Ухвала від 23.04.2026 по справі 140/2488/26

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

23 квітня 2026 року м. ЛьвівСправа № 140/2488/26 пров. № А/857/19248/26

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідачаСала П. І.,

суддівДимарчук Т. М.,

Москаля Р. М.,

перевіривши матеріали справи за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 20 березня 2026 року в адміністративній справі № 140/2488/26 за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20.03.2026 відмовлено у задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Новосада О.Ю. від 19.02.2026 у виконавчому провадженні № 65955833 про накладення на штрафу у розмірі 5100 грн.

На вказане судове рішення позивач подав апеляційну скаргу.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.04.2026 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області та витребувано із суду першої інстанції матеріали адміністративної справи № 140/2488/26.

Відповідно до ч. 1 ст. 306 КАС України в порядку підготовки справи до апеляційного розгляду суддя-доповідач, зокрема: 1) з'ясовує склад учасників судового процесу. У разі встановлення, що рішення суду першої інстанції може вплинути на права та обов'язки особи, яка не брала участі у справі, залучає таку особу до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору; 2) з'ясовує обставини, на які посилаються учасники справи як на підставу своїх вимог і заперечень; 3) з'ясовує, які обставини визнаються та які заперечуються учасниками справи; 4) пропонує учасникам справи подати нові докази, на які вони посилаються, або витребовує їх за клопотанням особи, яка подала апеляційну скаргу, або з власної ініціативи; 8) вирішує інші питання, необхідні для апеляційного розгляду справи.

Відтак, здійснюючи підготовку цієї справи до апеляційного розгляду, апеляційний суд зазначає таке.

Згідно з ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Відповідно до ч. 5 ст. 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Отже, нормами процесуального права суду надано повноваження щодо залучення до участі у справі третіх осіб, як за клопотанням учасників справи, так і з власної ініціативи суду. Це повноваження може бути реалізоване судом, зокрема, під час вирішення питання про відкриття провадження у справі або в процесі розгляду справи, якщо суд встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі.

Наведеним вище нормативним приписам також кореспондують положення п. 1 ч. 1 ст. 306 КАС України, що передбачають можливість залучення третьої особи на стадії апеляційного перегляду справи.

Предметом оскарження у цій справі є постанова державного виконавця про накладення на позивача (боржника у виконавчому провадженні) штрафу за невиконання без поважних причин рішення суду зобов'язального характеру.

Таким чином, оскільки спір між сторонами стосується оцінки питання, пов'язаного з виконанням/невиконанням/неповним виконанням судового рішення, ухваленого на користь ОСОБА_1 , від чого також залежить висновок про наявність або відсутність підстав для накладення на боржника штрафу, колегія суддів вважає за необхідне залучити вказану особу (стягувача у виконавчому провадженні) до участі у справі третьою особою без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.

Окрім того, суд зазначає, що одним з принципів адміністративного судочинства є офіційне з'ясування всіх обставин у справі. Цей принцип визначає особливості адміністративного судочинства і полягає у більш активній ролі суду: саме на суд покладено обов'язок вживати передбачені законом заходи, необхідні для всебічного з'ясування обставин у справі. Тому адміністративний суд має повністю встановити обставини справи, щоб на засадах верховенства права ухвалити законне та обґрунтоване рішення.

Принцип офіційності реалізований, зокрема, у частині четвертій статті 11 КАС України, згідно з якою суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Можливість витребування доказів під час апеляційного провадження, задля реалізації вказаного принципу, також визначена положеннями ст.ст. 306, 308 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

В силу вимог ч. 3 ст. 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Про витребування доказів за власною ініціативою суд постановляє ухвалу (ч. 3 ст. 80 КАС України).

Отже, для забезпечення повного та всебічного з'ясування усіх обставин в справі і постановлення законного та обґрунтованого рішення за результатами апеляційного розгляду, колегія суддів доходить висновку про необхідність витребування у сторін додаткових доказів.

З огляду на вчинення в порядку підготовки справи до апеляційного розгляду усіх необхідних підготовчих дій, можливим є призначення справи до апеляційного розгляду.

При цьому враховуються особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, передбачені статтею 287 КАС України, згідно з якими розгляд відповідної категорії спорів здійснюється в суді апеляційної інстанції у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

Керуючись ст.ст. 31, 35, 248, 256, 287, 306, 307, 311 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Залучити до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).

Надіслати ОСОБА_1 копію апеляційної скарги.

Встановити третій особі дводенний строк з дня отримання ухвали для подання письмових пояснень щодо апеляційної скарги.

Витребувати з Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України та зобов'язати його у дводенний строк з дня отримання ухвали надати суду належним чином засвідчені копії окремих матеріалів виконавчого провадження № 65955833, а саме заяви стягувача та доданих до неї документів (за наявності), на яку міститься посилання в сокаржуваній постанові від 19.02.2026 як на доказ невиконання боржником рішення суду.

Витребувати з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області та зобов'язати його у дводенний строк з дня отримання ухвали надати суду інформацію та її документальне підтвердження, щодо того:

- який вид пенсії на сьогодні отримує ОСОБА_1 і з якої дати;

- чи було припинено виплату ОСОБА_1 довічного грошового утримання судді і якщо так, то коли саме;

- яка сума коштів була нарахована ОСОБА_1 на виконання рішення суду від 28.10.2020 у справі № 140/14216/20, чи була виплачена така сума та в якому саме розмірі?

Призначити справу до апеляційного розгляду в судовому засіданні на 14:00 год 07 травня 2026 року у залі судових засідань № 1 Восьмого апеляційного адміністративного суду за адресою: м. Львів, вул. Саксаганського, 13.

Про дату, час і місце розгляду справи повідомити учасників справи.

Інформацію щодо справи можна отримати в мережі Інтернет на офіційному вебпорталі судової влади України за посиланням: https://8aa.court.gov.ua/sud4857/

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач П. І. Сало

судді Т. М. Димарчук

Р. М. Москаль