Справа № 3/714/99/26
ЄУН: 714/263/26
"23" квітня 2026 р. м. Герца
Суддя Герцаївського районного суду Чернівецької області Козловська Л.Д. розглянувши матеріали адміністративної справи які надійшли з ВП № 4 (м. Герца) ЧРУП ГУНП в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 за ч.1 статті 173-2 Кодексу про адміністративні правопорушення України, -
16 лютого 2026 року о 21 год. 30 хв. ОСОБА_1 , в АДРЕСА_2 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї елдтшньої дружини ОСОБА_2 , яке проявилось в умисній та цілеспрямованій дії, а саме, голосно кричав, словесно її ображав нецензурними словами, та словами погрожував нанести тілесні ушкодження, чим своїми діями завдав психологічну шкоду її здоров'ю.
В результаті, відносно даного правопорушення щодо ОСОБА_1 було складено адміністративний протокол серії ВАВ № 946420 від 16 лютого 2026 року, що скерований для розгляду до Герцаївському районного суду Чернівецької області.
ОСОБА_1 в судове засідання з'явився, вину визнав та просив суворо не карати.
Потерпіла ОСОБА_2 була належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, проте в судове засідання не з'явилась, суду не повідомила про причини неявки.
Особа, яка притягається до відповідальності - ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення згідно протоколу не визнав, в поясненні зазначив що погроз з його боку та фізичної розправи не було.
Судом досліджено докази, що містяться у матеріалах справи про адміністративне правопорушення.
Так, згідно протоколу про адміністративне правопорушення ВАВ № 946420 від 16 лютого 2026 вбачається, що 16 лютого 2026 року о 21 год. 30 хв. ОСОБА_1 , в АДРЕСА_2 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї колишньої дружини ОСОБА_2 , яке проявилось в умисній та цілеспрямованій дії, а саме, голосно кричав, словесно її ображав нецензурними словами, та словами погрожував нанести тілесні ушкодження, чим своїми діями завдав психологічну шкоду її здоров'ю.
У матеріалах справи про адміністративне правопорушення також містяться пояснення ОСОБА_2 .
Зі змісту п.25 рішення Європейського суду з справ людини від 11.04.2011 року у справі «Жук проти України» вбачається, що суди, розглядаючи справи без участі учасників процесу, повинні пересвідчитися, що їх вчасно повідомлено про дату і час розгляду справи, тобто, що їх право бути присутніми під час судового розгляду не було порушено.
Таким чином, оскільки усі учасники справи були належним чином повідомлені про дату і час розгляду справи, а відповідно до ч.2 ст.268 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачених ч.1 ст.173-2 КУпАП, суддя приходить до висновку про можливість розгляду справи за відсутності учасників справи.
Так, дослідивши усі матеріали справи в їх сукупності, керуючись внутрішнім переконанням що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю як це визначено ст.252 КУпАП, суд висновує про наступне.
Адміністративна відповідальність за ч.1 статті 173-2 КУпАП настає за вчинення домашнього насильства, тобто умисного вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Згідно п.3 ч.1 ст.1 Закону України № 2229-VIII «Про запобігання та протидію домашньому насильству» (далі Закон №2229-VIII), домашнє насильство це - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Пунктом 4 ч.1 цієї статті визначено, що економічне насильство - форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.
Водночас, за п.14 цієї статті, психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Згідно з п.5 ч.2 ст.3 Закону № 2229-VIII, дія законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству незалежно від факту спільного проживання поширюється на осіб, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у шлюбі між собою.
Згідно із ст.280 КУпАП, під час розгляду справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язаний з'ясувати, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 251 КУпАП, Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, відомостями та інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
На переконання суду, у діях ОСОБА_1 вбачаються усі складові ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, що визначені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення, зокрема враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, відповідно до ст.35 КУпАП судом не встановлено.
Обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, відповідно до ст.34 КУпАП, судом не встановлено.
Таким чином, проаналізувавши усі долучені до матеріалів справи про адміністративне правопорушення докази, потерпілу, суддя приходить до висновку, що ОСОБА_1 є винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Так, зібраними під час провадження по справі про адміністративне правопорушення доказами повністю підтверджується вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.1 статті 173-2 КУпАП, а саме домашнього насильства стосовно його тещі, а тому за результатами розгляду справи ОСОБА_1 слід притягнути до відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення.
Приймаючи до уваги відсутність пом'якшуючих та обтяжуючих обставин по справі, особистість правопорушника, обставини вчинення адміністративного правопорушення, висновую про необхідність призначення стягнення у виді штрафу.
У відповідності до ст.23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами. Санкція ч.1 ст.173-2 КУпАП, за якою ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності, є альтернативною, що дає можливість визначити стягнення з урахуванням форми вини та даних про особу, що притягується до адміністративної відповідальності.
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється Законом.
З вказаних підстав з ОСОБА_1 на користь держави слід стягнути судовий збір в розмірі 665,60 грн.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 173-2, 251, 252, 283-285 КУпАП,-
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя АДРЕСА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 340 (триста сорок) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя АДРЕСА_1 судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн. 60 (шістдесят) коп.
Роз'яснити, що у випадку несплати накладеного на нього штрафу у передбачений законом строк, до нього може бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядку ст.308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Чернівецької області через Герцаївський районний суд Чернівецької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: Козловська Л.Д.