Постанова від 26.03.2026 по справі 755/1670/26

Справа № 755/1670/26

Провадження №: 3/755/962/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" березня 2026 р. суддя Дніпровського районного суду м. Києва Козачук О.М. розглянувши справу, що надійшла з Національного агентства з питань запобігання корупції про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого головою Комісії з припинення політичної партії «Соціальної партії України», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за 212-21 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 , не подав Звіт політичної партії «Соціалістична партія України» ( код ЄДРПОУ 00011305) про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІІ квартал 2025 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 212-21 КУпАП.

Частиною 9 статті 17 Закону визначено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства Звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Згідно з пунктами 1, 2 розділу ІІ та пунктами 1, 8, 9 розділу ІІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 року № 102/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 року за № 507/36129, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Єдиним державним реєстром звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника (уповноваженої особи) політичної партії.

Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.

Пунктом 3 розділу ІІ Порядку подання Звіту визначено, що політичні партії отримують доступ до Реєстру за процедурою, визначеною Порядком формування та ведення Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженим наказом Національного агентства від 19 лютого 2021 року № 102/21.

Політичною партією «СОЦІАЛІСТИЧНА ПАРТІЯ УКРАЇНИ» (код ЄДРПОУ 00011305) не виконано визначені Порядком формування та ведення Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру вимоги, що свідчить про відсутність облікового запису Партії в Реєстрі.

Відповідно до пунктів 2, 3 розділу ІІІ Порядку подання Звіту звітним періодом для складення Звіту є календарний квартал. Звіт подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного кварталу.

Політична партія подає до Національного агентства Звіт за III квартал до 09 листопада 2025 року.

Якщо останній день строку подання Звіту припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, днем завершення строку подання Звіту є перший за ним робочий день (пункт 4 розділу ІІІ Порядку подання Звіту).

Таким чином, останнім днем подання Звіту Партії за ІІІ квартал 2025 року є 10 листопада 2025 року.

Відповідно до частини 20 статті 17 Закону, Національне агентство протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру на своєму офіційному веб-сайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.

Керуючись частиною 20 статті 17 Закону Національним агентством сформовано Список політичних партій, які не подали свої Звіти за ІІІ квартал 2025 року у визначений Законом строк.

Вказаний Список політичних партій, які не подали свої Звіти за III квартал 2025 року розміщений на сайті Національного агентства за посиланням https://nazk.gov.ua/uk/novyny/ponad-130-politychnyh-partiy-ne-podaly-zvity-za-iii-kvartal-2025-roku/.

Політичну партію «СОЦІАЛІСТИЧНА ПАРТІЯ УКРАЇНИ» (код ЄДРПОУ 00011305) включено до вказаного вище Списку пункт 2, що свідчить про факт неподання Партією Звіту за III квартал 2025 року.

Рішенням Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15 червня 2022 року у справі № П/857/10/22 діяльність Партії заборонено.

Частиною 2 статті 21 Закону визначено, що заборона діяльності політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших структурних утворень, передбачених статутом партії, виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань відомостей про членів таких органів (крім керівника), припинення членства в політичній партії, а також прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, та його територіальними органами рішень про припинення політичної партії та її структурних утворень відповідно.

Але, частина 3 статті 21 Закону прямо вказує на те, що у разі якщо в рішенні суду про заборону діяльності політичної партії не призначена комісія з припинення (ліквідаційна комісія) політичної партії, її структурних утворень, які мають статус юридичної особи, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, або його територіальні органи призначають голову, членів такої комісії або ліквідатора політичної партії, її структурних утворень в рішенні про їх припинення. Головою комісії з припинення (ліквідаційної комісії) або ліквідатором призначається, якщо інше не встановлено рішенням суду, керівник органу управління політичної партії або особа, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, а якщо такі керівник та особа відсутні або повідомили про відмову від виконання відповідних обов'язків у формі заяви, справжність підпису на якій нотаріального засвідчено,-інша особа, яка надала на це свою згоду у формі заяви, справжність підпису на якій нотаріально засвідчено.

Положенням частини 4 статті 105 Цивільного кодексу України визначено, що до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Враховуючи положення частини 3 статті 21 Закону, частини 4 статті 105 Цивільного кодексу України, з моменту набрання законної сили рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15 червня 2022 року у справі № П/857/10/22, ОСОБА_1 визначено як голову Комісії з припинення (ліквідаційної комісії) Партії.

Відповідно до частини 5 статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Таким чином, Звіти Партії та Звіти її місцевих організацій, які в установленому законом порядку набули статусу юридичної особи, що перебувають у стані ліквідації / припинення, необхідно подавати за відповідні періоди до дати ліквідації / припинення такого структурного утворення, шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру, а також структурні утворення політичних партій, що перебувають в процесі ліквідації /припинення поширюються права та обов'язки, визначені законом для юридичних осіб, у тому числі й щодо звітування.

Таким чином, з огляду на вищевикладене, неподання ОСОБА_1 . Звіту Партії за ІІІ квартал 2025 року до 10 листопада 2025 року є порушенням вимог частини 9 статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», за що статтею 212-21 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність.

