Постанова від 14.04.2026 по справі 755/3458/26

Справа № 755/3458/26

Провадження №: 3/755/1794/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" квітня 2026 р. суддя Дніпровського районного суду м. Києва Левко Віра Богданівна, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Управління патрульної поліції у м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП,

встановила:

як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення від 18 лютого 2026 року серії ЕПР 1 № 594760, 18 лютого 2026 року об 11 год 12 хв ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом «Nissan X Trail» д.н.з. НОМЕР_1 , по просп. Воскресенському 1б в м. Києві, не був уважний, не дотримався безпечної швидкості та дистанції та здійснив зіткнення з автомобілем «Nissan Micra» д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_2 та автомобілем «Renault» д.н.з. НОМЕР_3 під керуванням водія ОСОБА_3 , які зупинились на червоний сигнал світлофору. Внаслідок ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження. Своїми діями ОСОБА_1 порушив пункти 2.3б, 12.1, 13.1 Правил дорожнього руху.

Згідно ст. 124 КУпАП передбачена відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.

У судовому засіданні ОСОБА_1 не визнав своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення та пояснив, що в цей день рухався по просп. Воскресенському в м. Києві, швидкість була низькою. Він не зміг загальмувати через ожеледицю та в'їхав у автомобілі, які стояли на червоний сигнал світлофора.

Представник ОСОБА_1 - адвокат Горват І.І. у судовому засіданні подав письмові пояснення та долучив відповідь з КП «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Дніпровського району м. Києва», витяг з журналу обробки Дніпровського району протиожеледними засобами в зимовий період, відповідь з Українського гідрометереологічного центру ДСУ з надзвичайних ситуацій, копії фотознімків. Зазначив, що відповідно до схеми місця ДТП, стан покриття проїзної частини - ожеледиця, засніжене. Інші водії, які потерпіли в результаті ДТП також вказали, що на вулиці було слизько. ОСОБА_1 рухався з дозволеною швидкістю та дотримувався дистанції. Тому в його діях відсутні порушення правил дорожнього руху, які зазначено в протоколі.

Суддя, заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, адвоката, дослідивши наявні у справі докази, дійшла такого висновку.

Відповідно до ст. 245 КУпАП Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

На підставі встановлених у судовому засіданні обставин дорожньо-транспортної пригоди, яка мала місце 18 лютого 2026 року, суддя приходить до висновку про недоведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, а саме порушенні п.п. 2.3б, 12.1, 13.1 Правил дорожнього руху України.

Відповідно до п. 2.3.б ПДР водій повинен бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі

Пунктом 12.1 ПДР передбачено, що під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен враховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.

Згідно п. 13.1 ПДР водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.

Суддя зазначає, що належних та допустимих доказів того, що ОСОБА_1 обрав небезпечну швидкість руху, не дотримався безпечної дистанції чи не був уважний, з урахуванням дорожньої обстановки та стану проїзної частини, не надано.

Згідно довідки з Українського гідрометереологічного центру ДСУ з надзвичайних ситуацій погодні умови 18 лютого 2026 року були такими: мінімальна температура 12,2 градусів морозу, максимальна температура 7,9 градусів морозу. Висота сніжного покриву на 08 год ранку становила 19 см, на дорогах можлива ожеледиця, яка вважається небезпечним метеорологічним явищем (І рівень небезпечності).

Зі схеми місця ДТП від 18 лютого 2026 року також вбачається стан покриття проїзної частини: ожеледиця.

Таким чином, факт наявності ожеледиці на проїжджій частині також підтверджується схемою місця ДТП, поясненнями водія наданими у судовому засіданні та фотознімками.

Також на схемі місця ДТП відсутні позначки та заміри гальмівного шляху автомобіля «Nissan X Trail» д.н.з. НОМЕР_1 .

Крім того, в Україні дорожні служби та органи місцевого самоврядування несуть відповідальність за підтримання безпечних умов для руху на дорогах.

Згідно з п. 3 ст. 12 Закону України «Про дорожній рух» посадові особи, які відповідають за будівництво, реконструкцію, ремонт, експлуатацію та облаштування автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, мостів, шляхопроводів, інших споруд, зобов'язані, з-поміж іншого: забезпечувати утримання їх у стані, що відповідає встановленим вимогам щодо забезпечення безпеки дорожнього руху; у разі забруднення проїзної частини доріг, вулиць, залізничних переїздів невідкладно здійснювати заходи для їх очищення і своєчасного попередження учасників дорожнього руху про загрозу безпеці руху, що виникла.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 р. №198 затверджено Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони.

