляційну скаргу позивача Фермерського господарства "Світ Біо" залишити без задоволення, рішення Господарського суду Вінницької області від 31.10.2025 р. у справі № 902/92/25 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду у порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України.
Справу № 902/92/25 повернути Господарському суду Вінницької області.
Повний текст постанови складений 23.04.2026 р.
Головуючий суддя Маціщук А.В.
Суддя Бучинська Г.Б.
Суддя Філіпова Т.Л.