про залишення апеляційної скарги без руху
23 квітня 2026 рокум. ЛьвівСправа № 500/5911/25 пров. № А/857/23572/26
Суддя Восьмого апеляційного адміністративного суду Сало П.І., перевіривши в електронній формі апеляційну скаргу комунального підприємства Кременецької міської ради «Міськводгосп» на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 17 березня 2026 року у справі № 500/5911/25 за позовом комунального підприємства Кременецької міської ради «Міськводгосп» до Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області про визнання протиправною та скасування постанови,
Апеляційна скарга не відповідає вимогам процесуального закону з огляду на таке.
Відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 296 КАС України до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України від 8 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" (далі - Закон № 3674-VI).
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону судовий збір справляється за подання до суду апеляційної і касаційної скарг на судові рішення, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами, заяви про скасування рішення третейського суду, заяви про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду та заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом.
В силу положень ч. 1 ст. 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4, ч. 3 ст. 6 Закону № 3674-VI за подання до адміністративного суду позову майнового характеру ставка судового збору становить: для суб'єкта владних повноважень, юридичної особи 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За подання апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами, судовий збір встановлюється у розмірі 150% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги (пп. 2 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону № 3674-VI).
Водночас за правилами, передбаченими ч. 3 ст. 4 Закону № 3674-VI, у разі подання до суду процесуальних документів в електронній формі застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Як вбачається з матеріалів апеляційної скарги, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправною та скасування постанови Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області від 30 вересня 2025 року № 08 про накладення штрафу на комунальне підприємство Кременецької міської ради «Міськводгосп» у розмірі 75700,00 грн.
Відтак сума судового збору, яка підлягала сплаті при поданні позовної заяви з вказаними майновими вимогами становить 3028,00 грн.
Оскаржуваним рішенням у задоволенні позову відмовлено повністю.
Отже, розмір судового збору за подання апеляційної скарги на це рішення - 3633,60 грн (3028 х 150% х 0,8).
До апеляційної скарги не додано документ на підтвердження факту сплати судового збору.
З огляду на викладене апелянту слід усунути відповідний недолік шляхом надання суду апеляційної інстанції доказів сплати судового збору у вищезазначеному розмірі за наступними реквізитами: "Отримувач - ГУК Львiв/Галицький р-н/22030101; код отримувача (ЄДРПОУ) 38008294; банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.); рахунок отримувача UA338999980313161206081013952; код класифікації доходів бюджету 22030101; найменування коду класифікації доходів бюджету: судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050); призначення платежу *;101; код платника; судовий збір; № справи; Восьмий апеляційний адміністративний суд".
Згідно з ч. 2 ст. 298 КАС України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, а також подана особою, яка відповідно до частини шостої статті 18 цього Кодексу зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
Положеннями статті 169 КАС України регламентовано, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання встановлених вимог, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, встановлюється спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення цієї ухвали.
Таким чином, оскільки апеляційна скарга не відповідає вимогам статті 296 КАС України і виявлені недоліки перешкоджають прийняттю її до апеляційного провадження, то таку скаргу належить залишити без руху з наданням апелянту строку для усунення недоліків апеляційної скарги, про які зазначено в цій ухвалі.
Керуючись ст.ст. 169, 296, 298, 325, 328 КАС України, суддя
Залишити без руху апеляційну скаргу комунального підприємства Кременецької міської ради «Міськводгосп» на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 17 березня 2026 року у справі № 500/5911/25 за позовом комунального підприємства Кременецької міської ради «Міськводгосп» до Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області про визнання протиправною та скасування постанови.
Встановити апелянту п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків апеляційної скарги.
Роз'яснити, що у разі невиконання вимог ухвали у зазначений строк, судом апеляційної інстанції буде вирішено питання про повернення апеляційної скарги та доданих до неї матеріалами.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
СуддяП. І. Сало