Відповідно до п.1 зазначеної постанови єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони (далі - Правила) поширюються на автомобільні (позаміські) дороги, міські вулиці і дороги загального користування, залізничні переїзди (далі - дорожні об'єкти) в межах смуги їх відчуження та червоних ліній і є обов'язковими для їх власників або уповноважених ними органів, організацій, що здійснюють ремонт і утримання дорожніх об'єктів (далі - дорожньо-експлуатаційні організації) і користувачів.

Відповідно до п.2 постанови ремонт і утримання дорожніх об'єктів (крім залізничних переїздів), що перебувають у загальнодержавній власності, здійснюється дорожньо-експлуатаційними організаціями, які належать до сфери управління Укравтодору, а тих, що перебувають у комунальній власності, - відповідними комунальними дорожньо-експлуатаційними організаціями.

Власники дорожніх об'єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов'язані: своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху; постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об'єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити - невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух; контролювати якість робіт, що виконуються підрядними організаціями (п. 11 Постанови).

Вимоги до експлуатаційного стану автомобільних доріг, "Вулиць населених пунктів, залізничних переїздів та технічних засобів організації дорожнього руху станом на 18.02.2026 р. встановлені ДСТУ 3587-2022. Відповідно до п. 6.1 ДСТУ 3587:2022 експлуатаційний стан дорожнього покриття при утриманні автомобільних доріг у зимовий період визначається під час патрулювань. Патрулювання здійснюють організації, що відповідають за експлуатаційний стан автомобільних доріг, щоденно, а при інтенсивних, тривалих снігопадах та хуртовинах і появах слизькості цілодобово, згідно з відповідними нормативно-правовими актами та нормативними документами.

Згідно п.7.2.9 ДСТУ 9185:2022 «Настанова щодо зимового утримання автомобільних доріг» у кожному очікуваному випадку утворення зимової слизькості виконують профілактичну обробку поверхні покриття дорожнього одягу МПГІ (до утворення ожеледиці або початку снігопаду).

Оброблення дорожнього покриву з моменту виявлення зимової слизькості проводиться не більше ніж через 3 години на автомобільних дорогах (вулицях) рівня Б (магістральна вулиця загальноміського значення), до яких відноситься проспект Воскресенський, (Перова) 1Б (таблиця 5 п. 6.2 ДСТУ 3587:2022).

Очищення дорожнього покриву після закінчення снігопаду, проводиться не більше, ніж через 3 години на автомобільних дорогах (вулицях) рівня Б (магістральна вулиця загальноміського значення), до яких відноситься проспект Воскресенський, (Перова) 1Б (таблиця 5 п. 6.2 ДСТУ 3587:2022).

Таким чином, належне утримання автомобільних доріг включає:

•Очищення доріг від снігу та льоду. Дорожні служби зобов'язані очищати основні магістралі від снігу та льоду, забезпечуючи нормальне зчеплення шин з дорогою.

•Обробка доріг протиожеледними матеріалами. Для запобігання утворенню льоду на дорогах повинні використовуватися спеціальні реагенти, які зменшують ковзання.

•Інформування водіїв. Дорожні служби також повинні встановлювати знаки про небезпечні умови на дорогах, наприклад, «Ожеледиця» або «Слизька дорога», щоб попередити водіїв про підвищений ризик.

З відповіді КП «Шляхово-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Дніпровського району м. Києва» вбачається, що відповідно до журналу обробки Дніпровського району протиожеледними засобами в зимовий період, обробка проїзної частини проводилась 18.02.2026 з 04:00 по 06:00 год ранку та повторно з 09:00 по 10:30.

Встановлення технічних засобів регулювання дорожнього руху (попереджувальних знаків) на вулично-шляховій мережі не відноситься до компетенції КП ШЕУ Дніпровського району м. Києва.

З урахуванням обставин дорожньо-транспортної пригоди та наданих доказів, суддя дійшла висновку, що в діях ОСОБА_1 не вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, через неналежне утримання дорожнього покриття.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за умови відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи вище викладене, суддя приходить до висновку, що винуватість ОСОБА_1 не доведена поза розумним сумнівом наявними доказами, а тому провадження у даній справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 124, 245, 251, 252, 247, 280, 283-285 КУпАП, суддя

постановила:

провадження по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП, щодо ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня її винесення до Київського апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Києва.

Суддя: Віра Левко