СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
ун. № 759/4379/26
пр. № 3/759/1739/26
13 квітня 2026 року суддя Святошинського районного суду м. Києва П'ятничук І.В., розглянувши матеріали, які надійшли із Управління стратегічних розслідувань в м. Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
Відповідно до протоколу № 301 про адміністративне правопорушення від 19.02.2026 року, ОСОБА_1 обіймаючи посаду заступника начальника центру - начальника відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 , маючи військове звання «підполковник», будучи військовою посадовою особою Збройних Сил України та являючись суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини 1 ст. 3 даного Закону, у порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», 18.08.2025 року припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 21.11.2025 року о 17 год. 49 хв. несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2025 по 18.08.2025 (при звільненні), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власному персональному електронному кабінеті, чим вчиним адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні прокурор протокол про адміністративне правопорушення підтримав.
В судовому засідання ОСОБА_1 свою вину у вчиненні даного адміністративного правопорушення визнав.
Заслухавши пояснення прокурора, ОСОБА_1 , вивчивши матеріали справи та оцінивши всі докази по справі, як кожен окремо так і в їх сукупності, всебічно, повно і об'єктивно, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що відповідно до витягу із наказу ІНФОРМАЦІЯ_3 від 23.03.2022 № 32 «По стройовій частині» підполковника ОСОБА_1 , призваного із запасу під час оголошення мобілізації, призначено на посаду старшого офіцера відділення ІНФОРМАЦІЯ_4 з 23.03.2022.
Відповідно до витягу із наказу ІНФОРМАЦІЯ_3 від 19.09.2024 № 269 «По стройовій частині» підполковника ОСОБА_1 , начальника групи документального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 , призначеного наказом командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (по особовому складу) від 12.09.2024 № 731 на посаду заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 (ВОС НОМЕР_2 ), вважати таким, що з 19 вересня 2024 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов?язків за посадою.
Відповідно до витягу із наказу ІНФОРМАЦІЯ_3 від 18.08.2025 № 236 «По стройовій частині» підполковника ОСОБА_1 , заступника начальника центру - начальника відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_3 , звільненого наказом командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (по особовому складу) від 05 серпня 2025 року № 583 з військової служби у запас за підпунктом "б" (за станом здоров?я: за наявності інвалідності (якщо військовослужбовець не висловив бажання продовжувати військову службу)) пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України "Про військовий обов?язок і військову службу", вважати таким, що справи та посаду здав, і направити для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_3 . З 18.08.2025 виключити із списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 та всіх видів забезпечення.
Відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції, на яких поширюється дія цього Закону є військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв?язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки.
Згідно статті 2 Закону України «Про військовий обов?язок і військову службу» та статті 3 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України № 548-XIV від 24.03.1999, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров?я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов?язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до вимог статей 3, 11, 12, 16, згаданого Статуту та статей 2, 3, 6 наведеного Закону, підполковник ОСОБА_1 є військовослужбовцем військової служби - державним службовцем, який уповноважений на виконання функцій держави. При цьому, він зобов?язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, знати й зразково виконувати свої службові обов?язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, сумлінно вивчати військову справу, виконувати накази командирів (начальників), бути готовим до виконання завдань, пов?язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.
Згідно пункту 12 статті б Закону України «Про військовий обов?язок і військову службу» військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов?язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов?язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов?язків згідно із законодавством.
За своїм службовим становищем і військовим званням військовослужбовці можуть бути начальниками або підлеглими стосовно інших військовослужбовців (ст.ст. 29, 33 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України).
Зважаючи на те, що в приписах ст. 28 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України містяться ознаки організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, військовослужбовці, які за своїм службовим становищем є начальниками (заступниками начальників), € військовими посадовими особами.
Отже, підполковник ОСОБА_1 є військовою посадовою особою Збройних Сил України та суб?єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у тому числі обмеження та зобов?язання, передбачені цим Законом.
Абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» 24.02.2022 затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, яким в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє на і на даний час.
Законом України «Про захист інтересів суб?єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 03.03.2022 № 2115-IX установлено, що фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов?язку подати документи. Також у період воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюється.
Абзацом 4 частини 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом.
Статтею 8 Закону України «Про державну службу» визначено, що державний службовець зобов'язана, зокрема, дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» державні службовці є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Отже, ОСОБА_1 будучи державним службовцем є суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією та суб'єктом декларування.
Так, ОСОБА_1 обіймаючи посаду заступника начальника центру - начальника відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи державним службовцем категорії «В», припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 21.11.2025 о 17:49 несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період з 01.01.2025 по 18.08.2025 року.
Положеннями ч. 1 ст. 172-6 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, враховуючи, що по справі зібрано достатньо доказів, які не викликають сумнівів у своїй достовірності і допустимості, та які підтверджують вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є всі підстави для притягнення його до адміністративної відповідальності.
При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 з урахуванням характеру вчинених правопорушень, особи порушника, ступеню його вини, обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, вважаю, що стягнення у виді штрафу відповідає вимогам ст.ст. 23, 33 КУпАП і є домірним скоєному.
Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 23, 33, 40-1, 172-6, 245, 251, 252, 283-285, 294 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн 00 коп.
Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір за винесення постанови про накладення адміністративного стягнення у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Київського апеляційного суду через Святошинський районний суд м. Києва.
Суддя: І.В. П'ятничук