Стаття 3 Закону передбачає, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

У відповідності до частини 1 статті 19 Закону у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності, заборона політичної партії.

Враховуючи норми статті 19 Закону, а також приписи статей 7, 9, 23, 24 КУпАП, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП є Голова Комісії з припинення Партії.

Повноваження ОСОБА_1 як Голови Комісії з припинення Партії підтверджуються відомостями, отриманими з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на запит від 08.12.2025 року за кодом доступу 498190355474.

Положенням частини 4 статті 105 Цивільного кодексу України визначено, що до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Враховуючи положення частини 3 статті 21 Закону, частини 4 статті 105 Цивільного кодексу України, з моменту набрання законної сили рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15 червня 2022 року у справі № П/857/10/22, ОСОБА_1 визначено як голову Комісії з припинення (ліквідаційної комісії) Партії.

Політичні партії припиняють свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони їх діяльності чи анулювання реєстрації (стаття 23 Закону України «Про політичні партії в Україні»).

Заборона виникає у разі порушення законодавства. Зокрема, у випадку виявлення фактів вчинення дій, спрямованих на поширення відомостей, що містять виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії рф проти України (стаття 23 Закону України «Про політичні партії в Україні»).

Тобто, заборона діяльності політичної партії тягне за собою відповідні юридичні обмеження, зокрема брати участь у виборах, та є підставою для запуску процедури її припинення як юридичної особи.

Законодавство не передбачає, що у випадку заборони діяльності партія автоматично не повинна подати Звіт.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» вона має звітувати до Національного агентства про наявні в неї майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, а не про свою діяльність.

До моменту внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців запису про «припинення» політичної партії як юридичної особи, вона зберігає свою певну правосуб'єктність. Лише після цього її діяльність вважаться остаточно припиненою, у тому числі вона більше не є суб'єктом подання звітності до Національного агентства.

Наразі політичні партії зобов'язані подавати щоквартальні Звіти до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, а Національне агентство в межах статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» має їх перевіряти на предмет повноти та достовірності.

Зазначена позиція знайшла своє підтвердження у низці прийнятих судових рішень, зокрема щодо таких політичних партій як: «Опозиційна платформа - За життя» (справа № 757/27632/25-п), «Соціалісти» (справа № 757/13201/25-п), «Партія Шарія» (справа № 761/7403/25).

Враховуючи норми статті 19 Закону України «Про політичні партії в Україні», а також приписи статей 7, 9, 14, 23, 24 КУпАП, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП, є безпосередньо керівник політичної партії, уповноважена особа політичної партії, або голова Комісії з припинення політичної партії / ліквідатор.

Таким чином, ОСОБА_1 як посадова особа (Голова Комісії з припинення Партії) не подавши до Національного агентства Звіт Партії за ІІІ квартал 2025 року, вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 212-21 КУпАП.

Статтею 14 КУпАП визначено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил, зокрема, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.

В судове засідання ОСОБА_1 будучи повідомленим про день, час та місце розгляду справи, згідно положень ст. ст. 268, 277-2 КУпАП, не з'явився, про причини неявки не повідомив. Суд, виходячи з вище зазначених правових норм, беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки, вважає за можливе провести розгляд справи у його відсутність.

Крім того, повідомлення про час та місце розгляду вказаної вище справи були розміщені на офіційній веб-сторінці Дніпровського районного суду м. Києва.

Враховуючи дані обставини, суддя вважає, що відсутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності під час розгляду справи про адміністративне правопорушення за жодних обставин не може виступати як засіб уникнення адміністративної відповідальності особи, також, враховуючи, що існує загроза спливу строків притягнення особи до адміністративної відповідальності, суддя вважає за доцільне розглянути дану справу без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, у відповідності до положень ст. 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходить до наступного.

Відповідно до вимог ч. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Згідно з вимогами ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

У силу вимог ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до вимог ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство з питань запобігання корупції на своєму офіційному веб-сайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.

Диспозиція 212-21 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП підтверджується наявними у справі доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення №50-32/16 від 07.01.2026 року; витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; наказом Національного агентства з питань запобігання корупції «Про визначення уповноважених осіб Національного агентства з питань корупції», копією листів НАЗК, витягами з вебсайту НАЗК; копіями листів НАЗК про надання пояснень та складання протоколу; актом № 50-29/13 про неявку ОСОБА_1 , рішенням Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.06.2022 року.

Таким чином, ОСОБА_1 будучи Головою Комісії з припинення Партії, порушив порядок подання Звітів, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 212-21 КУпАП.

Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ст. ст. 23, 24, 33, 40-1, 212-2, 283, 284 КУпАП, Законом України «Про судовий збір»,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватим у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 Кодексу України про адміністративне правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на день розгляду справи становить 5 100 (п'ять тисяч сто) гривень, в дохід держави.

Стягнути з ОСОБА_1 , судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що на день винесення постанови становить 665 грн. 60 коп. в дохід держави.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Зобов'язати відділ державної виконавчої служби повідомити про виконання постанови шляхом повернення останньої на адресу суду з відміткою про її виконання.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 10 днів з моменту її винесення через Дніпровський районний суд м. Києва.

Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.

Суддя: